JLTB zoekt meer steun bij jonge agrariërs in Delfland en Westland Nederland nummer één bij export naar Engeland WERKENAAN BEWUSTWORDING EN MONDIGHEID ZEER MATIGE VRAAG NAAR SLA RODE VERF VOOR ZIEKE JAPANSE BLOEMEN GEEN DOORBRAKEN BIT GLADIOLEN '.AND EN TUINBOUW LEIDSE COURANT MAANDAG 8 SEPTEMBER 1980 PAGINA 9 NAALDWIJK „De glas tuinbouw heeft behoefte aan projectvestiging, even wel niet opgezet door parti culieren (makelaars en kassenbouwers), omdat dit prijsopdrijvend en selectief werkt. Als er te weinig nieuwe vestigingsplaatsen komen, dan zal deze zaak wettelijk geregeld moeten worden. Te denken valt aan onteigening". Gespier de taal, afkomstig van ach ter de bestuurstafel van Jongeren LTB Westland, en te lezen in jaarprogram ma van de afdelingen Westland en Delftstreek voor het seizoen 1980-81, dat dezer dagen is verschenen. De JLTB-Westland heeft zich zo staat in het 28 pa gina's tellende boekje te le zen ten doel gesteld om in de komende jaren de belan gen van'de Westlandse tuin- bouwjongeren, voor wie het steeds moeilijker wordt zelf standig een bedrijf te begin nen, zo goed mogelijk te ver tegenwoordigen. Daartoe is het nodig, dat meer nog dan tot nu toe gewerkt wordt aan de bewustwording en de mondigheid van de jonge agrariër. Om dat te bereiken is het nodig, dat zoveel moge lijk jongeren worden gemobi liseerd als actief lid van de JLTB. Tegelijk wil het be stuur contacten leggen met de jongeren van de CBTB en van de Hollandse Maatschap pij van Landbouw om te trachten te komen tot één jongerenorganisatie West land. Zelfstandig Het bestuur heeft zich inten sief bezig gehouden met de meningsvorming over de vermogingsvorming en de startmogelijkheden van de jonge agrariër, de grondpoli- tiek, het structuurbeleid, de energieproblemen en het personeelsvoorzieningenbe- leid. De bestuursbesluiten worden uitgedragen via ver tegenwoordigingen in het be stuur van de LTB-Westland, de Jongerenraad en het hoofdbestuur van de LTB in Haarlem, de vakbond Tuin ders en Bloemkwekers en het Nederlands Agrarisch Jongeren Kontakt. Met name maakt men zich in het Westland zorgen over het kleine aantal jongeren, dat zich de laatste tijd zelfstandig in deze streek heeft kunnen vestigen. Een firmaverband met vader en of broers is- veelai het maximaal haalba re. Of het firma blijven op langere termijn altijd een uit komst is vindt het bestuur zeer de vraag. Steeds meer, veelal jongere tuinders, trek ken weg uit het Westland en beginnen elders een bedrijf, Voor jonge tuinders is het in deze tijd niet eenvoudig zich zelfstandig te vestigen. vooral ten gevolge van de grondschaarste en de daar mee samenhangende hoge grondprijzen in het West land. „Dat vinden wij zeer schade lijk en het betekent een uit holling van ons tuinbouwge bied", aldus het bestuur, dat van mening is, dat andere agrariërs in het Westland zullen moeten wijken voor tuinbouwvestiging. Voor deze „wijkers" moet worden ge streefd naar een voldoende alternatief, bijvoorbeeld: de mogelijkheid om als agrariër na onteigening in hete West land een modern bedrijf el ders op te zetten, bijvoor beeld in de Flevopolder. Image Ook het arbeidsprobleem in het Westland komt in het boekje aan de orde. Wijzend op de negatieve publiciteit rondom de illegale arbeids krachten uit het buitenland zegt het bestuur: „Wij moeten er met z'n allen naar sreven het imago van de tunbouw te verbeteren om zodoende meer mensen te interesseren voor het werk in de tuin bouw. Wij bepleiten een ver ruiming van het verschil tus sen de beloning van degenen die werken en degenen die een uitkering genieten, zodat de noodzaak en animo tot werken wordt vergroot. Het begrip passende arbeid moet worden verruimd". In dit verband merkt het bestuur op er voor te voelen om naast de militaire dienstplicht een alternatieve dienstpicht in te voeren op maatschappelijk terrein. Daarvan zou dan mo gelijk ook de tuinbouw kun nen profiteren. Delftstreek Uit het boekje blijkt voorts, dat er een goede samenwer king is tussen de afdelingen Westland en Delftstreek van de JLTB. Laatstgenoemd afdelingsbe- tuur is van mening, dat men de vinger aan de pols moet houden, omdat zeker in de komende jaren een nog gro tere druk op land- en tuin bouw zal worden uitgeoefend door derden, waardoor de in komens van de agrariërs nog meer worden aangetast. Dit ziet men mede gebeuren als gevolg van de economische malaise van het ogenblik. „Wij als JLTB Delftstreek zullen tachten de landbouw- en energieprijzen en de ren tevoet, dus het algemene kos tenpatroon, zo gunstig moge lijk aan het hoofdbestuur in Haarlem te formuleren, om de huidige gezapigheid van onze landbouwvoormannen te doorbreken". Gastschrijvers Verschillende gastschrijvers hebben voorts aan het jaar- programmaboekje een bijdra ge geleverd, die bijzonder le zenswaardig zijn. Onder an deren schreef de heer J.G.J. van der Hoeven, algemeen voorzitter van de Nederland se Tuinbouw Studieclubs een artikel over de glastuinbouw in de jaren tachtig. Uit het twee pagina's be slaande programma zelf blijkt, dat men in het West land in het komende seizoen aandacht wil besteden aan de onderwerpen: werkgelegen heid in de tuinbouw (25 sep tember), energiebesparing (23 oktober), kernenergie (18 de cember), verzekering (15, ja nuari), jaarvergadering (5 maart) en feestavond (20 maart) prijken. De afdeling Delftstreek be steedt aandacht aan: alterna tieve land- en tuinbouw (22 september), geldverkeer en banken (13 oktober), energie in de veehouderij (10 novem ber), mogelijkheden bij vere deling van tuinbouwgewas- sen (17 november), derde landenbeleid (15 december), veiligheid in de land- en tuinbouw (19 januari), vee houderij actueel (2 februari), jaarvergadering (9 maart) en feestavond (27 maart). Op 20 november (tuinbouw actueel) en 12 februari (actu eel onderwerp) worden geza menlijke avonden door de af delingen Westland en Delft- streek gehouden. De afdeling Westland gaat op 9 oktober bovendien nog op excursie naar de Hoogovens, de ME- KOG-kunstmestfabrieken en de zaadhandel in Enkhuizen. (Voor aanmelding van nieu we leden kan men terecht bij Theo Duijvestijn, Sir W. Churchilllaan 468, Rijswijk tdel. 01742-2924; Hans van Schie, Jan Frankenlaan 5, Honselersdijk ,tel. 01740- 25566 en Wim van der Knaap, Zwetburgh 56, De Lier, tel. 01745-6488). BLOEIENDE EN GROENE POTPLANTEN: DEN HAAG Voor het eerst wordt dit jaar in de in- en uitvoerstatistieken van de EEG melding ge maakt van jonge, bloeiende en nog groene potplanten. Verschenen is de eerste sta tistiek en deze betreft de export van de eerste helft van dit jaar naar Enge land. Het blijkt dat Neder land stevig bovenaan het lijstje staat met een aantal van bijna vier miljoen be- wortelde stek en jonge planten, exclusief cactus sen. De waarde bedroeg bij na drie miljoen gulden. Er werden bijna vijf miljoen bloeiende en 3 1/2 miljoen groene planten geëxporteerd met een waarde van respec tievelijk anderhalf en 6 1/2 gulden. Van de bewortel- de stekken en jonge planten haalt Engeland 69 procent in aantal en 71 procent aan waarde uit Nederland. De ge middelde prijzen zijn bij de invoer uit Nederland het hoogst voor de jonge planten, stek en bloeiende planten. Voor wat betreft de groene planten liggen de prijzen voor ons land beneden die van Denemarken en Frank rijk. Ierland ligt over de hele linie "het hoogst prijs. Dene marken bezet voor de invoer naar Engeland een tweede plaats, zij het op grote afstand van Nederland, vooral wat jonge plant en beworteld stek betreft. Aan bloeiende plan ten levert Denemarken 41 f>rocept het aantal en Neder- and 45 procent; de gemiddel de prijs van het Nederlandse produkt ligt gemiddeld ho ger. Volgens PSV-Koerier is er bij groene planten'en cac tussen waarschijnlijk iets mis gegaan voor wat betreft de aan,voer uit Singapore. Men kan niet aannemen dat, zoals wordt geconstateerd, volwas sen planten worden geleverd voor zeven cent per stuk, in clusief vracht etc. Dat is na melijk dezelfde prijs als voor het jonge materiaal wordt be taald uit dat land, die toch al laag is vergeleken bij andere landen. Wanneer de aanvoer uit Singapore wordt afge trokken, dan levert Neder land van de groene planten 53 procent van de waarde en 48 procent van de stuks en volgt Denemarken op de tweede plaats met respectie velijk 11 en 15 procent. De Nederlandse gemiddelde prijs voor bewortelde stek en jon ge planten bedroeg de eerste helft van dit jaar gemiddelde 70 cent, 'bloeiende planten f 2,84 en groene planten f 1,87. Voor Denemarken waren deze bedragen respec tievelijk 60 cent, 2,44 en f 2,17. Ierland lag het hoogst aan de markt met respectie velijk 1,83, 3,78 en 2,62. Het gemiddelde totaal van alle in Engelapd invoerende landen bedroeg respectieve lijk 68 cent, 2,57 en 1,38, zo dat de Nederlandse prijzen boven het gemiddelde lagen. Inmiddels zijn ook de gege vens met betrekking tot de leveranties aan Frankrijk in de eerste helft van dit jaar verschenen. Niet zo slecht Ook hier blijkt Nederland het nog niet zo slecht te heb ben gedaan. België had een aandeel van 39 procent, Ne derland 37 en Denemarken 16, samen goed voor 92 pro cent van de Franse invoer aan genoemde planten. Op vallend is dat Denemarken 64 procent van de bloeiende planten, anderen dan azalea indica levert, tegen Neder land 17 en België 10 procent. Met de groene planten blijft Denemarken ver achter bij Nederland en België. Dit blijkt uit de Franse in- en uitvoerstatistieken, die thans voor de eerste keer zijn uit gesplitst. Hieruit blijkt ook, dat Frankrijk jonge planten eh stekken voor kamerplan ten voor de helft van de tota le waarde uit Italië impor teert doch slechts voor 34 procent wat het gewicht be treft. De gemiddelde prijs per kilo loopt ook nogal sterk uit een. Met de jonge planten ligt Italië met f 11,08 voor stek en jonge planten en 10,97 voor gloeiende plant, het hoogst. Nederland komt met respectievelijk 7,54 en f 3,39 en 5,92 nog niet zo kwaad weg! De totale gemid delde prijs beliep dit eerste halfjaar 7,52 voor stek en jonge planten, 4,18 voor bloeiende- en 4,91 voor groene planten. Ér blijkt ook nog, dat Frankrijk het jong ste halfjaar voor 80 miljoen gulden aan snijbloemen im porteerde waarvan 87 pro cent uit Nederland. De vraag naar sla stelde ook de afgelopen week weer teleur. De prijsvorming liet dan ook weer duidelijk te wensen over. Na de regenperiode in juli liepen de prij zen sterk op, maar in de derde week van augustus was het met de koopman gedaan en de prijzen daalden sterk. De aanvoer van sla valt de laatste weken ook groter uit dan die van vorig jaar, dit werkt ook negatief op een goede prijsvorming. De veilingklok bleef de afgelopen week op slechts gemiddeld 11 cent per krop staan. Een nu niet bepaald bemoedigende prijs en dan te bedenken dat de consument vaak nog een prijs van 50 cent per krop in de winkel betaalt. Het gevaar van een pe riode van hoge prijzen zit hem in het feit dat deze vaak nog een lange tijd door werkt terwijl de prijzen vaak sterk gewij zigd zijn. Tegen deze situatie schijnt er he laas geen kruid gewassen te zijn, want de consument is aan een bepaalde prijs ge wend geraakt. Het totale sla-aanbod lijkt wat te minderen, als gevolg hiervan kan de prijs een paar centen per krop oplopen. Paprika-prijzen omlaag De prijsdaling bij de paprika's zette de af gelopen week door. De opleving bij de groene paprika's werd hierdoor weer on gedaan gemaakt. De gemiddelde prijs voor een kilo groen bedroeg op donderdag 4 september 1.-. Voor de rode sorteringen lag de gemiddelde prijs op f 2.90. Dit bete kende een prijverval van maar liefst 1.93 per kilo in vergelijking met de eraan voorafgaande week. Op de West- Duitse markt nam de concurrentie toe. er viel een groter aanbod uit Italië en Oost- Europa te bespeuren. Het aanbod van rode paprika's lijkt toe te nemen zodat de prijsdruk voor rood lijkt aan te houden. Er is een kleine kans dat de prijs voor de groene paprika's als gevolg van een klei ner aanbod wat oploopt. Bij de lichtere sorteringen kwamen er weinig prijsverschuivingen voor. De sor tering 51/61 bracht 62 cent per stuk op en voor de sortering 41/51 bedroeg de prijs 53 cent. Er staan waarschijnlijk nogal wat oude gewassen waar, door de goede prij zen, nog steeds van geoogst wordt. Toch raken deze gewassen door diverse aantas tingen aan het eind van hun latijn. Hun plaatsen zullen spoedig ingenomen wor den door het op gang komen van de oogst van herfstkomkommers. In de aanvoer worden er daarom geen grote veranderin gen verwacht, het is niet uitgesloten dat de prijs wat zal dalen. Aubergine De auberginetelers kunnen zich verheu gen over het feit dat er'een goede vraag naar hun produkt is. Er is een brede belangstelling van een groot aantal lan den. Naast West-Duitsland worden er au bergines afgezet in Engeland, België en Frankrijk. De gemiddelde prijs lag eind vorige week op 3.82 per kilo. Met een afnemend aanbod in het vooruitzicht wor den er gelijke of iets hoger prijzen ver wacht. Overige gewassen De belangstelling voor bospeen is wat minder groot, vandaar dat de gemiddelde prijs daalde naar f 1.22 per bos. Het klei ner wordende aanbod zal bij een matige vraag tegen lagere prijzen verkocht wor den. Het toenemende aanbod 'van spruiten drukte de gemiddelde prijs omlaag. Ook het zomerse weer van de afgelopen week werkte een goede prijsvorming niet be paald in de hand. Er werd gemiddeld f 1.10 per kilo betaald. Door de toene mende aanvoer komt de prijs verder on der druk. Van bloemkool worden er nog steeds grote aanvoeren verwacht, de ge middelde prijs bedroeg f 1.67 per stuk. Er worden lagere prijzen verwacht. Het aan bod van sperciebonen kan nog wat toene men in de komende week. De gemiddelde f>rijs van 2.20 per kilo kan daarom wat ager komen te liggen. Het groeiende aan bod van rettich heeft ertoe bijgedragen dat de gemiddelde prijs daalde van 81 naar 44 cent per stuk. Een verdere prijs daling is niet uitgesloten. Prei werd de af gelopen week ook goedkoper, de gemid delde prijs bedroeg 60 cent per kilo. Met een toenemend aanbod in het vooruitzicht komt er waarschijnlijk een lagere prijs Uit de bus. De belangstelling voor andijvie is öok wat afgenomen, de gemiddelde prijs daalde naar 60 cent per kilo. Voor zowel aanbod als prijs wordt er in de komende week weinig verandering verwacht. Ra dijs moest weer inleveren, de gemiddelde prijs daalde naar 37 cent per bos. Het aan bod lijkt ook weer groter te worden, de prijs blijft onder druk. Door de grote aan voeren en slechte prijzen van vorig sei zoen valt het aanbod van courgettes aan merkelijk kleiner uit. De gemiddelde prijs vaart hier wel bij want deze bedroeg 72 cent per stuk. er mag ook de komende week op goede prijzen gerekend worden Tomaten De aanvoer van tomaten nam over de hele linie af, van zowel ronde als van vleestomaten was het aanbod kleiner. Toch heeft dit niet kunnen verhinderen dat de prijzen wat daalden. Bij de ronde tomaten daalde de gemiddelde prijs van de A-I-export van 2.05 naar 1.83 per kilo. Bij de vleestomaten daalde de sorte ring BBB van 2.79 naar 2.23 per kilo. Op de West-Duitse markt verdween Roe menië van het toneel en het aandeel van Bulgarije liep terug. Wel opvallend is, dat Frankrijk in vergelijking met vorig sei zoen meer tomaten op de West-Duitse markt weet af te zetten. Het aanbod van tomaten blijft kleiner worden, de prijs lijkt weinig te verande - ren. Komkommers De aanvoer van komkommers onderging weinig verandering. De vraag naar zware komkommers werd kleiner, dit kwam ook in de prijs tot uitdrukking. De sortering 61/75 daalde van 80 naar 68 cent per stuk. Allerwege op de bloemenvei lingen in ons land groter aan voer met desondanks toch geen fatale prijsinzinking, zo dat al met al de gang van za ken niet zo kwaad was. Uiter aard zijn er uitzonderingen voor sommige produkten, waaronder vooral de freesia moet worden genoemd doch waaraan meteen moet worden toegevoegd, dat aan de CCWS de aanvoer bijna het dubbele bedroeg dan in dezelfde week van het vorig jaar. Dat hierdoor het gemiddelde prijspeil daalde tot 15 cent te gen 22 cent vorig jaar, valt dan ook niet zo erg te verwonde ren! Rijnsburg had 30 procent mèèr aanvoer. Ook de gerbe- raprijzen hebben te lijden van een aanzienlijk aanbod. Er gaan dan ook waarschuwende stemmen op tegen een duide lijk waarneembare uitbreiding van deze teelt en er wordt zelfs al gedreigd met maatre gelen ter beperking. De spe ciale zomerbloemen blijken veel te hebben geleden onder de weersomstandigheden en de kwaliteit laat dan ook te wensen over. De CCWS no teerde afgelopen week een to tale aanvoer van 45.763.922 bos of stuks met een opbrengst van 13.439.337,12 tegen een aanvoer van 31.911.924 bos of stuks in dezelfde week van het vorig jaar en omzet van f 10.631.837,72. Dit betekent dus wel dat de drie miljoen bos of stuks zorgden voor een drie miljoen gulden hoger op brengst en dat is niet slecht! Hieraan kan worden toege voegd, dat ook de snijbloemen daartoe bijdroegen, want hier gaven de twee miljoen bos of stuks twee miljoen meer op brengst. Zowel potplanten' als importbloemen leverden het resterende miljoen. De aan voer van trosanjers, gladiolen en irissen lag lager dan vorig jaar, zij het dat de gemiddelde prijzen aan de hoger kant wa ren. Opvallend is dat de tro sanjers gemiddeld aardig ho ger prijs opleverden, hetgeen ook het geval was met irissen, alstroemeria en lelietakken. Van de gemiddelde prijzen met tussen haakjes die van vo rige jaar vermelden we: Ame rikaanse Anjers 34 (26), trosan jers 33 (23), anthurium 1,15 (1,16), snijgroen 18 (14), troschrysanten jaarrond 49 (36), idem geplozen 64 (64), idem normaal 1,52 (1,30), idem geplozen normaal 67 (62), free sia 15 (22), gerbera 43 (51), gla diolen 16 (14), irissen 24 (19, leliekelken 88 (78), idem tak ken 45 (40), grote cymbidium 1,09 (1,58), idem klein 43 (55), grote rozen 24 (25) idem klein 19 (20), sonia 19 (19), belinda 16 (19), red garnette 13 (13). Er waren ook nog 13.920 import anjers aan de CCWS met prij zen van 24 tot 38 cent. Het to tale importbedrag was afgelo pen week bij aanvoer van 35.869 bos of stuks 40.653,45 tegen vorig jaar 66.997 bos of stuks en opbrengst van f 30.892,35. Wat de potplanten betreft, de CCWS had een aanbod van 976.528 stuks en opbrengst f 2.057.033,73 tegen vorig jaar 720.994 stuks op brengst 1.549.262,21. De prij zen liepen afgelopen weken wel wat op, nadat deze de af gelopen weken nogal te wen sen hadden overgelaten. Het hoger omzetbedrag is vooral te danken aan de veel groter aanvoer, welke overigens bij vrijwel alle veilingen wordt genoteerd. Er wordt in het al gemeen aangedrongen op be perkingen in de bloementeelt en verbetering in de kwaliteit van de produkten, hetgeen dan van invloed kan zijn op het prijspeil. Dat wordt ook van belang geacht voor de ex port, omdat bij aanwezigheid van bepaalde ziekten de bloe men in sommige landen niet mogen worden ingevoerd. En dan te weten dat ongeveer 75_ procent van de Nederlandse bloemen bestemd is voor de export! De laatste jaren heeft de export van chrysanten reeds te lijden van zogenaam de Japanse roest en bloemen met deze ziekte worden dan ook afzonderlijk bij de veiling aangevoerd, omdat zij niét voor export in aanmerking ko men. Vorige week heeft de CCWS dan ook de maatregel genomen dat dozen met chry santen die aan genoemde ziek te lijden, niet meer in de rou latie mogen komen. Deze do zen worden van rode verf voorzien en afgekeurd. De gladiolenveredelaars weten van wan ten! Jaar-in, jaar-uit presenteren ze tal van nieuwe zaailingen. Omdat er zo veel kómen en ook weer góan, kan dus in ze kere zin van een regelmatige vernieuwing van het assortiment worden gesproken. Hoog genoteerd staan bij de veredeling het winnen van zaailingen met lange, goed gebouwde staarten. En een extra pré is een tak die in het marktstadium vier, vijf of meer gekleurde knoppen laat zien, want dat verkóópt. Erg veel nieuwe zaailingen, dus, maar toch heeft men de laatste decennia geen kans gezien om tot echte doorbraken te komen. Er zijn geen nieuwe vormen of ty- j pen gecreëerd. j In feite is men in tientallen jaren geen stap verder gekomen. Zeker niet in de grootbloemige typen. De gladiolen van nu i zijn op de keper beschouwd niet beter dan de creaties waarmee de Duitse veredelaar I Pfitzer vijftig jaar geleden ten tonele i kwam. Men zit kennelijk op een spoor dat j niet naar nieuwe openingen kan leiden. Is het zo met de grootbloemige gladiolen, met de kleinbloemige typen is het in we zen niet anders. Van de zgn. Nanus-gla- diolen is de elegant gebouwde Nymph nog altijd een van de mooiste en meest ge vraagde cultivars en die werd in 1914 al met een getuigschrift vanverdienste bekroond. De laatste tijd is men bij de fa. Van Winsen in Warmond nijver doende het assortiment kleinbloemige gladiolen te verrijken met andere aanwinsten, maar of men zal slagen zal de tijd wel leren. Korte trektijd Ook de heer Jan Goemans van Parigo Ltd. in Engeland is al enige tijd bezig met het creëren van nieuwe kleinbloemige gladiolen. De heer Goemans, Hillegommer van geboorte, maar al tientallen jaren in Engeland woonachtig, heeft opzienbaren de resultaten geboekt met de veredeling van Freesia's en Alstroemeria's. Hij is nu des doende een nieuw ras kleinbloemige gladiolen te winnen dat o.m. uitblinkt door goede kleuren en vormen plus een korte trektijd in de kas. Het heet dat hij de juiste lijnen te pakken heeft en dat bin nen niet al te lange tijd de introductie van dit nieuwe zaaisel zal plaats hebben. Stel lig zal bij het op de markt brengen van deze gladiolen op de Westeuropese markt de fa. Wülfinghoff uit Rijswijk worden betrokken, zoals dat ook het geval is ge- De vormen van gladiolen zijn In vijf tig jaar nauwelijks gewijzigd. Wilde gladiolen Maar nu terug naar de veredeling van de grootbloemige gladiolen in Holland.- Een aantal kwekers hier te lande heeft een er varing van hier tot ginder, maar toch blij ven de echte doorbraken uit. Hoe kan dat? Het kan in ieder geval niet liggen aan het feit dat men niet kan beschikken over species, over wilde gladiolen. Want die zijn gewoon uit voorraad leverbaar. Men kan beschikken over meer dan honderd wilde gladiolen om mee te gaan kruisen. De meesten komen voor in Zuid-Afrika. Hoe komt het dat men bijv. nooit heeft temikt op een gladiool die heerlijk geurt? !n voor dit doel kan men toch beschik ken over de wilde Gladiolus tristis (die ook wel onder de naam Gl. grandis voor-, komt) en die een zeer welriekend parfum uitzendt. In de twintiger jaren van deze eeuw zijn Amerikaanse veredelaars voor het voet licht gekomen met zgn. Starbright-gladio- len, die sierlijk gebouwde takken produ ceerden met gele bloemen waarop helder rode strepen een stervormige tekening, trokken. Ze zijn helaas spoorloos verdwe nen en naar de reden mag men alleen maar raden. In het begin van deze eeuw kwamen Franse kwekers met gladiolen die bloemen aan alle kanten van de sten gel hadden en destijds is er ook nog een Gladiolus colvilloides geweest. Die was gewonnen door de befaamde Franse kwe kerij Lemoine et fils en geleek op een gele Colvillii. Het was het resultaat van een kruising tussen.een Gladiolushybride x de specie Gl. angustinus. Ook deze is van het loneel verdwenen. Nieuwe wegen inslaan? Toen zag men dus wel kans om nieuwe openingen te maken en wat men kan be reiken als platgereden paden worden ver laten heeft de Amerikaanse lelie verede laar Jan de Graaff (wiens wieg tussen, twee haakjes in Leiden stond) overduide lijk aangetoond. Tot de vijftiger jaren van deze eeuw gebeurde er op het terrein van de lelieveredeling eigenlijk niets. Mén teelde Tijgerlelies, vele bunders Regale, wat Henryi, een flink areaal Speciosums plus nog Hollandicum-hybriden en daar mee hield het op. Nieuws kwam er nau welijks. Maar Jan de Graaff sloeg nieuwe, wegen in en behaalde ongelooflijke suc cessen. Dank zij zijn werk is de lelie ook in Holland veel meer „in the picture" ge komen en maakt nu een belangrijk deel van het totale bloembollenpakket uit. Wellicht zullen de veredelaars van gladio len ook andere paden moeten inslaan en zal men meer dan tot nu toe gebruikelijk was, bloed van wilde gladiolen moeten in kruisen.'Natuurlijk zal men iri het begin zijn weg niet geplaveid vinden. Maar men heeft met de veredeling van gladiolen in ieder geval één punt sterk méé: men be hoeft niet lang op resultaten te wachten, omdat de zaailingen in het tweede jaar al gaan bloeien.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9