Afbraak van Haverstraat 85 terechte zaak Stevige straffen voor heroïne-bende EERSTE PAAL AZL: EINDE VAN HET BEGIN Ritueel I opgebouwde jjj Japanse 1 theesaion Dronken automobilist COLLEGE ANTWOORDT OP VRAGEN PPR-RAADSLID: LEIDEN B en w van Leiden in heeft in antwoord op vragen van het voormalig raadslid L.Beijen (PPR) de afbraak van de woning Haver straat 85 in mei van dit jaar een te rechte zaak genoemd. De woning in de Haverstraat werd be gin van dit jaar door de gemeente aan gekocht. De commissie Volkshuisves ting sprak zich er voor uit dat het pand, gezien de staat waar in het verkeerde, als wisselwoning gebruikt diende te worden. Wanneer uitvoering van het bestemmingsplan noodzakelijk werd, zou de woning alsnog gesloopt kunnen worden. Toen de bewoners het pand op 23 mei verlieten werd het huis door de afdeling gemeentewerken aangepakt en in korte tijd onbewoonbaar ge maakt. „Bijzonder schrijnend, dat een goed bewoonbaar huis werd vernield", aldus Beijen, die zich afvraagt waarom het college is afgeweken van het advies van de commissie. Het college zegt het niet eens te zijn met de redenering van Beijen: „Het be stemmingsplan voor dat gebied ver meldde een groenbestemming en daar om werd het huis afgebroken." Dat er nog een Kroonprocedure tegen het plan liep, noemt het college geen argu ment omdat het wel vaker voorkomt dat hangende een uitspraak vast met de uivoering van een plan wordt begon nen. Ook over het advies van de com missie verschilt zij van mening met Beijen: „Sommige leden beweren juist dat het advies is geweest om het huis af te breken. Achteraf is moeilijk vast te stellen welk advies van de commissie de juiste i? geweest." NIEUWE AANWINST 8I«J VOLKENKUNDE LEIDSE COURANT WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1980 PAGINA 3 (S Het theehuisje in wording. -1? LEIDEN In de tuin van het Rijks museum voor Volkenkunde, Steen straat 1 in Leiden, werd vandaag de M laatste hand gelegd aan de bouw van in Japan geprefabriceerd ritueel I theehuisje. Het huisje is een geschenk van de stichting Kobori Enshü in Tokyo, die het museum in verschil- lende opzichten ter wille is geweest |met de voorbereiding en inrichting )0jvan de tentoonstelling „Japanse par Theeceremonie Kunst", die vanaf 12 I september tot 12 oktober in de Sleu- telstad wordt gehouden. Het is de bedoeling van Volkenkunde het theehuis een permanente plaats in de mu- seumtuin te verschaffen. De afgelopend da gen hebben drie uit Japan overgevlogen timmerlieden met de hulp van twee Duitse Ej collega's het gebouwtje in elkaar gezet. Een knap stukje vakwerk, dat ook nog bij zondere aandacht verdient vanwege de ce-, remoniële dankoffers die vóór, tijdens en tr na de bouw van het Oosterse juweel wer- den uitgebracht. De leiding bij de opbouw van de kleine nve theesalon was in handen van de Japanse oppertimmerman Keiji Shimuzi. De wijze waarop hij het bevel voerde bij de oprich- >ot ting van het in Tokyo voorbewerkte en daardoor op het Hollandse klimaat afge- stemde theehuis verschilde in heel wat op- FiM zichten hemelsbreed van hoe westerlingen een dergelijk karwei zouden klaren. In het kii land van de rijzende zon, waar het natuur- lijk ook wemelt van de flatgebouwen is.(Tokyo!) is een theehuis echter niet zomaar een gebouw. Het is een wat deftige en rus tig gelegen ontmoetingsplaats waar gast- heer en gast op rituele wijze hun thee con- Isumeren en hiermee tot een individuele harmonie en ethisch besef dienen te gera ken van...? Elkaar, de wereld, theezakjes...? Hoe dan ook, bij de bouw dient daar terde ge rekening mee te worden gehouden. Bij het slaan van de fundamenten van het j Leidse theehuisje was een en ander al goed te merken, eij i Dankoffer Bij Nederlandse bouwvakkers zou na het leggen van de funderingen van een derge- Jj lijk gebouwtje hoogstens een shaggie of een kop koffie (in dit geval misschien wel thee) j worden genuttigd. De Japanners evenwel kennen in zo'n geval het zogenaamde Shin- to-ritueel, dat in drie verschillende fasen van de bouw wordt opgevoerd. De funde- ring werd aldus afgelopen maandag door de J" oppertimmerman volgens eeuwenoude tra- ditie ingewijd. Alle aanwezigen in de tuin werden daarbij betrokken, inclusief de con servator en de tuinman van het Rijksmu seum. Er werden rijstkoeken uitgedeeld, wijn (saké) geplengd op een speciaal aange- voerd altaartje en bij wijze van zuivering j zout (geen zuiveringszout!) naar alle vier windstreken uitgestrooid. Oppertimmer- J". man Keiji Shimuzi trad bij dit dankoffer als officiant op. Hetgeen hij gistermiddag bij een volgende fase nogmaals herhaalde en 'P vanmiddag, tijdens het bereiken van de a hoogste top (een paar meter) en daarbij te- gelijk de afbouw nogmaals deed. In Neder- land zou men op dat moment het traditio- II nele pannebier drinken, maar in Japan... Conservator Wim van Gulik, die de ten- toonstelling in voor museumbegrippen een recordtijd van zes weken van de grond heeft gekregen stak gisterochtend zijn be- '*j wondering voor het vakmanschap van de 'P Japanse ambachtslieden niet onder stoelen of banken: „Het is echt verbazingwekkend hoe deze mensen te werk gaan. Bij de op- bouw van het theehuis wordt geen enkel electrisch apparaat gebruikt. Als er bij j" voorbeeld iets gezaagd of geboord moet worden doet men dat met ouderwetse hulp middelen, zoals die eeuwen geleden ook werden gebruikt. Er zijn spullen bij, die bij ons in het museum in de vitrines liggen, zo oud zijn ze. Neem nou die slaglijn (een 5 aardewerk gereedschap om lijnen af te te- kenen in het hout - red.), dat is al een kunstwerk op zichzelf." PETER VIERING Ir. W. Starrenburg (links) 'slaat' de officiële eerste paal uiterst geconcentreerd In de grond. LEIDSCHENDAM Tegen een 33-jarige inwoner van Ter Aar is gistermiddag procesverbaal opgemaakt wegens rij den onder invloed van alcohol nadat hij op het verkeers plein Leidschendam met zijn auto een ongeluk veroorzaak te. De automobilist had te laat in de gaten dat hij een file naderde die voor het stoplicht stond te wachten, remde te laat en veroor zaakte een 'kopstaart' botsing die alleen materiële schade tot ge volg had aan de auto van een 27-jarige Amsterdammer en aan zijn eigen auto. Volgens de Leidschendamse politie had de man zoveel gedronken dat hij niet meer op zijn benen kon staan. De twaalf nieuwkomers in de automobielbranche. Ruilclub Koningskerk De ruilclub Koningskerk opent vrijdag 5 september weer haar deuren. Verzamelaars van munten, zegels, stickers, sigarenbandjes of wat dan ook, kunnen met college verzamelaars hun objecten ruilen. De beurs wordt van kwart 19.15 tot 22.00 uur gehouden in de Wil lem de Zwijgerschool aan de Willem de Zwijgerlaan. In het vervolg heeft de ruilbeurs elke eerste en derde vrijdag van de maand plaats. Inlichtingen! kunnen bij J.G. van den Ende verkregen worden, telefoon 211150. Afasie-soos De eerstvolgende afasie-soos wordt maandagochtend 8 sep tember van tien tot twalf uur gehouden het buurt- en club huis 'De Zevensprong' aan de Kooilaan/Bernhardkade. Af asie is een taalstoornis, ontstaan door hersenletsel. Meestal is een bloedvataandoening in de hersenen, een hersenver wonding door een ongeluk of een hersengezwel de directe oorzaak van de stoornis. Wie aan afasie lijdt, heeft moeite met spreken, schrijven en lezen. Dat betekent, dat de com municatie van lijders aan de ziekte niet optimaal is. Tijdens de afasie-soos komt men in een gezelllige sfeer bij elkaar, eventueel met familieleden of vrienden. Maandag 8 sep tember wordt er bingo gespeelden 6 oktober gaan de deel nemers aan de soos een boottochtje maken. Voor inlichtin gen kan men terecht bij A.H. Kobben-van Vessem aan de Herengracht 54 in Leiden, telefoon 142269. Kinderfilm K&O K&O richt de Kapelzaal gedurende de woensdagmid dagen van het komende seizoen in als kinderbioscoop. Wuensadag 10 september wordt de eerste film van het nieuwe seizoen vertoond. De film, 'Sammie en de stro pers', begint om half drie. In de film probeert Sammie, een dierenvriend, met behulp van een aap en een beer de door stropers gevangen dieren te bevrijden. Maar voordat de hoofdfilm wordt vertoond, is er eerst een serie tekenfilms te zien. De toegangsprijs bedraagt drie gulden. Een bekertje ranja is bij de prijs inbegre pen. Toegangskaarten kunnen besteld of gekocht wor den bij het bureau van K&O aan de Oude Vest, tele foon 141141. Evangelisa tieteam In het Johan Maasbach Evangeliecentrum wordt dinsdag 9 september een dienst gehouden waaraan het evangelisatie team 'Moi '80' uit Indonesië haar medewerking verleent. Het zangduo Frans Daromes en Sandra Sanger zal hierbij ook aanwezig zijn. Het evangeliecentrum is te vinden op de Zijdesingel 2 en de dienst begint om 20.00 uur. LEIDSE ANTIEKHANDELAAR ZOU DOOR CHINEZEN ZIJN GEDWONGEN LEIDEN/DEN HAAG Een gevangenisstraf van tweeëneen half jaar werd gisteren voor de Haagse rechtbank geeist tegen een Leidse antiekhandelaar, die zich had gemengd in heroine- transacties. Tegen vier andere betrokkenen, overwegend Mo- lukkers, werden gevangenis straffen van vier jaar geëist. De verdedigers van de vijf ver dachten meenden dat het Open baar Ministerie op onrechtma tige wijze bewijsmateriaal had verkregen door het inschakelen van twee Duitse politiemensen. Zij spraken van uitlokking, waardoor de eisen van het Openbaar Ministerie niet ont vankelijk zouden zijn. De rechtzaak begon gistermorgen om tien uur en duurde tot zeven uur 's avonds voort. Vijf verdachten stonden terecht. De zaken tegen drie andere betrokkenen, onder wie een 32-ja- rige Pakistaan die samenwerkte met een secre taris van de Pakistaanse ambassade die destijds aan arrestatie wist te ontkomen door zijn am bassade in te vluchten en later als ongewenste vreemdeling het land werd uitgezet, werden door tijdgebrek uitgesteld tot 7 oktober. Een tipgever en een 'lok-agent' van de Duitse politie zouden, volgens de verdedigig de heroï- ne-transactie hebben uitgelokt. Het bewijsmate riaal zou op deze transactie zijn gebaseerd. Twee personen van Molukse afkomst zouden de laatste schakel zijn geweest in de handel. Zij moesten de verkoop van de heroïne van de Leidse antiekhandelaar, tevens psychologiestu dent, aan de Duitsers verzorgen. De Leidenaar verweerde zich voor de rechtbank door te stel len dat hij tot deelname was gedwongen door een aantal bij hem boven de Haagse antiekwin kel wonende chinezen. In doodsangst zou hij tot zijn daden zijn gekomen. De officier van Justi tie hield met deze omstandigheden dan ook re kening en kwam jegens hem tot de mildste eis (2,5 jaar). Tegen zijn neef en zakelijk compag non (22) uit Rotterdam en tegen een mede-be trokkene (21) uit Capelle aan den Ijssel, even eens van Molukse afkomst, werd vier jaar geëist. Het ging overigens om grote hoeveelheden her oïne, die voor prijzen van rond de zeventig mil le per kilo van de hand gingen. De 'verkopers' reisden doorgaans met monsters het land af en ontvingen per transactie vijf mille per kilo commissie. De handei werd gekenmerkt door hardheid. Dreigementen waren aan de orde van de dag. Het ging bij de handel louter om het maken van grote winsten, aldus concludeerde de offi cier van Justitie mr J.A. Blok. Hij legde het verwijt van de verdedigers als zou er sprake zijn geweest van uitlokking naast zich neer. „De verdachten zijn door de speudo-criminelen niet tot handelingen gebracht, die niet in de lijn van hun opzet lagen", aldus mr Blok. Het vijf tal werd gearresteerd op 12 juni toen een hoe veelheid heroïne in een Leidse flat van eige naar zou wisselen. De arrestaties vonden plaats in Leiden en Den Haag. Gevonden voorwerpen De politie heeft op het bureau aan de Zonneveldstraat een grote hoeveelheid artikelen, die op de rechtmatige eigenaar liggen te wachten. Tenminste twee Lei de- naars gaan met slecht zicht door het leven, want op het bureau liggen een kinder- en een heren bril. Nu de zo mer zo langzamerhand ten einde loopt, lijkt het aanbe velenswaardig, dat de eigenaren van de volgende ge vonden vooorwerpen langs het bureau gaan: een wit Jack, een regenjas, een shawl, een kinderjack en een tas met kleding. Ook zijn er in de Sleutelstad waar schijnlijk twee mensen in voortdurend gevecht met de tijd: een heren- en een dameshorloge werden gevonden. Wellicht staat deze of gene op dit moment voor de dichte deur. Wel, verscheidene sleutelbossen liggen eveneens aan de Zonneveldstraat. Verder liggen de vol gende voorwerpen bij de politie: vlaggen, een helm, een radio, een sporttas, een plunjezak, een bromfiet stas, een zilveren ketting, een damesportemonnaie en een geldbedrag. Motorhuis In §en tijd van toenemende werkloosheid en afnemende omzetten in de automobielbranche is het een opmerkelijke gebeurtenis, dat Het Motorhuis uit onze stad maar liefst twaalf nieuwe personeelsleden tegelijk in dienst heeft ge nomen. Het betreft hier 12 schoolverlaters, die na hun Its- opleiding bij het Leidse automobielbedrijf een vervolgo pleiding krijgen als automonteur, spuiter of plaatwerker. delen getuige het werk, dat hij heeft verricht en dat in belangrijke mate heeft bijgedragen tot het rond komen van de plan nen voltrok deze histori sche handeling onder toe zicht van nieuwbakken burgemeester Goekoop. In zijn toespraak hekelde het oud-bestuurslid enkele as pecten van het lange plan nen maken, zonder dat er echter daadwerkelijk met de bouw kon worden be gonnen. „Er hebben maar liefst vijf ministers van on derwijs en wetenschappen aan de plannenmakerij ge werkt. Ik wil er niets mee zeggen, maar het toont hoe belangrijk we zijn", aldus knipoogte Starrenburg tot de vele aanwezigen. On danks de feestelijke mijl paal van gisteren, was de achterdocht bij Starren burg niet geheel verdwe nen, maar verwonderlijk is dat niet, na veertien 'slo pende' jaren: „Het bestuur zal en mag niet tevreden zijn voordat de zak met centen voor de tweede en derde fase van de nieuw bouw van het A.Z.L. bin nen zijn." Voorlopig is de bouw be gonnen (overigens zitten er in werkelijkheid al enkele tientallen palen in de grond). Het wachten is op het bereiken van het hoog ste punt en tenslotte op de openingshandeling. LEIDEN De eerste officiële injectie van de nieuwbouw van het Academisch Zie kenhuis Leiden is ge geven: na jaren van uitstel, dat uiteinde- .lijk toch niet tot af stel heeft geleid, is de eerste paal geslagen. Deze injectie moet het begin vormen van de volwassenwording van het ziekenhuis, dat over vier jaar vol groeid moet zijn. De officiële eerste paal betekent het einde van het begin. Het einde van 14 jaar plannen maken. Ir. W. Starrenburg, oud be stuursvoorzitter en tevens degene in wiens aard het ligt harde klappen uit te

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3