Dreigende waarschuwing oolse stakers IHetMotortiuis UNIFIL VERLIEST GELOOFWAARDIGHEID Verdachten massa-moord Bologna in arrest Regering gaat wao'ers en ww'ers tot werk dwingen BOLLEN ZIJN ONGEVAARLIJK Jonge (bromfietsers: laat zien wat je wilt dl|k 34. 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leden. Olreeteur-boofdredseleur: J. J. Hallewas - steur: Wim Buljteweg. Advertenties (exel. BTW) 0.52 per mm. Telefoontjes 0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) - nten: kwartaal 46,30; )aar 173,70; losse nummers: 60 cent. Vrijdag 29 augustus 1980, 70e Jaargang no. 21746 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND I Firatofeest I Show bij de O] I to in Amstei op N uur. Om 21.55 uur dubbelpor tret dra. P en schrijfster Miep Diekman. Op Ned. II om 20.27 uur David Copperfield en om 22.20 uur Nana Mouskouri. Bewolkt Veel bewolking en perioden met wat regen of motregen. Middagtemperatuur van 18 graden op de Wadden tot 21 graden in het zuidoosten. Zuidwestenwind in het bin nenland matig en aan zee vrij krachtig. Morgen zon: 6.46 - 20.29. Schev. hoogw.: 6.33 en 18.59. Laagw.: 2.36 en 14.38. Ier zwakzinnigen ïitbreiding irikonderzoek ,VEEN Wanneer het onder- naar stofwisselingsziekten, dat "e hielprik bij pasgeborenen verricht, met onderzoek naar {boren sehlldklierstoorniaaen uitgebreid, wordt over een pcrio- i tien Jaar een inrichting met 200 innigen overbodig (bovendien esparing van 33a miljoen gul- Dergelijke ziekten komen bij on- de 3000 pasgeborenen voor. Idlge onderkenning en be lling, kunnen de ernstige gevol- an de afwijkingen worden voor- n. Aldus een mededeling tijdens stèren gehouden vergadering van ekentondsraad. Beste maatjes De herdershond A|ax van een van de Artisoppassers heeft vriendschap gesloten met een Kapucijnaapje. Het aapje Is In april in de dierentuin gebo ren. maar door de moeder versloten. A|ax vindt het best met zich te laten sollen en deelt met zijn |onge vriend zelfs zijn etensbak je. Over twee weken gast het aapje terug naar Artls. Vaker vergoeding voor kunstgebit UTRECHT Ziekenfonds- verzekerden met een kunstge bit mogen hun prothese voor taan niet één, maar drie keer op kosten van het ziekenfonds laten vervangen. Maar het te vervangen gebit moet dan wel minstens acht jaar in gebruik zijn. Dit heeft staatssecretaris Veder-Smit van volksgezond heid besloten. De pas opge richte Stichting voor Belan genbehartiging van Dragers van een Gebitsprothese noemt de periode van acht jaar „aan de lange kant", omdat een kunstgebit al na gemiddeld vijf jaar aan vervanging toe is. Muizeproef bewijst: DEK HAAG - Volgens TNO in Rijswijk is de inhoud van de geheimzinnige «ritte bollen, waarvan er de afgelo pen dagen al tien stuks langs de Nederlandse kost zijn aangespoeld, volkomen ongevaarlijk. Eerder al had TNO geconsulteerd dat de inbond noch ex plosief, noch radioactief was. Omdat de twee vinders van de eerste bol misselijk werden en veriammlngver- schijnselen vertoonden, hebben de ondersoekera in een nog geheel gave bol een gaatje geboord, waarna een muis de eventueel aanwezige gassen mocht opsnuiven. De verklaring voor bet ziek wor- Relax Reizen onder druk ROTTERDAM - Relax Reizen in Rotterdam ia door het faillisement van Christoffel Reizen onder financiële druk komen te staan. De reisorganisatie voert besprekingen met een Engels bureau over sa menwerking. De directeur van Relax Reizen, Robert Verlinden, is een broer van de directeur van Christoffel. Samen koch ten zij vliegtuigstoelen in. Van financiële moeilijkhe den, aldus Verlinden, Is bij Relax echter geen sprake. O O Yl AKKOORD VRUE VAKBONDEN Ctail. NOG VER WEG hede - WARSCHAU Terwijl de Sta kingen in Polen voortduren en zich zelfs uitbreiden en een ak- - koord over de dwingende eis van het Poolse stakingicomité voor vrije vakbonden nog niet in bet 'lemm verschiet ligt, heeft een officiële re Poolse woordvoerder nadrukke- lie ruft lijk gewaarschuwd voor een „ero- stiSe verscherping van het ar- n rmi liet, veroorzaakt door anti-socialistische elementen en extremistische groeperingen". Het i$ voor bet eerst sedert lang, dlnndat officieel in Polen deze om- foe( schrijvingen gebruikt worden. c /^Stakingsleider Lech Walesa ziet ook gevaren. Hij heeft een oproep richt om de stakin- r- tot de Polen gen, de onderhandelin gen, niet vrcder Uit te breiden, maar kreeg geen toestemming om deze oproep officieel over radio en tv te verspreiden. De autoritei ten willen kennelijk niet dat de indruk gewekt wordt, dat de macht in andere handen zou zijn overgegaan. De officiële waarschuwing kwam van de hoofdredacteur van het officiële Poolse persbureau „Interpress". Mi- roslav Wojciechowski. Hij' omschreef de situatie als zeer ernstig. „De sta king van 300.000 arbeiders, die zich als een lawine over het gehele land uitbreidt, doet een abnormale situatie in het gehele land ontstaan. Het aan tal arbeiders, dat het werk, bij gebrek aan grondstoffen moet neerleggen, neemt toe. De regeringscommissie, die de eisen van de stakers in Gdansk moet ondereoeken, is erg ver gegaan, zonder dat dit tot zichtbare resulkta- ten heeft geleid. De situatie is ernstig en kan leiden tot zeer ernstige versto ringen", aldus Wojciechowski. Merkwaardig genoeg komt het Russi sche persbureau TASS veel rustiger uit de hoek, dan enkele dagen geleden toen eveneens gewag werd gemaakt van „anti-socialistische elementen", m Het persbureau liet in zijn verslagge- I ving van de staking deze termen zorg- vuldig achterwege. Inmiddels deden gisteren geruchten de ronde, als zou partijleider Gierek zijn afgetreden ten gunste van Olos- p zovski, de nieuwe minister van bui- |- tenlandse za ken. Dit is met grote stelligheid ont- w kend. rtan 'lerlei ites/ffJDEH. T^WIUM ve" TRASSEN (ENS m -F» Een van de stakers van de Leninwerf in Gdansk ontvangt hier bezoek van (zie verder pagina 11) zijn vrouw en kind binnen het werfterrein. MINIMUMJEUGDLONEN GAAN OMLAAG (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Met een pakket van maatregelen wil het kabinet minstens 10.000 arbeidsongeschik ten en evenzovele werklozen dwingen een baan te accepteren. Hierdoor moeten de ut de pan gere zen kosten van de sociale uitkeringen worden te ruggedrongen. In het kader van een bezuiniging» plan wordt bovendien het minimumjeugdloon verlaagd en kunnen gehuwde werkende vrouwen na 1 januari 1981 geen aanspraak meer maken op terugbetaling van aow-premie. De bewindslieden van sociale saken, minister Albeda en staatssecre taris De Graaf, hebben over dew; besluiten, die in het kader van de begroting voor 1981 zijn geno men, gisteren de SER om advies gevraagd. Om de 10.000 arbeidsongeschikten te dwingen aan het werk te gaan zullen op 1 januari de volgende maatregelen van kracht worden: elk bedrijf wordt verplicht ministens vijf procent van zijn werknemersbestand op te bouwen uit mm- dervaliden. Op overtreding van dit voorschrift zullen strenge sancties worden gezet. om een inzicht te krijgen in de vakatures in het be drijfsleven zal elk bedriif waar een baan vrij komt die voortaan moeten melden. ondernemers mogen zieke werknemers na twee jaar niet langer zo maar ontslaan, maar moeten eerst kij ken of hen niet ander passend werk kan worden aan geboden in het zelfde bedriif. omdat met deze maatregel licht-mindervaliden aan een baan geholpen moeten kunnen worden komt de laagste invaliditeitsklasse in de wao (15-25 procent) te vervallen. ook aan ontslag voor minder geschikte werknemers zullen zwaardere eisen worden gesteld. Om nog eens 10.000 werklozen te dwingen werk te accepteren zal minister Albeda het begrip „passende arbeid" verscherpen. Verder wil het kabinet geld ha len uit een beperking van het aantal wsw-ers (sociale werkplaatsen). Zij zullen vanaf 1 januari 1981 boven dien in bescheiden mate premie moeten gaan betalen. De bejaardenaftrek en arbeidsongeschiktheidsaftrek ken worden verlaagd als eerste stap naar een volledi ge afschaffing. (Zie verder pagina 13) l ADVERTENTIES J BENZAAK HST HART VOOR vanderklugt g- De ekonomische Special, de luxe s l-iriina, de vlammende SR en alle andere Vel Kadetts: DU Het Motorhuis rijdt u er i binnen de kortste keren In wegi Kom maar eens snel langs, voor een oefrit én een opbeurend gesprekje rer inruilprijzen. want ook voor andere erken dan opel geeft Het Motorhuls een rrassend hoge prijs! óOjoatckmoothte '.moetje, wél wat voordoen.! Dndellaan 80, Leiden, tel.: 071-76 9313. NAKOEBA De Unifil- troepen in Zuid-Li banon dreigen hun geloofwaardig heid te verliezen. Door de. huidige instructies ten aan zien van geweld, wordt niets gedaan tegen de beschietin gen van majoor Haddad, die inmiddels heeft gemerkt dat hij straffeloos zijn gang kan gaan. Dit zegt kolonel J. de Vogel, hoofd operatiën van het Uni- fil-hoofdkwartier in Nakoera. Op dat hoofdkwartier is mo menteel een discussie gaande over de vraag hoe de gewel- dsinstructie kan worden aan gepast. „Aan de ene kant wil len we laten merken dat we zijn beschietingen niet pikken. Aan de andere kant moeten we voorkomen dat een harder optreden leidt tot een escalatie van geweld", aldus De Vogel. Een ander probleem is dat vooral Nederlandse posten in het gebied van Haddad liggen, waar door de militie makke lijk gijzelaars kunnen worden gemaakt. Het idee is geopperd om Unifil-soldaten bij een aangekondigde beschieting niet meer de schuilkelders te laten ingaan. „Dan blijven we gewoon rondlopen en Haddad moeten we laten weten dat eventuele slachtoffers voor zijn rekening zijn". Volgens het ministerie van defensie in Den Haag zal dit voorstel ech ter nooit worden uitgevoerd, omdat ook voor De Vogel de veiligheid van de soldaten voorop staat. (Zie ook pagina 13). Britse regering op „mollenjacht" (Van onze correspondent) LONDEN De Britse rege ring heeft zich stelling van de zijde van de pers, die zich als mollen door het bureaucratische land schap heengraven en wange drag van de regering aan de oppervlakte brengen. De rege- ring-Thatcher heeft het nu no dig gevonden om een speciale „mollenvanger" aan te stellen, die loslippige ambtenaren moet zien te vangen en aan te btengen. Richard Nixon deed iets der gelijks op grote schaal, toen hij in zijn gloriedagen een ploeg „loodgieters" opdracht gaf de lekken te dichten waardoor regeringsgeheimen naar de pers vloeiden. Deze loodgieters waren ijverig genoeg en ble ken zelfs bereid om in te bre ken, maar ze hebben Nixon weinig goed gedaan. En het Inkt ook erg onwaarschijnlijk dat de mollen vangers in Lon den succes zullen toeken. Het Engelse dagblad „The Gu ardian" heeft de ambtelijke mollenvanger al ontmaskerd als Tom Bingham, voormalig belastinginspecteur en schrij ver van een standaardwerk over het ontwijken van de be lastingsplicht. Firato geopend Minister Gar deniers heeft gisteren In de RAI de Firato geopend. Zl| had vla de satelliet een gesprek met NOS-voorzit- ter Jurgens die in Londen verbleef en via Hilver sum 3 speel de ze even voor disc)oc- key. (Zie ver der pagina 15) Haags paar aangehouden in Voorburg LEIDSCHENDAM Een 32- jarige Hagenaar en zijn 22-jari- ge vriendin zijn even na mid dernacht door de politie van Leidschendam aangehouden in de woning van de moeder van de man aan de Johan Wil lem Frisolaan. Het paar wordt verdacht van overtreding van de Opiumwet en het in bezit hebben van heroïne. De Leidschendamse politie heeft verder in de woning een dokterstas aangetroffen, die onlangs van een Voorburgse BOLOGNA Het Open baar Ministerie in Bologna heeft gisteren tegen 28 recht se extremisten arrestatie-be velen uitgevaardigd in ver band met de bomaanslag van 2 augustus op het sta tion van Bologna. Daarbij kwamen 84 mensen om het leven en raakten er bijna 200 gewond. Inmiddels heeft de Italiaanse politie al minstens 12 verdach ten aangehouden. Ze worden beschuldigd van ondermijnen de activiteiten, illegaal bezit van wapens en samenzwering tegen de staat. Aan enkele van de verdachten zou ook de „voorbereiding van en deelna me aan" het bloedbad in Bo logna ten laste worden gelegd. Politiefunctionarissen beschre ven de arrestaties als de groot ste doorbraak in deze zaak tot nog toe en als een zware slag voor de uiterst rechtse terro ristische organisaties in Italië. Overigens hebben de uitge vaardigde arrestaie-bevelen uitsluitend betrekking op Ita liaanse burgers. UTRECHT Onder hel motto „Laat zien wat je wilt" houdt Veils Verkeer Nederland (WN) de komende maan den een aetle die vooral gericht ia op jonge fietsers en brom fietsers. ^Volgens de VVN komen in die categorie de meeste ongelukken voor, omdat de Jongeren niet duidelijk aange ven wat se van plan zijn. Volgens de WN zon dat voor een groot deel voorkomen kannen worden, door het verkeerson- derwijs op de middelbare scholen voort te zetten. r a- -» T- -V "„"J

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1