wartkruis aat op ezelfde oet verder Van Deinsen: „Af toe hebben we ons als amateurs gedragen Zweden voorbij Achtdaagse reis naar Guernsey Toch nederlaag Van de Velde iJEDERLANDS VOETBAL MOET |OG DOOR DIEPE DALEN INGELAND WINT MET FORSE CIJFERS VAN NOORWEGEN Uw krant samen met Metro Guernsey is een van de rustieke eilanden In het Engelse Ka naal. Door de warme golfstroom, die dit eiland passeert, is men verzekerd van een gunstig klimaat: een heerlijk oord dus voor een zorgeloze vakantie. Zo'n vakantie is mogelijk door de samenwerking van uw krant met de Reisorganisatie Metro. Van woensdag 15 tot en met woensdag 22 oktober kunt u vertoeven op dit heer lijke en belastingvrije Kanaaleiland. De reis wordt gemaakt met een rechtstreekse vlucht per NLM van Amsterdam naar Guernsey. Gelogeerd wordt in het riante Green Acres hotel, alle kamers met bad, toilet, radio, telefoon, kleurentelevisie en thee/kof fiezetapparaat. Gedurende uw verblijf wordt een rondrit ge maakt over het eiland, onderbroken door een echte Engelse cream-tea. Voorts bestaan er veel mogelijkheden tot het ma ken van excursies, o. m. naar de eilanden Sark, Herm en Jer sey. Aan boord van het vliegtuig ontvangt u een boekje met re ductiecoupons, die recht geven op onder meer een gratis boottocht naar het eiland Herm en op kortingen in diverse winkels in St. Petersport. de hoofdstad van Guernsey. De prijs van deze tour is 823,- per persoon op basis van een tweepersoonskamer. Toeslag éénpersoonskamer 40,-. Inbegrepen: vliegreis Amsterdam-Guernsey v.v. per NLM City Hopper: verblijf in het Green Acres hotel met ontbijt, di ner en tweemal lunch; luchthavenbelasting, rondrit over het eiland incl. cream-tea. Minimum aantal deelnemers: 25. Inlichtingen en boekingen uitsluitend bij Reisorganisatie Metro, Koningin Julianaplein 19, Voorburg, tel. 070-870400. HOSPITALET Het opge ven van zijn ploegmakkers kon Johan van de Velde on mogelijk als excuus aanvoe ren voor zijn nederlaag in de Ronde van Catalonië. De Nederlandse kampioen werd op de slotdag in de individu ele tijdrit over 33,8 kilome ter van de eerste plaats in het algemeen klassement verdrongen. De uiteindelijke winnaar, Marino Lejarreta, eindigde daarin als tweede achter Henk Lubberding. Die achterstand was voor Van de Velde in het afslui tende vlakke ritje over 111 kilometer (gewonnen door Suarez-Cuevas) niet meer goed te maken. De Fransman Francis Castaing heeft gistermorgen het eerste gedeelte van de tweede etappe van de Ronde van de Toe komst gewonnen. In de daar opvolgende ploegentijdrit zorgde Nederland voor een aangename verrassing door als tweede te eindigen achter de Tsjechen, maar nog voor de fa voriete Russen. In het alge meen klassement heeft de Tsjech Jiri Stratilet de leiding. Gerard Veldschoten is met een zesde plaats en 53 seconden achterstand de beste Nederlan der. LEIDSE COURANT DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1980 PAGINA 15 toch voortdurend onder druk kunnen houden. In de eerste helft kregen we verreweg de mees te en beste kansen. Het had 2-0 voor ons moe ten worden. Daarna kreeg Joop Hiele moeilijk heden bij de uittrap. Vanaf dat moment is er een druk op ons doel gekomen". De sluitpost van Feyenoord over zijn debuut: „Ik ben best tevreden met mijn prestaties. Na tuurlijk, die uittrappen waren een ellende. Steeds vloog de wind onder de bal. Ondanks deze nederlaag vind ik, dat Zwartkruis met deze groep door moet gaan". Zijn clubgenoot Jan van Deinsen, ook al een debutant, was dezelfde mening toegedaan. „We hadden hier trouwens moeten winnen. Bij tijd en wijle hebben we ons als amateurs gedragen. Het probleem met die wind hebben we niet kunnen oplossen. Dat is een zwakte geweest. Over de organisatie achterin wil ik verder niets kwijt. Doordat het zo hard waaide, kon je el kaar ook niet verstaan. En dan lukt het opeens niet meer". Dick Schoenaker, met een bloeduitstorting on der de knie, maakte zich erg boos over de Deense arbiter Sörensen. „Ik had wel een ge broken been kunnen hebben, dan had die man nog niet gefloten om me te laten verzorgen. Nu gaat het wel weer, maar ik verging bijna van de pijn op het veld. Het Ierse spel heeft me trouwens niet verrast. Je wist wat je te wachten stond. Ierse spelers, die veel arbeid verzetten, en een fanatiek publiek". Eoin Hand, de Ierse bondscoach, zag het na tuurlijk allemaal anders. „Gezien het spelbeeld hadden we hier nooit mogen verliezen. In de eerste helft hadden we moeilijkheden met de snelheid van het Nederlandse middenveld. Na de pauze hebben we het initiatief kunnen ne men. Toen het zo kort voor het einde nog 1-0 stond, ben ik wel even bang geweest. Maar dit is de juiste uitslag. Omdat we agressiever wa ren. We hebben nu uit twee wedstrijden vier punten gehaald. We zijn dus een klein eindje op weg naar Spanje. Deze overwinning had ik trouwens wel verwacht." HENK WAGEMAN UBLIN „Ik ben geen tovenaar". Jan wartkruis sprak die woorden op een veront- huldigende toon. Want hoewel de bondscoach an het Nederlands elftal ook na de teleurstel? tnde nederlaag (2-1) tegen Ierland achter zijn electiegroep bleef staan, voelde ook hij wel an dat de kwalifikatie-interland in Dublin •helder maakte dat het Nederlandse voetbal og door diepe dalen moet alvorens mogelijk :r een periode boordevol succes aanbreekt. We hebben tijd nodig", vervolgde Zwartkruis. Tijd om te bouwen aan een nieuw Nederlands elf- il. Een nieuw tijdperk is na Italië ingeluid. Slechts iet vallen en opstaan kunnen we misschien terug- eren naar de absolute top. Vandaag zijn we geval- ïn, hoewel ik mijn spelers graag wil complimente en. Onder moeilijke omstandigheden heeft de loeg in mijn ogen redelijk goed gefunctioneerd", len milde benadering van Jan Zwartkruis. De iraarheid in Dublin was echter gewoon dat wel- laast pijnlijk werd duidelijk gemaakt dat het Ne- erlandse voetbal is afgegleden naar een niveau raarop zelfs de meest simpele opponenten niet leer eenvoudig opzij geschoven kunnen worden. In simpel was Ierland, want ook de van heinde en 'er tijdelijk naar Dublin overgekomen, veelal in Ingelse loondienst spelende, Ierse voetbalprofs unnen zelfs met de beste wil van de wereld niet ot de categorie hoogvliegers gerekend worden. I Het siert Jan Zwartkruis dat hij zijn groep in be scherming nam. Zoals het hem ook siert dat hij, althans gisteravond, aankondigde op dezelfde voet verder te zullen gaan. Ook als dat ten koste gaat van het wereldkampioenschap over twee jaar in Spanje, hoewel de bondscoach zich uiteraard niet al op voorhand wil neerleggen bij het ontbreken op dat toernooi. Nog niet rijp Gevreesd moet echter worden dat Spoanje 1982 nog niet haalbaar zal zijn voor het Nederlands elf tal. Natuurlijk is het veel te voorbarig om nu al verregaande conclusies te trekken na die ene ver loren kwalificatiewedstrijd, maar alle voortekenen wijzen er op dat Nederland tegen die tijd nog lang niet rijp zal zijn om met een geheel nieuw elftal op wereldniveau te mogen acteren. Het Nederlandse voetbal mist gezichtsbepalers. De interland in Dublin onderstreepte dat weer eens. Jan Peters en Frans Thijssen hadden die rol naar zich toe moeten trekken. Beide spelers faalden echter. De één (Peters) wat meer dan de ander (Thijssen), maar beiden voldoende om van Oranje een stuurloos schip te maken, waarin elke vorm van onderlinge communicatie ontbrak. Het samenspel tussen de linies verliep trouwens toch uitermate stroef. Het logische gevolg was dat Frans Thijssen (links) is dichtbij een doelpunt, maar de Ierse doelman Peyton weet het onheil nog juist te voorkomen. de twee spitsen Tahamata en Van Mierlo doorlo pend op een eilandje leken te spelen. Aanvoer bleef achterwege waardoor zij geen moment een werkelijk gevaar konden vormen voor de zo nu en dan fors ingrijpende Ierse afweer. Schrijnend Jan Zwartkruis stuurde na lang aarzelen vier de butanten het veld in: Hiele, Spelbos, Van Deinsen en Van Mierlo. Veruit de grootste verrassing vormde de verkiezing van Ronald Spelbos. Schrij nender kan niet aangetoond worden dat kwaliteit ver te zoeken valt op de Nederlandse voetbalvel den. Natuurlijk is Spelbos een nuttige verdediger, maar de voorstopper van AZ '67 mist ten enen male de capaciteiten om ooit te kunnen uitgroeien tot een volwaardig international. Van het kwartet deelnemers aan het debutanten bal van Jan Zwartkruis functioneerde alleen Joop Hiele goed. De doelman van Feyenoord mag terug zien op een redelijk geslaagd eerste optreden, hoe wel ook hij lelijk de kluts kwijt raakte toen Oranje bedolven werd onder de Ierse aanvalsstoten in het laatste kwartier. Een nog enigszins milde beoorde ling verdient ook Toine van Mierlo. Indien inge calculeerd wordt dat hij nauwelijks werd aange speeld, scoort hij nog een mager zesje. Mede door zijn doorzetten tien minuten na de rust waardoor de verder in positieve zin niet opvallende Tahama ta van dichtbij kon scoren. Een verrassing, die treffer van Tahamata. Hij bracht het Nederlands elftal zelfs nog dicht bij de overwinning. Zo ver kwam het uiteindelijk niet. Het afhaken van Michel van de Korput en Dick Schoenaker (John Metgod en Willy van de Kerk hof vervingen dat geblesseerd geraakte duo) be zorgde Oranje nog meer communicatiestoornissen. Misverstanden waar de Ieren dankbaar van profi teerden. Eerst via Daly en later via Lawrenson, die op het randje van buitenspel 2-1 inkopte na een gaaf genomen vrije trap van Liam Brady. Met het vermelden van de naam Brady is meteen de enige klassespeler bij Ierland-Nederland ten to nele gevoerd. De vorig jaar nog voor Arsenal, maar nu voor het Italiaanse Juventus spelende Brady, bracht de vijftigduizend toeschouwers re gelmatig in vervoering. Zijn perfect spelinzicht, weergaloze techniek en onbetwiste leiderschap braken het Nederlands elftal uiteindelijk op. Hij en niemand anders was verantwoordelijk voor het verlies van Oranje. Zwartkruis bewonderend: „Een grote voetballer. Iemand die me doet denken aan alle sterren die wij in het verleden hebben ge had en die we nu zo node missen". De kop voor de kwalifikatie van het wereldkam pioenschap is er thans af. Zoals gevreesd mocht worden ging het Nederlands elftal kopje onder in Dublin. Het is te hopen dat Zwartkruis de komen de weken niet ook kopje onder gaat. Ongetwijfeld zal veel kritiek op hem neerdalen. Vooralsnog lijkt het er echter op dat hij zich daar terecht niets van aantrekt en dat hij gewoon verder gaat met het bouwen aan een nieuw Nederlands elftal. Het is en blijft dan jammer voor Spanje, maar daar was al rekening mee gehouden. Trouwens, het missen van het wereldkampioenschap is de prijs voor een nieuw team met een eigen identiteit waard. Alleen kan de weg die nog afgelegd moet worden wel eens een stuk langer zijn dan ook Jan Zwartkruis ingecalculeerd heeft. Wat dat betreft biedt Dublin weinig reden tot optimisme. ROB HARTOG Scoreverloop: 57. Tahamata 0-1, 78. Daly 1-1, 83. Lawrenson 2-1. Scheidsrechter: Sörensen (Den); toeschouwers: 40.000. Gele kaarten: Brandts en Tahamata (Nederland). Ierland Peyton; Langan, P. O'Leary, D. O'Leary, Hughton; Daly, Lawrenson, Gealish, Brady; Stapleton, Givens. Nederland Hiele, Wijnstekers, Spelbos, Van de Korput (Metgod), Brandts; Thijssen, Schoena ker (Van de Kerkhof), Peters. Van Deinsen; Van Mierlo, Ta hamata. Stand groep 2: 1. Ierland 2 4 5-3 2. België 0 0 0-0 3. Frankrijk 0 0 0-0 4. Nederland 1 0 1-2 5. Cyprus 1 0 2-3 at STOCKHOLM In een g wedstrijd uit groep 6 van de twalificatieronde voor het 11 eindtoernooi om de wereld* beker 1982 heeft Zweden gis- re teravond in Stockholm met ■0 verloren van Schotland. atDe hoogtijdagen van het Zweedse voetbal lijken voor bij. De Scandinaviërs zullen veel moeite hebben zich voor de vierde achtereenvolgende keer te plaatsen voor de eindronde van hét toernooi om het wereldkampioen schap. Bij de laatste drie af leveringen was Zweden ach- !I Jereenvolgens in Mexico, J West-Duiteland en Argenti- »ië telkens present. Y Onder de nieuwe bondscoach Lar Arnesson behaalde Zwe- den eerder al een teleurstel- lend gelijkspel (1-1) tegen out- J sider Israel. Voor 39.831 toe- (l schouwers in Stockholm jnocht het gastland tegen de j Schotten ruim een half uur driftig aandringen. Het offen- s'ef leverde echter niet meer dan een schot van Thomas j "ilsson tegen de paal op. Na de pauze waren beide partijen beter aan elkaar gewaagd. In <je 73e minuut scoorde Gordon Eén Schot (Danny McGrain) moet het opnemen tegen twee Zweden: Thomas Sjöberg (links) en Ingen^ Erlandsson. 2; 2. Israel 2-2; 3. Noord Ier land 1-1; 4. Zweden 2-1; 5. Voor groep 4 heeft Engeland de eerste wedstrijd tegen NTr.r«nvp<*«n mpt fnrcp rri'fpr<; gewonnen. Het werd 4-0 in het Wembleystadion na een rust stand van 1-0. Voor Engeland scoorden McDermott (2), •Woodcock en Mariner. Stand froep 4: 1. Engeland 1-2; 2. [ongarije 0-0; 3. Roemenië 0-0; 4. Zwitserland 0-0; 5. Noorwe gen 1-0. Joego-Slavië Luxemburg hield het tegen Joego-Slavië, het eerste duel voor groep 5, één helft vol. Na de hervatting liepen de gasten vlot weg en boekten tenslotte, een afgetekende zege van 5-0. De doelpunten kwamen op naam van Vujovic (2), Susic, Petrovic en Buljan. Stand groep 5: 1. Joego-Slavië 1-2; 2. Italië. Griekenland, Denemar ken 0-0; 5. Luxemburg 1-0. West-Duitsland won in Bazel de vriendschappelijke inter land tegen Zwitserland met 3- 2. De Europese kampioen nam een voorsprong van 3-0 door tweemaal Müller en Magath alvorens de Zwitsers in de slotfase via Pfister en Botteron (strafschop) de eindstand een ietwat vrolijker aanzien kon- dpn pevpn 'e,r linsen in el met v; lly. p 4 DUBLIN Routine. Het thema werd door de spelers van Oranje na de 2-1 tegen Ier land nauwelijks aangesneden. De nederlaag, in de laatste tien minuten tot stand geko men, zou op een gebrek aan die kwaliteit kunnen duiden. Maar Frans Thijssen was het meest duidelijk van allemaal: „Het wa ren twee dekkingsfouten. Accoord. Maar die hadden bij Ruud Krol en Piet Schrijvers ook kunnen gebeuren. We hadden kunnen winnen, en als het 1-0 blijft, hoor je geen verhalen over gebrek aan routine". Ook aanvoerder Jan Peters wilde de nederlaag niet op te weinig interland-ervaring van de meeste spelers schuiven. „We hebben de Ieren

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15