Oe zombies: iood-enge >mikkelaars De Witte Duif toont Katwijkse gravures Mijn werk is geen versiering n verder MEZE WEEK IN DE BIOSCOPEN twaar werk op New Yorkse ïunstacademie 5 Cabaretnacht opent SKA N- win terseizoen Kunstenaarsechtpaar exposeertin Warmonds 'Oude Raadhuis' Cursussen Leids Vrijetijdscentrum LEIDSE COURANT VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1980 PAGINA 7 ph (Barry Miller) en Doris (Maureen Teefy) in de kleedkamer van de kunsta- lemie. o II Fame (a.l.) met ureen Teefy en Barry ler. Regie: Alan Par- i naar aanleiding van de van de geluidsband naar film „Fame" gaat in de Winders telling een popmu- al te bezoeken, komt be igen uit. Alan Parker's ame" is veel meer dan t. Het is een soms bijna ni-documentaire reporta- van het harde werk, dat bitieuze jongeren, die het de showbusiness willen ken, moeten verrichten lurende vier jaar om op kosteloze New Yorkse tistacademie af te stude- met de kans dat zij het ischien uiteindelijk toch t tot een succesvolle car ré zullen brengen. En om- daar naast' toneel ook ziek en dans aan te pas komen bevat „Fame" wel degelijk ook een paar goed in elkaar gezette muzikale nummers. Maar het zwartepunt ligt toch vooral op de zware trai ning waar lang niet iedere student tegen bestand is en die door de zeer gemêleerde samenstelling van de leerlin gen - een verlegen Iers- Joods meisje, een formidabe le negerdanser die echter analphabeet is, een Portori- caan met huiselijke proble men en een bescheiden ho mofiel met een beroemde moeder - misschien wat al te gekleurd overkomen. Want dat is het eigenlijke bezwaar dat we tegen „Fame" moe ten aanvoeren. Parker heeft voor zijn hoofdfiguren een aantal zeer talentvolle ionge acteurs bij elkaar gehaald, zo goed dat ze eigenlijk al van tevoren bestemd zijn om de studie te voltooien. Maar voor wie het plan mocht nebben om een klein kunstacademie te volgen is „Fame" een zeer onthullen de film, die aantoont dat het bijzonder hard werken is om een kans op succes te heb ben, waarbij een dosis geluk een bijna noodzakelijke bij komstigheid is. Want met ta lent en doorzettingsvermo gen alleen kom je er niet. Alan Parker, wiens op effect berekende „Midnight ex press" ons maar matig kon bekoren, evenals zijn kin- der-gangsterfilm „Bugsy Malone'bewijst met „Fame" een goed oog voor situaties te hebben en voor de moeilijkheden waarmee studenten aan een kunstaca demie, vaak gedreven door hun verblind ambitieuze ou ders, te maken kunnen krij gen. Een interessante erva ring. MILO TRIANON/EUROCINEMA I en II De zombies (16) met Tisa Farrow en Ri chard Johnson. Regie: Lu- cio Fulci. zombie duikt op KATWIJK In de Kat wijkse galerie „De Witte Duif' hangt momenteel een unieke verzameling etsen over Katwijk en omgeving. Vooral degenen, die geïnte resseerd rijn in de geschie denis van Katwijk, kunnen aan de hand van de gravu res volop genieten. Tal van Kvures gaan in hun af- lding terug tot de Ro meinse tijd. Een tijd waarin Katwijk, zo blijkt uit de gravures, een belangrijke grens functie voor de Romei nen vervulde. Hoe oud Katwijk is, zal geen enkele Katwijker met zeker heid kunnen zeggen. Terecht ook, want iedere gissing blijft ongegrond. Wel weet bijna ie dereen in Katwijk uit te wij den over de Romeinen en Katwiik; daarmee doelend op de oude Romeinse burcht „de Brittenburcht" die zo'n 1700 jaar geleden aan de Rijnmon ding gelegen moet hebben. De verhalen over en de sugge sties, waar de burcht gelegen heeft zijn legio. Een jaar of tien geleden hebben duikers zelfs geprobeert nog wat van de oude resten boven water te halen, helaas zonder succes. De bij de „Witte Duif" ten toongestelde etsen laten er geen twijfel over bestaan, waar de Romeinse burcht lag: - aan de uitmonding van de Rijn tussen het toenmalige Katwijk en latere Noordwijk. Ook het zeventiende-eeuwse boekwerk van Jacob van Loon, onderdeel van de ten- toonstellling, toont een aantal plaatwerken van de oude, mogelijk door de Romeinen „colonia Agripinae" (net zoals de Duitse stad Keulen, die zijn naam nog steeds te dan ken heeft aan de verbastering van colonia) genoemde burcht Verder is er een aantal zeven tiende- en achttiende-eeuwse topografische gravures te be zichtigen, onder andere een gravure van Blaeu, die van oorsprong militaire gegevens bevatte. Een andere opmerke lijke gravure is de „Stranding van een Walvisch van 70 voe ten lang, tusschen Katwijk en Schevelingen". Deze gravure is van G. v.d. Gouwen en is gedateerd op 1730. Kortom voor alle kunstlief hebbers en liefhebbers van geschiedenis is de tentoonstel ling in De Witte Duif meer dan de moeite waard. De expositie van deze gravu res is nog te bezichtigen op zaterdag 30 augustus en zater dag 7 september, in galerie ,;De Witte Duif", Voorstraat 92 in Katwijk. De gravures zijn ook te koop. Voor kijkers en/of kopers is de entree gra tis. Zombies zijn volgens oude Hawaiïaanse overleveringen doden, die door voodoo uit hun graf getrommeld zijn en als half ver gaande slaapwandelaars, de bevolking de stuipen op het lijf jagen met hun kolossale kracht. Regisseur Lucio Fulci vind ze blijk baar niet luguber genoeg. „Zijn" zombies, die van een eilandje in de Caraïbische zee afkomen, zijn ook nog vampiers, die de mensen de strot afbijten en hun slachtoffers rauw lusten. Zo wordt een doktersvrouw 'n gezellig eten tje voor vier zombies, nadat ze haar eerst een oog hebben uitgestoken. Dan weet u on geveer wat u bij de heer Fulci te wachten staat. Hij begint overigens sfeervol genoeg met een „Vliegende Hollander" in de New Yorkse haven. Een nieuwsgierig lid van de rivierpolitie vindt op gruwelijke wijze de dood en de dochter van de eigenaar van het schip - niemand minder dan Mia's zuster Tisa Farrow - besluit met een journalist naar haar vader te gaan zoeken, wiens laatst bekende verblijfplaats het eilandje Matoel was. Op het eiland gooit Fulci alle remmen los, laat zombies onder water leven en met haaien vechten, terwijl een arme dokter al zijn overleden patiënten een kogel door het hoofd jaagt om te voorkomen, dat ze ook zombie worden. Tisa Farrow en haar jour nalist weten tenslotte als enigen levend het eiland te verlaten, maar op de terugweg vernemen zij via de radio, dat de zombies al in New York zijn en over de Brooklyn-brid ge in de richting van het eiland Manhattan slenteren. We kunnen dus nog een (onsma kelijk vervolg van de heer Fulci verwach ten. MILO BEELDHOUWSTER FREDY WOLF: LEIDEN „Mijn sculpturen zijn geen gegeven, staalplaten en stalen buizen, kunt ornamenten of versieringen. Er moet een bepaalde spanning in zitten. Het hoeft niet eens mooi te zijn, maar het moet boeien, dat vind ik belangrijk. Als het de doen. Zeker waneer je binnen een strak the ma, zoals een rechthoek, werkt. Ik maak verschillende vormen uit één stuk. De plaat wordt op bepaalde plaatsen ingeknipt, ge- mensen niet boeit, ben je het voor jezelf splitst en in verschillende richtingen gebo- aan het maken en dat betekent alleen, gen of gevouwen. Daarna wordt het tussen dat je leuk bezig bent geweest," aldus de een buizenframe geklemd. Als je het geheel Leidse beeldhouwster Fredy Wolf. Haar meestal abstracte beeldhouwwerken zijn strak van vormgeving en uitgevoerd in ben gegaan. Er is dus nooit wat afgehaald of roestvrij staal. Het meest recente werk toegevoegd. Als ik dat zou doen, voel ik, dat van de kunstenares wordt gevormd door het geheel rammelt. Dat gebeurt ook, als ik rechthoekige buizen en stalen platen. ten opzichte van de platen te dikke buizen kies. Dan is het evenwicht weg. Van een Na haar opleiding aan de Vrije Academie in harmonieus geheel is dan geen sprake Den Haag (schilderen en beeldhouwen) be- meer." gon Fredy Wolf met lesgeven. Aanvankelijk Alvorens de kunstenares haar ideeën in maakte zij naast schilderijen en tekeningen staal gaat verbeelden, maakt zij een schels voornamelijk figuratieve beeldhouwwer- of een verkleinde uitvoering in blik. Blik is ken. Geleidelijk aan echter, verdwenen de niet moeilijk te verwerken en de vorm van figuratieve elementen. Via abstract werk het schetsontwerp kan snel veranderd wor- met organische elementen ontwikkelde den. Daarna veranderd er niets meer in be- haar oeuvre zich tot zuiver abstracte vor- langrijke mate. Tenslotte gaat zij naar een men. „Gebeeldhouwde koppen maak ik in fabriek in Alphen, waar het werk onder klei of was om het daarna in verschillende haar toezicht en mederwerking wordt ge- materialen waaronder brons af te gieten. Je construeerd. bent natuurlijk voortdurend aan het zoeken Overigens is Fredy Wolf geenszins van me- naar wat je het meeste aanspreekt. Met de ning, dat haar materiaalkeuze niet zal ver- was-techniek werk je met plakken. Ineens anderen. „De ontwikkeling van een kunste- zag ik naar aanleiding daarvan, dat ik beter naar blijft doorgaan. Zo verwerk ik momen met platen kon gaan werken," aldus Fredy teel bijvoorbeeld leer in de werkstukken," Wolf, die het besluit nam met staal te gaan zo zegt zij. werken. Inmiddels was een lascursus aan Het kunstenaarsberoep is hard, vindt Fredy het programma van de Academie toege- Wolf. Maar deze kunstenares is dan ook voegd en wederom ging de kunstenares constant in de weer en werkt op sterk wis- naar de Vrije Academie om gedurende één selende tijden. Tussendoor is het nodig dag in de week de voor naar onontbeerlijke voorbereidingen voor exposities te treffen, cursus te volgen. te praten over opdrachten, lesgeven aan het De keuze van het materiaal, dat Fredy Wolf creativiteitscentrum 'Expressie '70' in Alp- momenteel gebruikt, heeft verscheidene re- hen aan den Rijn en aan de volksuniversi- denen. Ook praktische overwegingen spelen teit K&O in Leiden. Fredy Wolf: „Als je daarbij een rol. Fredy Wolf: „Er was een pe- echt goed wilt beeldhouwen, vergt het bij- riode, dat ik het staal liet carbostralen, zodat zonder veel tijd en inspanning, vooral ook, er een beschermend laagje op komt. Maar in als je andere bezigheden hebt: lesgeven! expositiezalen kan het beeld gemakkelijk werken in het atelier en daarnaast ervoor beschadigen en dan (moet het object op- waken, dat het gezinsleven niets tekort ge- nieuw behandeld worden. Mede daarom heb daan wordt. Het lesgeven geeft voldoening, ik voor roestvrij staal gekozen. Ik zou ook maar eist tergelijkertijd veel. Je gooit er al' gewoon staal kunnen nemen en het laten ie ideeën in. Het is dat ik er zo aan ver roesten, maar ik heb de glans nodig. Het xnocht ben, maar soms vraag ik me wel werk moet niet te zwaar, maar luchtig en eens af waar ik mee bezig ben." levendig ogen. Ik vind het boeiend om te ontdekken wat je met een dergelijk simpel WIM BUNSCHOTEN HDO I Caligula (18) Puur hsmakelijke pornofilm vol Idistische trekjes die een jteld moet geven van Rome onder keizer Caligula, (derde week) nezia (16) Fraai ogend werk stuk van regisseur Brusati over de ervaringen van een verknipte Italiaanse familie, (derde week) STUDIO Last tango in se, eerste week) REX Blue exstacy (16). CAMERA Once upon a time in the west (12 jr). Oude maar uitstekende western, die LUXOR De sheriff ziet ze vliegen (a.l.) Amusante film met Bud Spencer en een nieu we partner, boordevol gooi en smijtwerk, (tweede week) NOORDWIJK De Stich ting Kulturele Aktlvitei- ten Noordwijk (SKAN) opent zaterdag 6 septem ber het seizoen met een Ca baretnacht in het Dorps huis De Kuip. Het nachte lijke programma start om 21.00 uur. De toegangsprijs is 12,50 gulden en 10 gul den voor donateurs, CJP- houders en 65-piussers. De cabaretiers 'Monkau, Mok en Meeberg bijten het spits af met het cabaret 'We staan er gekleurd op'. In dit musicaal kritisch theater neemt het trio het op voor minderheden in ons land. Het Belgische cartoontheater 'Radeis' brengt humor 'met een knipoogje naar de wer kelijkheid'. De Cabaretnacht wordt evenals vorig jaar be sloten met een optreden van het kabaret in travestie 'Juf frouw Sonika en tante Gré. Het programma duurt tot drie uur. Zondagmiddag concert In het kader van een serie van 6 zondagmiddagconcer ten geeft de Haagse pianist Harry Holtman zondagmid dag een concert in de Noord- wijkse Kapel. Op het pro gramma van de uitvoering die om 13.00 uur begint, staan werken van Schu mann, Debussy, Meldelssohn Bartholdie, de Falla en Gra- nados. Het tweede gedeelte van het anderhalf uur du rende concert bestaat uit im provisaties op bekende the ma's. Kaarten voor de uit voering zijn a 6 gulden aan de zaal verkrijgbaar. WARMOND In het Warmondse 'Oud Raad huis' is tot en met 18 sep tember een expositie van het kunstenaarsechtpaar Pim en Marijke van Moor- sel te bezichtigen. Marijke van Moorsel (45) is een dochter van de Haagse kunstschilder en glazenier Henk Asperslagh. Zij volgde haar opleiding aan de Aca demie voor Beeldende Kun sten in Rotterdam. Zij maak te wandkleden, mozaïken en wandschilderingen van ge bouwen in Voorburg, Den Haag en Rotterdam. De laat ste jaren heeft Marijke van Moorsel zich toegelegd op gouaches en aquarellen. Pim van Moorsel (48) is met beeldhouwen begonnen als leerling van Albert Termote. Hierna volgde hij een oplei ding aan de Haagse Konink lijke Academie. Hij volgde de studierichting Industriële vormgeving, werkte als vrij beeldhouwer en gaf les op de Katholieke Sociale Aca demie. Op de Warmondse expositie zijn een aantal van zijn dierplastieken te zien. De openingstijden van de tentoonstelling in 'Het Oude Raadhuis' die door een ge lijknamige werkgroep is ge organiseerd, zijn zaterdag van 11.00 tot 16.00 uur, zon dag, woensdag en donderdag van 14.00 tot 17.00 uur en dinsdag van 19.00 tot 21.00 LEIDEN Het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 organiseert ook dit seizoen weer een aantal cursussen. De cur sussen worden in de avonduren, meestal vanaf acht uur gegeven. De kos ten liggen gewoonlijk rond de 65 gulden voor ge middeld 15 lessen. Op maandag worden de cur sussen Tai Chi Chuan (be wegingsleer uit de Oosterse filosofie) en Yoga gehouden. In oktober gaat een Go-cur sus voor beginners van start. Inlichtingen bij Koos Groe- neveld, tel. 071-140987. De Leidse Go-club houdt op de de maandag- en de donder dagavond haar speelavon den. Op dinsdag worden cursus sen gitaar voor gevorderden en meer gevorderden gege ven door Max Nagel en Liesbeth van den Burg. Ver der de cursus Etsen met Bert Kienjet, de cursus Tekenen en Schilderen door Jos van de Beek en de cursus Jazz- ballet (gevorderden en meer Bevorderdenmet Lilian looi. Op dinsdagavond is ook de Knutselclub actief. Mensen die electronische ap paraten in elkaar willen knutselen kunnen hier te recht Gereedschappen en deskundige hulp in de per soon van Willem Ouwer- kerk zijn aanwezig. Materia len kunnen gezamenlijk en derhalve goedkoop worden ingekocht. Deelnemers beta len ƒ5 per keer. Op dinsdag wordt verder nog de Muzi kale Workshop gehouden onder leiding van Richard Anijs. De nadruk ligt op het gezamenlijk musiceren (jaz zmuziek) aan de hand van thema's. Het is niet nodig om een instrument heel goed te kunnen bespelen, wel moet men enigszins no ten kunnen lezen. Het is de bedoeling dat de deelnemers aan het einde een keer voor publiek gaan optreden. Op woensdag worden de cursussen fotografie voor be ginners, gitaar voor begin ners en saxofoon voor begin ners en gevorderden gege ven. De cursus Elektra is voor mensen die willen le ren omgaan met draden, stekkers en huishoudelijke apparaten (als ze defect zijn). De cursus staat onder leiding van Willem Ouwerkerk. Verder wordt op woensdag nog de cursus volksdansen gehouden onder leiding van Yvonne Knijnenburg. Er wordt gedanst met de dans groep Tarantella. Op het re pertoire staan volksdansen uit de hele wereld. Er zijn cursussen voor beginners en gevorderden. Inlichtingen en opgave bij Toos Knijnen burg. tel. 071-123377. Voor de meeste cursussen kan men zich laten inschrij ven op het Leids Vrijetijds centrum aan de Breestraat 66 op werkdagen van 12.00 tot 17.00 uur. Men kan zich niet telefonisch of schrifte lijk voor een cursus opge ven. Er moet contant of met een cheque worden betaald. EUROCINEMA IV (Alphen aan den Rijn) De losbol (a.l.) Jean Paul Belmondo kan zich weer eens geheel uitle ven. Pans (16) Maria Schneider en jaarliiks in tal van bioscopen Marlon Brando in een destijds" terugkeert, (reprise zesde LIDO III Dimenticare Ve- geruchtmakende film. (repri- week). GREENWAY (Voorschoten). EUROCINEMA III (Alphen Oorlog in de ruimte (a.l.) aan den Rijn) Caliguia (18) Ook: National lampoon's Zie Lido I. animal house (16).

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7