Emile Zola met „open brief" over de affaire Dreyfus ,lke':verfilmd verhaal over de eigenzinnige generaal Eisenhower Eigen omroep- satelliet voor Nederland nauwelijks interessant TERUGBLIK Minder bekijks voor Spelen in Moskou TELEVISIE VANAVOND in e( TELEVISIE ZATERDAG RADIO VANAVOND RADIO/TELEVISIE LEIDSE COURANT VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1980 PAGINA J De naturalistische Franse veelschrijver Emile Zola baarde nogal wat opzien in zijn tijd, de tweede helft van de vorige eeuw. In vele kloeke delen trok hij de vrije wil van de mens in twijfel, noemde hem een pro- dukt van zijn opvoeding, zijn milieu en er felijke factoren. En waar hij zijn theorieën toepaste en toetste in familieromans over het leven van die dagen riep hij bij zijn le zers royaal wrevel op. Met erkenning van zijn gevoelige aanleg en superieur verstand blijft hij zijn leven lang omstreden vanwe ge zijn eenzijdige kijk op de mens. Men hoort er niet meer over. Men kent hem alleen nog van zijn open brief „J'accuse" (ik beschuldig) in zijn lijfblad „L'aurore", waarin hij de procesgang aanviel en de onschuld be toogde van de legerkapitein Alfred Dreyfus, die op verdenking van spionage tot levenslan ge deportatie werd veroordeeld. De Franse Antenne Deux-tv, dezelfde die momenteel deelneemt aan het Firato-satelliet-experiment, maakte over die zaak en Zola een lange serie, die te beginnen a.s. maandag in acht delen op het AVRO-scherm wordt gebracht, Ned. II om 20.27 uur. Armand Lanoux en Stellio Lorenzi stonden aan de wieg van dit produkt. De eerste door zijn historisch verantwoorde hommage onder de titel „Bonjour monsieur Zola", de tweede door zijn nauwgezette registratie op tv van de opwinding van die dagen, waarbij hij voor de pasteltinten te rade ging bij de Parijse impres sionisten. Tevens noteerde hij gesprekken op niveau in de salons van die wereldstad. Bij Zola viel de Dreyfus-affaire helemaal ver keerd. Hij proefde er anti-semitisme in, het verschijnsel dat de eeuwige metgezel van de joden vormt met telkens weerkerende opflak- ;eringen. In die tijd stond Parijs er bol van. En dat geheime legerstukken waren verdwenen en ter hand gesteld van de Duitse militaire at taché in Parijs. Een dader was moeilijk te vin den, maar in het adressenboek van hoge leger officieren stuitte men op de naam „Dreyfus", een Duits klinkende naam, die bovendien ge- i jood. Het rechtse blad de felle bijter Drumont vond dat voldoende om deze officier de spiona ge aan te wrijven. Hem werd gelegenheid ge boden zelfmoord te plegen. Hij weigerde even wel met de woorden, dat hij zijn leven in Links Jean Topart als Emile Zola in de aan hen gewijde tv-serie. dienst had gesteld van het Franse leger en dat hij dit leger derhalve niet van dit leven kon beroven. Dit leidde tot een proces, waarin aan de hand van later vervalst gebleken stukken veroordeling volgde, verbanning voor de duur van het leven naar het eiland Cayenne. De kranten van die dagen tuitten van de voors en tegens. Regisseur Lorenzi heeft deze opge doken uit de archieven en maakt er tussen de gespeelde scènes door ruim gebruik van, zoals hij ook flitsen film invoegt van Georges Mé- liès, de filmende chroniquer van die periode met zijn bibberende beelden. Snapshots die bij dragen tot het levend maken van dit verleden en die tevens iets doen voelen van de trilling in de superieure verontwaardiging van Zola over de gang van zaken rond Dreyfus. Met zijn krantebrief „Ik beschuldig" bewerkstelligde hij een herziening van het vonnis. Dreyfus werd in ere hersteld, teruggeplaatst in zijn vroegere rang. Kort daarop bedankte hij ech ter voor de verdere eer in het leger. Zola zelf kreeg vanwege zijn activiteiten te maken met gerechtelijke vervolging, maar week tijdig uit naar Engeland. Hij heeft de rehabilitatie van Dreyfus niet meer meegemaakt, overleed voor die tijd. De ondertitel van deze tv-versie luidt „Het menselijk geweten" en het is hiernaar, dat de tv-maker opzichtig op zoek is geweest. Voor een belangrijk deel vindt men dat terug in de hoofdrol van Jean Topart, die de nadruk legt op het onverzettelijk moedige in Zola en te vens in diens spitse trant van redeneren. Niet minder fier staat Roger Montsoret als Dreyfus er op. Ook al werd nadien uit nationale schaamte de affaire-Dreyfus doodgezwegen in Frankrijk, in boeken en archieven bleek vol- doende bewaard om deze hele zaak puntgaaf op te rakelen. De reconstructie van de proces gang bezit een hoge mate van waarschijnlijk heid, evenzeer als de felheid waarmee Zola rechts fanatisme en jodenhaat te lijf ging. Hij wenst te staan voor een stuk menselijk gewe ten. En regisseur Lorenzi volgde hem daarin als een perfectionist. Tot in de kleinste details speurde hij naar psychologische en historische realiteit, de wrok of de glimlach van een ac teur, de onderscheidingen en de knopen op de militaire uniformen, ja zelfs liet hij meubilair en wandversieringen aanvoeren uit ooit het huis van Zola. Hij raadpleegde vele bronnen, niet het minst ook de notities van Zola zelf. Intussen vergat hij de schrijver Zola niet, de doortastende schepper van zedenromans als „Thérèse Raquin" en „Madeleinde Ferat" en vooral van de cyclus „Les Rougon-Macquart",, waarin hij zich een volgeling van Balzac toon de. Zijn materialistische visie op de mens werd hem niet in dank afgenomen. Men verweet hem, dat hij wetenschappelijke gegevens en de fantasieën van een schrijver op één grote hoop gooide. Zijn bewonderaars prezen zijn schep pende taal, zijn tegenstanders verweten hem een zwaarmoedige levenskijk. Men moet zich als kijker wel even zetten naar de temperamentvolle gallische levensstijl, de welmenendheid in een omhaal van woorden, het gespeelde gevoel dat bij nader inzien echt blijkt te zijn. Het heeft allemaal plaats in de tijd van de koetsen. Van de velocipèdes in het Bois de Boulogne. In die dagen betaalde Zola de prijs voor zijn overtuiging, die dramatische wendingen nam op de golven van de troebelen rond de eeuwwende in Parijs, waar kerk, re publiek en het militairendom elkaar de macht betwistten, het volk naar hun hand poogden te zetten. Antenne Deux-tv verzorgt via de OTS-satelliet het programma voor de in Noord-Afrika wo nende Fransen. Die mensen daar zullen in dit tv-spel zeker aanknopingspunten vinden in hun kennis van dé historie van het eigen land, maar de affaire-Dreyfus zal ook hier tot de verbeelding spreken. TON OLIEMULLER hou f het lJ scherm in het oog Robert Duvall als Ike en Lee Remick als Kay^Sum- mersby in de driedelige Amerikaanse tv-serie „Ike". „Ike" is de titel van de drie delige tv-serie waarvan van avond de eerste aflevering wordt uitgezonden eh die verhaalt over de Ameri kaanse generaal Dwight D. Eisenhower, de bevrijder van Europa. De inhoud van deze serie is voor een belang rijk deel gebaseerd op de memoires („Past forget ting") van Kay Summersby Morgan, Eisenhowers prive- chauffeuse en secretaresse in Londen. De kijker krijgt zodoende een zeer persoon lijke indruk van de mens Ei senhower een eigenzinnig man die de machtigste lei ders van zijn tijd moest overtuigen van zijn meestal afwijkende inzichten. Hij was ook een man die zijn le ven ervoor wilde geven om de Duitse oorlogsmisdaden een halt toe te roepen en voor wie de eerste lijfelijke kennismaking met het oor logsbedrijf (aan het front in Noord Afrika) een schok kende ervaring betekende. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De Olympische Spelen in Moskou hebben dit jaar aanmerkelijk minder televisiekijkers getrokken dan de voorgaande afleveringen. Gemiddeld was de kijk dichtheid voor de Spelen van Moskou zes procent, hetgeen staat voor ongeveer zevenhonderdduizend kijkers. Bij de Spelen in Montreal in 1976, in München in 1972 en in Mexico in 1968 was het gemiddelde aantal elf procent. Veel kijkers trokken de openingsplechtigheid (tien procent) en de sluiting (twaalf procent) in Moskou. Over het algemeen wa ren er onder het kijkerspubliek voor de Moskouse Spelen meer ouderen (boven vijftig jaar) dan jongeren. De waardering voor de beelden uit Moskou was ook lager (71) dan die van Montreal (74), München (78) en Mexico (79). In totaal heeft de NOS van de Spelen in Moskou 34 uur televi siebeelden gebracht tegen 82 uur van Montreal, 128 uur van Mqnchen en 69 uur van Mexico. In de eerste aflevering ziet men hoe de jonge Eisenhou- wer, gespeeld door Robert Du vall, opvalt bij zijn superieuren door koppig vast te houden dat de oorlog niet in Japan maar in Europa zal worden gewon nen. Hij wordt dan naar Lon den gestuurd om de plannen voor een grootscheepse invasie uit te werken. In Londen krijgt hij eeri chauffeur toege wezen, die tot zijn verbazing een vrouw blijkt te zijn. Ned. II. 20.27 uur. Sandokan In de laatste aflevering van deze zesdelige Frans-Duitse avonturenserie heeft Sando kan wat meer tijd om zich aan Marianna te wijden, die op haar beurt weer alle energie nodig had om de zieken te verplegen. Maar nog is de el lende niet over, want nu wordt Brooke vijand no. 1 van het eiland. Ned. 1,18.59 uur. De man van Atlantis Mark Harris bindt in de laatste aflevering van deze Ameri kaanse science-fictionserie de strijd aan met een enorm zee monster, Oscar geheten. Dit gedrocht is getraind is door ene Jake Muldoon, die met dit wezen zo veel mogelijk kostba re voorwerpen probeert te be machtigen. Ned. I, 20.50 uur. Firato show '80 Rechtstreekse reportage van uit het RAI-Congresgebouw in Amsterdam waar o.m. Daniel Wayenberg, Guys and Dolls en Jürgen Marcus de Firato '80 luister bij komen zetten. Ned. I. 21.55 uur. Net als ieder ander In de laatste aflevering van deze tweedelige documentaire over de persoonlijke beleving van een zware lichamelijke handicap komen vier mensen aan het woord over hun leven in een rolstoel. Ned. I. 22.45 uur. Boezemvrienden Uit angst voor zijn strenge va der is Paul na die spannende nacht nog altijd niet naar huis teruggekeerd. Bij Rachel thuis steigt de spanning ten fop, om dat haar moeder plannen heeft om te hertrouwen. Ned. II, 19.25 uur. Morgenmiddag Op Ned. I om 15.32 uur teken filmserie „Maja de bij" en om 16.00 uur vanuit het Brabantse Haaren de reportage „Jeugd- circus II Grigio". Om 17.00 uur „Klassewerjk internationaal" waarin de Openbare School „De Emmen, winnaar van het vo-. rig seizoen, de strijd aanbindt met scholieren uit Grieken land- ir HILVERSUM Op dit mo ment is een eigen omroepsa- telliet voor Nederland nau welijks interessant. Tot deze conclusie is een NOS-project- groep gekomen in een studie „Dé omroep in het satelliet- zal worden voorgelegd. De projectgroep was vorig jaar ingesteld om de feitelijke ontwikkelingen met betrek king tot de satellietomroep en de gevolgen ervan voor ons bestel te bestuderen. Volgens de projectgroep is een eigen satelliet op dit ogenblik uit programmatisch en finan cieel oogpunt niet noodzake lijk, gezien de goede conditie van ons aardse zendernet en het voldoende aantal, aardse frequenties waarover Neder- thans al ruimte heeft voor bij na vier televisienetten. De kostenafweging kan vol gens de projectgroep tot een ander resultaat leiden, wan neer grotere landen op satel lietomroep overgaan en de kunstmanen in serie en dan goedkoper worden geprodu ceerd. Daarom moeten volgens de studie periodiek financiële vergelijkingen worden ge maakt tussen de kosten van een aardzendernet en van sa tellietomroep. Voorts wijst de projectgroep erop, dat industrie-politieke belangen de doorslag kunnen geven om tocli aan de satellie- tontwikkeling mee te gaan doen. Beslissingen daarover zouden op nationaal-politiek niveau moeten plaatsvinden. Maar ook in een dergelijk ge val moet de omroep zo vroeg mogelijk bij het overleg en bij de besluitvorming betrokken worden. Verder moeten bij elke discus sie volgens de projectgroep de culturele, pragmatische en fi nanciële belangen van de me- diaconsument zwaar wegen. „Dit mede omdat de kijker di rect of indirect de kosten voor een satelliet-ontvangstinstalla tie zal moeten dragen. De leden van de projectgroep verwachten, dat in het midden van de jaren tachtig satellie tuitzendingen een feit zullen zijn. Maar omdat dan ongeveer driekwart van de Nederlandse huiskamers bekabeld zal zijn, zal de ontvangst van satelliet- programma's voor de meeste televisiebezitters geen grote technische en financiële pro blemen opleveren. Een kabelnet immers zal met drie paraboolantennes uitzen dingen van Nederland, België, Luxemburg, Frankrijk, West- Duitsland, Italië, Engeland, Oostenrijk en Zwitserland kunnen ontvangen. Nog twee grote schotelantennes brengen ook de Scandinavische landen, de DDR, Polen en Tsjechoslo- wakije binnen ons bereik. Een individuele schotelanten ne van normale afmetingen men denkt daarbij aan een diameter van ongeveer een meterzal volgens de studie alleen ontvangst van de pro gramma's van Nederland, Bel gië en West Duitsland garan deren. Inzake de gevolgen van bui tenlandse satellietuitzendingen voor ons bestel tekent de groep aan, dat de omroep de nieuwe situatie actief tegemoet zal moeten treden en niet zal moeten berusten in een hou ding van akweer. Gesteld wordt dat de omroep, die nu nog het alleenrecht op de beeldbuis heeft, steeds meer concurrentie zal ondervinden van internationaal en com mercieel programma-aanbod van buitenlandse zenders en nieuwe media. „De cultuurpo litieke sturing, zoals het voor schrift om 'een volledig pro gramma te brengen dat in een redelijke onderlinge verhou ding tenminste omvat onder delen van culturele, informa tieve, educatieve en ver strooiende aard', verliest in deze nieuwe situatie zijn ef fect", aldus de studie. 23.10-24.00 W.K. )p| -Wielrennen ICI DUITSLAND 1 {Region, progr. NDR: 18.00 Westi NEDERLAND 1 NOS .18.00 Nieuws voor doven en slechthorenden 18.49 Poll en Pili 18.55 Journaal TROS 18.59 Sandokan, tv-serie 20.00 Op volle toeren 20.50 De man van Atlantis, tv-serie Hospital, tv-serie. 19.25 Region, gazlne. 19.59 Progr.-o Praatprogr. 18.30 Nick heiligen Wassern. speelfilm. 2 Post, speellilm. 19.00 Journ. 19|rkei Reportages. 20.15 Inform. pr< 21.15 Natuurfilm. 22.00 AktualiteitBMI 22.20 Cultureel magaz. 23.0 Into progr. 23.15 Schloss des Schreck rer (The innocents), speellilm. 0.50 Jot bri 'DUITSLAND 3 WDR 18.00 Kinderserie. 18.30 Cursus Etern nomie. 19.00 Vrijetijdsmagaz. 19 ho NEDERLAND 2 18.00 Nieuws voor doven en slechthorenden 18.55 Journaal NCRV 18.59 Zo vader, zo zoon 19.25 Boezemvrienden, jeugdserie NOS 20.00 Journaal NCRV 20.27 Ike, tv-serie 22.05 Hier en nu 22.35 Kerkepad '80 NOS 23.05 Journaal ,tieve serie. 23.45 Journ. BELGIE NED. 1 rd etgs leise 18.00 Kinderfilm. 18.15 Kleuterprt <j 18.30 Open School. 19.00 Filmi 19.05 Kunstmagaz. 19.35 Meded.rr Morgen. 19.45 Journ. 20.10 Weerlfn D 20.15 De zeven huurlingen (The miger nificent seven), speelfilm. 22 tkel Journ. 22.35-23.05 Eurovisie: ^aat Wielrennen op de baa~ aat, BELGIE NED. 2 20.15 Maria Speermalie. 21.15 Showprogr. 21.40 Culturele |r tualitelten. 22.10-22.40 R.K. BELGIE FRANS 19.15 Region, magaz. 19.29 We< 19.30 Journ. 19.55 Spelprogr. Informatieve serie. 21.30 Le m< de Caroline, toneelstuk. 22.50 W(r NOS 13.00 Nieuws voor doven en slechthorenden 15.30 Journaal KRO 15.32 Maja, de Bij 16.00 Jeugdcircus 2 Grigio 17.00 Klassewerk interationaal NEDERLAND 2 NOS 13.00 Nieuws voor doven en slechthorenden DUITSLAND 1 10:00 Journ. 10.05 aktual. 10.25 F muziek. 11.10 Inform. Buit. rep. 12.25 Aktueel mag. 12t Persoverz. 13.00 Journ. 13.40 T gr.overz. 14.10 Jorn. 14.15 I progr. 14.45 Eurovisie: Spt WDR: 17.30 Aktual. 17.55 In buit. werknemers. 14.45 Journ. 14) flugboot 121 SP, t-serie. 15.10 I iderkwis. 15.55 Vrijetijdsmag.' 1 Tekenfilmserie. 16.35 Die Baren q los. tv-serie. 17.05 Journ. 17.10 A eel mag. •BELGIE NEDERLANDS 15.30 Cuturele agenda. 16.00 film. de duivel (Beat the devil), t Een wereldprimeur op orize televisie. Dat komt niet alle dagen voor. En wat voor een primeur, super-televisie per satelliet, die miscchien wel alle televisie overbodig zal maken. Achter het Nieuws liet vanaf de Firato zien hoe het werkt onder het motto: geen toe komstmuziek, maar werkelijk heid op de dag van vandaag. Zoals alles wat nog nooit ver toond is, lag ook dit experi ment nog in de luiers. Dat wil zeggen, wat er via de satelliet boven Winchester over heel Europa werd uitgegoten was nog niet veel om over naar huis te shrijven. Maar presen tator Joop Daalmeijer zag het toch al helemaal voor zich. De markt die er het gevolg van zal zijn. Inderdaad markt, want dit nieuwe medium en machtsmiddel is bij de geboor te al gecommercialiseerd Voor Chriet Titulaer die na deze uitzending nog even zijn ge sprekken met de kosmos kwam aanbevelen, openen nen vertellen bewees Liesbeth den Uyl in Piet Romers sterke verhalen-programma. Op een reis naar de middernachtzon brak de voorruit van de auto. Maar als bij toverslag bleek te midden van het eindeloze lap- penlandschap een hele opslag plaats te zijn van ruiten van alle soorten automerken. En misschien reden daar wel ex pres auto's om door opspattend gesteente ruiten te breken, zo dat die handel kon floreren. Ook Bob Verstraete had aardig reisverhaal. Toen per trein van Tokio na binnenland ging, pakte e minnelijke Japanse meden ger telkens nieuwe vr< fluiten uit zijn bagage, 1 hij hem iets voorspeelde nogal Japans klonk. Franz-Josef Strauss, die mei waardigemengeling v1 Beierse gemoedelijkheid kwaadaardige streberei, n onlangs kanselier Schmidt, I zijn partij door de modf hebben gesleurd, het pori;» dat de anti-Strauss-film kandidaat van hem gaf, ve ook alles behalve zachtzinnS Kluge, een van de makers, ervan dat ze de politiek to<e als opera en filmbeelden. Dl ii had het veel van en dan vo )i al een opera van Wagner. r maakt met weinig kans iu Strauss er als martelaar uit a voorschijn kan komen. We J u ten aan de vooravond v voor Europa belangrijke Dl i se verkiezingen en elk grof f schut kan koren op de mol e zijn van een partij als die v i Strauss. Een naar waarhi getekend portret dus en ju i daarom niet vleiend. Aktua besprak de onrust I veel gehuwde vrouwen ovi de voorgenomen afschaffi i van de teruggg^ve van beta i de AOW-premie, praktijk i van koppelbazen en Britl die in Duitsland willen w i ken en de Sacharov-conferf tie HAN JONKE

Leidse Courant | 1980 | | pagina 2