Poolse arbeiders nu een machtsfactor Aan macht Silezische afia" is einde gekomen Gekrakeel rond tribunaal verdringt aandacht voor Sacharov naar achtergrond b Relatie Nederlandse en Duitse christen democraten bekoeld Jeginselakkoord n Frans isserij-conflict Iran maakt buitenlandse betrekkingen afhankelijk van relatie met Israël ■JITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1980 PAGINA 9 DISSIDENT LITYNSKI: VABSCBAÜ „Ik ben ontzettend blij 1 iet de ontwikkelingen. De arbeiders in \olen zijn nu een machtsfactor van bete- Ienis geworden. Ze hebben eigen bonden; f hebben stakingsrecht. En als de rege- k ng zich niet aan de overeenkomsten oudt. zal die macht worden gebruikt. Ik eb heel veel vertrouwen in de toekomst". !\nek Litynski is weer thuis. Veertien uiterst izekere dagen lagen achter hem toen hij aandag het papiertje in handen kreeg ge drukt waarop stond dat „de reden van de ar restatie niet langer van toepassing was". Als hoofdredacteur van het ondergrondse blad Robotnik, „de arbeider", was hij op 19 augus tus opgepakt en werd hij naar een politiecel gebracht. De volgende dag kwamen achttien andere leden van het KOR, „Comité voor So ciale Zelfverdediging", achter de tralies te recht. Het duurde tot het einde van de sta king in Gdansk voordat de regering zwichtte voor het argument van actieleider Lech Wa lesa, dat de dissidenten moesten worden vrij gelaten: Anders gaan we opnieuw in sta king, we hebben er nu het recht toe". „Met vijf anderen KOR leden werd ik be schuldigd van het oprichten van een misdadi ge vereniging en van het verspreiden van il legale lectuur. Maar dat was pure intimidatie. Ze speelden hun laatste kaart uit. Ze meen den door ons te arresteren, de staking te kun nen breken. Ze hoopten de leiders in handen te hebben. Maar die zaten in Gdansk. Dat waren de arbeiders zelf". De tijd die Janek Litynski in de cel door bracht omschrijft hij als „spannend". „We wisten dat de stakers in Gdansk zouden vast houden aan hun eisen. Maar we wisten niet hoe de regering in Warschau daarop zou rea geren. Er bestond een kans dat het te gevaar lijk zou worden om door te gaan". De kans dat zijn blad Robotnik -oplage 10.000 en circa 100.000 lezers- nu legaal kan ver schijnen acht hij uitgesloten. „De censuur wordt minder streng maar niet opgeheven ANDRE HORLINGS Stakende mijnwerkers achter de poorten van de Lipcowy-kolenmijn in het gebied van Katowice. WARSCHAU Met rijn tallo ze mijnen en staalfabrieken is Katowice in het zuiden van Polen 's lands industriële cen trum bij uitstek. „Hier wordt het lot van de Poolse economie bepaald", aldus de trotse hoofdredacteur van de plaatse lijke krant, een goede vriend van de Poolse partijleider Gie- yek. Gierek die zelf geboren en getogen is in Silezië en jarenlang mijnwerker is geweest, heeft zijn huidige positie gro tendeels te danken aan het vertrou- wen dat hij genoot onder de mijnwer kers. Toen hij tien jaar geleden na het afzetten van Gomulka het ambt van partijleider aanvaardde, hoopte hij het economisch succes van Silezië natio- X naai te verbreiden. Dat deze stoute toekomstverwachtingen lang niet zijn uitgekomen, hebben de stakingen van de afgelopen weken overtuigend aan- 2getoond. Na verregaande concessies ivan de Poolse autoriteiten hebben de (arbeiders in de Oostzeehavens maan- jdag het werk hervat, maar in Silezië, Giereks eigen achterland, wordt nog steeds gestaakt en het hoeft geen na der betoog dat juist deze staking een zware, persoonlijke slag betekent voor Gierek en zijn beleid. Dver de juiste aard van het veelgepre- Izen „Katowice-model" kan getwist worden. Vast staat dat Westerse tech nologie, voorkeur voor centrale plan ning en zorg voor de levensstandaard van de arbeiders een voorname rol spelen. De arbeiders moeten voor hun betrekkelijke welvaart betalen met een strenge werkdiscipline. Harder dan elders wordt hier opgetreden te gen politieke dissidenten. Toen Gierek nog leider was van de plaatselijke communistische partij, fungeerde dit model uitstekend en Gierek kreeg zelfs de bijnaam „Ko ning van Silezië". Reeds tien jaar is de macht in Polen in handen van wat in de volksmond „de Silezische mafia" wordt genoemd. Afgezien van Gierek zijn ook de voor malige premier Edward Babiuch en enkele naaste medewerkers van Gie rek afkomstig uit Silezië. Gierek zal voorlopig nog Vel partijleider blijven, maar al? gevolg van de arbeidsonrust is de poltieke rol van de „Silezische mafia" nagenoeg uitgespeeld. De jongste stakingen kunnen tevens het eind betekenen van het econo misch leiderschap van Silezië. Het „Katowice-model" wordt al lang niet meer als ideaal beschouwd. Integen deel de Silezisch stakers eisen dat het „Gdansk model" met zijn onafhanke lijke, vrije vakbonden ook bij hen gaat gelden. De Poolse leiders hebben altijd gepro beerd om de Silezische mijnwerkers te vrijwaren voor de ernstige econo mische problemen waar de rest van het land mee kampt. Vergeleken met andere gebieden is Silezië dan ook een betrekkelijk welvarend gebied. In de meeste supermarkten wordt volop vlees verkocht en er zijn speciale va kantiekampen en sportfaciliteiten voor de mijnwerkers en hun gezin nen. Het salaris van de mijnwerkers is tenminste drie keer zo hoog als het nationaal gemiddelde. Toen ik enkele weken geleden, voor het uitbreken van de stakingen, een bezoek bracht aan een kolenmijn in Katowice, vertelde de directeur me dat hij zich voornamelijk bezig hield met de persoonlijke problemen van de stakers. Zo zei hij me bijvoorbeeld dat hij geregeld „campagnes" organiseer de om de mijnwerkersgezinnen aan vers fruit en groenten te helpen. Uit dankbaarheid voor wat Gierek destijds voor hen gedaan heeft, heb ben de mijnwerkers hem tot voor kort altijd onvoorwaardelijk gesteund. Zelfs tijdens de wijdverbreide arbeid sonrust van 1970 en 1976 bleven de ar beiders in Silezië aan het werk. Maar nu is ook hun geduld op. Ook aan Silezië is de economische malaise niet ongemerkt voorbij ge gaan. In de speciale woonwijken voor mijnwerkers heerst weliswaar nog geen schaarste aan essentiële con sumptieartikelen, maar in het cen trum van Katowice zijn de rijen voor de winkels even lang als elders in het land. Bovendien hebben de stakende mijn werkers eigen eisen die een oplossing voor het arbeidsconflict kunnen be moeilijken. Zij willen de afschaffing van een nieuwe ploegendienst die eind vorig jaar is geïntroduceerd om de produktie 24 uur per dag op gang te houden. Volgens dit systeem wor den alle mijnwerkers in vier ploegen verdeeld. Drie ploegen werken ieder acht uur per dag, terwijl de vierde ploeg slaapt. Iedere mijnwerker werkt zes dagen achtereen, waarna hij twee dagen vrij heeft. De autoriteiten stellen dat het vier- ploegen-systeem de werkomstandig heden ten goede komt en de mijnwer kers in staat stelt hun vrije dagen van «te voren te plannen. Tegenstanders van het nieuwe systeem, onder wie de plaatselijke bisschop, voeren aan dat het vierploegen-systeem niet in het voordeel van de arbeiders is omdat ze niet langer verzekerd zijn van een vrije zondag en omdat ze minder kans hebben om over te werken. Erger nog, sommigen menen dat het nieuwe systeem grotendeels verantwoordelijk is voor een aantal ernstige ongeluk ken waarbij vele mijnwerkers zijn omgekomen. Als er voortdurend wordt gewerkt, zo menen deze oppo nenten, kan het soms moeilijk zijn om de nodige reparaties en herstelwerk zaamheden te verrichten. Tot voor kort betoogden de economi sche experts van Katowice dat de eco nomische problemen van Polen alleen konden worden opgelost door een strengere arbeidsdiscipline en een ef ficiëntere planning. Het feit dat de stakingen nu zijn overgeslagen naar Silezië, het industriële paradepaardje van Polen, wijst erop dat deze strate gie drastisch gewijzigd moet worden en dat de wensen en verlangens van de gewone arbeiders en niet alleen hun lichamelijke behoeften meer aan dacht moeten krijgen. VICTOR ZORZA: Kremlin verdeeld over Polen LONDEN Als een aanwijzing hoe onzeker het Kremlin staat tegenover de huidige ontwikke lingen in Polen mogen het com mentaar worden beschouwd dat het Russische partijblad Pravda en daarna de Russische televisie gaf op de overeenkomst tussen de stakers in Gdansk en de Pool se regering. Beurtelings reageer de het Kremlin sterk afwijzend en toen weer gematigder op de ontwikkelingen in het buurland, zo schrijft de bekende Ameri kaanse Oost-Europa-kenner Vic tor Zorza in het Britse blad The Guardian. Volgens Zorza geven de signalen die uit Moskou ko men niet alleen blijk van ver warring ten aanzien van het offi ciële Russische standpunt, maar getuigen zij evenzeer van een vastberadenheid om alle opties open te houden, waarbij men uit drukkelijk militaire interventie niet uitsluit. In het commentaar van de Russische televisie werd goedkeurend gesproken over de inwilliging van de economische eisen, maar met geen woord ge rept over de politieke eisen van de stakers, waarmee wordt aan gegeven dat Moskou deze eisen verwerpt De suggestie dat de Sovjet-Unie Polen zou kunnen binnenvallen wordt door de Poolse leider Rakowski met het gebruikelijke dédain beant woord. Precies zoals dit twaalf jaar geleden in Tsjechoslowakije gebeurde, aldus Zorza. CDA'ERS KLAPPEN NIET VOOR STRAUSS OP EPV-CONGRES (Van een onzer verslaggevers) KEULEN De christen-democratische Europese VoUupar tij (EVP) wil dat de uitgaven voor bewapening en andere militaire zaken geleidelijk omlaag gebracht worden ten be hoeve van hulp aan de armste landen. In de slotresolutie van het tweedaagse congres van de EVP in Keulen is deze rechtstreekse koppeling tussen militaire uitgaven en ont wikkelingshulp opgenomen door het voortdurend dreigen van de Nederlandse CD A-delegatie. De CDA'ers verzetten zich, aanvankelijk als enigen, tegen een ontwerpresolutie die voornamelijk door de Westduitse CDU-CSU was geïn spireerd. Deze houding was er mede de oorzaak van, dat de relatie tussen het CDA en de Duitse CDU-CSU na de afgelo pen dagen danig is bekoeld. In de ontwerp-resolutie waren de planken van het vredes- en veiligheidsbeleid uit dik hout gezaagd. De noodzaak om „de af- schrikkingskr^cht van het Atlantisch bondgenootschap" te ver groten was in die resolutie dik onderstreept. De Duitsers, die hun verkiezingscampagne hebben gebouwd op de slogan „Vrede in Veiligheid" namen in het commissie-over leg alle middelen te baat om hun standpunt aanvaard te krijgen. Met compromisformuleringen als „een realistische vredespoli tiek" en „groeiende afschrikking" probeerden ze de overigen op hun spoor te krijgen. Maar de Nederlandse delegatie weigerde akkoord te gaan met een resolutie die „angst en bedreigingzou uitstralen. Volgens de Nederlandse CDA-delegatie is de verhouding met de vertegenwoordigers van de CDU-CSU „grondig verpest'. Ze zal nog meer verslechterd zijn door het niet onopgemerkt gebleven feit dat geen enkel lid van de Nederlandse delegatie de handen op elkaar bracht voor de rede van kandidaat-bondskanselier van CDU-CSU Strauss, die bol stond van bezwerende woorden over de dreiging van het Sovjet-imperialisme. Over verlaging van defensie-uitgaven sprak Strauss met geen woord. Op nog twee andere punten uit de ontwerp-resolutie behaalde de CDA-delegatie winst. Een passage, waarin spijtig werd vast gesteld dat de jeugd niet meer dankbaar is voor een politiek en economisch bestel dat de vrede waarborgt, werd naar de prulle- mand verwezen. In plaats daarvan werd de voorname rol die de jeugd kan spelen in de ontwikkeling van vrede, stabiliteit en vrijheid in Europa onderstreept. De ontwerp-tekst die uitgelegd kon worden als het terugsturen van de vrouw naar kinderen en keuken („Een betere positie van de vrouw als huisvrouw en moeder") werd eveneens geschrapt. Daarvoor in de plaats kwam een tekst die aandringt op gelijke rechten voor de vrouw overal in de Europese Gemeenschap. De Nederlandse delegatie ver klaarde, hoewel de resolutie werd ondertekend, bij monde van voorzitter Van Zeil teleurgesteld te blijven over de formulering van verschillende onderdelen van de christen-democratische slotverklaring. Syrië enthousiast over oproep Ghadaffi DAMASCUS De leiding van de regerende Baath-partij in Sy rië heeft „het nationale en historische appel" van de Libische leider Ghaddafi tot vorming van een unie tussen Syrië en Libië" geestdriftig ontvangen." In een communiqué van de Baath-partij heeft de leiding meege deeld van de partij zal strijden om serieus te werken aan de vor ming van deze unie. RESIDENT CARTER: Reagan een gevaar voor eiligheid VS en wereldvrede" (DEPENDENCE De Republikeinse presidentskandi- at Ronald Reagan is een gevaar voor de veiligheid van de Irenigde Staten en de wereldvrede. Dit zei president Car- 1 van de Verenigde Staten vannacht in een verkiezingsre- in de stad Independence in de staat Missouri. Amerikaanse presidenten van na de oorlog hebben zich fens Carter ingespannen voor een beheersing van de wapen loop. „Ronald Reagan is de eerste die van dat beleid ai- kt", aldus de president. teren bood Reagan zijn verontschuldigingen aan voor zijn gisteren geuitte verwijt aan de president, dat deze zijn ver- zingscampagne begonnen was in de „bakermat" van de racis- he Ku KLux Klan. Deze opmerking was bij velen in het ver- trde keelgat geschoten. Carter verweet zijn opponent ver- èldheid te zaaien in de VS door het Zuiden te identificeren It de Ku Klux Klan. RIJS Na een marat- i-gesprek van veertien in is vanmorgen vroeg I beginselovereenkomst eikt in het al weken sle- ide Franse visserijconf- Alleen de communisti- le vakbond CGT verzet h tegen het akkoord, dat de stakende vissers zal rilen voorgelegd. voornaamste aspect van jovereenkomst is dat in de ustriële visserij geen ontsla- i zullen vallen en dat de ;n die de vissers aan de wal doorbrengen op een speciale wijze gecompenseerd worden. Het conflict brak meer dan een maand geleden uit en had tot gevolg, dat vrijwel alle Franse havens werden geblok keerd. Over de problemen die er bestaan met de kleine, zelf standige vissers is bekend, dat ook voor hen een overeen komst in de maak is. Deze vis sers willen op de eerste plaats een vermindering van de brandstofprijzen die in het laatste jaar dermate gestegen zijn dat zij het hun onmogelijk maken met winst te werken. TEHERAN Iran zal zijn betrekkingen met het buiten land vooral laten afhangen van de verhouding van het be trokken land tot Israël, aldus een van de punten in het rege ringsprogramma van premier Mohammed Ali Rajai, zoals dat in het blad Etelaat gepubliceerd is. Het programma is bekend geworden hoewel premier Rajai het, in verband met de onenigheid met president Bani Sadr, nog niet officieel ter discussie heeft gebracht. Het programma noemt de VS „de grootste vijand van de revolu tie en de eigenlijke hindernis op weg naar de overwinning van de revolutie". De regering Rajai keert zich in het algemeen te gen invloeden uit het Westen en uit het Oosten en wil het zwaartepunt van de betrekkingen leggen bij de landen van Azië, Afrika en Latijns-Amerika. Deze landen genieten voortaan voorkeursbehandeling. Het ministerie van buitenlandse zaken zal daarom „revolutio nair" moeten worden gereorganiseerd en alle ambassades en vertegenwoordigingen in het buitenland moeten van de resten van het sjahregiem gezuiverd worden; de samenwerking met de islamitische studentenverenigingen in deze landen moet worden versterkt. In het binnenland moeten alle belangrijke sleutelposi ties voortaan in handen komen van gelovige moslems, die zich, op elke gebied, strikt houden aan de richtlijnen van de imam (ayatollah Khomeiny). NIET-POLITIEKE AANPAK VALT SLECHT Enige initiatiefnemers van het morgen in Den Haag te houden Sacharov-tri- bunaal. V.l.n.r. Victor Stern, zoon van de organisator Michael Stern, rector- magnificus ir. F.G. Klevits (Delft), dr. R. Janssens en mr. P. Schelham van het Residentieorkest. (Vervolg van voorpagina) DEN HAAG Wat steekt er achter de wei gering van de degenen in Nederland die be gaan zijn met het lot van de Russische dissi denten, zich te onthouden van medewerking aan het komende Sacharov-tribunaal in de Haagse Ridderzaal? Is het een kwestie van jaloezie, van verschil in politieke opvatting of omdat men werkelijk gelooft dat dit tri bunaal de zaak van de in januari naar Gor ki verbannen Russische fysicus niet dient? Duidelijk is dat de eigengereide dr. Michael Stern, die nota bene in maart 1977 door toe doen van een groot aantal Westerse promi nenten een Russisch strafkamp kon verla ten, sommige van zijn beschermers tegen de haren heeft ingestreken. Er wordt in dat verband gewezen op het in mei gehouden Sjaranski-tribunaal, dat pas na lang aarzelen door de PvdA-politici Van den Bergh en Van Thijn en na ampele raadpleging van alle betrokkenen in Amsterdam werd gehou den. De mensen die daarop waren uitgenodigd waren alle van onverdachte links-georiënteer de signatuur. Maar erkende strijders voor de rechten van de mens zoals mevrouw Coretta King, de Amerikaanse oud VN-ambassadeur Andrew Young, de Portugese ex-premier Mario Soares, de Franse advocaat Roger Badinter, de voormalige Israëlische minister van justitie Gi deon Hausner ontbreken de komende dagen in Den Haag. Volgens de Oost-Europa deskundige Martin van den Heuvel, die zich sterk verzet tegen het Sactiarov-tribunaal, kan dat bepaald niet gezegd worden van de juryleden die in de Ridderzaal het woord voeren, onder wie de dis sident van het eerste uur Andrei Sinjavski, mo menteel hoogleraar aan de Sorbonne, en de Amerikaanse Nobelprijswinnaar W. Shockley „een man die zich leende voor het instellen van een spermabank voor het kweken van intelli gente mensen in Amerika"). In kringen van de PvdA gelooft men dat een dergelijk gezelschap bij de Russische autoriteiten geen enkele in druk kan maken en daarom de zaak van Sa charov alleen maar schade kan lijden. Toen de Sterns op 25 januari van dit jaar aan kondigden iets voor Sacharov te willen doen, maakten zij meteen duidelijk dat zij zouden streven naar een wetenschappelijk opgezet tri bunaal. Er zou een louter wetenschappelijke analyse gegeven worden van de positie van Sa charov en andere Russische dissidenten. Dat zou, aldus de organisatoren, het meest indruk maken op de Sovjet-leiding gezien het zeldzame Brestige dat de wetenschappers in de Sovjet- Inie nog altijd genieten. Hoe bij een dergelijke aanpak de politiek omzeild zou kunnen worden was een vraag waarop de organisatoren geen duidelijk antwoord wisten te verschaffen. Uitgaande van deze opzet besloot men voor steun aan te kloppen bij de Nederlandse uni versiteiten en Nobelprijswinnaars. De rectores- magnifici van alle Nederlandse universiteiten betuigden hun instemming en onderstreepten het wetenschappelijk karakter van het tribu naal. Een groot aantal Nobelprijswinnaars nam verder zitting in een comité van aanbeveling. Men ontkwam er echter ondanks de nage streefde wetenschappelijke opzet niet aan, be gin augustus deskundigen uit het politieke kamp, met name uit de PvdA die zich in het voorjaar hadden sterk gemaakt voor Sjsjarans- ki, uit te. nodigen. Zij bedankten echter feeste lijk voor het tribunaal met het motief dat in een tijdsbestek van amper drie weken geen zin nige bijdrage zou zijn te leveren. Bovendien was men in PvdA-kring, zoals gezegd, aller minst onder de indruk van de medewerkers aan het tribunaal. Verder verbaasde men zich erover dat de Sterns geen Nederlandse joodse vertegenwoordigers hadden uitgenodigd, die van oudsher nauw betrokken zijn bii de zaak van de Russische dissidenten, zoals de Haagse rabbijn Soetendorp. Persoonlijke wrijvingen zouden daarvan de oorzaak zijn. Van jaloezie spreken insiders wanneer het gaat om de faciliteiten die aan de organisatoren van het Sacharov-tribunaal zijn verleend. Opval lend is de medewerking die de autoriteiten ver lenen. Behalve een ontvangst door minister Pais van Onderwijs en het gemeentebestuur van Den Haag wordt de conferentie geopend door burgemeester Schols. De regering heeft de Ridderzaal ter beschikking gesteld. Het Resi dentie-orkest verzorgt kosteloos onder lei ding van de eveneens gratis optredende Russi sche dirigent Rudolf Barshai in diezelfde Rid derzaal een benefiet-concert van opmerkelijke allure. De organisatoren van het Sjaranki-tri- bunaal moesten het zonder die medewerking stellen, hadden haar waarschijnlijk ook niet ge zocht. Maar wat volgens de PvdA-politici het zwaarst weegt is dat Sacharov niet uitdrukkelijk zijn toestemming heeft verleend en het er zelfs op zou lijken maar meer dan een indruk is dit niet dat Sacharov zich tegen de conferentie zou hebben gekeerd. Als het erom gaat dat aan de positie van Sacharov door dit tribunaal scha de kan worden gedaan wijst men er onder meer op, dat het resultaat van het tribunaal kan zijn dat Sacharov het land wordt uitgezet, iets dat hij niet zou willen. Sacharov heeft er echter in maart via zijn vrouw Yelena Bonner aan westerse correspondeten in Moskou her haaldelijk blijk van gegeven, dat hij aan ver banning uit zijn land de voorkeur geeft boven langdurige verbanning in Gorki. De Sterns verbazen zich over het verwijt dat Sacharov geen actie voor zich zelf zou wensen. „Heeft hij niet voortdurend in het westen aan dacht gevraagd voor de positie van de Russi sche dissidenten? Waarom denkt men juist nu dat men de dissident-in-kwestie in gevaar brengt?" Een vraag die voor buitenstaanders niet naar behoren is te beantwoorden. Onder tussen heeft de interne strijd tussen voor- en te genstanders van dit tribunaal tot jammerlijk ge volg dat de zaak waar het allemaal om begon nen is, de bedreigde positie van Andrej Sacha rov, op de achtergrond dreigt te raken. PAUL VAN VELTHOVEN

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9