Leidse recherche lost bouwfraude van 32 miljoen op m Tijdelijk bejaardenhuis Tiet gemengde evoelens geopend Bs GELD VAN LEMY-AFFAIRE NOG STEEDS ONVINDBAAR beschermde monumenten V rouwen ver eniging in Merenwijk niet vergeten; bloemen sturen LEIDSE COURANT __'EN Na ruim acht maanden van bij onafgebroken speurwerk is het een team Idse rechercheurs in samenwerking met Stichting Sociaal Fonds Bouwnijverheid de fiscale recherche (Fiod) gelukt een lossale bouwfraude van ruim 30 miljoen [den boven water te brengen (zie ook Drpagina). Miljoenen aan overheidspen- igen verdwenen in de jaren *77, '78 en *79 de zakken van ogenschijnlijke keurige genlieden, aannemers en directeuren van iricure bv'tjes. Geld dat op ingenieuze wij door de mazen van de wet werd gesmok- |d door een grootscheepse handel in valse jturen en papieren bv's op poten te zetten, schade die de schatkist en de volksverze- •ingen door deze zwendel hebben geleden (raagt circa 25 miljoen geilden. Dat be- ig is tot dusverre nog niet achterhaald, 'ntallen duistere figuren uit de bouwwe- d of van elders hebben van de fraude «geprofiteerd. Slechts een aantal „grote" l.igens kan met zekerheid valsheid in ge- Spitte ten laste worden gelegd. Drie arres- ISiten zullen dinsdag 23 september voor de dagse rechtbank moeten verschijnen, on- r wie de directeur van de Leidse Lemy bv no de Overrijn, de 38-jarige Leidenaar 5tr.L. Twee andere hoofdverdachten zijn if voortvluchtig. Ze zouden zich ophouden de V.S. en Mallorca. Officier van justitie, Den Os, heeft om hun uitlevering ver- fht ld '79 kregen ambtenaren van de belasting- nst tijdens een controle er lucht van, dat er geknoeid in de boekhouding van de Leid- my bv, aannemer van bestratings-, riole- en timmerwerkzaamheden aan de Over rijn. Het was de belastingdienst opgevallen dat Lemy steeds weer werk uitbesteede aan kleine bv's, die kort nadat zij waren opgericht op on opvallende manier de geest gaven. Op 23 adres sen over het hele land verspreid werd op 24 maart huiszoeking gedaan. Het werd steeds dui delijker, dat tussen deze adressen en het huis nummer van Lemy aan de Overrijn een terug kerende relatie was te leggen. Wat bleek: Lemy had voor verschilllende particulieren en bedrij ven werk aangenomen en verricht, maar ver kwanselde direct na deze transactie de hele boekhouding aan nep-bv'tjes met aan het hoofd een of andere papieren directeur, die zijn zaak na verloop van tijd failliet liet verklaren. De nog af te dragen belastinggelden kwamen der halve in het illegale circuit van stromannen, koppelbazen, papieren directeuren (de zoge naamde „katdragers") en last but not least Lemy bv terecht. Waarna een ieder zijn deel van de buit ontving. In de Lemy-affaire wer den 25 verdachten verhoord. Er werden drie personen ingesloten. Een onooglijk stapeltje valse, maar nog ontbrekende facturen, gevon den in een verlaten pand aan de Narmstraat, leverden voor de speurders op de „actiedag" 24 maart het overtuigend bewijs, dat Lemy de be lasting van meet af aan had beduveld. Twaalf man Het 12 man sterke onderzoeksteam had met het onderzoek naar de gedragingen van Lemy b.v. een steen aan het rollen gebracht, die na ver loop van tijd nog meer duistere zwendelpraktij- ken in de bouwwereld het daglicht deed zien. In het Brabantse plaatsje Fijnaart bleek een aannemer al minstens even bedreven te zijn in het stichten van malafide bv's en het achter- overdrukken van belastingcenten als zijn colle ga in Leiden. Maar ook in de Sleutelstad zelf, zo constateerde men alras, voerde Lemy's H.v.L. niet de alleenheerschappij. Er werd na enig speurwerk nog een Leids bedrijfje betrapt op het plegen van valsheid in geschrifte en het verdonkeremanen van verschuldigde loonbe lastingen, sociale premiën en onjuist verant woorde omzetcijfers. Op deze drie poten is de bouwfraude uiteindelijk neergezet. Óndanks de voor de hand liggende overeenkomsten in wer kwijze tussen deze drie hoofd-bv's zijn er tot nogtoe geen aanwijzingen gevonden, dat deze bedrijven ook met elkaar zouden hebben sa mengewerkt. De evidente overeenkomsten be rusten slechts op puur toeval. Brein „Of misschien ook niet", Zo meent plaatsver vangend korpschef van de Leidse politie, H. Mostert, „het kunnen best connecties van el kaar zijn geweest, maar dan ieder met een ei gen verantwoordelijkheid. Duidelijke relaties hebben we evenwel niet gevonden." Dus kan er ook geen sprake zijn van een meesterbrein, dat alle touwtjes in handen had en het mario- netttenspel met zijn bordkartonnen bv's en pa pieren directeurtjes in zijn eentje bestierde? Mostert: „De bewijzen hiervoor hebben we niet gevonden. En ook al vermoed je wat dan schiet je er niets mee op. We aarzelen dus als we het over „het brein" hebben." De leidse recherche, de Stichting Sociaal Fonds Bouwnijverheid en de Fiod spreken over een „grote", zelfs zéér grote bouwfraude als met het vergelijkt met andere belangwekkende zaken (de Haarlemse fraude) die men de afgelopen ja ren onder handen heeft gehad. Een erg inge wikkelde zaak ook, als men korpschef Mostert mag geloven. Niet voor niets heeft het onder zoeksteam het laatste half jaar zijn intrek moe ten nemen op de zolderverdieping van het Leidse Waaggebouw aan de Aalmarkt om de gigantische hoeveelheid paperassen door te ne men. Stapels blanco facturen met slechts de handtekening van een of andere namaak-direc- teur eronder, is men bij huiszoekingen (een in val in Noordwijk) en op zijn verdere weg langs tientallen adressen in het land tegengekomen. Bankkluizen werden hier en daar tevergeefs geopend. Van de buit was niets terug te vinden. Lamme hand Tijdens verhoren in Den Haag wisten sommige van de aangehouden directeuren te vertellen, dat zij dikwijls een lamme hand hadden gekre gen alleen al door het signeren van nog nader in te vullen facturen. Een facturenhandel die van de ene bv in de andere zieltogende bv te rechtkwam. De winst van al deze zaken zat hem in het verduisteren van belastingpennin gen. Van die winst werden sportwagens ge kocht, zwartwerkers betaald (met weeklonen die vaak honderden guldens boven het cao-loon uitstaken), dure vakanties gehouden. En... mis schien ook wel huizen in het buitenland ge kocht. Het blijft voorlopig gissen. Waar het geld precies is gebleven? Niemand weet het nog. Daar moet de belastingdienst nog achterheen. Facturen voor de somma van 32 miljoen gulden zijn terecht. Het geld nog niet. Wellicht, dat de Haagse rechtbank hier op dinsdag 23 september nog wat meer over te horen krijgt. PETER VIERING "7IDEN De bewoners de Schubertlaan bleken teren, tijdens de officiële ening van het tijdelijke jaardencentrum in hun aat, niet zo enthousiast rjr de gang van zaken als ~l merendeel van de geno- fden. Door de komst van I centrum is het riante uit- -ht en speelterrein voor de ideren verloren gegaan, t hoor met verbazing, dat Jereen die bij de bouw be- Ipzaam is geweest, wordt ldlankt, behalve wij. Er apfo bepaald niet worden ge dijd, dat overlast ons be nard is gebleven," aldus iAürtvertegenwoordiger Vo gelenzang. Even later ver- htte wethouder P.H. nefioute de openingshande- k door de gemeentelijke Ig in top te hijsen. centrum .is bedoeld om de aarden van vijf Leidse be rdenhuizen, die momenteel gerenoveerd worden, tijdelijk onder te brengen. Het betreft de renovatie van de bejaarden huizen Haagwijk, Groenho ven, Roomburg en Rijn en Vliet. Het vier miljoen gulden kostende 'opvangcentrun' werd in vijf maanden tijd aan de Schubertlaan gebouwd. De plannen en uitvoering hebben nogal wat kwaad bloed onder de omwonenden gezaaid. „De buurt is overal buiten gehou den of te laat ingelicht. We zijn uiteindelijk met de bouw accoord gegaan, omdat de ge meente ons de verzekering heeft gegeven, dat de situatie na vijf jaar weer in de oor spronkelijke staat hersteld zou worden. De bejaarden wensen we uiteraard het allerbeste toe," aldus de heer Vogelen zang. Wethouder Schoute bleek bij zonder ingenomen met de rea lisatie en voortvarende uitvoe ring van de plannen. Maar ook volgens de wethouder heeft de medaille een keerzijde, zij het een andere dan de door Voge lenzang bedoelt. „Door de rea lisatie van het nieuwe, tijdelij ke onderkomen kunnen er in Leiden zesenveertig bejaarden minder geplaatst worden. De gemeente acht dit voor de situ atie in Leiden volstrekt onaan vaardbaar. We hebben bij het ministerie dan ook protest aangetekend," aldus Schoute. De rancuneuze gevoelens van de omwonenden zijn in geen geval tegen de bejaarden zelf gericht. Maar ook zij hadden in het begin hun twijfels. Nu de bouw eenmaal gereed is, hebben de bejaarden echter niets dan lof voor de tijdelijke, maar fraai uitgevoerde behui zing. Het complex bestaat uit 92 eenpersoonskamers, 10 tweepersoonskamers, 6 zieken kamers, 3 badkamers, 15 dou chegelegenheden een keuken en een recreatiezaal en biedt plaats aan ongeveer honderd bejaarden. Wethouder P.H. Schoute verricht de openingshandeling van het bejaardencentrum. ministerie van Cultuur, Recreatie en Maat- a lappelijk Werk heeft te kennen gegeven en- o* panden van het houtbedrijf Noordman aan s i Haagweg op de monumentenlijst te willen e etsen. Het gaat om een 19e eeuwse woning ietf kapverdieping waarvan men het vermoeden 3ft dat die in vroeger jaren als molenaarswo- ig heeft gefunctioneerd. Daarnaast wil het mi- ierie twee loodsen op het terrein tot be- ermd monument verklaren. De molen De [Oesterboom (foto) werd reeds eerder op de monumentenlijst geplaatst. Van de zijde van het bedrijf is inmiddels verklaard dat men het toejuicht dat het ministerie oog heeft voor de monumentale waarde van het houtzagerijcom plex d'Heesterboom. „Wij zijn er echter nog niet helemaal uit of een dergelijke beslissing de be drijfsvoering van ons bedrijf kan schaden. Mocht dat echter zo zijn dan hebben wij goede hoop daar in het overleg met het ministerie een oplossing voer te vinden", aldus de heer Noord man jr. LEIDEN In de Merenwijk wordt gewerkt aan de oprich ting van een vrouwenvereniging. Deze vereniging zal een afdeling zijn van het Katholiek Vrouwengilde (KVG) en van de Nederlandse Christen Vrouwenbond (NCVB). Maan dag 15 september wordt de eerste bijeenkomst gehouden. Enige tijd geleden is zowel van katholieke als van protestante zijde verzocht na te gaan in hoeverre er mogelijkheden waren voor de oprichting van deze vrouwenvereniging. Omdat de KVG en NCVB veel overeenkomsten vertonen werd besloten voor wat de oprichting van deze vereniging betreft samen te werken. Het is de bedoeling maandelijks een avond te houden waarop over aktuele maatschappelijke en religieuze gebeurtenis sen van gedachten kan worden gewisseld. Er zullen ook ont spanningsavonden georganiseerd worden. De eerste avond wordt gehouden in 'De Regenboog', Watermolen 1 in Leiden, aanvang kwart voor acht. Ondertrouwd: J. E. Weekenstroo en F. J. M. Fruitema; M. H. van Tongeren en C. G. Hensing; J. H. van der Hei den en R. Boers; J. W. Cuvelier en J. Sloos; H. Belt en I. M. Philippo; R. V. Nieboer en M. W. Oudshoorn: L. de Kloe en M. A. J. Oudsman; W. J. A. Hoettnagel en M. P. Kuip; T. J. Smit en L. Y. van den Hoek; T. A. Rasser en Y. M. Harters; G. J. Stikvoort en L. M. Taas; J. M. Rozier en J. Schaap; J. M. van Schaik en M. Vriezen. Gehuwd: A. Wegman en P. H. Teijn; R. B. Vaneveld en M. C. Veltman; P. Wesselius en M. Oikkes; C. W. Wisse en E. C. M. Brekelmans; A. Tabibi en A. A L. Venner; M. P. van 't Hekke en M. J. Kluivers. Overleden: W. H. Hasselbach. geb. 12 nov. 1887. man; L. Taal. geb. 21 apr. 1912. man; J. Hettema. geb. 24 apr. 1903. geh. gew. m. A. Hollinga; A. M. Blom. geb. 28 apr. 1908, geh. gew. m. E. H. van Dam; H. C. van der Holst, 28 nov. 1912, man; J. M. Zwartjes, geb. 16 feb. 1912, man; A. J. Zuider duin. geb. 9 mrt. 1910. man; C. Ho- gervorst, geb. 11 okt. 1907, man; D. Ravelli, geb. 3 feb. 1919. man; L. J. van Emmerik, geb. 11 aug. 1910, man; C. H. van Dam. geb. 27 mei 1899, geh. gew. m. J. D. Capel; C. Brandt, geb. 8 feb. 1898, man; H. D. Keijzer. geb. 12 mrt. 1905, man; D. C. L. Mol. geb. 28 apr. 1921. man; H. H. Brama. geb. 20 apr. 1902. geh. gew. m. W. van der Meer; C. Fallaux, geb. 14 dec. 1912. echtgenote van C. H. de Haas; W. de Kok, geb. 13 feb. 1925, geh. gew. m. J. W. F. Hendriks. Geboren: Natasha Wilhelmina, d.v. N. R. Regeer en G. Knol; Christoffer Rlc- cardo, z.v. R. Castelli en M. C. Visser; Wietske Marijke, d.v. J. W. Brouwer en E. M. Theron Mulder; Yuri Alexis en Aidan Christopher tweeling zn. v. M. Makus en P. E. Rothman; Hendri- ka, d.v. D. van Duijn en L. van der Plas; Jacoba Johanna, d.v. J. P. Klin kenberg en D. J. Zwaan; Koosje Ma ria. d.v. R. van der Weij en A. C. Noorda; Raymond, z.v. A. Heijns en J. M. C. Karremans; Lizette. d.v. M. C. Sloof en M. Rikkert; Catharina Maria, d.v. R. A. G. Plasmeijer en E. M. van Oosten; Ewout Roelof, z.v. R. Voigt en P. den Haas; Ronald Michiel. z.v. M. M. de Vreede en V. L. van de Poll; Pieter Johan. z.v. C. van Duijn en J. Oranje; Kim, d.v. D. van der Meij en J. W. C. van de Kooi); Cornelis, z.v. H. van der Plas en S. van der Veen; Jo hannes Christiaan, z.v. J. E. de Brie der en C. A. M. Venneman; Pieter, z.v. P. Lens en H. Güijt. NZH en NS willen buslijn naar Amsterdam opheffen LEIDEN De Nederlandse Spoorwegen en de NZH wil len in mei volgend jaar de buslijn 89 (Den Haag-Am- sterdam) opheffen. Dit in verband met de oplevering van de Schiphollijn. Volgens beide vervoerders kunnen reizigers zonder over wegend bezwaar van de trein verbinding gebruik maken na opening van het gedeelte Schiphol-Warmond-Leiden. Om de reizigers uit Oegstgeest en Wassenaar niet te duperen wordt een nieuwe buslijn 89 ingesteld, die van Den Haag (De Savornin Lohmanlaan) langs de huidige route naar Oegstgeest (Irislaan) loopt. Zo dra de brug in het verlengde van de Irislaan gereed is, wil men de lijn doortrekken naar de wijk Haaswijk. Het is de be doeling de nieuwe buslijn in de spitsuren op werkdagen bo vendien te verlengen via Sas- senheim naar Lisse. De huidi ge spitsuurlijn onder het num mer 88 komt dan te vervallen. opkikker isaltijd -welkorr WAAR VOLGENS DE CONSUMENTENBOND DE LEVENSMIDDELEN VOORDELIG(ER) ZIJN: 30 van de goedkoopst aanwezige merken (100 goedkoopste bedrijf) DIRK van den BROEK/1 BAS van der HEIJDEN 100 DIGROS/DIRKSON I WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1980 PAGINA 3 Kissin Groenoordhal De Amerikaanse rockformatie 'Kiss' treedt zondag 5 oktober op in de Leidse Groenoordhallen. Het optre den zal opgesierd worden door een gigantische hoe veelheid vuurwerk en lichteffecten. De bezetting van Kiss is in zoverre gewijzigd dat Eric Carr achter de drums is te aanschouwen. De kaartverkoop is al be gonnen bij de onder meer de WV van Leiden. Het con cert begint om 19.00 uur. Nel Kars Nieuw NVSH-centrum De NVSH afdeling van Leiden en omstreken opent zater dag 13 september haar nieuwe tref- en informatiecentrum op het Rapenburg 48 in Leiden. Vanaf maandag 15 septem ber is het informatie-centrum op werkdagen (behalve woensdag) geopend van 14.00 uur tot 16.00 uur en dinsdags van 20.00 uur tot 21.00 uur. De soos is vrijdagavond vanaf 22.00 uur geopend. Informatie is verkrijgbaar onder tele foonnummer 149987. Jeugddienst In de Zuiderkerk aan de Leidse Lammenschansweg wordt komende zondag een jeugddienst gehouden om vijf uur met als voorganger ds R.J. Koolstra. De dienst wordt muzi kaal opgeluisterd door het kinderkoor uit Rijnsburg en de 'Gemeinschaft Cantate' uit het Duitse Krefeld. Het thema van de dienst is: 'Ken je de Vader'. Dit thema wordt ook 's avonds gebruikt tijdens de te houden gespreksavond voor jongeren van veertien tot twintig jaar. Kenmerken van werk Drs. J.A. Algera is vandaag aan de Rijksuniversiteit van Leiden gepromoveerd op zijn proefschrift 'Ken merken van werk'. In dit proefschrift is een serie be oordelingsschalen ontwikkeld waarmee de inhoudelij ke kenmerken van funkties nauwkeurig kunnen wor den vastgesteld. Dit tegen de achtergrond van de span ning op de arbeidsmarkt tussen het aangeboden werk en de mogelijkheden en verwachtingen van de mensen die zich op de arbeidsmarkt aanbieden. Herbestrating Jacobsgracht Binnenkort start de gemeente Leiden met de herbestrating van de Sint Jacobsgracht. De werkzaamheden zullen onge veer zes weken duren. In die tijd wordt de gehele bestra ting vernieuwd, verbeterd en hersteld. Daarbij zullen een paar kleine wijzigingen worden aangebracht. Tijdens de uitvoering blijft bestemmingsverkeer mogelijk op het ge deelte waar niet gewerkt wordt. Omdat de reinigingsdienst de zakken met huisvuil tijdens de werkzaamheden niet kan ophalen, verzoekt de gemeente ze op de ophaaldagen op de straathoek te zetten. Carré Vrouwen Nel Kars geeft donderdag 11 september een solo-toneel uitvoering in de Leidse Schouwburg aan de Oude Vest. 'Carré Vrouwen' is het vierde solotoneel van Nel Kars. Met haar programma's komt zij op plaatsen in Neder land, waar toneelgezelschappen in de regel niet ko men. Zo speelt zij in café's, bejaardenflats, markthal len, in kleine dorpjes enzovoort. Zij speelt in cos- tuums, die door haarzelf zijn ontworpen en vervaar digd. 'Carré Vrouwen' werd door Nederlandse auteurs speciaal voor Nel Kars geschreven. De voorstelling be gint om kwart over acht. De toegangsprijs varieert van f7,50 tot f12,50 (voor CJP- en pas 65 houders f7,50 en voor ingeschrevenen bij K&O van f6,50 tot fll.50) Kaarten kunnen bij K&O aan de Oude Vest verkregen worden (telefoon 141200 en 141141). De groep Kiss

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3