Hooggespannen verwachtingen van Alphens bad'De Thermen' Gouden afscheid van "juf" Sti BRADERIE IN LANGERAAR Bo terh uis eiland ontving honderden bezoekers Week van de Zoeterwoudse missionarissen Mozaïk brengt Der Vogelha OFFICIËLE OPENING VAN UITERST MODERN ZWEMBAD KORTWEG 102 jaar Vermiste schipper aangespoeld REGIO LEIDSE COURANT MAANDAG 8 SEPTEMBER 1980 ALPHEN AAN DEN RIJN Mr M. Vro lijk, commissaris der Koningin in de pro vincie Zuid-Holland, heeft zaterdagmorgen het nieuwe zwembad „De Thermen" officeel voor het publiek opengesteld. De gemeente Alphen aan den Rijn had hem hiervoor ^op^ zijn laatste vakantiedag weten te „strik ken", zei mr. Vrolijk in zijn toespraak. Ove rigens werd dit nieuwe bad waarvan de totale kosten bijna tien miljoen gulden be droegen aan de Cantharel in de wijk Rid- derveld al op 11 augustus door de zwemlief- hebbers in bezit genomen. Vanaf die dag tot aan de datum van officiële ingebruikname, zaterdag dus, maakten maar liefst al bijna twintigduizend zwemlustigen van „de Ther men" gebruik. Men is er bij de bouw van dit tweede Alphense zwembad vanuit gegaan, dat er zoveel mogelijk energiebesparend te werk moest worden ge gaan. Zo is het gehele complex zeer uitgebreid van isolerende middelen voorzien en zijn de glaswanden en ramen driedubbeldik uitge voerd. Met al zijn extra voorzieningen, zoals zonnebanken, vergaderruimten, bars etc. be hoort „De Thermen" tot een aan de modernste eisen voldoend zwembad. Een ander hovum is dat „De Thermen" als één van de eersten in ons land is uitgerust met zon necollectoren. Door deze op het dak geplaatste en voor een ieder duidelijk zichtbare appara tuur wordt zonne-energie verkregen, die aan gewend wordt voor de verwarming van het zwemwater, dat konstant op een temperatuur van 25 graden wordt gehouden. Men verwacht in Alphen aan den Rijn dat dit experiment vooral in zwembadkringen met veel belangstel ling zal worden gevolgd. Ontmoetingsruimte De Alphense Sportstichting, die het zwembad gaat exploiteren, wil dat „De Thermen" niet al leen specifiek een zwembad iri de engste zin Mr. Vrolijk ontvangt een oorkonde uit handen van een Romeinse veldheer. van het woord zal zijn, maar dat het ook duide lijk zal gaan fungeren als een ontmoetingscen trum. Daarbij wordt niet alleen gemikt op in woners van Alphen aan den Rijn, maar ook op mensen van buiten de gemeente, waarvoor Alphen aan den Rijn steeds meer een streek- centrum aan het worden is. Vandaar dat men „De Thermen" dan ook heeft uitgerust met een aantal vergaderzalen, die voor verschillende doeleinden gehuurd kunnen worden. Om het bad als ontmoetingscentrum nog meer accent te geven wordt er ter gelegenheid van de opening ook een tentoonstelling van glaswerken gehou den met werk van de glasblazer Willem Hee- sen. Hij was de ontwerper en uitvoerder van de glaswanden in het nieuwe zwembad. Na de ex positie in „De Thermen" is zijn werk nog tot 20 september in het gebouw van de Kunstuitleen aan de Rijnkade te zien. Het zwembadcomplex bevat ook een café-res taurant, waaraan het gemeentedeel Ridderveld grote behoefte had. Bezoekers van „De Ther men" kunnen nu op diverse plaatsen hun natje en droogje tot zich nemen. Voor niet-bezoer- kers van het zwembad is het restaurant, waar na de officiële opening ook warme maaltijden kunnen worden genuttigd, via een eigen ingang bereikbaar. Een aantrekkelijk, op het zuiden gelegen, terras completeert het geheel. Romeins De naam van het zwembad, „De Thermen", werd gekozen uit een 150-tal inzendingen die te zamen meer dan vierhonderd namen bevatten. Tenslotte koos de gemeenteraad voor „De Thermen", een idee van de Alphense mevrouw Tijssen. Zij en haar echtgenoot werden zaterdag mede in de cadeaus gezet en kregen o.a. zwe mabonnementen aangeboden van wethouder Goedhart. De naam is ontleend aan de Romein se tijd waarin een openbare badinrichting, cen trum voor sport en cultuur, een „thermen" heette. Vandaar dat er aan de opening zater dagmorgen een Romeins tintje zat. Voorafge gaan door een trompetter en enkele Romeinse soldaten, trad een Romeins veldheer binnen die - na een statige wandeling door de zwemzaal - een oorkonde voorlas waarin sprake was van de opening van de thermen in Albiniaena, op de zesde dag van Herfstmaand. Daarna namen kinderen, kikvorsmannen en andere zwemlus tigen bezit van deze fraaie en bijzondere aan winst van Alphen aan den Rijn en omgeving. HANS VAN DER WERELD LISSE De Leidse organist Joop Brons zal op donderdag 11 september een orgelconcert geven in de St-Agathakerk in Lisse. Op het programma staan werken van Cabanilles, Böhm, Dandrieu, Heron, Brahms, Schumann, Alain en Langlais. Het concert begint om kwart over acht. AARLANDERVEEN De Aarlanderveense EHBO-vere- niging organiseert bij voldoen de deelname, ook dit jaar een cursus eerste hulp bij ongeluk ken. Deze wordt elke veertien dagen in de Jeugdhaven ge houden, steeds van acht tot tien uur. Inschrijven voor de cursus is mogelijk tot woens dag tien september bij de heer J.J. van 't Riet, Jac van Dam straat 23, tel. 01725-2604. AARLANDERVEEN Wandelaars kunnen op zater dag 13 september terecht in Aarlanderveen. Op die dag staat daar de zevende editie van de inmiddels traditionele Molen viergangtocht op het programma. De afstanden die gelopen kunnen worden zijn: 5, 10, 15, 26 en 40 kilometer. Het startbureau is in het Dorpshuis in Aarlanderveen, waar tussen 8.00 en 10.00 uur veertig-kilometer lopers ver trekken. De overige deelne mers starten tussen 8.00 en 14.30 uur. Er dient van tevo ren ingeschreven te worden bij P. Vos Stationsweg 6, tel. 01725-2456. Bij het Dorpshuis kan tussen acht uur en half drie ook gestart worden voor fietstochten over 38 en 60 kilo meter. Het inschrijfgeld voor beide evenementen bedraagt drie gulden per persoon. VALKENBURG In de Burgemeester Lotzystraat in Valkenburg werd zaterdag de ringrijderij gehouden voor het kampioenschap Duin- en Bol lenstreek. 58 Deelnemers toon den hun kunnen voor het in groten getale toegestroomde publiek. De uitslag was: le Da mes van Delft (Rijnsburg); 2e Marjon v.d. Kroft (Warmond); 3e H. v.d. Stam (Noordwijk); 4e H. Grimbergen (Voorhout); 5e W.C. Ruigrok (Voor! 6e A. Haasnoot (Katwijlff A. Heemskerk (KatwijW Kees v.d. Meer (Noordw hout). TER AAR De kathj basisschool „De Vossensci| heeft een nieuw bestuur.; dat de heren H. van. Pluym en H. Egberts heTl stuur verlieten, ontstond^ twee vacatures. Daarin r voorzien door de benoel van de heren P. den Bri en R. Esman. Het bestuur de school bestaat voorts uit mevrouw T. Straathof NOORDEN/ZEVENHOVj De bloemenkweken* Noorden en 't Noordse l die hebben meegewerkt} de opbouw van de praalw „De duivenmelker" tijdens het Aalsmeerse mencorso, dat zaterdag j vond, een zesde prijs In totaal namen 20 gens aan het corso deel. LISSE De in Lisse gef den kollekte ten bate vatj Koningin Wilhelmina heeft het bedrag van 15.5| opgeleverd. Charles Kuype£ wint f schaakstrijd VALKENBURG schaaktoernooi dat doo( vereniging 'De Toren' menwerking met de Oi vereniging Wilhelmina weekeinde in Valkenl werd gehouden, is gewoi door Charles Kuyper. schaaktoernooi vormt traditonele opening vai$ Valkenburgse Feesten, j e Als tweede eindigde Ad derde plaats deelden. Het t| nooi trok 44 deelnemers, oi wie dertien Valkenburgers jongste deelnemer was Rol de Mooy (9). OEGSTGEEST Negen jaar lang heeft de zweminstructrice Stien Verstraaten talrijke Oegstgeeste- en Leidenaartjes alsmede vele Warmondertjes de edele zwemkunst geleerd. Stien werd algemeen betiteld als „juf" en ging zo in haar werk op dat zij als een moeder voor haar pupillen was. Zo iemand is goud waard voor een vereniging en een ge meente. Zodoende kwam er zaterdagavond in het zwem bad „Poelmeer" daadwerkelijk goud aan te pas, toen de voor zitter van de zwemvereniging VIVAX, de heer Sloterdijk haar een gouden vulpenset aanbood voor al het werk dat zij „op het randje van het Poelmeerbad verricht heeft". Stien Verstraaten, die met haar echtgenoot naar het bad gekomen was, gaat het wat rustiger aan doen. Ze blijft echter wel een gedeelte van de administratie van VIVAX ver zorgen. Namens de gemeente was wethouder J. J. Thorn aanwezig. Hij prees mevrouw Verstraaten voor de inzet die zij immer getoond heeft en nog toont. Hij overhandigde haar het boekwerk „Kijk op Zuid-Holland". LANGERAAR De plaatselijke middenstand organiseert op zaterdag 13 september een grote braderie. Deze manifes tatie zal minstens vijftig kramen omvatten. Ook aan de kinderen wordt gedacht Voor hen zijn er diverse attracties, zoals een draaimolen en een luchtkussen. De toegang tot deze attracties is voor de kinderen kosteloos. Rondom de braderie zullen er nog diverse andere aktiviteiten worden ontplooid. Zo wordt er een prestatieloop gehouden, waarvan het parcours rond de Langeraarse Plassen voert. Voorts is er een vierkamp tussen de diverse woonkernen van de gemeente. Voor de winnaar daarvan stelt het gemeentebestuur van Ter Aar een wisselbeker beschikbaar. Op het Nuyensplein zal een grote tent worden opgezet, waarin zaterdag- en zondaga vond een orkest voor dansmuziek zal zorgdragen. De braderie zal feestelijk worden geopend met een mars door het dorp. Voorop gaat de muziekvereniging Arti. De rondgang vangt aan om tien uur, op 13 september, 's Middags is het de beurt aan de Boerenkapel en 's avonds om acht uur komt er met een grootscheepse taptoe een einde aan de manifestatie. Aan deze taptoe zal worden deelgenomen door een vijftal muziekve renigingen, namelijk „Liefde voor harmonie" (Roelofarends veen), „Tavenu" (De Kwakel), het tamboer- en trompetterkorps en het jeugdcircus „Capriole" (beide uit Hazerswoude) en „Arti et Religioni" uit Langeraar zelf. verkenners demonstreren Knopen. WARMOND Zaterdag werd op het Boterhuiseiland het feit herdacht dat de verkenners het eiland in de Zijl dertig jaar geleden tot hun beschikking kregen. 16 groepen verken ners gebruiken het eiland sindsdien als aanlegplaats en kamp. Zaterdag ontvingen zij tussen 600 en 700 bezoekers op de ouderdag die helemaal in het teken stond van het der tig-jarig bestaan. De direkteur van de provin ciale jeugdraad Kouwenhoven nam een vlootschouw af waar aan honderd schepen deelna men. Burgemeester De Vreeze van Warmond was eveneens toeschouwer bij dit gebeuren. Tijdens de opening van de ou derdag hielden de officiële gasten op verzoek van de ver kenners korte toespraken want iedereen stond eige te popelen om aan het f programma te beginnen, dag werd besloten met groot avondspel en kampv Hoewel het aantal bezoe groot was, hadden de verl ners op nog meer gerekend waren grote legertenten o] zet, veerdiensten van en tl de Zijldijk lagen niet stil et was voor ieder proviand. I groot deel van de bijna h derd schepen die een vi plek aan het eiland hebt was g^pavoiseerd en er wa speciale vlaggemat gebouwd zodat het eiland de Boterhuismolen er fan tisch uitzagen. De verkent verrijkten het eiland met borden waarop duidelijk fraai te zien is waar het eil voor dient. ZOETERWOUDE De werk groep Missie en Ontwikkeling or ganiseert in de week van 13 tot en met 21 september weer.de jaar lijkse „week van de Zoeterwoudse missionarissen". Hoogtepunt van de activiteiten zal ook ditmaal weer de tweedaagse veilig in Ons Huis zijn. De veiling wordt dit jaar voor de zesde maal georganiseerd en de op brengst is, evenals die van de andere evenementen, geheel bestemd voor missiegebieden waar Zoeterwoude- naren hun standplaats hebben. Bij uitzondering zijn dat er niet minder dan 15 dit jaar omdat ook pater Kup- pens in Indonesië mee zal delen. Dit als geste aan de vele mooie veilin gartikelen die pater Kuppens aan pater Lamot heeft meegegeven tij dens diens reis door Indonesië eer der dit jaar. Korte tijd na het bezoek van pater Lamot aan dit gebied is de kerk van pater Kuppens tot de grond toe afgebrand. Vorig jaar wa ren er nog 13 missiegebieden, dit jaar is ook het gebied van zuster De Ko ning aan de lijst toegevoegd. Met de kaartavond van de KPJ in Don Bosco vrijdag 12 september vfordt de week geopend. Na de avondmis van 13 september 19.00 uur en zondag 14 september na de Hoogmis van 10.00 uur is er een Wereldwinkel in de zaal van de Christus Dienaarkerk. Hier zullen artikelen uit de derde wereld ver kocht Worden. Als extra is er in deze week een dia-avond op dinsdag om 8 uur in de Christus Dienaarkerk, waar pater Lamot zijn dia's van zijn vakantiereis door Indonesië zal ver tonen. De opbrengst van de Zoeter woudse voetbalderby SJZ-Meerburg op zondag 21 september zal ook ge heel aan de missionarissen ten goede komen. De jaarlijkse druk bezochte veiling begint zowel vrijdag 19 als zaterdag 20 september om 8 uur in Ons Huis. Vanaf 11 uur is er gelegenheid om de verschillende curiosa, levensmid delen en andere spectaculaire artike len te bekiiken. Zo zullen er dit jaar twee op schaal gebouwde oude boe renwagens te koop zijn, verledei jaar het klapstuk van de veiling Ook een vliegreis boven Zoeterwou de, een serenade van drumbani VIOS en als extra ludieke attracti een wasbeurt voor een eigen aut die door de nieuwe burgemeester d< heer Houdijk gedaan zal worden zullen door veilingmeester Koo Paardekooper bij opbod verkoch worden. Zij die nog iets beschikbaa hebben voor de veiling kunnen di doorgeven aan bode Berk, tel. 127i of 1335 vóór 14 september. Jazz in Noord wijkse dixieclub NOORDWIJK De Boule vard Dixie Club, onderdeel van de SKAN organiseert op zaterdag 13 september een jazz-avond met de Joseph Lam Jazzband, hot dance and streetparaders in Hotel Zinger aan de Zeereep 1 in Noordwijk. Het is het eerste concert van het nieuwe sei zoen. De Joseph Lam Jazzband is qua stijl vergelijkbaar met het Pasadena Roof Orchestra. Op vallend is ,dat de plaats van de trombone in de band wordt in- gehomen door de sousafoon, die als een trombone bespeeld wordt. Er bestaat gelegenheid om te dansen tijdens het optre den. Het concert begint om half negen. Kaarten a ƒ10 en ƒ12,50 zijn verkrijgbaar bij de VVV aan de Grent en bij de receptie van hotel Zinger. Te lefonisch reserveren is moge lijk onder nummer 01719- 11612. Zaterdag bezocht burgemeester Scheenstra en zijn echtgenote In het centrum Rusten- borch mevrouw Vermeeren. ZIJ bereikte de leeftijd van 102 jaar en mag zich daarmee in alle gemoedsrust de oudste inwoonster van Oegstgeest noemen. NOORDWIJK Het Noord- wijkse Operette Gezelschap „Mozaïiek" studeert op Carl Zeilers operette „Der Vogel handier". Het stuk zal op 28 november, 29 november en 1 december uitgevoerd worden in het Lido-theater te Noord- wijk aan Zee. Gezien het suc ces, dat men vorig jaar oog stte met „Die Lustige Witwe" komt het gezelschap deze keer met drie voorstellingen. „Der Vogelhandler" wordt ge regisseerd door Arnold Allons, de tegenwoordige directeur van het. Nederlands Kaméror kest, die de operette ook heeft bewerkt en aangepast aan de mogelijkheden van „Mozaï iek". De muzikale begeleiding wordt verzorgd door het Haags Operette Orkest onder leiding van Ben Swaab, terwijl de choreografie weer in handen is van Netty Langewen. Onder de solisten bevinden zich Ans Poppe, Ineke Palmkoeck, Cees Borger, de ténor Alex de Mari en de bariton Jan Coenraads. Uit de gelederen van „Mozaï iek" zelf namen Ine van Leeu- WASSENAAR Op het Wassenaarse strand is afge lopen zondag het stoffelijk wen, Koos Vogelezang, Jan van Beelen en Frans de Lincel een solistenrol voor hun reke ning. In „Der Vogelhandler" gaat ook het koor een grote rol spelen. Zij wordt ingestudeerd door Ben Swaab en repetitor- pianiste Lydia Poolman. overschot aangespoeld van de 68-jarige schipper van de Britse Tjalk 'Vabel', de heer C.D. Colchester uit Wood- bridge, Suffolk. De schipper werd sinds zondag 1 september, vermist nadat zijn schip op het Wassenaarse strand sloeg. De overige vijf opvarenden konden gered worden door leden van de zeilvereniging Skuytevaert. 17 Bezwaar schriften teg< plan 'City' ALPHEN Tegen het werp-bestemmingsplan 'City' van de gemeente phen zijn zeventien bezw schriften ingediend. Als volg hiervan is de beslis: omtrent de vaststelling het bestemmingsplan ten hoogste drie maan uitgesteld. Over een in dit ontwerp stemmingsplan voorkome bepaling over een verplii bouw van zogenaamde wil larcades, bestaat een aa misverstanden. Veel mer denken dat burgemeester wethouders een arcade plicht stellen bij de bouw een nieuwe winkelgevel, college benadrukt dat er all een arcade gebouwd n worden bij complete nie bouw. Hierop zijn een aa uitzonderingen. Wordt pand door, bijvoorbeeld, br verwoest, dan mag het in oorspronkelijke s herbouwd worden.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4