Ihinezen uit Volksrepubliek iwemmen vrijheid tegemoet Poolse mijnwerkers gunstiger uit dan arbeiders Gdansk Van volgzaam na tuurkundige tot dissident Prof. Dresden: conferentie absoluut noodzakelijk L DeSheU- bai^enkrani is uit Engels taaiexamen buitenlandse artsen wordt afgeschaft l in Chinese politiek Begin half november op bezoek bij Carter ANDREJ SACHAROV: Wat wordt't toch mooi op de weg hè, JITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1980 PAGINA 9 Zestiende maan Jupiter ontdekt JSHINGTON Aan de hand van foto's die zijn gemaakt de onbemande Amerikaanse ruimteschepen „Voyager 1" Voyager 2" is door medewerkers van de NASA ontdekt, i de planeet Jupiter niet vijftien, maar zestien manen cirke- De nieuwe maan, die de naam „1979-J3" heeft gekregen, is ierde die door de „Voyagers" is ontdekt. De Amerikaanse ^tevaartuigen zijn Jupiter inmiddels voorbij en hebben koers t naar de planeet Saturnus. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN'— Dokters uit de landen van de Europese Ge meenschap zullen binnen kort geen Engels examen meer moeten afleggen voor ze in Groot-Brittannië een praktijk mogen beginnen of kunnen werken in een zie kenhuis. De Britse regering is van plan het gebruikelij ke taaiexamen .af te schaf fen, omdat dit in strijd is met de Europese wetgeving. Na uitvoerige studie is het ministerie van justitie tot de conclusie gekomen, dat een proces hierover bij het Euro pees Hof verloren zou wor den. In Groot-Brittannië werken naar schatting onge veer 400 dokters uit andere EG-landen. Het zelfs zo, dat de Britse Nationale Gezond heidsdienst in elkaar zou storten zonder de hulp van de buitenlandse artsen en verpleegsters. Het afschaf fen van de taalproef wordt overigens niet algemeen toe gejuicht. Volgens een zegs man van de Britse Medische Raad is het gebruikelijk examen een garantie voor de Satiënten, dat zij met hun okters kunnen praten en dat hij hen zal verstaan. IONGKONG KAMPT MET ENORM VLUCHTELINGENPROBLEEM IONGKONG Yong Siu Ming is ne- n jaar. In het felle zoeklicht steekt ir bleke gezichtje fel af bij het ra- nzwarte haar. Gisterenavond lag ze en met haar vader en moeder in :t moerassig gebied bij de ondiepe ivier de Sham Chun te wachten tot Ie lichten van de Chinese patrouille- loot uit het gezicht verdwenen waren. !>e weersomstandigheden waren gun- tig; het zicht was slecht. Toen de ust veilig was, waadden ze het sterk romende water in en zwommen, op eg naar de vrijheid, op weg naar [ongkong, de Britse kroonkolonie pn zuiden van de Chinese Volksrepu bliek. )p de een of andere manier slaagden kong Siu Ming en haar ouders erin de •erkant te bereiken, zonder door de hinese grenspolitie te zijn opgemerkt, i Hongkong werden ze opgewacht door Jngelse patrouilleposten, die avond aan ond toekijken hoe de Chinese vluchte- igen zich een weg banen naar de Iroonkolonie. Zodra de uitgeputte lluchtelingen voet aan wal zetten wor- jen ze door de patrouilleposten aange houden. &i)e Yong-familie had het waarschijnlijk jfyiel gered als een van de honden van de patrouille hen niet op het spoor was ge- Jpmen. De vader van Siu Ming rende te lg naar de rivier en ontkwam. Moeder dochter werden opgepakt en meege komen. Alles bij elkaar werden er die 4acht meer dan 500 Chinese vluchtelin- ;n langs de ongeveer 40 kilometer lan- |"":|je grens opgepakt. Nog geen jaar gele den probeerde slechts een handjevol Chinezen Hongkong binnen te komen. Jp 1977 werden 1000 vluchtelingen ge stekt; in 1978 steeg hun aantal tot 8000; in |B79 werd er een absoluut record ge- taald; meer dan 90.000 Chinezen werden >en gepakt. De afgelopen anderhalf jaar is Hongkong bij herhaling in het nieuws geweest, om dat veel Vietnamese bootvluchtelingen hun toevlucht zochten in de Britse kroonkolonie. Maar aan een zeker zo grote toeloop van vluchtelingen naar Hongkong, vanuit de Chinese Volksre publiek, is tot op heden veel minder aan dacht besteed. Toch probeert jaarlijks een half miljoen mensen de wijk naar Hong Kong te nemen. Slechts een klein deel van hen haalt werkelijk de vrijheid. Guardian-correspondent David Fairhall ging op onderzoek uit. Dat steeds meer Chinezen hun heil wil len gaan zoeken in het kapitalistische Hongkong valt gedeeltelijk te verklaren uit het feit dat het regime in Peking be gin vorig jaar onder meer heeft toege staan, dat steeds meer mensen in de pro vincies rondom Hongkong televisietoes tellen kochten. Omdat ze zo dicht bij Hongkong wonen, kunnen ze ook de te levisieprogramma's daarvandaan ont vangen. Voor die tijd wisten ze nauwe lijks wat ze misten, maar door die uit zendingen werden de voordelen van het kapitalistisch systeem hun pas goed dui delijk. De Engelse patrouilleposten schatten dat slechts één op de vijf Chinezen (onge veer 90.000 per jaar) Hongkong bereikt. Dit betekent dat per jaar ongeveer een half miljoen mensen een vluchtpoging onderneemt. Tevens betekent het dat de bevolking van Hongkong, een stad die toch al overbevolkt is, binnen tien jaar zou verdubbelen, als er niets tegen ge daan werd. Daarnaast kampt de kroon kolonie ook met het probleem van de Vietnamese bootvluchtelingen, waarvan het totaal dat in Hongkong is aangeko men 93.000 bedraagt. Maar, in tegenstel ling tot de Chinezen, blijven de Vietna- mezen niet hangen. Zij reizen meestal door naar andere westerse landen, hoe wel de wachttijden soms erg lang zijn,, voor sommigen te lang. Datzelfde kan niet van de illegale Chi nezen worden gezegd. Zij getuigen van een onvoorstelbaar doorzettingsvermo gen, zowel tijdens als na hun vluchtpo ging. Voor hen is de eerste hinderpaal de nieuwe vier en een halve meter hoge schutting die het vluchten moet bemoei lijken. Hierna wacht de vluchtelingen een barre zwemtocht door de rivier de Sham Chun. Sommigen vallen ten prooi aan de haaien, die nog hier en daar voorkomen en menigeen heeft de over kant niet kunnen halen omdat hij werd weggezogen in de modder. Door de intensievere patrouilles van het 20.000 man sterke Chinese grensleger is het aa'ntal vluchtelingen enigszins terug gelopen. Toch proberen elke nacht nog honderden jonge mannen en vrouwen naar de overkant te komen, maar voor zij aan de zwemtocht beginnen zijn ze vaak al volkomen uitgeput, omdat ze al vele kilometers hebben afgelegd en vaak in geen dagen meer hebben gegeten. Wie in handen van de Engelsen valt wordt naar de Volksrepubliek terugge stuurd. Daar wacht hen een gevangenis straf of een hoge boete. Ook worden zij, volgens de Britse troepen, geslagen, ge marteld en bedreigd. Maar hoewel de Engelse troepen de jacht op de vluchte lingen vaak opwindend vinden, vergaat het plezier hun onmiddellijk als ze de communistische vluchtelingen moeten arresteren. „In Berlijn helpen we ze zo veel mogelijk over de muur", zo legde één van hen uit, terwijl hij onbegrijpend zijn schouders ophaalde. „Waarom moe ten we ze dan hier arresteren?" DAVID FAIRHALL/THE GUARDIAN CHINA'S STERKE MAN Demurrant die deze DENG XIAOPING: man leest zal waar schijnlijk een van de laatste zijn, die in Chi- (lapn na verschijnen. Ver- V7CC1' wacht wordt dat het Nationaal Volkscon- gres een van de ko- OllimeZWaai mende dagen de muur kranten zal verbieden. - ■HSR PEKING De wisseling van de wacht in de Chinese regering zal geen ingrijpen de veranderingen in de bin nen- en buitenlandse poli tiek van de Volksrepubliek tot gevolg hebben. Dit heeft China's sterke man, vice-pre mier Deng Xiaoping, gezegd in een onderhoud dat hij gis teren had met de Japanse minister van buitenlandse zaken, Ito, die vanmorgen na een tweedaags bezoek aan Peking in Tokio terug keerde. Minister Ito meldde bij terug keer uit Peking, dat de Chine se media nog steeds niet heb ben vermeld wie de opvolger wordt van premier Hua Guo- feng, die eerder deze week af trad. Buiten China is al ver schillende malen gemeld, dat de 61-jarige Zhao Ziyang zon dag tot premier zal worden be noemd, maar de Chinezen zelf hebben tot nu toe alleen ver nomen dat het Nationale Volkscongres, dat momenteel in Peking bijeen, de verande ringen in de top zal behande len. iRSCHAU De laatste kende arbeiders van ko- mijnen in Zuid-Polen Iben afgelopen nacht vol- |ge overeenstemming be- tt met de regering en zou- i vandaag hun werkzaam- en hervatten, zo heeft ra- Warschau bekend ge- ikt. De mijnwerkers heb- l op vele punten meer binnengehaald dan de arbei ders aan de Oostzeekust. Zo kregen de mijnwerkers on der meer een vijfdaagse wer kweek. Dat mijnwerkers staakten werd als bijzonder ernstig beschouwd, daar dit sinds het bestaan van de Poolse Volksrepubliek nog nimmer was gebeurd. De Amerikaanse regering is akkoord gegaan met een Pools verzoek om landbouwkredie ten ten bedrage van 675 mil joen dollar, zo heeft het Ame rikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken bekend ge maakt. Het bedrag is 125 mil joen dollar hoger dan de le ning die Polen voor het lopen de jaar heeft gekregen. Vol gens het ministerie is de goed keuring al enkele weken geleden gegeven, maar is de bekendmaking uitgesteld om niet de indruk te wekken dat de lening verband houdt met de arbeidsonrust in Polen. De kredieten stellen Polen in staat in de Verenigde Staten consumptieartikelen te kopen. Ook de Sovjet-Unie en andere landen van het Oostblok heb ben Polen economische hulp toegezegd, aldus de Poolse re gering. De Poolse premier Jozef Pin- kowski zal vandaag in het par lement officiële plannen be kend maken „voor een funda mentele hervorming van het werk van zijn regering". Jacek Kuron, de belangrijkste woordvoerder van dissiden tenbeweging KOR gaat de nieuwe vrije vakbondsorgani satie van Lech Walesa advise ren. In de Oostduitse pers is een felle aanval gedaan op de berichtgeving in met name West-Duitsland over Polen. Men beschuldigt West-Duits- land van inmenging in de Poolse aangelegenheden. De Oostduitsers zijn doordat zij de Westduitse televisie kunnen onvangen goed op de hoogte. Tegen het voormalige hoofd van de Poolse televisie, Szcze- panski is een onderzoek geo pend wegens beschuldiging van vergaande corruptie. Hij zou ook nauwe contacten heb ben gehad met partijleider Gierek. LSHINGTON Presi- it Carter heeft de Israëli premier Begin uitgeno- half november naar het Ite Huis te komen. Begin igt rond die tijd een par iier bezoek aan de Vere- le Staten. Het is nog niet ;end of de Egyptische pre- int Anwar Sadat op dat ment eveneens in de Ver ede Staten zal zijn. Sadat ft geopperd dat de impas- n het overleg inzake het estijns zelfbestuur met topberaad tussen Carter, In en hemzelf zou kun- worden doorbroken. ter nodigde Begin uit, toen laatste de Amerikaanse ;ident opbelde om hem ge- te wensen met de missie diens speciale afgezant r het Midden Oosten, Sol owitz, die de twee partijen hervatting van de onder delingen heeft weten over ialen. mier Begin zal op 11 no- iber in de Verenigde Sta- zijn ter gelegenheid- van feit dat de Begins mentor, v Jabotinsky honderd jaar den werd geboren.Dat dt gevierd metr een plech- bijeenkomst in het Wal- f Astoria Hotel. ■pident Carter heeft zich be nd getoond over de sterke mindering tijdens het afge- in jaar van het aantal joden toestemming krijgt de Sov- Unie te verlaten. Amerika de kwestie in november ter ike brengen op de confe- tie over veiligheid en sa- iwerking in Madrid, die in ember in Madrid gehouden I dt. In augustus vorig jaar gen 4000 joden een uitreis- - im, in dezelfde maand van jaar waren het er nog maar Andrej. Sacharov Twee in het Westen levende Russische dissidenten, gisterenmiddag tijdens de eerste dag van het Sacharov-tribunaal In de Ridderzaal in Den Haag. Links Alexander Gins- burg en rechts Michael Stern. RISICO'S VOOR SACHAROV TEGENGESPROKEN (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Wij zijn er absoluut van overtuigd dat deze conferentie van groot belang is voor professor Sa charov, al is het niet prettig dat wij haar moeten houden. Maar dr. Sacharov is nu een maal een levend symbool van de Russische dissiden ten, voor wie wij onze stem moeten laten horen", aldus professor dr. S. Dresden, voorzitter van de Konink lijke Nederlandse Academie van Wetenschappen gisteren bij de opening van het Sa charov-tribunaal in de Haag se Ridderzaal. Op de bijeenkomst leverde een groot aantal wetenschappers uit elf verschillende landen voor een zeer matig gevulde zaal getuigenissen over de rol van de begin dit jaar naar Gorki verbannen Russische natuurkundige en Noberlprijs- winnaar Andrej Sacharov. Daaronder bevonden zich ook getuigenissen van Russische emigranten, waarónder die van Alexander Ginzburg, lan ge tijd secretaris van Sacharov en dissident van het eerste uur, en mevrouw Sinjavski. Het tribunaal wordt vandaag door een jury onder voorzitter schap van prof. Sperna Wei land van de Rotterdamse Eras- musuniversiteit afgesloten met een samenvattende conclusie van de getuigenissen. De zit ting van vanmorgen werd ook bijgewoond door prof. J. Tin bergen. Overigens dreigt de conferen tie nog steeds overschaduwd te worden door randconflicten. Door de juryleiding is erkend dat de voorbereiding van het tribunaal niet geheel vlekke loos is verlopen. De Russische emigranten verklaarden des gevraagd dat het niet oppor tuun was de toestemming te vragen aan prof. Sacharov voor het houden van het Haagse tribunaal. „Hij zou veel meer risico hebben gelopen, wanneer de Russische autori teiten gebleken was dat hij achter een dergelijk tribunaal zou staan". Nederlandse sympathisanten onder wie een aantal PvdA- kamerleden hebben de organi satoren verweten dat zij Sa charov niet uitdrukkelijk heb ben geraadpleegd bij de voor bereiding. Prof. F. Kievits van de Technische Hogeschool Delft bestreed dat Sacharov zich tegen de conferentie heeft verzet, zoals door de tegen standers van het tribunaal is beweerd. „Hiervoor is geen enkel concreet feit voor han den", aldus Kievits, die van mening was dat het tribunaal ten onrechte door sommigen in een kwaad daglicht is ge plaatst. DEN HAAG De historici hebben weinig vriendelijks op te merken over diè wetenschap pers die in de jaren dertig het stilzwijgen be waarden over de vervolging van hun joodse wetenschappers en andersdenkenden. Maar zij herinneren zich wel de namen van degenen die de joden probeerden te helpen en die protesten lanceerden tegen hun onmenselijke behande ling. Dat zei prof. dr. H. Von den Dunk, die in de jaren dertig zelf door de nazi's vervolgd werd. Het was een van de meest welsprekende getuigenissen voor Andrej Sacharov op het haagse tribunaal. Volgens Von den Dunk moet Sacharov die niet slechts lippendienst heeft bewezen aan de zaak van het vrije woord on dersteund worden omdat liij een zeldzaam voorbeeld is van iemand die daadwerkelijk en tegen zijn eigen belangen in hij was tot 1968 een gerespecteerd en goed gehonoreerd lid van de Russische samenleving de aandacht ves tigt op de gevaren die de Sovjet-Unie en haar burgers bedreigen. De op 21 januari van dit jaar naar Gorki ver bannen Andrej Sacharov werd geboren in 1921. Hij studeerde theoretische natuurkunde. Van wege zijn uitzonderlijke wetenschappelijke be gaafdheid kreeg hij in 1948 de opdracht te wer ken aan de productie van de waterstofbom. De wetenschappelijke arbeid van Sacharov werd zo gewaardeerd dat hij reeds op 32-jarige leef tijd, in 1953, werd gekozen tot lid van de Russi sche Academie van Wetenschappen. Ondanks zijn verbanning naar Gorki en de druk van de Sovjet-leiding is Sacharov nog steeds lid van dit in de So\jet-Unie hoogaangeschreven instituut: zijn collega's weigeren hem als collega te roye ren. Op het eind van de jaren vijftig begon Sacha rov ernstig bezorgd te raken over de conse quenties van zijn werk en hij zond in 1958 een memorandum naar de Sovjet-leiding waarin hij hen waarschuwde voor de gevaren van kern proeven. Zijn bezorgdheid bleef onbeantwoord. Sacharov ging echter door op de ingeslagen weg en begon steeds meer de maatschappelijke consequenties bij zijn onderzoek te betrekken. Het geld dat hij met prijzen had gewonnen gaf hij weg aan het Instituut voor Kankeronder zoek in Moskou. In het begin van de jaren zestig overhandigde hij voor de tweede maal een memorandum aan de Sovjet-leiding. Daarin wees hij onder meer op de noodzaak het Sovjet systeem te liberalise ren. Zijn verzoekschrift werd verworpen en nu werd voor het eerst ook zijn positie als weten schapsman bedreigd. In 1968 schreef hij zijn be roemd geworden manifest: „Vooruitgang, Vreedzaam Naast elkaar Bestaan en Intellectu ele Vrijheid". Daarin riep hij op tot een werke lijke samenwerking tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten, tot een einde aan de be wapeningsrace en een concentrering van de Russische-Amerikaanse hulpbronnen om tege moet te komen aan de grootste noden in de we reld. De onderdrukking van vele andersdenkenden richtte zijn aandacht op de dissidenten. In 1970 richtte hij samen met anderen het Russisch co mité voor de mensenrechten op. In 1975 kreeg hij daarvoor de Nobelprijs. Volgens prof. H. Von den Dunk is de ontwikkeling die Sacharov heeft doorgemaakt een sprekend voorbeeld van het logisch verband dat de wetenschapper legt tussen zijn wetenschappelijk werk en de more le, humane aspecten die daarmee zijn verbon den. In een beroemd geworden interview met de Amerikaanse journalist Hedrick Smith van The New York Times uit 1968 verklaarde Sacharov: „Langzamerhand begon ik niet alleen de crimi nele aard te onderkennen van kernproeven, maar van het hele ssteem. Ik kreeg er oog voor evenals voor wereldproblemen die daarmee sa menhangen. Jarenlang wist Sacharov wegens zijn onmis kenbare verdiensten voor het Sovjet-systeem te ontkomen aan het lot dat talloze andere dissi denten trof. Begin dit jaar toen de Amerikaans- Russische betrekkingen op een dieptepunt wa ren geraakt geraakt, verbanden de Russische autoriteiten Sacharov naar Gorki. PAUL VAN VELTHOVEN Franse vissers weer naar zee PARIJS De meeste Franse vissers zijn gisteren weer uit gevaren. Alleen de bemannin-" gen van grote treilers in Lo- rient, Boulogne en Concarneau besloten aan de wal te blijven in afwachting van de stem— ming in Boulogne, vandaag over het al of niet aanvaarden van de overeenkomst die bij de onderhandelingen in Parijs is opgesteld ter beëindiging van het conflict. De vissers in andere havens van Normandië, waaronder Dieppe, Fecamp en Honfleur, zijn uitgevaren. In de havens aan de Middellandse Zee zijn de meeste treilers ook gaan vissen. Vracht- en passagiers schepen kunnen de Franse ha vens vrij in en uit. Portugese president opnieuw kandidaat LISSABON Met de belof- te dat Portugal 'niet van de democratische orde' zal af wijken als hij in december wordt herkozen, heeft de Portugese president Antonio Ramalho Eanes gisteren tor- meel aangekondigd, dat hij zich voor een tweede ambt stermijn beschikbaar stelt. De 45-jarige generaal is de eersL ste democratisch gekozen pre sident van Portugal in meer dan een halve eeuw. Zijn te genstander bij de verkiezingen zal eveneens een generaal zijn, Antonio Soares Carneiro, die door de regerende 'Democrat!.- sche Alliante" van premier Francisco Sa Carneiro (geen familie van de generaal) kan didaat is gesteld. De Socialistische Partij van Mario Soares (oppositie) en en kele groeperingen van cen trum en links hebben al ver klaard Eanes te zullen steu nen. In totaal negen personen, van wie zeven militairen, heb ben zich al kandidaat voor het presidentschap gesteld. Anderson maakt kans op overheidssteun WASHINGTON Als John Anderson, de onafhankelijke kandidaat voor het Ameri kaanse presidentschap, in no vember minstens 5 procent van de stemmen haalt, kan hij aanspraak maken op een ver goeding van de overheid voor zijn onkosten. Dat bedrag kan in de miljoenen dollars lopen. De federale commissie voor verkiezingen heeft er met 5 te gen één stem toe besloten. An derson kan nu op grond van de te verwachten steun geld lenen voor een campagne. ADVERTENTIE Komt in uw bus. Vol vaste banen. Voor goed geld. Voor technici. Krant niet gekregen? Bel 010-311935 ISTANBOEL In Turkije zijn eergisteren opnieuw zes tien mensen het slachtoffer ge worden van politiek geweld, het dodencijfer als gevolg van extremistische activiteiten deze week is gebracht op 64, zo hebben Turkse veiligheids functionarissen gisteren in Is- tanboel bekendgemaakt. ADVERTENTIE Ciyic, Accord, Prelude...

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9