die verordeningen egen opsplitsen woningen aangepakt lueu Prins Karei verkoopt koninklijke po's VVD ontwijkt uitspraak over euthanasie ^ederland wil buurlanden jiid-Afrika helpen tegen ^volgen olie-embargo F 25,- fieidóc Qowumt De minst kwade regeling iO^ LENING 10SO PER 1086/1090 weer ^NENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1980 PAGINA 7 ETENDE In Oos- de heeft aanstaande andag een trieste o- l bare verkoping ats. Als aanklacht j en de Belgische au- itieten laat de oom i koning Boudewijn, 76-jarige prins Karei t een deel van zijn \sraad veilen. Het it om 800 voorwer- I van zeer geringe arde. die echter van- Khun bijzondere tmst" op een koop- tig publiek mogen tenen. Pronkstukken van de veiling zijn vier konink lijke nachtspiegels van Brussels porselein. De po's zouden nog gebruikt zijn door koning Albert I van België, die in 1934 overleed door een val bij het bergbeklimmen in de Ardennen. Voor het ove rige heeft prins Karei spullen te koop als tafel bestek, koperen braad pannen, cakevormen, een soepkom, een dien blad en rijlaarzen. De po litie van Oostende heeft aangekondigd vandaag (kijkdag) en maandag het verkeer ter plaatse te zullen regelen. Karei, die de titel draagt van graaf van Vlaande ren, is van 1944 tot 1950 koning-regent geweest. Dat was in de tijd van de Belgische koningskwes tie, toen Leopold III in verband met zijn hou ding in de oorlog niet meer op de troon kon te rugkeren. Prins Karei heeft na zijn regentschap tot op de dag van vandaag op het land goed Raversijde aan de zee in Oostende ge woond. Hij leeft er terug getrokken in een geres taureerd arbeiders-huisje temidden van speelgoed soldaatjes, oude wapens en een unieke collectie hamers, beitels, boren en schroevedraaiers. Een gril van de Belgische wetgeving wil dat pen sioengerechtigde oud-re gen ten geen bijzondere toelage krijgen, zodat prins Karei vooral van zijn AOW moet leven. De sterke verwaarlozing van het vijftien hectare grote Raversijde getuigt van zijn nijpend geldgebrek. Enkele jaren geleden zijn ook de speciale bewakers van de gendarmerie weg gebleven en sindsdien probeert de adelijke be woner met bordjes „ont ploffingsgevaar' de nieuwsgierigen van het terrein te houden. Vorige winter verraste de prins heel Belgie en vooral de gemeente Oos tende met een adverten tie in de krant waarin hij zijn landgoed te koop aanbood. Met de op brengst wilde de prins zijn droom verwezenlij ken: een villa in het war me zuiden van Europa. De gemeente Oostende stak echter een spaak in het wiel en ging ijlings, uit vrees dat het natuur gebied in handen zou vallen van bouwpromo- toren tot onteigening over. De vergoeding zal hooguit de helft bedra- De prins schreef onmid dellijk een protestbrief aan zijn neef koning Boudewijn, dezelfde die binnenkort het onteige- nings-besluit met zijn handtekening zal moeten bekrachtigen. De koning heeft zijn oom moeten wijzen op de normale be roeps-procedures die de gedupeerde echter niet wil volgen. De graaf van Vlaanderen verkoopt dan nu maar wat snuisterijen die niet voor onteigening in aan merking komen. Mis schien brengt het nog wat op en hij kan het toch niet allemaal mee nemen. Want hoewel hij zijn huisje mag blijven bewonen, is de prins vas ter dan ooit besloten om het land te „ontvluch ten Dan maar naar een wat minder riante woon plaats onder de zon. Ook voor de helft van zeven miljoen gulden moet iets te vinden zijn. f ELK GEVAL STRIJDIG MET ALGEMEEN BELANG" HAAG Uit de moti- g van het Kroonbe- waarmee de Amster- e verordening tegen _jlitsen van woningen is etigd, blijkt dat ook andere bepalingen op fy ^ebied gedoemd zijn te vijnen. Dit zeggen inge- -ion op het ministerie volkshuisvesting en pEtelijke ordening. Er n op gewezen dat het (drfterie in overleg zal tre- met alle betrokken ge- jten. Ook de bestuur- Idie van plan zijn zo'n ling te maken, zoals in Haag, kunnen rekenen gj, {langstelling van de zij- ,00pi het departement. ,ergaat erom dat volgens secretaris Brokx, die ver is geadviseerd door ,ad van State, al dit soort «deningen strijdig zijn met I lit. En mocht een gemeen- uur al zo'n slimme tekst Er1n opgesteld dat dit be- wordt omzeild, dan is er nog niet. Volgens j zijn de verordeningen ook in strijd met het algemeen belang. Hij meent dat het uit een oogpunt van doelmatige woonruimteverdeling niet aangaat iemand die een wo ning wil kopen bij voorbaat achter te stellen bij iemand, die in gelijke omstandigheden verkeert maar die wil huren. Dat is het geval in alle betref fende gemeentelijke verorde ningen, hoezeer zij qua tekst ook van elkaar verschillen. De reden daarvan is dat elke ver ordening juist wil voorkomen dat een bepaalde woning wordt verkocht. In Amster dam dacht men dat te kunnen bereiken door in de woon ruimteverordening een artikel op te nemen, waardoor een woonvergunning kon worden geweigerd aan iemand die een voormalige distributiewoning (tot een huurprijs van 720 gul den in de maand) had gekocht. In Rotterdam doet men dat door een woonvergunning te weigeren aan kopers van hui zen beneden de 140.000 gul den, die daarvóór in gebruik waren als huurwoning. Ook hier dus strijdigheid met het door Brokx aangevoerde crite rium dat kopers "niet gediscri mineerd mogen worden. Daarnaast zal het, ondanks de optimistische geluiden van de wethouders Vink (Den Haag) en Van der Ploeg (Rotterdam), voor de betrokken gemeenten lang niet eenvoudig zijn aan te tonen dat hun verordeningen juridisch in orde zijn. Zo wordt in de woonruimtewet van 1947 uitdrukkelijk gesteld dat B W slechts om twee redenen een woonvergunning mogen weigeren. Dat zijn: 1) geen economische binding met de gemeente, en 2) de woning wordt niet passend geacht met het oog op de grootte van het gezin. Of een woning eerst een huurwoning was, mag dus geen rol spelen. En mochten er nadere voorschriften nodig zijn, dan kunnen die alleen ge geven worden door de minis ter van VRO. Ook ligt er het feit dat er een wet is, de woningwet, die re gelt onder welke omstandighe den de horizontale splitsing van een woning verboden mag worden. Voor de goede orde: het betreft hier een louter juri dische aangelegenheid; via een acte wordt een woning opge deeld in twee of meer zelfstan dige woningen. (Dat gebeurt vooral met portiekhuizen, die bestaan uit bijvoorbeeld vier woningen met gescheiden in- of opgangen). Zo'n splitsing dus, die voor het de eigenaar gemakkelijker maakt een ge deelte van zijn bezit te verko pen als het leegkomt, mag ge weigerd worden om bijvoor beeld bouwtechnische rede nen. Gemeenten als Amster dam proberen echter de woon ruimtewet te gebrujken om splitsing te voorkomen. Vol gens Brokx worden daardoor op ongeloorloofde wijze de wo ningwet en de woonruimtewet door elkaar gehusseld. Nu Rotterdam niet van plan is de betreffende verordening in te trekken, komt er daarover toch een kort geding. Een con sortium van banken en beleg gers, dat zijn bezit aan onroe rend goed in Rotterdam in waarde gedaald acht, wil van de rechter horen of de ge meente zo'n verordening mag uitvaardigen. Aanvankelijk zou het kort geding al gisteren zijn gehouden, maar door het Kroonbesluit meende het con sortium er verstandig aan te doen eerst nogmaals in overleg te treden met het gemeentebe stuur. onze parlementaire re- 5rk' dactie) HAAG De regering eid een aanzienlijk be- 51 pit te trekken om ertoe dragen dat de afhanke- eid van een aantal sta ll zuidelijk Afrika ten ieihte van Zuid-Afrika t verminderd. Hoeveel recies is, zal staan in de ihting op de begroting *1981. Wel ligt er al vijf en gulden klaar voor |eval al op korte ter- - een concreet project, prbeeld een studie, ter wordt genomen. Dit •ordt minister Van der 2^iw (buitenlandse za- op vragen van het le-Kamerlid Scholten (gering hoopt dat andere bijvoorbeeld uit de EG :andinavië, mee zullen doen met een dergelijke ogramma. Nederland is bereid het voortouu^ te nemen bij het opzetten van een olie- voorzieningsprogramma voor de buurlanden van Zuid-Afri ka, zodat deze niet of minder hard worden getroffen door een eventueel olie-embargo te gen het genoemde land. Voor al omdat de regering zich nu inspant om in internationaal verband een dergelijke actie van de grond te" krijgen, acht zij zich verplicht op te komen voor de belangen van de buur landen. Hoewel zij in beginsel sympa thiek staat tegenover het idee van een „oliebank" (het op slaan van een grote hoeveel heid olie en olieproducten), meent zij dat het beter is de aanvoerlijnen naar en in de betrokken staten te verbete ren. Daarbij wordt in het bij zonder gedacht aan het spoe dig in gereedheid brengen van de haven van Beira in Mozam bique en de reparatie van de pijp- en spoorlijn van Mozam bique naar Zimbabwe. Van der Klaauw wijst erop dat lan den als Lesotho, Swaziland en Malawi ernstig ongerust zijn over de mogelijkheid van een effectief olie-embargo tegen Zuid-Afrika. Dit omdat zij voor de aanvoer van oliepro ducten volledig afhankelijk zijn van dit land. In de loop van volgende maand zal de regering laten weten of de partners in de Be nelux en /of de Scandinavische landen bereid zijn samen met - Nederland een olie-embargo tegen Zuid-Afrika af te kondi gen. Tijdens het debat over deze zaak op 26 juni verklaar de premier Van Agt zich be reid tot een dergelijke maatre gel, mits daarvoor in de ge noemde landen steun gevon den kon worden. Omdat vol doende CDA'ers de regering die kans nog wel wilden gun nen, werd daarmee de val van het kabinet nog juist, voorko men. estelijk est rweegt actie Het personeel van de ng Gewestelijk Orkest olland gaat zich bera- acties als op 10 septem- nister Gardeniers van haar besluit het orkest oor vijftig procent te éren handhaaft, en ee het voortbestaan van kest op het spel zet. datum worden de unten van het Geweste- kest aan de vaste ka- mmissie van CRM voor- In een telegram dat aan de fraktievoorzit- an alle politieke partijen nden, zegt het perso- ch tot die tijd van actie en onthouden omdat et vertrouwen heeft dat merleden de dreigende mg van het orkest onge- kunnen maken. ADVERTENTIE FRANS NYPEIS Dit boek, geschreven als een roman, gaat over het dilemma van het behoud van inkomen en het handhaven van de sociale voorzieningen. Aan de hand van veertien gesprekken leggen de auteurs precies uit waarom onze verzorgingsstaat in een crisis is beland. UITGEVERU BERT BAKKER AMSTERDAM TRIBUNAAL: Laat Sacharov naar Moskou terugkeren DEN HAAG De Sacha- rov-conferentie is gisteren beëindigd met een krachtig beroep op de leiding van de Sovjet-Unie de op 21 januari van dit jaar naar Gorki ver bannen natuurkundige An- dré Sacharov in zijn rechten te herstellen en hem de mo gelijkheid te geven terug te keren naar Moskou. Aan alle wetenschappers in de wereld is gevraagd daarvoor actie te ondernemen. De Sacharov-conferentie heeft er onder leiding van prof. Sperna Wijland tevens op aan gedrongen, dat er een lijst wordt samengesteld van men sen die in de Sovjet-Unie in een soortgelijke positie verke ren, en dat ze in hun rechten worden hersteld. De drie aan wezige Nobel-prijswinnaars, prof. dr. j. Tinbergen, prof. P.W. Anderson en prof. W. Shockley zullen de aanbeve lingen van de Sacharov-confe rentie overbrengen aan andere Nobelprijswinnaars, om zo de druk op de Russische autoritei ten te vergroten. Op aanraden van prof. Tinber gen besloot de conferentie af te zien van een wetenschappe lijke boycot van de Sovjet- Unie. „Als je alle contacten af snijdt, dan verlies je elke in vloed op het gebeuren in de Sovjet-Unie", aldus Tinbergen. Turkse minister onvoldoende mohammedaans ANKARA De Turkse mi- nister van buitenlandse zaken Erkmen is afgetreden nadat hij gisteren door het parlement was berispt voor het voeren van een niet voldoende mo hammedaans beleid. Zijn be leid werd overigens gesteund door premier Demirel. De mo tie van afkeuring tegen de mi nister was ingediend door de partij voor nationale redding. De zitting werd geboycot door de regerende gerechtigheid- spartij, in de verwachting dat er onvoldoende stemmen voor de fpotie zouden zijn. Vrachtauto tegen trein Op een overweg tussen Maarheeze en Weert in Limburg is gis termiddag een vrachtwagen met oplegger tegen een intercity- trein gereden. De locomotief raakte flink beschadigd, de boven leiding kreeg een defect en de ravage was enorm. Door een snel le manoeuvre had de chauffeur weten te voorkomen dat de hele combinatie door de trein gegrepen werd. Nu werd alleen de op legger vermorzeld en de chaufeur zelf bleef ongedeerd. Een reizi ger werd licht gewond. Abortusbeslissing bij de vrouw alleen (Van onze parlementaire redactie) ENSCHEDE DE VVD wil op dit moment nog geen con crete uitspraken doen over euthanasie. De liberalen hebben in hun liberaal manifest de stelling dat een patiënt geen en kele behandeling behoeft te dulden en op die wijze kan be sluiten tot een zachte dood geschrapt. Op voorstel van de ju ridische commissie van de partij werd volstaan met een al gemene opmerking, dat „de mens in beginsel recht heeft zelf te beslissen op welke wijze en op welk tijdstip hij zijn leven wenst te beëindigen". De liberalen hebben in Enschede zich in grote meerderheid ge schaard achter een motie van de afdeling Hengelo, waarin een abortuswet wordt gevraagd waarbij het uiteindelijke beslissings recht alleen bij de vrouw komt te liggen. Dit verzoek gaat een heel stuk verder dan het regeringsontwerp voor een abortuswet, dat mede de handtekening draagt van VVD-minister Ginjaar. De VVD wil verder af van het medisch tuchtrecht. In de motie van de afdeling Den Haag die door het congres werd aanvaard, wordt het medisch tuchtrecht als een middeleeuwse vorm van klasse-justitie afgeschilderd. Door zijn moraliserend karakter zou het niet meer passen in het moderne liberalisme. Het zou de geneeskunde ten onrechte op een voetstuk plaatsen en in een uitzonderingspositie brengen en daarbij het publiek onmondig maken, zo is de mening van de liberalen. Zeer tegen de zin van de ontwerpers van het liberaal manifest sprak het VVD congres zich uit vóór het recht van de patiënt op inzage in eigen medi sche dossiers en voor het recht op een afschrift van de betref fende stukken. De VVD is ook voor een zekere vorm van arbeidsloos inkomen. Iedereen die kan werken heeft het recht zelf te beslissen of hij aan het maatschappelijk verkeer wenst deel te nemen of niet. Hij moet zelf weten of hij zich eventueel tot vrijwilligerswerk wil beperken. Iemand die niet bereid is zich met betaalde arbeid een inkomen te verwerven, heeft desalniettemin toch recht op een uitkering van de overheid. Die zal dan echter wel bedui dend lager moeten liggen dan de thans geldende minimum inko mensgrens. (Zie verder pagina 9) DEZE week hebben PvdA en D'66 hun wetsvoorstel voor een regeling van de abortusproblematiek ingediend. Niets nieuws onder de zon moet de conclusie luiden. Beide partijen houden hun oude pleidooi voor vrije abortus. „De vrouw be slist" is de simpele slogan, die voorbij gaat aan het feit dat bij een zo ingrijpende zaak de verantwoordelijkheid wel wat breder ligt dan bij de vrouw alleen. Op de eerste plaats is er het ongeboren leven; zelf kan het die verantwoordelijkheid niet nemen en daarom heeft het kind ook vóór zijn geboorte recht op bescherming. Voorts is er de arts, die de ingreep toch maar moet verrichten. Hem tot willoos werktuig maken gaat volstrekt voorbij aan de verantwoordelijkheid, die ook de arts heety. Niet dat hqt deze week aangeboden wetsvoor stel van de oppositie volledig ongenuanceerd is, maar het gaat wel uit van de vooronderstelling dat abortus een uitslui tend medische ingreep is. En dat is het niet: de arts heeft ook zijn verantwoordlijkheden als mens. INMIDDELS is door de indiening van het wetsvoorstel van de oppositie nu wel duidelijk de keuze op tafel komen te lig gen, waar onze samenleving wat abortus betreft voor staat. Er zijn nu twee ontwerpen die een serieuze kans maken, een van de regering en een van de oppositie. Beide ontwerpen staan ver van de huidige wetgeving, maar die wetgeving stelt in de praktijk niets voor, omdat ze al sinds jaren vol strekt genegeerd wordt. Er zijn derhalve twee mogelijkheden om enige regel aan te brengen in die praktijk. Het is een keuze tussen twee kwaden, maar gegeven die keuze zal de lezer onze keuze duidelijk zijn: het ontwerp van het kabinet- Van Agt verdient de voorkeur. Het gaat om een vrij liberaal ontwerp, waarbij de wetgeving meer wordt aangepast aan de bestaande praktijk dan andersom. Het maakt evenwel abor tus meer onderhevig aan de verantwoordelijkheid van de sa menleving als geheel, dan het deze week ingediende ontwerp van de oppositie. MAAR het is nu wel zaak dat er snel knopen worden door gehakt. Deze parlementaire periode loopt alweer op zijn eind en als er niets bijzonders gebeurt zijn er in mei volgend jaar verkiezingen. Het is meer dan gewenst dat er dan een nieu we abortusregeling is, want anders wordt deze kwestie op nieuw onderdeel van de verkiezingsstrijd. Het gapende gat tussen wet en praktijk blijft dan nog jarenlang zeer groot, waardoor geen einde wordt gemaakt aan de voortdurende ondergraving van het rechtsgevoel. Het kabinet moet daar om snel de benodigde stukken aan de Tweede Kamer sturen, opdat het parlement vervolgens tot behandeling ervan kan overgaan. DAARBIJ mag wel een rechte rug worden verwacht van de VVD. Het is immers bekend, dat veel leden van deze rege ringsfractie eigenlijk sympathiseren met het ontwerp van de oppositie. Maar die zelfde kamerleden hebben zich ook min of meer gecommiteerd met het ontwerp van de regering. Het zou van de VVD een wanvertoning worden, indien deze par tij nu opnieuw een wetsontwerp zou laten sneuvelen. Universitair verzet tegen minister Pais DEN HAAG De universiteiten en hogescholen hebben zich gisteren op het ministerie van onderwijs verzet tegen de rigou reuze uitvoering van de bezuinigingsmaatregelen van minister Pais. De instellingen vrezen een ontwrichting van hun organisa ties, waarbij gedwongen ontslagen niet zijn uitgesloten. Mr. W. Koppelaars, voorzitter van de universitaire personeelsbe- stuurders, had niet het idee dat bereikt was dat er minder bezui nigd gaat worden. Hij was het oneens met minister Pais die de bezuiniging berekend had op 750 manjaren. Volgens Koppelaars gaat het om 1500 tot 2000 arbeidsplaatsen, waarvan een klein deel part-timebanen. Voorzitter van dienstenbonden neemt ontslag UTRECHT Voorzitter Jan Brouwer van de dienstenbon den FNV heeft gisteren met onmiddellijk ingang zijn func ties neergelegd. Hij wil niet langer verantwoordelijk zijn voor de interne werkverhou dingen binnen de diensten bonden, waarbij in zijn ogen districtsbestuurders de vereni gingsorganen misbruiken. Vol gens waarnemend voorzitter Bruis kunnen er bij de bezol digde bestuurders tegenstellin gen ontstaan tussen eigenbe lang en bondsbelang, bijvoor beeld over de vraag of er in de districten eenmansposten moe ten zijn of teams. „Verolme-gastanker moet gebouwd worden" DEN HAAG Het ontwerp van Verolme voor een reuzetanker voor het vervoer van vloeibaar aardgas (LNG) moet voor Ne derland behouden blijven en volledig uitgewerkt worden. De Verolme-LNG-tanker moet in Nederland worden gebouwd, zo beveelt de commissie Verolme-tanker in een rapport aan minis ter Van Aardenne aan. De reuzetanker zou rond 300.000 kubieke meter vloeibaar aard gas kunnen vervoeren, ongeveer tweemaal zoveel als de huidige gastankers. De commissie noemt de bouw en ingebruikname van zo'n grote tanker uitvoerbaar, en ze acht het aannemelijk dat de Verolme-tanker in de tweede helft van de tachtiger jaren verkoopkansen krijgt, gezien de toename van te vervoeren LNG. ADVERTENTIE bedrag koers rente aflossing STAAT DER NEDERLANDEN open bedrag de koers wordt na de inschrijving op 10 september 1980 vastgesteld volgens het tendersysteem jaarlijks op 15 oktober in 5 jaarlijkse termijnen van 15 oktober 1986 af vervroegde aflossing is niet toegestaan Weersgesteldheid van gisteren verlenging houders van deze lening hebben van 1 juli 1986 tot 1 augustus 1986 het recht deze lening om te zetten in een 1074% lening 1986 per 1992/1996 inschrijving 10 september a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs storting 15 oktober 1980 prospectus kosteloos bij banken en commissionairs Vlissingan Z.-Llmburg Aberdeen Athene Berilin Bordeaux Frankfort Helsinki Innsbruck Klagen furt Kopenhagen Stockholm Wenen Zürlch Casablanca Las PaJmas

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7