k moet n politiek Overleg metaal-cao nog niet kapot Ter louw kandidaat voor het jremierschap VVD-congres vóór uitbreiding van NAVO jlNNENLAND REDERS: ^olitie schiet Amsterdamse imokmaker neer Vogelstruys opnieuw gekraakt Loonakkoord op staakschip £eidóe(3ouAcmt Woonruimteverordening Moord op taxi chauffeur morgen voor rechtbank VOORZITTER WERKGEVERS: Nog geen spoor van verkrachter weer LEIDSE COURANT MAANDAG 8 SEPTEMBER 1980 PAGINA 5 s fRDAM De Nederlandse koop» kan niet buiten overheidssteun. De n zijn er het laatste jaar in geslaagd ode cijfers te blijven, maar de resul- ten zijn in de meeste sectoren niet vol lende om de oudere schepen te vervangen, et Rijk moet ook politiek bijspringen: het fcnemend protectionisme van bijvoorbeeld ujnerika, Frankrijk en Engeland (en van Hnmige ontwikkelingslanden) bedreigt de afderlandse reder. flt zijn enkele conclusies uit het rapport „De ijieepvaart in de jaren tachtig", samengesteld [opdracht van de Koninklijke Nederlandse [dersvereniging door de zogeheten „Commis- Fibbe" en vandaag aangeboden aan minister [ijnman van verkeer en waterstaat, et rapport heeft niet alleen kritiek op de rege- jig (in het bijzonder op het ministerie van fi nanciën) maar ook op de reders zelf. Die heb ben te weinig geïnvesteerd in nieuwe technie ken. In de tankvaart waar bijvoorbeeld de Noorse reders goud mee hebben verdiend heeft de Nederlandse koopvaardij maar een klein aandeel. In de koel- en chemicaliënvaart komt Nederland helemaal niet voor. Het rap port zegt dat hiervoor geen verklaring te vin den is. Overigens heeft de Nederlandse koopvaardij (inmiddels wèl teruggelopen tot anderhalf pro cent van de wereldvloot) nog wel sterke pun ten: In de zeesleep en bergingsvaart en in het vervoeren van zware ladingen met gespeciali seerde schepen hebben de Nederlandse reders ongeveer vijftig procent van de markt in han den. Maar juist op deze markt steekt volgens het rapport het protectionisme (vooral van de VS) de kop op. MSTERDAM De Amsterdamse politie heeft za- erdagavond met vuurwapengeweld de 30-jarige I.O.O. buiten gevecht gesteld, die eerder zonder eni- aanleiding vijf personen het ziekenhuis had inge- lagen. olgens de politie was de man „zo gek als een bos uien". Hij was :wapend met een stuk hout waaruit vervaarlijke spijkers sta- »n en sloeg op straat her en der mensen in elkaar. Zaterdaga- >nd laat liep hij dwars door een glazen deur het Leo Polakhuis >or bejaarden binnen. Toen twee politiemensen op het strijdto- ;el arriveerden had hij al twee verpleegsters een dreun ver- ocht, terwijl hij een derde in een houdgreep hield en haar in jet gezicht sloeg. De vrouw zal als gevolg hiervan een oog moe- n missen. Aan de sommaties van de politie zich over te geven, if de amokmaker geen gehoor gaf. Daarop schoten de agenten em tot vier keer toe in de benen. De man bleef echter doorlo- ïn. Pas een vijfde schot, dat hem in de borst trof, bracht hem staan. Ook zelf ligt hij nu, onder politiebewaking, in het zie kenhuis. ij caféruzies in Amsterdam en Dronten zijn het afgelopen eekeinde vijf gewonden gevallen, terwijl de 28-jarige L.Fliet- ra uit Dronten dodelijk werd getroffen. AMSTERDAM Het pan dencomplex De Vogelstruys aan het Singel in Amster dam. dat op 3 juli met geweld werd ontruimd, is gisteravond opnieuw door de Amsterdamse kraakbe weging in bezit genomen. De actie is bedoeld als aan klacht tegen het optreden van justitie en politie dat volgens de kraakbeweging onwettig is geweest. Tot ontruiming op 3 juli gelastte de officier van jus titie omdat de krakers zich aan huivredebreuk zouden hebben schuldig gemaakt. Het politie optreden liep uit op een velds lag, waarbij tientallen gewon den vielen. Volgens de kra kers is het bevel tot ontrui ming onwettig geweest, aange zien het pand bij niemand in gebruik was en zelfs door de eigenaar per advertentie te huur werd aangeboden. Vier van de krakers die op 3 juli wegens stenen gooien zijn aangehouden, stonden van morgen voor de Amsterdamse politierechter terecht. Een vijfde kraker, aan wie even eens stenen gooien ten laste is gelegd, staat later apart te recht. Hij ligt momenteel met een blindedarmontsteking in het ziekenhuis. Via een ladder en een raam op de eerste verdieping, kropen de krakers het pand andermaal binnen. ROTTERDAM De Internationale Ver- voersfederatie ITF heeft gisteravond in Rot terdam een akkoord bereikt met de eige naars van het Panamese vrachtschip Isher over een loonsverhoging van 300 procent voor de bemanning. Met deze overeenkomst komt een einde aan een staking aan boord, die ruim drie weken heeft geduurd. De bemanning werd de laatste maanden afge scheept met een gage van ongeveer 500 gulden per maand. Voortaan zuilen zij betaald worden volgens de ITF-cao. Ook zal in het vervolg overwerk worden uitbetaald. Bovendien is de reder akkoord gegaan met uitbetaling van het ITF-loon met terugwerkende kracht. Dat bete kent dat hij voor de bemanning van 28 koppen 100.000 gulden moet betalen. Overigens mag het schip nog niet uit Rotterdam vertrekken omdat het volgens de scheepvaartinspectie in zeer slechte staat verkeert. Fietsen mee in metro Wat In Rotterdam al lang mogelijk is, wordt nu ook in Amsterdam (op proef) ingevoerd: gebruikers van de metro mogen in de hoofdstad voortaan hun fiets meenemen. Per metrotrein is hiertoe één ingang gereserveerd. De grote steden zitten met de handen in het haar, nu de Kroon heeft besloten het besluit nietig te verklaren, dat de Amsterdamse gemeenteraad had genomen om de huursector te beschermen. Dat betekent, dat de splitsing van woningen, en het onttrekken van huurwoningen aan de huursector ten behoeve van het koopwoningenbestand ongebreideld voort kan gaan. Het betekent tegelijk dat de plaatselijke overheid steeds minder invloed kan uitoefenen op een rechtvaardige verdeling van de schaarse woonruimte. In de koopsector geldt vooral het recht van de sterkste: wie kan betalen krijgt een woning. In de huursector is dat maar ten dele het geval; daar heeft de plaatselijke overheid een vinger in de pap waar het gaat om verdeling ten behoeve van minder draagkrachti- gen, sociale en medische gevallen. MET name in deze tijd van een sterk toenemend aantal wo ningzoekenden, moet het voor gemeentebesturen frusterend zijn te zien hoe hun invloed op de woningmarkt vermindert De problemen nemen toe helaas, de mogelijkheden om ze op te lossen nemen af. Moeten we daarom het besluit van de Kroon tot nietig verklaring van het Amsterdamse raadsbe sluit afwijzen? Neen, want in een rechtsstaat geldt, dat alles wat tegen de wettelijke voorschriften in geregeld wordt, niet kan. Wie zich aan de wet houdt dient aan het langste eind te trekken, wie dat niet doet aan het kortste. Dat is nodig ter versteviging en handhaving van het gevoel van rechtszeker heid bij de burger. TEGELIJKERTIJD kan men er begrip voor hebben dat de Amsterdamse gemeenteraad een voorstel heeft aanvaard, dat uiteindelijk strijdig bleek te zijn met de wet. Want het is vol strekt duidelijk, dat de grote steden wat de woningproblema- tiek betreft het water tot aan de lippen stijgt en dat men in die omstandigheden alles probeert wat kan, om oplossingen aan te dragen. HeT schorsen van het Amsterdamse besluit mag er niet *oe leiden dat andere grote steden hun pogingen te komen tot een goede woonruimteverordening maar moeten opgeven. De gemeente Den Haag is momenteel bezig met een dergelij ke verordening en het is te hopen dat de stadsbestuurders niet de moed laten zakken door het Kroonbesluit. De CDA^ fractie heeft inmiddels al voorgesteld te zoeken naar juridi sche mogelijkheden om binnen de wet als gemeente toch zo veel mogelijk invloed te hebben op de woonruimteverdeling. En mocht de gemeente ondanks aanpassingen in de woon- ruimtèverordeing wellicht toch wat buiten zijn boekje gaan, dan hoort men dat achteraf wel van de Raad van State. Te- gelijklertijd dienen de bewindslieden op Volkshuisvesting op korte termijn voorstellen aan de Tweede Kamer voor te leg gen, waardoor de mogelijkheden van de gemeentebesturen ten aanzien van dit vraagstuk worden vergroot. ROTTERDAM De Britse militair Guy D. moet morgen voor de Rotterdamse rechtbank terecht staan wegens zijn aandeel in de moord op de 33-jari ge taxichauffeur Willem Stakenburg. In januari bracht hij de taxichauffeur met een uitbeenmes om het leven. Twee maanden later werd hij samen met zijn verloof de Heicke G. in Hannover gearresteerd. Heicke was eveneens bij de steekpartij betrokken, maar haar aandeel is niet precies duidelijk. Zij zal in oktober terecht moeten staan in het West- duitse Buckeburg. De beroepsmilitair deserteerde eind 1979 uit zijn onderdeel in Minden (bij Hannover). Hij vertrok met zijn vriendin naar Ne derland met het plan om in Den Haag of Amsterdam een taxi chauffeur te beroven. Toen dat niet doorging besloten zij in Rot terdam hun slag te slaan. Na de moord vluchtten zij naar Spanje. Heicke kreeg echter heimwee, waarop het tweetal naar Hanno ver terugkeerde. Een geruchtenstroom, waarvan het ontstaan niet geheel duidelijk is, zorgde ervoor dat Guy D. werd opge pakt, waarna de Rotterdamse politie werd ingeschakeld die de zaak verder afhandelde. (Van onze parlementaire redactie) )EN HAAG D'66-fractievoorzitter Jan Terlouw ziet zich- elf als een mogelijke kandidaat voor bet premierschap in en volgend kabinet. Mochten PvdA en CDA in een coalitie net D'66 over het aanwijzen van een minister-president niet et overeenstemming kunnen komen, dan zal D'66 zijn ver antwoordelijkheid niet uit de weg gaan, aldus Terlouw zon dag voor de radio. Terlouw doelde daarbij op de controverse die bestaat tussen PvdA-fractievoorzitter Den Uyl en minister-president Van Agt, kandidaat voor het CDA-leiderschap bij de volgende verkiezin- :n. Den Uyl heeft onlangs laten weten niet samen met Van Agt i een kabinet te willen zitten. Vorige week nog stelde Den Uyl dat het zeer moeilijk zou zijn om tot een akkoord met het CDA Ie komen, indien het Van Agt kiest tot zijn lijsttrekker. Terlouw vindt dat zowel werkgevers als werknemers tot inko- nensmatiging moeten komen. Als dat niet lukt dan zal de over- ïeid eventueel weer via een loonmaatregel moeten ingrijpen, zo stelde hij. HILVERSUM Het overleg over een cao in de metaalindustrie (275.000 werknemers) is nog niet ka pot. Volgens voorzitter Ter Hart van de metaalwerkgevers (de FME) zijn er zeker nog mogelijkheden om met de vakbonden de onderhandelingen te heropenen. Ter Hart zei dat van morgen voor de radio. Hij stoelt zijn optimisme op het gege ven,. dat de bonden „op hoofpunten hebben gescoord". Overeenstemming is bereikt over een volledige prijscompen satie tot 1 januari 1982, een procent loonsverbetering via de 26 gulden van Albeda, 25 vrije dagen en een herwaar dering van de functies per 1 januari 1981. Het overleg liep echter vast op een extra looneis van een procent. Vol gens de FME-voorzitter is een algeme ne loonronde niet te betalen, als daar geen verhoging van de produktiviteit tegenover staat. Anders ligt dat bij het nieuwe systeem van de functie-indeling, dat een betere beloning geeft voor productiewerkers. Dat daarover niet te praten valt, zoals de FNV beweert, noemde Ter Hart „onzin". Meer loon voor de goede vak man en bij onaangenaam werk is mo gelijk per 1 januari. „Als de onderne mingen en de werknemers dat willen, dan ga ik niet dwarsliggen", aldus Ter Hart. Kolendamp fataal voor Noorse matroos en bootsman VLISSINGEN Twee opvarenden van de Noorse ertstan- «r Bjorg Holm zijn gistermorgen in een ziekenhuis in Vlissingen overleden aan de gevolgen van kolendamp-ver- fiftiging. zijn de 40-jarige bootsman T. Lorentsen en de 36-jarige ma troos H. Lobersli, beiden uit Noorwegen. Hun schip lag gisteren op de rede van Vlissingen toen de bootsman onwel werd en in oen ruim viel waarin steenkolen lagen. De Noorse matroos schoot zijn chef te hulp, daarbij geassisteerd door een Portugese Collega. Dit tweetal raakte zelf ook bedwelmd. Een helicopter wacht de drie mannen naar de wal. Alleen het leven van de Portugees kon worden gered. URSEM De rijkspoli tie van het Noordhol landse Ursem weet niet in welke richting zij moet zoeken naar de man die vrijdag een 12- jarig meisje uit Obdam verkrachtte en zwaar verwondde. Het meisje was vrijdagmiddag op weg van school in Heer- hugowaard naar huis. Halver wege die weg vond een voor bijganger haar fiets. Drie uur later werd het kind dertig ki lometer verderop op een bos paadje bewusteloos aangetrof fen. Ze moet met een zwaar voorwerp op het hoofd zijn ge slagen. Het kind ligt'in een Amster dams ziekenhuis en is nog niet bij bewustzijn gekomen. Wel is na een operatie het levensge vaar geweken. VRÓUWENDIENSTPLICHT MOET MOGELIJK ZIJN (Van onze parlementaire re dactie) ENSCHEDE De NAVO moet worden uitgebreid. Het congres van de VVD, dat het afgelopen weekend in En schede de laatste hand legde aan een nieuwe beginselver klaring en het Liberaal Ma nifest voor de jaren tachtig, heeft zich in grote meerder heid geschaard achter voor stellen voor uitbreiding in tweeërlei zin. Allereerst wil len de liberalen het grondge bied van de verdragsorgani satie met Spanje uitgebreid zien. Daarnaast wil de VVD een uitbreiding van het ma ritieme takenpakket van de NAVO tot buiten het huidi ge verdragsgebied. De liberalen onderstreepten de wenselijkheid van een volwaardig Nederlands lid maatschap van de NAVO, waarbij de nadruk welis waar moet liggen op de con ventionele bewapening, maar waarbij de beschik king over kernwapens „waar ook gestationeerd" een noodzaak is. In het Liberaal Manifest wordt dienstplicht voor vrou wen niet langer uitgesloten. Met een krappe meerderheid van 490 tegen 438 stemmen schaarde het congres zich na. enkele herstemmingen achter deze uitspraak. Een alternatie ve (vervangende) dienstplicht werd in meerderheid afgewe zen. Voorstellen van de com missie Geertsema, die het Li beraal Manifest heeft ontwor pen, over te gaan tot het in stellen van een Constitutioneel Hof ter toetsing van wetten aan de Grondwet werden door het congres weggestemd. Ook op het punt van het referen dum ging het congres tegen deze commissie in. De libera len stemden in meerderheid voor het instellen van een staatscommissie die op korte termijn een systeem van refe renda moet gaan ontwikkelen. De VVD ziet in het referen dum een belangrijk middel voor burgers om hun oordeel over politieke zaken te geven. De commissie-Geertsema had het referendum gekarakteri seerd als een „gevoelige klap voor de democratie". De commissie kreeg wel haar zin door het opnemen van een uitvoerig artikel tegen elke vorm van dicriminatie in het Liberaal Manifest. Het noe men van voorbeelden in de beginselverklaring had het congres eerder verworpen, maar in het Manifest, dat hier op is gebaseerd, worden deze nu wel genoemd. Het gaat dan onder meer om discriminatie op grond van geestelijke over tuiging, huidskleur, ras, natio naliteit, taal, sexuele geaard heid, geslacht, maatschappelij ke positie en geestelijke en li chamelijke gesteldheid. Firato: iets minder toeschouwers AMSTERDAM De Firato in de Amsterdamse RAI heeft dit iaar minder bezoekers getrok ken dan vorig jaar: 244.777 te gen 247.701 toen. Toch is de organisatie uitermate tevre den. De voorzitter van de ten- toonsteling zei dat hij geen en kele ontevreden standhouder had ontmoet. Ook het aantal diefstallen is volgens hem meegevallen, ook al omdat de standhouders afdoende voor zorgsmaatregelen hadden ge troffen. Hij noemde tegelijk de data van de volgende Firato: 27 augustus tot en met 5 sep tember 1982. DE BILT - Vanavond en van nacht passeert een zone met veel bewolking en mogelijk een bui ons land. Achter deze zone stroomt morgen met naar west draaiende wind koelere lucht naar Nederland, waarin de temperatuur waarschijnlijk niet meer boven de twintig graden komt. In de vroege ochtend kan er ook nog een enkele bui vallen, maar de rest van de dag laat de zon zich weer zien en blijft het droog. De nieuwe weersverbetering hangt samen met een uitloper van een omvangrijk hoge- drukgebied bij de Azoren, wel ke zich naar onze omgeving uitbreidt. Deze verbetering is waarschijnlijk van korte duur. Het ziet er naar uit dat in de loop van overmorgen het weer in Nederland verslechtert als gevolg van de nadering van een depressie welke nu nog ten zuiden van Groenland ligt Vooruitzichten voor woensdag: Zonnige perioden en overwe gend droog. Middagtempera- tuur omstreeks 17 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor woensdag: Aantal uren zon: 3 tot 9 Min. temp.: omstreeks 12 gra den Max. temp.: omstreeks 17 gra den Kans op -een droge periode van minstens 12 uur: 90 pro cent Kans op een geheel droog et maal 70 procent Weersgesteldheid van gisteren De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Luchth. H dam Twente Vlissingen Z.-Limburg Barcelona Berliln Bordeaux Brussel Frankfort Genève Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Luxemburg Madrid Malaga Spilt Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanboei Las Paimas Beiroet Tel Aviv motregen 23 0.1

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5