jeehondebont, voor en rokodilleleer erboden Werkloosheid gaat naar de 300.000 Veel jaloezie in open huwelijken KLM gaat met meer klassen de lucht in Computer- bekroond '66 komt met voorstel jonruimteverdeling i-ts veroordeeld )or experimenten jrsoneel defensie bang lor loonsverlaging Dodewaard wordt extra beveiligd Vrouwen nu ook opmarineschepen Lubbers: plan Pais komt uit ivoren toren PROMOTIE-ONDERZOEK NAAR BUITENECHTELIJKE RELA TIES Voogd verlaat Kamer FNV verloor 6200 leden ^NENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1980 PAGINA 13 (Van onze parlementaire redactie) HAAG Vanaf 6 september zal naast 1 bestaande verbod op de handel in le- 6 exemplaren van circa 2000 bedreigde oorten ook een verbod gelden op de el in dode dieren en herkenbare delen dieren, zoals huiden en opgezette die- Staatssecretaris Wallis de Vries van lieeft gisteren dit besluit toegelicht. huidige besluit betekent een uitbreiding Ie beschermingsmaatregelen, doordat het gjd zich niet meer beperkt tot de handel in □e exemplaren", aldus Wallis de Vries. iesluit bevat niet alleen een verbod op de' ïl in dode, veelal opgezette, beschermde dieren, maar ook op de handel in huiden van bijvoorbeeld alle katachtigen en zeehonden. Voorts wordt de handel verboden in ivoor, hoorns van neushoorns, krokodilleleer, slange- leer en hoornschilden. Verder mag geen handel meer worden gedreven in skeletten van vele soorten zoogdieren, reptielen, vogels en amfi bieën. De handel in walvisvlees en -baleinen en een aantal soorten kevers en vlinders is even eens taboe. De handel in dode dieren die vóór 6 september zijn verkregen zal niet verboden zijn. Dit is gedaan met het oog op nog bestaande voorraden. Tegen de Overige handel zal wel strafrechtelijk worden opgetreden. Volgens de staatssecretaris zijn er voldoende alternatieven aanwezig, zoals imitatiebont en imitatiekroko- dilleleer. In de Brio-tonstructietrein zijn de „stspelpaaltjes" van rubber, zodat de kinderen zich niet kunnen bezeren. UTRECHT „Compu te r-electro", een achter kleinkind van het over bekende „Electro", is door de Stichting Goed Speelgoed uitgeroepen tot „speelgoed van het jaar 1980" in de catego rie speelgoed voor het schoolgaande kind, zo werd gisteren in Utrecht bekend gemaakt. De jury, onder voorzitterschap van drs. R. de Groot, mede werker van het Orthopedago gische Instituut van de Uni versiteit van Groningep, heeft in de andere categorieën een houten Brio-constructietrein voor baby's en peuters en de Fisher Price-keukenset voor kleuters bekroond. In de jury hadden naast verte genwoordigers van de Stich ting ook pedagogen, journalis ten, kinderen en een mede werker van de Haarlemse Keuringsdienst van Waren zit ting. Men besloot „Computer- electro", dat geschikt is voor kinderen vanaf 9 jaar, te be kronen omdat het spel elektro- nika functioneel toepast. Eervolle vermeldingen kregen onder meer een „puzzelplank", waarin boerderijfiguren moe ten worden ingelegd, en de „spelpret-reuzenkubus" waar op en waarin verschillende speelmogelijkheden zijn sa mengevoegd. Daarnaast kreeg ook het „blinden-domino" een eervolle vermelding. ECHT In 1981 zal volgens het Cen- Planbureau (CPB) de werkloosheid pen tot 270 i 280.000, met een piek van )0. Volgens de FNV-Vakbondskrant t uit vertrouwelijke gegevens van het dat de regering er niet in zal slagen stering in deze situatie te brengen. De i van het nationaal inkomen zal nog verder teruglopen en wordt voor volgend jaar geschat op hooguit een kwart procent. Volgens de Vakbondskrant zou de situatie nog beroerder zijn geweest zonder de extra op brengsten uit het aardgas. Daaruit put de schat kist nog zo'n vier tot vijf miljard gulden extra inkomsten, dankzij herziening van de buiten landse contracten en verhoging van de binnen landse aardgasprijs. Naar verwachting wordt ruim een miljard van de aardgasopbrengsten vooral in de vorm van globale steun beschik baar gesteld voor versterking van het bedrijfs leven. De rest gaat op aan overheidsuitgaven. De Vakbondskrant heeft duidelijke aanwijzin gen dat het kabinet met de bezuinigingen op de begrotingen van de verschillende departemen ten nog niet de helft van de aanvankelijk voor genomen drie miljard aan bezuinigen zal ver wezenlijken. Daardoor ligt de nadruk nog ster ker op de bezuinigingen in de sociale zeker heid. 2frolg van de voorpagina) HAAG Het uit die re- ing voortvloeiende ver- jingsbesluit is voor de ftüe-Kamerfractie van waarschijnlijk aanleiding 3 snel mogelijk een initia- jptsvoorstel in te dienen, ern daarvan zal zijn dat weetal redenen, waarom W een splitsingsvergun- mogen weigeren, wordt Dreid met een derde, reden heeft betrekking ^et criterium van woon- everdeling. Het college lan beslissen of een split- /an een woning daarmee rijd is. Een betrokkene 5laar zowel als bewoner) n beroep gaan bij de ge- teraad en desgewenst tlgens bij de Raad van j, heeft deze gedachten al 'plegd in een gisteren ge- nteerd voorontwerp van Het was de bedoeling dat geïnteresseerde partijen Jie tijd zouden krijgen om borstel van commentaar 3rzien. Volgens het D'66- Kamerlid Nypels zit er nu echter niets anders op dan maar het stadium van het voorontwerp overte slaan. Volgens Nypels voelt staatsse cretaris Brokx (volkshuisves ting) niets voor een dergelijke wet. De bewindsman zou de problematiek denken op te kunnen lossen met een voor keursrecht van koop voor de huurder. De beslissing van de kroon be tekent ook dat een kort geding dat vanmorgen in Rotterdam zou dienen over de Rotterdam se verordening niet is doorge gaan. Een consortium van banken en verzekeraars had het geding aangespannen, om dat hun beleggingen in Rotter dam door de verordening in waarde zouden dalen. De ver ordening in Roterdam ging verder dan die in Amsterdam: er wordt geen woonvergun ning afgegeven aan kopers van huurhuizen beneden de 140.000 gulden, om een massa le speculatie in goedkope hui zen tegen te gaan. DHOVEN Het medisch tuchtcollege in Eindhoven t gisteren de aan de Udenhoutse zwakzinnigeninrich- gHuize Assisië verbonden arts veroordeeld tot een boete tienduizend gulden. Hij zou onrechtmatig experimen- zwakzinnige pupillen hebben uitgevoerd. Ook de "ige directeur van het tehuis is veroordeeld. had onder meer röntgenfoto's, schedelmetingen en rug- irgpuncties uitgevoerd onder 640 bewoners op grond van freorie van een verpleegkundige over de samenhang tussen li en inhoud van de schriel en menselijke gedragingen. Het college was van mening dat de handelingen alleen in een mhuis onder begeleiding van specialisten hadden mogen jen uitgevoerd. Omdat de goede bedoelingen van de arts p kijf staan, is hij in zijn functie gehandhaafd. twee keer eerder bijna- ;eluk op spoorlijn Groningen JNINGEN Het is tenminste tweemaal eerder voorge- dat op de spoorlijn Groningen - Roodeschool een ituurder met zijn trein is gaan rijden, zonder dat hij opdracht had. In beide gevallen liep het echter goed jeze conclusie heeft het onderzoek geleid dat is ingesteld na Sn tale treinbotsing van 25 juli jongstleden, waarbij negen vielen. Ook deze botsing is veroorzaakt doordat één van ituurders zonder opdracht ging rijden. Op het ramp-traject het verkeer geregeld op basis van een centrale radio ver leiding. SCHT Het plan van staatsecretaris Van Lent (de- ij om in de defensiebedrijven (werkplaatsen e.d.) de itie-toeslag af te schaffen, betekent voor 4600 man bur- crsoneel een inkomensdaling van 300 tot 400 gulden per ld. ;lt de dc federatie van ambtenarenvakbonden Abva/Kabo, >g deze maand negen protestvergaderingen belegt voor le lie in de defensie-bedrijven werkzaam zijn. Al maanden- jis er met het ministerie van defensie overleg gaande over 'ergangsregeling en over integratie van de prestatie-toe- het vaste loon. Tot resultaat heeft dit tot nu toe niet ge in vandaar de protestvergaderingen. DODEWAARD De kern centrale in Dodewaard wordt thans extra beveiligd in ver band met de aangekondigde acties in oktober. Er worden nieuwe hekken rond het ter rein geplaatst en men voorziet de Waalbandijk, de enige toe gang tot de centrale, van sleu ven in het wegdek, zodat deze dijk kan worden afgesloten. De Gelderse actiegroepen „Stop kernenergie", die een bezetting hebben aangekon digd, proberen momenteel zo veel mogelijk demonstranten te mobiliseren. EXPERIMENT AAN BOORD „ZUIDERKRUIS" DEN HAAG „De mannen zullen het er behoorlijk moeilijk mee hebben", ver wacht matroos Berdine Ad miraal (21). „Moeilijker dap wij vrouwen zelf. Maar ik vond mijn oude baan nu een maal niet leuk meer en was enorm nieuwsgierig hoe het aan boord van onze schepen toegaat". Berdine Admiraal is één van de 21 marva's die met ingang van 1 februari 1981 voor de periode van een jaar gaan die nen aan boord van het mari- nebevoorradinsgschip „Zuider kruis". De plaatsing van deze vrouwen aan boord van mari neschepen is een experiment. Hef is gestart op grond van on dermeer politieke uitspraken waarin werd gesteld dat vrou wen in principe toegang heb ben tot alle functies binnen de Nederlandse krijgsmacht. Als de proef slaagt, kunnen vrou wen ook worden ingezet op andere typen marineschepen, zoals fregatten. De 21-jarige matroos Admiraal werkte tot voor kort als telefo niste bij de marine. Aan )x>ord van de „Zuiderkruis" wordt ze toegevoegd aan de nautische dienst. Andere vrouwelijke opvarenden worden onder meer tewerkgesteld bij de dek- dienst, als verpleegster, als tandarts-assistente en als hof meester. Van de twee officie ren onder de vrouwen gaat er een werken bij de verbin dingsdienst en de ander bij de administratie. Mannelijke op varenden die bezwaar hadden tegen collega's van de andere kunne, hebben overplaatsing kunnen aanvragen. Slechts één heer, een hofmeester, heeft gebruik gemaakt van deze ontsnappingsclausule in het experiment. Kapitein ter zee E. van Swaay, commandant van de „Zuiderkruis", temidden van zes van de in totaal 21 vrouwelijke opvarenden die onder hem komen te die nen. De derde van rechts is matroos Berdine Admiraal. DEN HAAG Minister Pais (onderwijs) heeft met de be kendmaking van zijn bezuinigingsplannen blijk gegeven van een „ivoren toren-mentaliteit. Dit zei de CDA-fractieleider Ruud Lubbers gisteravond in de NOS tv-rubriek Den Haag Vandaag. Daarbij doelde Lubbers vooral op het tijdstip van de bekendmaking, vlak voor Prinsjes dag. De bezuinigingen kunnen daardoor niet in het kader van het totale beleid worden geplaatst. De plannen van minister Pais behelzen bij een lager budget voor onderwijs het aantal arbeids plaatsen in stand te houden door de salarissen te verlagen. Jan Nico Scholten bij Waldheim NEW YORK Het tweede kamerlid Jan Nico Scholten (CDA), indiener van de motie voor een olie-embargo tegen Zuid-Afrika, heeft gisteren in New York een ontmoeting gehad met B. Akpo- rode Clark, voorzitter van de speciale VN-commissie tegen de zuidafrikaanse apartheid. De commissie komt volgende maand naar Europa en zal dan spreken met westeuropese parlementa riërs over een gecoördineerde actie inzake een olie-embargo. Scholten heeft in New York ook een onderhoud gehad met de secretaris-generaal van de VN, Kurt Waldheim. UTRECHT Het aantal intieme buitenech telijke relaties zal in ons land de komende jaren zeker toenemen. Dat meent de 34-jari- ge A.P. Buunk uit Nijmegen, die vandaag in Utrecht is gepromoveerd op een proefschrift waarin de resultaten zijn neergelegd van een diepgaand onderzoek naar intieme rela ties buiten het huwelijk. Ook met het huwe lijk vergelijkbare, duurzame samenlevings vormen van man en vrouw werden hierbij betrokken. Gebleken is dat buitenechtelijke relaties meer geaccepteerd worden naarma te het opleidingspeil van de partners hoger is, de onkerkelijkheid toeneemt en emanci patie van de vrouw voortschrijdt Dr. Buunk verrichtte zijn onderzoek onder 250 personen die hij bij een zogeheten selecte steek proef opspoorde in de hoger opgeleide en gro tendeels onkerkelijke milieus. Een volgens hemzelf opvallende conclusie die hij trok is, dat de jaloezie bij relaties met der den een belangrijke rol speelt. „Het is frap pant", zegt hij in een toelichting, „dat in veel zogenaamde open huwelijken, waarin alles be spreekbaar heet, de ondervraagden de jalouzie van'hun partners sterk onderschatten". De mate van afgunst loopt sterk uiteen, van lichte irritatie tot de ernstigste vorm van razer nij. „Ons is gebleken dat bij vier-vijfde van alle ondervraagden jaloezie een meer of minder sterke rol speelt. De oorzaken van jaloezie zijn meestal het idee dat men aandacht te kort komt, dat men wordt buitengesloten, dat men door de relatie die de partner met een ander onderhoudt in een onzekere positie wordt ge manoeuvreerd. Dat laatste argument speelt vooral bij vrouwen een rol en dan nog sterker bij vrouwen die samenwonen dan bij gehuw den". Hoewel de meeste ondervraagden relaties met derden aanvaardbaar achten of onderhouden, blijkt nagenoeg steeds dat men tevoren afspra ken maakt die ervoor moeten zorgen dat het huwelijk of de samenlevingsvorm geen schade ondervindt. „Eerlijkheid en openheid tegen el kaar over de relaties met de anderen wordt meestal geëist. Eenderde van de ondervraagden eist van de partner, dat de buitenechtelijke re-' laties niet te veelvuldig mogen zijn en niet te lang mogen duren". SCHIPHOL De Engelse luchtvaartmaatschappij Bri tish Airways gaat met in gang van 1 november op de lijnen Amsterdam/Manches ter en Amsterdam/Londen een zogeheten clubklasse in voeren. De eerste klasse ver dwijnt. De KLM heeft gis termiddag aangekondigd dat ook op de diensten naar Parijs en Glasgow het meer klassensysteem zal worden ingevoerd. De maatschapij hoopt dit systeem per 1 april 1981 op alle Europsese lijnen te hebben doorgevoerd. Voor wat betreft in de tourist-kl KLM uit van de vluchten korter minuten worden geen maaltijden meer verstrekt. de maaltijden asse gaat de vliegduur. Bij dan zeventig in deze klasse en dranken Op vluchten die langer duren, krijgen de passagiers in de tourist-klasse een „eenvoudige snack", fris drank is gratis en alcoholica wordt tegen betaling geleverd. De klassen in het vliegtuig worden door een gordijn van elkaar gescheiden. Deze week zal British Airways in Genève, waar vertegen woordigers van de Europse luchtvaartmaatschappijen bijeen zijn, een plan op tafel leggen om binnen Europa tot lagere tarieven te komen. De maatschappij stelt een Euro- buidget-tarief voor, dat onge veer vijftien procent lager ligt dan het huidige economy-ta- rief. KLM, British Airways en British Caledonian hebben voor het vervoer naar Enge land voor de maand november een nieuw tarief van 228 gul den ingesteld. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De PvdA-er Joop Voogd zal na de vol gende verkiezingen niet te rugkeren in de Tweede Ka mer. Na een lidmaatschap van achttien jaar, moet de fakkel maar eens overgeno men worden door een jonge re, aldus Voogd, die volgend jaar bovendien de AOW-ge- rechtigde leeftijd bereikt. Naast Voogd zijn ook H. Keu- ning, K. Kolthoff en me vrouw. S. Langedijk-De Jong niet meer beschikbaar als kan didaat voor de Tweede Kamer. Hetzelfde geldt voor G.W. Kolthoff wat betreft de Eerste Kamer. Volgens partijvoorzit ter Max van den Berg hebben bij geen van allen partijpolitie ke overwegingen een rol ge speeld. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De Federatie Nederlandse Vakbeweging heeft vorig jaar 6.200 leden verloren. Dit verlies wordt veroorzaakt door de teruggang van het ledenaantal bij de NK V-bonden, namelijk met een kleine 10.000 leden. De NV V-bonden daarentegen groeiden in totaal met onge veer 3.500 leden. Dit blijkt uit het FN V-jaarverslag over 1979. Het grootste verlies leed de in dustriebond FNV. Daar ver dwenen in een jaar tijd maar liefst 11.500 leden. Vooruitzichten voor zondag: Droog en tamelijk zonnig. Middagtemperatuur ongeveer 21 graden. Weersvooruitzich ten in cijfers gemiddeld: voor zondag: Aantal uren zon: 3 tot 9. Min. temp.: omstreeks 12 gra den. Kans op een droge perioden van minstens 12 uur: 95 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 80 procent. Noord- en Midden-Europa doordringen. Na het voorbij trekken van het regengebied komt het weer onder invloed van een rug van hogelucht- druk. Morgen ontstaan er weer flinke zonnige periode waarbij de middagtemperatuur rond de 17 graden ligt. Weersgesteldheid van gisteren Amsterdam Eindhoven Aberdeen Barcelona Bordeaux Frankfort Perioden met zon DE BILT (KNMI) - Een re gengebied dat vanmorgen bo ven Engeland en West-Frank rijk lag, trekt naar het oosten en zal in de middag het westen van ons land bereiken. In En geland viel uit de bewolking 5 tot 6 millimeter regen. In Schotland werd door enkele stations 11 millimeter opge vangen. Het hogedrukgebied dat de afgelopen dagen in een groot deel van West-Europa voor rustig weer zorgde, trekt weg naar net zuidoosten. Sto ringen afkomstig van de oce- naan kunnen hierdoor tot Las Palmas Beiroet Tel Avlv

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13