2795.- UT HET MOOISTE BKHI 1995.- illebrandsontkent kritiek bisschoppen op „Lineamenta" W MEUBELEN NNENLAND IÜNNË kerk wereld „Falend religieus leiderschap in de Nederlandse kerkprovincie Pastorale steun voor strijders in zuidelijk Afrika thuisgebracht en wel uw kinderen zijn welkom koffiebar ook voor u! LEIDSE COURANT VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1980 PAGINA 17 rooms-katholieke bis- choppenconferentie van Ne erland heeft geen kritiek itgeoefend op het eerste iscussiestuk voor de in sep- ember en oktober te houden iondiale bisschoppensyno- e over „de taken van het kristelik gezin in de huidi- e wereld'' en ze heeft dit iscussiestuk (Lineamenta) iet werkelijkheidsvreemd md. Berichten van eze strekking zijn niet uist heeft kardinaal Wille- rands, voorzitter vap de Ne derlandse rooms-katholieke bisschoppenconferentie ver klaard. Volgens Willebrands heeft de bisschoppenconferen tie niet gepraat over „Linea menta" zelf, maar over de door haar gevraagde reactie van een theoloog. Met deze theoloog wordt dr A. Vermeu len bedoeld, studiesecretaris van de rooms-katholieke kerkprovincie. Vermeulen zei in zijn reactie dat het discus siestuk „werkelijkheids- vreemd" is. Willebrands heeft verklaard dat dat de bisschoppen deze reactie naar het Vaticaan heb ben gestuurd met een briefje erbij dat de bisschoppenconfe rentie „deze tekst in zijn ge heel niet goedkeuren, maar enkele opmerkingen daarin toch als nuttig beschouwen voor de commissie die een nieuw discussiestuk voorbe reidt". Volgens de kardinaal heeft de Nederlandse bisschoppencon ferentie dit tweede stuk („In- strumentum Laboris") nog niet bestudeerd. Bisschop Ernst van Breda woont namens de Nederlandse bisschoppencon ferentie de synode in Rome bij. Het Vaticaan had de bisschop penconferenties in de hele we reld gevraagd yte reageren op „Lineamenta". De Nederland se conferentie gaf dr. Vermeu len de opdracxht een Neder landse reactie op te stellen met behulp van specialisten en deskundigen op het gebied van het onderwerp van de sy node. Tijdnood in verband met de bijzondere synode in janua ri in Rome zou de bisschoppen verhinderd hebben het stuk van Vermeulen te bespreken (omeiny leschuldigd van odslastering e Marokkaanse theologenvereniging (Ula- ta) heeft de Iraanse geestelijk leider Ko- leiny beschuldigd van godslastering en hem erweten dat hij meent rechten te hebbén die leen aan gode horen. De Ulama heeft de loslims in de hele wereld opgeroepen „vere- igd op té staan tegen Komeiny". e vertegenwoordiger van het ..Islamistisch olkscongres" bij de Verenigde Naties. Viqar amdani, zei tijdens een gesprek met de Ma- ikkaanse theologen dat het in Iran niet om tn religieuze revolutie gaat, maar om een liver politieke. „Vrijheid" thema Wereldvredesdag Paus Johannes Paulus heeft het thema „vrijheid" gekozen voor de veertiende Wereldvredesdag die op 1 januari gevierd zal worden. Dit heeft het vaticaan giste ren meegedeeld. „Elke bedreiging voor werkelijke vrijheid is ook een bedreiging voor de vrede. De schen ding van de vrijheid van individuelen of van de vrijheid van volken schept onduldbare si tuaties, structurele onderdrukking of zichtba re of verborgen overheersing", aldus de ver klaring van het Vaticaan. J J Het pontificaat van Paulus 6 is „funest" geweest voor de ont wikkelingen in de Nederlandse kerksituatie, zowel vanwege de angst en de argwaan, die de man uitstraalde, als de wijze waarop zijn beleid t.a.v. Nederland hierdoor gestalte kreeg. Vanaf 1972 heeft Rome de Nederlandse r.k. kerk ongege neerd en systematisch tegengewerkt. Dat heeft geleid tot een eenzijdig benoemingsbeleid, zodat nu gesproken kan worden van een „teleurstellend, zelfs falend religieus leiderschap" in de Nederlandse kerkprovincie. Dit zei dr. P. A. van Gennip, secretaris van de Katholieke Raad voor Kerk en Samenleving, gisteren te Veldhoven tij dens de viering van het tienjarig bestaan van de r.k. organisa tie voor ontwikkelingssamenwerking Cebemo. Hij gaf een schets van de ontwikkelingen in de Nederlandse kerkprovin cie gedurende de afgelopen tien jaar. Als éevolg van het eenzijdig benoemingsbeleid lijken de Ne derlandse bisschoppen, „allen integere mannen", eerder ge schikt voor de professorenstoel dan voor de bisschopszetel. „Religieus leiderschap op landelijk niveau gaat echter nauwe lijks van hen persoonlijk uit, en zeker niet van hen als colle ge", aldus dr. Van Gennip. HijNconstateert in de Nederlandse kerkprovincie een „schrijnende behoefte aan een meer mar kant en inspirerend leiderschap, dat als een identificatiepunt kan fungeren." Steeds meer christenen verlaten Jeruzalem Het aantal christenen in Je ruzalem is sinds 1945 terug gelopen van 45.000 tot 10.000. Redenen hiervoor zijn de Is raëlische onteigeningspoli- tiek, de daarmee samenhan gende woningnood, de onts lagen van Arabische arbei ders en de afzondering van de gezinsleden die ten oos ten van de Jordaan wonen. „Zolang deze menselijke trage die (van de gezinsscheidingen) voortduurt, zal er geen vrede in het Midden-Oosten zijn", al dus de Grieks-melkietisch-kat- holieke patriarch van Jeruza lem, Dr. Lufti Laham. Hij be zoekt -deze week West-Duits- land op uitnodiging van het Westduitse Pax Christi-comité. De in 20 broederschappen ver deelde christenen in Jeruza lem moeten zich bereid ver klaren samen te werken, niet alleen om de menselijke nood te lenigen, maar vooral om ef fectiever de Israëlische poli tiek te beschrijden volgens welke steeds meer Arabieren (dus ook de Arabische christe nen) het heilige land moeten verlaten. De kerken in West- Europa moetne bij de Israëli sche regering op gezinshereni ging van de Israëlische Ara bieren aandringen, aldus het hoofd van de met het Vaticaan geünieerde Grieksemelkieten. De Katholieke kerk zou er toe kunnen worden ge bracht onwettige maatrege len in Zuid-Afrika te nemen door haar steun te geven aan de gewetensbezwaar den. Dit hebben de leiders van de katholieke gemeen schap van zuidelijk Afrika als hun mening te kennen gegeven. Aan het slot van een bijeen komst van drie dagen van de religieuze leiders in de omge ving van Pretoria zei aartsbis schop Denis Hurley uit Dur ban teg^n de pers dat de gees telijken willen werken voor de „volledige bevrijding" van de volken van heel zuidelijk Afrika. De ca. 200 religieuze verte genwoordigers onderstreepten dat de kerk zich moest identi ficeren met de armen, de ver drukten en de lijdenden. Ook stelden zij de vorming door de katholieke bisschoppen voor van een orgaan dat raad zou kunnen geven en „een pasto rale steun zou zijn voor dege nen die betrokken zijn in de gewapende strijd," zowel in het ene als het andere kamp. Toegangs prijzen verhoogd Gratis museumbezoek afgeschaft Staatssecretaris Wallis de Vries van CRM is van plan met ingang van het nieuwe jaar het gratis museumbezoek op de woensdag af te schaffen en de toegangsprijzen te ver hogen. Dit blijkt uit de brief die hij de Nederlandse Mu seumvereniging heeft ge stuurd. Er bestaan verschil lende toegangsprijzen voor de musea in ons land. Het Rijks museum in Amsterdam vraagt thans drie gulden per volwassene en één gulden voor een jongere, terwijl een gezins kaart zeven gulden kost. De nieuwe prijzen bedra gen achtereenvolgens: 3,50 en 1,- en 8,-. Voor de ove rige achttien rijksmusea blijft de toegangsprijs voor de jeugd ook één gulden. Die voor volwassenen gaat met twee kwartjes omhoog tot 2,50 en die voor gezinnen met 1,-tot zes gulden. Voorts bestaat er een jeugd- museumkaart. Die kost thans 1,50 en met ingang van 1 ja nuari 3,-. Nieuw is de invoe ring van een museumjaarkaart voor volwassenen. De prijs er van bedraagt 15,- of de helft •als men al lid is van een orga nisatie als een museumvrien denvereniging. De staatssecretaris laat de di recteuren van de musea nog weten al eerder tot introductie van de jaarkaart te hebben be sloten, evenals tot het ophef fen van de gratis woensdag. Hij merkt hierover op, dat de gratis woensdag nauwelijks nieuw publiek aantrekt. HELEMAAL AF... is dit voornaam eiken bankstel. De losse zit- en rugkussens zorgen voor een optimaal zitgenot. Bekleed met 'n prachtige bloemstof. Zoiets moois voor maar (3-1-1 -zits) BETER EIKEN IS ER NIET Wij bieden kwaliteit voor n aantrekkelijke prijs. Kijkt U maar naar dit eiken wandmeubel. Een prachtig ontwerp en veel bergruimte in de kastjes, laden, vakken en vitrine. Massief voorfront. En dat alles voor slechts u kiest bij ons uit n zeer grote kollektie meubelen. Bankstel len, slaapkamers, wandkasten, eethoeken, noem maar op. wij bezorgen ze gratis bij u thuis, op de afgesproken dag. wandmeubelen en slaapkamers worden vakkundig gemon teerd. De uwe ook. Natuurlijk toch! Samen met alle andere kinde ren kunnen ze fijn spelen in onze kindercrèche. Er is een gro te hoeveelheid speelgoed Bovendien worden de kleintjes getracteerd op n glaasje limonade. we nebben een heuse koffiebar: met alles erop en eraan, u wilt uitrusten? Overleggen, met of zonder interieur- advsieur? Dat kan gezellig in de koffiebar met een kopje lek kere koffie of n verfrissing. LEIDEN LISSE Lange gracht (Aan de City Ring) Tel. 071-121645 Parkeerplaats bij molen De Valk donderdag koopavond, maandag gesloten Kanaalstraat-Heereweg Tel. 02521-14642 donderdag koopavond, maandag gesloten. BEVERWIJK aan de Meubelboulevard, Parallelweg 98 Tel. 02510-29062 donderdag koopavond, maandagmiddag geopend LGJQGn LISSG SFEERVOLLE KLASSIEKER Prachtig massief eiken en bekleed met een gloedvolle bloemstof. iets voor u? Dan is hier uw kans om te profiteren van een bijzonder mooie aanbieding. 3-1-1-zits In Leiden vindt u 1000 parkeerplaatsen bij molen 'De Valk' 200 meter van Mijnders Beverwijk Sliedrecht

Leidse Courant | 1980 | | pagina 17