Rainier Gallant, een hele beste Praatpapier bisschoppensynode laat ruimte voor discussie Pink Tank favoriel in Grote Prijs der Nederlanden Overleg over overname Utrechts Nieuwsblad door Wegener Tweekamp Wiersma- Koeperman fooiwat hoorfnal. Ja Willebrands: katholieken vrij in vakbondskeuze 3 Ferrari definitief met turbomotor in Grote Prijs Italië Ccïdóc6ornmit Bisschoppen erkennen recht van vereniging voor pastoraal werkenden SPORT LEIDSE COURANT DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1980 PAl (Van onze sportredactie) Duindigt Rainier Gallant is toch een best paard. Eigenaar Hugo van Dijk van Stal Kethel laat het paard veelvuldig aantreden. Maar het schijnt de zoon van Gallant Way weinig of niets te doen. De vorm is er al en kele maanden. Ge Klcyweg boekte met de ruin de nodige overwinningen, toen Hugo van Dijk langs de kant een schorsing moest uitzitten. Met Rainier Gallant was Hugo van Dijk afgelopen woensdag op Duindigt duidelijk terug van weggeweest en hij zege vierde op de door de regen zware Duindigt- baan over de 2040 meter in een kilometertijd van 1.21.6. De uitslagen: DELTAPRIJS (2100 m): 1. Tilpy (R. Pools) km-iijd 1.25.2, 2. Torero Cavaljos, 3. Selene. Toto winn 2,30 pl 1,70 1,40 1,50 kopp 4,90 trio 27,10. Niet gestart: Tineke H en Thunder Spen cer. BIARRITZPRIJS le afd. (1800 m): 1. Lady of Eire (R. Wetermans) 1.58.7, 2. Empress, 3. Ankara. Toto winn 5,50 pl 1,40 1,30 kopp 4,00. Niet gestart: Hella Khan. FLEETNESS T-PRIJS (2100 m): 1. Tadira Loo (W. Duivenvoorden) 1.24.9, 2. Tjerkje, 3. Tim Hanover. Toto winn 5,20 pl 1,70 3,20 2,10 kopp 33,40 trio 349,10. BIARRITZPRIJS 2e afd. (1800 m): 1. Chan- celina (T. Cain) 1.58.8, 2. Court Lady, 3. Daisy. Toto winn 3,70 pl 3,00 2,10 kopp 14,10. INTREPIDPRIJS (2040 m): 1. Sami Price (C. Zeilmaker) 1.21.2, 2. Silvio uit Uden, 3. Swift Fortuna. Toto .winn 2,70 pl 1,90 3,40 2,00 kopp 10,80 trio 68,10. VOLANNPRIJS (1600 m): 1. Omantes Duke (R. van Stam) 1.18.8, 2. Parie Norton, 3. 'Piet Hein. Toto winn 9,60 pl 3,10 1,70 5,20 kopp 51,70. ALKESTISPRIJS (2040 m): 1. Sonny Alkes- tis (S. Hartman) 1.22.5, 2. Romeo Hollandia, 3. Paradepaard. Toto winn 1,30 pl 1,30 6,50 2,20 kopp 15,90 trio 91,60. CARCASSONNEPRIJS (2100 m): 1 Arkels- hof Royal (T. Cainj 2.19.1, 2. gelijk Solid Lass en Tres Bien. Toto winn 3,20 pl 2,30 1,40 (voor Solid Lass) en 1,90 (voor Tres Bien) kopp 2-5: 6,30 en kopp 2-6: 10,70. HERTOGIN VAN GELREPRIJS (2040 m): 1. Rainier Galant (H. van Dijk) 1.21.6, 2. Orp heus, 3. Osmond. Toto winn 1,60 pl 1,50 3,20 2,50 kopp 16,50 trio 144,20. ZORAPRIJS (2600 m): 1. Sandra M. (J. de Wit) 1.25.7, 2. Sir van de Lente, 3. Soraya Ton ka. Toto winn 6,20 pl 1,80 2,00 1,20 kopp 20,50. Niet gestart: Solvalla Bush. Totalisatoromzet- f 317.910,-. De Engelsman Starkey moet de winnaar van vorig jaar, Pink Tank, naar een zege rijden. (Van onze sportredactie) WASSENAAR Zowel za terdag als zondag zijn er rennen en draverijen op de Wassenaarse baan Duindigt. Zondag staat bij de vol bloeds de Grote Prijs der Nederlanden centraal, waar voor verschillende paarden en Jockeys uit het buiten land een overstapje naar Duindigt maken. De win naar van vorig jaar, Pink Tank, gaat met de beroemde Engelse jockey Starkey als favoriet van start. Zaterdag is de eerste start om half twee en zondag om 13.00 uur. Onze tips voor zaterdag. TUDOR MINSTRELPRIJS: Davina Raaphorst, Sans Adieu en Fifty Fifty. MY BABUPRIJS: Sir of Eng land, King Kong en King's Ea gle. NEARULAPRIJS: Woodfeets Fanny, Albatros en Moiselle. IMOLA De Canadees Gilles Villeneuve zal komende zondag op het circuit van Imola met een Ferrari aangedreven door een turbomotor van start gaan in de Grote Prijs van Italië, die telt voor het wereldkampioenschap der coureurs. Het is de eerste maal dat de Ferrari Turbo type 126 C in een Grand-Prix wordt ingezet. Oud-wereldkampioen Jody Scheckter zal de orthodoxe Ferrari T 5 rijden. Nederlanders succesvol in WK-surfen TEHARI De Nederlandse deelnemers aan de wereld kampioenschappen windsur fen op het Balaton-meer in Hongarije hebben gisteren vijf keer een eerste en één keer een derde plaats behaald. Bij de lichtgewichten en de da mes kwamen respectievelijk Stephan van de Berg uit Hoorn en Bep Thijs uit Mid delburg in twee manches tot de eerste plaats. Derk Thijs le verde die prestatie in de eerste manche eveneens, maar in de tweede manche kwam hij slechts tot de derde positie. De drie Nederlanders hebben nog steeds de leiding in de algeme ne rangschikking in hun groep. Turk vermoord in Hengelo HENGELO In Hengelo is gisteren op een drukbezoch te markt een christen-Turk doodgeschoten. Tijdens de schietpartij raakte ook een zevenjarig meisje gewond. Zij ligt in het ziekenhuis, maar verkeert niet in le vensgevaar. Aan de schietpartij ging een achtervolging over de markt vooraf, waarbij het slachtoffer (een 22-jarige man) een aantal malen met een mes werd ge stoken. Volgens ooggetuigen was degene die de steken toe bracht een ander dan die wel ke de schoten afvuurde. Inmiddels is in het Duitse Gronau een man aangehouden die voldoet aan de persoonsbe schrijving die door de Henge lose politie is verspreid. De man is door de Duitse politie voor verhoor overgedragen. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT/APELDOORN - Wegener zal zeer waar schijnlijk het Utrechts Nieuwsblad overnemen. Tussen Wegener's Couranten Concern nv te Apeldoorn en de Holding Utrechts Nieuwsblad bv te Utrecht is daartoe overleg gaande. Dat overleg lijkt het stadium te naderen, waarin de onderne mingsraden van beide be drijven om advies zal wor den gevraagd. Een woord voerder van het Utrechts Nieuwsblad wees er van morgen evenwel op, dat er .ook nog altijd contacten gaande zijn met andere dag bladondernemingen. Wegener, met 1430 personeels leden ook sterk vertegenwoor digd in de huis aan nuis bla den-markt, heeft de laatste ja ren de dagbladsector sterk uit gebreid. Daaronder vallen nu de Nieuwe Apeldoornse Cou rant met de kopbladen Noord Veluws Dagblad, Tielse Cou rant en De Vallei, voorts de Drents Groningse Pers waarin zijn ondergebracht de Emmer Courant, de Drentse en Asser Courant en het Hoogeveens Dagblad en tenslotte de Win- schoter Courant, met een geza menlijke oplage van 127.000. De Utrechts Nieuwsblad Hol ding, met 700 man personeel, omvat het Utrechts Nieuws blad, met als kopblad de Nieu we Zeister Courant, en de Amersfoortse Courant met als kopblad het Veluws Dagblad, met een gezamenlijke oplage van 147.000. Enkele maanden geleden zijn er contacten geweest tussen de aandeelhouders/ commissaris sen van de Utrechts Nieuws blad Holding met het Elsevier- NDU concern over een over name van de aandelen.- Toen het nieuws hierover uitlekte zijn vanuit het Utrechtse be drijf bezwaren gerezen tegen deze plannen. Vervolgens is een onderzoek begonnen naar andere mogelijkheden, waarbij Wegener een van de gespreks partners was. RIJSSEN Iser Koe perman en Harm Wiersma spelen van 22 oktober tot en met 9 november een tweekamp om de wereldtitel dammen, zo heeft de ex-Rus gisteren in Rijssen verklaard. De match gaat over vijftien par tijen. Plaats van handeling is een aantal Nederlandse gemeenten, dat het duel financieel mogelijk heeft ge maakt. Koeperman kreeg in 1974 het recht de toenmalige wereld kampioen Ton Sijbrands uit te dagen, toen hij in Tiflis het kandidatentoernooi won. Sijbrands deed echter afstand van zijn titel. Hierop riep de werelddambond de Russische dammer uit tot wereldkampioen. Koeperman kwam in 1976 in aanmerking tegen Harm Wiersma te spelen, nadat de Nederlander in Amsterdam als eerste was geëindigd in het toernooi om het wereldkampioenschap. Zover kwam het niet. Koeperman viel in ongenade bij de dambond van de Sowjet-Unie omdat hij te kennen had ge geven zich in het westen te willen vestigen. Toch kreeg de inmiddels statenloze en in de Verenigde Staten woonachti ge dammer het groene licht. Dit jaar bood de werelddam bond hem namelijk alsnog de gelegenheid om wereldkam pioen Wiersma uit de dagen voor een match om de wereld titel. Een in Rijssen aanwezig lid van de Russchische damfede- ratie opperde dat zijn bond bezwaar zal maken tegen het tweegevecht. Mogeljk zal de damfederatie van de Sowjet- Unie als represaille zijn zeven dammers verbieden in de cember aan het werelddamtoernooi in Mali mee te doen. FRANEKERPRIJS: So So, Top van Hanegem en Star Pitt. FIJNAARDPRIJS: Tempo. Sir Saxe Gotha en Star Queen La ren. FINSTERWOLDEPRIJS: Tos- can Star, Theo Albo en Topper Berkum. INDUSTRIEPRIJS: Ralf Ru- melaar, Peter Harvester en Rodney Fortuna. FOLLEGAPRIJS: Solid Speed, Rob Alkestis en Rapste. FREDERIKSOORDPRIJS: Swift Fortuna, Trust Skoatter en Tadira Loo. FERWERDPRIJS: Rainier Gallant, Ros Performer en Nelson van Hovi. De tips voor zondag. CAYMANEILANDENPRIJS: Let's Be Good, Margot en Par ticle. GROTE PRIJS DER NEDER LANDEN: Pink Tank, Cor ral's Bond en Fair Hunter. PINK TANKPRIJS: Empress, Balancoire en Maximiliaan. BADEN BADEBPRIJS: Spe cial Rara, Rodin en Tim Hano ver. PARISIENPRIJS: Speed Westlandia,Speed Buitenzorg en Reindert. FRANKFURTPRIJS: Salome, Stormey van Metz en Shirley Mac. KEULENPRIJS: Rocky Mar- ciano, Majoor Rara en Pori Mariza. KREFELDPRIJS: Ronny W, Nuttert Norton en Opulent Pride. MUNCHENPRIJS: Sam Hollyrood, Ramzes en Nescio. Sportwerel LONDON Eamonn werd gisteren de jongs balier die ooit in de league speelde. De pas te Collins mocht hel wartier van het due pool-Kilmarnock mees MONTEVIDEO ham Forest, houder Europa Cup voor lai pioenen, en Nacional guay, de kampioen v£ Amerika, spelen op 4 in Tokio om de o wereldbeker. NOORDWIJKERHOU Karei Teeuwen uit heeft gisteravond de ronde van Noordwijke zijn naam gebracht. Re pert (Poeldijk) en Thei vorst (Pijnacker) eindi derde en vierde. FRANKFORT Wer pioen amateurstayer Minneboo is als tweed digd tijdens de strijd Europese Beker in Fr De Westduitser Rain lesch zegevierde, Pronk werd derde. ADVERTENTIE. De kleine moeite van het aanbrengen A van een nieuwe abonnee beloont uw krant u graag met een fraai hangertje van uw eigen sterrebeeld. v Weet u al iemand? N noteer m.i.vals nie abonnee van de Leidse Courant Adres Postcode/Plaats Betaald wordt per maand (automatische afschrij per kwartaal Stuur mij als dank voor de moeite een zilveren hangertje met het sterrebeeld I Naam. Adres. Postcode/Plaats_ Telefoon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 349, 2300 VB Leiden. IN FEITEN DE BESTE Voor het eerst is in een officieel Vaticaans document erkend, dat er behalve menselijke zwakheden ook objectieve moeilijkheden bestaan, die de katholieke gehuwden belet ten de normen van hun kerk op het gebied van de geboorteregeling metterdaad na te komen. Dit blijkt uit het tweede praatpapier, het „In- strumentum Laboris", dat Rome heeft opgesteld voor de vijfde alge mene bisschoppensynode. Deze sy node. die 28 september begint, zal vier weken lang praten over de functies van het katholieke gezin in de hedendaagse tijd. In 1979 publiceerde het secretariaat- generaal van de synode zijn eerste werkdocument over het gezin. Dit do cument werd door tal van bisschop penconferenties met scherpe kritiek van de tafel geveegd. Zii vonden het veel te belerend en wereldvreemd. De kritiek is aanvaard. Het secretariaat in Rome merkt thans op, dat het over bodig zal zijn om er in de synode nog een woord aan te verspillen. Het tweede praatpapier is volgens de studiesecretaris van de r:k. kerkpro vincie in ons land, dr. Ad Vermeulen, veel beter. Het laat openingen voor nadere discussies en is veel minder belerend en minder veroordelend. Uit de kritiek, die hij uit tal van landen onder ogen heeft gekregen, is hem ge bleken, dat de bisschoppen niet zozeer behoefte hebben over de leer van de kerk te praten als wel wegen willen vinden om met die leer ook uit de voeten te kunnen. Zij wijzen er onder meer op, dat de kerk onevenredig streng is met haar kuisheidsvoor schriften en in vergelijking daarmee nogal soepel met het belangrijkste christelijke voorschrift, b.v. dat men ook zijn vijanden moet beminnen. Vooral de Afrikaanse bisschoppen hebben fris van de lever erop aange drongen, dat er wegen gevonden moe ten worden voor de begeleiding van hun gelovigen in hun eigen cultuur en maatschappelijke omstandigheden. In veel Afrikaanse landen staat de traditionele leer der kerk soms haaks op de eigen traditie van het huwelijk op proef onder toezicht van clan of fa milie. Rome erkent blijkens het werkdocument, dat een pastorale aan passing van de canonieke normen voor de katholieke partners vereist is. Ondei de ongeveer 250 deelnemers aan de synode allemaal kardinalen en bisschoppen en dus ongetrouwd bevinden zich twee Nederlandse bis schoppen: kardinaal Willebrands in diens curiefunctie van president van het secretariaat voor de christelijke eenheid, en bisschop Ernst van Breda als gedelegeerde van de Nederlandse bisschoppen. Studiesecretaris dr. Ad Vermeulen vergezelt bisschop Ernst als wetenschappelijk adviseur. Het secretariaat-<generaal van de bis schoppensynode zegt van zijn nogal uitvc-rige document, dat het niet de bedoeling heeft een al dan niet flink gewijzigd slotdocument van de synode te worden. De taalrvan het praatpa pier houdt bij het einde van de synode op. Pet is alleen een middel tot over denking en discussie voor de synode. Daarom «/orden kwesties „niet altijd opgelost maar open gelaten", zo voegt het secretariaat eraan toe. In 95 paragrafen geeft het praatpapier allereerst een overzicht over de grote en onomkeerbare veranderingen in deze tijd en de invloed ervan op de mensen en de gezinnen. Het tweede hoofdstuk bevat een confrontatie van de kerkelijke leer met de feitelijke si tuatie. Het laatste deel is de naamge ver van de vijfde algemene bisschop pensynode. Het handelt over de func ties van het katholieke gezin in de he dendaagse wereld. Aan de orde komen vele actuele kwesties zoals het hokken, de proef- huwelijken, de abortus, echtscheiding enz. Een uitdrukkelijke veroordeling van „verbintenissen buiten het huwe lijk" bevat het document niet, al wijst het deze natuurlijk wel af. Het docu ment meent b.v. te mogen constate ren, dat „niet alle verbintenissen ech ter buiten het huwelijk een principië le afwijzing betekenen van alle goede ren van het huwelijk, dat wil zeggen van de eenheid, de trouw, de duur zaamheid en de voortplanting". Ook staat het document niet afwij zend tegenover de bewegingen voor vrouwenrechten, maar ziet ze toch voornamelijk in dienst van een maxi male vervulling van het moederschap» De seksuele omwenteling heeft vol gens het synodepapier goede en slech te gevolgen. Een slecht gevolg is vol gens het document het losmaken van de seksuele beleving uit de echtelijke liefde. Zij wordt nu vooral beschouwd als een manier om het verlangen naar genot te bevredigen. Het document komt dan tot de krasse uitspraak, dat „homosexsualiteit alsmede het ge bruik van het seksuele vermogen voor of buiten het huwelijk pogingen zijn om het seksuele te herleiden tot louter zelfbevrediging". Een heel ander geluid laat hët werkd ocument horen over de ongehuwde moeder. In dit verband zegt het, dat verreweg de meeste ongehuwde moe ders „in veel gevallen een school van 'iefde voor haar kinderen zijn". Onverminderd scherp is het werkdo cument echter in zijn afwijzing van de abortus. Van enige indicatie voor abortus wil het niet weten. Het be treurt dat ook in traditioneel katholie ke landen abortus wordt toegestaan. Het werkdocument komt tenslotte tot de uitspraak: „De praktijk van de abortus brengt het gezin een wrede wond toe. De levende kinderen name lijk kunnen in hun ouders - psycholo gisch gesproken - geen zekerheid meer vinden. Ouders kunnen niet echt houden van kinderen, wier broers of zussen zij hebben gedood". Principieel houdt het werkdoëument voor de volle honderd procent vast aan de leer der kerk inzake seksuali teit, huwelijk en gezin. Het stelt zich helemaal achter de uitspraak van paus Johannes Paulus 2 van novem ber 1979, waarin deze zei dat inzake het huwelijk geen loopje met de leer der kerk mag worden genomen. Maar enige soepelheid inzake de pastorale toepassing kan het werkdocument toch billijken. Zo zegt het document b.v. over katholieken, die „hokken" of een proefhuwelijk ziin aangegaan, dat een katholiek huwelijk natuurlijk de enige wettige situatie blijft. Maar geprobeerd moet worden ongetrouwd samenwonenden zover te krijgen „door hen op menselijke manier en geleidelijk aan te helpen zonder ze van de gemeenschap der kerk en de broederlijke solidariteit van de gelovi gen te scheiden". De Roomskatholieke bisschoppenconfe rentie, die dinsdag in Utrecht plaats vond, heeft het bestaan erkend van verenigin gen voor pastoraal werkenden. De bis schoppen baseren hun standpunt op uit- sprakenop het Tweede Vaticaanse Conci lie, waarin zowel de onderlinge solidari teit van priesters wordt onderstreept als die tussen priesters, pastorale werkers en de bisschop. De bisschoppenconferentie bepaalde dat ge noemde verenigingen kunnen worden opge richt als er sprake is van loyale saamhorig heid en verbondenheid van deze pastoraal werkenden met de verantwoordelijke bis schop. De bisschop van Roermond, mgr Gijsen, gaf in een eerste reactie te kennen dat even verenigingen van priesters nooit een pi mogen gaan -innemen dat zij-„de hiëra sche verbondenheid van de priesters met bisschop verduisteren". Als deze veren gen trekken gaan vertonen van een vak zijn rij onverenigbaar met de inrichting de geest van de Kerk, aldus Gijsen. Het bestuur van de vereniging voor past werkenden in het bisdom Rotterdam ga reactie weliswaar blij te zijn met de uit ken in Utrecht, maar zij betreurt het d« bisschoppenconferentie niet zo ver is ge te erkennen dat de verenigingen voor p raai werkenden autonome verenigingen die zich moeten kunnen beroepen op grondwettelijk recht van vrijheid van ve: ging. Kardinaal Willebrands vindt dat katholieken de volkomen vrije keus moet worden gelaten bij wat voor vakbond zij zich wil len aansluiten. Willebrands zei dit gisteren in Utrecht na afloop van een twee uur durend gesprek tussen bet CNV-hoofdbestuur en de bisschoppen van Nederland over het toenemend aantal katholieken dat lid wordt van het protestantse CNV. Op dit moment is ongeveer twintig procent van de 300.000 CNV-ers katholiek, maar als de katholieke onder- wijs-vakorganisatie zich met haar 62.000 leden bij de chris telijke vakcentrale zal aan sluiten, dan betekent dat op slag dat één op de drie CNV- leden katholiek is. De kardinaal en de bisschop pen hebben zich gisteren uit voerig laten inlichten over de motivatie van de katholieken om - vaak als oud-NKV-lid - over te stappen naar een pro testantse vakorganisatie. Zoals bekertd, zijn NKV en NVV binnen de Federatie Neder landse Vakbeweging (FNV) samengegaan. Volgens CN V-voorzitter H. van der Meulen blijkt dat het vaak zuiver religieuze motie ven zijn die de katholiek FNV de rug doet toekere vervolgens van het CN te worden. Kardinaal Willebrands zich niet uitlaten over b over deze ontwik! denkt. Hij vond de b komst wel erg leerzaam, loop der jaren hebben ac eenvolgens de katholiek litiebond St. Michael, de tairenbond St. Martinu ambtenarenbond Arka t kosters zich bij het CN1 voegd. Bij het CNV zelf men dit een heuglijke on keling.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 14