Raadsleden oneens over motie gelijke kansen voor mannen en vrouwen der wet Diaconessenhuis krijgt geen psychiatrische afdeling DURE GOK VOOR VEEHANDELAAR Drie maal toeteren scheeps recht Vrouwelijke ambtenaren veruit in de minderheid Inbraak complex Digros STAD LEIDSE COURANT DINSDAG 2 SEPTEMBER 1980 PAGINA 3 LEIDEN „Als Je door rood licht rijdt, moet je bekeurd wor den. Dat vind ik niet meer dan normaal," verklaarde een ver dachte gisteren voor het kantongerecht. Een politieagent hanteerde enige tijd geleden dan ook de handelswijze, die de verdachte met veel vuur verdedigde. Hij reed door het rode licht en werd prompt bekeurd. Toch verkeer de de overtreder in de vaste overtuiging, dat hij was benadeeld. Hij reed weliswaar door rood, maar dacht, dat de politie hem gebaar de het gevarensein te negeren.» Het gebeurde om tien uur op een zaterdagoch tend in de chaotische Leidse binnenstad. De verdachte reed op de Langegracht. Hij wilde rechtsaf, de Mare op. Maar de Mare was afge sloten en de automobilist restte geen andere moge lijkheid dan zijn weg te vervolgen en een andere route te kiezen. Tot zijn verbazing echter sprong het rode licht niet op groen. „Het was rood en dus reed ik niet door. Wel zag ik een politiewa gen staan. Op een gege ven moment werd er achter me getoeterd. Maar het licht was rood en dus reageerde ik niet. Toen werd er weer een signaal gegeven en daar na weer. Toen dacht ik, nou, het zal wel zo horen. Ik dacht, dat de politie seinde dat ik door moest rijden en dat heb ik dus gedaan," verklaarde de verdachte tot de aan dachtig luisterende offi cier van justitie, me vrouw Renkens en rech ter Teekens. De situatie van destijds, de warwinkel van ver keer, opgebroken straten, omleidingen en andere verkeersdeelnemers, die hun boekje te buiten gin gen, had de verdachte op de gevoelige plaat vast gelegd. Hij overlegde de prenten aan de kanton rechter. „U heeft heel er heel wat werk van ge maakt,'' was de reactie van de rechter bij het zien van de vele foto's „Ik voelde me zo ge-' krenkt. Het was een dure grap, maar ik had de fo to's eigenlijk ook in zwart/wit willen heb ben," aldus de bekeurde. De officier was vast van mening, dat de verdachte fout heeft gehandeld, maar was tergelijkertijd van mening, dat er geen straf opgelegd hoefde te worden. De verdachte leek er ganadig vanaf te komen, maat toch leefde er nog onvrede bij de man: „Dus als ik het goed begriip, ben ik wel schuldig, hoewel ik te goeder trouw heb gehan deld. Ik wil graag weten of ik nu 'een strafblad heb." Maar de verdachte liep op de zaken vooruit, omdat de kantonrechter nog vonnis moest wijzen. Rechter Teekens: „Ik vind wel, dat u een beet je lichtvaardig hebt ge handeld door naar aan leiding van het getoeter door te rijden." Desal niettemin werd de ver dachte cönform de eis veroordeeld. Na het aan horen van het vonnis verliet de man de zaal niet, maar nam wederom plaats op de banken van het gerecht. Tevreden en belangstellend keek hij, hoe de andere overtre ders het ervan afbrach ten. Hoe groot het verschil is tussen de prijs van de fo to's, de gedane moeite en de dreigende geldstraf is overigens niet precies be kend. Maar het doet er weinig toe: het recht moet zijn beloop hebben. Koste wat het kost WIM BUNSCHOTEN LEIDEN Over de uitleg van de tijdens de begro tingsbenadelingen inge diende moties over gelijke kansen voor mannen en vrouwen verschillen meerdere raadsleden van mening. Dat bleek gister avond tijdens de vergade ring van de deelcommissie personeelszaken. Verschil van mening bestond er vooral over de vraag of mannen en vrouwen bij sollicitaties gelijke kan sen dienden te krijgen of dat in sommige gevallen vrouwen de voorkeur die nen te krijgen. De com missie stelde een definitief standpunt uit tot na de komende raadsvergade ring waa. het PvdA raadslid Van Don gen het college over deze zaak zal interpelleren. De Commissie Personeelszaken be sprak gisteravond wat door een oneer biedige cabaretschrijver eens werd om schreven als 'het probleem van de vrouw als medemens'. Niet alle com missieleden waren met deze discussie zo content. Met name de PvdA-er G.Dallinga vond het netter het gesprek tot na de interpellatie uit te stellen. Hij vond daarin steun bij de heer W.Bleijie (CDA) en mevrouw Ponsen (PSP). Zij vormden echter een minderheid waar door de discussie wel werd gevoerd zonder dat dit echter leidde tot een commissie-standpunt Discriminatie Bij de laatste begrotingsbehandelingen werden twee moties ingediend: motie H. van Dongen (PvdA): „Interpellatie". LEIDEN Het aantal vrouwelijke ambtenaren is veruit In de minderheid ten opzichte van hun mannelijke collega's. Leiden telt 1386 mannelijke ambtenaren tegen 310 vrouwelijke. De verschillen zijn het grootst bij de po litie (189-25), de Brandweer (61-1), Reinigingsdienst (119-5) en Gemeente werken (380-21). Vrouwen zijn In de meerderheid bij de schooladviesdienst (11-31) en GG+GD (27-21). Uit een enquete die het gemeentebestuur onder de verschillende afdelingen hield is gebleken dat er bij verschillende diensten nogal wat bezwaren be staan tegen de komst van vrouwen. Door de geringere lichaamskracht zou het voor een vrouw onmogelijk zijn om bij de Schouwburg, de dienst RHW en de Brandweer te werken terwijl andere diensten het gemis van geschei den toilet- of kleedruimte als een praktisch bezwaar ervaren. Verschillende diensten hebben principiële bezwaren tegen het voornemen om vrouwen een voorkeurspositie boven mannen te geven. Zij willen niet verder gaan dan het scheppen van gelijke kansen voor vrouwelijke en mannelijke solli citanten. Uit de enquete bleek bovendien dat op sommige afdelingen 'moeilijk aan vrouwen is te komen'. Zo blijken er maar weinig vrouwen over een accoun tantsdiploma te beschikken terwijl er volgens de dienst VOW ook maar weinig vrouwen met bestuurlijke ervaring te vinden zijn. Een vrouwelijke resjaurator/handboekbinder blijkt een zeldzaamheid te zijn. 502 drong aan op het qcheppen Van ge lijke kansen voor marinen en vrouwen terwijl motie 503 een stap verder ging door te stellen dat op afdelingen waar minder vrouwen dan mannen werkten aan vrouwen de voorkeur moest wor den gegeven. B en w voerden de eerste motie uit door in de wervingsadverten tie de zinsnede op te nemen -een ieder die aan de gestelde eisen voldoet wordt verzocht te solliciteren-. Het voormali ge PPR-raadslid L.Bijen vond dat b en w hiermee de motie op een uitstekende wijze uitvoerden. Mevrouw A.Ponsen was echter van mening dat de indie ners van de motie bedoeld hadden dat speciaal vrouwen aangesproken moes ten worden en dat aan vrouwen de voorkeur moest worden gegeven. Beijen sprak in dit kader van mannen- discriminatie: „Het gaat niet om man nen of vrouwen, het gaat om mensen. Het streven naar een gelijk aantal man nen en vrouwen op een afdeling is net zo onzinnig als het streven naar een ge lijk aantal rokers en niet rokers". Vol gens mevrouw Ponsen was er veel meer sprake van positieve discrimina tie: „Veel vrouwen solliciteren niet om dat ze weten dat de mannen veruit in de meerderheid zijn. Het is dus zaak er naar te streven die aantallen gelijk te maken". Van de zijde van het college is inmiddels de volgende tekst voorge steld: 'De gemeente Leiden wil ook vrouwen de kans bieden. Bij het vol doen aan de vermelde funktie-eisen worden zij met nadruk uitgenodigd te solliciteren'. Bovendien wil het college de advertenties voor de dienstonderde len waar minder vrouwen dan mannen werken voorzien van het toevoegsel - als meer kandidaten voor de funktie een gelijke geschiktheid hebben dan zal de voorkeur gegeven worden aan een vrouw-. Het is de vraag of dit alternatief de beide standpunten dichter bij elkaar zal brengen. Uit de com missievergadering werd dit niet duidelijk daar het merendeel van de leden zijn/haar mond hield. De heer Beiien verklaarde zich tegen. Maandag komt de zaak in de gemeenteraad ter sprake. EERSTE RANG Hoe veelzijdig de simplistische lelijke eend (de auto dan) eigenlijk wel Is, maakte een slim ogende poes gisteren duidelijk. Voor de meeste automobilisten Is het wat ver ge zocht. maar voor met name de poes biedt het dak van de wagen ongekende moge lijkheden. Het schrandere dier ontdekte, dat het dak veel weg heeft van een zonneter ras en dus ook als zodanig dienst kan doen. De poes koesterde zich enige tijd op het dak van de eend In het middagzonnetje. Poezen hebben weliswaar en hekel aan wa ter. maar er zijn exemplaren, die te pas en te onpas in bad plegen te gaan. BIJ regen ontstaat op het eendedak al snel een plasje water. Ideaal voor de poes. Niet te diep. maar ruimschoots voldoende nattigheid voor een verfrissend bad. Bovendien kan ae adsplrant prooi van het huiselijke roofdier vanaf het autodak beter In oog gehouden en besprongen worden. Leer de poes de eend kennen. LEIDEN Een veehandelaar is gistermorgen op het ter rein van de Groenoordhal door vier mannen suf gepraat, zo dat hij in plaats van honderd gulden de inleg bij een par tijtje gokken vierduizend gulden betaalde. Toen de verliezende veehandelaar veertig maal de oorspronke lijke inleg had betaald, besloot hij de politie in kennis van het gebeurde te stellen, omdat hij zich toch bedrogen voelde. Na vraag bij de Haagse gemeentepolitie leerde, dat de truc vaker gehanteerd wtydt. Het betreft een spel, waar een aantal mannen respectievelijk vrouwen, een tafel, drie luciferdoosjes en een balletje aan te pas komen. Veeten toonstelling De V.E.B.O. houdt zaterdag 6 september voor de 44ste maal in de Leidse Groenoordhallen de Nationale Agra rische Manifestatie. Meer dan 1200 dieren van ruim 300 inzenders uit alle windstreken nemen deel aan de ver schillende tentoonstellingsonderdelen. De totale mani festatie bestaat uit zeven tentoonstellingen: de fokvee- tentoonstelling, de zuiveltentoonstelling, de provincia le schapenfokdag voor Zuid-Holland, de selectiekeu ring van dwerggeiten, de premiekeuring van Shetland- ?ony's en de keuring van geregistreerde melkgeiten. evens staan behendigheidsproeven voor plattelands jongeren, koekslaan en bloemschikken op bet pro gramma. De manifestatie duurt van 07.00-14.00. De toe gangsprijs bedraagt drie gulden voor volwassenen en een gulden vijftig voor kinderen tot twaalf jaar (on der geleide) en 65 plussers. Er zijn speciale reducties voor groepen van minimaal tien personen. Viswedstrijd Witte Singel Het water van de Witte Singel vormt het decor voor de jaarlijkse viswedstrijd, die dit jaar op zondag 14 september vobr de derde achtereenvolgende keer wordt gehouden. Ie dereen vanaf 16 jaar kan inschrijven, er kunnen niet meer dan 100 vissers meedoen. Er wordt gevist op totale lengte (maatvis) met uitzondering van aal, baars, snoek, snoek baars, pos en grondel. Levend aas is niet toegestaan. De kosten voor inschrijving bedragen f7,50. Daar zijn enige consumpties bij inbegrepen. De organisatoren hebben een aantal fraaie prijzen beschikbaar gesteld. Men kan zich in schrijven bij bar-dancing De Lantaarn, Nieuwstraat 31 in Leiden, Aquarium Parva, Herenstraat 21 in Leiden en bij Hotel Katwijk, Boulevard 73 in Katwijk. Voor inlichtingen kan men terecht bij P. Hemerik, tel. 071-124755. De praktijk van alle dag (1) De Volksuniversiteit K&O heeft voor bet nieuwe sei zoen cursussen op bet programma staan, die te pas kunnen komen in de praktijk van alle dag. Het juiste gebruik van de Nederlandse taal of het schrijven van een goede brief kunnen soms moeilijkheden opleveren. Ook heeft vrijwel iedereen dagelijks te maken met bet uitgeven van geld. Het Is niet aan iedereen gegeven goed met geld om te kunnen gaan. Om mensen te hel pen bij bet verkrijgen van vaardigheid In bet hanteren van genoemde onderwerpen heeft K&O vier cursussen georganiseerd: praktisch nederlands, nederlandse grammatica, omgaan met geld en praktisch rekenen. De praktijk van alle dag (2) De cursus praktisch rekenen omvat 12 woensdagoch tenden en begint 27 september. Nederlandse grammati ca wordt op tien maandagavonden gegeven en begint op 15 september. Op 5 woensdagochtenden kan men de cursus omgaan met geld onder de knie krijgen. Deze cursus begint 17 september. 16 september begint de cur sus praktisch rekenen. Deze cursus wordt gedurende 24 woensdagochtenden gegeven. Voor nadere inlichtingen kunnen belangstellenden zich wenden tot K&O aan de Oude Vest 45 (tel. 141141). Verkeersdrempels De gemeente Leiden heeft in april van dit jaar de bewo ners van de Zonnebloem en de Vuurbloem het voorstel ge daan verkeersdrempels in deze straten aan te leggen. Om dat door de zeer uiteenlopende reacties op deze plannen het de gemeente niet duidelijk is of de meerderheid van de bewoners deze maatregelen nog wel wenst, houdt zij maan dagavond 6 september een bijeenkomst in de 'De Regen boog', Watermolen 1 in Leiden. Het is de bedoeling om Groenoord De kioderaktlvitelten la het buurthuis Groenoord startten op woensdag 3 september met de film 'Gevar- lijk spel'. Twee kinderen nemen een reageerbuisje weg uit bet laboratorium van hun vader waardoor een bele stad vernietigd kan worden. De politie wordt Ingescha keld en na vele spannende avonturen komt alles weer In orde. De film begint om 14.00 uur en de toegang be draagt 1.50 gulden. COMMISSIE PROVINCIALE RAAD VOLKSGEZONDHEID ADVISEERT NEGATIEF DEN HAAG/LEIDEN De commissie voor geestelijke volksgezondheid van de Pro vinciale Raad voor de Volksgezondheid zal het col lege van Gedeputeerde Sta ten adviseren het Leidse zie kenhuis „Het Diaconessen- huis" aan de Houtlaan geen toestemming te verlenen voor de oprichting van een psychiatrische afdeling. Vol gens de commissie zijn in Leiden en directe omgeving het directe verzorgingsge bied van het Diaconessen- huis voldoende mogelijk heden voor de kortdurende behandeling van psychiatri sche patiënten aanwezig. De omvangrijke nieuwbouwac- tiviteiten van het psychia trisch ziekenhuis Endegeest alsmede de voorgenomen bouw van een psychiatrische afdeling bij het Academisch Ziekenhuis Leiden waarbor gen deze mogelijkheden ook voor de toekomst, aldus de commissie. Het Diaconessenhuis deed op 23 oktober 1978 het verzoek aan de Staatssecretaris om een psychiatrische afdeling te mo- fen oprichten met 24 bedden, 'olgens de landelijke norm mag >het aantal plaatsen in psychiatrische ziekenhuizen anderhalf promille van de woonbevolking bedragen. Voor de gezondheidsregio Lei den (met in totaal 420.000 in woners) komt dat neer op 634 plaatsen. Aangezien het aantal beschikbare plaatsen in de Leidse regio aanmerkelijk ho ger ligt, constateert de com missie dat er een grote overca paciteit bestaat in Leiden aan plaatsen in psychiatrische zie kenhuizen. Deze overcapaci teit zal blijven bestaan, ook na de toekomstige overplaatsing van het psychiatrisch zieken huis St-Bavo in Noordwijker- hout naar de regio Rotterdam, hetgeen met een verlies van 200 plaatsen gepaard zal gaan. Ook het feit dat het psychia trisch ziekenhuis Sancta Maria in Noord wijk zich voor meer dan vijftig procent op de pro vincie Noord-Holland richt en de kinderpsychiatrische kli niek Curium in Oegstgeest en Centrum 45 voor een deel bo venregionale en zeer specifie ke voorzieningen zijn doet aan de overcapaciteit weinig af, al dus de commissie. Volgens de commissie zijn kortdurende en poliklinische behandelingsmo gelijkheden in de Leidse regio aanwezig bij de algemene psy chiatrische ziekenhuizen en in de Jelegersmakliniek in Oegstgeest, die op den duur in het Academisch Ziekenhuis Leiden zal worden opgeno men. De capaciteit van deze afdeling zal ongeveer 60 plaat sen bedragen. Voor wat betreft de kortdu rende behandeling in een psy chiatrisch ziekenhuis bestaat in de gezondheidsregio Leiden een overcapaciteit van onge veer 200 bedden. Een tekort is op korte termijn niet te ver wachten, ook al niet omdat het Noord-Hollandse psychiatri sche ziekenhuis Vogelenzang voor het noordelijk deel van de gezondheidsregio Leiden functioneert en Sancta Maria na de overplaatsing van St- Bavo een omvangrijkere func tie voor de regio zal krijgen, aldus de commissie. LEIDEN Inbrekers hebben tussen zatei gisteren vanuit de supermarkt Digros aan de gegracht en de aldaar gevestigde winkels een boe veelheid sigaretten, sieraden en vis gestolen. De schade is nog onbekend. De dieven ziin binnen gekomen via de slooppanden, die aan de meubelzaak Mijnders grenzen. Vervolgens werd de supermarkt van 640 pakjes sigareten en een paar honderd pakjes shag ver lost Bij de juwelier 'Pour Toi' werden tableaus met gouden arm banden, horloges en kettingen weggehaald. Tenslotte stalen de inbrekers een noeveelheid forel uit de winkel van de gebroeders Hoek. Burgerlijke stand Lelden overleden: M. van Wetten, geb. 18-8-1897, vrl. geh. gew. met h. W. Eckhardt; G. Carton, geb. 25-9- 1897 man; C. Teljeur, geb. 21-2-1894 vrl. geh. gew. met B. A. Harteveld; J. Zwart, geb. 30-6-1929 vrl. echtgen. van D. J. Wallaart; P. J. Slnon, geb. 25-12-1943, vrl. echtg. van H. Wage- maker; M. W. J. Ober, geb. 20-11- 1898 vrl.; C. Oskam. geb. 22-2-1931. vrl. echtg. van A. van Os; G. M. van Hardeveld, geb. 2-9-1913, vrl. echtg. van J. G. Gaillard; A. N. van Zwleten, geb. 10-7-1922. man; J. v.d. Plas, geb. 1-12-1911, vrl. echtg. van A. Schalkers; T. van den Berg, geb. 22- 9-1909, man; J. C. de Koning, geb. 27-8-1899, vrl. geh. gew. met J. v.d. Wal; J. H. van Polanen, geb. 11-6- 1895, vrl. geh. gew. met P. Mes; J. P. Meijer, geb. 21-10-1912 man; J. Sjar- dijn. geb. 20-2-1896 ma geb. 15-10-1909 man. Geboren: Patricia Cindy dv. P. C. de Boer en W. van Leeuwen; Cornells Johannes Antonlus zv C. J. A. Aaris en G. van den Burg; Roel zv. G. boon en M. J. A. van Gerven; Ingeborg Hendrlka dv. H. Petiet en P. J. I Cra mer, Derek Edlks zv. H. H. E. Morré en E. W. M. Deen; Maria Wilhelmlna dv C. van Schooien en M. Th. C. J. Clemens; Jacoba Eliza Linda dv. A. van Duljn en N. P. Guljt; Debby dv. P. M. Bodijn en J. S. van Es; Jorna dv. C. W. Arlsz en M. Doorn; Remco Mar- tljn zv. M. den Heijder en J. Mos; Dina dv. H. Tulnhof en D. Bouw; Sl- mone Wilhelmlna Alelda dv. C. Schar- penlsse en E. A. J. van der Filer, Pie- ter Gljsbertus zv. J. Guljt en H. Ouwe hand; Johannes Pleter zv. W. van Hove en H. E. J. Eilander; Florls Jo hannes zv. J. M. van Dam en M. A. G. M. van Kampen; Helena Maria dv. W. J. E. Meijer en J. C. Mohr; Danlölle dv. D. Brinkman en M. de Boer; Carel Eric Oliver zv. J. H. Grootendorst en E. M. Berg; Kim Anne Gertrude dv. C. J. van Gent en G. M. A. van Duuren.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3