Kerkstraat bewoners overwegen harde acties Alphense jaarmarkt wacht grote belangstelling Bootinspectie in Oegstgeest wsmm DE MAAT IS VOL IN HOOGMADE Nieuwe Bestevaar Mavo Oegstgeest wil oude school verkopen Bouw 147 woningen in Ridderveld officieel van start HAZERSWOUDE DRIE DAGEN IN WALDKAPPEL Europese gedachte vierde hoogtij REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 9 SEPTEMBER 1980 PAGIN, De strijdbare Kerkstraatbewoner De Jongh wordt bijna van de sokken gereden. HOOGMADE Het in april heropgerichte 'Actie comité Kerkstraat' is van start gegaan met een nieuwe actie om het doorgaande verkeer uit de dorpskom van Hoogmade te weren. Nog altijd da veren dagelijks 10.000 voertuigen door de Kerk straat, richting Leiden, Woubrugge, Ter Aar of Alp hen. Dit terwijl voetgangers op bepaalde punten bij het ontbreken van een trottoir op het wegdek moe ten lopen. Ook fietsers moeten op de doorgaande verkeersroute gebruik maken van de rijbaan. Het comité is onder aanvoering van Kerkstraat-bewo ner A.J. de Jongh begonnen met een enquete in Hoogmade. Met de resultaten van dit onderzoek wil het actiecomitié het gemeentebestuur, de provincie Zuid-Holland en het Ministerie van Verkeer en Wa terstaat bewegen iets te doen aan de Hoogmadese verkeerssituatie. „Wij willen ons hier in Hoogmade weer veiliger over de Kerkstraat kunnen bewegen. Ook zouden we wel eens van onze nachtrust willen genieten. Dat komt er meestal niet van, met al de geluids- en trillingsoverlast. Het college van burgemeester en wethouders heeft wel enkele toezeggingen gedaan, maar tot nu toe is er nog niets gebeurd'zo vindt de heer De Jongh van het ac tiecomité in de Woubrugse woonkern Hoogmade. Via de enquete probeert dit comité uit te vinden hoe er in Hoogmade gedacht wordt over de verkeersproble men. Gevraagd wordt onder meer wat men vindt van de instelling van een snelheidsbeperking van 30 km per uur. Op dit moment staat er aan het begin van het dorp een bord dat deze snelheid adviseert. De gemeenteraad van Woubrugge wil hier naar Amstelveens model een dwingend karakter aan geven. Burgemeester Brouwer de Koning heeft toegezegd contact op te zullen nemen met deze gemeente en te bezien of Hoogmade de Zuid hollandse primeur kan krijgen van de verkeersmaatre gel die tot nu toe in de ogen vah de rechter nog geen genade heeft kunnen vinden. Ook is de Kerkstraatbewoners gevraagd of ze bereid zijn het comité te volgen in 'harde' acties. „Dat is wel zo'n beetje het laatste middel dat we aan zullen grijpen, maar als er geen verkeersmaatregelen komen, zit er niets anders op. Iedere 14 dagen ga ik naar het spreek uur van burgemeester Brouwer de Koning. En ik zal hem blijven lastigvallen, totdat de Kerkstraat autovrij is", aldus een strijdbare De Jongh. Ook de schooljeugd heeft zich in Hoogmade niet onbe tuigd gelaten. Onder leiding van de 11-jarige Perry van Tol werden meer dan 100 handtekeningen opgehaald. Het gemeentebestuur van Woubrugge kan binnen af zienbare tijd een delegatie kinderen gewapend met handtekeningen op het raadhuis verwachten. De maat is overduidelijk vol in Hoogmade, waar nu voor het eerst in de geschiedenis van de Kerkstraatpro blemen gedreigd is met harde acties. Gedacht wordt aan een blokkade, al dan niet onder aanmoediging van het liberale raadslid H. \ran Woerden die de Kerk straatbewoners dit in de laatste raadsvergadering min of meer in overweging gaf. KATWIJK De Bestevaar Mavo in Katwijk is gisteren en vandaag naar een nieuw schoolgebouw in de wijk Rijnsoe ver verhuisd. Daar, op een gedeelte van het voormalige voetbalveld van de v.v. Katwijk, is binnen een jaar een nieuw schoolgebouw verrezen. De leerkrachten en leerlin gen transporteren zelf, met behulp van het verhuisbedrijf Binnendijk uit Rijnsburg, de schoolmaterialen. Maandag 15 september moet de school helemaal ingericht zijn, want dan vindt de officiële ingebruikname plaats. Directeur J. van der Klis is opgetogen over de nieuwe school. Maar veel tijd om dit gisterochtend te tonen kreeg hij niet. Van alle kanten werd hij aan zijn jasje getrokken, want het opnieuw inrichten van een school vergt een stipte coördinatie. De Beste vaar Mavo is in 1963 ontstaan, toen de Mulo in Katwijk gesplitst werd in een Juliana en de Bestevaar Mavo. De laatste jaren was de Mavo gehuisvest in twee noodgebouwen en een hoofdgebouw aan de Béstevaarweg. Dit- was een verre van ideale oplossing, vandaar dat de blijdschap over een nieuwe school, waarin alle leerlingen gehuisvest kunnen worden, groot is. Er wordt deze week niet alleen verhuisd door de Mavo-leerlin gen, maar ook gefeest. Voor donderdag en vrijdag staat er een aantal festiviteiten op 't programma. Ten eerste vindt donderdag de introductie van de eerstejaars plaats, tevens wordt die dag een binnensportdag gehouden en een gezamenlijke maaltijd ge bruikt. Vrijdag wordt afscheid genomen van, de dan, oud-leraar Van As, die de pensioengerechtige leeftijd bereikt heeft. Tijdens dit afscheid zijn ook oud-leerlingen van harte welkom. Al de dan aanwezigen zullen een rondleiding door de nieuwe school krijgen. Maar een echte „open dag" wordt pas later in het jaar gehouden, namelijk pas als de school een tijdje draait en alles haar of zijn plaats gevonden heeft Het verhuizen van de schoolmaterialen. ALPHEN AAN DEN RIJN Geheel vol gens traditie wordt ook dit jaar weer een jaarmarkt in Alphen georganiseerd. Dit jaar valt het evenement dat jaarlijks duize- nen bezoekers trekt op woensdag 17 septem ber. Op dinsdagavond 16 september gaat aan de jaarmarkt een estafetteloop vooraf. Naar ver wachting zullen hier 350 sporters aan deelne men. Tegelijkertijd met de jaarmarkt is een kermis opgesteld (aan het Thorbeckeplein). Dit jaar zullen zo'n 350 kraampjes hun koopwaar aan de man brengen. Voorts zijn er 35 oude am bachten te zien: mutsenmaakster, pottenbakker, kantklosser, bakker enz. enz. 's Avonds zal een zwaar programma worden afgewerkt. Om ne gen uur begint het traditionele paalzitten in de Kromme Aar. Ook is er een motorcross waar aan wordt deelgenomen door nationale topcou- reurs. Iedereen kan deelnemen aan het ringste ken, een nieuwigheid op de jaarmarkt. De jeugd kan onder toeziend oog van de organisa toren zich aan botenbouw wagen. In het bussta tion (achter de Aarhof) treedt 's avonds de po pulaire popformatie BZN op. Voorts zal de be kende conferencier Harry Touw (Fred Haché) een lang programma aan elkaar praten. In dit programma treden voorts op de Clifton Paro- disten, de Lenny List Dancers en Singers en anderen. Om half elf 's avonds wordt de jaar markt gesloten met een vuurwerk aan de Euro pasingel. Aan de Geversstraat 5 te Oegstgeest staat een oude ge meenteschool die daar gebouwd is in 1879. Dit ruim honderd jaar oude gebouw zal, indien de raad akkoord gaat, verkocht worden voor een be- Noordwijkerhout die het pand thans als sportschool gebruikt. Omdat genoemd schoolgebouw als een typisch voorbeeld geldt van een bouwstijl die aan het eind van de 19e eeuw werd toegepast maakte mevr. Van Vloten (VVD) zich gistera vond, tijdens de commissiever gadering van openbare wer ken, zorgen, dat het uiterlijk van het gebouw zou worden aangetast. Wethouder Thorn wilde ten aanzien hiervan geen bindende regels doen gel den. Bovendien, zo werd geop perd, kan er zonder toestem ming van de gemeente niets aan de gevel veranderd wor den. De school staat niet op de lijst van monumentenzorg. In een voorstel van B. en W. omtrent plaatsing van basket- balinstalléties wordt het par keerterrein aan de Voscuyl niet als ideale plaats genoemd. Men vreest beschadigingen aan auto's e.d. De christen-de mocraat Van Veen wuifde de bezwaren weg en bleef erbij dat er op dit terrein best een proefopstelling in een stille hoek geplaatst kan worden. Het voorstel basketbalinstalla ties te plaatsen op het speelter rein aan de achterzijde Ter- weeschool aan de Juffermans- straat vond weinig instem ming. Britse onder vrachtwagen KATWIJK De 22-jarige A.R. Keeler uit Londen is gistermiddag overleden na een verkeersongeval op de Ambachtsweg in Katwijk. Het slachtoffer reed plotseling met haar fiets vanaf het aflo pende oostelijke fietspad de rijweg op. Een Katwijkse chauffeur kon haar niet meer met zijn vrachtwagen ontwij ken. Het meisje, dat met haar vriend op vakantie was in Ne derland was op slag dood. ALPHEN De Alphense af deling van Democraten '66 or ganiseert op 17 september een ledenvergadering. D'66 nodigt al haar leden in Alphen en omgeving uit in de Bron in Alphen waar de vergadering om 20.00 uur begint ALPHEN AAN DEN RIJN De Alphense wethouder Haanstra heeft gistermid dag een begin gemaakt met de bouw van 147 woningwet woningen in Ridderveld II. De wethouder sloeg hiertoe de eerste paal uitnodiging van de opdrachtgever de wo ningbouwvereniging 'Sint Jozef'. De honderdzevenenveertig nieuwe woningen worden in deelgebied D van de Alphense wijk Ridderveld II gebouwd. Deze woningen zijn een begin van dertienhonderd nieuwe huizen die in dit deelgebied gebouwd worden. De woning bouwvereniging liet bij monde van de heer Lapidaire, secre taris van de vereniging, weten zeer blij te zijn met het nieuwe project. De i Sint Jozef vierhonderd woningen onder haar beheer en men streeft naar het dubbele aantal. „De honderdzevenenveertig nieu we woningen zijn een stap in die richting", aldus de heer Lapidaire. In 1970 werden er voor het laatst in opdracht van de vereniging huizen gebouwd. Dat waren 57 bejaar den-woningen. Nu, tien jaar later, 147 woningen die onder verdeeld zijn in 104 vijf ka mer-woningen met vrijstaande berging, 36 vijf kamer-wonin gen met aangebouwde berging, 3 vijf kamer-woningen met doorrijpoort, 2 woningen voor minder validen en 2 vier-ka- mer woningen. De zogenaam de 'kale' huur van de hon derdvier huizen gaat vijfhon derdveertig gulden bedragen. In het kader van de energie besparing worden alle huizen geïsoleerd en van dubbele ra men op de begane grond voor zien. Ook worden er twee gro te groenstroken aangelegd die als speelweiden zullen dienen. De eerste woningen worden in de zomer van 1981 opgeleverd. Aan het einde van dat jaar hoopt men alle honderdzeve nenveertig huizen gereed te hebben. Wethouder Haanstra slaat de eerste paal. WALDKAPPEL/HAZERSWOUDE Ongeveer driehonderd ingezetenen van Hazerswoude zijn vrijdag, zaterdag en zondag van de partij geweest op de tiende veijaardag van het partnerschap tussen hun gemeente en Waldkappel. In dit stadje in de Duitse Bondsrepubliek, nabij de grens met de DDR, hebben de Hazerswoudenaren ervaren dat de Euro pese gedachte er hoogtij viert Niet alleen burgemeester Heinz Huth van de ontvan gende gemeente van rond 7000 inwoners, maar ook Eitel O. Höhne, Landrat van de Kreis Eschwege, en Hazerswoudes loco- burgemeester Jan de Wit kwamen in hun toespraken tot deze conclusie. Overigens, ook de Franse gemeente Carhaix (Bretag- ne) leverde haar aandeel aan dit spontane feest. Want het door burgemeester J. Jeudy geleide stadje onderhoudt eveneens tien jaar contacten met Waldkappel, „Die Stadt am Wald" Van Hazerswoudse zijde werd een grote bijdrage geleverd tot het succes van dit driedaagse festijn. Daar was allereerst die aan de expositie, waar Waldkappel, Car haix en Hazerswoude zich via beeld en teksten presenteerden. Oudheidkamer- conservator Cees Kroon had hiervoor een selectie gemaakt, waarbij hij niet de gele genheid onbenut liet het verleden zowel als het heden van het dorp van de Oude Rijn te propageren. Daarnaast was een aantal verenigingen in het Westduitse oord goed vertegenwoordigd. Zo gaf er de vrijwülige brandweer onder leiding van ing. Fraanje acte de présence. De show werd gestolen door het Tamboer- en Trompettenkorps Hazerswoude én door de majoretten/showgroep Van het jeugd - circus Capriole. Zij verzorgden in ver scheidene dorpjes van de gemeente Wald kappel diverse, door het publiek enorm gewaardeerde optredens. De zanggroep Kameleon deed eveneens diverse malen van zich horen. En de voetbalinterland tussen SG Harmutsachsen-Hasselbach (uit de gemeente Waldkappel) en een formatie van de S.V. Bernardus eindigde onbeslist (1-1). Geruime tijd moest de ploeg van de Rijndijk de Westduitsers een 1-0 voor sprong toestaan. Maar tegen het einde van ae in de stromende regen gespeelde match bracht Jef Heemskerk zijn team alsnog de verdiende 1-1 stand. OEGSTGEEST Jachtha ven Poelgeest BV aan de Haarlemmertrekvaart 15 in Oegstgeest is één van de tachtig watersportbedrijven die op zaterdag 13 september in het kader van de BOVAG 'Nationale Botenveiligheid- sinspectiedag gratis jachten op veiligheid inspecteren. Een dergelijke inspectie kost normaal gesproken ongeveer 100 gulden. Speciaal daartoe opgeleid personeel zal de sche pen op 35 verschillende onder delen controleren. De resulta ten van het veiligheidsonder zoek worden aangetekend op een BOVAG-veiligheidsin- spectierapport dat samen met een eventueel op de boot te plakken veiligheidsvignet aan de watersporter wordt uitge reikt De eigenaar heeft bij eventuele onvolkomendheden alle tiid om in het wintersei zoen één en ander te verbete- ren. Volgens de BOVAG vaart het overgrote deel van de Ne derlandse watersporters met een boot die op één of meer onderdelen onveilig is, dat is gebleken uit een reeks van in specties. Slechts tien procent van de boten is helemaal veilig te noemen. Jachthaven Poelgeest is over het water te bereiken via de Warmonder Leede, 400 meter na de spoorbrug (hoogte 2,65 meter) linksaf de Haarlem mertrekvaart in. Geadviseerd wordt van te voren een af spraak te maken om lange wachttijden te voorkomen. De jachthaven is te bereiken on der nummer 071-154054 of 170743. KATWIJK In de Kat se Triumfatorkerk verzor organist Kees van E§rse vrijdag 12 september eei gelconcert. De organist va Grote Kerk in Goes brenj uitnodiging van het gei schap 'Pro Organo et Mu onder andere stukken vai valdi, Bach en Mozart ter hore. Ook staat het 'Due Organ' op het programma stuk wat door Kees en He van Eersel 'quatre-mains' speeld wordt. Het concert gint om kwart over acht. WASSENAAR Het huis „Shalom" van de christelijk jongerenverl „Wassenaar" aan de Duin weg 1 wordt op zaterdaj september na een grondige knapbeurt van zes we weer heropend. Vanaf 1 tot 17.00 uur kunnen bel stellenden in het clubhui! recht om hpt resultaat van vrijwillige werk van de le in ogenschouw te nemen iets te drinken. NIEUWKOOP In Nieuwkoopse 'Regthuys' w van 13 tot en met achtent tig september het werk va Nieuwkoopse fotograaf Divendal tentoongesteld, werk van Leo Divenda voornamelijk zwart-wit j grafie en variëert van etali poppen in Londen tot schappen in Engeland, Frj rijk en Italië. De expositl dagelijks (behalve op dinsj te zien van twee tot vieri en op zaterdag van elf tot uur. De tentoonstelling, die terdag 13 september om uur door de heer Han vanj gen geopend wordt, heeft J vast thema maar is opgebol uit de laatste jaren fotograf bezig-zijn van Leo Divendl HILLEGOM De Teel sche School 'Sint Paulus' Hillegom viert in de mal oktober haar twintig-jarig I staan. Het bestuur van j school, die in 1960 met leerlingen begon, geeft ieJ een die nu met de schooj maken heeft en te maken f gelegenheid dit feest meq vieren. Donderdag twee ol ber krijgen de leerlingen deel van het feest. Oud-li lingen en oud-personeel op vrijdag drie oktober tus acht en tien uur welkom onder het genot van drankje oude herinnerinl op te halen. Het personeel bestuur tenslotte vieren hei bileum op 10 oktober. LISSE Ren-en Tourverj ging 'De Bollenstreek* org] seert op zondag vijf oktq een zogenaamde 'gentlem course' voor oud-leden, wedstrijd is een koppeltijd waarin oud-renners aan ac', ve renners worden gekopf; over bijna 14 kilomé De minimumleeftijd voor name als oud-renner is dé jaar, waarbij vermeld dien. worden dat men voor e twee maanden ouder dan a minimum- leeftijd een secol bonificatie ontvangt. Hierq is het mogelijk dat de kopj reeds voor de start een vd sprong op elkaar hebben. VALKENBURG De Ou jevereniging en de tafelteni club van sv Valken hielj gisteren een open tafelteni toernooi 'met 44 deelnem Prijzen werden gewon door: O. de Hollander (jong tot 15 jaar), W. Jonker (v2 16 jaar). De viswedstrijd w gewonnen door Aijen Dijk (jeugd) en H.J. Vogel zang. Een poedelprijs was voor H. Bosving, die een c van ongeveer 25 centimi uit de Oude Rijn haalde. WASSENAAR Het cl huis „Shalom" van de I christelijk jongerenverb „Wassenaar" aan de Duinr weg 1 wordt op zaterdag september na een grondige knapbeurt van zes wel weer heropend. Vanaf 1' tot 17.00 uur kunnen bela stellenden in het clubhuis recht om het resultaat van vrijwillige werk van de le< in ogenschouw te nemen iets te drinken. WASSENAAR De Wa naarse bevolking kan op v dag 19 september op het p tiebureau afscheid nemen brigadier De Korte, vooral de jeugd bekend als insti teur voor de schoolverke sexamens. Brigadier De Ko die in 1945 bij de Wassenaa gemeentepolitie in die kwam is onder andere grondlegger van de georg; seerde vouwelijke verket brigadiers, een ploeg vrijw ge dames die nog altijd da lijks de kleintjes veilig hf oversteken. De receptie wc op vrijdag van 16.30 tot" 1' uur gehouden. Goudzwaard bi CDA Leiderdor LEIDERDORP Prof. dr Goudzwaard, de bekei CDA-politicus en grondleg van het huidge CDA-progr „Niet bij brood alleen", ko naar Leiderdorp. Op uitnc ging van de plaatselijke af ling van het CDA zal pi Goudzwaard op dinsdag september spreken over menwerking tussen katho ken en protestanten in polit verband; problemen en mo lijkheden". Ook is er geleg heid om met de heer Go zwaard in debat te gaan. bijeenkomst wordt gehoui in de kapelzaal van de Schi pingskerk aan de Van Po geestlaan en begint om 20

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4