awn Mantrone 17) heeft na vijf weken tompwijk nog geen vrede met fietsen en wind pegstgeest staat pal voor lieuwbouw „De Springplank" rAD/REGIO :EN JAARTJE VER VERWIJDERD VAN DE 1 LOEMEN, DE ZON EN DE WARMTE VAN LONG ISLAND rBSXSSI'ia. J [li H HET ZWEMBAD EEN ZORGENKIND Tennishal Holiday Inn opent in november Ook tennissport verdient subsidie PAGIh LEIOSE COURANT VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1980 PAGINA 5 Stompwijk door, even _J voorbij de Knipiaan, lit IQ een donker meisje, dat zó uit de Abruzzen afkomstig zou kunnen 0 zijn, in een kamer een Cl beetje triest over het polderland buiten uit te ïef« Wjken. Op een VCT kilometertje afstand rept gmadi een deel van het mhon Nederlandse en ook al een buitenlandse wagenpark !'ü08' zich van hier naar '2800, fPndel"- Daar komt nooit ïlawa; een eind aan, op die kstrat tweedubbele asfaltbaan. ra; Daar kan ze nog wel a hdi 'nltomen- Zojuist heeft alt 0 ze 'n 660 l5rie' van 'laar icie e moeder gelezen, dat die Hen c verwachtte, dat het in men, het verre Nederland wel 'er te net zo mooi warm weer aak n, dat mijlenlange aoudi schiereiland dat zich ituatii vanaf het New Yorkse snele Brooklyn oostelijk en- uitstrekt tot ver in de Atlantische oceaan, e j, zowat op dezelfde lil breedtegraad als Rome. Boven het Hollandse Stompwijk is het een paar dagen mooi weer ruff geweest en nu Is het 1 var weer hommeles. In de tkora bijna vijf weken dat ze "Jfjj nu hier is heeft het Jle' meisje weinig gemerkt eme van het klimaat waaraan ze van huisuit el di zo gewend is geraakt. ,te Is En dan met dat nncu Italiaanse bloed in de ierza aderen 's Nachts slapen onder twee dekens I Onbegrijpelijk, en dat in de-zomer Belachelijk gehoon. Nog een klein jaartje, misschien is ze er dan aan gewend. Ze heet Dawn, daar sit de dauw en de ochtendstond in, en de achternaam is nog zonniger Mantrone. want nog niet 10 lang geleden trokken haar voorouden Mantrone (Mentroon, zegt ven re, na een hele voorgeschiedenis) is zeventien jaar en op Long Island zit ze in de eindklas van Vally Stream High. Op Long Island slaapt se meer dan een half laar lang 's nachts onder hooguit één deken en 's morgens gaat ze naar muziekles en dan brengt moeder haar onder een stralende hemel weg, met de klarinet, de gitaar of de blokfluit in de achterbak. Dawn Mantrone (midden voor) tussen de Stompwijkse 'Turken*. Want Dawn is muzikaal. Dat hebben se in Stompwijk allang door. Daar kruipt Dawn soms achter het huisorgeltje van de familie C. Turk en speelt er een eind op weg. „Dat gaat zo voor de vuist weg", zegt mevrouw Turk, Dawns tweede „moeder" tot iuni volgend jaar, met veel bewondering. Dawn Mantrone is via de organisatie American Field Service. AFS, in Holland verzeild geraakt. Ter verruiming van jeugdige blik en geest, voor ae verbetering van de relaties tussen jongeren all over the world. Dat is steeds een uitzeekerij voor AFS, omdat de gastfamilies voor de gastkinderen een beetje op het milieu afgestemd moeten zijn en dat „matchen" is een hele opgave. Ook al aangezien er vragenlijsten ingevuld moeten worden door de uit te zenden scholieren die daarmee iets van hun persoonlijkheid dienen te verraden. Dawn vindt het een beefje sriëu, antwoorden. „Het is ja of nee, er is geen tussenweg en dat vind ik iammer". Zo blijkt nu wel uit de lijst van Dawn, dat ze een behoorlijk ontwikkelde individualiteit bezit; dat ze veel dingen zelf wil oplossen, niet steeds voor elk wissewasje bij anderen komt aankloppen, dat ze geen prijs stelt op voorbeeldige netheid van haar omgeving. Ze wil zoveel mogelijk lelijk vi ze ook, formuleert scherp en onafhankelijk zijn. Levendig van geest is vrijwel steeds raak. Ze is een Amerikaanse, snel van reactie en ze bezit een overgeleverde mediterrane inslag. De familie Turk in Stompwijk zit nu midden in de uitwisseling. Zes weken geleden vertrok dochter Mariannne (18 jaar en pas geslaagd voor haar eindexamen VWO aan het Erasmus-college in Zoe term eer) voor eenJaartje naar Amerika. Naar lied Hook, in de staat New York. Daar woont ze nu in het gezin Kenneth Anderson met elf kinderen. Zit in de hoogste klas van Red Hook High (een jaartje extra kan geen kwaad, en je kunt een paar vakken erbij doen). Moeder Turk vertelt: „Marianne wilde van alles gaan doen: een stamboom opzetten, in de journalistiek gaan, sociologie gaan studeren. Maar toen ze de kans kreeg om een jaartje naar Amerika te gaan, vond ze dat nog wel het beste. Ze werd aangenomen door de AFS en Marianne heeft nu al de krant in Red Hook Eehaald". Marianne Turk eeft wel een hele streep voor op Dawn: Marianne werd in de plaatselijke pers al geroemd om haar bijna perfect gebruikte Engels, terwijl Dawn alle moeite heeft met die vreemde Nederlandse schraap- en keelklanken. Van het één kwam het ander: Marianne Turk doet Amerikaans en Dawn Mantrone, intelligent en van goede wil, fietst elke morgen puffend (want de Turken stellen geen „car" ter beschikking) tegen de wind in naar Zoe term eer. „Ik heb wel een beetje heimwee gehad", bekent Dawn. En aat soort dingen kan ze helemaal nog niet in het Nederlands uitdrukken. Op het Erasmus sit ze in 4 Havo. Haar peil is zonder meer de vijfde, maar de >t genoeg is. Daar zit Dawn nu geschiedenis te doen, met een woordenboek naast zich. Dat is bijna geen doen. Maar is is nog geen zes weken hier. Tien dagen een taai-kamp in Arnhem, waarmee ze haar Hollandse avontuur begon, dienden om op goede voet te geraken met het „Dutch" en Nederlandse en Europese gewoonten. Leraren gebruikten aan het ontbijt mes en vork, de Amerikaantjes stapelden de boterhammen op elkaar en verorberden ze aldus. Er werd hen op gewezen, dat dit niet geheel comme il faut was in dit cultuurgebied. Dawn mag dan weieens gedacht heoben „to hell with that blasty nonsens" of in andere gelijkwaardige termen, maar ze had zich ook aan te passen. Aanpassen aan geheel vreemde omstandigheden en gewoonten en een neel andere omgeving. Dat is een grote opgave. Dawn mist haar muziek. Ze speelde op „hout" en in Stompwijk is net voornamelijk ,!orass". kopermuziek. Maar ze wil haar licht wel opsteken bij de fanfare „Juliana". Huiswerk: laten we het er maar niet over hebben: ,je moet hier alles tegelijk doen. Op de US-scholen neem je elk jaar iets voor je rekening van al die vakken". Nee, en dan gaat dat Nederlands met al die stapelvakken je niet in je kouwe kleren zitten. Het is nog wennen. Als het meezit, kan Dawn later in het jaar misschien nog wel naar 5 VWO in Zoetermeer. An American in Stompwijk. Gastmoeder Turk: „Ja, inderdaad, het is nog wennen. Kijk, de school hier mag geen hoofdzaak zijn. Dan had ze net zogoed thuis kunnen blijven. Het gaat erom, samen op te trekken in een vreemd gezin en mee te doen. We nemen Dawn ook overal mee naar toe". Nou, dat heeft Dawn Mantrone wel geweten: „kerken en kerkjes, overal. Oude kerken in elke plaats; bij ons is de oudste kerk hooguit 50 jaar oud. En hier zie ie niet ver van die oude kerken meteen weer nieuwe kerken. En dan al die torens. Kerken, molens en water. En wat ik heel mooi vind zijn die grote vensters met planten erin en dan die gordijnen overal, die vind ik ook heel aardig.." Maar verder is het nog moeilijk, erg moeilijk voor Dawn, die beter Nederlands leest dan ze kan spreken. Ze ziet een beetje tegen de Hollandse winter op nou, dan kunnen we haar wel geruststellen, dacht ik als ze wellicht onder drie of vier dekens moet slapen. En: „Ik heb geluid nodig. Ik moet naar die stilte hier in Stompwijk leren luisteren. Thuis, op Long Island, is er de hele dag geluid: van al die vliegtuigen van Kennedy Airport en van andere vliegvelden, loeiende sirenes van politie en ambulances. Iedereen heeft er de radio aan, ook al zijn alle huizen los van elkaar gebouwd, met grote tuinen ertussen, toch hoor ie dat geluid. Tweeduizend mensen hier in Stompwijk, op Long Island zitten er vijftigduizend om je heen met nun manier van leven. Als ik hier studeer, boven in de kamer van Marianne, heb ik altijd de radio aan staan. Dat geluid van Long Island klinkt me nog steeds in de oren..." En dat is dan nog een „Garden State", een „tuin- gebied", zoals op de autonummerborden wel staat te lezen. Want Long Island is een paradijs vergeleken met het ver heeft er nog steeds heimwee naar, daar helpen de met bogen wegschietende hazen achter het Stompwijkse huis, de glanzende koeien in de polder, de kieviten, de reigers en de aanwippende ooievaar (die vanuit net Voorschotense hier soms een hapje probeert weg te halen uit een of andere sloot) geen lieve moeder aan. Weet je wat we doen. Dawn we komen in april, mei van volgend jaar, zo tegen de tijd dat je Hollandse vorming erop zit, nogeens terug. Wedden, dat er dan een heleboel veranderd zal zijn Al kom je in dit kikkerlandje nooit zo erg ver weg, al schijnt het leven er wat weg te dromen, ondanks de nabijheid van een bijna verstikkende randstad, toch zal Marianne, als ze volgend jaar weer thuis is en honderd uit zal kunnen vertellen van een leven vol van ongedachte kanten en eigen aardigheden, toch zal ze weer blij zijn als ze onder een grijs wolkendek weer onder twee of desnoods meer dekens kan en in de c [ollandse zuidwesterbries niet kan ontberen. En Dawn heeft er dan een jaartje Holland opzitten, dat ze waarschijnlijk nooit had willen missen. Maar toch wel weer heerlijk, daar „at home", in de loom makende zomerwarmte, met de oleanders, de welriekende bloemenrijkdom om je heen en met al het aandringende geweld van een wereldstad. Het blijven twee werelden die met elkaar hebben kennisgemaakt En je weet wat van elkaar af; je bent er geweest Dan is het weer fijn om thuis te zijn. Zoals Dawn dageraad Mantrone het op dit moment nog ziet: „Ik haat fietsen en die harde wind. Als ik straks naar huis ga, wil ik nooit meer iets over fietsen en wind horen...!" Maar ze lacht daarbij wel. Het is goed, als ie op je zeventiende al een beetje moedig bent. 5 EEST Bes dimt (tul 10 1 tiodx gisteravond als een oven water de «rissenteraad Is ilem voor de spoodi«e bouw van nieuwe echool waarin -De Sprlne- ik" eindelijk permanent onderdak •Dn. De Iserliam es leraren sijn as no« steeds gehuisvest In een hou- -t l« nood school aan da Lanee Voort, kele jaren geleden werd het voorstel iaz\ tot nieuwbouw over te gaan gelan- 1. „jrd in de Oegstgeester raad. Aanvanke- ontt had men zich het schoolgebouw in de fe wijk Haas wijk gedacht maar men srhi tóch voor de zuid rkitster kanaal. Na goedkeuring van Den Bag nam men architect Jan Verhoeven arm. Dese kwam met een „waaier- k. imig" ontwerp, kortom, een modern ojtnd gebouw. In juli bleek dat de koeten an t>r de gemeente véél te hoog uitkwamen sindsdien wordt er intensief aan ge- ojrkt om te bekijken of men alsnog tot der& afgerond voorstel kan komen. Het te- rt bedraagt rond twee ton. Het bericht er de financiële problemen kwam min imeer als een donderslag bij heldere he en zo waren er gisteravond tientallen intruste ouders naar de „raadszaal", tlijk in de Terweeschool, gekomen. De iebrachte spandoeken spraken "klare taal: „negen jaar hondehok is genoeg", „belofte maakt schuld, het is uit met ons geduld", „een school met sfeer verdient veel meer". Mevrouw Van Vloten (VVD) verklaarde dat haar fractie „pal staat achter een zo snel mogelijke bouw". De D'66-er Wuis- man vroeg zich af of bij de keuze van een ander, beter betaalbaar, type school de hele procedure bij het ministerie weer op nieuw gevolgd dient te worden, met als re sultaat belangrijke vertraging. Hij ver zocht tevens om een behoorlijk, on derbouwd betoog waaruit blijkt hoe de ge hele 6ituatie gegroeid is. De socialist Kohl- beek ging zelfs zover te constateren dat er sprake was van een crisissfeer. De CDA- er Van Veen: „Het is een puur financiële kwestie. Er is echter in Oegstgeest door erwijsbesluit g alle partijen een onderwijsbesluit geno men dat de nieuwe vierde openbare lage re school gebouwd gaat worden naast de Ped. Academie aan de Kennedylaan. Het CDA vindt het prettig als die school er volgend jaar oktober staat en in gebruik genomen kan worden". Burgemeester Scheenstra bestreed de op merking van de socialist Kohlbeck als zou er een crisissfeer ontstaan zijn. „Wii zijn zeer intensief met het plan bezig. Als wij men, hadden wij op lanvraag v bepaalde antwoord kunnen geven". De voorzitter verklaarde voorts dat er op 9 september wederom een gesprek plaats zal vinden met de architect. „Wij kunnen u géén voorstel doen om een school te bouwen die meer dan twee miljoen gaat kosten. 1.4 miljoen was het gegeven van de architect. Daar hebben wij in geloofd. Medio juli hoorden wij de andere cijfers", aldus bur gemeester Schee nstra. Herziening In het bestemmingsplan centrum van Oegstgeest zijn een aantal wijzigingen in gevoerd die gisteravond door de raad wer den bekrachtigd. Met name de PPR- en de D'66-fractie zien geen heil in een win kelcentrum dat als „Markthof" in de drie hoek Ge versstraat-Terwee weg en De Kempenaerstraat wordt aanbevolen. Beckers (PPR) vreest overbewinkeling en de D'66-er Wuisman zag geen oplossing voor parkeerproblemen. Ook het CDA had ten aanzien van de stichting van een markthof reserves maar „ze hebben er niet toe geleid uw voorstel niet te volgen", meldde Jractievoorzitter Van HazeT het >eck foment de mogelijkheid om de Kennedylaan in westelijke richting door te trekken open te laten haalde het niet. Demonstrerende ouders gaven de raadsvergadering een voor Oegstgeest hoogst on gebruikelijk aanzicht V) VaÜDERDOBP - Wordt het ka Üjé dot het iwembad ze» Does'* wordt gesloten, tm gedachte opperde gister» rschnd de heer M. de MdJ ti> g«a» een vergadering van de saljftmissie Beleidsplanning, U; taanden en Belastingen, t burgercommissielid stelde naar aanleiding van het ex- wtatietekort van 250.000- dan aanvankelijk werd ver wacht De heer De Meij weet dit niet alleen aan het slechte badseizoen, maar ook aan de concurrentie van de zwemba den die er de laatste jaren in met name De Zijl. De meeste commissieleden waren er van overtuigd dat het zwemmen De gébruiksvei als recreatieve bezigheid zijn beste tijd had gehad. Wethou der J. Bezemer (PvdA) zag ook niet direct een oplossing om uit de kostenspiraal te komen. Hij stelde vast dat het zwem men in populariteit de laatste jaren was gedaald. „Het zwembad is ons zorgen kind", zo gaf hij gelaten toe. rgoedingen voor de diverse gemeentelijke sportaccommodaties zoals de sportzaal „Op Dreef', sportvel den, ijsbaanterrein en gymlo kalen worden met 5.8% ver hoogd. De commissie had hier geen moeite mee. De verho ging is gebaseerd op het stij gingspercentage van het prij sindexcijfer voor de gezinscon sumptie. LEIDEN De bouw vu ét nieuwe tennisbal bij bet ho tel 'Holiday Inn' schiet al behoorlijk on. Het la do be doeling dat de temilahal op ld november van dit jaar In gebruik genomen wordt Deze nieuwe Leidse sportvoor- ziening zal uit vier overdekte tennisbanen bestaan en is voor iedereen toegankelijk. De ba nen zullen niet aan tennisve renigingen verhuurd worden. Een baan kan per uur gehuurd worden. De kosten daarvan varieren van 50 gulden, wan neer de baan overdag gebruikt wordt tot 35 gulden, bij ge bruik tijdens de avonduren. Abonnementen zullen er ook te koop zijn. Bij huur van een tennisbaan bestaat de moge lijkheid om b|j een aantal an dere voorzieningen in bet mo tel ontspanning te zoeken. Leiderdorp ..Moet tennis wel gesubsidieerd worden?" Dat was de vraag die wethou der I. GehnerEÜeobsrger op uitdrukkelijk versoek van twee college-wethouders gt> Uravood aan de commissie Cultuur ea Sport voorlegde. Een vraag die wil overigens self positief beantwoordde. „Tennis mag niet tot elitaire sport worden verheven", al dus mevrouw Gehner. Zij zette zich fel af tegen de opvatting binnen het college, dat de voetbalsport als volks sport een hogere prioriteit zou moeten hebben, dan de tennis sport Ook de commissieleden wilden van een dergelijke dis criminatie niets weten. „De re latie inkomen en sportbeoefe ning is volkomen uit de tijd. Democratisering en socialise ring zijn de peilers waarop het gemeentelijk sportbeleid rust, zo stelde het raadslid R. Mom maas (PPR). De commissie had dan ook geen moeite met de subsidie-aanvraag van de Lei- derdorpse Tennisclub „De Munnik" ter grootte van het te verwachten exploitatietekort van 20.000. Het was overigens de eerste keer dat de tennisvereniging een beroep op de subsidiepot van de gemeente deed, sinds vorig jaar de gemeente kosten dekkende tarieven berekent voor huur van het gemeente lijke tennispark. Een beleid sombuiging die destijds door „De Munnik" niet in dank werd afgenomen. Voorzitter L. Klaassen stelde er ernstig pro blemen mee te hebben wan neer de hele discussie weer op nieuw zou beginnen. Volgens het advies van de commissie Cultuur en Sport behoeft bet echter niet zo ver te komen. i

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5