China zet deur open voor „westerse economie Edward Gierek: hoop van Poolse arbeiders verbleekte DENG REKENT AF MET MAO's NALATENSCHAP 99 Zhao Ziyang nieuwe Chinese CONFERENTIE TEGEN KERNWAPENS MISLUKT Dplossing gijzelaars- crisis lijkt nabij" Stanislaw Kania: kleurloze onbekende aan top van Poolse partijleiding ^TENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 8 SEPTEMBER 1980 PAGINA 7 Partijleider Hua Guo- feng (rechts) maakte gisteren in zijn toe spraak tot het Nationa le Volkscongres zijn af treden als premier be kend. [Van onze redactie buiten land) >EN HAAG Morgen is iet op de dag af vier jaar ileden dat de Grote Roer- nger van de Chinese olksrepubliek, Mao Tse 'oeng, op 83-jarige leeftijd iverleed. Maar van het !hina dat Mao zijn meer 800 miljoen landgenote jn naliet, is tegenwoordig Iniet veel meer over. Ster ker nog, in de Volksrepu bliek is nog maar weinig, dat aan de onbetwiste lei- 5er van weleer herinnert. Zijn meer dan levensgrote portretten zijn uit het Chi nese straatbeeld verdwe- n het Nationale olkscongres een soort arlement zonder echte be- 'oegdheden dat vanaf 'erleden week zaterdag omende woensdag in Pe- 'ing vergadert, heeft ook ip politiek en economisch errein een dikke streep ge- 39j»aald door Mao's nalaten- :hap en de deur naar het 'esten wijder dan ooit ge- ipend. Het Nationale Volkscongres wordt gevormd door afge vaardigden van alle Chinese provincies. Iedere provincie heeft één afgevaardigde per [400.000 inwoners met een mi nimum van tien. Echte nacht is het Volkscongres, [dat dit jaar voor het eerst door buitenlanders mocht worden bijgewoond, echter Iniet toebedeeld; de in totaal [3.270. afgevaardigden krijgen ivolledig voorgekauwde plan nen en regelingen voorge legd, die steevast met alge- nene stemmen worden aan vaard. 54|Hoewel een aantal door het Volkscongres aangenomen voorstellen niet geheel on verwachts kwam, heeft de 'omvang van de hervormin- gen veel waarnemers verrast. I Het aftreden gisteren van premier Hua Guofeng, die na net overlijden van Mao eerst r/partijleider en later ook nog v/eens premier werd, wekte ^weinig verbazing. Geruchten hierover deden al maanden lang de ronde. De machts concentratie rond Deng Xia oping die aftrad als vice- premier maar de voorname post van vice-partijvoorzitter behield en zijn politieke vrienden zorgde evenmin voor opschudding. Het waren vooral de financieel-econo- mische maatregelen die de aandacht trokken. Gevolgen Desalnietemin zijn de veran deringen in de Chinese poli tieke top van belang en zul- Jp De nieuwe Chinese premier, Zhao Ziyang. r PEKING Geheel volgens de verwachting is de Chi nese partijleider Hua Guofeng het afgelopen weekein de, tijdens de vergadering van het Nationale Volkscon gres, afgetreden als premier. Hij is opgevolgd door de als pragmatisch bekend staande Zhao Ziyang. In zijn toespraak keerde Hua zich onder meer tegen de politiek van „twee China's", hierbij doelend op uitla tingen van de Amerikaanse presidentskandidaat Rea gan over het opnieuw aanknopen, door de VS, van de betrekkingen met Taiwan. Hua kondigde ook de her vormingen in het economisch stelsel aan die de Chine se economie uit het keurslijf van de centrale planeco nomie moeten bevrijden. In het onderstaande artikel wordt nader op de beteke nis van de machtswisseling en de economische hervor mingen in China ingegaan. len zij in de naaste toekomst verstrekkende gevolgen heb ben op vooral het Chinese economische beleid. Duidelijk is dat de demaoïse- ring (het uit de Chinese sa menleving bannen van alle resterende invloeden van Mao) zijn laatste fase is bin nengegaan. Het bestaan van dit proces, dat eigenlijk al korte tijd na Mao's dood be gon, werd de afgelopen maanden pas in alle omvang duidelijk. Steeds vaker werd van officiële zijde kritiek ge oefend op het beleid dat de grote leider van weleer tij dens en na de Culturele Re volutie van 1966 voerde. Ver volgens heeft men gedurende fie afgelopen zes weken een eind gemaakt aan de per soonsverheerlijking rond Mao en waarnemers ver wachten dat in december, wanneer de Chinese commu nistische partij congresseert, Mao officieel een „groot re volutionair maar een slecht regeerder" zal worden ge noemd. Ook het terugtreden van Hua is een bewijs van de demaoï- sering.' Na het overlijden van Mao werd hem, als compro mis-figuur, het leiderschap toebedeeld. Hij was ook de man die er uiteindelijk voor zorgde, dat de beruchte maar nog steeds mysterieuze „Bende van vier", onder wie de vrouw van Mao, aan de kant werd geschoven. Nu de berechting van deze groep, blijkens de laatste berichten, ophanden is, is ook Hua's tijd gekomen. Zijn functie van partijleider mag hij .nog even houden, maar zijn feitelijke invloed blijft ver achter bij die van Deng Xiaoping, die inmiddels veel voorname po sities binnen het regeringsap paraat heeft toebedeeld aan gelijkgestemde (meer prag matisch dan ideologisch), hem welgezinde en zeker - voor Chinese begrippén .jon gere" (tussen de 50 en de 65 jaar) partijleden. Deze schoonmaakactie heeft Deng tegelijkertijd de mogelijkheid geboden om een eind te ma ken aan hét verschijnsel van de dubbelfuncties: het feit dat mensen zowel in de partij als in het staatsapparaat een hoge functie bekleden. Het ligt daarom in de lijn der verwachtingen dat over niet al te lange tijd ook de bezem door de partijtop zal worden gehaald. Of Hua een dergelij ke schoonmaakwoede zal overleven is nog maar dè vraag. Al deze veranderingen moeten volgens de denkbeel den van Deng uiteindelijk re sulteren in een collectief lei derschap, zodat machtcon centraties rond één persoon (Mao) voor altijd uit den boze zullen zijn. Hervormingen De verschuivingen binnen de Chinese top zijn ook van be lang voor het welslagen van de economische hervormin gen die de technocraat Deng voor ogen staan. Dat het staatsbestel dat Mao zijn land naliet remmend werkte op de economische ontwikkeling staat buiten kijf. Het systeem stond borg voor een bijna perfecte loyaliteit van de tal rijke bestuurders jegens de partijleiding. Maar de boeren en arbeiders, de pijlers van de Chinese economie gingen er nooit op vooruit. Vanzelf sprekend was de Chinese economie eenzelfde lot be schoren. De man die hierin verande ring moet brengen is de 61- jarige Zhao Ziyang, een ver- trouwling van Deng, die gis teren officieel tot premier werd benoemd. Hij staat be kend als een vernieuwings gezinde econoom en een goed bestuurder. Hij maakte al eerder carrière, maar viel toen in ongenade wegens zijn „kapitalistische" ideeën. Sinds Deng de touwtjes in handen kreeg, is zijn ster echter weer gaan rijzen. Zijn grote faam heeft hij met name te danken aan het „wonder van Sichuan". Tus sen 1976 en 1979 rekende Zhao in deze grootste Chine se provincie af met de chaos die daar door de Culturele Revolutie was ontstaan. Tot zijn komst stond deze provin cie bekend om de vele bede laars. In drie jaar tijd werden dankzij de „kapitalistische" maatregelen van Zhao de landbouw en industrie gemo derniseerd en de productie in beide sectoren met respectie velijk 81 en 25 procent opge voerd. De mensen iirSichuan werden niet meer naar be- hoefte maar naar prestatie beloond. Verder stimuleerde Zhao het privé-bezit van kleine stukjes bouwland die, zoals de ervaring leert, per vierkante meter nu eenmaal een veel hogere opbrengst hebben dan een vierkante meter collectieve landbouw grond. Een aantal van de in Sichuan doorgevoerde hervormingen zal, in enigzings gewijzigde vorm en samen met voor China nog totaal onbekende maatregelen, de komende tijd worden gebruikt om de na tionale economie uit het slop te halen. Hoe groot de zorgen in Peking zijn bleek verleden week, toen de minister van financiën melding maakte van een begrotingstekort van enige miljarden guldens. De oorzaak hiervan ligt voor een deel in de hoge defensieuit gaven. Verder blijven mi soogsten de Chinese econo mie parten spelen, ook dit jaar, nu overstromingen rond Sjanghai China's katoenoogst ernstige schade hebben tóe- gebracht. Tijdens het Nationale Volks congres is al een beetje aan gegeven, in welke richting de economische hervormingen zich zullen bewegen. Er werd melding gemaakt van de ex perimenten njet nieuwe werkmethoden, die de afge lopen twee jaar in enige hon derden bedrijven zijn gedaan. Duidelijk werd dat de kni poog naar een op westerse leest geschoeid economsch stelsel een zij het nog wat aarzelende handreiking is geworden. Zo zal er ruimte komen voor het vrije markt mechanisme. De nadruk zal worden gelegd op een pro ductieverhoging in de land bouw en de lichte industrie. Het zal de ondernemingen zijn toegestaan van de winst, die vroeger geheel naar de staat ging, tien procent naar eigen goeddunken te beste den. Verder mogen de onder nemingen zelf onderhande len over de aankoop van de benodigde grondstoffen en zelf een besluit nemen over een verhoging van zowel de produktie als het prijspeil en de beloning van de arbeiders. De inspraak en medezeggen schap van de werknemers zal worden verbeterd en de ko mende jaren zal voor het eerst in China belasting wor den geheven op produkten én op sommige inkomens en de winsten van bedrijven. Stuk voor stuk voornemens, die in Mao's tijd ondenkbaar waren. Maar het is de Chine se leiders, met Deng Xiao ping aan het hoofd, duidelijk geworden dat de politieke ri sico's die deze stappen met zich meebrengen niet opwe gen tegen de voordelen, die de „verwesterlijking" van de economie de bijna een mil jard inwoners van de Volks republiek uiteindelijk zal op leveren. Tegelijkertijd met deze eco nomische liberalisatie zijn op andere gebieden de Chinese teugels strakker aangehaald. Een voorbeeld daarvan is de verhoging van de leeftijd waarop de Chinezen mogen trouwen. Tevens wordt een van de weinige „democrati sche" rechten die overigens alleen in Peking bestaat, de vrijheid van meningsuiting, afgeschaft. Officieel natuur lijk niet, want die vrije me ningsuiting is vastgelegd in de Chinese grondwet. Maar de enige manier waarop de inwoners van Peking voor die eigen, vrije mening kon den en mochten uitkomen was een muurkrant in een afgelegen parkje. En het is nu juist via deze „Muur van de democratie", dat de afge lopen maanden bij herhaling kritiek is geuit op de de her vormingsplannen van Chi na's sterke man, Deng Xiao- ping. JOS TIMMERS weedse BTW: 23 procent TOCKHOLM De Zweedse Rijksdag (parlement) is za- rdag met 173 stemmen voor en 172 tegen akkoord gegaan iet een verhoging van de btw met 1,9 procent tot 23,46 pro mt. In geen enkel Europees land is de btw zo hoog als in veden. ind vorige maand ging het Zweedse parlement al akkoord met •rse belastingverhogingen op genotsmiddelen, waardoor de si- iretten nu tegen de vijf gulden per pakje van twintig sigaretten osten en een fles brandy een investering van ruim 55 gulden ggt. Je orthodoxe premier Rajai rordt op weg naar het parie nent aangehouden door een lewondèraar. iiiiiiiiiiiiimiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii GENEVE Ondanks pogin- verdrag tegen de verspreiding gen op het laatste ogenblik van kernwapens in Genève verschilpunten tussen rijke en gesloten zonder overeenstem- arme landen op te lossen is de ming over belangrijke kwes- toetsingsconferentie van de ties te hebben bereikt. De bij- Verenigde Naties over het eenkomst die vier weken duurde, werd vrijdag verlengd in een poging een compromis te aanvaarden om het niet- verspreidingsverdrag te verbe teren. De ontwikkelingslanden wensten de onmiddellijke rati ficatie van SALT-2 (verdrag tot beperking van de strategi sche bewapening tussen de VS en de Sovjet-Unie), een spoe dig begin over SALT-3 en een pauze inzake kernwapenproe ven tot in een verdrag daaro ver een alomvattend verbod is voltooid. De rijke landen waren bereid het gebrek aan voortgang bij de wapencontrole te betreu ren, maar weigerden beloften inzake SALT-besprekingen. Carter en Reagan even populair NEW YORK Precies twee maanden vóór de Amerikaan se presidentsverkiezingen heeft Jimmy Carter zijn ach terstand op Ronald Reagan in gelopen. Uit een opiniepeiling van het tijdschrift Time blijkt dat beide kandidaten voor het Witte Huis 39 percent van de stemmen in de wacht slepen. De onafhankelijke kandidaat John Anderson krijgt 15 per cent. Zeven percent van de kiezers in de Verenigde Staten weet het nog niet. Watersnood treft Noord-India NEW DELHI Tenminste 52 mensen zijn dit weekeinde omgekomen en zestigduizend huizen verwoest als gevolg van hevige regenval en over stromingen in de Noordindiase deelstaat Uttar Pradesj. Het Indiase persbureau PTI, dat dit gisteren heeft gemeld, schatte het totaal aantal slacht offers van de hevige moesson regens van de afgelopen tijd, op 1138. Wegen en spoorwegen zijn door het water onbruik baar geworden. Ruim tiendui zend vrachtwagens zitten vast, waardoor allerlei eerste le vensbehoeften niet naar het getroffen gebied kunnen wor den gebracht. Onderzoek naar dood Libanees jongetje DEN HAAG De marechaus- se in Zuid-Libanon en de Liba nese politie stellen een onder zoek in naar een ongeval in Haris met een vrachtwagen van het Nederlandse Unifil- detachement, waarbij afgelo pen donderdag een 12-jarig Li banees jongetje om het leven is gekomen. Volgens een woordvoerder van het ministerie van defen sie reed de drie-tonner die dag in de hoofdstraat van Haris achteruit toen plotseling het slachtoffertje de weg overstak en onder de truck terecht kwam. Het jongetje werd di rect naar het ziekenhuis van het bataljon in Haris overge bracht, waar hij aan zijn ver wondingen is bezweken. Betoging tegen communisme in Guatemala GUATEMALA In Guate mala hebben gisteren rond honderdduizend mensen voor het regeringsgebouw betoogd tegen links en het communis me en „voor de vrede". President Garcia viel in een toespraak vanaf het balkon het communistische systeem aan en Cuba, „waar vrijheden niet bestaan". Vrijdag was een bomaanslag gepleegd voor het regeringsgebouw, kennelijk door groepen die mensen wil den weerhouden van deelne ming aan de demonstratié. Er vielen tien doden. TEHERAN, WASHINGTON Radio Teheran heeft gisteren gemeld lat het westen stappen heeft ondernomen bij de Iraanse regering die .kennelijk verband houden met de Amerikaanse gijzelingskwestie. De contacten werden gelegd door de Nederlandse ambassadeur, W. Cam pagne, in Teheran. In Washington signaleerde minister van buitenland se zaken Muskie tezelfdertijd tekenen dat Iran zal gaan regeren op ..verschillende initiatieven" om de kwestie op te lossen. Volgens Muskie lijkt het er op dat het begin van het debat in het Iraanse par lement oyer het lot van de 52 Amerikaanse gijzelaars in zicht schijnt te zijn. In een Amerikaans tv-debat zei Muskie dat als het Iraanse parlement de voorwaarden gaat bezien waaronder zij deze kwestie willen oplossen, „wij in een situatie kunnen komen, waarin er als het ware een dialoog komt, waarin over deze voorwaarden wordt gepraat". De Iraanse president Bani-Sadr heeft gisteren formeel veertien leden van het nieuwe kabinet, het eerste van de recvolutionaire regering, aanvaard en hen voorgesteld aan het parlement. Tegen zeven andere, te orthodox geachte mi nisters blijft Bani-Sadr bezwaar maken. WARSCHAU De gaande man in de Poolse politiek, de door een hartaanval gevelde Edward Gierek, heeft na tien jaar partijleiding veel van zijn aanvankelijke charisma verloren. Evenals zijn voorgan ger Gomulka was hij aan de macht geko men, na een golf van arbeidsonlusten. Hij vergaarde veel goodwill door zijn beloften van hervormingen, maar die hervormin gen bleven stagneren en daarmee werd zijn goodwill vliesdun. Gierek is in 1913 in Katowice, in de mijn streek Silezië, geboren. Na het overlijden van zijn vader bij een mijnongeluk emi greerde de familie Gierek naar Frankrijk, waar Edward al op 13-jarige leeftijd in de mijnen ging werken. In 1931 werd hij lid van de de Franse communistische partij. Drie jaar later moest hij uit Frankrijk we gens deelneming aan een staking. Terug gekeerd naar Polen nam hij dienst in het leger, maar vertrok drie later naar België om opnieuw in de kolenmijnen te gaan werken. Als lid van de Belgische commu nistische partij nam hij, in de oorlogsjaren, actief deel aan het verzet in België. In 1948 keerde hij opnieuw en nu defini tief terug naar zijn vaderland Polen, dat inmiddels herdoopt was tot „Poolse Volks republiek". Na een schriftelijke studie deed hij ingenieursexamen. In 1954 werd hij gekozen in het Centraal Partijcomité en in 1956 deed hij zijn intrede in het Po litburo, om nog in hetzelfde jaar, tijdens de machtswisseling, die Gomulka in het zadel bracht, weer daaruit verwijderd te worden. Tien jaar lang concentreerde Gierek, in middels partijsecretaris in Katowice, zich op de ontwikkeling van Silezië en hield zich buiten de politiek. Onder zijn leiding ging het de Poolse mijnwerkers relatief goed; zij hadden hogere lonen, betere huisvesting en de sociale situatie was sta biel. De bloedige onlusten in de Oostzeehavens in 1971 luidden de val in van Gomulka en Gierek, „de man, die met de arbeiders kon praten", werd, als belangrijk techno craat, ziin opvolger. Een belofte uit die tijd heeft hij onverminderd gestand ge daan: er zou niet meer op arbeiders ge schoten worden. Er is is tijdens de recente onlusten dan ook geen schot gelost. On danks het duidelijke programma, waar mee Gierek zich in 1970 introduceerde, kon hij toch niet voorkomen, dat de eco nomie van Polen rond 1975 begon in te zakken en dat zich ernstige onlusten voor deden in Ursus en Radom. Giereks charis ma verbleekte met de dag en in de kritie ke afgelopen weken verslapte zijn greep op de arbeiders en dit heeft ongetwijfeld mede geleid tot zijn ziekte, die niet hele maal politiek schijnt te zijn, en zijn poli tieke val. WARSCHAU Stanislaw Kania, de man, die vrijdagnacht tot algehele verrassing tot leider van de Poolse communistische partij is benoemd, is zowel in zijn eigen land als daarbuiten tamelijk onbekend. Mer-zljn 54 jaarmis hij de jongste (communistische) par tijleider in Oost-Europa. Bij alle speculaties over de eventruele opvolging van Gierek, was wel de naam van de gerehabiliteerde ex-minister van buitenlandse zaken Ols- zowski genoemd, maar nooit Kania. De benoeming van de ietwat kleurloze bureau man Kania wordt gezien als een aanvaardbaar compromis voor Moskou en de orthodoxe vleu gel van de Poolse partij enerzijds en de liberale vleugel van de Poolse partij anderzijds. Waar nemers noemen de benoeming van Kania geen breuk met het tijdperk Gierek, maar meer een „verandering van continuïteit". De keuze voor Kania zou mede tot stand zijn gekomen door toedoen van de vice-premiers Jagielski en Barcikowski, die na hun onder handelingen met de stakers in Gdansk en in Szczecin over een groot prestige beschikken Mét Gierek waren zij van mening, dat een al te abrupte wisseling in de politieke top een slechte indruk zou kunnen maken op de bondgenoten van Polen. Kania heeft zijn politieke carrière in Giereks schaduw gemaakt en er zijn maar weinig con crete gegevens over hem beschikbaar. Hij staml uit een geslacht van boeren in de streek Rzes- lov in Zuidoost Polen. Op 15-jarige leeftijd ging hij bij een smid in de leer. Na de oorlog trad hi; toe tot de communistische partij, was actief in de jeugdbeweging, studeerde economie aan de partijschool en kreeg in 1968 de leiding van de administratieve afdeling van het Centraal Co mité. Enige jaren later drong hij door in hel machtscentrum van de partij, het Politburo, Over zijn visie is niet veel meer bekend, dan dat hij zich verzet heeft tegen hei gebruiken van geweld tegen de stakèrs. Voor de rest was hij, zelfs in Polen, zo onbekend, dat het persbu reau PAP niet eens kon vermelden of Kania getrouwd is en een gezin heeft.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7