T riomf erende Poolse arbeiders weer aan het werk aatschappelijkeverpaupering onaanvaardbaar Toch zeilrace ondanks slecht weer-berichten Weer goed raak Jan Peters toch Oranje Gewenden bij WK wielrennen Drie coureurs bij cross verongelukt geval op [sweg 4 Onder escorte i*etctóe ©Ofwo/ntiH Ikersdijk 34, 2312 DD Lelden, postbus 11. 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas edacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0.52 per mm. Teletoontjes ƒ0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) ementen: kwartaal 46.30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. POUS (SER): Van onze parlementaire redactie) HAAG De overheid zal moeten mende tijd veilig te stellen. Elke keuze die Dit heeft de heer De Pous, voorzitter van de bestaat over de aard, omvang en de ernst van voorkomen dat de oplopende werk- de regering maakt om uit de problemen te Sociaal Economische Raad (SER), dit weekein- de problemen. Het gaat er echter om overeen- l leidt tot een „onaanvaardbaar" komen moet maatschappelijk aanvaardbaar de voor de radio gezegd. De Pous achtte de tijd stemming over de oplossingen te bereiken, al- ïaatschappelijke verpaupering, zelfs moeten. Daartoe is een gezamenlijk optrek- rijp voor een gezamenlijk optrekken van alle dus De Pous, die in dit verband opmerkte dat n erin zou slagen de overheidsvoorzie- ken van regering, werkgevers en werkne- betrokkenen. Hij wees daarbij op het feit dat er er interessante geluiden komen van werkne- en de sociale zekerheid voor de ko- mers noodzakelijk. langzamerhand geen verschil van mening meer merskant. (Zie verder pagina 5) Maandag 1 september 1980, 70e jaargang no. 21748 Weet je nog? Terugluisteren naar oude lied jes in „Weet je nog van toen?" vanavond op Ned. II om 20.27 uur. Om 22.10 uur dansshow Barsynikow. Op Ned. I om 19.55 uur film „Zomereiland". Op satelliet-tv morgenmiddag om 14.30 uur herhaling „Op name", de met Nipkowschijf bekroonde produktie van Werktheater. Möoi nazomerweer Koude nacht met mistbanken. Overdag droog en zonnig. Middagtemperatuur ongeveer 21 graden. Zon op: 06.51 uur, onder 20.23 uur. Scheveningen hoogwater: 09.05 en 21.33 uur, laagwater 04.45 en 17.17 uur. ALKMAAR Jan Peters wil voor het Nederlands elf tal, dat volgende week woensdag tegen Ierland de eerste wedstrijd speelt in het kader van de kwalifikatie voor het toernooi om de wereldbeker, spelen. Van medische zijde van zijn club AZ '67 had Peters het ad vies gekregen om af te zien van Oranje, maar Peters heeft bondscoach Jan Zwartkruis laten weten toch voor het Nederlands elftal beschikbaar te zijn. „Ik voel me nu honderd procent. Als dat niet zo zou zijn zou ik niet spelen. Zo veel verantwoordelijkheid als speler heb ik wel". Direct né afloop van de wedstrijd tegen Excelsior stelde de medische staf van AZ '67 Peters van haar advies op de hoogte. Clubarts Bekking: „De knie van Peters Is op dit moment geen enkel pro bleem. Maar conditioneel heeft hij nog een achter stand. Daardoor is de kans op een blessure bij hem groter dan bij andere spelers". Ook trainer Kessler had druk op Peters uitgeoefend, om althans te bedan ken voor de wedstrijd tegen Ierland. In een gesprek tussen Zwartkruis en bestuurslid Molenaar van AZ '67 is tevens gebleken dat de Alkmaarse club ook zijn overige internationals beschikbaar stelt voor Oranje. Een maand geleden had Molenaar gezegd geen me dewerking meer te willen verlenen aan het Nederlands elftal. SALLANCHES Verscheidene omstanders raakten gisteren gewond toen tijdens de race van de prof wielrenners om de wereldtitel, die met overmacht werd gewonnen door Bernard Hinault, een volgwa- gen in het publiek reed. Na een botsing met een an dere auto raakte de volgwagen bij het binnen rijden van Sallanches van de weg, waardoor een aantal gewonden ontstond, onder wie een tot het veilig heidskorps behorende brandweerman, dat naar een ziekenhuis moest worden vervoerd. De brandweer man liep een kaakfractuur op alsmede vermoedelijk een gebroken jukbeen. Het ongeluk gebeurde op een moment dat een perswagen een brandweerwa gen wilde passeren. ST. JORIS TEN DISTEL Bij de training voor motor crosswedstrijden in het Belgische St. Joris ten Distel zijn afgelopen zaterdag de Nederlandse zijspancou- reurs Stet en Schilder verongelukt. Met een snelheid van 200 kilometer raakte een deel van de stroomlijn- ombouw van hun machine los en bij de daarop vol gende botsing raakten beide rijders dodelijk gewond. Een dag later verongelukte de Nederlander Boy Brou wer In de race zelf. Hij was betrokken bij een botsing en werd naar het academisch ziekenhuis in Brugge vervoerd, waar hij gisteravond bezweek. Tsjechische dissident mag emigreren LONDEN Jlri Lede- rer, een van de oprich ters van de Tsjechoslo- waakse beweging voor de mensenrechten Charta '77, heeft van de autoriteiten in zijn va derland toestemming gekregen om naar West-Duitsland te emi greren. Aan de univer siteit van München zal hij wetenschappelijk onderzoek gaan ver richten. Vandaag al is hij per auto vanuit Praag naar West-Duits- land vertrokken. se stakingsleider Lech Walesa (37) wordt in triomf over de Leninwerf gedragen, nadat het d met vice-premier Jagielsky is gesloten. WARSCHAU De Poolse arbeiders zijn vandaag weer aan het werk ge gaan na bun indrukwekkende succes, bereikt na een stakingsperiode van achttien dagen. Zij hebben beloofd dat zij in drie maanden tijds de door de staking opgelopen productieachter stand zullen inlopen, maar daar staat tegenover, dat zij een vrije vakbond mogen stichten, gekozen na vrije ver kiezingen, die zal bestaan naast de of ficiële (communistische) vakbond, dat zij het recht tot staken krijgen als alle bemiddelingspogingen gefaald hebben, dat een nieuwe censuurwet opgesteld zal worden en dat de tijdens de staking gevangen gezette dissiden ten zullen worden vrijgelaten, waar mee inmiddels een begin is gemaakt. De stakingsleiding heeft niet het onderste uit de kan willen of kunnen halen, teneinde de ei sen acceptabel te houden voor de Poolse rege ring en partij, met vice-premier Jagielski als voornaamste onderhandelaar en als voornaam ste tegenspeler Lech Walesa. De grote verdien ste van de onderhandelaars van de stakers is geweest, dat zij hun eisen binnen het marxisti sche kader hebben kunnen houden en de auto riteit van de partij, althans in theorie, niet heb ben aangetast. Buiten de genoemde concessies, hebben de Poolse stakers ook nog toezeggingen gekregen op economisch en sociaal gebied. De bedrijven zullen grotere planningsvrijheid verkrijgen en de regering is verplicht alle informaties over economische planning te openbaren. Voor de tijd, dat zij hun werk hebben neergelegd krij gen de stakers een bedrag uitbetaald, ter hoogte van het vakantiegeld. Verder is beloofd, dat de vleesvoorziening (de directe aanleiding tot de stakingen) vóór 31 december verbeterd zal wor den, dat de vleesexporten verminderd en de importen verhoogd zullen worden en dat de zo geheten commerciële winkels voor vlees, die de waren voor sterk verhoogde prijzen plachten te verkopen, zullen worden afgeschaft. Voorts zullen de criteria voor personeelsaanstellingen niet meer gericht zijn op het partijlidmaatschap maar op bekwaamheden. Een van de eerste moeilijkheden is de vrijlating van de dissidenten. De regering meent, dat niet alle gevangen genomen dissidenten in verband met de staking zijn gepakt en dat die dus niet behoeven te worden vrijgelaten. Zo zijn er wel dissidenten vrijgelaten, maar een Kuron en een Michnik zouden nog steeds vast zitten. Een ander belangrijk punt is, of de Poolse ar beiders in staat zijn met vrucht weerstand te bieden om de te verwachten pogingen van re gering en partij, om de zaken in de loop van de tijd te proberen terug te draaien, te weerstaan. Zie verder pagina 7 :honken imobilist pt nfietser N Een 16-jarige etser uit Leiderdorp aterdagavond in Lei- n linkerknie en lin tbeen gebroken nadat or een automobilist ngereden. imfietser reed op de ijndijk richting Leider- i werd geschept door o die uit de tegenover- richting kwam. De bilist die onder invloed )hol verkeerde reed na ijding door. Een getui- het ongeval achtervolg- eschonken automobilist ng hem naar de plaats t ongeval terug te ke- 'N Rijksweg 4 is igmorgen gedurende een uur gestremd ge- doordat een bestelwa- ipte en vervolgens te- vangrail reed. ittenden, een 24-jarige dammer en een 22-jari- üvv uit Amsterdam zijn' hte verwondingen naar sabeth ziekenhuis over- ht. Hét ongeluk gebeur- itreeks tien uur. WATERPOLITIE START ONDERZOEK VLISSINGEN De rijkspolitie te water in Zeeland en het loodswezen te Vlissingen zijn bijzonder boos omdat zater dag de zeilwedstrijd Breskens-Zierikzee ondanks waarschu wingen voor het slechte weer, toch is doorgegaan. Tijdens de race stond er een harde zuidwesten wind, (kracht 7 tot 8) met golven van 2V2 meter. Van drie jachten brak de mast, een jacht liep uit het roer en verschillende andere werden op het strand gezet. Reddingsboten, sleepboten en vaartui gen van Rijkswaterstaat en het loodswezen moesten mas saal het noodweer op Westerschelde en Noordzee trotseren, om hulp te bieden. Volgens de politie mag het een wonder heten dat zich geen persoonlijke ongelukken hebben voor gedaan. De groep Vlissingen van de rijkspolitie te water heeft een officieel onderzoek aangekondigd naar het toch doorgaan van de race. De'route van de race, die 150 deelnemers telde, voerde van Breskens via het Oostgat, buitenom Walcheren naar de Ooster- schelde (Zierikzee). Ondanks waarschuwingen voor het slechte weer van Radio Vlissingen en het Rijksloodswezen, besloot de wedstrijdleiding toch te laten starten. Al vrij snel na het begin begonnen de problemen. Sommige schepen moesten van een zandplaat of van het strand worden gehaald, andere hadden zelf een veilige haven opgezocht. Aan alle schepen die hulp konden bieden was alarm gegeven. De zoekacties werden echter ernstig bemoeilijkt door de zware regenval en de hoge golven. „We mogen nog van geluk spreken dat er geen doden of gewon den zijn gevallen", zo lieten woordvoerders van rijkspolitie en loodswezen na afloop weten. izine 3 cent Jkoper 1AAG De prijs van enzine gaat met ingang oensdag met 3 cent per inlaag. Hiertoe heeft het van economische grond van de dalen- jzèn voor ruwe aardolie wereldmarkt besloten, verlaging van drie cent het ministerie tevens nu toe geldende regel of verhogin- benzineprijs per twee cent zou- zijn. Verder dalen van dieselolie met per 1., van petroleum ct. per 1. en van huis met 3 ct. per 1. Per parachute over Kanaal LONDEN Zes Brit- ten hebben zich giste ren op een bijzondere wijze in het rijtje per sonen weten te plaat sen, dat het Kanaal vanuit Engeland naar Frankrijk heeft over gestoken. Het zestal werd boven de Engel se oostkust uit een vliegtuigje gezet en be reikte het Franse vas teland per parachute. De afstand van onge veer 35 kilometer werd in iets minder dan 22 minuten afge legd. Arrestant klem in deurluikje AMSTERDAM De po- litie van het bureau Bijl mermeer in Amsterdam is vrijdagavond ruim een half uur met water en zeep in de weer geweest om een gevangene die klem zat in het luik van de celdeur, uit zijn be narde positie te bevrij den. De man, die wegens plaatsgebrek in de Bij- lmermerbajes zolang op het bureau verbleef, wil de via hef luik ontsnap pen en schreeuwde als een mager speenvarken, waarop de politie hem te hulp snelde. HAAGSE BRANDSTICHTER; „Ik heb een hekel aan die vrouwen" DEN HAAG Met als motief, dat hij „een hekel had aan die vrouwen" heeft een 34-jarige Hagenaar zaterdagmorgen brand gesticht in een aantal prostitutie- huizen in de Poeldijksestraat, de Kater straat en de Doubletstraat in Den Haag. De schade in de drie panden kon wor den beperkt tot enkele schroeigaten en een verbrand gordijn. De brandstichter, die volgens de Haagse politie een ge stoorde indruk maakt wordt nog in ar rest gehouden. Met brand, die zaterdag morgen woedde in club Continental aan de Groot Hertoginnelaan, heeft de Hagenaar waarschijnlijk niets van doen. Ambassade nu in Tel Aviv DEN HAAG De Nederland se ambassade in Israël is van daag verplaatst van Jeruzalem naar Tel Aviv. Dit heeft een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken vanochtend meegedeeld. Zij die contact met de ambassade willen opnemen moeten zich wenden tot een functionaris van de ambassade die voorlo pig zijn intrek heeft genomen in het Nederlands consulaat, Shalom-Meyer Tower, Achad Haam Street 9, 3rd floor, Tel Aviv. De verhuizing komt nog geen week na de de beslissing van de Nederlandse regering de ambassade te verhuizen. DEN HAAG Het was weer goed raak op en langs de voetbalvelden afgelopen weekeinde. In Rotter dam werden bij Feyenoord-FC Utrecht enige bezoe kers aangehouden met allerhande steektuig en in Den Haag lieten de baldadigen zich evenmin onbe tuigd. In de nacht van vrijdag op zaterdag werden in het Zuiderpark allerlei vernielingen aangericht, die varieerden van het doorsnijden van doelnetten en draden van de omroepinstallatie tot het uit de grond rukken van in betonnen onderstellen geplaat ste hekken en het op het veld werpen van grote te gels. De netten moesten worden vervangen en de tegels opgeruimd, maar één van de (zware) verniel de hekken aan de noordkant van het stadion kon niet tijdig worden gerepareerd. Het gevolg was dat in strijd met de bedoeling van de pas neergezette afscheiding vele tientallen jongelui weer alle moge lijke bewegingsvrijheid kregen om van het ene deel van de tribune naar het andere te lopen. Het liep, los van een op het veld gegooid rookbommetje en een in brand gestoken luidspreker niet geheel uit de hand. „Maar", merkte de met veiligheidszaken belaste vice-voorzitter van FC Den Haag, Fred van Hal, „je moet er niet aan denken wat er had kunnen ebeuren als we verloren zouden hebben. Dan zou e zaak wel eens helemaal kunnen zijn afgebro ken". Britse tjalk op Wassenaarse Slag Vijf bemanningsleden zijn zondagmorgen ternauwernood gered toen hun tjalk in de hevige storm vastliep op het Wassenaarse strand. De 66-jarige kapitein sloeg overboord en is nog steeds niet gevonden. Bij de reddingsactie werd een belangrijke rol vervuld door de Katwijkse watersportvere niging Skuytevaert. (Zie verder pag. 4) (Foto: Simon E. Smit) HAMBURG De Westduitse voetballer Jür- gen Gelsdorf van Bayer Lever- kusen staat nog steeds onder politiebewaking, nadat hij vorige week in op spraak was ge raakt door een zeer zware over treding tegen de Zuidkoreaanse speler Bum Kun Tscha van Ein- tracht Frankfurt. Een dag voor het bekerduel van Bayer Lever- kusen tegen Bramfelder SV in Hamburg werd Gels dorf telefonisch met de dood bedreigd. Bramfelder had zaterdag zeer uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen om excessen te voorkomen door naast een honderdtal politie-agenten drieduizend suppoosten in te zetten. Er ontstonden geen incidenten, waarna Bayer onder escorte van de politie direct na afloop van het duel vertrok.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1