•P- Klare taal in 'Leiden Lady' Clint Eastwood speelt een gevaarlijk spel LEIDSE BIOSCOPEN Rijnlands Christelijk Mannenkoor viert uitbundig 10-jarig bestaan Raymond van het Groenewoud in Katwijk GEDICHTEN VOOR IEDEREEN EN VERDER LEIDSE COURANT VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1980 PAGINA 7 Het Rijnlands Christelijk Mannenkoor ten voeten uit. LEIDEN Een koor dat niet alleen in Leiden en de regio, maar ook daarbuiten bekendheid geniet, is het Rijnlands Christelijk Mannenkoor. Gedurende de 10 jaar, dat het koor nu bestaat, heeft het bij een breed publiek een solide reputatie opgebouwd door de vele concerten, die het gaf en enkele grammofoonplaten die zijn verschenen. Begon het R.C.M. met 20 leden, nu zullen gedurende de ju bileum week zo'n 135 leden zich inzetten voor een pro gramma waarin - en dat is begrijpelijk voor een koor, dat zich Christelijk noemt - de nadruk ligt op het geestelijk lied- Niet alleen werken van „klassieke componisten zoals Bach, Handel en Teleman zal men er aantreffen, maar ook bijvoorbeeld Negro Spirituals. Het niet-religieuze genre is vertegenwoordigd met stukken uit operettes en musicals. En dit alles natuurlijk onder leiding van Sander van Ma rion, wiens naam zo langzamerhand onverbrekelijk met het koor ig verbonden. De feestelijkheden beginnen op 13 september met een con cert in de Stadsgehoorzaal, aanvang 20.15. Aan deze avond, die voor iedereen toegankelijk is, werkt behalve het koor ook het Nederlandse Symphonie Orkest .mee, die de instru mentale begeleiding verzorgt. Van de solisten is Patsy Gil- liland in Leiden geen onbekende. Velen zullen zich haar fraaie bijdrage aan het laatste kerstconcert herinheren. E- venals toen zal Patsy. met wie het R.C.M. sinds een toernee in Engeland succesvol samenwerkt, speciaal uit Amerika overkomen. Ook de 2e solist, de tenor Wim Koopman, die veelvuldig in opera's en voor de t.v. optreedt, werkte al eerder met het koor samen, namelijk op het bevrijdings concert van enkele jaren geleden. De instrumentale solisten zijn Erika Visser-Waardenburg (een leerlinge van de harpist Edward Witsenburg), die een duo vormt met de fluitist Dieks Visser, die eveneens die avond zal optreden en verder de Leidse hoboïst Han Ka- paan, die regelmatig concerten met Sander van Marion geeft. Tot slot moet Addie de Jong genoemd worden, die niet alleen op deze avond, maar gedurende de hele jubi- leumweek het koor op orgel zal begeleiden. Op 14 september om 17.00 uur vindt het 2e onderdeel van het programma plaats. Tijdens de kerkdienst, die dan in de Hooglandse Kerk wordt gehouden, zullen de vele prettige ervaringen, die het koor in zijn bestaan heeft gehad, her dacht worden, maar ook de tegenslagen die het te verwer- - ken kreeg, zoals het heengaan van collega-leden. Het is geen toeval dat ds. Boogert deze dienst leiden zal. Als pre dikant in Leiden Zuid-West, heeft hij het R.C.W. veelvul dig aan zijn diensten horen meewerken en uit dit contact is een hechte band ontstaan. Weer zal Patsy Gilliland mee werken en samen met de gebroeders Brouwer, het beken de trompetters-duo, voor een muzikale omlijsting zorgen. Aan de collecte die gehouden wordt, is een bijzondere be stemming gegeven, namelijk de stichting Philadelphia die geld nodig heeft om „Huize Buitenzorg" aan de Hoge Rijn dijk te restaureren en extra voorzieningen te treffen voor de dubbel gehandicapten die daar wonen. Op de verjaardag van het koor, 17 september, zal het be langrijkste evenement gehouden worden. Het dan te geven concert, dat om 20.00 uur in de Stadsgehoorzaal begint, heeft dezelfde solisten en hetzelfde programma als het con cert van 13e, maar is speciaal bestemd voor die mensen uit de regio, die gewoonlijk niet in staat zijn concerten te be zoeken. Het R.C.M. beschikt, dankzij een loterij over een fors bedrag waarmee dit hele gebeuren bekostigd kan wor den. Zo is er gratis toegang mogelijk en gezorgd voor ver voer naar de zaal, 2 gratis consumpties per bezoeker en alle benodigde extra voorzieningen. Ook de duur van het con cert is aangepast en beperkt tot ongeveer 2 uur. Vele in stanties, waaronder de brandweer, politie .en het Rode Kruis zullen de helpende hand bieden om de bezoekers zo goed mogelijk op te vangen. Omdat een soortgelijk concert, gegeven in de Dorpskerk te Leiderdorp, een groot succes werd, kijken de organistoren met de grootste verwachtin gen naar deze avond uit. Aangezien er mogelijk nog wat vrije plaatsen over zijn, kunnen belangstellenden zich voor 17 september opgeven bij de heer C. Schollaardt, Ambro- siadal 4. 2317 HH te Leiden; tel. 120972. 'Na deze avond resten nog 2 gebeurtenissen: een receptie op 20 september in de „Korte Vlietschool", uitsluitend voor genodigden en een slotavond voor de leden van het koor en hun introducees. Het is al met al een indrukwekkend programma, waarmee het Rijnlands Christelijk Mannenkoor zich presenteert bij zijn jubileum en terecht: het heeft zich in de afgelopen 10 jaar een breed publiek weten te verwerven en het is te ho pen, dat dit de 2 concerten ën de kerkdienst aan de jubi- leumweek zal deelenmen. DIRK VOORNEN KATWIJK De nieuwe Katwijkse Stichting „Stichting Evenementen Katwijk i.o." organiseert donderdag 11 sep tember een eenmalig concert van het Belgische fenomeen Raymond van het Groenewoud. Het concert begint om 19.30 uur in theater Tripodia, met de Rijnburgse formatie „Spirit Licence" in het voorprogramma. Raymond van het Groenewoud begon zijn muzikale loop baan als begleider, maar formeerde later een eigen groep om zich heen, die de naam „Raymond van het Groene woud en the Centimeters" draagt. Het concert vindt plaats op 11 september in theater Tripodia, aan het Hoornseplein in Katwijk. De toegangsprijs bedraagt 7,50 in de voorver koop en/ 10,- aan de zaal. Voorverkoopadressen zijn VVV in Katwijk en Noordwijk en Plato in Leiden. LIDO I Caligula (18) Puur onsmakelijke por nofilm vol sadistisché trekjes die een beeld moet geven van Rome onder keizer Caligula., (vierde week) LIDO II Fame (a.l.) Erg aardige film over de zware tijd die jongeren doormaken op de New Yorkse kunstacademie voordat ze in de showbus- siness terecht kunnen, (tweede week) LIDO III La 'strada (16) Film van Fellini uit 1954 over een leifde tus sen de ruwe bonk (Ant hony Quinn) en het frêle meisje (Giuletta Masina). (reprise, eerste week) STUDIO Last tango tige gestalten die mensen in Paris (16) Maria oppeuzelen. (tweede Schneider en Marlonweek) Brando in een destijds ge- REX Dr Karl Ludwig ruchtmakende film. (re- doet een boekje open prise, tweede week) (16). Pornofilm. TRIANON De zom- CAMERA Once upon bies (16) Onsmakelijke a time in the west (12 vertoning over vraatzuch- jr). Oude maar uitsteken de western, die jaarlijks in tal van bioscopen te rugkeert. (reprise, zeven de week). EUROCINEMA I (Alp hen) De zombies (16) Zie Trianon. EUROCINEMA II (Alp hen) The electric hor seman (12) EUROCINEMA III (Alp hen) Caligula (18) Zie Lido 1. EUROCINEMA IV (Alp hen) De losbol (a.l.) Jean Paul Belmondo kan zich weer eens geheel uit leven. GREENWAY (Voorscho ten) Killer fish (12) Ook: Dial M for murder (16). LEIDEN „Een mooi boekje, harde kaft, goed papier, leuke illustraties. Alleen de ge dichten die er in staan zijn waardeloos. Nou ja, niet helemaal hoor, maar beslist geen li teratuur. In dat hoekje hoor ik niet thuis." Zegt Rik Hasselbach (25), levenslang ver oordeeld tot Leidenaar en na enkele jaren zwerven over de aardbol sinds kort ook ge doemd het métier van dichter daarbij voor lief te nemen. „Leiden Lady" is zijn eerste maakwerk op dat vlak, een gedichtenbun del met in hoofdzaak sonnetten erin. Veer- tienregelige verzen die het verpakkingsma teriaal vormen van régenachtige middagen in stationsrestauraties doorgebracht en ver der nog wat nevelige orkestraties van de ziel, opgetekend in of nabij een verlaten trapportaal. De punten van zijn rode schoenen wippen mee als de dichter bladzijde 6. Mozes en ik, vooj-leest, staan stil bij Herenleed op blad zijde 5 en dansen op pagina 9 met Teenager in love. „De laatste tijd had ik weer zo'n rare uitingsdrang in mezelf'om mijn schoe- 'nendoos met aantekeningen leeg te gooien. Ik kori mijn ei duidelijk niet kwijt. Nou en toen is dat boekje onstaan. Mijn eerste bun del. Klare taal, dacht ik zo. Voor iedereen toegankelijk, voor de Kooi en Leiden- Noord. Ze zijn niet moeilijk. Het wijkt hele maal af van het literaire. Nieuwe stroming? Misschien? Er is wél wat aan het bloeien in deze contreien. Neem nou mijn vriend Arie Salie. Die heeft hetzelfde. Gaat waarschijn lijk ook een bundeltje in eigen beheer uit geven. Zoiets moet worden gestimuleerd." Hij was onderwijzer, maar ook fabrieksar beider, portier van een dierentuin en veer man op de Kaag. Zwierf eveneens langs berg en dal, vernam hoorngeschal, maar dichtte onderweg niet, omdat zoiets hem al leen thuis het beste bleek te lukken. Tragi- TEENAGER IN LOVE. Het is al weer enige tijd geleden dat ik op het kronkelige pad der liefde mijn eerste, wankele schreden zette. Wat was het dat mijn hart door kliefde wanneer de geluidsinstallatie „Teenager in love" deed horen met dat sentimentele gedoowop. Ook die prachtige klassieker „At the hop" mocht meermalen mijn hart doorboren Ik probeerde het probleem te ontwarren turend door de ruiten, kijkend naar wat het noodweer achter liet: Gewoon wat plassen regenwater buiten. De oplossing vond ik niet en vroeg des peraat the heaven above, wat songschrijver Franky Lymon al ja ren eerder deed: „Why do fools fall in love." dan wel romantisch komische gedichten, zo noemt hij ze zelf het liefst. Hij haat hum bug. Houdt van oude kinderboeken. „Lei den Lady, zoals „London Lady".van de En gelse punkformatie The Stranglers. „Een voudig, pakkend." Het boekje werd in eigen beheer uitgege ven. In een oplage van 500 exemplaren verspreid. Kost 4,95 en is verkrijgbaar bij de boekwinkels Ruward, Kooijker en De Kier. De illustraties zijn van Marcel van den Dop. PETER VIERING Rik Hasselbach: „Er is wat aan het bloeien in deze contreien." Bronco Billy en de rijke erfgename. Staten en van de meest suc cesvolle Eastwood-films die ooit gemaakt zijn. Bronco Billy is het verhaal van de baas van een reizend wild-west circus, die de touwtjes met moeite aan el kaar geknoopt houdt, wan neer hij door de kleine plaatsjes van het Ameri kaanse westen trekt. Een eenvoudig; recht-toe-recht- aan karakter, die het moei lijk krijgt als een mooie, maar wat verknipte New Yorkse dame zich bij hem komt melden. Met als gevol gen een bankroof, een desa- streux brand in de circustent en een klein ongeval. Scat- man Crothers speelt de op perstalmeester, Bill McKin- ney de eenarmige schutter Two-Gun Lefty, Sam Bot toms is een lasso-specialist en Dan Vadis speelt een yer familielid van de apache Ge- romino, die in de show een dans uitvoert. De jongedame van de moeilijkheden,Antoi nette Lilly, wordt gespeeld door Sondra Locke, ook in het werkelijke leven de vriendin van Clint East wood. Het zou haar vierde film samen met Clint zijn en het begint er verdacht veel op te lijken, dat hij met haar dezelfde weg gaat als Char les Bronson, met zijn bijna per definitie eveneens in de film aanwezige echtgenote Jill Ireland. Eastwood, die in Amerika de grootste publiektrekker is gebleven, lijkt zich langzaam af te keren vanhet vele geweld dat zijn films bevolkt heeft. Eastwood: „Natuurlijk houd ik van opwinding, spanning in een film. Maar de laatste tijd voel ik me steeds sterker aangetrokken tot humor in de verhalen die ik kies. En wat me in dit verhaal speciaal beviel was dat Bronco Billy een man is die alle moderne cynisme om zich heen afwijst en een positieve instelling heeft voor wat hij doet in zijn le ven. Die weet wat belangrijk is en wat niet". Het is de vraag of Eastwood, die zijn paardenstunt in de film zelf uitvoert, zijn fans zal blijven boeien zonder het geweld en de vuurgevechten. „Every wich way but loose" werd positief ontvangen, hoewel een hoop critici de wenk brauwen fronsten. Misschien blijkt Eastwood als Bronco Billy opnieuw een man met gouden handen. De Amerikaanse topfilmac- tuer Clint Eastwood speelt een even levensgevaarlijke spelletjes met zijn fans, als E hij het al vele films gedaan heeft met gangsters, veedie ven en ander volk onder en boven de wet. De man die beroemd werd a met zijn via de spaghettiwes- (I tem opgebouwde, later in de v films van Don Siegel geper- K fectioneerde harde image, I heeft zich met hart en ziel aan de comedie gewijd. In zijn komende film, Bronco Billy, heeft Eastwood welis waar een cowboy-hoed op en weet hij zeer trefzeker met de schietijzers om te springen, maar daarmee houdt de vergelijking op. In Bronco Billy moet Eastwood schieten om te misen, want hij speelt er de eigenaar van een reizende wild-west show in, die behalve van stuntrij den te paard, zijn beroep maakt van net naast het li chaam schieten van jongeda mes op een draaiend rad. Een actiecomedie noemt Eastwood zijn nieuwste film: „Ik zie niet in dat je, als je eenaantal westerns gemaakt LUXOR Bronco Billy (a.l.) met Clint Eastwood en Antoinette Lilly. Regie: Clint Eastwood hebt, ook voortdurend cow boy-rollen zou moeten spe len. Of omdat je succes hebt gehad met de rol van politie man, je voorgoed aan een rol van politie gebakken zou zit ten. Toen ik in mijn vorige film, „Every wich way but loose" begon, hebben en hoop mensen gezegd dat ik gek was. Dat" ik me niet moest wagen aan een come die, met bovendien nog een oerang oetang in de hoofd rol. Ik heb nog getwijfeld maar uiteindelijk die film tochgemaakt. Ik heb altijd gehouden van films met hu mor erin. Daarom heb ik Bronco Billy óók gemaakt". Een beslissing die niet zo moelijk geweest moet zijn als toen hij „Every wich way but losse" maakte. Want die eerste comedie-poging blijkt in elk geval in de Verenigde Opperstalmeester Doe Lynch van het circus.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7