emeentegarantie ij woningaankoop een goede zaak Woningnood onder jongeren schrikbarend hoog J int iezwaren tegen iarkeergarage angegracht Negen tiende Leida to-h uishoudshow in het teken van de wintersport ebastiaans- rug feopend «TAD LEIDSE COURANT VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1980 PAGINA 3 kKi IDEN De nieuwste voet- ■se igersbrug van Leiden, de it Sebastiaansbrug. is gis- middag geopend. Wethou- C. Waal van Openbare 15 >rken verrichtte de officiële ^ening door een paar linten ifo over de brug gespannen ck ren door te knippen, lot bruggetje vormt de verbin- ig tussen de onlangs ver luwde winkelgebieden op de Btermarkt en de Nieuwe Rijn (1^ hoogte van de Beschuit- ,®J eg. Op 16e en 17 eeuwse arten van Leiden is deze jn ig ook te vinden maar hij rd in 1728 gesloopt. Deze etgangersbrug is een uit- eisel van het struktuurplan 3r%>r de binnenstad van de ge- J1 lente Leiden. Dit struktuur- 3rj n bepleit meer dwarsverbin- migen voor voetgangers in het 22 ikelgebied tussen de Bree- ^aat en de Haarlemmer- aat. Over twee jaar zal be ien worden in welke mate brug in een behoefte voor- en wordt dan eventueel igepast. De opening werd jevrolijkt door de aanwezig- |id van de 'Boerenblaaskapel Doordouwers'. Onder lei- ig van deze uit negen muzi- iten bestaande groep werd wandeling gemaakt die liet welke afstand er afgelegd est worden om van de Bo- ^ïmarkt op de Nieuwe Rijn te nen voordat de Sint Sebas- insbrug bestond. jthouder Waal onder- [_reept de algehele vreug- i door enthousiast een tonnetje op te slaan op Sint Sebastiaansbrug. OMMISSIE VOLKSHUISVESTING: DIDEN Gemeentegaranties bieden Leidenaar de mogelijkheid om een lis te kopen en werken tergelijkertijd ptlastend op de woningnood onder de agst betaalden. De regeling voorziet i een sociale behoefte en moet derhal- gecontinueerd worden. Deze menin- n deelde de overgrote meerderheid in de commissie voor Volkshuisves- hg. die gisteren over dit onderwerp brgaderde. fe gemeentegarantie is in eerste instantie |n rijksregeling. De gemeente staat door iddel van het geven van de garantie irg vóór mensen, die zonder die garantie :n hypotheek zouden kunnen krijgen, t ander woorden: het risico, dat een irmale particuliere bank weigert te ne en, wordt door de gemeente bewust wel inomen. Daardoor is het niet meer nodig de lange wachtlijsten van bureau huis- ting ingeschreven te staan, want de ischaf van een goedkope woning ligt nen handbereik. Tegelijkertijd wordt dezelfde lijst sterk uitgedund en daardoor komen-andere wachtenden sneller aan de beurt. Indien de gemeente zou stoppen met het verlenen van de garantie, zou dat een ex tra druk op het huurwoningenbestand tot gevolg hebben. De reden waarom de rege ling stopgezet zou kunnen worden, heeft betrekking op het hoge risico en dreigend financieel verlies. De gemeente Leiden heeft echter een aantal aanvullende bepa lingen ingevoegd, waardoor dat risico sterk wordt verminderd. Zo moet een be staande woning van voor 1965 eerst ge taxeerd worden. Met name deze regeling heeft ertoe geleid, dat er in totaal slechts negen executoriale (met rechtsdwang) verkopingen zijn verricht. Daar tegenover staan 3.360 verstrekte gemeentegaranties. Het gemiddelde bedrag, waarvoor de ge meente borg stond bedroeg 79.000 gulden en dus stond de gemeente in totaal garant voor een kleine 266 miljoen gulden. Het geleden verlies bedraagt over de negen woningen een kleine 280.000 gulden. Aan gezien het rijk de helft voor haar reke ning neemt blijft er voor Leiden een ver lies van iets minder dan 140.000 gulden over. Dat bedrag kan bepaald laag ge noemd worden. Wethouder D.J, Tesselaar' vatte de 'be zwaren' van enkele raadsleden gistera vond samen door te beweren, dat er bij de toewijzing sprake is van een momentop name. hetgeen de materie enigszins ver velend maakt. Een momentopname van de waarde van het huis en van de inko menspositie van de betreffende persoon. Gezien de onzekere economische situatie en de labiele woningmarkt, zijn er zekere risico's aan verbonden. „Het is een risico en dat moet je zo goed mogelijk inschat ten. Ik zie geen mogelijkheid om het fun damenteel anders aan te pakken," aldus de wethouder. Wel werd besloten een jaarlijks overzicht samen te stellen, waar door globaal inzicht in de materie verkre gen wordt. „Aan de hand daarvan kan wellicht worden bepaald, waar het knijpt en waar het loopt," aldus Tesselaar. STUDENTEN LEIDSE UNIVERSITEIT CONCLUDEREN: LEIDEN „De woningnood onder jongeren is in Leiden schrikbarend hoog. Leiden is momenteel een van de grootste probleemgebieden van de randstad. Het woning noodprobleem zal een hoge prioriteit van de gemeente moeten krijgen. Er zouden voor alleenstaanden 2920 wo ningen en voor samenwonenden van 18 tot 30 jaar 1746 woningen gebouwd moeten worden. In totaal dus 4666 woningen." Dit is een van de voornaamste conslusies die getrokken mag worden uit een onderzoek dat negen psy chologiestudenten aan de Leidse universiteit hebben ver richt naar de feitelijke woonsituatie van jongeren in Leiden en hun ervaringen met betrekking tot het wonen in deze stad. Het onderzoek, dat de student hebben verricht, is op initiatief van het Leidse Komitee Ieder een Wil Wonen en door de be middeling van de Weten schapswinkel totstandgeko men. De studenten wijken voor wat een groot aantal con clusies betreft af van een me dio 1978 door de Welzijnsraad gehouden onderzoek, dat de woonsituatie van een nóg gro tere groep, de een- en twee- persoonshuidhoudens van alle leeftijden, betrof. De Welzijns raad kwam wat de categorie .jongeren" betreft in zijn rap port uit op een aantal van 3020 te bouwen huizen. Wat vol gens de psychologiestudenten een te lage raming was, omdat onder meer geen rekening werd gehouden met de vraag of de in de stad leeg komende woonruimte nog wel geschikt is voor bewoning. De studen ten hebben voor hun onder zoek, dat anderhalf jaar duur de, 200 mensen geïnterviewd. Steekproeven werden hier voor genomen uit de studente nalmanak en het bevolkings register. Als markant verschil met het door de Welzijnsraad verrichtte onderzoek stellen de studenten, dat bij de vragen die zij de respondenten voor legden de woontoestand van deze mensen werd betrokken en hierop ook verder nog werd doorgevraagd Hetgeen de antwoorden duidelijk an ders kleurden dan in het rap port van de Welzijnsraad het geval was. Voor het overige hebben de onderzoekers wel dankbaar gebruik gemaakt van de basis die de Welzijns raad met het eerder versche nen rapport voor een dergelijk projekt heeft gelegd. De jongst verschenen studie moet op haar beurt weer de basis vor men voor nader te overwegen acties. De studenten (projektgroep woontoestand Leiden) vermel den in hun eindverslag, dat 78% van de jongeren (werken de, en werkloze jongeren en studenten) te hoge huren be taalt. In de categorie van men sen die zeer slecht behuisd is, ligt dat percentage nog hoger. Met name op de particuliere huizenmarkt worden woeker winsten gemaakt. Als norm voor wat nu een re delijke behuizing is voor een alleenstaande of voor samen wonenden, is men uitgegaan van de zogenaamde Van Dam eenheden (volgens oud-staats secretaris Van Dam in 1975). Terwijl toen nog werd gesteld dat 11 m2 voor alleenstaanden en 20 m2 voor samenwonen den als redelijk konden wor den beschouwd, realiseren de studenten zich dat dergelijke minima volgens de huidige op vattingen eigenlijk veel te laag zijn. De jongeren klaagden tijdens de gehouden interviews niet alleen over de omvang van hun woningnood, maar ook over de slechte omstandigehe den waarin zij moeten leven. Tochtigheid, stankoverlast, brandgevaar, geluidsoverlast en last van ongedierte scoren erg hoog op het lijstje van woonongerief. Het Komitee Iedereen Wil Wonen (KIWW) zegt erg blij met de bevindingen van de studenten te zijn. Er wordt in het rapport veel nieuw cijfer materiaal aangedragen, dat er niet om liegt. Het KIWW (een bundeling van Leidse woning zoekenden) kondigt met het rapport als welkom steuntje in de rug voor dit nieuwe jaar tal van stedelijke acties aan. Op zaterdag 11 oktober wordt in Leiden een groot woonspecta- kel gehouden op het Stadhuis plein. Belangrijke eisen die hierin naar voren zullen ko men zijn: een open inschrij ving, tempo maken met de bouw van woningen en de leegstand bestrijden. De mani festatie op het Stadhuisplein gaat gepaard met een zoge naamde ïnschrijvingskannona- de, wat wil zeggen, dat iedere woningzoekende zich ter plek ke bij het KIWW kan inschrij ven, waarna het komitee zorgt dat de inschrijvingen op het Bureau Huisvesting van de ge meente Leiden worden gede poneerd. Het KIWW over weegt, indien het Bureau Huisvesting ontvankelijke in schrijvingen niet honoreert, gerechtelijke stappen hierte gen te ondernemen (Arob-pro- cedure). Wat deze maand be treft. zijn verder nog kraak- manifestaties aangekondigd. Jarige Walnoot Het kinderdagverblijf voor geestelijk gehandicapte kinderen „De Walnoot" aan de Rijnsbnrgerweg 140 be staat tien jaar. Om dit niet ongemerkt voorbij te laten gaan is er een feestcommissie in bet leven geroepen. Deze heeft een programma samengesteld. Behalve feest voor de kinderen, ouders en leiding meent men ook alle mensen die belangstelling hebben bij de festi viteiten te moeten betrekken. Om het kinderdagver blijf wat meer bekendheid te geven wordt een open dag georganiseerd op dinsdag 9 september van 9.00 uur tot 11.30 uur en van 13.30 uur tot 15.00 uur. Men wordt op de Rijnsburgerweg verwelkomd met een kop kof fie. Vanaf 9.00 uur wordt regelmatig een video-opname vertoond, waarin men een beeld probeert te geven van de verschillende aktiviteiten binnen bet kinderdagver blijf. Hierna volgt een rondleiding. Herbestrating Sint Jacobsgracht De herbestrating en herinrichting van de Sint Jacobs gracht gaat binnenkort beginnen. De werkzaamheden ne men' in totaal zes weken in beslag. In die tijd wordt de ge hele bestrating vernieuwd en verbeterd'. Daarbij worden een paar kleine wijzigingen aangebracht. Tijdens de uit voering blijft bestemmingsverkeer mogelijk op het gedeel te waar niet gewerkt wordt. Er zal vooral rekening worden gehouden met de bereikbaarheid van de bedrijven. Voor nader overleg tijdens het werk kan een beroep gedaan worden op de opzichter, J. van der Meer. De opozichter is ook telefonisch te bereiken: 769241 toestel 447. In verband met de werkzaamheden worden de bewoners verzocht het huisvuil op de hoek van de straat neer te zetten. Student op de step Honderdvijftig studenten nemen dit jaar van woens dag 10 tot en met zaterdag 13 september deel aan de traditionele steptoer langs universiteitssteden in het land. In totaal wordt al steppend ongeveer 160 kilome ter afgelegd. Deze derde editie van de steptoer. georga niseerd door de studentenvereniging „C.S. Veritas", doet de steden Tilburg, Delft, Leiden, Amsterdam en Utrecht aan en is opgezet naar het voorbeeld van de Tour de France, inclusief puntenklassement, voor mannen en vrouwen, een ploegenklassement en een apart klassement voor zelfgebouwde meerpersoons steppen. Elk team, dat uit minimaal drie en maximaal zeven deelnemers bestaat, zal per dag circa veertig ki lometer moeten afleggen. De start is 10 september in Tilburg. De eerste etappe gaat naar Breda. Op 11 sep tember staat de etappe Delft-Leiden op het programma en 12 september Leiden-Amstelveen. De laatste etappe heeft als finishplaats Utrecht. Stress Jongerenvereniging Augustinus, Rapenburg 24, verwel komt zaterdag 6 september de Utrechtse groep Stress. De band Stress staat bekend om zijn perfekte presentatie. De formatie speelt een soort jazz, waarin Spaanse, Arabische en Braziliaanse muziekelementen verwerkt zijn. Stress speelt zaterdag voor de tweede keer in Leiden. Twee we ken geleden was de groep te zien op het t.v.-scherm. Ook heeft Stress voor de radio opgetreden. Zaterdag dus, aan vang 20.30 uur, de toegang is gratis. Jeugd week Bevrijdingskerk De gereformeerde en de hervormde kerk in Leiden Zuid-West houden vanaf maandag 8 september een jeugd week rond de Bevrijdingskerk. Het programma ziet er als volgt uit: maandag 8 september wordt er een film gedraaid, aanvang 19.00 uur. Woensdag 10 septem ber wordt er een strandwandeling gemaakt waarvoor men om 18.15 uur bij de kerk moet verzamelen. Vrij dag 12 september is er vanaf 20.30 uur een kaas- en wijnavond voor jongeren vanaf 16 jaar waarvoor de toegangsprijs 2,50 gulden bedraagt. Zaterdag 13 sep tember is er op bet plein voor de kerk een spellendag voor de kinderen. Aanvang 11.00 uur. Om 19.30 begint de bingo-avond voor jongeren van 12 tot 15 jaar. De jeugdweek wordt zondag 14 september besloten met een kerkdienst om 10.30 uur in de Bevrijdingskerk en een jeugddienst om 17.00 uur in de Zuiderkerk. The Lord's Folks De jongerengroep van de Herensingelparochie, The Lords Folks, verzorgt zaterdag 6 september een eucharistievie ring in de kerk aan de Herensingel. De voorganger is Pas tor P. de Ridder. 'SP STELT VRAGEN AAN COLLEGE EI DEN De PSP-Leiden heeft ernstige bezwaren sgen de bouw van een parkeergarage aan de Lan- egracht naast het koopcentrum Digros. Deze partij eeft dit in schriftelijke vragen aan het college ken- aar gemaakt. e PSP is van .mening, dat het op korte termin verlenen van en luwvergunning in strijd is met een door de raad in 1978 aange- imen motie. In de door de raadsleden Mentzij, Ranner en Ko ng ingediende motie werd gesteld, dat als eerste een parkeer- irage tot ontwikkeling moet worden gebracht op de lokatie arenmarkt/Levendaal; indien is aangetoond, dat een tweede irkeergarage zou kunnen leiden tot verlichting van de par- ierdruk in de binnenstad, zou de lokatie aan de Langegracht entueel gerealiseerd kunnen worden. De PSP vraagt zich af indien de bouw op korte termijn doorgang vindt, het niet enselijk is, dat de gemeenteraad zich over en dergelijke be- idswijziging uitspreekt. De PSP meent, dat vestiging van een rage pal naast Digros leidt tot versterking van de concurren tpositie van het koopcentrum. In uit '79 stammende motie van Jrdewijk, Glaubitz en Beijen werd volgens de partij gesteld, dat le maatregelen nagelaten mieten worden, die de positie van igros ten opzichte van de overige detailhandelvestigingen in de nnenstad zou kunnen versterken. Met de bouw van de garage eent de PSP, dat de motie met voeten getreden wordt. Ook enen de vragenstelllers, dat de vestiging van een perkeergara- naast Digros grotendeels ten goede komt aan een particuliere idernemer, terwijl de bouw aldus een motie juist zou neten leiden tot de opheffing van eenzelfde aantal parkeer- aatsen in de binnenstad, als het aantal plaatsen, dat de garage LEIDEN De 19e Leidato- Huishoudshow die van 12 tot 21 september in en nabij de Leidse Groenoordhallen wordt gehouden staat dit jaar in het teken van de wintersport en is voor de af wisseling met Tiroler franje omgeven. Dit keer geen va derlandse artiestenparade die het publiek zoals gebrui kelijk op de Leidato placht te vermaken, maar een groep van 40 uit Tirol (Oos tenrijk) overgevlogen auto chtonen, die een stukje fol klore van eigen bodem naar de Sleutelstad meebrengen. Waaronder handwerklieden, de vermaarde Luftmahler (muurschilder), Winkler Rudolf, die Musiekkapelle Steinach en enkele onverval ste jodelaars, die dit gezang ook hier ter plekke trachten te introduceren. Maar liefst 150 standhouders, zo onge veer uit alle commerciële sectoren uit de regio afkom stig. luisteren de huishoud- show op. Kledingshows, proeflokalen met Oosten rijks gebak en drank, win tersportattributen, reisbu reaus en allerlei grappige at tracties behoren deze lang voorbereide 19e Leidato tot weer eens iets anders te ma ken dan men in voorgaande jaren gewend was. Het lijkt op het oog geen slech te keuze van de Leidato-orga- nisatoren om de Leidse huis- houdshow voor deze gelegen heid een vakantietintje te ver lenen. Zeker op het moment dat men in veel huisgezinnen na de zomervakantie al weer vroeg voorbereidingen aan het treffen is voor de wat koelere expedities richting bergen. Verschillende Oostenrijkse Tiroler Gemütlichheit op de 19e Leidato-Huishoudshow. verkeersbureaus spelen hier in de tien dagen van het Leidato- festijn dan ook gretig op in. Tot verbazing van de organi satie hebben de Leidse reisbu reaus zich om onverklaarbare redenen wat afzijdig van de wintersportevenementen op gesteld en nemen dan ook na genoeg geen deel aan de beurs, terwijl daar wel enige ruimte voor gereserveerd was. Hoewel het vanzelfsprekend niet alleen Tirol is wat op de Leidato-huishoudshow de klok slaat, kan men toch wel stellen dat de komst van de Oostenrij kers (onder wie de burgemees ter van Reutte, die de tocht naar Nederland per fiets on derneemt) en de op hun land afgestemde décors en stands de belangrijkste publiekstrek kers zullen zijn. Speciaal is er op de show een Oostenrijks straatje en pleintje ingericht waar aan het publiek onder richt wordt gegeven in het jo delen, munt (brons, goud of zilver) wordt geslagen op een orginele handslagpers uit het stadje Hall, Tiroler bakkers hun kunsten vertonen, am bachtslieden demonstreren en winkeltjes en bureautjes hun negotie trachten te slijten. Van Leidse en legionaie zijde wordt de Leidato-najaarsbeurs bevolkt door tientallen stand houders die op het gebied van wonen, woninginrichting, mu ziek, wijn tot aan tuinonder houd toe hun waren' aan de man zullen brengen. Het mi nisterie is vertegenwoordigd met een stand over energiebe sparing, terwijl het Arbeidsbu reau en de PTT zich eveneens niet op de beurs onbetuigd willen laten. Een politiek primeurtje is het feit, dat voor de eerste keer in de geschiedenis van de Leida to de twee grootste politieke partijen, het CDA en de PVDA, van de stad in de Groenoordhallen hun tent op De verwachting is dat deze Leidato op zijn 19e etappe in ieder geval net zoveel publiek zal trekken als afgelopen ja ren. Wat dan schommelt rond een aantal van 65.000 tot 70.000 bezoekers. Ongeveer 1000 man (standhouders, op bouwers, décorontwerpers en organisatoren) zijn al weken vantevoren in de weer om de Leidato-huishoudshow van de grond te brengen. Een speciale brochure (oplage 150.000) wordt deze dagen huis-aan- huis verspreid met al datgene wat op de show te koop is of speciale belangstelling ver dient. Voor zowel volwassenen als kinderen zijn in de brochu re aantrekkelijke reducties verstopt. De zondagen zijn fa miliedagen op de Leidato, waarbij van het woord „gratis" geen geheim zal worden ge maakt.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3