Raksie is op herhaling Vlarilou den Outer: „Een openbaring; alleen dat boeren en rochelen blijft vies..." ïït George Gussenhoven ergert zich wild aan het proefbruggetje •de ItedMarilou ds Op mijn omwegen dóór stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. W«k«lijka verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond (of soms ook wel een kat) beschreven die in het asiel ver blijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... tenzij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek beschre ven honden zijn óf gevonden, óf door hondenbezitters naar het asiel gebracht. Ze worden om uiteenlopende re denen afgestaan, vaak begrijpelijk, maar soms ook vol slagen onzinnig. De in „hond zoekt huis" beschreven die ren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur onder gaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van circa 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 411670. Geopend di. t/m vr. 10-12 en 14-17 uur, za. 10 tot 12 en 14-16 uur. Zondag en maandag gesloten. ^AD/REGIO LEIDSE COURANT De ayatollah van de Leidse binnenstad is nog niet koud terug van vakantie, of hij ergert zich alweer naar. George W.M.Gus- senhoven, permanent belager van Leidse gemeenteraad en onvermoeid strijder voor het schone aangezicht van de city, bracht een aantal weken, zoals bij hem ge bruikelijk, in Hongarije door. Ik kan me best voorstellen, dat er dan na thuiskomst een rilling van ellende door je heen voelt gaan, als je het „proefbruggetje" over de Nieuwe Rijn voor ogen krijgt. En dat na Boedapest, dat op het gebied van bruggen wel wat fraaiers te bieden heeft George G., de onwankelbare, kreet „te wapen" en ging aan de slag. Een foto van de wonde plek in het stadsschoon en een fel com mentaar werden ter publicatie aangebo den. „Deze foto dan", aldus George Gussenho ven, „laat zien hoe het „proefbruggetje" bij de Beschuitsteeg (gisteren officieel geo pende Sint Sebastiaansburg) het fraaie uitzicht op één van Nederlands mooiste bruggen onze met veel geld gerestau reerde Koornbrug totaal verziekt. On danks bezwaren van vel$ kanten moest en zou dit geval er komen en wat de uit voering betreft, lapt het college van B en W zelfs de gemeenteraad aan zijn grove laars. Immers, van een „proefbrug", waar toe de raad in januari 1980 besloot, kun nen we moeilijk spreken als we het resul taat bij de Beschuitsteeg aanschouwen. Het is een zeer degelijk stuk werk, dat on der het mom van „kapitaalsvernietiging" wel nooit meer van z'n leven zal verdwij- nen. Zullen we inspraak en gedachtenwis- seling in Leiden dan voortaan maar ge- woon vergeten zo stelt George G. ons gepijnigd voer. ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1980 PAGINA 5 IDEN Raksie, de ®r id die deze week rm wordt aanbevolen or het Nieuw Leids irenasiel is net zoals l tja, de hond van vori- week een recidivist, w het dan in de gunsti- betekenis van het ord. Raksie werd na- lijk ook al een keer der door het asiel ge- latst en is nu weer op iarn oude stek terugge- .ksie is een zwarte bast- d en hij is vier jaar Hij is een compacte ld en heeft een zachte, kortharige vacht. Zijn ei (ofthoogte is ongeveer centimeter. Met een etje fantasie zijn er in oi' m trekken te ontdek- n van een Keeshond en n een Terrier. Hoewel verre van raszuiver is, i in Raksie een aantal rdige trekken van di- rse honderassen vere- gd en is het eindresul- t best bevredigend te tmen. ■A ksie is het slachtoffer een uiterst ongelukki- samenloop van omstan- Raksie houdt niet van autorijden digheden. Zijn wat oudere baas werd gekweld door een hernia en was hier door niet meer in staat Raksie elke dag de nodige beweging en frisse lucht te geven. Raksie is een vrij gemakkelijke en lieve hond. Hij vecht niet met andere dieren, zelfs aan poezen heeft hij geen he kel en hij kan ook met( kinderen uitstekend op schieten. Het enige waar Raksie totaal geen waar dering voor kan opbren gen, is een ritje in de auto, dus dagtochtjes per vier wieler zijn niet aan hem besteed. Mogelijk kan hij nog wennen aan het auto mobiel. Raksie kan door zijn com pacte bouw en goede ka rakter terecht in de mees te huishoudens. Op het asiel is hij onderhand wel uitgekeken, hoe gezellig het daar dan ook mag zijn. Katja Katja, de recidiviste van vorige week heeft een nieuw tehuis gevonden. Hopelijk hoeft zij nu niet meer in het asiel terug te keren. De Sint Sebastiaansburg op de voorgrond, vernielt het aangezicht van de Koornbrug. Volgens de heer Gussenhoven althans. \ANKOMENDLEIDSSTUDENTEDEEDVOOR5000 GULDEN CHINA AAN •ek J kwam in fases op tafel. Begonnen werd met de poten met zwemvliezen. Een pijnlijke geschiedenis voor een buitenstaander. En zo werd de eend verder in gedeelten geserveerd, in een soort plechtigheid. Tenslotte kwam de kok met een hele Peking eend in volle glorie, maar niemand had er toen nog trek in. Het ritueel is het bijzondere eraan. In feite is het de omgekeerde wereld: beginnen met de brokstukken en eindigen met de hele vogel. De Chinezen lezen ook van achteren naar voren en ze lachen waar wij om zouden willen huilen.." Het is Marilou in een korte spanne tijds duidelijk geworden, dat de Chinees geen kant uit kan. Er is te weinig geld en een vriendelijk gezicht loont nog niet. Een student Engels hoeft niet te hopen op een stage in Londen of in Amerika. Verreweg de meeste Chinezen komen niet verder, dan hun eigen stad. Armoe heeft Marilou den Outer ook gezien: „in de buitenwijken van Kanton; vervallen huizen en heel erg somber. Er werd ook gebedeld, hoewel dat streng verboden is. En er is gewoon een jongerenprobleem met werkloosheid. We wilden een keer gaan rolschaatsen op een rolschaatsbaan waar ook veel jonge Chinezen waren. Het werd ons vriendelijk maar nadrukkelijk ontraden; men had liever niet dat we met die jeugd in aanraking kwamen. Ik ga beslist over een paar jaar terug naar China, dat dan wel een stuk veranderd zal zijn. Maar er zal dan nog minstens één probleem zijn overgebleven, althans een probleem in onze westerse ogen, en dat is het keihard boeren en luidruchtig rochelen, zowel door mannen als vrouwen. Heel erg vies, moet ik zeggen. Maar men schijnt er geen zakdoeken te kennen en dat is nog steeds doodnormaal had ik ergens een lekkend bad en de hele vloer stond blank". Maar ze heeft het geweldig gehad. Treinen naar Kanton, in het zuiden, twee uurtjes van Hongkong, in een vochtige warmte van 33 graden, alsof het een stomerij was. Vliegen naar Sjanghai met z'n enorme stortbuien en buiten de oevers tredende grote rivier, de Jangtse Kiang. Sjanghai met het zakencentrum, de grote kantoorgebouwen die op haar een Parijse indruk maakten. Sjanghai is lang westers geweest, maar de mensen zijn de Europeanen ontwend en kijken je aan alsof je een wereldwonder bent. Daar was Nanking, met z'n dubbele brug: beneden de trein en een verdieping daarboven het wegverkeer. Een rondvaart op een groot meer, erg Chinees, met allemaal kleine haarfijne bruggetjes. Vijf dagen Peking. „Een geweldig wijdse stad die veel indruk op me heeft gemaakt. Daar had je die tienbaans wegen, vol fietsers, bussen en vrachtverkeer, en een enkele auto anno 1930, waarschijnlijk het bezit van partijbonzen. En de Muur natuurlijk, vol toeristen en Chinezen; in een schitterend landschap waar de muur zich voortkronkelde tot in de blauwe verte". In 15 dagen China-puur kun je niet al te veel doen. In Peking even wat moeilijkheden, toen plotseling de paspoorten ingeleverd moesten worden aan de gidsen die ze de volgende dag weer teruggaven. Onduidelijk. De gidsen mochten overigens ook niet met de gasten aan dezelfde tafel eten. Chinese mannen in blauwe broeken en een wit overhemd daarboven, vrouwen vaak zelfs fleurig gekleed, vooral in Sjanghai. In Peking was het wat soberder en uniformer, daar zijn ze meer behoudend. Met haar kennis van twee wintercursussen Chinees kon Marilou niet veel doen. „Voordat ik terug ga zal ik zorgen, dat ik wat meer kennis van het Chinees heb opgestoken. Je leert het standaard Chinees van Peking. Ik ken, dacht ik, tweehonderd tot driehonderd karakters van de ongeveer dertigduizend die er zijn. De gemiddelde Chinees kent er rond de drieduizend. Daar kan hij een krant mee lezen. Maar ik ga me er verder in verdiepen". De mensen hebben op Marilou den Outer een erg vriendelijke indruk gemaakt. „Ik geloof, dat ze allemaal Engels aan het leren zijn. Ze willen graag Engels met je praten en als je zelf wat Chinees probeert, komen ze er meteen met Engels tussen. Erg nieuwsgierig ook, zijn ze. Je hebt als buitenlander steeds drommen mensen om je heen. In de winkels is het helemaal uniek. Je hoefde maar het kleinste dingetje te kopen of honderden Chinezen stonden om je heen. En je maar aanstaren en in je portemonnee kijken. Om verlegen van te worden gewoon. Je ging van de weeromstuit terug staren. Cultuur, daar had ik meer van verwacht ja. Waarschijnlijk verdringen ze het decadente verleden van de steenrijke keizers, ofschoon overal monumenten een opknapbeurt krijgen". „Ja, het leven is in China volkomen anders. Weinig variatie ook. Er is maar één soort frisdrank, één soort bier, één soort thee. Er wordt weinig gerookt; door vrouwen helemaal niet, ja, een paar oude dames heb ik zien roken, dat is waar. Chinees ontbijt Heb ik een paar keer besteld, maar dat breekt je op: vet en warm, een gloeiende rijstsoep, dat is water met een paar rijstkorreltjes erin. Daar zit kraak noch smaak aan. En gestoomd brood en veel zoetigheid, met koekjes en cakes. En daarna weer twee keer warm eten, en vet. Onverminderd soep toe. Altijd en overal soep toe. Chinees eten Nou nee, hier in Nederland wordt niet Chinees gegeten. De Chinees kent geen loempia. Dat is een andere uitvinding. Prachtig was in Peking het ritueel rond de Peking Duck, de Peking eend, in een fantastische entourage. Peking eend op een banket. Enig, echt waar De duck nu het gevoel, dat ik nog wat van het oude oorspronkelijke China heb gezien. Maar dat zal wel veranderen door die westerse en Japanse inbreng. Dat gebeurt er al volop!" Via de jeugdreisvereniging NBBS begon Marilou op 7 augustus met nog een stuk of negen Nederlanders haar Chinese avontuur: 25 dagen, ofwel 15 dagen China, een dag of wat reizen en een verplicht oponthoud in Hongkong. Kosten: 5000 gulden, afl-in, maar voor dat geld zit je dan ook boven op de Grote Muur met een prachtige blik over het oude keizerrijk en laat in het park kun je zien hoe de Chinezen hun avonden plegen door te brengen. Met veel lachen. Chinezen zijn niet alleen erg vriendelijk, ze lachen aan én stuk door, om de kleinste kleinigheden en om dingen waar „wij" de lol niet van inzien. Dat is ook een aardige zakcent waard om dat eens mee te mogen maken. „Ik had al heel lang interesse in China, dat nu zijn poorten voor het buitenlandse toerisme heeft opengezet", vertelt Marilou den Outer me. „Ik had nu nog wat geld en voor ik ging studeren wilde ik mijn plannen verwezenlijken". De Thaise luchtvaartmaatschappij bracht haar en een Haagse vriendin van Schiphol naar Hongkong, de laatste westerse stad op de grens met China. Hongkong hoeft voor haar niet meer; dat is één grote sjachermarkt en commercieel gedoe. Nee, geef Marilou die luxe Chinese treinen maar. „Als buitenlander kun je uitsluitend eerste klas reizen. Prachtige treinen werkelijk, met tapijten op de grond en een grote plant óp het tafeltje en gordijntjes voor de ramen. Er werd constant groene thee geschonken, in een porceleinen beker. Een, vrouw liep af en aan met een grote thermoskan vol kokend water en deelde theezakjes uit. De beste service. Dat was een trein anders dan anders.." In de steden werd gereden in mini-busjes met airconditioning die nauwelijks moeite deden om andere voertuigen en de duizenden fietsers te ontwijken. Marilou heeft niets van verkeersregels ontdekt op de grote wegen met soms tien rijbanen: „het was vaak om je hart vast te houden. Onvoorstelbaar gewoon, al dat getoeter en belgerinkel waar niemand zich iets van aantrok; en geen ongelukken. Hoewel; maar die heb ik niet gezien. Mooie hotels ook, al heb je er ook nog heel oude bij. Zo den Outer is al ®nveer een paar dagen tifjerug uit. China, maar ze inB nog niet over haar toffie-inzinking heen. een maand dronk je geen koffie en dit {ebrek ging zelfs met ioofdpijn gepaard. den Outer en vriendin Luduin Salters op de Grote Chinese Muur: eenzaam maar niet alleen Marilou: ,,lk moet weer aan koffie wennen". ,Ik moet nu weer aan koffie (rennen, na al die hete troene thee. Daar stond ik nee op en ging ik mee naar |ed". Ach, het is maar een fleine bijkomstigheid en Jhina is zo veel groter en hdrukwekkender. Marilou 23) moet alle impressies (eret nog verwerken, daarna oujaat ze in Leiden icejeschiedenis studeren en nisjrat publicistisch universitair enyerk doen. En veel zien te diq>aren, want na verloop van ijd wil ze terug naar China. sdqVoornamelijk om te eekunnen vergelijken. Ik heb en.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5