Melkoorlog treft >ok consument Wiegel: geen hogere belastingen, wel extra stijging huren Hofstra: belastingdienst kan problemen niet aan Vakbeweging hekelt procedure rond bezuinigingsplannen ÏIET IEDEREEN KAN NAAR SUPERMARKT FNV KRITISEERT OOK INHOUD Zelfmoorden Argentijnse politieke gevangenen Cerste Surinamers net visum in ons land De Uyl: niet alleen onderwijzers pakken Man probeert ex-vrouw te vermoorden Eindelijk fusie KWJ en NVV-JC Een kruimig aardappeltje met sju 1NNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 2 SEPTEMBER 1980 PAGINA 9 (Vervolg van de voorpagina) it KNOV vreest ernstige gevolgen voor levensmiddelenhandel, die toch al in i moeilijke positie verkeert en op iets igere termijn ook voor de consument n verhevigde melkslag zal tot ernstige rstoringen in het distributiepatroon lei- a, wat kortweg betekent dat veel melk- leen en andere levensmiddelenbedrijven pot zullen gaan, zo deelde de organisa- mee. het Vakcentrum, waarin de drie organisa- l van zelfstandige kleine kruideniers zijn renigd, wacht men nog even met het onder men van actie. Het Vakcentrum heeft parle- int Wel al per telegram gevraagd de minister ^ewegen zijn besluit te herzien, laniem heeft de hele levensmiddelen- en lkhandelbranche vrijdag bij staatssecretaris feekamp gepleit voor handhaving van de mi- numprijs. Ook de „groten" waren overtuigd p het nut daarvan voor een gezonde bedrijfs- fering. Maar voordat de oude situatie is her- ld, zijn de klappen al gevallen in de hoek jar ze het minst kunnen worden opgevangen: de kleine zelfstandigen. Dat de situatie voor de kleine zelfstandige le vensmiddelenhandelaar erg lastig zal worden wanneer de grote bedrijven gaan stuntep, mag volgens de voorzitter van het vakcentrum W.H. Kruiderink, blijken uit het feit dat veel leden van zijn achterban nu al ziin gedwongen hun melk in te kopen tegen een hogere prijs dan de tot nu toe geldende mimimumprijs van 1,04 gulden. Volgens Kruiderink heeft de vorige melkoorlog heel duidelijk bewezen dat een mi nimumprijs hard nodig is.. Volgens hem is dat ook in net belang van de consument: „Niemand is er bij gebaat als verkooppunten voor verse melk wegvallen. Niet iedereen is in staat naar de supermarkt te gaan". Volgens Kruiderink is het een veeg teken dat het ministerie van economische zaken beloofd, heeft dat wanneer er een prijzenslag komt, de minimumprijs weer wordt ingevoerd. De heer W.T. Herweyer, voorzitter van de Ne derlandse Melkhandelarenorganisatie wilde niet zeggen wat voor vorm de aangekondigde acties zullen krijgen, maar hij wees erop dat er een „zeer vervelende stemming" is ontstaan on der de ongeveer vierduizend leden van zijn or ganisatie. Deze zet ongeveer 35 procent van de totale melkplas om. .-.= MSTERDAM FNV en NV hebben felle kritiek luit op de procedure die de gering volgt bij de open- armaking van haar bezui- pngsplannen. De FNV eft ook grote moeite met inhoud van de vorige k aangekondigde plan- om te snijden in de so le sector en in het onder- s. Het CNV zegt, juist ege de gevolgde proce- hierover nog geen oor- ïl te kunnen geven. bekend kwamen vorige (ek zowel minister Albeda iciale zaken) als minister is (onderwijs) met ingrijpen- bezuinigingsvoorstellen. ior deze plannen zo pal vóór insiesdag te presenteren, al- s ae FNV, wordt een slecht maat geschapen om straks een evenwichtige beoorde- g te komen van het totale ongen doodt vriend met gipsbeen [NDHOVEN Met zijn gipsbeen heeft een 16-jarige jongen Cteren zijn 40-jarige vriend doodgeschopt. Hij werd bijgestaan jr zijn vader en een andere vriend van het slachtoffer, ze iaatste belde later de politie met de mededeling dat hij juist t slachtoffer in zijn woning in een plas bloed had aangetrof- n. De politie vertrouwde de zaak niet omdat de betrokkene Tuur tevoren al bij het huis was gesignaleerd. Spoedig beken- deze de moord. Het drietal had besloten een eind te maken n de voortdurende ruzies tussen de zestienjarige en het slacht- fer. Zondagavond gingen ze naar het huis van het slachtoffer, aar ontstond een vechtpartij, waarbij de zestienjarige een keu- inmes gebruikte. Toen het slachtoffer viel, schopte de jongen im met zijn gipsbeen tegen het hoofd. kabinetsbeleid. Volgens het CNV heeft het zelfs geen zin een oordeel uit te spreken over de plannen van Pais en Albeda, voordat dit totaal-be- leid bekend 'is. Het CNV zegt op dit moment tegen de plan nen geen „ja" en geen „nee". „We willen dat de regering een totaal-plan op tafel legt waarin niet alleen wordt aan gegeven wat uitkeringstrek kers, jongeren en onderwijzers moeten inbrengen, maar waar in gezegd wordt wat er over de hele linie - werkenden en niet-werkenden - zou moeten worden ingeleverd", aldus een CNV-woord voerder. De FNV heeft laten blijken., over bepaalde elementen in de plannen wel te willen praten, maar ze alle bijeen toch sterk negatief te beoordelen. Wat de bezuinigingsplannen in de so ciale sector betreft, wijst de FNV op de grote haast die de regering betracht. Ze wil liefst al binnen enkele weken een uitspraak van de SER hiero ver, om zodoende de bezuini gingen nog voor 1 januari 1981 te kunnen invoeren. „Door van ons te vergen dat we op een dergelijke korte termijn over een zo ingrijpende zaak advies uitbrengen, brengt het kabinet ons in een onmogelij ke positie", aldus FNV-voor zitter Wim Kok. „We komen gewoon praktisch in de pro blemen". AZOMER E BILT - Het blijft zonnig, in hogedrukgebied bedekt ijwel geheel West-Europa en engt in vele streken mooi izomerweer. Slecht weer is it in Ierland Noord-Engeland Noorwegen met veel be- olking en regen. de hogere luchtlagen dringt orgen van het westen wat an deze bewolking ons land nnen, maar met een zuiden- ind wordt warme lucht aan- voerd, waarin de middag- mperaturen tot ongeveer 23 •aden stijgen. In de nanacht vroege ochtend daalt de mperatuur zodanig, dat zich eer mistbanken gaan vor en, die echter in de loop van ochtend verdwijnen. Mooi eer is het ook nog steeds- in landen rond de Middelland- Zee. De middagtemperatuur ijgt daar vaak tot omstreeks graden. BUENOS AIRES De afgelo pen vier maanden hebben vier politieke gevangenen in Ar gentinië zelfmoord gepleegd, zo heeft een vereniging voor de rechten van de mens in Ar gentinië bekendgemaakt. De vereniging wijt de zelf moord aan het zeer strenge ge vangenisregime voor politieke gevangenen en de wanhoop van gevangenen die al jaren zonder proces vastzitten. Het regime in sommige gevange nissen is bedoeld om de poli tieke gevangenen lichamelijk en geestelijk te vernietigen, al dus de vereniging, die in een brief aan de Argentijnse mi nister van justitie aandringt op een onderzoek naar het toene mend aantal zelfmoorden on der politieke gevangenen. CHIPHOL Alle 177 Suri- amers, die gisteren op Schip- ol aankwamen, waren in het ;zit van het verplichte visum, let was opmerkelijk dat niet He plaatsen waren bezet, hoe- 'el net hele vliegtuig was vol- boekt. Waarom 21 passagiers ie wel geboekt hadden niet ijn vertrokken, is niet be- ind. in KLM-woordvoerder kon nog niet zeggen of de maat schappij al was geconfronteerd met passagiers die moeilijkhe den hadden ondervonden met het verkrijgen van een visum. De gearriveerde passagiers zei den geen van allen problemen te hebben ondervonden. Voor de marechaussee verliep de aankomst uiterst vlot. Of dit zo zal blijven is echter nog de vraag. Sascha Landsman Om solidariteit te betuigen met de 16-jarige Russische leukemie- patiënt Sascha Landsman, organiseert het naar haar genoemde Nederlandse comité de komende tijd een reeks van demonstra ties nabij de Russlsiche ambassade In Den Haag. Sascha Lands man zoekt genezing In het westen maar mag van de Russische autoriteiten het land niet verlaten. De demonstraties worden tot en met 6 oktober wekelijks gehouden, en wel op maandagen. Gisteren had de eerste betoging plaats. Ter Inleiding ttfies rab bijn Soetendorp op de ramshoorn. (Van onze parlementaire redactie) ROERMOND Volgens vice-premier Wie gel komt er volgend jaar geen verhoging van de loon- en inkomstenbelasting en van de accijzen. Wel zal het mes worden gezet in de uitgaven voor de sociale zekerheid, die grotendeels de oorzaak zijn van de explosie ve toenemning van de collectieve uitgaven als geheel. Wiegel zei zich persoonlijk in het kabinet sterk te hebben gemaakt voor een plan om misbruik van de sociale voorzieningen tegen te gaan. Het zal .overigens nog wel enige tijd duren voordat dit klaar is. Bezuinigingen op de uitgaven voor defensie en politie, zijn eveneens onvermijdelijk, aldus Wiegel, die sprak op een bijeenkomst in Roer mond. Wel is er zorg gedragen voor het ontzien van de taken, die de veiligheid van de burger moeten waarborgen. Er is extra geld uitgetrok ken om de bouwnijverheid te bevorderen, zo deelde Wiegel mee. Maar ook zullen de mensen zelf meer voor wonen moeten gaan getalen. Wiegel meent dat de huren het komende jaar met meer procenten zullen moten stijgen dan de afgelopen jaren. Een extra percentage van vijf (bovenop de gewone jaarlijkse huurverho ging) vond hij echter wel wat veeL (Vervolg van de voorpagina) Ook Den Uyl is voorstander van een loonmatiging. Op die manier kan er naar zijn me ning een half miljoen banen bij komen. Het voornepien van minister Pais om door middel van loonsverlaging de werkgelegenheid van het on derwijspersoneel te waarbor gen is wat hém betreft in prin cipe bespreekbaar. Wel vindt hij dat het niet aangaat hier voor alleen de onderwijzers en leraren te laten inleveren. De benodigde hoeveelheid geld moet door alle Nederlanders opgebracht worden. De werkgelegenheid in de in dustrie zal moeten worden be houden door de greep van de overheid op de industriële ont wikkeling groter te maken. Een vergroting van de aard gasbaten van de overheid en wellicht een beheersing van van de kapitaalexport kunnen het tij eveneens doen keren, aldus Den UyL al klaar", riep koningin Beatrix gister middag spon taan bij het binnenkomen van de Amster damse zaal, waar zij diende te poseren voor een sta tiefoto. De ko ningin moest op de kiek met een delegatie van de deelne mers van een symposium over de ge schiedenis van de joden in Ne derland. Het congres was belegd in Am sterdam, waar ook de foto werd gemaakt. Aanleiding was het 100 jarig bestaan van de Bibliotheca Ro- senthaliana. ROTTERDAM Met schot wonden in nek en rug is een dertigjarige vrouw gisteren in een ziekenhuis in Rotterdam opgenomen. De politie heeft haar ex-man aangehouden. Deze zou zijn vrouw hebben neergeschoten toen zij niet met hem wilde praten. De twee ontmoetten elkaar op straat. Toen de vrouw de man uit de weg probeerde te gaan en zich uit zijn greep losrukte, trok de 44-jarige man een re volver en loste enkele schoten. De vrouw wist een winkel binnen te vluchten, maar haar ex-man kwam haar achterna en loste nog enkele schoten. Tenslotte wist een agent de man te ontwapenen op het ogenblik dat hij bovenop haar zat en haar door het hoofd wilde te schieten. De vrouw had geluk, want de revolver was leeg. GRONINGEN „De belastingdienst kan de huidige problemen niet meer aan. De belastingheffing in Nederland is op een kritiek punt aangeland", al dus oud-minister van financiën, prof. mr. H.J. Hofstra gisteren in de aula van de Groningse universiteit, waar hij de driejaarlijkse Ubbo Emmiuspen- ning „voor uitnemende wetenschappe lijke verdiensten" in ontvangst nam. Hofstra verwierf onlangs vermaard heid met zijn voorstellen de belasting heffing rechtvaardiger en doelmatiger te doen verlopen, vooral door de door werking van de inflatie te beperken. De voorstelen werden afgewezen. „De belastingfraude heeft kennelijk een ontoelaatbare omvang aangenomen. Zo lang de bestaande regelingen niet bevre digend worden uitgevoerd, kunnen verde re belastingverhogingen geen uitkomst bieden", aldus Hofstra. Hofstra zei niet te verwachten dat de morele houding tegen over de belastingheffing op korte termijn kan worden verbeterd. „Wat de overheid wel kan en mag doen is krachtiger optre den tegen gebleken overtredingen. Ver scherpte controle op de belastingplichti gen en verzwaring van de straffen op fraude kunnen de pogingen de belastin gen te ontduiken verminderen". Hofstra is overigens van mening dat de belastingellende deel uitmaakt van een al gemenere problematiek, namelijk die van een algemene gezagscrisis en verzwak king van het normbesef. In dat licht ver bleken de financiële problemen enigszins, aldus Hofstra. ROXY DUAL, EEN GOUDEN GEDACHTE VOOR MENSEN DIE TEER-EN NICOTINE-ARM WILLENROKEN. UTRECHT De werkende jongerenorganisatie KWJ en NVV-Jongerencontact zijn er de afgelopen weelk na an derhalf jaar onderhandelen in geslaagd om tot overeen stemming te komen over één FNV-organisatie van wer kende jongeren. De nieuwe organisatie, die nog geen naam heeft, kwam tot stand na een., reeks bemiddelings gesprekken, - op initiatief van de top van de FNV. Beide organisaties gaan het be middelingsresultaat nu met hun achterban bespreken, waarna op 16 oktober de fede- ratieraad van de FNV de pun tjes op de i zal zeten. De eerste echte gezamenlijke actie van KWJ en NVV-JC wordt al 'voorbereid: een protestactie te gen de aangekondigde verla ging van het minimumjeugd loon. De lange weg die de organisa ties hebben afgelegd voordat zij elkaar vonden, is gemar keerd door allerlei onderlinge botsingen die hun oorsprong hebben in de volstrekt ver schillende opzet die KWJ en NVV-JC hebben. In de KWJ, oorspronkelijk de jongerenor ganisatie van de NKV, hebben werkende en niet-werkende jongeren en allerlei actiegroe pen een plaats gevonden, die zich niet erg druk maakten over de vakbondsorganisatie. Het NVV-Jongerencontact heeft daarentegen altijd keurig in vakbondspas gelopen. Vette sju, kruimige aardappelen en stamppot met veel kanen en reuzel hebben in 35 jaar het lot over de Nederlandse burgerij geveld. Waar zijn ze gebleven, de landgenoten, die op 5 mei 1945 uitgelaten in veel te wijde broeken de straat oprenden en daarnq nog jaren bretels moesten dragen bij gebrek aan deugdelijk heupwerk. Ze zijn één voor één door de gist van de welvaart de pan uitgerezen en dribbelen nu kortademig en voortdurend purperrood aanlopend naar de huisdokter om hem te verrassen met een nieuw kwaaltje. „Dokter, als ik mijn hoofd naar rechts draai, begint mijn linker oor te suizen. Wat denkt u, zou dat kwaad kunnen?" En als ze een trap opgaan, moeten ze in elk portaal even met één hand tegen de muur uitrusten. En eindelijk boven gekomen kunnen ze totaan het nieuws van zeven uur geen pap meer zeggen. Het is de tragiek van het vervulde burgermansverlangen naar een voedzame prak, die dit dappere volk de das om heeft gedaan. Als kind wordt elke Nederlander dag in dag uit gewezen op het bordje, dat leeg moet. En wanneer hij tenslotte in zijn vele malen uitgelegde pantalon is doorgedrongen tot de ongemakkelijke bankjes in de Tweede Kamer, weet hij ook niks anders meer te bedenken, dan dat het regeren een kwestie is van vooruit eten. Maar heb het hart niet in je lijf om hen te vragen, waarom ze zo dik zijn. Schiet op straat maar eens iemand aan, die tot de buikmaten is doorgedrongen. Hij zal u vaderlijk bij de arm pakken en zeggen: „Weet u, wat nou het eigenaardige is meneer: Ik zweer u, ik ben in feite een zéér matige gebruiker van spijs en drank, 's Morgens één boterhammetje met magere kaas en 's middags een knackje en wat radijsjes. En als ik 's avonds thuis kóm, eet ik één ondiep bord met wat groenten uit het water en één, hooguit twee piepertjes". Let maar eens op: Er is geen papzak, die er voor uit wil komen, dat een onmatige eetlust de oorzaak van zijn zwaarlijvigheid is. Integendeel zelfs: als je ze mag geloven, zijn het juist de kleine-beetjes-eters, de één-boterham-met-niks-mensen en de nergens-suiker-in-burgers, die als overdadig gerezen casinoborden uit het bakblik van hun garderobe zijn gebarsten. Als je met hen praat, zou je bijna gaan denken, dat juist weinig eten funest is. En je bent dan ook geneigd om te zeggen: „Probeer het eens met vette sju en blommige eigenheimers. Misschien helpt dat". Als je diezelfde mensen echter thuis zou kunnen observeren, ontdek je dat zij het zijn, die achterdochtig de balletjes in hun soep tellen en des duivels worden, als ze merken, dat ze er één minder hebben gekregen dan de rest van de familie. Uitgerekend deze vastenpredikers scheppen steevast voor de tweede keer nog eens royaal op en vinden de maaltijd niet afgerond, als er geen vlaflip of een voedzaam puddinkje tot besluit op tafel komt. Als je ze déar op wijst, kijken ze je meewarig aan en zeggen ze schouderophalend: „Je denkt toch zeker niet, dat een bodempje custardvla kwaad kan. Nou wil ik je wijzer weten. Man, laat je toch alstublieft niks op de mouw spelden. Maar ik heb met mijn eigen ogen gezien, dat je net vijf aardappelen nam", roep je bestraffend, „vijf flinke piepers. En ja was ook niet kinderachtig met de sju". „Akkoord", geven ze toe, „maar dat is ook alleen maar vandaag. Dat komt misschien, omdat ze er zo smakelijk bij lagen. Maar vanmiddag heb ik zegge en schrijve één tarweboterhammetje gegeten". „En die twee sneetjes krentenbrood, die ik je mee heb gegeven", informeert zijn vrouw, „wat is daar dan mee gebeurd? En dat zacht gekooktje eitje, waar je vanmorgen om bleef zeuren. Waar is dat gebleven? Toen je niet thuis kwam ben je trouwens gelijk doorgelopen naar de keuken, en volgens mij lagen er vanmiddag nog drie plakken cake in de broodtrommel. En die zijn nou mooi verdwenen". „Ik verging van de honger", zegt hij, „ik had vanmiddag maar één dun tarweboterhammetje gegeten. Wat is nou één boterhammetje voor een grote vent als ik?". „Dat stuk kaas-is ook weg", zegt zijn vrouw, „vanmorgen lag er zeker nog een ons of drie in de ijskast". „Ik zei het je toch", fluistert hij, „ik heb vanmiddag maar één boterham gegeten. Ik was opeens zo draaierig. En toen heb ik inderdaad een flintertje kaas genomen". „En jij begrijpt maar niet, waarom je zo dik bent", informeert zijn vrouw. Hij kijkt haar betrapt aan en vraagt: „Denk je nou werkelijk Mientje, dat zo'n ellendig klein stukje kaas. Ach kom nou. Ik wil je wijzer weten". „Het was zeker drie ons", corrigeert ze. „plus die drie plakken cake. En gisteren heb je bij je moeder nog twee moorkoppen gegeten en zaterdag heb je op de markt twee dubbeldikke hazelnootrepen gekocht. Daar stond ik zelf bij. en die zijn ook in het niets verdwenen. Tel dat nou eerst maar eens bij elkaar op". „Weet je, wat ik denk Mientje", zegt hij. „ik denk, dat het aan mijn bouw ligt. Bij ons thuis zijn we allemaal aan de flinke kant. Je kunt toch niet zeggén, dat vader vel over been is. En Arie en Willem hebben ook aardig wat mee te torsen, zou ik zo zeggen. Er is bij ons thuis niemand, die geen bretels nodig heeft, omdat de zaak vanzelf blijft zitten". „Zal ik jou eens wat vertellen", zegt zijn vrouw, „je bent een lafaard. Je durft er niet voor uit te komen, dat je een onmatig mens bent, die de godganselijke dag aan eten denkt. Straks lig je met een hartvervetting op de intensive- care en dan roep je opeens huilerig: „Mientje, waarom heb je er nooit wat van gezegd?" Dat raakt aan zijn fatsoen. „Niet durven", schreeuwt hij, „ik een lafaard? Je zult je eigen mooie broers bedoelen. Dat zijn stuk voor stuk Michelin-mannetjes. Maar daar hoor ik je nooit over. Nee, nou wordt ie goed. Ik zou dus volgens jou geen beslissingen durven te nemen. Als je dat denkt, heb je de verkeerde voor, Mientje. En dat zal ik je laten zien ook. Vanaf vandaag wordt er door mij niet meer gegeten". „Hoe bedoel je dat?", vraagt ze, „dat is onzin, leder mens móet toch eten". „Oké", geeft hij toe, „niet meer eten gaat misschien te ver. Maar als jij blijft beweren, dat ik te dik ben, omdat ik maar raak eet, ben ik voortaan bereid om voortaan yoghurt te nemen in plaats van vla". ERIC SOREL

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9