Hi 1' werk, komen, kernenergie 4n wapens Uitstel van banen plan: 800 miljoen voor overheid Kamer wil regeling tegen splitsen huizen Experiment wao aaw landelijk Waarschijnlijk geen vierde spaarbekken in Biesbosch Africhten van honden leidt tot klachten iant jes op teslijsten Illegalen worden niet meer geregulariseerd IT) NENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1980 PAGINA 13 'ENSCHAPPELUKE KOMSTVOORSPELLING OP GROND GROEI-MODEL: eer li HAAG De Nederlandse bevolking zal niet Ier poelen, de werkloosheid wordt niet groter Ie uittocht uit de steden gaat door. Kernenergie dt uitgebreid. Schiphol krijgt zijn maximum-ca- teit, de defensie-uitgaven zullen stijgen en de Eerwaard wordt ingepolderd. Het nationaal In- len zal over twintig jaar verdubbeld zijn. leze toekomstvoorspelling komt de Wetenschappelijke Raad jhet Regeringsbeleid, uitgaande van de verwezenlijking van |rote economische groei in de komende decennia. „Poging itlokking" heet de nota waarin de voorspelling is neerge- Het stuk vormt het eerste deel van het rapport „Beleidsge- Toekomstverkenning". Bedoeling van dit eerste deel is es uit te lokken van maatschappelijke groeperingen, op loment dat nog invloed kan worden uitgeoefend op de al- ieve toekomstbeelden, die de raad in het tweede deel zal [erken. [oorziene verdubbeling van het nationaal inkomen tot het BOOO is gebaseerd op de verwachting dat de arbeidsproducti- t zal stijgen en ook de werkgelegeneheid zal toenemen. Dit te vooral in de komende tien jaar. In de landbouw zal de [gelegenheid blijven teruglopen, in.de industrie zal ze zich jiseren, terwijl in de dienstensector meer banen beschikbaar èn, aldus de voorspelling. Hartpatiënten: Geen operaties in Klokkenberg UTRECHT De Henk Fivet Hartpatiëntenvereniging heeft dinsdag alle cardiologen ge vraagd voorlopig geen patiën ten meer naar de Klokkenberg te sturen. Het lijkt de vereni ging beter zo weinig mogelijk mensen in de hartkliniek te laten opereren, zolang er geen duidelijke oplossing voor de problemen gevonden is. Ook problemen met kalfsvlees aan grens Italië RIJSWIJK - Na de var- kensvleesexporteurs die door veterinaire controle maatregelen al maanden- lang problemen hebben bij j hun afzet naar Italië, wor den sinds vorige week ook het Nederlandse kalfsvlees aan de Italiaanse grens on derzocht. Volgens drs. L. Flink van het produktschap voor vee en vlees, heeft een Italiaanse per- spublikatie over sporen van hormoonpreparaten in baby voeding voor een geweldige rel gezorgd. De hormoonresten schenen afkomstig te zijn uit het als grondstof gebruikte kalfsvlees. Italiaanse belan gengroepen wezen prompt met beschuldigende vinger naar de import. In Nederland wordt niet zozeer gevreesd dat in het Nederlandse kalfsvlees hormo nen zullen worden aangetrof-' fen, als wel dat de lange duur van het onderzoek en de daar mee verbonden wachttijden, de verkoopbaarheid van het vlees nadelig zullen beïnvloe den, aldus de heer Flink. UTRECHTSE ACADEMIE ONTRUIMD Ongeveer twintig agenten van de Utrechtse politie heb ben het academiegebouw van de Utrechtse universiteit ontruimd. Dat werd bezet door ruim vijftig studenten, die zich zich zonder weerstand naar buiten lieten dra gen. De bezetters protesteerden met hun actie tegen de verhoging van het inschrijfgeld en eisten een eigen inko men. Een woordvoerder van het ministerie van onder wijs, zei desgevraagd dat verschillende studentenorgani saties al plannen hebben aangedragen voor een nieuwe studiefinanciering, maar dat de kosten veel te hoog zijn. DEN HAAG Het uitstel van het zogehe ten Arbeidsplaatsenplan levert de regering dit jaar ongeveer 800 miljoen gulden op. De ^Verwezenlijking van 19.000 nieuwe banen bij de overheid en ae trendvolgers, die begin dit jaar had moeten inzetten, komt na pas be gin 1981 op gang. Dit zei de heer Muller van de ambtenarenbond Abva/Kabo gisteravond voor de NOS-televisie. Het arbeidsplaatsenplan, dat vorig jaar in de Troonrede door minister Albeda van sociale za ken werd gelanceerd, kent volgens Muller om twee redenen vertraging. Ten eerste was er be gin dit jaar een verplichte personeelsstop en ten tweede konden er pas meer trendvolgers in dienst komen als de mogelijkheid bestond in te grijpen in de cao in die sector. Via een nieuwe wet werd dit laatste in maart mogelijk. Daarna moest er eerst nog gewerkt worden aan een re gionale invulling van de plannen. Pas in juli kon de werving beginnen. De eerste resultaten zullen derhalve pas eind dit jaar bekend wpr- den, aldus Muller. Overigens leverde het kor ten op de salarissen bij de trendvolgers de over heid, berekend over drie jaar, 540 miljoen gul den op. Volgens Muller krijgen zij daar 200 mil joen van terug in de vorm van ongeveer 5000 banen. ARNHEM Volgens de plantsoenendienst in Arnhem veroorzaken mensen die als hobby buiten clubs om hun honden africhten in parken, steeds meer overlast. Er ko men daarover veel klachten binnen. Ook in andere grote steden is dat volgens de Arnhemse dienst het geval De gemeente Arnhem heeft slechts een paar terVeintjes aange wezen voor het africhten van honden. Die veldjes zijn bestemd voor erkende clubs. De behoefte aan dit soort terreinen neemt echter hard toe. De overlast wordt vooral veroorzaakt door het blaffen van de honden (met name bouviers) en de herrie van auto's van honde- bezitters die de parken inrijden op zoek naar een geschikt gras veldje. Veerboot nog steeds aan de ketting VLISSINGEN Het vracht schip „Wuppertal" van de Olau Line heeft het vaarsche- ma van de eergisteren in be slag genomen „Olau Kent" overgenomen, zodat tenminste het vrachtverkeer geen hinder van de gerechtelijke maatregel ondervindt. Reden van de in beslagname was het niet nako men van financiële verplich tingen door'de Deense eige naar van de „Olau Kent". De veerdienst huurt het schip van deze Deen. Totnutoe is er nog geen oplossing gevonden in het conflict •inter- ogramma [lax Reizen rergenomen ERDAM Het win- ■0gramma van de Rot- imse reisorganisatie Re- f Reizen is overgenomen Metropoolreizen in meer. Dit heeft Ro- Verlinden, eigenaar-di- p van beide bedriji i meegedeeld. ven. Reizen kreeg begin deze uitstel van betaling, Verlinden was zijn hj! onder financiële druk ?n te staan door het failli et van Christoffel Reizen, rvan zijn broer André linden directeur was. Bei- irganisaties kochten samen ttuigstoelen in. Robert [inden heeft nu voor de pame door Metropoolrei- gekozen omdat „buiten I toedoen grote schade is pbracht aan de naam van lx Reizen". N HAAG Het bestuur I de Anti Revolutionaire Jij wi! de ex-kamerleden lem Aantjes en Hannie I Leeuwen voor de ko- ade kamerverkiezingen kieslijsten zetten. ARP-bestuur komt daar- tegemoet aan ,de wens de kiesverenigingen, aldus woordvoerder van de AR. el Aantjes als mevrouw Leeuwen zullen (als de jraad ermee kan instem- zodanig laag op de CDA- in komen, dat ze alleen voorkeurstemmen kun- terugkeren in de Kamer, naam van Aantjes zal op e lijsten in het westen van land voorkomen (welke is niet bekend) en. mevrouw Leeuwen in het noorden, otaal komen er zes kieslijs- De enige AR-kandidaat op alle zes lijsten voor- it, is de huidige minister ontwikkelingssamenwer- Jan de Koning. aatschappijleer aorlopig geen ndexamenvak !N HAAG Er cal voor- ng geen eindexamen ko- n in het vak maatschap- leer omdat een duidelijk rplan voor dit vak op dit ment nog ontbreekt. angfijkste oorzaak daarvan i de verschillende inzichten docenten over de doelstel- gen, aard en inhoud van atschappiileer hebben, arom zal het ministerie van erwijs een werkgroep in- len die een examenpro- ftma en een leerplan voor atschappijleer gaat ontwik- en- Deze werkzaamheden eten ongeveer medio 1982 erond zijn. Daarna kunnen een aantal scholen experi- ften met maaschappijleer keuzevak bij het examen innen. Feitelijke invoering i maatschappijleer als keu- voor het hele voortgezet ■erwijs is niet voor 1986 te ^achten. Dit schrijft atssecretaris De Jong (On- w'js) in een brief aan de eede Kamer. PROTESTKRAAK" IN AMSTERDAM TEGEN HORIZONTALE VERKOOP (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Alle grote fracties in de Tweede Kamer willen dat de rege ring op de een of andere wijze snel iets doet tegen het splitsen van huurhuizen in afzonderlijke wooneenheden. Dit bleek vanochtend tijdens het interpel latiedebat over het door de Kroon ver nietigen van een gemeentelijke veror dening in Amsterdam, die bedoeld was om splitsing te voorkomen. De oppositie- zowel als de regerings- Ëartijen erkenden dat staatssecretaris rokx (Volkshuisvesting) het recht aan zijn zijde had toen hij de Amster damse bepaling voor vernietiging voordroeg. Dit omdat zij strijdig was met de wet. Maar tevens meende men dat de regering de plicht heeft de hoofdstad en andere steden .te helpen in hun pogingen het bestand aan goed kope huurhuizen zo groot mogelijk te houden. Minder eens was men het over de manier, de het plan voor een regeling, waarbij ie mand alleen dan een huurhuis mag verko pen, als hij langer dan tien jaar eigenaar is. Op die manier wordt voorkomen dat specu lanten huurhuizen opkopen om ze vervol gens te splitsen en dan stukje voor stukje te verkopen, zo legde De Beer uit. En de men sen, die al vele jaren weinig rendement van hun bezit hebben gehad, houden de moge lijkheid een leeggekomen huurhuis te gelde te maken en zo enige compensatie te krij gen, aldus De Beer. De PvdA, die samen met D'66 de interpella tie had aangevraagd, wil veel verder gaande maatregelen. Mevrouw Salomons bepleitte een onmiddellijke zodanige aanpassing van de woonruimtebeschikking dat de gemeen ten zeggenschap krijgen over de bewoning van vrijwel alle huizen binnen hun grenzen. Dat zou zelfs moeten gelden voor huizen, die verkocht worden door de bewoners. Op die manier zou het voor speculanten onaan trekkelijk worden huurhuizen op te kopen" met de bedoeling ze na leeg komen te ver kopen, al dan niet gesplitst. Het CDA be perkte zich tot het verzoek aan Brokx om zelf op heel korte termijn een regeling te ontwerpen, die het splitsen van woningen tegengaat. Uit protest tegen het vernietigen van de Amsterdamse „anti splits-verordening" heeft een bundeling van Amsterdamse orga nisaties voor woningzoekenden gisteren zes goedkope huuretages gekraakt. Volgens de krakers, die werden gesteund door onder meer de Amsterdamse afdelingen van PvdA, CPN en PSP, ging het om woningen die op de nominatie stonden om horizontaal te worden gesplistst De Amsterdamse gemeenteraad is gistera vond unaniem akkoord gegaan met nieuwe regels die horizontale verkoop van panden moeten bemoeilijken. De raad ziet de regels als een „uiterste minimum", veel minder ef fectief dan de Amsterdamse verordening die de regering vorige week vernietigde. KINDEREN TEKENEN VOOR UNICEF Koningin Beatrix heeft gisteren In de kelderzaal van de Ridderzaal in Den Haag een tentoonstelling geopend van ongeveer tweehonderd tekeningen die kinderen uit hon derd landen gemaakt hebben voor Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties. Na afloop van de opening maakte de koningin omringd door teintallen kinderen een rondgang door de kelder. Met een Groene Betaalcheque en de Groene Betaalpas. Gegarandeerd tot f 100,- per cheque. Zonder kosten verkrijgbaar bij alle banken en spaarbanken van Nederland. Nederlands Unifil- detachement moet inkrimpen DEN HAAG Het aantal Nederlandse Unifil-soldaten in Zuid-Libanon moet op be vel van de Verenigde Naties worden teruggebracht van 812 tot 800. Dit betekent een extra zware belasting voor de militairen, die toch al on der zware druk staan. Dit bleek gistermiddag uit de verklaringen van een delega tie van het zogeheten centraal georganiseerd overleg van mi litairen. De afvaardiging bracht vorige week een bezoek aan het Nederlandse detache ment. J. Quartel van de Christelijke Vereniging Militairen (CVM), zei dat hij de voorkeur had ge geven aan uitbreiding van het aantal militairen, of beperking van het gebied dat het bataljon moet bestrijken. Volgens hem zijn werktijden van 36 uur geen uitzondering en twijfelen de militairen aan de effectivi teit van-hun werk. Ze voelen zich onmachtig tegenover de infriltraties en beschietingen van majoor Haddad. Er mag namelijk niet gericht worden teruggeschoten om escalatie van het geweld te vermijden. DEN HAAG De experimenten om gedeeltelijk arbeidsongeschikten weer aan werk te helpen, met als mogelijk gevolg een verlaging van de volledig* ge wao- of aaw-uitkering met het percentage van de arbeidsgeschiktheid, zal worden uitgebreid van Til burg en Rotterdam tot het hele land. In beginsel zal de maatregel uitsluitend gelden voor gedeeltelijk gehandicapten die tot dusver nog geen aanspraak op een uitke ring hebben doen gelden. Dit heeft staatssecretaris De Graaf van sociale zaken gisteren bekendgemaakt op een vergadering van de vaste commissie voor sociale zaken van de Tweede Kamer. Er zal een termijn in acht worden genomen van een half jaar tot een jaar waarin de gedeeltelijk gehandicapte door de Gemeen schappelijk Medische Diensten zullen worden „begeleid" bij het vinden van een passende baan. De Graaf acht de maatregel rechtvaardig gezien de overige maatregelen die de regering in petto heeft om gedeeltijk arbeidsongeschikten te helpen bij het vinden van werk en om ontslag van gehandicapten te bemoeilij ken. DEN HAAG De aanleg van een vier de spaarbekken in de Biesbosch voor de watervoorziening in de regio Rotter dam/Den Haag is uiterst onzeker. Dit omdat het waterverbruik beduidend achterblijft bij eerdere ramingen. Dit heeft minister Ginjaar (volksgezond heid en milieuhygiëne) gisteren gezegd bij de opening van het derde spaarbekken in de Biesbosch met een capaciteit van 100 miljoen kubieke meter per jaar. Naar nu bestaande inzichten is de capaciteit van de drie spaarbekkens in de Biesbosch (250 miljoen kubieke meter per jaar) ruim vol doende om Rotterddam en Den Haag tot het jaar 2000 van water te voorzien. Blijft het waterverbruik afnemen dan zullen de drie bekkens tot in lengte van dagen ge noeg water herbergen. Hoe vast deze ver wachtingen liggen zal echter aan de hand van het lopende „integraal onderzoek drinkwatervoorziening Zuid-Holland" (IODZH) nader bezien moeten worden. Ginjaar noemde de plannen tot de aanleg van een vierde spaarbekken in de Bies bosch, die uit het begin van de jaren zestig stammen, achterhaald. DEN HAAG De ministers De Ruijter van justitie ën Al beda van sociale zaken en staatssecretaris Haars van justi tie hebben gisteren opnieuw elke verdere vorm van regula- risatie van illegale buitenlandse werknemers afgewezen. In een gesprek met FNV en CNV, de Raad van Kerken en het Landelijk Actiecomité Wet Buitenlandse Werknemers hebben zij laten weten dat elke vorm van regularisatie een toevloed zou betekenen van nieuwe illegalen. Ook zou volgens hen het totale vervolginsgeleid ten aanzien van illegale werkgevers ongeloof waardig worden. De bonden vinden dat de overheid „maar wat aanmoddert". Veel illegalen hebben jarenlang vuil werk gedaan. Die kun je niet zomaar aan de kant zetten, zo menen de vakorganisaties. BUIEN DE BILT - Het blijft wisselval lig weer met buien en veel wind. In het temperatuurver- loop komt weinig verandering, ongeveer 16 graden. De storm- depressïe, die vanmorgen bo ven Noord-Denemarken lag, is verder naar het oosten getrok ken. Intussen is weer een nieuwe depressie bij Ierland aangekomen, die in de rich ting van Zuid-Skandinavië koerst. Deze depressie zal het komende etmaal het weer in Nederland en een groot deel van West-Europa bepalen. Mooi weer blijft het in de lan den om de Middellandse Zee met middagtemperaturèn die liggen tussen de 25 en 30 gra den. Alleen in de Balkanlan- den komen enkele onweers buien voor. Vooruitzichten voor zaterdag: Onbestendig. Middagtempera- turen omstreeks 16 graden. Weersvooruitzichten in cijfers 1 voor zaterdag: Aantal uren zon 1 tot 6 Min. temp. omstreeks 11 gr. Max. temp. omstreeks 16 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 60 pro cent. Kans op een geheel droog et maal 30 procent. Weersgesteldheid van gisteren zwbew. regenbui zw.bew. onbew. h.bew. zw bew. h.bew. rw.bew. Oen Helder Luchth. R dar Z-Umburg Aberdeen Barcelona Frankfort Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Luxemburg Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanboel Las Palmas

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13