Kabinet achter snoeinlan van Pais De Klokkenberg moet doorgaan Stakingen in Polen breiden zich tóch uit krant van vandaag: iifauto nder Visumplicht Surinamers is correct U.S.M. iigustus: .200 rklozen bij BOTTERDAM: VEDER-SMIT; <2owa/nt ikersdljk 34, 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas idacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) -nenten: kwartaal ƒ46,30; Jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Zaterdag 30 augustus 1980, 70e jaargang no. 21747 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Trein vol wezen Film „Met onbekende bestem ming" over trein vol wezen op weg naar een beter lot vana vond op.Ned. I om 19.05 uur. Op Ned. II om 21.20 uur film „Too far to go" wedervaren in een gezin. Morgen documentaire over de Gaulle op Ned. I 21.35 uur en op Ned. II om 21.45 uur film Marathon in New York. Veel wind Opklaringe, afgewisseld door enkele buien, mogelijk met onweer. Middagtemnperatuur rond 19 graden. Wind uit zuid west tot west, aan de kust eerst nog hard tot stormachtig, later afnemend. Morgen zon op 06.48, onder 20.27. Scheveningen hoogwa ter 07.12 en 19.34 uur, laagwa- ter 03.15 en 15.22 uur. rant van vandaag omvat in totaal 26 pagina's en (at uit twee delen. Het actuele nieuws uit binnen- jltenland, stad, regio en sport vindt u zoals gebrui- ln het eerste deel. De wekelijkse bijlage Finale I onder meer reportages over: pndheidszorg wordt onbetaalbaar, jst voor Stalin Hitlers grootste bondgenoot in Rus- jstgebit knaagt aan huwelijksgeluk, [riftelijk studeren: afvallen in je eigen tempo, Operastichting: slechts 4 1/2 nieuwe produkfie, afleidkunde niet alleen voor bollebozen. Wie een kuil graaft AMSTERDAM Een bewoner van de Waalstraat in Amsterdam heeft dezer dagen aan zijn kordate optre den een fraai opgeknapte tuin over gehouden. Er belden twee mannen aan die hem aanboden voor vijftig gulden zijn tuin te verfraaien. De man ging akkoord. Na afloop van het karwei werd hem de rekening gepresenteerd: 4.400 gulden (exclu sief btw). De Amsterdammer .wei gerde te betalen, waarop de mannen hem vastgrepen. Hij wist zich echter los te rukken en belde de politie, waarop de „tuinlieden" de benen na men. De tuin ziét er fraai uit Zeg het met bloemen DEN HAAG Het aantal bloemen- groeten over de hele wereld is in 1979 met zeven procent toegenomen tot totaal 33.464.198. De bij Fleurop Interflora aangesloten Nederlandse bloemisten (ruim vijftienhonderd) verzorgden naast ruim een miljoen binnenlandse opdrachten ook bijna 70.000 fleurige attenties voor of uit het buitenland. Nederland staat daarmee in Europa op de vijfde plaats. De meeste welriekende groe ten waren bestemd voor de traditio nele emigratielanden en West-Duits- land. Kamer moet minder praten bij begroting DEN HAAG het presi dium van de Tweede Ka mer wil gaan snoeien in de spreektijden van de ko mende begrotingsdebatten. De totale spreektijd van 4.090 minuten (ruim 68 uur, bijna drie volle dagen achtereen) bij de behande ling van de vorige begro ting, moet volgens het pre sidium met eenderde wor den verminderd. Rietkerk niet naar Groningen ROTTERDAM De frac- tievoorzitter van de VVD in de Tweede Kamer, Rietkerk, blijft „zijn krachten geven aan het Haagse gebeuren". De li berale partijvoorzitter Korthals Altes deelde dit gisteravond mee op een VVD-bijeenkomst in Rot terdam. Hij weerlegde daarmee de geruchten als zou Rietkerk worden be noemd tot commissaris der Koningin in Groningen als opvolger van mr. Toxo- peus. Deze vertrekt naar de Raad van State. Dode na anti Straussrbetoging HAMBURG Als gevolg van de demonstraties te gen kanselierskandidaat Franz-Josef Strauss, maandag jl., is gisteren in een Hamburgs ziekenhuis een zestienjarige jongeman overleden. Hij was onder een trein gekomen, toen de politie met wapenstok ken de betogers uit de sta tionshal in Hamburg het perrbn had opgedreven. Zo'n veerig demonstranten vluchtten de rails op. De jongen werd daarbij aan gereden door een buurt- trein en zwaar gewond. Ieren kampioen „drankorgelen LONDEN De Ieren zetten dertien procent van hun inkomen om in al cohol. Ze zijn wat drinken betreft Europees en waarschijnlijk wereld kampioen. Het beeld van de gezelli ge Ier als drankorgel verandert in een nachtmerrie in een studie van het Ierse drankprobleem. Uit een onderzoek van de gezondheidsdienst blijkt namelijk, dat alcohol de voor naamste oorzaak is van opname van Ieren in psychiatrische ziekenhui zen. In Zuidoost-Engeland treft men in die inrichtingen vijf alcoholische Ieren op één alcoholische Brit. II beeld van de agè bij Borne waar gisteren i vrachtauto, be en met gevaar- e stoffen als for- lins, bleekloog fosforzuur ge pen wérd door i diesellocomo- f. Doordat een ital vaten tenge- ge van de bot- g stuk ging, am ongeveer ^duizend liter ig spul op de Itm terecht. De ïuffeur van de chtauto werd isr gewond. Het nverkeer op het invak Borne-AI- lo was tot van- rgen gestremd. HAAG Er is geen sprake van Jederland door het instellen van risumplicht voor Surinamers bui- et boekje gaat De bestaande ver in met Suriname, die op 25 novem- iflopen, worden helemaal nage- Volgens het lopende verdrag wordt de vi sumplicht afgeschaft behoudens het feit dat ieder der partijen dit besluit kan schorsen. „Dit hebben wij nu gedaan", al dus premier Van Agt op zijn wekelijkse persconferentie. Volgens de premier is ie dereen, zowel Suriname als Nederland, gebaat bij d,e instelling van de visum plicht. Bovendien moet dit een totale uit stroom uit Suriname voorkomen worden evenals een gelijke instroom in Neder land. Gezinshereniging zal met de visum plicht niet worden geblokkeerd, zo liet de premier nog weten. Vanavond kanvang 20.30 uur (Van onze al-economische redactie) HAAG Opnieuw de werkloosheid een stijging ondergaan, maand augustus zijn ijke'ns voorlopige cij- van het ministerie van le Zaken 13.200 werklo- lijgekomen, 7100 man- n 6100 vrouwen. Daar- ligt het cijfer nu op 0. maand overschreed het oosheidscijfer de „magi- grens" van 250.000. Het et heeft in zijn binnen- te publiceren begroting ing gehouden met 10 werklozen aan het ein- n dit jaar. Gecorrigeerd leizoensinvloeden beloopt erkloosheid nu 254.100. opzichte van vorige d onderging dit cijfer een. ig bij de mannen van maar een daling bij de ven van 1.800. De bij de Isbureaus geregistreerde naar arbeidskrachten is uw verminderd. Er trad ialing op van 4.700 tot WARSCHAU Ondanks aandringen van regering en partij, de r.-k. kerk en zelfs stakingsleiders om de onrust binnen de perken te houden, zijn giste ren op tal van plaatsen in Polen nieu we stakingen uitgebroken. Op de Lenin-werf in Gdansk, waar de sta kingsgolf begon, lieten de onderhandelaars de regering weten dat er voorlopig geen recht streekse besprekeingen met vertegenwoordi gers van de stakers zouden plaatsvinden, tege lijkertijd werd in kringen van de stakers ver nomen dat de arbeiders van de zo belangrijke kolen- en staalindustrie hebben gedreigd zich bij de staking aan te sluiten. De Poolse t.v. maakte gisteravond bekend dat werknemers bij het openbaar vervoer in Lodz, de op een na grootste stad van Polen, het werk hadden neer gelegd. Ook in het mijnbouwgebied bij de grens van Tsjecho-Slowakiie wordt gestaakt. Officieële cijfers van het aantal stakers ontbre ken. Stakingsleiders in Gdansk hebben gezegd dat alleen al in hun gebied en rond Gdynia en Sopot meer dan 300.000 arbeiders bij 627 fabrie ken het werk hebbei\ neergelegd. In de Ooste zeehavens liggen 47 schepen van de Poolse oceaanlijnen (een derde van de vloot van dit staatsbedrijf) te wachten om gelost te worden. Er worden daar de komende dagen nog meer schepen, waarvan vele met aan bederf onder hevige ladingen verwacht. Leuvehaven. nabij museumschip "Buffel", zeil- en motorjachten vanaf 6 meter. 3 t/m 7 september, dagelijks geopend van 10 00 tot 18.00 uur. □«3 Trein-Toegang- biljetten bij vele stations. Amsterdam biedt 1,8 miljoen voor Groote Keyser AMSTERDAM B en W van Amsterdam hebben gisteren in een brief aan de onroerend goed-maat- schappij Beerents in Am stelveen een bod gedaan op zo'n twintig panden in de hoofdstad, onder welke de gekraakte Groote Key ser aan de Keizersgracht. Het totale bod bedraagt 4.335.00 gulden, waarvan er 1,8 miljoen bestemd zijn voor aankoop van het ge kraakte pand. Een en an der onder voorbehoud van goedkeuring door de ge meenteraad en Gedepu teerde Staten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet is volledig akkoord gegaan met de 250 miljoen die minister Pais (On derwijs) wil korten op de salaris sen in het onderwijs. Dit ondanks het feit dat de bewindsman hier mee een geheel eigen personeels beleid zal gaan voeren. Tot nu toe valt het personeelsbeleid voor de overheid en degenen die deze sala risontwikkeling volgen de trendvolgers) onder de minister van Binnenlandse Zaken Wiegel. De salarissen in het onderwijs zullen zich nu „op een geheel nieuwe wijze" tot de overige amb tenarensalarissen gaan verhou den, aldus premier Van Agt gis teravond. Het kabinet is volgens Van Agt met het plan Pais akkoord gegaan om ontslagen in het onderwijs te voorkomen. De bezuini ging op de salarissen maakt deel uit van de totaal 600 miljoen die Pais op zijn be- - leidsterrein wil bezuinigen. „Het was voor ons geen verrassing", zo liet Van Agt over de opzet van Pais we ten. De premier verduidelijkte dat de spe ciale problemen in het onderwijs de aan- pak-Pais rechtvaardigen. Door het steeds dalende aantal kinderen neemt de vraag naar onderwijzers af, terwijl het aanbod nog steeds toeneemt. Omdat er gezien de beperkte financiële ruimte bij de rijkso verheid en het grote aantal claims op die ruimte van alle ministeries, niet meer geld voor onderwijs op tafel kon komen stond men voor een keus: of alle leer krachten laten werken (maar dan met verlaagde salarissen) of mensen ontslaan. Deze opzet zal ook aan de bonden van het onderwijspersoneel worden voorgelegd waarbij Van Agt het woord „chantage" van de overheid niet in de mond wilde nemen. „Wilden wij iets meer doen ten bate van het onderwijs dan zou dit ten koste van iets anders gaan, Wilden we toch iets meer doen dan moest dat iets bij zonders zijn", aldus Van Agt in een moti vatie van het plan-Pais. De premier stelde daarbij dat er zuiver economisch gespro ken eigenlijk teveel leerkrachten aan het werk worden gehouden. Maar dit bevor dert weer de kwaliteit van het onderwijs, aldus Van Agt. Mocht er een speciale wet moeten komen die een verlaging van de onderwijs-salarissen mogelijk moet ma ken, dan zal het kabinet die maken zo liet Van Agt verder weten. Vliegtuigkaping in Lima ten einde LIMA De Peruviaanse mi nister van binnenlandse za ken geheel rechts) overlegt de situatie voor de deurope ning van de gisteren door cir ca 150 Cubanen gekaapte DC-8 op het vliegveld van Lima. De kapers, van wie er één in de deur staat te gapen, eisten een vrije aftocht naar Miami (VS). Na 22 uur gaven de vliegtuig* kapers zich over aan de Peru viaanse autoriteiten, nadat ze eerst bun 15 gijzelaars onge deerd hadden vrijgelaten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Veder-Smit van Volksgezondheid vindt dat het hartchi- rurgisch centrum de Klokkenberg in Breda moet blijven bestaan. De hartoperaties in de Klokkenberg zijn noodzakelijk om de totale capaciteit voor open hartchirurgie in Neder land op peil te houden. Daarbij spelen ook de enorme investeringen een rol die voor dat doel zijn gedaan in de Klokkenberg. De staatssecretaris heeft dit gisteren geant woord pp schriftelijke vragen van het D'66- Tweede Kamerlid Wessel-Tuinstra. Veder-Smit geeft toe dat het huidige aantal open hartopera ties in de Klokkenberg niet opweegt tegen de investeringen daarvoor. Zij zegt er echter op te vertrouwen dat het bestuur van de Klokken berg erin zal slagen de problemen op te lossen. Het aantal van 6000 open hartoperaties in Ne derland zal ook de komende jaren gehandhaafd moeten blijven. Veder-Smit wiist erop dat voor de verschillende hartchirurgiscne centra in Ne derland nog steeds wachtlijsten bestaan. Die lo pen van een tot twee maanden, in de meeste centra tot zelfs tussen de drie en zes maanden in Nijmegen en Leiden. Kaderleden Smit wijzen voorstel CAO van de hand ROTTERDAM Kaderleden van de vervoersbonden FNV bij Smit Internationale in Rotterdam hebben gisteren de CAO-voorstellen van de direc tie verworpen. Ze delen het standpunt van de onderhande lingsdelegatie, die woensdag avond het gesprek afbrak, toen de bedrijfsleiding bij Smit het verbod op collectieve ontslagen wilde schrappen. De kadergroep vindt het aan geboden pakket bovendien te mager, aldus een woordvoer der van de vervoersbonden. De leden bij Smit moeten nu beslissen over de verdere koers, zo heeft de kaderverga dering beslist.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1