Melkoorlog met kans op harde acties Poolse mijnwerkers staken door VEILIGHEID IN HET GEDING NA LOSLATEN MINIMUMPRIJS Acht doden bij mijnramp Polen Den Uyl wil samen met CDA, maar zonder Van Agt ROTTERDAM: Saoedische prins wil i jsberg naar zi jn land slepen (g) Lastcllc av. Wt Meubelfabriek Êüfif Oisterwijk toonaangevend in eiken (Sowuvnt ^pothekersdijk 34. 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA. tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes ƒ0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 46.30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Dinsdag 2 september 1980, 70e jaargang no. 21749 John Denver De Amerikaanse zanger John Denver vanavond als speciale gast in de Muppetshow op Ned. II om 19.25 uur. Om 21.15 uur In Brandpunt visumplicht voor Surinamers. Om 20.00 uur op Ned. I Wat ging er mis met de schepping? en om 22.10 uur de mislukken de Amerikaanse ruimtevaart Nazomer In de nacht en ochtend mist banken. Morgen overdag zon nig en middagtemperatuur omstreeks 23 graden. Zon: 06.50 20.25; maan: 14.46; hoog water Schev.: 10.26, 22.51 WARSCHAU Bij jen kolenmijnen in het Poolse industriegebied iilezië wordt nog ge taakt, ondanks een of ficiële aankondiging dat een voorlopige overeenkomst met de nijnwerkers was be reikt. Een speciale com- nissie van de Poolse egering is naar de mij- len teruggekeerd om pnieuw met de sta- ;ers, die met name on tevreden zijn over de eiligheidsmaatrege- len, te onderhandelen. Semeld is namelijk ook, dat le mijnwerkers niet wilden inderhandelen met de minis- fer van mijnbouw Wlodzi- ipierz Lejczak, zolang hij [een schriftelijk bewijs kon iverleggen, dat hij onderhan delde namens de regering in Warschau. Of de betrokken minister de vereiste vol- nacht nu wel heeft, is niet lekend. Klaarblijkelijk wil- en de mijnwerkers, behalve letere veiligheidsmaatrege- en, ook de zekerheid, dat de lieuwe onafhankelijke vak- londen ook voor hen geldig jn. Zij hebben een delegatie aar Gdansk gestuurd voor tverleg met de leiders van de ieuwe vakbond. tns het Poolse persbu- PAP zijn de mijnwer kers van acht Silezische mij nen al sedert 29 augustus in waking. Later sloten de mij nen Anna en Wujek in Katowice zich bij de staking aan. Als uitvloeisel van het in Gdansk gesloten akkoord zijn eisteren Jacek Kuron en de historicus Michnik, belang- ijke figuren in het comité voor sociale zelfverdediging (KOR), vrijgelaten. Kuron werd 20 augustus voor de 25e maal gearresteerd. Hij is oprichter en leider van het KOR. Tijdens een persconferentie zei hij, dat het in Gdansk gesloten akkoord de democratie bevordert, zonder het communistische systeem te ondermijnen: „Dit was het. uiterste wat onder de gegeven omstandigheden bereikt kon worden". Zie verder pagina 11 De vrijgelaten Poolse dissident en leider van het comité voor sociale zelfverdediging (KOR), Jacek Kuron tijdens de persconfe rentie, die hij, kort na zijn vrijlating, gehou den heeft. VEEL KRASJES OP KRONINGSMUNTEN DEN HAAG Haastwerk bij het slaan van de setjes kro- ningsmunten is ten koste gegaan van de kwaliteit van de guldens en rijksdaalders, aldus de Consumentenbond. Een steekproef naar aanleiding van klachten heeft tot de con clusie geleid dat de kwaliteit niet overenkomt met de belof ten die de rijksmunt in advertenties had gedaan. Volgens een woordvoerder van het ministerie van financiën gaat het echter om incidentele gevallen. Volgens de Consumentenbond bleken veel van de verzonden setjes (prijs 25 per set) niet te voldoen aan de FDC (Fleur de coin)-kwaliteit, de hoogste waardering van munten. De munten zitten vaak vol krasjes en zijn niet beter dan de munten die men zonder extra betaling bij het postkantoor kan afhalen. De bond acht de rijskmunt moreel verplicht de beschadigde munten terug te nemen en te vervangen. Klachten die bij de rijksmunt binnenkomen zullen in be raad worden genomen, aldus de woordvoerder van finan ciën. Ruim anderhalf miljoen proefdieren DEN HAAG In Nederland zijn in 1978 1.619.604 gewer velde proefdieren gebruikt voor onderzoek in laboratoria. Ruim zestig procent van deze proefdieren waren muizen. Zevenentwintig- procent be stond uit ratten. Voor het ove rige deel werd gebruik ge maakt van onder meer cavia's, apen, honden, katten en hoef dieren. Verreweg het grootste deel werd gebruikt voor me disch onderzoek. Meer dan ze ventig procent van de dieren stierf ten gevolge van de proe ven. Dit blijkt uit het verslag van de commissie van advies voor dierproeven. Van Agt niet welkom op onderwijscongres DEN HAAG Het bestuur van de Katholieke Onder wijs Vakorganisatie (KOV) heeft besloten premier Van Agt toch maar niet uit te no digen voor haar in december te houden congres. Dit naar aanleiding van de door Van Agt getoonde instemming met de voorgenomen bezui niging op de salarissen van onderwijskrachten. „Iemand die de belangen van het on derwijs reduceert tot een economisch probleem, kan geen eregast zijn op een KOV-bijeenkomst", aldus het bestuur. Lichtgevende dobbers gevaarlijk voor milieu DEN HAAG Lichtge^ vende dobbers, gevuld met het radio-actieve tritium, vormen een gevaar voor het milieu. Ze kunnen tot 1 oktober worden ingele verd bij de keuringsdienst' van waren, zo heeft het ministerie van volksge zondheid vandaag laten weten. De dobbers kunnen lek raken, zodat het triti um in het milieu komt Alleen die dobbers die nog licht geven na 48 uur in het donker te zijn bewaard, zijn met radio actief materiaal gevuld. DEN HAAG Nu het ministerie van economische zaken de wette lijke minimumprijsregeling van 1,04 gulden per liter voor volle melk niet verlengd heeft (de rege ling is op 1 september afgelopen), hebben verschillende grootwin kelbedrijven hun melkprijs dras tisch verlaagd. De kleine melk handelaren zijn woedend over het besluit van bet ministerie de melkprijs vrij te geven. De Neder landse Melkorganisatie (NMO) heeft gisteravond in Utrecht be sloten harde acties op touw te zet ten ais de zaak niet snel wordt te ruggedraaid. Volgens deze organi satie komen enkele duizenden melkhandelaren in gevaar, en wordt de melkvoorziening aan de consument ernstig aangetast. Een groep grootwinkelbedrijven (onder- slechts 35 procent van de omzet is gecon- ling voor volle melk te verlengen. Een meer Dirk van den Broek, Bas van der centreerd, tegen 65 procent bij de levens- woordvoerder van het ministerie deelde Heijden, Digros en Dirkson, Profimarkt middelenhandel. Woordvoerder Roos zei gisteren desgevraagd mede dat het losla- en Konmar) heeft de prijs van volle melk gisteravond dat een echte melkoorlog niet ten van de minimumprijs voor halfvolle vandaag al verlaagd. De laagst aangege- meteen vandaag is te verwachten, maar melk geen geen onrust op de markt ver ven prijs is zelfs 79 cent, een kwartje be- wel over enkele dagen. „De concurrentie oorzaakte. „Vandaar dat er evenmin neden de tot gisteren geldende minimum- zal de heren wel dwingen". moeilijkheden verwacht werden bij het prijs. Het KNOV, de organisatie van onderne- loslaten van de minimumprijs voor volle mers in het midden- en kleinbedrijf, heeft melk. Als er in de praktijk werkelijk on- Bij de overkoepelende organisatie voor gisteren in een telegram de betrokken be- gewenste toestanden optreden, dan wordt het levensmiddelenbedrijf, het Centraal' windslieden op economische zaken ge- overwogen om maatregelen te nemen", Bureau Levensmiddelen (CBL), wijst men vraagd hun besluit onmiddellijk terug te aldus de woordvoerder, er op dat bij de kleine melkhandel nog draaien en alsnog de minimumprijsrege- zie verder pagina 9 Sleep met i,superdok" tOTTERDAM t)e zeesleper „Smit Londen" ■1000 pk) is iteravond uit ie Noorse haven ;irvik vertrok- met het Russische „Moermansk- dok", het groot ste scheepsdok n ter wereld en •oot genoeg om jv. het Feye- noordstadion te vervoeren. De leesleper wordt bp zijn tocht naar Moer- mansk geassis teerd door de Westduitse sle- [>er „Simson". Vorig jaar rond deze tijd werd ok een derge- ijk poging on- lernomen. Toen [d knapten tijdens a^een hevige Ie storm de trossen, (vaardoor het lok niet ver van de Noordkaap Strandde. KATOWICE Bij een ongeluk in een mijn bij Katowice (Silezië) zijn gisteren acht Poolse mijnwerkers om het leven gekomen en achttien gewond geraakt. Het ongeluk is ge beurd terwijl in de naaste omgeving acht mijnen stil lagen, als gevolg van de stakingsgolf in Polen. D'66 natuurlijke bondgenoot (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De PvdA kan het zich niet permitteren de weg naar het CDA af te snijden. Dit heeft drs. J.M. den Uyl, de politiek leider van de socialisten, gisteravond gezegd op een bijeenkomst in Utrecht. Hij voegde daaraan toe dat besprekingen over een regeringscoalitie met de christen-democraten wel veel problemen zullen opleveren. Na afloop van de bijeenkomst legde Den Uyl uit dat het voor zijn partij zeer moeilijk zal zijn tot een akkoord te komen met het CDA, als dat premier Van Agt kiest tot lijsttrekker. Volgens de PvdA-leider heeft Van Agt zich ontwik keld tot de „exponent van een CDA-VVD-kabinet". Ook hééft Den Uyl grote, moeite met de opvattingen van de minister-president op het gebied van bij voorbeeld de kernwapens en de kernenergie. De PvdA-voorman deed op de bijeenkomst, die was georganiseerd door de plaatselijke afdeling van D'66, een beroep op deze partij zich nog voor de ver kiezingen uit te spreken voor samenwerking met de Partij van de Arbeid. Hoewel D'66 naar zijn mening veel te optmistisch is over de productiviteitsstij- ging als gevolg van de nieuwe elektronica beschouwt Den Uyl D'66 toch als „een natuurlijke bondgenoot" van zijn partij. Bovendien vindt hij dat de groep mensen, die D'66 vertegenwoordigt, de intellectuele middenklassen, niet ge mist kan worden in een regering, waaraan ook de PvdA deelneemt. (Zie verder pagina 9) Ondergang in stof en rook De zestien verdiepingen hoge Carlton House In het centrum van de staalstad Pittsburgh (VS), stort in een wolk van rook en stof in elkaar, nadat het op vakkundi ge wijze was „ondermijnd". Deze afbraak houdt ver band met de renovatie van het centrum van Pittsburgh. Valse noot bij begin Amerikaanse verkiezings campagne DETROIT De Republi keinse kandidaat voor het Amerikaanse president schap, Ronald Reagan, heeft bij het officiële begin van de verkiezingscampagne voor een valse noot gezorgd. In Detroit beschuldigde Rea gan president Carter ervan, voor het begin van zijn cam pagne zijn toevlucht te heb ben gezocht in de bakermat van de Ku Klux Klan (Tus- cumbia in de staat Alaba ma) zonder kritiek op deze organisatie te uiten. Hij zei dat Carter de arbeiders in de kou laat staan. De president had onder zijn gehoor inderdaad een tiental in het wit geklede Klan-leden, die onder meer berucht zijn om hun gewelddadige acties tegen zwarte Amerikanen. Carter week echter af van zijn voorbereide tekst die Rea gan onder ogen had gehad en maakte de Klan-leden uit voor lafaards, die zich door wanhoop en haat laten leiden. Reagan's opmerking in Detroit had overigens tot gevolg, dat zijn gehoor van fabrieksarbei ders hem beschuldigde van het plaatsen van een „stoot onder de gordel". Waarnemers die de Republikeinse campagne vol gen noteerden de uitlating van Reagan als een nieuwe mis kleun, na eerder misgrepen over bijvoorbeeld de oorlog in Vietnam en het in het open baar in twijfel trekken van Darwins evól yiel trexu jlutieleer. ADVERTENTIE Vanaf donderdag in de bioscoop OUST EASTWOOD jSBONCOSOIff ADVERTENTIE j=.I33—=-= Leuvehaven. nabij museumschip "Buffel*, zeil en motorjachten vanaf 6 meter, 3 t/m 7 september, dagelijks geopend van 10.00 tot 18.00 uur. e» TreinToegang- biljetten bij vele stations. DJÈDDA - Opnieuw heeft iemand het plan opgevat om een ijsberg vanuit de Zuidelijke Ijszee ijsberg naar de Perzische Colt te slepen om te kunnen voor zien in het tekort aan drinkwater aldaar. De Sa oedische prins Mohammed Al-Faisal verklaarde giste ren, dat bij overweegt een ijsberg met een gewicht van honderd miljoen ton naar zijn land te laten sle pen. Volgens de prins kan het ijs uif het Zuidpoolgebied een belangrijke bron van zoet water worden tegen bet midden van de jaren tachtig. Andere pogingen om ijsbergen te verslepen zijn tot op heden mislukt, maar volgens prins Mo hammed is uit onderzoek inmiddels gebleken, dat bet plan wel degelijk uit voerbaar is. Hij beeft een maatschappij opgericht on der de naam Iceberg Trans port International (ITI) die volgend jaar een proef wil gaan nemen. De prins schat dat het honderd mil joen dollar kost om bet brok ijs van honderd mil joen ton naar Saoedi-Ara- bië te slepen. Maar bet wa ter zou dan nog steeds goedkoper zijn dan bet wa ter dat men momenteel wint via de kostbare me thode van ontzilten van het zeewater. Voor bouw en interieur: W. Barentszstraat 19, Leiden, tel. 071-134541 Keukena - opin haarden tegel» sanitair - alle verbouwingen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1