Van den Berghstichting mag nieuwbouw plegen Plan brandweerkazerne verdient een kans Gauw I Ja Groen licht voor fasehuis Curium Ripse veehouder mocht stal niet afbouwen Vlaaien voor Koudekerks gemeentebestuur veidiemd. GOUDENTROUW IN SASSENHEIM Man rooft dames kleren Afscheid van directeur Verheul Gift van Katwijk Meisje (8) door auto geschept KORTWEG CeidócSotncmt REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 2 SEPTEMBER 1980 PAGINA Het Sassenheimse echpaar Klpplng-Rltter viert donderdag 25 september met gouden huwelijks feest met een receptie In het Voorhoutse restaurant Boerhaave van 17.00 tot 18.00 uur. De heer Klpplng (76) heeft niet alleen 'In de bollen' gewerkt, maar was ook 12 jaar koster van de Sassenheimse Sint Pancratiuskerk. Met zijn 68-jarige vrouw geniet hij op dit moment van zijn pensioen. Het echtpaar heeft drie kinderen, 8 kleinkinderen en één achter kleinkind. Nieuwe commandant politie Lisse LISSE Tijdens een bijeen komst in het gemeentehuis van Lisse werd gistermorgen adjudant J. v.d. Schee geïn stalleerd als groepscomman dant van de rijkspolitie, groep Lisse. Deze installatie werd verricht door de commandant van het district 's-Gravenhage van het korps rijkspolitie, ko lonel P. PauL Met de benoeming van adju dant Van der Schee, is een einde gekomen aan een com- mandantloze periode van drie maanden, die overigens voor treffelijk werd overbrugd door vervangend groepscomman dant opperwachtmeester De Beer, in samenwerking met de gehele groep Lisse. In de toe spraak die aan de installatie voorafging en die werd beluis terd door onder meer me vrouw Van der Schee en zoon Sjm#, alsmede vader en moe dór cid. oga's en verdere geno digden. schetste de kolonel nieuwe commandant als een all-rounder. „Een man van weinig woorden, die zijn medewerkers weet te inspire ren en die zich bij zijn werk in de regio als en vis in het water voelt. De funktie die de adju dant thans bekleedt zal veel van hem vergen, doch Van der Schee is er naar toe ge groeid", aldus de kolonel. Als hoofd van de politie heette burgemeester Berends de nieuwe groepscommandant van harte welkom. Uitgebreid betoogde de burgemeester hel belang van een goed funktio- nerend politieapparaat. „Een samenwerking die overigens voor de groep Sassenheim in houdt dat ze een gewaardeerde kracht als korpslid verloren", aldus adjudant A. den Dun nen, die mede sprak namens de groepscommandanten van de regio, waarmee adjudant v.d. Schee nauw zal samen werken. Actie tegen Ipg in Roelofarends- ROELOFARENDSVEEN Een grootscheepse aktie tegen de plaatsing van een L.P.G.- installatie bij de Dagmarkt wordt vanaf vanavond ge voerd door de Kerngroep Al kemade van de Vereniging Milieudefensie. De direkt- omwonenden 'ont vangen een folder, getiteld: "L.P.G.? E?n moordgas!", met daarbij een voorgedrukt be zwaarschrift, dat zij alleen maar hoeven te ondertekenen en bij de gemeente in te leve ren. De Kerngroep Alkemade voert deze aktie om te voorko men dat er nóg meer L.P.G.- tanks geplaatst worden binnen de bebouwde kom van Roelo- farendsveen en heeft inmid dels een officieel bezwaar schrift bij de gemeente inge diend. DEN HAAG/NOORDWIJK De commissie geestelijke volks gezondheid van de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid ral het college van Gedeputeer de Stane positief adviseren ten aanzien van de nieuwbouw van 200 plaatsen voor de dr. mr. W. van den Berghstichting in Noordwijk. De capaciteit van het psychiatrisch ziekenhuis zal worden verminderd tot 800 plaatsen door het voeren van een beperkt opnamebeleid. De Van den Berghstichting is haar werkzaamheden als zwakzinnigenin richting in 1924 begonnen en was in 1964 uitgegroeid tot een inrichting met 1450 inwoners. Vanaf 1965 is men bezig het aantal plaatsen terug te brengen. Momenteel "heeft de inrichting ruim 1000 inwoners. Voor wat betreft de verdere beperking van de capaciteit van het psychiatrisch ziekenhuis heeft men gekozen voor beperking van het aantal opnames. Andere mogelijkhe den, zoals de overplaatsing van de be woners naar andere inrichtingen en het vestigen van een dependance bleken niet goed haalbaar. Het aantal opnamen zal geleidelijk worden verminderd. Er zullen alleen nog mensen vanuit de re gio's Leiden en Den Haag worden op genomen, in totaal 127 over een periode van tien jaar. De nieuwbouw zal geschieden in kleine wooneenheden (168 plaatsen), fasehui zen en buitenpavilioenen (32 plaatsen). De nieuwbouw zal een aantal van de sterk verouderde woonpaviljoenen ver vangen. ALPHEN/DEN HAAG Het is opvallend dat er een man terecht staat voor deze winkeldiefstal. Ge woonlijk zijn het vrouwen die dit soort feiten plegen", constateerde de Haagse po litierechter. Een 41-jarige metselaar uit Alphen aan de Rijn had uit een zelfbedieningszaak twee slips, twee maillots, twee on derjurken,twee kinderhemp- ies, drie truien en een spijker broek gestolen. De officier van justitie eiste hiervoor 250 gul den boete en en een voorwaar delijke gevangenisstraf van een week. De politierechter veroordeelde de verdachte tot 300 gulden boete. SUCCES VOOR VOORSCHOTENSE STICHTING JONGERENHUISVESTING VOORSCHOTEN Het plan van de Stichting Jongerenhuisvesting om tot de bouw te komen van 65 woningen op de plaats van de voormalige brand weerkazerne werd gisteravond in de Lindehoeve besproken. Onder de aan wezigen waren raadsleden van de VVD en de PvdA. Als conclusie kwam uit het debat naar voren dat het plan een kans moet krijgen. De stichting Jongerenhuis vesting wil 65 wooneenheden neerzetten op de plaats waar de gemeente Voorschoten 30 wonin gen wil latei) bouwen. De huurprijs van de gemeente voor één- en tweepersoons- woningen komt rond de 375 gulden per maand te liggen terwijl in het plan van de jongeren de huur rond de 200 gulden ligt. VVD fractievoorzitter mr. G de Graaf vond dat de Stichting Jongerenhuisves ting met het plan een goede bijdrage le vert aan de oplossing van de woningnood. Hij zei dat de gemeente Voorschoten nu moet beslissen over de uitvoerbaarheid van het plan. Fractie-voorzitter J. Visser van de PvdA beoordeelde het plan ook positief. De aanwezige raadsleden stelden zich wel vrijblijvend op tegenover het plan van de jongeren. Zij verbaasden zich tie van het CDA ontbrak op de vergade ring evenals het college van Burgemeester en Wethouders. Het plan van de Stichting Jongerenhuisvesting is tot stand gekomen in samenwerking met de Landelijke Or dam. De Algemene Woningbouwvereni ging ziet wel iets in het plan terwijl de Christelijke Woningbouwvereniging een afwachtende houding aanneemt. Het staat wel vast dat het plan via de officiële ge meentelijke commissies in behandeling zal worden genomen. RIJP WETERING De heer L. van der Poel van de Poeldijk in Rijpwetering heeft op last van de gemeente Alkemade zijn in aanbouw zijnde stal niet mogen afmaken. Dit omdat de bouwvergunning niet op zijn naam stond, maar nog op naam van de vori ge eigenaar van de grond, de heer Bisschop. Voor het perceel in kwestie had Gedeputeerde Staten een verklaring van geen bezwaar vol gens artikel 19 verleend aan de heer Bisschop ten behoeve van de bouw van een kleine staf. Toen de heer Bisschop, door omstandigheden gedwongen, zijn land verkocht aan buurman Van der Poel, dacht hii de reeds verleende bouwvergunning mee te kunnen verkopen. De potentiële koper informeerde mondeling bij de gemeentesecretarie of de bouw van de geplande stal door kon gaan. Op legale wijze kon dat, volgens de heren ambtenaren en daarom kocht Van der Poel de grond. Aannemersbedrijf Jos Janssen begon met de bouw, maar moest in maart van dit jaar, toen het gebouwtje op een paar dakplaten en een deur na, af was, op last van de gemeente haar werkzaamheden staken. Op de vergadering van de commissie Bezwaar- en Beroepsschriften trachtte Van der Poel aan te toneif, dat hij de stal nodig had voor een eco nomische bedrijfsvoering van zijn veehouderij. Volgens hem hoeft de gemeente, ondanks het feit dat de ramen een tikje groter ziin uitgeval len dan in de vergunning stond, helemaal niet bang te zijn dat het een recreatiewoning wordt Op dit moment zijn er in het toch maar stiekem afgebouwde schuurtje zo'n 60 k 70 balen hooi opgeslagen, maar in het vroege voorjaar bevin den zien er schapen met lammeren, waarvoor bouwsel grenzende Tand is goed droog en om deze reden zeer geschikt voor de lammeren. In oktober/november gebruikt de boer het stalle tje om er pinken bij te voeren, dan hoeven ze minder te lopen, waardoor er meer rust is in de koppel; het gebouwtje bevindt zich op één kilo meter afstand van de boerderij. Het scheelt hem aanzienlijk in de voorkosten als de dieren in deze tijd in de stal kunnen overnachten. Morgen doet de commissie Bezwaar- en Be roepsschriften uitspraak. NOORDWIJK „Toen ik in 1967 op Sancta Maria begon, heb ik geprobeerd de mensen zich te laten concentreren op het dagelijks werk: het pa tiënt-gericht werken. Het gaat om de patiënten, wij zijn er voor hén. Op Sancta Maria zijn heel wat mensen, die dat beseffen. En dan denk ik niet alleen aan de artsen en de ver pleging, maar vooral ook aan de mensen uit bijvoorbeeld de tuin en de technische dienst"... Dit zei dokter J. A. Verheul ter gelegenheid van zijn af scheid als geneesheer-direc teur van het psychiatrisch zie kenhuis Sancta Maria te Noordwijk. De heer Verheul heeft het zie kenhuis gediend vanaf 1 au gustus 1967 en in die periode veel tot stand gebracht. Naar zijn eigen mening is wellicht het beste dat hij heeft bereikt: „Een zekere werkdiscipline, ordening in de organisatie: de zwaarste patient heeft recht op de meeste zorg, zonder dat de anderen daarbij tekort wordt gedaan". hij af. Toch is het ziekenhuis sinds 1967 verscheidene gere noveerde en nieuwe gebouwen - en daardoor betere verpleeg- mogelijkheden - rijker. En nog dit jaar zal worden gestart met de bouw van een paviljoen met 160 bedden voor chro nisch psychiatrische patiënten, aan de voorbereidingen waar toe dokter Verheul bijzonder hard heeft gewerkt. Bij het afscheid overheersten oprechte gevoelens van waar dering en dankbaarheid, niet alleen aan de kant van de art sen, verpleging en overig per soneel, maar vooral ook van Goede herinneringen, felicitaties en bloemen voor het echtpaar Verheul (rechts) de kant van de patiënten. „Ik voel me het best thuis tus sen de patiënten", heeft dokter Verheul altijd gezegd en dat bleek nadrukkelijk tijdens de speciale patiënten-receptie te zijner ere uitliep op een spon taan feest. Vrijdag volgde een feestelijke afscheidszitting en een recep tie, waarbij naast de officiële genodigden opnieuw veel pa- tienten acte de présence ga ven. KOUDEKERK AAN DE RIJN Als start van de aktie 'Jeugd onder dak', boden gisteravond enige jeugdige verte genwoordigers van de gelijknamige commissie het college van Burgemeester en Wethouders voor de aanvang van de raadsvergadeing enige vlaaien aan. De aktie is gestart om de bouw van een Hervormd Jeugdcen trum in Koudekerk aan de Rijn te kunnen verwezenlijken. Het oude onderkomen van de Hervormde Jeugd is verleden jaar door de brandweer afgekeurd. De aktie zal beginnen op 6 sep tember onder de naam 'Limburgse Vlaaienaktie'. Huis aan huis zal men bestellingen voor Limburgse vlaaien opnemen en een week later zullen de vlaaien vers vanuit Limburg bezorgd wor den. Burgemeester G. Swaan beloofde op korte termijn tot een gesprek te komen over de huisvesting van de Hervormde Jeugd. Tijdens de raadsvergadering werd de heer J.A.P. Heemskerk als nieuw raadslid benoemd. Hij volgt voor het CDA de heer J.R. Gramsma op, die door gezondheidsredenen de gemeenteraad heeft verlaten. De heer Kammeraad (Alg. Belang Koudekerk) zal zijn lidmaatschap eveneens neerleggen zodra er een opvolger voor hem gevonden is. Mevrouw M.A.M. Ie Large van Breuke- len en de heren Th.O Vreugdenhil en J.C. v.d. Vlugt (allen CDA) bleken al tien jaar gemeenteraadslid te zijn. Reden voor burgemeester G. Swaan om mevrouw Le Large een boeket bloe men en de beide heren een aandenken aan te bieden. kgroel ers a| KATWIJK De werkgi buitenlandse werknemers i deling Katwijk en de plaatsi' lijke werkgroep van Amnest International hebben beid voor hun werk een deel vai. de gift gekregen, die het gr meentebestuur onlangs ter bO schikking kreeg bij de herop<( ning van de Nederlandse Mie* denstandsbank in Katwijk. De beide werkgroepen in Kal, wijk hebben de gift in dan aanvaard. De werkgroep bui* tenlandse werknemers wil hc^ bedrag van zevenhonderd gul] den bestemmen voor uitbrei] ding van activiteiten voo, Turkse en Marokkaanse vrou. wen (taal- en naaicursussen Amnesty International, di zich inzet voor de rechten vai de mens en in het bijzondei van degenen, die om politiek redenen van hun rechten zijl beroofd, wil de haar geschon ken vijfhonderd gulden ge j bruiken om zowel plaatselijl als internationaal het werk t j steunen. Warmond voor artotheek in Leidse regio WARMOND De leden n de commissie maatschapp lijk welzijn spraken zich gt teren in principe uit voor h< oprichten van een artothee in regionaal verband. Enkele jaren geleden werd i j het plan voor een artothee (uitleen van kunstwerken) g< lanceerd en de mogelijkhede J binnen Warmond onderzoch Toen bleek het geen haalbai kaart. Nu zijn er voorstelle vanuit Leiden om gezamenlij een artotheek op te richtei De commissieleden vonde het een goede zaak en denke dat een artotheek voor vei mensen de drempel tot de aar schaf van een kunstwerk ka verlagen. De heer Timmerman steld voor dat de kunstwerken di in het bezit zijn van de g« meente Warmond worden ir gebracht in de artotheek. D commissieleden wilde wel wj meer gegevens over de opze alvorens definitief te besluite tot deelname te adviseren. VOORSCHOTEN Een fir jarig meisje uit Voorschoteii Is gistermiddag op het kruis punt Beethovenlaan/Chc pinlaan geschept door eei personenauto, bestuurd door een 20-jarige inwoner vaA Voorschoten. Het meisje stak de weg ove via een zebrapad. De automo| bilist zag haar te laat en koil. haar niet meer ontwijken. He schaafwonden. Zij is overge bracht naar het Academisch) Ziekenhuis Leiden. Geen krant ont vangen? Bel tus- sen 18.00 en 19.00 t\ uur nummer in 122248 en per speciale koerier wordt de krant' alsnog bezorgd. DEN HAAG/OEGSTGEEST De commissie geestelijke volksgezondheid van de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid zal het college van Gedeputeerde Staten positief adviseren om trent de oprichting van een fasehuis met een ca- Saciteit van acht a tien plaatsen bij het kin- erpsychiatriscb centrum Curium in Oegtgeest Volgens de commissie voorziet het fasehüis, dat als doel heeft de doorstroming van pupillen uit het centrum te bevorderen, in een behoefte. Het fasehuis is bedoeld voor kinderen met een psy chiatrische problematiek van 12 tot 16 jaar. Het gaat om kinderen die na een klinische opname voor een minder intensieve behandeling in aanmerking ko men, alsmede kinderen die geen intensieve behande ling hoeven te ondergaan. De doelstelling van het fa sehuis is de kinderen voor te bereiden op zelfstan digheid in de maatschappij, hetzij in de richting van begeleide kamerbewoning, hetzii in de richting van een volledige zelfstandigheid. Het fasehuis onder houdt nauwe banden met de kliniek, maar staat er verder los van. De oprichting van een fasehuis beoogt met name een bevordering van de doorstro ming van de pupillen uit Curium. De gemiddelde blij* - lcapaciteit aciteit bept uvenregionaal karakter. Dertig pro cent van de kinderen is afkomstig uit de regio Lei- verblijfsduur is anderhalf jaar. Curium heeft een be- ;el< apa niek heeft een handelcapaciteit van 54 plaatsen, waardoor de opna mecapaciteit beperkt is. De kinderpsychiatrische kJi- Jg den, veertig procent uit Noord-Holland en de rest is afkomstig uit de overige provincies. KATWIJK Op het Kat- wijkse strand wordt woensdag 3 september een door de atle tiekvereniging 'Rijnsoever' in samenwerking met de plaatse lijke VVV georganiseerde strandloop gehouden. Deelne mers kunnen vanaf kwart voor zeven inschrijven voor een afstand van 2, 4 of 8 kilo meter. Iedere loper ontvangt na afloop een herinnering en voor de eerste drie binnenko menden dames, heren en vete ranen zijn extra prijzen be schikbaar. Na betaling van drie gulden vijftig valt om 19.30 uur het startschot voor de lopers. LEIDERDORP De Leidse afdeling van de Centrale Or ganisatie Voetbal Scheidsrech ters (COVS) betrekt vrijdag 5 september het clubgebouwtje bij het sportveld aan de Hoog- madeseweg in Leiderdorp. De Leidse scheidsrechters gaan het gebouwtje gebruiken voor opleidingen en clubactivitei ten. Wethouder mevrouw I.J. Gehner verricht om kwart voor acht de officiële inge bruikname van het gebouw. VOORSCHOTEN - Gedu rende de maand september worden er elke maandagavond in de dorpskerk van Voor schoten orgel-en beiaardcon certen gegeven. Organist Hans van Nieuwkoop en beiaard Rien Ritter verzorgen maan dag 8 september het tweede concert. De uitvoering begint om 20.00 uur en de toegang is gratis. NOORDWIJKERHOUT De Oranjevereniging Noord- wijkerhout organiseert in sa menwerking met de atletiek vereniging N.S.L. op dinsdag 9 september voor de negende keer de Oranjeloop. Inschrij ving, start en finish zijn op het Marktplein aan de Haven straat waar om 20.00 uur de prestatielopers vertrekken voor een afstand van 3,5 km. Wedstrijdlopers komen om 20.30 uur aan de beurt voor een 6 kilometer lange afstand. Inschrijfgeld voor kinderen en volwassenen bedraagt respec tievelijk drie en vijf gulden. LISSE In de serie orgelcon certen georganiseerd door de 'Orgelkring Bollenstreek' wordt op donderdag 11 sep tember het vierde concert ge geven. In de Sint Agathakerk speelt de Leidse organist Joop Brons werken van Brahms, Alain, Cabanilles, Böhm, Lan- glais en Robert Schumann. De uitvoering in Lisse begint om 20.15 uur. OEGSTGEEST In het Ge meentecentrum aan de Lijt- weg wordt op 15 september om 20.00 uur een burgeravond georganiseerd door de ge meente Oegstgeest. De bedoe ling van deze bijeenkomst is nieuwe ingezetenen van de ge meente kennis te laten maken met het gemeentebestuur en hen te informeren over wat er op sociaal-cultureel gebied in hun nieuwe woonplaats te doen is. KATWIJK De PvdA-afde- ling Katwijk/Valkenburg houdt maandag 29 september een discussie over Kernener gie en de algemene energie- Kroblematiek. De socialisten open hiermee een bijdrage te kunnen leveren aan de door de regering toegezegde 'brede maatschappelijke discussie'. De PvdA-afdeling heeft alle plaatselijke politieke partijen en een aantal maatschappelij ke instellingen gevraagd hun mening kenbaar te maken. Niet meer dan één nieuwe abonnee vragen wij van u voor dit zwaar verzilverde schaap met 5 poten. abonnee van de Leidse Courant Adres Postcode/Plaats Betaald wordt per maand (automatische afschrijving) per kwartaal Stuur mij als dank voor de moeite een zwaar verzilverd schaap met 5 poten. Naam I Adres. I Postcode/Plaats. Telefoon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 349, 2300 VB Leiden. IN FEITEN DE BESTE

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4