Bruce Lee: TERUGBLIK de Chinese superster Geen toekomst visie in Leven op aarde TELEVISIE VANAVOND TELEVISIE WOENSDAG RADIO VANAVOND RADIO WOENSDAG Gaudeamus-muziek in „MusicaNova" RADIO/TELEVISIE LEIDSE COURANT DINSDAG 2 SEPTEMBER 1980 PAGINA NEDERLAND 1 N09 18.00 NI0UW9 voor doven en slechthorenden 18.49 Poll en Plli 18.55 Journaal EO 18.59 Presentatie nieuwe seizoen 19.30 Van U wil Ik zingen 20.00 Wat ging er mis?, filmserie 21.00 Waarom de Bijbel? 21.25 EO Aktief NOS 21.37 Journaal 21.55 Den Haag vandaag 22.10 Space-shuttle: De kald zit erin, filmdocumentaire 22.45 Journaal NEDERLAND2 N09 18.00 Nieuws voor doven en slechthorenden 18.55 Journaal KRO 18.59 DeFlinstone9 19.25 De Muppetshow NOS 20.00 Journaal KRO 20.27 De Sullivans, tv-serle 21.15 Brandpunt 21.50 Leven op aarde 22.45 Drie hoog achter, tv-serle N09 23.15 Journaal OUrTSLAND 1 20.00 Journ. 2C Aktueel mag. 21.45 tv-serle. 22.30 Aktual. 23.00 Am 8.progr. 23.45 Journ. (Reg. prog NDR: 18.00 Rep. 18.30 Aktual. 18.' Kleuterserie. 18.55 Rep. 19.25 Re mag. 19.59 Progr.overz. WDR: 18.r Eichhotz und Sohne. tvp-serle. 18.: Ucht progr. 18.40 Lachten auf R rept, tv-serle. 19.15 Aktual. 19.' Licht amus.progr.). DUITSLAND 2 18.20 Tekenfilm. 19.00 Journ. 19.1 Hondo (Hondo and the apachei speelfilm. 21.00 Aktual. 21.20 Verkk zingsprogr. 22.00 The plank Oder d Tucke des Objekts, comedy. 22, Sport. 23.15 Journ. DUITSLAND WDR 3 18.00 Kleuterprogr. 18.30 Cursus wl kunde. 19.00 aktueel mag. 19.' Journal 3. 20.00 Journ. 20.15 Re mag. 21.00 Fllmportret. 21.15 Aktue mag. 21.45 Gesprek. 22.30 doe. serl 23.30 Journ. BELGIE NEDERLANDS NET 1 18.00 Kinderserie. 18.05 Joey Redhawk, jeugdserie. 18.35 Op< School. 19.05 Gastprogr. 19.34 M ded. en Morgen. 19.45 Journ. 20. Showprogr. 21.05 Doe. 21.55 Qu 22.25 Journ. BELGIE NEDERLANDS NET 2 20.10 Dierenprogr. 20.40 Fllmportri 21.10 De laatste van de lijst (The I' of Adrian Messenger), speelfilm. BELGIE FRANS 18.00 Meded. 18.15 Tekenfilms. 18. Doe. 19.00 Lledjesprogr. 19.15 Rei mag. 19.20 Weerber. 19.30 Journ. loterljber. 19.55 Inform ultz. 20. Filmquiz. 20.35 Les chevaux du sole tv-serle. 21.03 Niet bekend. Aam Weerber. en Journ. NEDERLAND 1 NOS 13.00 Nieuws voor doven en slechthorenden AVRO 15.00-17.30 AVRO's Kinderfilmfestival NEDERLAND2 NOS 13.00 Nieuws voor doven en slechthorenden Teufels Advokat. tv-serle. 12.10 Akt eel magaz. 12.55 Peroverz. 13.^ Journ. 16.10 Journ. 16.15 Muzika overz. 17.00 Klnderselre. 17.25 Kli derprogr. 17.50-18.00 Journ. (Regloi progr.: NDR: 9.30-10.00 Kleuterproc WDR: 8.10-11.55 Schooltelevisie). DUITSLAND 2 16.15 Sport. 18.45 Tekenfilm. 17. Journ. 17.10 Taxi, tv-serle. 17.40 G verleerd magaz. HILVERSUM 1 leder heel uur nieuws. AVRO: 18.11 AVRO'S Radlojoum. 18.25 Toppers van toen. 10.02 Lichte grom.muzlek. 20.03 OperttefT«omen- ten. 20.30 Folk live. 21.02 Vierkleur. 22.03 AVRO'S Sportpsnoroma. NOS: 23.02 Met. het oog op morgen. VARA: 0.02 Elpee tuin. .HILVERSUM 3 leder heel uur nieuws. NOS: 18.03 Avondsplts met de Nat. Hitparade. VAR 19.02 Popdonder21.02 Nashville. 22.02 and all that jazz. 23.03 Elpee Tuin. uur nieuws) VARA: '.02 (S) Elpee tuin met Willem van Beusekom en Louis Ver schuur. 1.02 (S) Groot licht. 5.02 (S) Truck. VOO: 7.03 (S) Ook goeie morgen. 9.03 (S) Muz. ter- jrkt. 10.02 (S) Kletskop. VPRO: 10.45 (S) Vllla-Vpro. 13.03 Welingelichte kringen. 13.30 (S) Een klap op Je kop EO: 14.20 (S) Radio-Kleuterkrant. 14.45 (S) Ron- dult-extra. 15.30 (S) Van harl tot hart. 18.02 (S) EO-metterdaad. 16.15 (S) Licht en uit zicht. 16.55 (S) EO-aktlef. 17.02 (S) Tijdsein. NCRV: 17.45 (S) Theaterorgelbespeling. NOS: 7.00 Nws. 7.10 Och- tendgym. 7.20 De Wekkerradio. (7.30. 6.00 en 8.30 Nws.). 9.00 Gym. voor de vrouw. 0.10 Water- INFG standen. NOS: 9.15 Werkbank. ,l" VARA: 9.25 De vooruitgang. 9.50 Hoor haarl 11.05 Schoolradio. 11.35 Stap hort-Centraal. OVERHEIDSVOORL.: 12.16 Tekst en uitleg. VARA: 12.26 Meded. voor land- en tulnb. 12.30 Nws. 12.36 Dingen van de dag. 13.00 Nws. 13.11 Staphorst-cen traal. vervolg. 13.30 Oude schoolliedjes. kwartje. 14.30 Leef-tlj -- stlefmoed hte gramm foonmuz. 17.00 (S) Een blokje Nedertanc 15.30 Operette. 18.00 S -genoeg. 15.30 aarde, hoorspel! Iserie. 16.57 Lichte g Fietscross wordt in Nederland misschien wel net zo populair als jojo. Iedereen kan eraan meedoen, zo liet de AVRO zien tijdens een door deze om roep in Waalre (waar al twee jaar een fietscross-circuit be staat) georganiseerde wedstrij den. De sport wordt bedreven op kleine, maar uiterst stevige fietsjes. Twee cracks uit Ame rika lieten zien, dat je er zelfs een flink stuk mee door de lucht kunt vliegen. Het pak dat je er bij nodig kost met in begrip van een stoere helm 600 gulden. Wat doe je onj je conditie op te voeren, vroeg de presentatrice aan een knaap van een paar turven hoog. Veel fietsen was het antwoord. Zomereiland, een Zweedse film bij de NCRV leek nu eens op een schilderij, dan weer op. een gedicht. Het ging over een frootmoeder en een tienjarige leindochter, die elkaar goed aanvoelen. Moeilijk te zeggen wat het meeste indruk maak te, de vergezichten op het een zame eiland, of de gesprekken die die twee met elkaar voeren en waarin het kind erg wijs blijkt voor haar jaren en woor den als uitdaging en dergelijke schijnt te begrijpen. Maar mis schien zijn Zweedse kinderen van die leeftijd, levend in een zaamheid, wel sneller van be grip, ik waag daar geen oor deel over. Het was trouwens een film naar een boek en een boek mag zijn eigen eigenwijs heid hebben Voorafgaand aan Televizier ontving Herman Pieter de Boer enkele tv-prominenten van het eerste uur. Een beetje, vermoeid gezelschap dat er de moed inhield met de kwinks lagen uit het verleden. vraagt je wel af hoeveel k kers van nu zich de dagen va Casteleins, Muriloff en ande grootheden van toen nog he inneren. Voor hen die dat w konden zal het oproepen v< het Germain 'des Prés van h Rembrandtplein, de dagslu tingen van Pater Leopold Ve hagen, de omroepstem v« Bob Korpershoek en zo me misschien een brokje nostalg hebben betekend. Dr. Martin van den Heuv van het oost-Europa-institu sprak in Televizier voor derde maal over Polen. I eerste keer was hij pessimi tisch, toen gematigd optimi tisch, in die lijn voortgaai zou hij nu de vlag hebbi moeten uitsteken. Daar will hij nog even mee wachte omdat nog een hele reeks ho den genomen moet ,word voor de nu ondertekende vr heid werkelijk beklonken Moskou heeft Gierek kenn lijk een kans willen geve maar wacht af wat er vi komt. reacties in andere oos blok landen, met name Ts; choslowakije, acht hij mo| lijk. De terughoudendheid vj het westen weerspiegelde zi< ook in een opmerking vf Wim Kok, dat ook de vakb weging hier eerst eens wil zil hoe die nieuwe Poolse vaj bond zich ontwikkelt, daari in Televizier vragen uit h hele land aan vier insiders i verschillende kampen over i bezuiniging vooral techniscl vragen die technisch werd' beantwoord. Van te voren hi Peereboom de noodklok gein neergaande lij HAN JONKE (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Van de concerten, die in de Internationale Gaudeamus Muziekweek 1980 op vrijdag 5 in Den Haag, zater dag 6 in Amsterdam en zondag 7 september in Utrecht en Hil versum worden gegeven, maakt de NOS-radio opnamen ten be hoeve van het wekelijks programma „Musica Nova" op zondag van 16.00 uur tot 17.00 uur via Hilversum 4. Vanaf zondag 7 sep tember is een drietal afleveringen van „Musica Nova" daaraan gewijd. Redaktie en presentatie: Ton Hartsuiker. In de jaren zestig had niemand buiten Zuid-Oost Azië of de Chinese koloniën ooit een Chinese film gezien. Maar in de ja ren zeventig waren de Kung Fu-films een onderdeel van de massacultuur geworden, net zo alom vertegenwoordigd als Mickey Mouse of Batman. Veel is te danken aan een Chinese filmacteur en expert op het gebied van de oosterse gevech ten: Bruce Lee (1940-1973), vandaag de hoofdpersoon in onze eerie „Idolen sterven jong". Bruce Lee was een vernieuwer. Hij trok zich weinig aan van de gebruikelijke vechtstijlen of de manier waarop die tot dan toe in film werden gebracht. Hij wilde de eerste Chinese superster worden. Het lukte hem, maar Bruce stierf te vroeg om zijn succes zelf nog mee te kunnen maken. Bruce Lee's dood was er de oorzaak van dat vela projecten onafgemaakt bleven liggen, zoal9 de film The Game of Death, waarvan hier een foto. kunst te tonen. De in triges stelden toch meestal niets voor en hoe meer gevechten hoe beter. Maar, zoals gezegd, Lee wilde meer. Hij wilde een wereldster worden. Zijn volgende films be gonnen zich op de wereldmarkt te rich ten. Zijn films begon nen de aandacht te trekken van een niet- Aziatisch publiek dat nog nodit eerder een Chinese actiefilm had gezien. Lee's derde film schreef, produ ceerde en regisseerde hij zelf. Hij speelde er de hoofdrol in en stu deerde zelf de vechts cènes in. De film Way of the Dragon zat vol ver nieuwingen die be stemd waren om een zo groot mogelijk publiek te bereiken. Het was de eerste Hong Kong-pro- duktie die geheel op lo- katie in Europa werd opgenomen. De film had een typische James Bondachtige intrige en was een gigantische hit in de Verenigde Staten. Maar Lee leefde niet lang genoeg om zijn- droom te zien uitko men. In 1973, voordat de film was uitge bracht, stierf hij plotse ling. Op die fatale dag klaagde Lee over hoofdpijn. Hij nam een Equagesictablet (een soort aspirine) en trok zich terug in de slaap kamer om even te rus ten voor het eten. Even later bleek hij in diepe slaap. De ontboden arts constateerde een coma en alle pogingen om Lee tot leven te bren gen faalden, zowel daar als in het ziekenhuis. Belachelijk In het geval van Bruce Lee leek een natuurlij ke dood volslagen on waarschijnlijk. Hij was tenslotte het extreme bewijs van fysieke fit heid geweest, een sym bool van volmaakte ge zondheid en vitaliteit. Zijn hele leven was ge wijd aan de doelstelling zijn lichaam in een goede conditie te hou den. Hij liep twaalf ki lometer per dag, be steedde zeker twee uur aan zijn dagelijkse oe feningen, rookte niet, dronk niet en weigerde zelfs om gezondheids redenen koffie te drin ken. Dus toen de pat hologen verklaarden dat zijn dood waar schijnlijk veroorzaakt was door een acute al lergische reactie op het Equagesictablet, werd dit oordeel belachelijk gevonden. Het werke lijke verhaal achter Lee's dood moest mys terieuzer, angstiger of exotischer zijn. Als je alle "wilde theo rieën opzij schuift, blijft het toch op z'n minst vreemd dat de lijkschouwing geen en kel spoor van ziekte opleverde en dat alle vitale organen in orde waren. Het mysterie zal waarschijnlijk nooit ontrafeld worden. Gegevens ontleend aan het boek Idolen sterven jong, door Marianne Sinclair, een uitgave van Ro strum BV te Haar lem, prijs t 29,90.) Drie hoog achter, op Ned. II om 22.45 uur, met Frances de la Tour als Ruth en Don Warrington als Philip. 1 Bruce Lee lijk werkte, hoe hij zijn tegenstander echt kon overwinnen. Hij zette, daarbij alles opzij wat traditioneel was of er goed uitzag. Bruce had geen geduld voor de houdingen en het nauwgezette ritueel die bij vele vechtsoorten hoorden. „Negentig procent van de Ooster se zelfverdediging is flauwekul", zei hij eens in een interview. Toen hij achttien was ging Bruce in Amerika wonen en ging in Seattle naar de univer siteit. Daar opende hij zijn eerste sportschool, om geld te verdienen voor zijn studie. Zijn hele kijk op ideeën' over Kung Fu werden beïnvloed door het Westen. Lee vervol maakte zijn eigen me thode, Jeet Kune-do, maar aarzelde niet Amerikaanse boks- en worsteltrucs in de be wegingen op te nemen. Agressiever Jeet Kune-do betekent de manier van de opge vangen vuist. Het is agressiever dan menig andere zelfverdedi gingsmethode. Jeet Kune-do is afhankelijk van het element van verrassing en dat bete kent vaak als eerste aanvallen. Het vereist ongelofelijke spier kracht en zware trai ning, een enorme be hendigheid, snelle be wegingen en een vlie gensvlug inzicht in de bewegingen die de te genstander gaat ma ken. Dat laatste bete kent kalm genoeg blij ven om hem te obser veren, hoe geweldda dig de ontmoeting ook mag zijn. Lee's trappen met de voet waren zo snel dat hij soms „De man met de drie be nen" werd genoemd. Veel van zijn vechtscè nes voor de televisie waren vertraagde op namen, anders miste je de finesses. Al gauw trouwde Bru ce met een van de leer lingen van zijn school, een jonge Amerikaan se, Linda Emery. In 1964 verhuisd het pas getrouwde stel naar Los Angeles en Lee opende onmiddellijk een andere school waar al snel Hollywoodbe- roemdheden kwamen. Het was inmiddels on vermijdelijk dat Buce begon te dromen over het demonstreren van zijn vecht- en acteer- kunst op film. Zijn doel was om de eerste Chi nese superster te wor den. In de jaren die volg den, speelde Lee inder daad in verschillende succesvolle produkties. Aan het einde van de jaren zestig was hij zeer bekend en de Hollywoodsterren stroomden naar zijn school en waren bereid meer dan vijfhonderd gulden te betalen voor een uur onderricht in Jeet Kune-do. Maar Lee was niet gelukkig met zijn carrière. Hij was nog steeds geen belangrijke filmster. Uiteindelijk besloot hij zijn geluk te gaan be proeven in Hong Kong. Markt was rijp De Aziatische film- markt was rijp voor hem. Het merendeel van de Kung Fu-films werd haastig in elkaar gestampt. Het acteerni- veau lag laag, was hoogdravend en melo dramatisch, om nog maar niet te spreken van de belachelijke nasychronisaties die er bij werden gemaakt voor de Europese markt. In dit soort films kreeg Lee de ge legenheid zijn vecht- John Denver, gast bij De Muppets. Het sterrensysteem is in de filmwereld nog altijd belangrijk. Sta tistieken tonen aan dat veel mensen van wege een bepaalde ac teur of actrice naar de bioscoop gaan. Waar het Chinese films aan ontbroken had was een ster als Bruce Lee, die een in ternationaal publiek zou aanmoedigen om uit te vinden wat Chi nese films inhielden. De traditionele actie films deden het niet meer, thrillers, wes terns en gangster films waren er al een halve eeuw geweest en zouden er ook wel altijd blijven, maar er werd niets nieuws meer gedaan. Er lag dus een potentiële markt open voor Chi nese films.' De interesse in het Oosten was een trend van de zestiger jaren en een voortvloeisel van de hippie-cultuur. Steeds mèer mensen in het Westen raakten geïnteresseerd in de Oosterse manier van denken, eten en kleden en imiteerden die. De oorlog in Vietnam en de verrijzenis van Chi na vanachter het bam-« boegordijn zorgden er voor dat de interesse een hoogtepunt bereik te. De gebeurtenissen die in alle persmedia werden gevolgd, maak ten de wereld rijp voor Chinese actiefilms en voor Bruce Lee in het bijzonder. Bruce Lee werd op 27 november 1940 in San Francisco geboren. Volgens de Chinese ka lender in het jaar van de Draak en het Uur van de Draak. Daarom was zijn bijnaam De Kleine Draak. Zijn moeder was Eurazia- tisch (afstammeling van een Europese va der en een Indische moeder), zijn vader een bekende acteur in de Kantonese opera die juist een tournee door de Verenigde Staten maakte toen Bruce werd geboren. Het ge zin ging naar Hong Kong terug toen Bruce nog een kind was. Hij groeide op in een over vol appartement in Hong Kong. Als tiener was hij een echte straatjongen. Bruce was een leven dig, maar ook een moeilijk kind dat het heerlijk vond om te vechten en van school weg te blijven. On danks zijn luiheid kon hij zich erg goed con centreren, tenminste als het onderweip hem interesseerde. Zijn ac teertalent erfde hij van zijn vader en op zijn zesde jaar debuteerde hij als acteur. Op zijn acnttiende had hij al in achttien films gespeeld. Altijd overwinnaar Bruce was opvliegend van aard. Hij trok zich nooit terug uit een ru zie en hij leerde door zijn ruwe omgeving al gauw de methode van zelfverdediging. Hij ging de Oosterse vecht kunsten bestuderen toen hij dertien was en ze werden al gauw de heersende passie in zijn leven. Zijn geringe lengte en smalle bouw war,en barrières die Bruce met een ijzeren wil overbrugde. Hij leerde discipline en kwam altijd als over winnaar uit straatge vechten tevoorschijn. Het voornaamste doel voor Bruce was win nen en dat zou hij nooit uit het oog verliezen. De theoriën en tech nieken die hij ontwik kelde, kwamen tot stand doordat hij zich afvroeg wat nu werke- De KRO zendt vanavond het laatste deel uit van de na tuurserie 'Leven op aarde' waarin presentator David Attenborough de kijker deelgenoot maakt van de ontwikkeling van de plan ten- en dierenwereld. „Het laatste zoogdier" is de mens. Met behulp van hun gereed schap weet Attenborough het bestaan van de vroegste mensen op de Afrikaanse vlakten te reconstrueren. Omdat de mens zich niet lijkt te storen aan de regels die selectie en instandhou ding van de soort in de die renwereld bepalen, vraagt Attenborough zich af of hij als schakel in de evolutie kan worden beschouwd. Ook vraagt hij zich af, hoe de mens zich verder zal ontwik kelen, maar aan een toe komstvisie waagt hij zich niet. Ned. II. 21.50 uur. EO-presentatie De Ev. Omroep presenteert het nieuwe (winter)seizoen. Centraal thema van deze elfde jaargang is „Leven in de eind tijd en Jezus alleen". De kijker krijgt voorproefjés van wat hem te wachten staat Ned. 1,18.59 uur. De bijbel Verscheidene gasten praten vanavond in het programma „Waarom de bijbel?" over de vraag, waarom zij de bijbel zo belangrijk vinden. Ned. I, 21.00 uur. Space-shuttle „Space-shuttle: de klad zit erin" is de titel van een pro gramma waarin onderwerp is de Amerikaanse ruimtevaart, waarmee het niet zo best gaat. De lancering van de'tweede, Europese Arianeraket in mei is mislukt en de Amerikaanse Space Shuttle heeft nog steeds' niet de eerste vlucht gemaakt. De ruimtependel Space Shutt le, die moest bewijzen dat het lanceren van kunstmanen niet duur hoeft te zijn, is hopeloos achter op het schema. Rudolf Spoor en Chriet Titulair geven een stand van zaken, met tekst en uitleg. Ned. I, 22.10 uur. Denver In de Muppetshow is vana vond gast John Denver. Deze 37-jarige artiest, die alles heeft bereikt wat een artiest van zijn niveau kan bereiken, was eerder te zien in de Kerst- show. Ned. II, 19.25 uur. Sullivans Bert, Norm en Tom, de drie nieuwbakken militairen spe len in de voorlopig laatste uit zending van De Sullivans een belangrijke rol. John Sullivan en Anna Kaufman, het pas- verloofde paar, kunnen met moeite de druk van de proble-. men waaronder zij en hun fa milies gebukt gaan, doorstaan. Ook vader Dave heeft zo zijn moeilijkheden en Kitty is van streek. Ned. II, 20.27 uur. Morgenmiddag De AVRO zendt woensdag middag het kinderfilmfestival uit. In dit festival zijn opgeno men De Astronautjes, een nieuw avontuur van Dyno- .mutt, een aflevering uit de se rie Strijd der planeten en een herhaling van de laatste viif afleveringen van Alleen op de wereld; Woensdag Ned. I, 15.00 17.30 uur.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 2