tegenhouden vleestrein egin Polen %)uitse juristen laken optreden politie Amsterdam r U „De levens van onze mannen worden verspild voor jullie welvaart" IOCES WACKERNAGEL Staking valt samen met oefening NAVO en Warschau Pact PASSIEF VERZET DUURT VOORT "ITENLAND uumiy LEIOSE COURANT VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1980 PAGINA 11 i 19.30» te Leidionze speciale verslaggever gerech Fred Backus) JLDORF - De Duitse vertrouwen- jcaten Ernst Ronte en Reinhard lermann hebben gisteren voor het ena#ldorfse Oberlandesgericht tijdens jien in suim vijf uur durende pleidooien in wo davtAF-proces tegen Christoff Wacker- eg en (r en Gerd Schneider het optreden de Amsterdamse politie geken- als hoogst twijfelachtig". ■rnagel en Schneider werden op 11 kastkJbcr 1977 na een schietpartij in Am- - gearresteerd en later uitgeleverd Duitse justitie. Zij staan nu terecht, poging tot moord op drie (Amster- agenten en wegens lidmaatschap Aanvankelijk heette het dat de J™ ,ikclbcl m i e Duitse is pogini ars. drift agent n karal£ Raf. i twee RAF-leden, die door de politie in Am sterdam waren omsingeld toen ze in een te lefooncel stonden te bellen wild om zich heen schietend de vlucht probeerden te ne men. Later is vast komen te staan dat de po- lit.e eerst schoot, tweemaal achter elkaar. Daarna schoot Wackernagel terug omdat hij een pistoolloop recht op het hoofd van Schneider gericht zag. In zijn „analyse" poogde verdediger Ernst Ronte aan de hand van de politieverklarin- gen een minutieuze reconstructie van het gebeuren te maken. Hij fundeerde zijn be toog met uitspraken van docenten van de Duitse politieakademie die het Amsterdam se politieoptreden als uiterst onprofessioneel karakteriseerden. Drie agenten liepen naar de telefooncel. Een van hen opende de deur, riep tweemaal in het Duits „Hënde hoog" en loste twee scho ten op Schneider omdat deze een „verdach te beweging gemaakt zou hebben. Uit de getuigenverklaringen valt op te maken dat Wackernagel, die als enige een pistool bij zich had, pas na het tweede schot terugknal- de, maar het is volstrekt onduidelijk, aldus de verdediger, waarom een tweede agent zijn hele magazijn op de twee leegschoot en de derde politieman zich ook met enkele schoten bij het vuurgevecht mengde. Beide politiemannen hebben verklaard het pistool van Wackernagel niet gezien te hebben. Volgens Ronte was de Amsterdamse politie opgejut door de. Duitse collega's „die na de Schleyer-ontvoering het uur van de achter volging hadden uitgeroepen. Daar komt bij dat de betrokken agenten oververmoeid wa ren, ze hadden er 18 uur dienst opzitten", al dus Ronte, voor wie vaststaat dat het de vooropgezette bedoeling was van de politie korte metten te maken met Wackernagel en de reeds sinds lang gezochte Wagner, voor wie men Schneider aanvankelijk hield. Ad vocaat Zimmermann is van mening dat niet Wackernagel en Schneider terecht moeten staan, maar de Amsterdamse politie. „Het was geen moordaanslag van hen, maar op hen", aldus Zimmermann. Ronte en Zim mermann zijn van mening dat de klacht te gen Wackernagel en Schneider geseponeerd moet worden, maar ze gaan er van uit dat de eis „levenslang" van het Openbaar Mi nisterie in het vonnis gehonoreerd wordt, pe Nederlandse advocaat mr. J. Dubois uit. Hoensbroek maakte aan het slot van de pleidooien een vergelijking tussen het Duit se en Nederlandse rechtssysteem. „In Ne derland is lidmaatschap van de RAF niet. strafbaar. In Nederland zouden politiegetui- gen zich niet kunnen verschuilen achter technische en taktische geheimen om be paalde zaken te verzwijgen, zoals ze hier wel konden. In Nederland zouden alle door de verdediging verlangde getuigen gehoord worden, zou de hele rechtszitting integraal genotuleerd worden en zou het Gerechtshof vermoedelijk niet geweigerd hebben ter plekke een reconstructie van het gebeuren te bekijken." Na afloop verklaarde ook mr. Dubois geen enkele hoop te koesteren op een rechtvaardig vonnis. Uitspraak wordt volgende week donderdag verwacht. Stakende arbeiders van de scheepswer ven In Gdansk lezen geconcentreerd de berichten over de omvangrijke stakin gen in een plaatse lijk blad'. |an onze speciale verslag eer Hans Braat) UBLIN Het grote pro- tem van Polen blijft de laarste aan voedsel. De fciuld daarvan ligt voor- nelijk bij de regering, economie is duidelijk |twricht. De regering at voortdurend voor het [lemma wat voorrang et hebben: eigen mensen het buitenland. De ex- orders hebben lange het zwaarste gewicht de weegschaal gelegd, Jtar momenteel nemen de plen dat niet langer. 'gonnen is het allemaal in lublin waar een vleestrein ar Rusland werd tegenge- uden. [lunderend zit een 40-jarige tol voor mij. Zijn talenken- s is gering, maar zijn doch- r staat hem terzijde. Het Jrhaal dat hij heeft te ver- llen is echter tekenend »or de manier waarop de gering met de mensen om- edereen wist het al lang", hij, „dat het vlees geéx- ssingrieerd werd naar de Sov- jet-Unie. Om er voor te zor gen dat het de Westerling aan niets zou ontbreken bij de Zomerspelen moest er in de Sovjet-Unie vlees in over vloed zijn. Mooi, maar dan wel uit Polen, waar al bijna niets te halen viel. Zelf werk ik bij de spoorwegen en ik wist drommels goed dat het vlees geëxporteerd werd, hoewel de regering zei dat dat niet het geval was. Elke dag zagen we de treinen. Op een dag besloten wij' er iets tegen te doen. De rails trok ken we krom zodat de staven elkaar raakten en die hebben we aan elkaar gelast. De „vleestrein" kon dus niet verder. We hebben er een partijcopimissaris uit Lublin bijgehaald. Eerst zei hij dat er geen vlees in zat. O.K. zeiden we, maak dat ding dan maar open, want dan heb je toch niets te verbergen. Hij aarzel de, maar moest het toen wel doen. Het vlees rolde de trein uit. Alle inwoners van Lu blin hadden er plotseling een nieuwe slagerij bij". De man blijft glimlachen. „Weet je, dit was de eerste leugen die we konden aanto nen. Ik vind het goed dat de stakers in het noorden ook de andere leugens weten bloot te leggen". WASHINGTON De crisis in Po len. met het risico van Russische immenging dat zij omsluit, valt sa men met de grote militaire ma noeuvres die het Pact van War schau en de NAVO begin septem ber houden in Europa, zo is met enige ongerustheid opgemerkt in Washington. Terwijl de NAVO haar omvangrijkste oefening sinds elf jaar houdt in de Bondsrepubliek met deelneming van ruim 60.000 militairen, beginnen op 8 september aan gene zijde van het ijze ren gordijn de manoeuvres van het Pact van Warschau, in het noorden van de DDR. Volgens het Amerikaanse ministerie van defensie speelt de oefening „Wa penkameraden 80", waaraan 40.000 Russische, Oostduitse, Bulgaarse, Poolse, Tsjechoslowaakse en Hongaar se soldaten meedoen, zich af in het Oostzeegebied, op een kilometer of honderd slechts van de Poolse grens. Deze concentratie van tanks en troe pen van het Pact van Warschau op een paar uur rijden van de fabrieken in Gdansk waar gestaakt wordt, vormt voor de Polen, zo meent men in Amerikaanse militaire kringen, een pressiemiddel van belang. Het Pentagon heeft tot op heden geen troepenbewegingen van ongewone aard in Polen waargenomen, waar twee Russische gemotoriseerde divi sies (ongeveer 30.000 man en 650 tanks) zijn gestationeerd en op hun kazernes zijn teruggetrokken sinds de ongeregeldheden in Polen in 1970 en 1976. Als de situatie in Polen zou blijven verslechteren, dan zou de Sowjet- Unie van de manoeuvres kunnen pro fiteren om te proberen de stakers angst aan te jagen, meent men in Washington. Het is een van de redenen waarom de Amerikaanse regering dinsdagavond, ter gelegenheid van het bezoek van de Westduitse minister van buiten landse zaken, de Sowjet-Unie heeft aangeraden zich van elk soort be moeienis met de binnenlandse zaken van Polen te onthouden. In het Pentagon schat men dat het tijdstip van de manoeuvres van het Pact van Warschau gevaarlijk kan zijn voor een socialistisch land dat in opstand is. Het was tijdens een militai re oefening van dit soort dat besloten werd tot daadwerkelijk ingrijpen in Tsjecho-Slowakije in augustus 1968. Generaal Heinz Hoffmann, de Oost duitse minister van defensie, liet on langs doorschemeren dat de oefening „Wapenkameraden 80", waarover hij het bevel zal voeren, „van bijzonder belang is op een ogenblik waarop de situatie gecompliceerd en gespannen blijft". Zonder Polen te noemen gewaagde generaal Fritz Streletz, chef van de generale staf van het Oostduitse leger, van zijn kant verschillende keren van het „proletarisch internationalisme" in een artikel in de Oostduitse partijk rant „Neues Deutschland". Het was uit naam van dit, „proletari sche internationalisme" dat de Sowjet- Unie twaalf jaar geleden militair in Tsjecho-Slowakije ingreep. Waar het gevaar van Russische inter ventie in Polen in Washington zeer ernstig genomen wordt, menen Ame rikaanse diplomatieke kringen dat het Kremlin, dat al met het probleem Af ghanistan zit, alles zal doen om het uit de weg te gaan. „De Russen weten dat wanneer zij Po len zouden binnenrukken, wij terug gedrongen zouden worden in het kli maat van de koude oorlog van de ia- ren vijftig", verklaarde een dezer da gen een hooggeplaatste Amerikaanse regeringsfunctionaris. jkunin Jereoordeeld dtien jaar - "jOü De dissidente iche geestelijke Gleb tin is gisteren in Mos- erocrdeeld tot vijf jaar jenisstraf en vijf jaar e verbanning. Russische persbureau Jat de veroordeling be waakte, schreef dat de ank had vastgesteld dat l-jarige dissident zich i had gemaakt aan jet-agitatie en -propa- Ook zou hij „misdadige met ondermijnende löïlandse centra" hebben Qr.'iouden. Dit zou betrek- Jjebben op zijn contacten erevesterse religieuze groe- rui'e£n- oces tegen Yakunin die •ursOer is van het „comité rdediging van de rech- in de gelovigen", heeft igen geduurd. Ondanks 1 proces volgens Tass o- ir was konden journalis- rmpathisanten en zelfs its diplomaat geen toe- )t de zaal krijgen omdat Gleb Yakunin. „deze vol zou zijn". In zijn slotwoord had Yakunin .woensdag verklaard dat zijn activiteiten bestonden uit zijn „religieuze verplichtingen als priester" en ontkende hij dat de bedoeling zou hebben ge had de staat te ondermijnen. Yakunin geldt sinds verschei dene jaren als dé leider van de dissidenten in de Russische orthodoxie. Al spoedig na zijn priesterwijding in 1962 kwam hij in conflict met de ortho doxe kerk die in zijn ogen fe veel aan de leiband van de staat loopt. Het conflict liep zo hoog dat hij in 1966 uit het priesterambt werd gezet. Hij bleef echter lezingen houden in kerken. iopische aanval afgeslagen "Tel >BI Na zware ge- i in het noordwesten >malië hebben troepen land naar verluidt een sche invasiemacht die javond het land was [evallen, over de grens dreven, zo hebben di- ieke bronnen in de So ke hoofdstad Mogadishu leeld. De Somalische «richtte dat de vluch- ïthiopische troepen gro eveelheden materieel hadden achtergelaten en gaf ook bijzonderheden over de plaats van het strijdtoneel. De Ethiopische regering heeft de invasie van haar troepen in Somalië ontkend. De Amerikaanse regering heeft Somalië gisteren in be dekte termen gewaarschuwd dat zij haar plannen voor wa penleveranties aan het land ter waarde van 40 miljoen dok lar zal heroverwegen wanneer het Ethiopië mocht aanvallen. SAO PAULO Hoewel het al weer een maand geleden is dat generaal Luis Garcia Meza in Bolivia een staats greep pleegde en op brute wij ze een eind maakte aan het langzaam op gang komende democratiseringsproces al daar, is Zuidamerika's nieuw ste dictator nog steeds niet ze ker van zijn zaak. Dit blijkt ondermeer uit het feit dat hij een feestelijke bijeenkomst ter ere van het nieuwe regime beeft afgelast omdat hij bang was dat geen van de gasten zou komen opdagen. De nieu we machtshebbers durven zelfs het lijk van Marcelo Qui- roga Santa Cruz, leider van de socialistische partij die kort na de machtsovername werd neergeschoten, gemarteld en vermoord, niet aan de familie te overhandigen uit angst dat de begrafenis zal uitlopen op een massale demonstratie te gen de junta. De bevolking van Bolivia, één van de kleinste, maar tegelij kertijd rijkste landen in Zuid* Amerika, weigert zich zonder meer aan de nieuwe dictatuur te onderwerpen. Hoewel het openlijk verzet snel de kop werd ingedrukt door middel van massale arrestaties en een strenge censuur, duurt het passief verzet onverminderd voort: in de Boliviaanse hoofdstad La Paz circuleren bankbiljetten waarop beledi gingen aan het adres van de junta zijn gekrabbeld; de mij nen, van oudsher verzetshaard bij uitstek, zijn nog steeds niet toegangelijk voor buiten landers en staan onder stricte controle van het leger. Minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken is bereid de kwestie Bolivia ter sprake in de Verenigde Naties te brengen. Het PvdA-kamerlid H. van den Bergh wil vragen stellen over de levering door Fokker van twee F27-vliegtui- gen aan de Boliviaanse rege ring, die hij „niet te tolereren" acht. Ook actiegroepen verzet ten zich tegen de levering. Volgens Fokker gaat het om levering van zes vliegtuigen waarvoor de regering vorig jaar een vergunning heeft af gegeven. BOLIVIAANSE MIJNWERKERSVROUW DOMITILA: DEN HAAG „Onze tegenstanders in Bolivia spreken van een oorlog tegen ons, daarom is het gerechtvaardigd dat wij spreken van een volkerenmoord". Aldus Domitila Barrios de Chungara, een kleine zwaargebouwde mijnwer kersvrouw uit Bolivia. Domitila is een vrouw die recht van spreken heeft. Zij heeft haar sporen in de internationale vrouwenbeweging verdiend. Niet zo zeer als salonfeministe, maar door als vrouw 'haar eigen situatie ter hand te nemen'. In haar geboorteplaats Siglo Veinte, een soort kamp bij de grootste mijn in Latijns Amerika waar de arbei ders op meej- dan 4000 meter hoogte tin onder barre omstandigheden uit de grond halen, nam zij in 1961 het initia tief tot de oprichting van een comité van mijnwerkersvrouwen en streed daar jarenlang voor betere arbeidsvoor waarden. Wijs geworden door het werk in haar dorp ondernam zij ook steeds meer politieke actie. In 1977 deed zij mee aan een hongerstaking van 21 da gen die eindigde met het aftreden van de Boliviaanse generaal Hugo Banzer. Het was het startsein om opnieuw te proberen in Bolivia een.niet-autoritair bewind op te zetten. Op 17 juli kwam daar een abrupt einde aan. Domitila werd uitgenodigd voor vele internationale (vrouwen)bijeenkomsten waarop zij met haar acties imponeerde. Zij stelde haar ervaringen ook te boek (in het Nederlands uitgegeven bij Van Gennep onder de titel „Mag ik zo vrij zijn 1978). Vorige maand, vlak voor dat de staatsgreep plaats had, werd zij in de gelegenheid gesteld naar de vrou wenconferentie in Kopenhagen te rei zen. Zij heeft daar van meet af aan de aan dacht willen richten op wat er momen teel gaande is in het heftig gepolari seerde Bolivia, waar rechtse militairen voor de zoveelste maal, maar nu ver- woeder en bloediger dan ooit, proberen greep te krijgen op de economie van een verpauperd land, dwars tegen de directe belangen van een arbeidende bevolking in en uiteraard zonder haar daarbij te betrekken. van de militairen als zij zegt: „Al die staatsgrepen bij ons (in de honderdvii- fenvijftig jaar dat Bolivia onafhankelijk is hadden er welgeteld 189 staatsgrepen plaats, red.) zijn de reacties van een volk dat leeft onder een economische druk. Wij willen geen staatsgrepen meer, wij willen van jullie dat jullie so lidair zijn om dat te voorkomen." En dat betekent in de eerste plaats geen steun aan het regime van generaal Garcia Meza, maar ook om er op een of andere wijze voor te zorgen dat die Domitila Barrios de Chungara aanleiding voor staatsgrepen zich niet langer voordoet. Alleen hoe Daarover spreekt ze minder beslist dan velen uit het westen. Het blijft-bij een beroep op solidariteit. „De situatie in Bolivia is er ger dan men zich kan voorstellen. De schaarse feiten die we op dit moment kennen zijn dat er honderden mensen zijn gedood onder wie onze leiders. Er zijn veel mensen ontvoerd. Ambassades zijn omsingeld door paramilitaire groe pen, zodat de mensen niet naar binnen kunnen vluchten. Ze worden daar .neergeschoten. De mijnkampementen (waarvan haar geboortedorp Siglo Veinte er een is, red.) zijn bezet.. In La Paz hebben de mensen gevochten met stokken en stenen, er is bloed ge vloeid.". Volgens haar hebben de mili tairen een lijst met de namen van onge veer 10.000 personen erop die in drie categorieën zijn te verdelen. Een groep die hoe dan ook moet worden afge maakt, een tweede categorie die vastge zet moet worden en tenslotte de laatste die het land uitmoeten. Gevraagd naar haar indrukken van Europa dat zij deze weken doorkruist om haar zaak te bepleiten, valt haar op hoe wanstaltig groot de welvaart hier is. „Het resultaat van ons werken ligt op de vuilnisbelten. Kijk naar de auto kerkhoven. De levens van zovele van onze mannen gaan er in de mijnen on der door voor deze nutteloze over vloed". PAUL VAN VELTHOVEN Staking Times vrijwel voorbij (Van onze correspondent) LONDEN - De staking van journalisten bij de Times kan vandaag worden beëin digd, En morgen zal het blad, na een afwezigheid van een week weer kunnen verschijnen. De journalisten van de Times eisten aanvankelijk een loons verhoging van 32 procent, na dat zij vorig jaar een verho ging met 45,5 procent in de wacnt hadden gesleept. Na ar bitrage werd de looneis terug geschroefd, maar de Times zei zich slechts 18 procent te kun nen veroorloven. Het verschil leek donderdagavond te kun nen worden overbrugd door een loonsverhoging met 27 procent over een periode van 18 maanden. Taalconflict Komen voorlopig opgelost (Van onze correspondent) BRUSSEL - Een jarenlange schoolstrijd tussen Fransta- ligen en Vlamingen in de Belgische gemeente Komen is gisternacht door de rege ring in Brussel beslecht. Een kleine groep van Vlaams-ge zinde ouders in het tot Wal lonië behorende, maar van oorsprong Vlaamse Komen, krijgt bij de aanvang van het leerjaar 1980-1981 (die volgende week begint) een Nederlandstalige Rijksba sisschool. Na de regeringsbeslissing res teren dus nog twee werkdagen voor de oprichting van de school, waarover het kabinet op een haar na was gestrui keld en waarvan het nog maar de vraag is of er maandag aan staande leerlingen voor komen opdagen, zo er al een onder wijzer is gevonden. De kwestie Komen is een ty pisch voorbeeld van de Belgi sche taalstrijd, die ondanks zeer gedetailleerde taal- en on derwijswetten nog steeds niet is gestreden. Komen is een zo genaamde faciliteitengemeen te, die beide taalgroepen wet telijke waarborgen voor on derwijs in de eigen taal. De Vlaamse minderheid in Ko men vraagt al jaren om een ei gen school. Het Franskiljonse gemeentebestuur wees deze verzoeken echter van meet af aan af. De regering Martens heeft nu besloten tot een Rijksbasisschool die uit een klas bestaat en die zijn levens vatbaarheid dit jaar zal moe ten bewijzen. Afperser van Kronzucker gearresteerd WIESBADEN De West duitse politie heeft in, Wies- batden een 47-jarige werkloze man aangehouden, die heeft bekend twee miljoen mark te hebben willen afpersen van de vader van twee in Italië ontvoerde kinderen De man had twee miljoen mark geëist van de Westduitse, televisiejournalist Dieter Kronzucker, wiens twee doch tertjes en een neefje eind juli in Italië zijn ontvoerd. De ar restant heeft niets met de ont voering te maken; hij probeer de munt uit de situatie te slaan. Fotoserie nazi's over Auschwits voor Yad Vashem JERUZALEM Een Ameri kaanse uit Miami in Florida, Lili Meier (54). die het con centratiekamp Auschwitz heeft overleefd, heeft aan Is raels museum van de „Holo caust". Yad Vashem in Jeruza lem, een fotoalbum gegeven dat volgens de directie het enige volledige archief vonnt over de wijze waarop de nazi's joden hebben geselecteerd voor de dood. Het album bevat 193 foto's die door de nazi's zelf genomen zijn. Men ziet er de wagonla dingen Hongaarse en Tsjechos lowaakse joden op die in Ausc hwitz aankomen en de manier is erop vastgelegd waarop het selectieproces plaats had voor het scheiden van de zwakken van de sterken. Eerstgenoera den waren bestemd voor de gaskamers, de anderen om wangarbeid te verrichten. Op de zwart-witte foto's ziet men duidelijk het scheiden- van vrouwen en kinderen van mannen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11