\oordwijk studeert ieuwbouw Palace op 'Volksoploop bij een troonswisseling rond het eeuwenoude Hof van Holland de fiets vanRoelofarendsveen naarhet 'Baflo' sOp Engelse Gelijke kansen voor mannen en vrouwen, ook in hogere functies J NOORDWIJK lat de ruïnes ifzienbare tijd Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. 30 jaar zee verkenners Boter- huiseiland DE KAAG De stich ting Zëeverkennerscen- trum Kagerplassen viert zaterdag 6 september het feit dat 30 jaar geleden het Boterhuiseiland als buitencentrum in ge bruik kon worden geno men door zeeverkenners uit de Haagse en Leidse regio. Het eiland in de Zijl heeft een ligplaatscapaciteit van 95 vaartuigen en wordt ge bruikt door 16 groepen met in totaal 600 leden. Van april tot oktober wordt er door de zeever kenners ook gekampeerd opo het eiland aan de zuid zijde van de kagerplassen. Vanaf 13.00 uur zijn er de monstraties feilen, plank- zeilen, roeien, schieman nen, touwslaan, pionieren en bruggen bouwen. De zeeverkenners zullen ook een model-tentenkamp in richten en houtvuren aan leggen. Om vier uur 's middags begint een vlootschouw van bijna 100 Lelievletten en schouwen, sleepvaartuigen en wacht schepen. LEIDEN Naast het scheppen van gelijke kansen voor mannelijke en vrouwelijke sol licitanten wil het gemeentebestuur ook aan dacht gaan besteden aan de gelijke kansen voor beide geslachten bij hogere functies. Onlangs verscheen een door de afdeling Per soneelszaken opgestelde nota waarin voor stellen worden gedaan om gelijke kansen te scheppen. Het grote probleem zowel voor mannen als bij vrouwen bij de discussie rondom de hogere functies is dat er bij de gemeente Leiden eigen lijk geen gericht carrièrebeleid bestaat en het ook nog maar de vraag is of een dergelijk be leid binnen de Leidse organisatie wel mogelijk is. Desondanks meent de afdeling personeelsza ken toch wel enkele drempels te kunnen weg nemen die vrouwen de toegang tot hogere functies kunnen belemmeren. Enkele van deze drempels zijn bijvoorbeeld dat de organisatie niet gewend is aan vrouwen op hogere functies, dat het voor vrouwen minder vanzelfsprekend is om te gaan studeren en dat vrouwen gehinderd worden doordat zij naast hun werk vaak voor een gezin moeten zorgen. 'Het ontbreken van een loopbaanbeleid, het ontbreken van begeleiding voor studerende ambtenaren en het ontbreken van een over zicht van mogelijkheden voor vrouwen op de arbeids- en studiemarkt tellen voor vrouwen nog zwaarder dan voor mannen,' aldus de nota. Het rapport doet een aantal suggesties om te be reiken dat het aantal vrouwen op hogere func ties zal toenemen. Allereerst zou er meer voor lichting moeten worden gegeven over het feit dat het voor vrouwen ook nuttig kan zijn om. aan hun loopbaan te werken. Met informatie-- materiaal en vormingsprogramma's zouden de vrouwelijke ambtenaren kunnen worden voor gelicht over de praktische mogelijkheden die zij hebben. Wanneer zij besluiten om te gaan stu deren zou er begeleiding en extra faciliteiten beschikbaar gesteld moeten worden om de slaagkans te vergroten. Tenslotte doet de afdeling personeelszaken een suggestie die ook al bij eerdere vrouwenmoties werd besproken. Voor hogere funties in adver tenties zou kunnen worden aangegeven dat bij gelijke geschiktheid de voorkeur naar een vrouw zal uitgaan. Hierbij bestaat echter het gevaar dat deze toevoeging de kwaliteit van het manlijke aanbod zal doen verminderen zonder dat hier een voldoende kwalitatief aanbod van vrouwen tegenover staat. 'En. dat zou een slech te zaak zijn' aldus de afdeling Personeelszaken die adviseert om eerst maar eens te kijken hoe andere gemeenten deze problematiek aanpak ken voordat Leiden hieraan begint. LEIDSE COURANT UJINES SPOEDIG TEGEN DE GROND Grand en Seis heeft een schetsplan emaakt voor nieuwbouw op dit mar ante punt van de badplaats. Dit plan (rordt momenteel door B. en W. bestu- eerd. Naar verluidt zou het vrij goed n in de regels,, die het gemeentebe- voor het bouwen op deze plaats de boulevard heeft gesteld. Zo zou pand op de begane grond ruimte ieden aan horeca-accommodatie, con- s/vergaderruimte, en dergelijke. Op verdiepingen, vijf in totaal, komen ppartementen. Na de derc|e verdie- krijgt het gebouw een gevarieerde oogte, waardoor het een minder mas- aanzien krijgt en beter aansluit de reeds bestaande nieuwbouw aan Koningin Wilhelmina Boulevard. is persé niet zo, dat voor dit plan een bouwvergunning is verleend", eelde wethouder Cees van Duijn mee. De rocedure zal waarschijnlijk zo zijn, dat bestudering plaatsvindt van het hetsplan. Geeft het college daaraan zijn dan .wordt door de architect een uwplan ontworpen en eerst dan staat het aan B. en W. ter beoordeling of voor het ingediende bouwplan een vergunning wordt verleend. In wiens opdracht het ar chitectenbureau werkt en wie dit miljoe nenproject gaat financieren, is op dit mo- 'vond, 29 juni 1912 werd het met een feest maal ingewijd. Sinds die tijd domineerde Palace in het hart van de badplaats en het heeft in de ruim vijfenzeventig jaar van z'n bestaan aan tienduizenden vakantie- ment nog niet bekend. Het gemeentebe- gangers uit binnen- en buitenland gast- tuur van Noordwijk zou nielj onwelwil- vrijheid verleend. lend ten opzichte van dit schetsplan staan, al zal het bij de onderhandelingen zeker In de laatste jaren leek het hotet een steen des aanstoots te worden. Het begon met eisen stellen wat vormgeving en andere een kwestie tussen het gemeentebestuur esthetische aspecten betreft. Anderzijds is het natuurlijk van groot belang voor de badplaats dat de puinhoop aan het Palace- plein zo spoedig mogelijk verdwijnt. Het Palace Hotel werd in 1912 gebouwd op de plaats van het vroegere Badhotel van Willem Hendrik van Konijnenburg. De N.V. Hotelmaatschappij Noordwijk aan Zee nam dit bedrijf in 1911 over voor 72.000,-. Direct daarop begon men met de sloop „en in het volgend jaar verrees daar een paleis", meldt Noordwijks histo rieschrijver Kloos. Het Palace Hotel met z'n 95 kamers werd opengesteld voor het internationaal badverkeer, aangeduid door de wapens van Brazilië, Duitsland, België, Hongarije, Frankrijk, Rusland, En en eigenaar-directeur Nico van Hese over het sluitingstijdstip voor de bar-dancing, waarbij de gemeenteraad een eind wilde maken aan een oud privilege van het ho tel om tot 's nachts vier uur open te zijn. Daarna was er een zibh lang voortslepen de touwtrekkerij tussen gemeente en ho teldirectie over een aangebrachte over kapping van het terras, waarin tenslotte de Raad van State de knoop moest door hakken. De climax kwam in de rampzalige decem- bernacht van 1978, toen Palace in vlam men opging en er een rokende puinhoop overbleef. Plannen tot herbouw gingen de mist in doordat de hoteleigenaar en de ge meente het niet eens konden worden, on- geland, Nederland, Amerika, Hongarije, der meer over de hoogte van het te ver- Frankrijk, Rusland, Engeland, Nederland, Amerika. Oostenrijk, Spanje, Argentinië, bouwen pand. Maar intussen bleef de bad plaats zitten met een geschonden aange- Zwitserland en Noordwijk, in het front zicht. Een face-lift, eventueel a la Le van de omvangrijke gevel. Zaterdaga- Grand, is hard nodig. WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1980 PAGINA 5 studenten aan, die de inmiddels döor Piet van Rijn verlaten boerderij in Roelofarendsveen hadden gehuurd. Daarbij kwamen nog een paar fietsende schaatsvrienden en er ontstond een groep van twaalf man. Ik weet, dat dit verhaal moeilijk is. Een jaarlijks terugkerend familiebezoek, tot 1977, was het. Toen verhuisde Piet van Rijn voor het oog van gans televisiekijkend Nederland naar Maplehurst in Zuid- Engeland. Esdoornhorst, zouden wij zeggen. De fietsende groep werd daardoor niet verontrust, en al spoedig werd het plan .opgevat om de tocht via de boot naar Engeland te maken. De peddelende rakkers maakten het zelfs zo bont, dat ze in Baflo het naambord Baflo onteigenden en het op de eerste rit naar Maplehurst meenamen. Bij de toegang tot het Britse Esdoornhorst zetten de koene Veense pedaalridders het Groningse bord neer, want eigenlijk wilden ze het liefst elk jaar naar Baflo rijden om op. schaatspeil te blijven en de vriendschapsbanden te onderhouden, De boot werd algauw verwisseld voor het vliegtuig, want gaandeweg waren het twintig liefhebbers die naar het Engelse „Baflo" wilden rijden. En de fietsen gingen mee aan boord. De KLM staat werkelijk voor niets. Huppekee naar Londen gevlogen. En daarna de prestatie: 's zaterdagsmorgens op reis en daarna ongeveer 600 kilometer door het prachtige, golvende Zuid-Engeland fietsen. En 's maandagsavonds weer safe bij moeders thuis. De Veen Baflo is weer gedaan; met Nederlandse bloemen, als een fleurige groet van huis tot huis. En tot wederziens, op de één of andere manier. voor recepties, bruiloften en partijen, die begeleid gaan worden met all-in service paketten, onder meer inhoudende het voorrijden van koetsjes om daarmee de eigen tijd een eeuwtje terug te zetten. Alleen de tegenprestatie wordt uitgedrukt in een hoeveelheid vigerende vrij harde Hollandse guldens. Het Hof kan niet op, zou je zo zeggen, maar de hofhouding ziet het allemaal met vertrouwen aan. Want een begin zonder enthousiasme is een vervroegd einde. Ik hoor daar ook, dat er een zaal is, geschikt voor „een dertigtal" personen en er is ook een zaal waarin gemakkelijk 120 mensen een plaats kunnen vinden. Dat zal dan de zaal zijn waar eergisteren ongeveer driehonderd dames en heren, lacherig en koket, als haringen in een tonnetje zaten. Toekomstplan: een extra vergaderzaal. Misschien in de tuin. Aan een hofnar is nog niet gedacht. Die zal zichzelf wel aandienen. Het Hof van Holland blijve bloeien en groeien. Zeker nu het verankerd ligt, moet dat mogelijk zijn. Een niet zo alledaags gezicht op Schiphol: zeventien geestdriftige wielrijders en hun verzorgers tijdens de klassieker Roelofarendsveen-Baflo c.q. Maplehurst (U.K.). Met de bloemen die een fleurige groet uitdrukten. Kijk maar eens aan: daar is KLM cóntactemployee (een functie die we nog zelden zijn tegengekomen) Erica - Heydy van der Zeep wat een ongedachte wereld die als een der eersten zulk een charmante groet in ontvangst mocht nemen. En contact is het begin der KLM-wijsheid. En verder van loss of lynx: Sjaak van Rijn, Jos van Rijn, Jan van der Sprong, Leon Hoogervorst, Nico Rotteveel, Nico van der Wereld, Piet Klein, Willem Hooymans, Kees Paauw, Kees van Noort, Sjaak Rietbroek, Nico van Brussel, Hein Krantz, Jan van Rijn, Michiel Doornbosch, Harry Ramler, Theo Schakenbosch, Will van den Berg (chauffeur), Kees van Berkel (toerleider) en Hans Janson (medische verzorging). Dat was het einde; dat deed de deur dicht. 'vorig jaar van voorganger Oehl de klassieke parel van de Voorstraat voor een fiks bedrag overnam. Rekensommen hadden de nachtrust al menigmaal verstoord. Een dik miljoentje zat er wel, binnen die van nostalgie druipende muren rond de met palmen omgeven „wintertuin". Maar Het Hof bleef Het Hof en iedereen had daar aardigheid aan. Totdat „de omstandigheden des levens" ook Willem Vink te pakken kregen. Persoonlijke redenen noopten Vink het Hof jammerlijk af te stoten, hartezeer, dat aan een nieuw tijdperk voorafging. Overigens schijnt Joop van den Anker (directeur van het voormalige Palace Hotel en recentelijk eenzelfde functie uitoefenend in het hotel-restaurant „Fruits de Mer") al veel eerder te kennen hebben gegeven, eens de vorstelijke bezitter van het Hof van Hólland te willen zijn. Toen Willem het vinkentouw naderde, werd het Joops tijd en zijn vrouw Joke vond ook, dat hij het maar moest doen. „Dat maken we nooit meer mee", moet Hof-directeur Joop van den Anker gedacht (of gezegd) hebben toen hij, zijdelings, vernam van de parkeerchaos in de dorpskom, omdat tout le monde zijn troonsbestijging wilde meevieren. Daarin zal hij gelijk krijgen, tenzij hij over onbepaalde tijd op zijn beurt de macht overdraagt aan iemand die dan weer Het Hof van Holland in alle eer en deugd wenst te handhaven. Want het was deze week wel erg duidelijk, dat al die toegestroomde meelevenden heel erg blij waren met het voortbestaan van deze uitzonderlijke herberg in een met zwaarbeladen zilverkleurige plateaus in een soort wanhopige steeple chase van de bar naar de afnemer. De bar was de commandopost, de onuitputtelijke, niet te stelpen bron ook van alles wat maar drinkbaar was. Via een redelijk vrijgehouden zijspoor werden de bitterballen en de opgemaakte hartige hapjes in grote hoeveelheden naar de verschillende bestemmingen gerangeerd, waarna ze werden Het Noordwijkse Hof van Holland had maandagmiddag meer weg van het Hof van Eden. Zowat de hele erl bad- annex bloemenplaats scheen a| leeggelopen en de massa gj volks concentreerde zich n£| op één punt aan de c| weergaloze Voorstraat: Het Hof van Holland, ter plaatse in de 1 geschiedenis al in 1609 als pleisterplaats voor de sic vermoeide, hongerige en n dorstige reiziger, ging e van de hand. Het 1 gerenommeerde hotel- k, restaurant, van een type n dat nog maar zelden II voorkomt, werd op 1 april van het vorig jaar (en dat was niet bij wijze van grap) door Vink van Oehl overgenomen en nu was het Van den Anker die de deursleutel uit de vingers van Vink griste. Vele honderden partijgangers waren daarvan getuige. ze Althans een handjevol aj dat dicht bij de plaats i van handeling stond, v< want de menigte zelf zat volkomen vast in de ,ie Zeilen en gangen van het gebouw. Dat waren de Noordwijkse ingezetenen in redelijken en "zelfs goeden doen; welgesteld aanlopende relaties, representabelen in Blijdschap alom, zo op het oog: Willem Vink draagt schertsenderwijs de notsieu- tels over aan nieuwe eigenaar Joop van den Anker; rechts mevrouw Joke van den Anker, die kennelijk nog meer perspectief ziet. uitgaanstenue van goede snit of in snoezige toiletjes. Kijken en gezien worden. Dat was ook de bijna voltallige roerige Noordwijkse horeca-wereld, en juist deze aanwezigheid scheen op de kenners bijzonder veel indruk te maken. Waar toevallig geen mensen konden staan, stonden ontelbare bloemstukken. En daartussen door laveerden hooggemutste koksfiguren, dienstertjes en zwarte obers gedistribueerd. In twee uur tijd steeg de gezelligheid van gereserveerd naar uitbundig. Tot de tap toe ging. De sleutels waren toen inmiddels al van eigenaar veranderd. Dat had vrijwel niemand in de gaten. Het Hof van Holland bruiste enorm en tierde weliger dan ooit. De nieuwe hofhouding mocht nadien moe maar tevreden zijn. Inderdaad dacht Willem Vink niet aan een aprilmop, toen hij I Als je maar fietsen kunt. Voor de rest maakt (je het niets uit. Daaraan moest ik denken, toen ,aij ik het laatste nieuws vernam aangaande een 5r] stel nog lang niet doorgedraaide Veenders. In Roelofarendsveen woont namelijk een n€ groepje halsstarrigen dat al jaren een B traditie aan het hooghouden is. Ze fietsen rai zich een rotje. Laten we dat maar zeggen, f om te beginnen. De feiten volgend, moet ik Q u mededelen, dat de gebroeders Van Rijn al jij, in 1975 de aanzet gaven tot de Veense ,n „klassieker" Roelofarendsveen-Baflo. En p weer terug. Baflo mag wellicht qe onvriendelijk klinken, een beetje blafferig, jrj, maar Baflo is een oprecht noord-Gronings dorp, waar vriendelijke mensen wonen. In y mijn eigen diensttijd ik moet nu teruggaan tot de dagen dat we een Britse U£j „drill" kregen hadden we op de kamer een formidabele Grunneger die iedereen q bang kon maken en in een onheilspellende jq bui z'n plaats van herkomst nadrukkelijk Qf spelde als „Baffflo", waarbij z'n ogen bliksemschichten schoten alsof hij Wodan zelf was. Maar Baflo moet erg aangenaam zijn. Laten we het nu hpbben over, de Van Rijns uit het Veense. Nog niet zo lang geleden verhuisde een Van Rijn onverhoeds naar Baflo. Slechts weinigen verdiepten zich in de zin daarvan. Een enkeling vond, dat je pe de naam irt runenschrift zou moeten neerkrassen. Niettemin, ook de verhuisde r Van Rijn bleef een fervent roi 'schaatsliefhebber, zoals alle Van Rijns 'a] schijnen te zijn. Die lui houden des zomers •la hun conditie op peil door te fietsen. Dat gebeurde door tweemaal 300 kilometer naar Baflo en terug te rijden. Van de Veen uit dus. Bij de groep sloten zich vijf biologie- monumentale, even umeKe, omgeving. De Van den Ankers gaan het Hof voortzetten zoals 't Het Hof betaamt. Joop en Joke kennen de hotellerie als hun broekzak; nou ja, Joop zou dit kunnen beamen. Vader Van den Anker was eigenaar van „Esplanade" in Nijmegen en zoon Joop deed in het vak Europese ervaring op. Chef kok Piet van Dam is met de Van den Ankers meegekomen om de keukenbrigade van het Hof te gaan leiden. Nieuwe heren, nieuwe wetten. Terwijl Willem Vink van de nood een deugd heeft gemaakt en terzijde is getreden, hebben Joop en Joke, als echte hofmakers, al besloten Het Hof van Holland nog aantrekkelijker te maken met, bijvoorbeeld, de invoering van een „happy hour", een gelukkig uurtje. Wat dat in de praktijk ook moge zijn. In elk geval is gedacht aan aanwippende mensen uit het bedrijfsleven, kantoren, banken en dergelijke. Lieden die 's middags na de baas z'n tijd hun gelukkig uurtje kunnen bouwen. De (vreemde) gang van zaken schijnt gebaseerd te zijn op een eerste borrel die voor eigen rekening is. De fweede is op kosten van Het Hof, maar over een derde, vierde, laat staan een vijfde, wordt verder maar niet gesproken. Het „happy hour" wordt voorts geschraagd door een borrel-garnituur dat hongerig maakt en derhalve gratis door de hofhouding wordt verstrekt. Ook is al gesproken over een andere „special": een koffie-met- gebak-uur, in de ochtend, voor kriekende dames en dolende wandelaars. Er moet zelfs gedacht zijn aan „een gezellig contact tussen de gasten" en aan het maken van wandelingen door het oude dorp Unter den Linden. Dan komt er nog wijd en zijd bekendstaande Dolf Pierie, die op gezette tijden de piano zal bespelen. Dames en heren: Dolf Pierie, pingelend in de weekeinden en later ook op andere dagen, voor het sfeertje. Intern zullen de vijftien ruime hotelkamers een moderner aandoende allure krijgen. En dan maar hopen, dat ze „ja alle belegt sind" in het seizoen en daarbuiten. Verder ziet ook het nieuwe runnende paar het Hof als een uitgelezen centrum

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5