Qoma/nl Ambtenaren praten niet meer met Pais )verleg ao metaal stokt 1 ENEVERFABRIKANTEN SLUITEN DE RIJEN Ook piepschuim bollen gevonden bij Scheveningen Eigenaar: Groote Keyser moet over een week leeg oolse regering elt eisen ?r beperking rijheid vakbonden ||BEZUINrciNGE^GA^ TEW ™STE VAN INKOMENS NU t lekersdijk 34. 2312 DD Lelden, postbus 11. 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - redacteur: Wim Bui|teweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) nementen: kwartaal 46,30: jaar f 173,70: losse nummers: 60 cent. Donderdag 28 augustus 1980, 70e jaargang na 21745 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Fort Bravo Wild westfilm „Ontsnapping uit Fort Bravo" vanavond op Ned. I om 19.55 uur. Om 22.10 uur school-tv over opgroeiend kind. Op Ned. II om 20.27 uur An- 'dre André en om 22.35 uur komiek Dave Allen. Bewolkt Veel bewolking en mogelijk plaatselijk een bui. Middag- temperatuur ongeveer 20 gra den. Tot matig toenemende wind uit zuid tot zuidwest. Morgen zon: 6.44 - 20.32. Schev. hoogw.: 5.49 en 18.26. Laagw.: 1.10 en 13.19. relsman ceert muis (Van onze correspondent) )EN- De Britse dierenbescher- heeft zich bijzonder kwaad ge- over plannen van de 39-jarige icus Arthur Harrington om een evaartmuis te lanceren, ncering van de muis Anatole zal iande zondag in Darlington in f Yorkshire plaatsvinden. De mui- !ret zal een hoogte van ruim 700 moeten bereiken en gehoopt dat Anatole, in een met bont ge- cabine, de reis zal overleven. De cteur van de dierenbescherming dat hij, als de lancering doorgaat j iis voor en na de reis wil inspecte- ïlijkt er dan schade door de muis j opgelopen, dan zal tot gerechte- Arthur Harrington vervolging worden overgegaan. met muis „Anatolo1-, AMSTERDAM Ontruim de Groote Keyser voor 7 september of koop hem voor 3,5 miljoen. Dit ultimatum is bij het Amster damse gemeentebestuur op tafel gelegd door de heer P. Beer- ents, eigenaar van het krakersbolwerk aan de Keizersgracht. Hij wil dit overheidsingrijpen omdat zondag over een week de ver zekering voor de panden afloopt en geen enkele maatschappij bereid is de assurantie over te nemen, zeker niet gezien de enor me schade die in de ontruimde Prins Hendrikkade is aangericht. De gemeente had eerder een bod van 1,8 miljoen op de Groote Keyser gedaan, maar dit vond de heer Beerents te weinig. Zelf kocht hij de panden Keizersgracht 242-252 in september voor 3,15 miljoen gulden van de OGEM. Ze waren toen al gekraakt en mochten van de rechter in december ontruimd worden, maar de krakers hadden ze inmiddels tot een fort omgebouwd. Burge meester Polak heeft laten weten het ultimatum van Beerents onaanvaardbaar te vinden. Deze eist namelijk een ontruiming zonder dat er schade wordt aangericht en dat is onmogelijk. Over aankoop wordt verder onderhandeld. i eten StraaL in België (Van onze correspondent) BRUSSEL- De Belgische con sument kan binnenkort voed sel kopen dat, om het langer te kunnen bewaren, radio-actief bestraald is.Het gaat alleen om aardappelen en aardbeien, die volgens een besluit van het ministerie van Volksgezond heid een kobalt-60 bestraling zullen mogen ondergaan. De behandeling zal slechts door een erkende' instelling mogen gebeuren; het instituut voor radio-elementen in het Waalse Fleurus. Op de ver pakking van de betreffende produkten zal de radio-actieve behandeling duidelijk moeten zijn vermeld. „WOONADVOKATEN": Leegstand is in halfjaar op te lossen DEN HAAG De onnodige leegstand, vooral in de Randstad, kan binnen een half jaar worden opgelost. Dit zegt de Werk groep Woonadvocaten, die op basis van de oude woonruimtewet van 1947 een nieuw wetsontwerp heeft gemaakt. Daarin wordt een landelijke vorderingsplicht voor lege huizen, een maximale termijn voor toegesta ne leegstand en mogelijkheden voor slag vaardiger optreden van de plaatselijke over heid voorgesteld. Volgens ae advocaten is de oude woonruimtewet in principe goed, maar leidt hij een slapend bestaan. In Den Haag werden het afgelopen jaar maar twee wo ningen gevorderd. Albeda vraagt SER advies over prijscompensatie (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Albeda (Sociale Zaken) meent dat de stijging van energieprijzen en van kosten ter bescherming van het milieu niet meer mogen vergoed via de prijscompensatie. Dé be windsman gaat hierover advies vragen aan de So ciaal-Economische Raad, zo zei hij in een rede op de jaarlijkse conferentie van Nederlandse ambas sadeurs. De regering heeft overigens al besloten duurdere energie volgend jaar niet meer wordt vergoed aan ambtenaren, trendvolgers en ontvangers van so ciale uitkeringen. Dit soort compensatie bevat een onrechtvaardig element, zo aldus Albeda in zijn toespraak. En de consument wordt zich naar zijn mening zich op deze manier niet bewust van de noodzaak tot energiebesparing. (Zie verder pagina 9) LRDE ONDERHANDELINGEN GDANSK iNSK De uiterst moeizame onderhandelin- tussen de Poolse regeringsdelegatie onder vice- itier Jagielski en het Poolse stakingscomité de eis van de vrije vakbonden heeft zich toege- ;t op vijf punten. De Poolse regering kan zich het principe van de „vrije vakverenigingen" nigen als aan deze vijf punten voldaan wordt: rije vakbonden kunnen geen aparte politieke ij vormen. 2. Zij mogen geen actie voeren tegen socialistische systeem. 3. Zij moeten de leidende an de partij in het systeem erkennen. 4. Zij «n geen lid worden van een internationale vereniging. 5. De bevoegdheid van de vrije vak den zal beperkt blijven tot het kustgebied. DEN HAAG De vijf ambtenaren- centrales hebben gisteren geweigerd om met minister Pais van onder wijs te praten over de bezuinigin gen bij univeriteiten en hogescho len. De bonden willen eerst weten hoe het totale bezuinigingsplan van de regering over de verschillende ministeries is verdeeld. Bovendien zijn zij razend over de plannen van Pais om het grootste deel van de zeshonderd miljoen die hij moet in leveren op de salarissen te verha len. De ambtenaren klagen er verder over dat zij geen enkele inspraak hebben gehad bij de verdeling van de bezuinigingen binnen het geheel van het ministerie van onderwijs, ter wijl het nog onzeker is of er nog meer bezui nigd moet worden. Dat zal pas duidelijk wor den op Prinsjesdag, als de rijksbegroting wordt gepresenteerd. De ambtenarenbonden hebben berekend dat het verlies aan arbeidsplaatsen op universi teiten en hogescholen tussen nu en 1985 zal oplopen tot 1500. Op basis daarvan heeft de Leidse Universiteit bijvoorbeeld berekend dat Leiden in die periode 150 tot 200 banen moet inleveren. Minister Pais echter stelt, dat als zijn plannen worden uitgevoerd, ge dwongen ontslagen weliswaar niet kunnen worden voorkomen, maar dat zij beperkt kunnen blijven tot 750. De minister stelt voor de loonsommen in het hoger onderwijs strikt in de hand te houden, een uiterst sober personeelsbeleid te voeren (bijvoorbeeld in de vorm van een tijdelijke personeelsstop om het moeilijke jaar 1981 door te komen), dure arbeidsplaatsen om te zetten in goedkope door herverdeling van zoveel mogelijk werkzaamheden als verant woord is en een grote terughoudendheid te betrachten bij aanvangssalarissen, het toe kennen van extra periodieken, toelagen, gra tificaties en dergelijke. iventuele vrije vakbonden" als aan de door de rege- gestelde voorwaarden wor- roldaan, tegelijkertijd wor- rkend met de officiële vak- ■n, zoals die er, na de reor- atie zullen uitzien, deze zaken is men vanmor- begonnen te onderhandelen en subcommissie, die bestaat ïrie vertegenwoordigers van lakingscomité en twee verte- oordigers van de regering, wat hardere, standpunt, dat lolse regering thans inneemt ongetwijfeld iets te maken le waarschuwing van de po- e commentator van het par- d Trybuna Ludu, dat de sta- ivel eens zo ver zouden kun- [aan, dat „er een catastrofe ngekende omvang kan ont- namelijk een interventie le Sovjet-Unie. Eerder had lat, kardinaal Wyszynski in preek dezelfde vrees ver- I. Deze preek is nogal op- id uitvoerig door de Poolse sie uitgezonden, waarmee streept wordt, dat de rege- sennelijk zo in het nauw zit, de kerk te hulp moeten 'ntrale raad van de Poolse opsconferentie heeft in een :ht uitgegeven communiqué t voor een beëindiging van ikingen door overeenkom- net garanties en inachtne- van de burgerrechten. De rentie stelt zich achter de t het instellen van vrije nden. (zie verder pagina 7) Explosie in Casino In een casino in Stateline in de Ameri kaanse staat Nevada is gis teren een bom ontploft, enke le minuten voordat de politie deze onschadelijk zou maken. Er vielen geen slachtoffers, maar de scha de is aanzien lijk. Op de foto het mo ment van de explosie met veel rondvlie gend puin en houtwerk. EDAM De grootste tanten van binnen- gedistilleerd (jonge en jenever plus vieux) lêzig afspraken te ma- om bet marktgedrag te ten". De bedoeling is het voorkomen van prijze noorlogen; volgens hen noodzakelijk zowel uit bet oogpunt van gezonde be drijfsvoering als uit het oog punt van volksgezondheid. De regeling behelst de oprich ting van de Vereniging van Nederlandse Distillateurs, ge vestigd in Schiedam. De aan gesloten fabrikanten zullen het groeipercentage van hun omzet binden aan de gemid delde groei van de afgelopen vijf jaar. Distillateurs die een „excessieve groei" willen ha len door te gaan stunten of te gaan werken met zogeheten „kortingen onder tafel", zullen via een „keihard contract" tot de orde kunnnen worden ge roepen via flinke boetes, va riërend van zestien cent tot een gulden per liter. Een gul den is volgens Bols-directeur Goedkoop iets meer dan de winst van de fabrikant per fles, „zodat stunten niet meer lonend zal zijn". Hij hoopt dat Einde aan prijzenoorlogen straks ook de groothandel en de detaillisten zich aaneen zul len sluiten, zodat de gehele be drijfsvoering, overeenkomstig de wens van Economische Za ken, weer op gezonde leest ge schoeid zal zijn. Enorme belangstelling voor inhuldigingsmunten DEN HAAG Het kan nog wel tot december du ren voordat ieder een zijn bestelde setje met inhuldi gingsmunten thuis heeft. De belangstelling voor deze sets is namelijk veel groter dan het mi nisterie van fi nanciën had ver wacht. In plaats van de 100.000 a 200.000 waarop men had gere kend, bleken er op 30 mei al 505.000 sets te zijn besteld. Daarvan zijn er nu 100.000 verzonden. Bij de Rijksmunt streeft men naar een af levering van 2000 per dag. DEN HAAG Op het Scheveningse strand zijn gistermid dag twee exemplaren van de geheimzinnige piepschuim bol len aangetroffen. Voorbijgangers vonden de bollen kapotge- trapt en leeg bij het zuidelijk havenhoofd. Met de vondst van deze bollen, die door de brandweer in bewaring zijn ge nomen, is het totaal aantal gevonden exemplaren langs de kust op zes gekomen. Het onderzoek bij TNO in Rijswijk naar de aard en herkomst van de bollen heeft tot nu toe uitgewezen dat de bollen geen ex plosieve, giftige of radio-actieve eigenschappen hebben. De bol bestaat uit vier maal twee halve schillen, evenals de kern ver vaardigd van piepschuim. Alleen is deze vermengd met titaan- dioxyde, hetgeen volgens de onderzoekers zou kunnen wijzen op gewichtsbeïnvloeding door de makers van de bol. Dat zou van belang kunnen zijn bij stromingsonderzoek, wanneer voorwer pen net in of net boven water moeten drijven. Aangezien de twee vinders van de eerste bol last kregen van verlammingsverschijnselen, sluit TNO niet uit dat er toch een gas in de bol heeft gezeten, al zijn daar nu geen sporen van ge vonden. Vandaar dat vinders worden gewaarschuwd ervan af te blijven. Het ministerie van volksgezondheid en TNO weten niet of er verband bestaat tussen de witte bollen en de gisteren gevonden flesjes met narcosemiddelen op het strand tussen Castricum en Callantsoog en de ampullen met een gevaarlijke giftige vloeistof op het strand bij Hoek van Holland. De ampullen en flesjes zijn in onderzoek bij de Keuringsdienst van Waren. OOK ONDERHANDELINGEN BIJ SMIT EN V D GESTOPT onze sociaal-economische redactie) TERMEER De onderhandelingen een nieuwe cao voor de groot-metaal en ektrotechnische industrie zijn mislukt t de onderhandelaars elkaar in negen zame bijeenkomsten vrij dicht hadden lerd, bleek gisteravond laat de eis van ttamenlijke vakbonden van een initiële verhoging van één procent een onover- >aar punt te vormen. Ook de besprekin- oor een nieuwe slepers-cao bij Smit in irdam zijn afgebroken. En een ruzie n de Dienstenbonden FNV en Vroom reesmann over de uitleg van gemaakte aken, leidde er toe dat de Dienstbon- t overleg opschortten. onden van de groot-metaal en de elektro technische industrie, gaan na het afbreken van het overleg per onderneming proberen te berei ken wat voor de bedrijfstak als geheel niet luk te. Intussen beleeft men een cao-loos tijdperk. Op een aantal belangrijke punten was men het wel eens geworden. Maar werkgeversvoorzitter ir. W. ter Hart noemde een algemene loonronde van één procent, een loonkostenstijging waar niets tegenover staat, onaanvaardbaar. Zijn te genspeler aan vakbondszijde, David Rijkse, zei dat de bonden dat ene procent verlangden om de koopkracht op peil te houden. En daarvan waren de vakbonden niet terug te brengen, om dat „ons aanvankelijke eisenpakket door een veelvuldig neen van werkgeverszijde tot het bot was uitgebeend". (Zie verder pagina U) Egyptisch rijbewijs toch geldig DEN HAAG In Egypte behaalde rijbewijzen van het gangbare model kunnen in Nederland worden inge wisseld tegen een Neder lands. Deze uitspraak heeft de Raad van State vanmor gen gedaan in een beroep dat was ingesteld door een inwoonster van Dordrecht tegen een weigering van de commissaris van oe konin gin bet door baar behaalde rijbewijs in te wisselen. De meeste toeristen die in Egypte een rijbewijs halen krijgen er echter een dat verbonden is aan de geldig heidsduur van bet visum. 12 flesjes, 30 cl Leiderdorpers gewond in Zuid Frankrijk TOULON Drie inwoners van Leiderdorp zijn gisteren zwaar gewond geraakt bij een ongeval in Zuid Frank rijk. Het ongeval ontstond toen de auto waarin de Leiderdorpers zaten, frontaal botste op een tegenligger. Een inzittende bleef ongedeerd. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog bezorgd.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1