^Fraude met startbewijzen [omgekomen motorrijders fKeirin moet %aansport uit impasse helpen Andre van Gerven wil niet (meer) bedanken t )FFICIER VAN JUSTITIE BELAST MET ONDERZOEK a Zandvoort neemt Olaf-races over Japans nieuwtje bij wk wielrennen Brady in Ierse selectie :PORT LEIDSE COURANT WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1930 PAGINA 15 tak TRECHT De dood van drie Neder- radse motorcoureurs dit weekend in et Belgische St.Joris ten Distel heeft £\isteren nog een naar vervolg gekre- T en. De zijspancotireurs Jos Stet en JTjidré Schilder, die zaterdag tijdens Sje training verongelukten, bleken of- a cieel geen toestemming van de j^NMV te hebben om in België te star- et duo behoorde niet tot de beste 21 van Ne- triand en werden dienovereenkomstig van de fctoordrachtlijst van de NMB geschrapt. KNMV- ^icretaris Jos Vaessen daarover: „Wij wisten ït St.Joris een gevaarlijk circuit is. De eerste 21 van je land, met een internationaal startbe wijs of een seniorennummer, kun je volgens de reglementen e?n start niet onthouden, maar voor de anderen, minder ervarenen rijders, hebben we niet de hand over het hart gestre ken. Uit veiligheidsoogpunt". Stet en Schilder, NMB-rijders die vrijdag een onduidelijk telefoontje kregen over een eventu ele toestemming, reisden diezelfde avond zon der eendaags startbewijs en verzekeringspapie ren af naar België. Beide administratieve zaken moeten in orde zijn, wil men in het buitenland een startbewijs krijgen. Stet en Schilder hoop ten er echter het beste van en vertrokken op de bonnefooi naar St.Joris. Het Alkmaarse duo werd toegelaten tot de trai- ning_en raakte daarin betrokken bij een triest ongeluk, dat beiden het leven kostte. Maandag avond kwam er van de zijde van de Belgische Motorsport Bond (BMB) een drietal telegram men boven water, waarin het KNMV onder an dere meldde, dat het dispensatie gaf voor de deelneming van Stet en Schilder. De telegram- men waren ondertekend met „KNMV". Secretaris Vaessen stond perplex. Gisteren, tij dens een persconferentie in Utrecht, werd dat nogmaals door hem betoogd: „Wij hebben vori ge week woensdag via een aangetekende brief aan de BMB mededelingen gedaan over de cou reurs, die mochten meedoen. Daar is geen ver andering in gekomen. En dan krijg je zulke te legrammen onder je neus. Wij hebben geen te legram verstuurd, noch ondertekend. Wij heb ben deze naar vervalsing riekende zaak onmid dellijk in handen van de Officier van Justitie gegeven". In het onderzoek van het Openbaar Ministerie zal met name de Belgische organisatór Planc- kaert stevig aan de tand gevoeld worden. Ver denkingen in de richting van Stet en Schilder bestaan niet. Planckaert heeft volgens getuigen vrijdags uitgeroepen, dat iedereen kon mee doen. Zelfs mensen zonder startbewijs en verze kering, zoals Stet en Schilder. De dood van het tweetal, met ook nog eens alle gevolgen op ver zekeringstechnisch gebied, kan malversaties van Belgische zijde in de hand gewerkt hebben. In ieder geval wist KNMV-secretaris Vaessen gisteren al te melden, dat zijn bondsbureau tele grammen immer per telex opgeeft. De maandag boven water gekomen telegrammen waren te lefonisch opgegeven. JOHN VOLKERS HILVARENBEEK De van Beekse Bergen naar Zandvoort verhuisde inter nationale Olof-Races (13 en 14 september) kunnen een mijlpaal in de geschiedenis van de vaderlandse motor sport worden. Het kan de zo veelste en, in dat geval waarschijnlijk laatste, mis lukking worden die ambi- tieuse organisatoren op Zandvoort „van de grond kregen". Het kan ook het startpunt betekeneri van echt professionalisme in de motorsport op een Zand voort, dat nu eens niet wordt beheerst door lege tri bunes. Organisator Swiet van Ros- sum, vanaf het be^in één van de stuwende krachten achter twaalf Olof-Races op het cir cuit van de Beekse Bergen, is vooral overtuigd van dat laat ste gezichtspunt. Dat liet hij gisteren dan ook luidkeels ho ren. Wat hem betreft was er dit jaar, in april al door een volledig profcircus gereden op het circuit van Zandvoort. Bert Oosterbosch (rechts) zoekt het met ploegleider Pe er Post in Besancon hogerop. BESANCON De wereld kampioenschappen wielren nen op de baan waarmee vanavond officieel een begin wordt gemaakt, belooft een uitermate interessant gebeu ren te worden. Weliswaar wordt er niet om de typische olympische nummers gestre den, maar met de invoering van twee nieuwe onderdelen is een ontwikkeling in bewe ging gezet die wellicht de al jaren in een impasse zitten de baansport weer in de belangstelling van de massa kan brengen. De puntenwed- strijd waarmee tegenwoor dig ook een regenboogtrui kan worden behaald, zal waarschijnlijk niet voor veel opwinding zorgen, maar met het keirin is dat anders gesteld. In Japan klimmen de mensen in ieder geval op hun stoelen wanneer de renners op de eindstreep af flitsen. Niet on begrijpelijk want er staat geld op het spel. De Japanners kunnen namelijk op de uitslag wedden. Michel Vaarten, die vorig jaar in Amsterdam waar met keirin proef is gedraaid, de bronzen plak bij de prof- sprinters heeft veroverd, is de afgelopen zomer met de Ita liaan Turini en de Fransman Cahard op uitnodiging in Ja pan geweest. De 23-jarige Belg vertelt daarover: „Het was een grandioze belevenis. Er zijn in Japap wel vijftig wielerbanen. Er worden regelmatig keirin- wedstrijden gehouden. Omdat er geld op het spel staat zijn de regels bijzonder streng. Een soort jury volgt vanuit speciale torens alles nauwgezet. Alles Michel Vaarten (links, in gezelschap van de Franse sprinter Daniel Moreion): „Als de Japanners aan keirin doen, lijkt het wel of ze met een godsdienst bezig zijn". wordt ook nog eensvia een computer vastgelegd zodat er snel kan worden ingegrepen wanneer fraude wordt ver moed". Dat komt volgens Michel Vaarten overigens niet voor. Ook al omdat de renners vol strekt niet met anderen in aanraking mogen komen. Zij worden constant in afzonde ring gehouden. Op onregelma tigheden wordt eveneens streng gelet. Elke fout wordt bestraft. Renners die zich mis dragen worden zelfs met uit sluiting bedreigd. Niet gering dus. Michel Vaarten heeft ech ter niet meegemaakt dat de jury zo heeft moeten optreden. „Misschien is het wel logisch dat het goed gaat. Niet ieder een kan namelijk zo maar deelnemen. Er is een speciale opleidingsschool in de buurt van Tokio. Daar worden de leerlingen de regels bijge bracht en intensief geoefend. Een renner die zijn diploma haalt, mag aan de „wedren nen" deelnemen. De die pas van school komen zijn herkenbaar aan een broek met één streep. De hoogste klasse wordt aangegeven met drie strepen". Verbazing Michel Vaarten heeft met stij gende verbazing de „schoolles sen" gevolgd. „Het lijkt wel alsof die Japanners met een godsdienst bezig zijn. Discipli ne is troef, 's Morgens gaan de leerlingen zelfs met de fiets aan de hand netjes in een rijtje naar de training. Een renner die in de sprint zijn lijn niet houdt of met de ellebogen werkt, moet een half uur op de knieën in een strafbankje zitten". Voor Michel Vaarten hoeft dat laatste uiteraard niet zo nodig, maar toch heeft hij het er vpor over wanneer hij in het Ja panse circus kan meedraaien. Tot op heden is dat buitenlan ders niet toegestaan al pro beert de UCI daarin wel ver andering te brengen. „Ik wil graag meedoen en me aan de Japanse regels aanpassen. De profs kunnen in Japan geld verdienen. Nakano, de drie voudige wereldkampioen, strijkt per jaar zeven ton op. Ook de mindere goden klagen niet omdat er wel negentig wedstrijden per seizoen zijn". Deze tak van sport waarin dus veel geld omgaat, bestaat uit korte wedstrijdjes over zeven ronden op een baan met een lengte van ruim 333 meter. Per rit mogen er maximaal ne gen renners aan de start ko mmen. In Japan vertrekken ze uit zogenaamde boxen maar in Besancon wordt een rij ge vormd waarbij de positie van- tevoren door loting wordt vastgesteld. Michel Vaarten: „De derde en vierde positie is het mooiste, al maakt het voor de Japanners niet veel uit. Hoewel er tot de laatste ronde achter een gangmaker wordt gereden en tot dat moment niet mag worden ingehaald, mikken die mannen het toch zo uit dat zij er nog „met geweld" overheen komen. Daardoor blijft het wedden al tijd een boeiende aangelegen heid. Ik heb begrepen dat er in Japan per jaar ongeveer acht miljard gulden wordt in gezet. Vijfentwintig procent van de inzet gaat naar de pro motor die volgens een vaste afspraak bepaalde sommen af draagt, terwijl 75 procent voor de gokkers bestemd is. Die mensen willen dus best blijven komen". In Besancon zal moeten blij ken of deze sport bij het pu bliek kan aanslaan ook zonder dat de goklust wordt opge wekt. Michel Vaarten hoopt overigens dat het Japanse sy steem in Europa opgang zal doen. „De baansport is eigen lijk dood. Er is ook weinig te verdienen." PETER VAN PUTTEN DUBLIN Liam Brady, de middenvelder van Ju- ventus zal voor Ierland uit komen in de wedstrijd te gen Nederland op 10 sep tember in Dublin. De Ita liaanse club heeft de Ier vrijaf gegeven voor deze ontmoeting voor de voor ronden van het wereldkam- ap. De Ierse voet- heeft 4000 pond sterling op tafel gelegd om Brady voor deze wedstrijd te verzekeren. De Ierse selectie zre„ e a.s volgt uit: Peyton (Fulnam), O'Neill (Shamrock Rovers), Hughton (Tottenham), Devi- ne (Arsenal), Langan (Bir mingham City), Moran (Man chester United), O'Leary (Arsenal), Lawrenson (Brigh ton), O'Leary (Shamrocx), Daly (Coventry), Grealish (Luton), Brady (Juventus), Ryan (Brighton), Heighway (Liverpool), McGee (Preston), Givens (Birmingham), Sta- pleton (Arsenal) en Walsh (Queens park Rangers). DOELMAN FC TWENTE VERRAST MET SELECTIE IN ORANJE ENSCHEDE André van Gerven is totaal ver rast door de mededeling, dat hij evenals zijn ploeg genoot Romeo Zondervan is opgenomen in de voor lopige selectie van het Nederlands elftal, dat volgende week in Ierland zijn eerste kwalificatie duel voor het WK van 1982 moet spelen. Omdat hij zondag en gisteren bij familie in België vertoef de, kwam het telefoontje waarin de 27-jarige doel man van FC Twente om een reactie op zijn uitver kiezing werd gevraagd, volledig onverwacht. „Is dit een grap?", informeer de hij, om vervolgens gie chelend te reageren op het ontkennende ant woord. „Nee, hier had ik helemaal nooit op gere kend. Toen Nederland naar Italië moest voor de Europese kampioenschap pen, ja toen had ik ergens wel rekening met een se lectie gehouden. Maar toen zat ik er niet bij. Ook daarom al is dit een heel grote verrassing voor mij." Typisch, vorige week grapten enkele spelers van FC Twen te dat ik misschien nog wel mee zou mogen naar Ierland als ik zo door zou gaan. Toen heb ik nog gezegd, dat ik dan toch zou bedanken. Weet je, in 1978 zat ik bij de laatste 40,. samen met onder andere Piet Wildschut, Frans Thijssen, Arnold Mühren en Epi Drost, geloof ik. Op een gegeven moment moesten we naar Zeist om foto's te laten ma ken en zo. Happel was toen bondscoach en Zwartkruis zijn assistent. Komen we daar, geeft Jan Zwartkruis iedereen een hand. Dat ging zo: „dag Epi, dag Frans, dag Arnold, dag Piet". Toen hij bij mij kwam vroeg hij wie ik ook al weer was. Vanaf dat moment heb ik een beetje de pik op die man gehad, wilde ik met dat Nederlands elftal liever niets meer te maken hebben. Maar ja, dat is nu ook al weer een dikke twee jaar geleden en ergens vind je een uitverkiezing voor Oranje toch een erkenning voor je prestaties. Daarom hoop ik, nu ik er eenmaal bij zit, dat ik ook inderdaad mee mag ^ïaar Ierland". André van Gerven gelooft dat zijn plaats bij de selectie een gevolg is van de goede start van FC Twente in de competitie. „Het gaat de hele ploeg op het ogenblik goed en dat valt natuurlijk op. Bo vendien hebben ze mis schien, nu zowel Piet Schrij vers als Pim Doesburg niet meegaat, iemand met een beetje ervaring gezocht. Ik heb inmiddels toch de nodige Europa-Cupduels gespeeld en een paar keer in jong Oranje gestaan. Ik zie wel wat het allemaal wordt, ik maak me er nog maar niet te druk om. Ik weet alleen wel dat ik' elk geval eerst Jan Zwartkruis een helè echte hand ga ge ven". World Series, het geesteskind van Kenny Roberts en Barry Sheene, was een idee, waar de geestdriftige en vooruitstre vende Van Rossum volledig achter kon staan. Hij moest echter ook constate ren, dat er bij de World Series organisatie enkele dingen mis gingen, waardoor het gebeu ren op Zandvoort geen door gang kon vinden. Toch gelooft Swiet van Rossum in dat pro fessionalisme in de motorsport. „Zeker waar het de halve li ter-klasse betreft". Hoe snel dat zal komen, hangt volgens de Olof-organisatie onder andere af van de ge beurtenissen op zondag 14 sep tember in Zandvoort. Swiet van Rossum ziet Zandvoort duidelijk als een test: „Ten eerste zal de mentaliteit van de coureur ten opzichte van het publiek en de media goed dienen te zijn. Onder de Ame rikaanse invloed van Roberts en Mamola zit dat wel goed. Die profmentaliteit moet over slaan naar de massa en die en thousiast maken. Lukt dat in Zandvoort, een circuit waar geestdriftig publiek zelden te vinden is, dan ligt er een dui delijk bewijs dat de markt rijp is voor professionele motor sport." En positief is pas posi tief volgens V.an Rossum, als er een slordige 25.000 mensen naar het duinencircuit komen. Als dat niet lukt, dan heeft het Instituut Olof-Races, ooit op gericht door een aantal feest vierende studenten, met zijn dertiende uitgave zijn Water loo gevonden. Thurau biedt excuses aan TIELEN Dietrich Thurau heeft zijn vroegere werkgever IJsboerke zijn verontschuldi gingen aangeboden. De con tractbreuk van de Westduitsè wielrenner met zijn Belgische sponsor ligt aan de basis van het conflict van IJsboerke met de internationale wieler bond voor profs en het besluit van IJsboerke zich uit de wie lersport terug te trekken. Gisteren bood Thurau in het Belgische plaatsje Tielen Staf Janssen, een van de ploeglei ders van IJsboerke, zijn excu ses aan. Door deze stap en via persoonlijke bemiddeling pro beert Thurau een bijdrage te leveren aan het behoud van deze wielerploeg. Namens IJs boerke werd na afloop van het gesprek verklaard dat men niet op de beslissing terug komt. Eerste nederlaag Düsseldorf BONN Fortuna Düsseldorf. dat na drie wedstrijden nog geen punt verspeeld had en de trotse doelcijfers 61 had, heeft gisteravond zijn eerste nederlaag geleden van dit sei zoen in de Bundesliga. In de uitwedstrijd won Borussia Dortmund met 21. Bij de rust leidden de Borussen door een doelpunt van Edvaldsson in de 42e minuut. Allofs maakte een twintigtal minu ten voor het eindsignaal ge lijk. Drie minuten voor tijd bepaalde Abramczik de eind stand op 21. Ruim 48.000 toe schouwers woonden de wed strijd bij. Borussia Mönchengladbach dankte zijn zege van 10 op Bayer Leverkusen aan een treffer van Lienen in de 73e minuut. Er waren 15.000 toe schouwers. Karlsricher SC leidde voor 18.000 toeschou wers door een doelpunt van Günther in de zevende mi nuut. Een kwartier na de her vatting maakte Fenten gelijk. De ploeg uit Karlsruhe nam in de 81e minuut opnieuw de lei ding toen Bold scoorde. Drie minuten later zorgde Grille meier voor de gelijkmnaker. Een gelijkopgaande strijd was ook het treffen tussen FC Kai- serslautern en München 1860. Pas twee minuten na de her vatting viel de eerste treffer. Funkel gaf de ploeg uit Kai- serlautern de leiding. Völlner zorgde zes minuten later voor de gelijkmaker. Funkel bracht, halverwege de tweede helft, de stand op 21. Kort daarop kwamen de Münche- naren door Scheller terug. Funkel zorgde ervoor dat zes minuten voor het eindsignaal van arbitter Pauly de zege naar Kaiserslautern ging (3—- 1). Er waren 27.000 bezoekers. Sportwereld LEKKERKERK Jan Raas is winnaar geworden van de profronde van Lekkerkerk. Hij legde de tachtig kilometer af in twee uur en twee mnu- ten. Hij versloeg in de eind sprint Roelof Groen. Joop Zoe temelk werd derde met een achterstand van twintig secon den.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15