[Coning van de stapelloop morgen 80 jaar Verolme:Scheepsbouwer naast God INNENLAND/BUITENLAND Nieuw ministerie moet beter verkeersbeleid mogelijk maken Verolme Memoires deel 2 Poging van Callaghan Labour en vakbonden te verzoenen Hua Guofeng treedt af LEIDSE COURANT WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1980 PAGINA 11 loogtepunten en dieptepunten ■beft het leven van Cornelis Ver- [me gekend. Hoogtepunten wa in zijn reizen rond de wereld, raar hij zelf de contracten af- [oot, zijn bezoeken aan de groten der aarde als de sjah van Iran, keizer Haile Selassie van Ethio pië, Soekarno. Zijn commandeur schap Oranje-Nassau, de talrijke tewaterlatingen op zijn talrijke werven. Niet voor niets werd hij in de gouden jaren van het Verol- me-concern „de koning van de stapelloop" genoemd. Zijn con currenten keken hem desondanks met de nek aan. Verölme bleef toch maar „een jongen van Flak- kee". En ze verheugden zich toen het de scheepsbouwer minder goed ging. Maar de herinnering aan Verolme zal blijven voortle ven, als die van andere topfunc tionarissen in het bedrijfsleven allang is vervaagd. Het is met Cornelis Verolme iet gegaan zoals met andere „captains of in- iustry". Die waren en zijn vaak afkomstig uit een (jke familie in een grote stad. Verolme niet. Hij |wam van Flakkee, van Nieuwe Tonge en was de pon van een landbouwer. Hij werd ook geen in- pnieur of HTS'er, maar leerling aan de am bachtsschool in Middelharnis. Toch heeft zijn con- ern-voorlichter annex hofbiograaf Gert van der loest het zo fraai geprobeerd voor te stellen in en twintig kantjés tellende levensloopvan zijn Den 60-jarige broodheer: „Verolme (Van Holmen) 5 de naam van een oud geslacht dat in de Bour gondische tijd in de Zuidelijke Nederlanden in oog aanzien stond. Willem Davidsz. Verolme 'erstigde zich omstreeks 1600 te Sommelsdijk als ökenhandelaar. Zijn vrouw uit het geslacht roers behoorde tot een aanzienlijke koop- ïans- en schippersfamilie te Oudenbosch in West- irabant". Verolmes biograaf verhaalt ook hoe de :heepsbouwer „ondeugend lachend" vertelt over zijn talloze kwajongensstreken". Maar toch racht zijn jeugd hem „dicht bij de Schepper van lemel en Aarde" en het „kinderlijk geloof" vindt en nog terug bij de scheepsbouwer die beweert dat God het antwoord vormt op alle vragen van ;ven en dood". Het is de stijl waarin rond 1930 de eiligenlevens werden geschreven. Een goud andje rond het leven van „een jongen van de ei- anden". )e werkelijkheid is (zoals immer) aanzienlijk uchterder: Verolme volgde de lagere school in lieuwe Tonge, ging naar de ambachtsschool in liddelharnis, werkte als volontair op een •heepswerf in Capelle a/d IJssel, volgde intussen Ie avond-hbs en -mts in Rotterdam en werd als egentienjarige constructeur bij „een grote Rotter- lamse scheepswerf". Dat dit de latere concurrent 'an Verolme, de Rofterdamsche Droogdok was, |taat niet in de „officiële" biografieTien jaar adien trad Cornelis Verolme in dienst van Stork Hengelo. Hij kreeg er, als specialist machinebouw, li snel de rang van hoofdingenieur. In 1946 nam <iij vrijwillig ontslag, nadat zijn suggestie, gedaan n een reorganisatierapport, om hem de leiding 'an het bedrijf maar toe te" vertrouwen, nie{ werd [ehonoreerd. )e Goede Verwachting Tweede Wereldoorlog was inmiddels een jaar oorbij, en de schade was opgemaakt. Verolme [ook en greep zijn kans. Hij vertrok naar Rotter dam en stichtte daar aan de Coolhaven het üheepsinstallatiebedrijf Nederland. Het bedrijf fcarstte al snel uit z'n voegen en, het verhuisde par IJsselmonde, naar het terrein van de vroege- zalmvisserij De Goede Verwachting. De ver pachtingen waren voor de zalmvisserij niet uitge komen, voor Verolme zouden ze wel uitkomen, lij begon simpel, en kreeg van allerlei vrienden Je raad niet meer dan één pot menie tegelijk te lopen, omdat je maar niet wist hoe snel je failliet lou kunnen gaan. Maar in tien jaar tijd vertien voudigde het oppervlak van zijn fabriek. Van 720 i2 in 1948 tot 7200 m2 in 1958. De werkwijze van Verolme paste precies in de Rotterdamse mentali- eit van na de Tweede Wereldoorlog (en ook nog fan nu): Geen gezeur: gewoon dóen! (En gewóón lloen). zich een weg moest banen in een samenleving die hem node de industriële wereld zag binnentre den Die wereld heeft het „die jongen van de eilanden" inderdaad niet gemakkelijk gemaakt. In het gezelschap van oliebaronnen, havenbaronnen en ander .industrieel blauw bloed heeft Verolme moeten vechten voor erkenning. Het heeft bij voorbeeld vele jaren geduurd voordat hij zich mocht laten inschrijven als lid van de zeer exclu sieve „Roeivereniging De Maas". In het Rotter damse werd hij gezien als een indringer, om niet te zeggen als een parvenu. In een wasteil Verolme zorgde voor stunts, en dat was men in Rotterdam niet zo gewend. Nadat hij in 1950 de oude werf van Jan Smit Czn. in Alblasserdam had overgenomen (een jaaf daarna liet hij zijn eerste schip te water) kwam de eerste gróte klapper in 1955. Verolme had het bestaan een ertstanker op stapel te zetten van 26.500 ton. Het schip was tweehonderd meter lang en moet te water gelaten worden in de Noord, die daar slechts 235 meter breed is. De Rotterdamse rederswerdl verkneu kelde zich al bij de gedachte dat Verolme nu toch wel grandioos zou mislukken. Volgens de biograaf had de scheepsbouwer de tewaterlating met een modelletje in een wasteil uitgeprobeerd. Het kon volgens hem niet misgaan. In nauw overleg met een Engelse werf, maar men ook met een derge lijk probleem had te maken, trof Verolme de vol gende voorzieningen: Aan weerszijden van het achterschip werden acht remschotten aange bracht. Aan bakboord werden negen staalkabels verbonden met negen ankers van 7,5 ton, die op de bodem werden vastgedrukt door nóg zwaarde re kettingtrossen. De sleepankers zouden volgens berekeningen van de scheepsbouwer na enkele meters meegesleept te zijn, zich vastklauwen in de rivierbodem en zo het schip doen zwenken. De berekeningen klopten. Drie jaar later kwamen 100.000 mensen naar de omgeving van de werf om daar de tewaterlating te zien van het grootste schip, dat ooit „boven de Rotterdamse bruggen" was gebouwd. Het was de 33.000 ton metende su pertanker Kubitschek, bestemd voor de Brazi liaanse koopvaardijvloot. Met meer remschilden en met meer sleepankers slaagde ook deze stapel loop voortreffelijk. Het schip bleef slechts zo'n acht meter van de tegenoverliggende rivierdijk Bouw Verolme-werf in Brazilië Verolme gaat reuzendok bouwen Eerste Verolme-dok voor Molukken overgedragen Verolme wil over drie jaar atoomschepen gaan bouwen Ierse opdrachten voor Verolme Het mammoetdok In 1968 is Verolme op het toppunt van zijn macht. Over zijn werf-imperium gaat de zon nooit onder. Hij reist de wereld rond met een klein koffertje, en filosofeert: „Daar loop je nou in New York tus sen de wolkenkrabbers om schepen te verkopen". Maar in dat jaar dreigen de zaken scheef te gaan. De bouw van grote tankers, gecalculeerd volgens de oude methoden, leveren verlies op. De oude be rekeningen, volgens welke de prijs van een schip evenredig groeit met het tonnage, gaan niet meer op. De tankers brengen Verolme verlies. Hij wil een mammoetdok bouwen, maar heeft daar geld voor nodig. Miljoenen. Hij gaat naar Den Haag en weet daar van de toenmalige minister van econo mische zaken De Block een kredietgarantie van 75 miljoen gulden los te peuteren. Maar hij krijgt daarbij wel de Amsterdamse NDSM in de maag gesplitst; een bedrijf dat er niet al te best voor staat. Verolme zelf daarover: „Van meet af aan heb ik mij tegen elke fusie met bedrijfstakgenoten verzet. Dit zou mijn positie als grondlegger van een imperium, van een internationale keten van scheepswerven hebben kunnen aantasten en dat wilde ik niet. Verschillende fusiepogingen van de zijde van VMF én van de NDSM, die later de mo lensteen rond mijn hek zou worden, heb ik inder tijd categorisch geweigerd, althans zonder veel omhaal van woorden afgewimpeld". Cornelis Verolme een nieuwe helling laten bou wen om zijn orders tijdig te kunnen afwerken. Weer moest hij aankloppen om regeringssteun. Die kreeg hij, maar hij moest er wel zijn onafhan kelijkheid voor opgeven. De aandelen van Verol me (hij had ze alle in eigen hand) zijn het onder pand. Verolme staat buitenspel. „Niet verdiend" Weer later volgt de integratie van Rijn/Schelde met het Verolme-concern. Verolme verzet zich, spant zelfs een kort geding aan, verliest en legt zich bij de feiten neer. In een afscheidswoord tot het personeel vraagt hij zijn medewerkers „er het beste van te maken". Maar uit zijn memoires blijkt dat dit „zich erbij neerleggen" slechts schijn is geweest. Verolme zet zich in zijn boek af tegen de regering, de fusiepartners, de bankiers, en na tuurlijk de pers. Over de fusie schrijft hij: Dat men mij ook nog adviseur van RSV heeft gemaakt was een doekje voor het bloeden. Het adviseur schap heb ik nooit de facto kunnen uitoefenen, omdat het als een schande voor eigen kennis en ervaring werd aangemerkt 'die oude en conserva tieve en niet meer bij de tijd zijnde oude man' ook maar iets te vragen. Zo'n grove benadering en be handeling heeft niemand verdiend". Niet afgeschreven Vijftien miljoen In zijn memoires schreef Verolme op z'n zachtst gezegd niet erg vriendelijk over de koppelverkoop krediet-NDSM. Hij was er namelijk achter geko men dat op lopende orders van de Amsterdamse werf niet één, maar vijftien miljoen gulden per schip moest worden toegelegd. Te laat. De onder handelingen over de bouw van het nieuwe mam moetdok duurden lang. Te lang. In allerijl moest Het leek alsof Verolme was afgeschreven. Maar zeven jaar later, in 1977, kwam hij weer in het nieuws. Hij lanceerde het plan voor de bouw van supergastankers. Die zouden gas moeten halen uit Algerije en Iran. De bouw van die tankers kon naar zijn mening de redding betekenen van de Nederlandse scheepsbouw. Maar de bouw van gro te schepen kan niet meer in Nederland gebeuren. De werven daarvoor worden alle gesloten. Zou Verolme dan toch gelijk gehad hebben met zijn verzet tegen de fusie? Hij noemde het de on dergang van de Nederlandse scheepsbouw. Maar zijn naam zal onverbrekelijk met de gloriejaren van die scheepsbouw verbonden blijven. LEO VAN DER MEEL Krantekoppen )e indringer Het werd Verolme niet gemakkelijk gemaakt. Sert van der Hoest schrijft in de biografie: waarbij de Heer Verolme tastend en strijdend Op 1 februari 1954 had Verome al de werf van De Haan en Oerlemans in Heusden gekocht. In het zelfde jaar richtte hij de Verolme Dok- en Scheepsbouwmaatschappij NV op, die hij vestigde op Rozenburg. Het werd een gigantische werf met een helling voor schepen tot 80.000 ton en met bouwdokken voor nog grotere. Verolme zelf aan het woord: „In die tijd kondigden ook mijn mo derne werven in Brazilië en Ierland zich aan. Zo ontstond, slechts vluchtig, met enkele pennestre- ken aangeduid, het Verolme-concern, dat wereld wijd kon concurreren en dat het ene kwaliteits schip na het andere op de Zéven Zeeën losliet". De ster van Verolme rees. De .jongen uit Nieuwe Tonge" verkeerde met de groten der aarde: de ko ningin, de prins, de sjah. In die jaren en vele jaren daarna zal Verolme de kranten blijven halen met koppen als: Verolme begint bouw supertankers Verolme wil bouwen in Zuid-Afrika Verolme wil 300 Spaanse arbeiders Bouw Verolme-werf in Indonesië Vlak voor de tachtigste verjaardag van de „ko ning van de stapelloop", verscheen het tweede deel van de memoires van de scheepsbouwer kortweg getiteld: „VEROLME memoires 2". Verolme kan de „stapelloop" van dit boek niet meemaken; hij is sinds enige tijd opgenomen en het Bergwegziekenhuis in Rotterdam en alle festiviteiten rond het bereiken van het achtste kroonjaar zijn afgelast. Hij was er zo graag bijgeweest, en hij had zo graag het rapport van de deskundigen die po sitief adviseerden over de bouw van zijn gast anker wereldkundig gemaakt Maar al is de Jongen uit Nieuwe Tonge" dan ziek, moet hij het wat kalmer aan gaan doen, gebroken is hij niet. Uit het vervolg van zijn memoires blijkt dat de scheepsbouwer nog lang niet verslagen is, en ook dat hij er de man niet naar is om thuis te gaan zittbn dui men draaien. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Vanwege de sleutelrol die de ruimtelijke ordening heeft in de toekomst van vervoer en verkeer, moet de verantwoordelijk heid voor beide terreinen in één hand komen: een nieuw ministerie voor Ruimtelijke Orde ning en Verkeer. Gezien de ingrijpende gevol gen van de opzet van een dergelijk ministerie zal daarmee echter gewacht moeten worden tot een algehele departementale herindeling. Dit zegt het kamerlid P. Cornelissen (CDA) in het tijdschrift Nederlands Transport van de Koninklijke Nederlandse Vereniging Van Transport-Ondernemingen KNVTO. Cornelissen, wijst erop dat het verkeersbeleid van de rijksoverheid alleen via het provinciale en ge meentelijke beleid werkelijk succes kan hebben. Daarbij is een goede afstemming op het ruimtelij ke beleid onmisbaar. Volgens Cornelissen is, on danks alle mooie verhalen over de bevordering van het openbaar vervoer, het aantal mensen dat binnen het bereik van een station woont de afge lopen tien jaar afgenomen. Cornelissen ziet goede kansen dit te veranderen aangezien een-derde van het aantal tot het jaar 2000 te geplande wo ningen nog moet worden gebouwd. Vooral bij nieuwe stedelijke ontwikkelingen liggen goede kansen, aldus Cornelissen, evenals bij de bouw van nieuwe kantoren, winkelcentra en fabrieken. Het Rijkswegenfonds zal met ingang van 1982 zal moeten worden opgeheven. De opcenten die de automobilist nu op het tarief van de motorrijtui genbelasting betaalt voor dit fonds moeten vanaf dat jaar opgenomen worden in het normale balas- tingtarief. Daarbij wordt het maximaal te betalen bedrag aan opcenten, 736 per jaar, gehandhaafd. Minister Tuijnman (verkeer en waterstaat) heeft het betreffende wetsontwerp ingediend bij de Tweede Kamer. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Labourleider James Callaghan heeft gisterenmiddag op het congres van de overkoepelende vakbond TUC in de badplaats Brighton een warm pleidooi gehouden voor nieuwe eensgezindheid en samenwerking tus sen de socialistische partij en de vakbeweging van Groot-Brittannië. Hij deed hiermee een poging de kloof te overbruggen, die in de laat ste twee jaar van zijn premierschap (tot mei 1979) tussen de Labourpartij en de vakbewe ging was ontstaan. Callaghan liet doorschemeren dat hij, als zijn par tij weer aan het bewind zou komen, de gehate conservatieve arbeidswet (die onder meer de macht van de vakbonden beknot) ongedaan zal maken. In ruil daarvoor moet de vakbeweging dan wel een nieuw sociaal contract afsluiten om dat alleen zo, zo stelde hij, een doeltreffende loon- en prijzenpolitiek kan worden gevoerd. Het is echter nog de vraag of Callaghan de con gresgangers voor zijn plannen weet te winnen. De meesten zijn de strenge loonpolitiek van Labour nog niet vergeten. Geen enkele loonsverhoging boven de vijf procent was toegestaan. De vakbon den namen dat toen niet en lokten stakingen uit, die na verloop van tijd geleid hebben tot Labours verkiezingsnederlaag. Sindsdien had Callaghan de vakbeweging niet meer toegesproken. Sommige vakbondsbazen stellen hem nog steeds aansprake lijk voor het verlies in de stembusstrijd. Callaghan werd na zijn toespraak beleefd toegejuicht, wat erop wijst dat zijn populariteit onder de congres gangers in Brighton nog niet helemaal de oude is. Uit memoires deel 2 komt Cornelis Verolme wel naar voren als een man die zich veronge lijkt voelt, en (zoals elders op deze pagina ge schetst) anderszins het grootste gelijk van de wereld heeft. De fusie met Rijn/Schelde zit hem nog steeds dwars. Hij betitelt zijn concur renten van destijds als „gieren die op een vette buit aasden". Cornelis Verolme herhaalt in zijn boek de eer dere voorspelling dat de fusie de ondergang van het nieuwe concern zou betekenen. Uiter aard is de visie op de fusie en verdere verwik kelingen in de Nederlandse scheepsbouwwe reld sterk persoonlijk gekleurd,, té persoonlijk wellicht Maar dat valt een man die een zó per soonlijk stempel op de na-oorlogse scheepsin- dustrie heeft gedrukt, nauwelijks kwalijk te nemen. LvdM. Peking De Chinese partijleider, Hua Guoféng, heeft gisteren verklaard dat hij aftreedt als per- mier en dat vice-premier Zhao Ziyang hem in die functie zal opvolgen. Tegenover de japanse minis ter van buitenlandse zaken, Masayoshi Ito, die een bezoek aan Peking brengt, zei Hua dat de wisse ling in de regeringsleiding haar beslag krijgt tij dens de nu lopende zitting van het nationale volkscongres. Dit was de eerste officiële bevesti ging dat de 61-jarige Zhao premier wordt. Deze beschermeling van de huidige „sterke man" in China, vice-premier Deng Xiaoping, is een econo misch deskundige. Een verrassend economisch herstel in de provincie Sichuan wordt zijn werk genoemd. Evenals zijn mentor Deng was Zhao tijdens de "culturele revolutie" in ongenade gevallen. Begin dit jaar werd hij met steun van Deng benoemd tot vice-premier en lid van het politburo. Ferrier onderscheiden PARAMARIBO Op plechtige en sobere wijze is gisteren afscheid genomen van de oud-president van Suriname, dr. Johan Ferrier. Uit handen van president Chin A Sen kreeg hij de hoogste onder scheiding van de Surinaamse republiek, het groot lint in de ere-orde van de gele ster. Bij de plech tigheid waren aanwezig de raad van ministers, de legerleiding en de nationale militaire raad.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11