Opnieuw gifvaten in Alphen Voorwal hoort wal la Volop gevaar rond 'Gat van Lagendijk' Gedeputeerde opent fietspad van Woubrugge naar Hoogmade 10 jaar vriendschap tussen Hazerswoude en Waldkappel Paardenmarkt in Valkenburg REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1980 PAGINi ALPHEN AAN DEN RIJN Opnieuw is de Alphense samenleving vandaag opge schrikt door de mogelijk vondst van vaten giftig af val. Na de vondst van vaten giftig afval op het land van boer De Lange aan de Al phense West Kanaalweg, is de kans groot dat op grote schaal vaten met chemisch materiaal op de Alphense vuilstortplaats in de Coupé polder illegaal zijn gestort. De 7 a 8 hectare grote vuil stortplaats ligt achter de wijk Ridderveld pal tegen het recreatiegebied Zeeger- plas. Al in een veel eerder stadium deden geruchten rond het illegale afvaldum- pen de ronde in Alphen. Het PvdA-raadslid H. Metaal verklaarde zelfs in de raads vergadering van juni te be schikken over belastend materiaal tegen een Alphen se ambtenaar die zich om zou laten kopen om af en toe een oogje dicht te knij pen bij het storten van gif tig chemisch afval. Het gemeentelijke onderzoek naar deze beschuldiging leverde evenwel geen con crete aanwijzingen op. Functionarissen van de Alphense politie ondervroegen een groot aantal omwonenden en medewer kers van de gemeente. Nadat niemand die in het onderzoek was betrokken, het ge rucht kon bevestigen, werd het onderzoek officiëel afgesloten. Tijdens een persconfe rentie over deze feiten, bleek dat de poli tie nog een nieuw gerucht ter ore was ge komen. Het college van b en w besloot om dit verhaal alsnog te laten onderzoeken. Het betrof een Alphenaar die op een door deweekse ochtend in februari om half ze ven getuige verklaarde te zijn geweest van het storten van ongeveer 50 vaten. Een vrachtwagen van onbekende her komst zou het lozen van de vaten een half uur voor het officiële openingstijdstip van de stortplaats hebben verricht. De oogge tuige heeft op de gemeentelijke stortplaats een terrein aangewezen van 50 bij 50 me ter, waar de vaten zouden moeten liggen. Een tweede ooggetuige wees precies de zelfde plaats aan. Voor het Alphense col lege van burgemeester en wethouders re den genoeg om vanmorgen een proefgra- ving te laten uitvoeren. De werkzaamhe den stonden onder leiding van de dienst Openbare Werken, terwijl een chemicus van het Ingenieursbureau Oranjewoud aanwezig was om bij een eventuele vondst een voorlopige indicatie te geven van de inhoud en ter plaatse proefmonsters te ne men. Alle betrokken instanties waren hierover gisteren al door het gemeentebe stuur van in kennis gesteld. Bijzondere veiligheidsmaatregelen waren vanmorgen niet getroffen. Burgemeester Paats ver klaarde tijdens een gisteravond gehouden persconferentie extra maatregelen niet nodig te vinden. Dit dan met het oog op het feit dat de vaten met giftig afval pas sinds februari in de Coupépolder liggen. Het Alphense gemeentebestuur verwacht dan ook alle eventuele vaten vrijwel on geschonden aan te treffen. Onderzoek Bij de eventuele vondst van vaten che misch afval zal het college van b en w ter plaatse beslissen of de werkzaamheden wel of niet kunnen worden voortgezet. Er zal zo snel mogelijk een onderzoek moe ten komen naar de herkomst van de va ten. Ook zal uitgezocht moeten worden hoe de illegale storting van chemisch af val mogelijk was, buiten de openingstijd van de stortplaats. De vraag rijst dan ook of het toezichthoudend personeel van de gemeentelijke stortplaats iets van de ille gale lozing heeft afgeweten en in hoever re de beschuldigingen van het socialisti sche raadslid iets met de vondst van de gifvaten te maken hebben. De nieuwe feiten werpen in ieder geval wel een heel bijzonder licht op de bewe ring van het Alphense college 'dat vuilstortplaats goed functioneert'. In de turbulente juni-raadsvergadeil verklaarde wethouder Van Leeuwen nauwlettend wordt toegezien op de al van het afval dat op de vuilstortpla wordt aangeboden. Het storten van af is aan een ingewikkeld vergunningen^ teem verbonden. Regelmatig zijn er c tröles door het gemeentebestuur, Prov ciale Waterstaat en het Hoogheemrai schap Rijnland. Ook de beschuldiging er van de hermetisch afgesloten stc plaats vele sleutels in omloop zouden zi is door het college destijds van de ha gewezen. B en w daagden de progressie raadslid dan ook uit zijn bevindingen informatie aan de officier van justitie hand te stellen, ofwel zijn excuses te n ken aan de door hem van corruptie I schuldigde ambtenaar. Na een bedenkl besloot het PvdA-raadslid de tweede n gelijkheid te kiezen. ED OLIVII Leiderdorpse brug wordt volgend jaar verbreed LEIDERDORP Met de verbreding van de Leider- dorpse brug zal vermoede lijk volgend jaar al kunnen worden begonnen. Dit deel de wethouder J. Bezemer (PvdA) gisteravond mede tijdens de vergadering van de commissie Verkeer en Vervoer. Deze mededeling werd met enig enthousiasme door de le den van de commissie ontvan gen omdat, dpor vertraging in de voorbereiding van het project, pas met uitvoering in 1983 rekening was gehouden. De werkzaamheden worden uitgevoerd in het kader van het experimenteerproject Leidse Baan die door het mi nisterie van Verkeer en Wa terstaat wordt gesubsidieerd. Op de brug komt aan de west kant een vrije busbaan, terwijl tevens de fietspaden worden verlegd. Tegelijk met de ver breding van de Leiderdorpse brug wordt ook het kruispunt Persant Snoepweg/Acacialaan gereconstrueerd. Nieuwveen verhoogt belastingen NIEUWVEEN In de gister avond in Nieuwveen gehou den raadsvergadering heeft de Gemeenteraad ingestemd met het voorstel om de gemeente lijke belastingen met ingang van 1 januari 1981 met 59'o te verhogen. Deze 5% geldt ook voor de rei nigingsrechten; dit ondanks het feit dat er bij de N.V. Af valverwerking Rijnmond fi- .nanciële moeilijkheden be staan als gevolg waarvan de kosten van vuilverwerking voor de gemeente veel hoger dan 5% zullen worden. Buiten de verhoging blijft de onroerend-goedbelasting. De in het recente verleden ge pleegde nieuwbouw heeft na tuurlijk geleid tot een aanzien lijke stijging van de heffings grondslag en van het aantal belastingplichtingen. Gevolg hiervan is dat de opbrengst van deze belasting voor 1980 ongeveer 30.000.- hoger ligt dan de voor dit jaar geraamde opbrengst. De raad ging tevens akkoord met de votering van een kre diet voor de verbouwing van de brandweergarage. De brandweer krijgt hierdoor de beschikking over een kantoor, met kantine en voorts een adequate voorziening voor de onderbrenging van het brand weermateriaal, de kleding, etc. De heer G. Pulleman (C.D.A.) hoopte dat de verbouwing spoedig gerealiseerd zou zijn, daar de brandweer al zo lang op een eigen onderkomen wacht. Kleuter gewond ALPHEN AAN DE RIJN Een 4-jarig jongentje uit de Boterbloemweg is gister middag met hoofd- en schaafwonden in het zieken huis opgenomen nadat hij door een auto aangereden was. De kleuter stak met zijn fiets plotseling de Boterbloemweg over. Een 24-jarige automobi list uit Alphen aan de Rijn kon hem niet meer ontwijken. Geen krant ont vangen? Bel tus sen 18.00 en 19.00 uur num mer 122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog be zorgd. ZWEMVIERDAAGSE IN OEGSTGEEST Wethouder Thorn (rechts) was gisteravond aanwezig in het Oegstgeester zwembad Poelmeer om getuige te zijn van de start van de zwemvierdaagse die traditiegetrouw door de zwemvereni ging Vivax wordt georganiseerd. Ook traditie was het dat het oud-raadslid mevrouw M. E. Gouverneur van Deene als eerste het water indook, daarbij geholpen door het raadslid de heer P. van Veen en de wethouder (foto). Nadat zij aldus door hen ,,te water gelaten was" volgden vele honderden zwemmers(sters) en zwemmertjes het goede voorbeeld om de eerste 500 meter af te leggen. Muzikaal werd de maat aangegeven door de harmonie ,,Uit gunst verkregen" uit Nieuwe Wetering. Tot zaterdag is het feest in Poelmeer. Hedenavond wordt er een demonstratie gege ven met radiografisch bestuurde bootjes en het festijn wordt be sloten met een enorme barbecue. VALKENBURG Het 'Gat van La gendijk', de zandwinplas nabij de ge meentegrens van Leiden aan de Voorschoterweg herbergt tal van ge varen. Raadslid Mizee (VVD) stelde deze gevaren gisteravond aan de orde in de raadsvergadering van Valkenburg. Gesproken werd over de aanwezigheid van voor zwem mers levensgevaarlijke speedboten en windsurfers. Burgemeester Van 't Wout voerde het instortingsgevaar van de hoge zandbergen aan. Eenieder was het eens met de geconsta teerde gevaren. Maar maatregelen wor den vooralsnog niet genomen. Tijdens de raadsvergadering kwam ook de bouw van een Valkenburgse sporthal ter sprake. Veel duidelijk hierover werd niet geboden. In beslotenheid ging men dieper op de mogelijkheden in. Ondanks het verzet van de heer Mizee en mevr. v.d. Broek (PvdA/D'66) wees de raad een verzoek van de heer De Jong van het Frankenburg af om een voorbereidingsbesluit te nemen over de grond rond zijn woning. Al zes jaar wordt er gesproken over de ontwikke ling van plannen ter plaatse. Thans is een bestemmingsplan voor het geh gebied van kracht. Het voorbereidin besluit zou hierop een wijziging mak< Burgemeester Van 't Wout verze zich met klem tegen een eventuele a; passing, omdat de voortgang van plannen erdoor zouden worden v< traagd. De raad stemde hiermee in, n uitzondering van het progressie raadslid. WOUBRUGGE Het fietspad langs de tertiaire weg 20 tussen Woubrugge en Hoogmade wordt morgen officiëel ge opend. De opening wordt verricht door de heer F.A. Diepen horst, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid Holland. Met deze opening komt er een einde aan de reconstructie en de aanleg van een fietspad tussen Woubrugge en Hoogmade. Een officiële bijeenkomst begint om 14.30 uur in restaurant 'Het Oude Raedthuys' en de opening is om kwart voor drie. De re constructie van de tertiaire weg 20 moet voor een betere en vei ligere verbinding voor autoverkeer tussen de Woubrugse Heren weg en Hoogmade zorgen. Zo zijn er op het tot voor kort zeer gevaarlijke kruispunt Herenweg/Kruisweg verkeerslichten op gesteld evenals voor de brug over de Heimanswetering in de Woubrugse dorpskern. Ook voor fietsers breken veiliger tijden aan. In het voorjaar van 1981 wordt er langs de vernieuwde weg nog beplanting aangebracht. De kosten van de gehele recon structie bedragen 11.6 miljoen gulden. KABEL- f, TELEVISIE VOC* TER AAR Er wordt momenteel n man en macht gewerkt een kabel te leggen van Alphense PPT-toren n« de gemeente Ter Ai Deze kabel moet er vc I zorgen dat Ter Aardi" nog deze maand kunn gaan kijken naar buitc landse televisieprogra ma's. Ter Aar wordt eerste gemeente in de 1 regio die van de signal! 1 van de PPT-toren gebri) 1 gaat maken. Net zoals Ter Aar binne kort al naar Belgische Duitse televisieprograi ma's kan kijken, zo ligt h in de bedoeling om nog jaar Nieuwkoop aansluitii te geven met de toren Alphen aan den Rijn. P in de loop van het volge de jaar komen de overij gemeenten in de Rij streek aan bod, zoals kemade, Woubrugge, L< muiden, Hazerswouö Nieuwveen en Zevenhove De kabeltelevisie in dit g bied wordt aangelegd do het Woerdense bedrijf Cl HAZERSWOUDE In het Duitse Wald kappel wordt dit weekeinde de tiende verjaardag van de vriendschap met Ha zerswoude gevierd. Zo'n tweehonderd in woners van Hazerswoude zullen de festi viteiten in het Westduitse stadje nabij de grens met de DDR gaan bijwonen. Verte genwoordigers van het gemeentebestuur (waaronder wethouder J. D. de Wit), de Vereniging ter Bevordering van Europe se Betrekkingen, de vrijwillige brand weer, het Tamboer- en Trompetterkorps Hazerswoude, het majorettenkorps van het jeugdcircus Capriole, de zanggroep kameleon en een team van de voetbalver eniging Bernardus reizen vrijdagmorgen af naar de plaats in de Bondsrepubliek. Niet alleen de tiende verjaardag van de „verloving" van Waldkappel en Hazerswou de wordt de nodige aandacht verleend, maar ook die tussen de Westduitse gemeen te en die van het Franse plaatsje Carhaix. Vrijdag 5 september nemen de lustrumfesti viteiten om zes uur 's avonds in Waldkap pel een aanvang met een motorcross. Het Tamboer- en Trompetterkorps Hazerswoude verzorgt diezelfde avond optredens in de dorpen Friemen en Gehau, deel uitmakend van de gemeente Waldkappel. Dit korps eist de volgende morgen om 9.30 uur al weer de aandacht voor zich op op het plein in het centrum van Waldkappel. „De zusterge- meenten stellen zich voor" is de titel van de expositie in Waldkappel, waarvoor uiter aard ook Hazerswoude materiaal beschik baar heeft gesteld. Vanaf kwart voor elf een Hazerswoudse aangelegenheid daar in Waldkappel: een voetbalwedstrijd tussen de SG Harmuthsachsen-Hasselbach en een for matie van de SV Bernardus, met muzikale opluistering van het Tamboer- en Trompet terkorps Hazerswoude en de majoretten van Capriole. Verder op deze zaterdag een feestelijke her denkingsbijeenkomst, met toespraken door de burgemeesters van de drie gemeenten, weer een optreden van Caprioles majoret ten, een feestrede van de Landrat en onder meer een lintendans. Op zondag 7 septem ber concerteert Tamboer- en Trompetter- HAZERSWOUDE De S V. Bernardus organiseert in het nieuwe seizoen een klaverjas- competitie, die zeventien ron den in beslag neemt. Aan staande vrijdag om 20.00 uur de start de eerste wedstrijd. Bij tafeltennisvereniging Avanti wordt met het klaverjassen een aanvang gemaakt op 16 september. Bij deze club wor den zeven ronden afgewerkt. Op iedere derde dinsdag van de maand worden de kaarten geschud. WARMOND De Haarlem se kunstenares Cobie van de Ven exposeert vanaf zaterdag 6 september tekeningen, olie- en acrylschilderijen m de Warmondse galerie Pomp. Haar werken zijn iedere dag van 13.00 - 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur te zien, op woensdag ook van 10.00 - 12.00 uur. De tentoonstelling duurt tot eind september. OUDE WETERING De Alkemadese IJsvereniging houdt zondag 7 september voor de vierde keer een re creatieve molen-fietstocht. Over een afstand van 30 of 60 kilometer leidt langs vele Rijnlandse molens in onder meer Alkemade, Leiderdorp, Woubrugge, Koudekerk en Alphen. Tussen negen uur en half één kan ingeschreven worden bij de Ijsbaan van Oude Wetering en de molen aan de Leiderdorpse Simon Smitweg. Het inschrijfgeld be draagt 4,50 gulden. Kinderen tot 14 jaar betalen drie gulden. Alle deelnemers ontvangen een herinneringsmedaille. ALPHEN De Alphense wethouder de heer J.W. Haan stra slaat maandag 8 septem ber 15.30 uur de eerste paal voor een complex van 147 nieuw te bouwen woningen in de Alphense woonwijk Rid derveld II. Het Rotterdamse bouw- en aannemersbedrijf Muis de Winter gaat deze woningen naar ontwerp van architectenbureau Multiont- werp bouwen. De wethouder slaat de eerste paal op uitnodi ging van de Alphense Wonin- gingbouwvereniging 'Sint Jo zef'. KATWIJK De Katwijkse Stichting 'Open Bejaarden- werk' viert op 30 september haar 12 1/2 jarig bestaan. Het bestuur van de stichting geeft om die reden een receptie op deze dag tussen 1500 - 1600 uur in gebouw Tripodia in Kat wijk. HOOGMADE De NKJB organiseert de komende maan den een danscursus in 'De Stal' in Hoogmade. De cursus bestaat uit 14 lessen op vrij dagavond en wordt afgesloten met een nieuwjaarsbal. Het in schrijfgeld voor NKJB-leden bedraagt 55 gulden, terwijl an deren 70 gulden betalen voor de danscursus. Aanmelding en informatie: mevrouw L. Borst, Europaplantsoen 51 in Hc^pg- made Successen voor Groenendijk- ruiters Hazerswoude Christine Verhoog en haar pony Nakal zullen zaterdag 6 september op de Levade in Apeldoorn strijden om het Nederlands kampioenschap zware dres suur. De Hazerswoudse, lid van de Pony Club de Groenen- dijkruiters, mag zich overi gens al provinciaal titelhoud- ster noemen in de Z-dressuur. De Groenendijkruiters doen het trouwens op prestatief vlak lang niet slecht. Immers, tijdens de provinciale titel strijd die onlangs in Dordrecht werd gehouden, werd de pony-equipe eerste in de lichte klasse. De dressuur- en sprin- gequipe scoorden samen 840 1/2 punten, 90 meer dan de nummer 2, de Flardingharui- ters uit Vlaardingen. Edwin van Egmond, Tjitske Spek- mann en Ellen de Haas, teza men de springequipe vormend, kregen slechts vier en een kwart strafpunten toebedeeld. De dressuurformatie uit de Groenendijk, Christine Ver hoog, Femke Walta en Wille- ke Boom, scoorde 371 punten. Omdat ook het achttal van de Groenendijkruiters een goede wedstrijd reed, ging het kam pioenschap van Zuid-Hollabd mee huiswaarts. Dit gezel schap behaalde 120 punten. Op districtswedstrijden B-dres- suur in Nieuwe Wetering werd Jan van Rongen op Or kaan tweede. Gerard Verhoog op Polar eiste in de L-klasse de titel voor zich op. VALKENBURG De Valkenburgse Paardenmarkt zal dit jaar op 10 en 11 september gehouden worden. Het is de 1.036- ste keer dat dit feestelijke historisch gebeuren zal plaats vinden. De Valkenburgse paardenmarkt is oudste in Nederland. Jaren van bloei en magere jaren hebben zich afgewisseld. Door de au tomatisering van verkeer en landbouw is er zelfs het plan ge weest om de paardenmarkt op te heffen. Het comité dat de markt organiseert, is al weken van te voren bezig om alle voor bereidingen te treffen. Het aantal paarden dat wordt aangevoerd is moeilijk te schatten. Vooral het weer kan hier grote invloed op hebben. Bij slecht weer zijn de handelaren niet altijd bereid om de Valkenburgse markt te bezoeken. Ook de prijs van 7,50 gulden die het comité voor een aangevoerd paard betaald, heeft zijn invloed op het aantal paarden. Het comité is niet in staat om èen een hoger bedrag te betalen omdat dan de kosten te hoog zouden worden. Tijdens de paardenmarkt zal er in Valkenburg ook een kermis te vinden zijn. Het programma rond de Paardenmarkt meldt de volgende acti viteiten: donderdag 4 september: schaaktoernooi in het Trefpunt, aan vang half acht Zaterdag 6 september: ringrijderij in de Burg. Lotzystraat, aan vang twee uur. maandag 8 september: hengel wedstrijd bij gemeentehuis,'aan vang half zeven; open tafeltennistoernooi in Dorpshuis dinsdag 9 september: lampionoptocht vanaf Lambrechtsveld (half negen) gevolgd door muzikale demonstratie DWS. woensdag 10 september: paardenmarkt met tal van activiteiten zoals de rijtoer (negen uur), puzzelrit voor de jeugd (half vier), straattekenwedstrijd (half twee), paardenmanifestatie aan Mar. Poststraat (drie uur), voetbalwedstrijd gemeente - Valken '68 (vier uur) en prestatieloop (zeven uur). korps Hazerswoude in de vroege ochtend ren in de dorpen Bischhausen en Scher mern. Om 10.00 uur een stukje Europe folklore in de feesttent van Waldkappi weggegeven door genoemd korps, door t majoretten van Capriole, door de zanggrol Kameleon en door gezelschappen uit Wal kappel en Carhaix. Fransen en Nederla ders (Hazerswoudenaren) zullen de bezo kers een specialiteit uit eigen land aanbi den. Omstreeks 14.00 uur aanvaarden Hazerswoudenaren, die de trip met vijf aft tobussen zullen ondernemen, de terugreis 1 ADVERTENTIE- De kleine moeite van het aanbrengen van een nieuwe abonnee beloont uw krant u graag met een fraai hangertje van uw eigen sterrebeeld. Weet u al iemand? abonnee van de Leidse Courant Postcode/Plaats Betaalt wordt per maand (automatische afschrijving) L.J per kwartaal Stuur mij als dank voor de moeite een zilveren hangertje met het sterrebeeld Naam Ad resJ 8 Postcode/Plaats_ f Telefoon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel I plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 349, 2300 VB Leiden. EcidócScMJAO/tit IN FEITEN DE BESTE

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4