Niet meer huizen in begroting 1981 ^aagste inkomens toch achteruit _*ROS HOUDT VAN DUIDELUKHEID Vaste lage prijzen-dag in dag uitZo weet u waar u aan toe bent CDA en PvdA: speciale vergadering over spreiding Gewapende overval Rabobank ONDANKS ERKENNING WONINGNOOD Jacht geopend op corrupte Surinamers LOOPKRACHT ¥t TOT 1 PCT MINDER Carter mijdt tv-debat met Reagan en Anderson Woensdag 10 september 1980, 70 jaargang no. 21756 lekersdijk 34, 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA. tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas redacteur. Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) ƒ0,52 per mm. Telefoontjes ƒ0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) nementen: kwartaal 46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. rgeefse moeite ISTADT De moeite die ;e nachtwerkers" zich in de 'van maandag op dinsdag op jmnasium van Gross Um- 'in de Duitse deelstaat Hessen tten, was uiteindelijk toch >fs. In het holst van de nacht jn groep, naar de politie aan- it leerlingen, het meubilair uit klaslokalen verwijderd en de school neergezet, in de dat de lessen zouden komen rvallenToen de leerlingen mmorgen on school kwamen iiets meer te zien van de met 9 el moeite naar buiten ge- >te 300 tafels en 600 stoelen, bleken bii het aanbreken van a door de brandweer weer al- j keurig op hun plaats in de jen te zijn neergezet. Voetbal Voetbal Ierland Nederland om 18.55 uur op Ned. I en om 20.45 uur serie „Will Shakes peare". Op Ned. II om 18.59 uur praat programma „Het paard van Troje" en om 21.05 uur special „Abba in concert". Veel wind Koel weer met enkele buien, later ook opklaringen. Veel wind. Max. temperatuur onge veer 18 graden. Morgen zon: 7.06 - 20.02. Schev. hoogw.: 4.53 en 17.20. Laagw.: 0.54 en 12.58. Melkprijs wellicht naar ƒ1,08 DEN HAAG De kans bestaat dat de minimum prijs voor een liter volle melk, die gisteren is vastgesteld op 1,04, binnenkort wordt opge trokken naar 1,08. Het produktschap voor zui vel heeft uitgerekend dat de minimumprijs ƒ1,08 zou moeten zijn, als hij zou worden aange past aan eerder door de overheid toegestane ver hogingen van de af-fa- briekprijzen. Beslag op „Olau Kent": reizigers van boord VLISSINGEN Op verzoek van een Frans bevoorradingsbedrijf is gisteren beslag gelegd op het schip „Olau Kent", dat een dagelijkse veerdienst onderhoudt tussen Vlis- singen en het Engelse Sheerness. De Deense eigenaar heeft een groot aantal geleverde goederen niet betaald. Alle passagiers van de „Olau Kent" moesten het schip verlaten en zijn met bussen naar het Belgische Zeebrugge worden vervoerd. De veerdienst wordt nu met één schip onderhouden. Foto: Een Engelse familie wacht gelaten totdat de andere veerpont van de Olau-Line, de „Olau Finn", hen terug naar Engeland brengt. Kamer: hulp voor hongerend Afrika DEN HAAG Een aan tal Tweede Kamerfrac ties heeft minister De Koning (ontwikkelings samenwerking) gevraagd hulp te bieden aan Oe ganda, Somalië, Djibouti, Soedan, Kenya en Tan zania. In een open brief aan de minister wordt gewezen op de nijpende voedsel schaarste in deze landen, nu de oogst er bijna vol ledig is mislukt. Behalve aan hulp op korte ter mijn is er behoefte aan een meer structurele aanpak. Klaarheid in gigantische bouwfraude LEIDEN Acht maanden heeft de Leidse recherche no dig gehad om klaarheid te brengen in de zogeheten Lemy- affaire. Voor meer dan dertig miljoen gulden zijn frauduleu ze handelingen gepleegd met valse facturen en papieren bv's. Grootste gedupeerde is de schat kist, die door de malversaties voor meer dan vijfentwintig miljoen is benadeeld. Dinsdag 23 september moeten drie verdachten voor de Haagse rechtbank verschijnen; twee vaa hen zijn voortvluchtig. Van de vele miljoenen is tot op he den nog niets achterhaald. (Zie verder pag 3) ONRUST BU ELSEVIER UTRECHT De journa listen van Elseviers Maga zine zijn bang voor acties van het grafisch personeel van drukkerij Boom Ruy- grok in Haarlem, waar het blad nu nog wordt ge drukt. Dit hebben zij in een brief aan de Neder landse Vereniging voor journalisten meegedeeld. Uitgeverij Bonavertura B.V. wil het blad laten drukken bij de Utrechtse firma Boekhoven Bosch. Daar kan het op glanzend papier gedrukt worden. De Haarlemse grafici vre zen aantasting van de werkgelegenheid. IEIII!lltlll[lll[nillllll!ll]lllil!IIIIM!IIIll!lllllll|[||llll!lll[l!llll!l]IIIOIIIieil|[|!llllllll<lll!l!l!IIIE (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Brokx (Volkshuisvesting) heeft het aantal ge subsidieerde woningen op het bouw programma voor volgend jaar niet kunnen verhogen. De noodzaak tot be zuinigen op de eigen uitgaven weegt voor de regering zwaarder dan het ge ven van een flinke financiële injectie aan de woningbouw. Dit ondanks de grote ook door de bewindsman zelf erkende woning nood, de stijging van de werkloosheid in de bouwnijverheid en de roep van vele zijden om stimulerende maatrege len. Vergeleken met het programma voor dit jaar is er zelfs sprake van een kleine verlaging van het aantal wonin gen: 80.000 tegen 83.000. Zonder extra stimulerende maatregelen voorzien de aannemers (AVBB) voor volgend jaar echter een werkloosheid van tenminste honderdduizend man in en rond de bouw. Een en ander blijkt uit de memorie van toelichting op de begroting van volkshuis vesting en ruimtelijke ordening, die staatssecretaris Brokx en minister Bee- laerts van Blokland volgende week op Prinsjesdag bij de Tweede Kamer indie nen. Het bouwprogramma voor volgend jaar ziet er als volgt uit: woningwetwoningen 30.000 premiekoopwoningen: 26.000 (10.000 A- woningen en 16.000 B-woningen) premiehuurwoningen: 24.000 (Zie verder pagina 13 j „Doping" Premier Dries Van Agt liet gis teren de cham pagne knallen op het grasveld van De Wijert, de op leidingsschool van de Rijkspoli tie in Apeldoorn. Daarmee doopte hij de naar hem genoemde heli copter. Het is een van de twee nieuwe helicop ters van het korps rijkspoli tie. PARAMARIBO Aan de Surinaamse bevolking is door de auditeuren bij het bijzondere gerechtshof verzocht om bij de militai re politie aangifte te doen van Surinamers of ingeze tenen, waartegen het ver moeden van „corruptie'* bestaat. Voorts zijn maatregelen aange kondigd, die betrekking heb ben op het bezitten van meer dan één erfpachtsterrein. Er zal een grondig onderzoek worden ingesteld naar de ma nier, waarop Surinamers. die op Schiphol aankomen, behan deld worden. Dit heeft de Ne derlandse ambassadeur in POaramaribo, mr M. Vegelin van Claerbergen gezegd. Aan leiding tot dit onderzoek is het terugsturen van een Surinaam se vrouw op Schiphol, ondanks het feit, dat zij in bezit was van visum en geld. (Van onze parlementaire redactie) N HAAG Mensen die van een mini- minkomen of minimumuitkering eten rond zien te komen gaan er dit r. een half tot één procent in koop-, cht op achteruit. De oorzaak daarvan in de tegenvallende prijsontwikke- ig. Het kabinet is niet in staat geld (enkele honderden miljoenen) vrij te maken om de koopkrachtdaling tegen te gaan, aldus minister Van der Stee (finan ciën) in een toelichting op een brief van de ministers van economische zaken en sociale zaken. Van Aardenne en Albeda, aan de Tweede Kamer. „Voor iets extra's hebben wij de financiële reserves niet. We willen wel maar we kun- dan ook weten niet van plan te zijn om nen niet. Koopkrachthandhaving hebben maatregelen te nemen die de koopkracht wij ook nooit beloofd. We hebben alleen be- van de minima dit jaar toch nog op peil loofd dat we ons best zouden doen", aldus m0€ten houden. Met name CDA en PvdA van der btee. hebben hier nog onlangs sterk op aange drongen. Koopkrachthandhaving voor de minima was ook een doelstelling van het kabinet, al heeft het al eerder dit jaar ge- De regering laat in de brief aan de Kamer weigerd een harde garantie te geven. De prijsstijgingen zullen dit jaar hoger uit komen dan het kabinet had gehoopt. Er was gerekend op een percentage van 6 procent over een heel jaar, maar dat peil werd al in augustus bereikt. Het kabinet gaat nu uit van 6,5 procent. „En dat is nog maar een verwachting", aldus Van der Stee. De be langrijkste oorzaak van deze ontwikkeling moet in het buitenland worden gezocht. n het meubilair buiten te ten, kregen zij de volgende geen vrij. hen was de brandweer ge- omen om de lessenaars weef hun plaats te zetten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een meerderheid van de Tweede Kamer be staande uit PvdA en CDA willen en speciale vergadering van de bijzondere Kamercommissie voor de spreiding rijks diensten over het onlangs door de PTT uitgebrachte sprei dingsplan voor de Centrale Directie. Beide partijen missen in deze zaak het gaat om totaal 3400 functies die vanuit Den Haag naar Leeuwarden en Groningen moeten verhuizen voor 1990 een financiële dekking voor de plannen die totaal ƒ1,5 miljard gaan kosten. Ook vindt het CDA een aparte vergadering noodzakelijk omdat dan ook staatssecretaris Koning (binnenlandse zaken en belast met de spreiding van rijksdiensten) aan de tand kan worden ge voeld en niet alleen zijn collega Smit-Kroes die de PTT beheert. De onafhankelijker kandidaat John Anderson op verkiezingstour nee. PARAMARIBO Baltimore. De dis- President Carter Cussie zal daar van ^ie Verenigde gaan tussen de Re- Staten zal niet publikein Ronald deelnemen aan het Reagan én de onaf- eerste televisiede- hankelijke John bat tussen de Ame- Anderson, die naar rikaanse presi- gisteren bekend dentskandidaten werd door de orga- op 21 september in nisatie als deelne mers aan het debat is geaccepteerd. Het aan het debat mogen deelnemen is een stevige duw in de rug voor de campagne van de welbespraakte An derson. Carters be sluit niet naar het debat te komen kwam nadat be kend werd, dat Anderson was toe gelaten. Carter heeft voortdurend geprobeerd de on afhankelijke kan didaat van deelna me af te houden. Ronald Reagan heeft nooit bezwa ren gemaakt tegen debatten met zowel Anderson en Car ter. als met elk af zonderlijk. LEIDEN Twee ongeveer 35 jaar Het tweetal kwam tevoorschijn toen de een hoeveelheid geld in een plastic zak te oude, ongemaskerde mannen hebben bank werd geopend door twee vrouwelij- stoppen. Na de overval reden de twee Ne- vanmorgen om negen uur een overval ke employés en verschafte zich toegang derlands sprekende daders in een donker- gepleegd op de Rabobank aan de Lam- door met een vuurwapen te dreigen. De rode auto weg op de ventweg van de menschansweg 76. twee bankbediendes werden gedwongen Lammenschans weg richting Voorschoten. Miljard o vertredingen maximum -snelheid DEN HAAG De maxi- mum toegestane snelheid buiten de bebouwde kom wordt in ons land een mil jard keer per jaar over schreden. Dit staat in een nog vertrouwelijk rapport van de overheid dat in de openbaarheid is gebracht door het Knac-clubblad „De Auto". Volgens het rapport varieert de kans op een proces-verbaal van 1 10.000 tot 1 60.000. Circa 15 van de auto mobilisten rijdt op auto snelwegen 120 km of meer. Op grond hiervan stelt de KNAC dat de maximum-snelheid van 100 km per uur nauwelijks als reëel wordt ervaren. Insluiping LEIDEN Dieven hebben bij een inbraak in een woning aan de Gerard Brandtstraat gistermiddag een grote hoe veelheid eurocheques en giro- cheques buitgemaakt. Daar naast werden ook meer dan 400 afschriften van bank en giro, die op zichzelf weinig waarde hebben, buitgemaakt. De inbrekers verschaften zich toegang via de achterdeur. Geen krant ont vangen? Bel tus sen 18.00 en 19.00 uur nummer 122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog bezorgd. ADVERTENTIE

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1