igarettenkokers,steltlopen en bakfietsraces Recordbedrag voor Waterleidingduinen in Vogelenzang wandeling waard Nieuw initiatief tot oprichting r.k. blad icht op 'Flevohof Protest Braziliaanse bisschoppen tegen massale sterilisatie >80 p/NENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1980 PAGINA 9 jr ibfirD van duinwand»- instelling tikennen zeker do «- ngduinen van Voge- typiste 1< ha' waterwingebied Alphen a/d"«l#r2®m;. da' lot 23.00 i/'"Sa ba,a""g «et t toegankelijk it. Voor I deze kennis nog niet ze duinen goorgsnl- lij de vertrekpost De i de Leyweg 9 tus- ilenztng en Aerden- innen op 30 en 31 au- en 6 en 7 september Bchrijvingen worden zonder welke men kans loopt de weg te sn in dit uitgestrekte gebied. ichrijvingen kosten een voor houders van een I- en Fietsbewijs, een ^Blder voor ANWB-leden (gulden voor niet-leden. i tot twaalf jaar mo- s onder geleide, gratis lts mee. Routebeschrijvingen kunnen op de genoemde da gen worden gekocht tussen 9.00 en 14.30 uur. Per auto is het beginpunt als volgt te bereiken: Binnendoor via Sassenheim, Lisse en Hil- legom komt men in Vogelen zang. Vanuit Vogelenzang richting Haarlem, later over de Vogelenzangseweg. Na enige bochten, ter hoogte van huisnr. 21B rechtsaf naar het parkeerterrein van de Amster damse Waterleiding. Parkeren kost drie kwartjes. Van het parkeerterrein te voet de weg oversteken en rechtdoor lo pen naar De Oase. Per bus is het gebied te berei ken met NZH-bus 90 vanaf Den Haag HS en CS. (Inlich tingen over vertrektijden en busroute: 070-824141). Uit stappen bij de halte Waterlei ding. In het waterwingebied kunnen afstanden worden afgelegd van 8,5, 14,5 en 19,5 kilome ter (nagenoeg hetzelfde als de routes van vier Jaar geleden, voor wie zich die nog kan her inneren). Honden mogen niet meelopen. Behalve voor de wandelkaartjes moet ook be taald worden om het terrein te mogen betreden en wel 75 cent voor personen van zeven jaar en ouder. Flevohof in Biddinghuizen zijn tiende tijd talloze bloemen te t aezeiaast de vaste tentoonstellin- derzooi men tot morgen nog op de Daratii?'terecht voor 660 6rote 9,a- entoonstelling. Ongeveer vijf- verschillende dahlia-rassen uiterst op dit moment en zijn te be- HQQ ft/en totdat de eerste vorst r# 2L«rer wordt. Voorts wordt er u eenghUjS op 13 en 14 sep- >Ok Off een grote dahlia-tentoon- I gehouden: honderden ras- aaronder vele nieuwe, zullen ï-dealer»nwoordigd zijn. Vervolgens Dp de Flevohof het Nationale A>enschap Bloemschikken ge- JH waarvan de werkstukken Y-l tweehonderd deelnemers te A Tv'Oen zijn op 20 en 21 septem- Je entreeprijs tot de hof be- acht gulden voor volwaeee deain 5,50 gulden voor kinderen. Aandacht voor Scheveningen op de Gladiolententoonstelling Buitenmuseum twee dagen op zicht Er wordt nog hard getimmerd in het Bui tenmu seum, maar toch 9aa* het vast twee dagen open. Het Buitenmuseum van het Zuiderzeemuseum in Enkhui zen zal zaterdag 30 en zondag 31 augustus open zijn voor het publiek als voorproefje op de definitieve opening in 1982. In dit museum wordt een com pleet dorp ingericht zoals dat tussen ongeveer 1880 en 1932 rond de Zuiderzee te vinden was. Hoewel het museum nog niet klaar is, zal er toch al veel te zien zijn. Er zijn nu 107 panden opgebouwd, waarvan een aantal is ingericht met huisraad en gereedschappen. Beide dagen is het museum open van 10.00 tot 16.00 uur. De definitieve opening Is op 26 mei 1982, precies vijftig jaar na de afsluiting van de Zuiderzee. Sprookjesachtige gondelvaarten Voor de elfde keer alweer worden in Brede- voort (in de Gelderse Achterhoek tussen Aal ten en Winterswijk) de verlichte gondelvaar ten gehouden: een sprookje op het water. Zo'n gondelvaart is een schouwspel dat kan worden gadegeslagen vanaf de oever van de Grote Gracht. De gondels zijn kunststukjes waaraan verenigingen, bedrijven of hele straten maandenlang hebben gewerkt. De ontwerpen, die op vlotten zijn gemonteerd, bestaan voor het grootste deel uit fietslampjes. Als die bran den (per ontwerp ongeveer vijfduizend) en over het water voorbijdrijven, geven ze eén fantasti sche aanblik. Jaarlijks zijn er twaalf van die gondels te zien. Het geheel wordt omlijst met muziek, dans en Shows en de avond wordt met een vuurwerk af gesloten. De gondelvaarten worden dit Jaar ge houden op vrijdag 29 en zaterdag 30 augustus en op vrijdag 5 en zaterdag 6 september. De f ,*m2L HHUsi Molens en andere voorstellingen drijven, verlicht door fietslampjes, door de grachten van Bredevoort. aanvang is op alle avonden 20.00 uur. Er zijn 2500 zitplaatsen en een onbeperkt aantal staanplaatsen. Rotterdamse Orgelmaand In de Doelen en de Laurens- kerk in Rotterdam begint maandag De Orgelmaand 1980. Vrijwel dagelijks worden concerten gegeven onder lei ding van Roelof van Driesten. Vele beroemde organisten verlenen de komende maand hun medewerking. Voor het programma kan men elke dag terecht in onze kunstagenda. Grand Prix Zandvoort Zondag wordt in Zandvoort de 29e Grote Prijs van Nederland gereden. Het betrèft de elfde ronde van het Wereldkam pioenschap voor Formule I- coureurs. Het programma be gint om 10.30 uur. Dan zal het publiek kunnen genieten van talloze attracties op auto sportgebied, die ook reeds op zaterdag te zien zijn. De cou reurs vertrekken om 15.00 uur voor een race over 306,14 ki lometer. Kaasberrie- race Alkmaar gaat voor Jiet eerst een kaasberrie-race houden, maar heeft meteen aange kondigd dat het een jaarlijks terugkerend festijn moet worden. Allerlei teams uit verschillende takken van sport zullen zich tussen dinsdag 2 en vrijdag 5 september proberen kam pioen-kaasdrager te worden. De wedstrijden worden steeds 's middags, tussen drie en vijf uur, gehouden. Er bestaat een kans dat het een wereldbe roemd evenement zal worden, aldus de organisatoren, want een televisieteam zal speciaal uit Amerika overkomen om de wedstrijden op te nemen en later in de VS uit te zenden. Zodat de Amerikanen nog maals worden bevestigd in hun idee dat Nederlanders klompendragende kaaskop pen zijn. Maar dat geeft niet, want dat la goed voor het toe risme. „Jgenstanders van roken 1 1 willen dat met de siga- "r^okers ook de sigaret- refiet museum werden op- ■fc^sn. Het eerste wordt in 'al een feit. In de an- 'kt „De Looier" aan de jracht 109 in Amster- van 1 september tot en oktober een tentoon- te zien van sigaretten- \jS*V. De antiekmarkt is ge- op donderdag en zater- aadsttn 10.00 tot 17.00 uur met n vrijdag van 10.00 tot klusieljur. Didam, op de Zuid-Veluwe, is vanaf 30 augustus een week lang een Belgische gemeente die feest viert. Cultuur, sport en ontspanning zetten Didam dan op stelten en wei letterlijk. Want de finale van de feest- week bestaat uit het Neder lands kampioenschap steltlo pen. Hoogtepunten van zon dag 31 augustus zijn waterpo- lowedstrijden, optredens van schutterijen uit België en Di dam, een internationaal pop concert en een vogeltjes markt in de Markthal. Om het Nederlands kampioenschap steltlopen wordt volgende week zaterdag vanaf drie uur gestreden. Elk jaar weer wordt in Lith (NBr.) de internationale bak en transportfietsenrace ge houden. Op zaterdag 30 en zondag 31 augustus wordt voor de zesde maal gestreden om de „Grote Prijs van Lith". Zaterdagavond vanaf half acht en zondagochtend vanaf half tien. Er wordt dan gestreden in drie klassen: de bakfietsen, transportfietsen dames en transportfietsen heren. Ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de Vrije Universiteit in Amsterdam wordt van 2 september tot en met 30 november in het Am sterdams Historisch Museum de tentoonstelling „Tot blo- zens toe..." gehouden. De titel is ontleend aan de openings rede die dr. Abraham Kuyper op 20 oktober 1880 hield in de Nieuwe Kerk te Amster dam. Naast aandacht voor het verleden, zoals politieke spot prenten op Abraham Kuyper, zal ook de huidige functie van de Universiteit ruim aan bod komen. Voor de derde keer wordt de Hiswa te Water gehouden. Plaats van handelen Is de Leuvehaven in Rotterdam, waar van woensdag 3 tot en met zondag 7 september on geveer 250 motor- en zeHjach» ten te zien zijn. De Hiswa te Water is elke dag geopend van 10.00 tot 18.00 uur. De toegangsprijs bedraagt zeven gulden voor volwassenen en vier gulden voor kinderen. In het kader van de viering van het 750-jarig bestaan wordt er in Zwolle op 4, 5 en 6 september een jazzfestival ge houden waaraan meer dan veertig vaderlandse jazzfor maties meedoen. Voor dit fes tijn zijn (binnen en buiten) ne gen podia opgesteld in de Zwolse binnenstad. De toe gangsprijzen variëren van 5 gulden tot 17,50 gulden. Kaar ten zijn vanaf 30 augustus te verkrijgen bij de WV in Zwolle en het Papenstraattheater. De jaarlijkse gondelvaart in Giethoorn vindt plaats op za terdagavond 30 augustus van af acht uur. Het varende corso krijgt een extra feestelijk tintje in verband met het 750-jarig bestaan van het waterdorp. Zondagochtend 31 augus tus om 11.30 uur beginnen bij het Zuiderbad in Noordwijk open kampioenschappen branding-slalomsurfing. In Nuth (ten westen van Heerlen) wordt zaterdag 30 en zondag 31 augustus voor de vijfde keer een internationale kattenshow georganiseerd in sporthal de Keelkamp. f Ruim vijfhonderd katten uit België, Duitsland, Frankrijk en Neder land zijn beide dagen van 10 tot 6 uur te bezichtigen. anti-r&cismefonds van Wereldraad van Kerken t voor 1980 een record- ag van 775.000 dollar rekend aan een gróót 'al organisaties ter be ding van bet racisme. twee Nederlandse or aties hebben voor bet subsidies ontvangen, lelijk het Komitee Zui- Ijk Afrika en bet Cultu- I Media Collective. Bei organisaties ontvingen onbePO dollar. ste? meeste geld heeft het tiale fonds echter toege- id aan twee organisaties in gelijk Afrika, namelijk de organisatie Swapo in Pr«js - 7^elill Ë5ot Namibië, welke 200.000 dol lar krijgt, en het ANC (Afri can National Congress), dat 150.000 dollar ontvangt. De aanzienlijke steun welke bei de organisaties ontvangen is volgens de persdienst van de Wereldraad van Kerken een teken, dat de politieke situa tie in zuidelijk Afrika en in het bijzonder de voortduren de bezetting door Zuid-Afri- ka van Namibië prioriteit blijven behouden in de strijd der kerken tegen het racis me. Opvallend in het uitkerin- genbeleid van het speciale fonds is ook het aantal orga nisaties van onderdrukte groeperingen, die voor het eerst steun krijgen van het fonds, zoals de Yipirinya School Council, die in Au stralië en Nieu w-Zeeland strijdt voor het behoud van de cultuur der oorspronkelij ke bevolking en voor goed onderwijs van deze groep. Deze groepering ontvangt 44.000 dollar. Azië krijgt 20.000 dollar. Dit geld gaat naar een organisa'tie in Ja- f»an, die streeft naar de ge- ijkberechtiging van vreem delingen, vooral Koreanen, in Japan. Voor soortgelijke doeleinden gaat er geld naar de Verenig de Staten, Canada, het Cari- bisch gebied en Groot-Brit- tannië. De organisaties mo gen de ontvangen gelden krachtens haar overeen komst met het speciale fonds slechts besteden voor huma nitaire doeleinden. Zo zal de Swapo in Namibië het ont vangen geld besteden om de kosten te bestrijden van ad ministratie en gerechtelijke procedures, van radiopro gramma's en bureaukosten in Angola, Zambia, Tanzania en Botswana. Het Afrikaanse nationale congres (ANC) be steedt het geld voor een deel aan informatieve doeleinden via zijn bladen. Het Komitee Zuidelijk Afri ka in Nederland ontving steun van het fonds voor het uitgeven van de tweeweke lijkse Engelstalige knipsel krant „Facts and reports", die over de hele wereld ver spreid wordt. Het culturele media collective is een orga nisatie van mensen uit Suri name, het Caribisch gebied, Zuid-Amerika en andere lan den in de derde wereld, die in Nederland wonen en door middel van publicaties, films enz. informatie willen geven over hun cultuur. De 10.000 dollar van het fonds zal wor den besteed aan de inrichting van een winkel met filmzaal en tentoonstellingsruimte, zoals die ook in andere lan den bestaan. botste bouwwerk sen tijd koning r^gyid opgegraven 130 bet oudste deel ran Je- ogertltm bebbeo Israëlische sécologeo een 15 meter jd: 8 piramideaebtig bouw- k bloot gelegd. Volgens Jigael Schi- die met de leiding van graafwerkzaamheden is 1st, stamt het bouw- 'k uit de tijd van ko- f g David of Salomon, eelteliik boven de pira- e vonden de archeologen indien een woonhuis uit Kraëlische koningstijd, dat e zesde eeuw voor Chris- door de babylonische ko- Nebukadnezar werd verwoest. Vlak erbij werd een toilet gevonden, dat vol gens de archeologen 3000 jaar oud is maar heel wat comfor tabeler moet zijn geweest dan de huidige we's. Waarvoor de piramide gebouwd is, weten de archeo logen nog niet. Zij kan net zo goed een grafmonument voor koning David zijn geweest, dat koning Salomon heeft op-\ gericht, als een monument voor een van Salomons vrou- .wen, onder wie ook een dochter van een farao was. Schiloh weigert hierover te speculeren zolang ze de pira mide nog niet zijn binnenge drongen. De toegang tot de piramide is thans echter nog versperd door enorm grote rotsblokken. Tussen 1973 en 1979 zijn in Brazilië 2.700.000 vrouwen, dikwijls zonder dat zij het beseften. gesteriliseerd door „Benfam". de Brazi liaanse vereniging voor ge zinsplanning, aldus ver klaarden gisteren de Brazi liaanse Rooms-Katholieke bisschoppen, op hun confe rentie bijeen in Brasilia. De bisschoppen beschuldigen Benfam ervan sinds 1973 volksvrouwen in vijf staten in het noordoosten van Bra zilië (Rio Grande do Norte, Paraiba, Pernambuco, Ala- goas en Piaui) en in de staat Parana in het zuiden, op gro te schaal te steriliseren. De bisschoppen beroepen zich hierbij op een rapport in het Amerikaanse tijdschrift „Po pulation reports" van de Amerikaanse John-Hopkin- suniversiteit. Het episcopaat verwijt de Braziliaanse overheid over dit optreden van de privéve- reniging Benfam te zwijgen uit vrees buitenlandse belan gen in Brazilië tegen zich in te nemen die geboortenbe- perking in hun vaandel schrijven. Een woordvoerder van de Braziliaanse bisschoppencon ferentie bevestigde in het be gin van de week dat de presi dent van de Wereldbank, Ro bert McNamara, en bonds kanselier Helmut Schmidt van West-Duitsland, druk op Brazilië hebben uitgeoefend een gerichte campagne ter beperking van de geboorten te voeren. Morgen ontmoeten elkaar in Den Bosch het bestuur van de stichting „Commu- nicare" en leden van een nieuwe initiatiefgroep, die eveneens streeft naar de oprichting van een katho liek dag- of weekblad. De initiatiefgroep heeft bij de stichting „Communicare" een praatpapier op tafel ge- Nieuwe kalen der van missie én zending Het (rooms-katbolieke) Centraal Missie Commissa riaat en de (oecumenisch- reformatorische) Neder landse Zendingsraad heb ben weer samen een kalen der uitgegeven, de' missie- zendingskalender 1981. Zij hebben deze keer voor het eerst voor het illustratie ve gedeelte van de kalender werk gekozen uit de Derde Wereld zelf, terwijl zij vroe ger altijd foto's namen die in de Derde Wereld werden ge maakt door Europese en Amerikaanse fotografen. Het Cenraal Missie Commis sariaat -en de Nederlandse Zendingsraad gaven tot nu toe ieder onder een eigen naam een kalender uit. Maar dit jaar hebben ze voor het eerst één gezamenlijke editie geproduceerd onder één naam (missie-zendingskalen der). legd onder de titel „stand puntbepaling inzake een katholiek weekblad". De stichting „Communicare" is al een stap verder en fi nanciert een onderzoek naar de economische haal baarheid en mogelijkheden van een katholiek week blad. De nieuwe initiatiefgroep be staat uit vijf personen, onder wie de Utrechtse neuroloog jhr dr. A. E. M. van de Does de Willebois, de jurist mr J. J. M. Kaulingfreks uit Bavel en de Bossche bankier C. de (Juay. Henny ten Brink, een der initiatiefnemers van „Com municare", beklemtoont, dat het praatpapier niet van zijn stichting afkomstig is. Hij zegt de inhoud ervan wel te kennen. Het praatpapier zal naar zijn mededeling onder werp van discussie zijn tus sen de stichting „Communi care" en de nieuwe initiatief groep. De „standpuntbepaling inza ke een katholiek weekblad" zegt onder meer, dat het noodzakelijk is over te gaan tot de oprichting van echt katholieke publiciteitsmedia, omdat in de bestaande orga nen van pers, radio en televi sie „de Journalistieke verant woordelijkheid met betrek king tot de r.k. kerk, over wegend wordt opgevat als een verplichting tot kritise ren en aanzetten tot vijandig heid". De huidige media be perken zich volgens de „standpuntbepaling' in het algemeen „tot het oordelen vanuit een sarcastisch voor oordeel". Het dag- of weekblad, dat de initiatiefgroep voor ogen heeft, zal zich volgens het praatpapier heel anders moe ten opstellen. Het zou zijn taak moeten vervullen van uit een loyale opstelling ten aanzien van paus en bis schoppen en in een bereid heid tot gehoorzamen aan de katholieke leer betreffende geloof en zeden zoals die door de gezagsdragers wordt verwoord. Over essentiële geloofswaar heden zal binnen directie en redactie geen verschil van' mening mogen zijn. Eenstem migheid moet er ook zijn over de ontoelaatbaarheid van abortus, over het ver plichte priestercelibaat en over de uitsluiting van de vrouw van het priesterambt. Als punten van bijzondere eenstemmige aandacht noemt het praatpapier huwelijk en gezin, sexualiteit, de waar digheid van de mens tegeno ver het materialistisch wel vaartsbeginsel e.d. Ook moet het katholieke dag- of weekblad de demo cratische gedachte uitwerken vanuit christelijk standpunt en van uit de vraag in hoe verre de democratische be sluitvorming wel en op wel ke wijze niet toepasbaar is.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9