Visumplicht brengt financiële problemen mee voor Surinamers isi Volgend jaar twee- fasenstructuur op universiteiten ivaliteit van Zinkwater ^aanvaardbaar V D ontkent akkoord over arbeidstijdverkorting Nationale ombudsman niet voor gemeente en provincie jspraak ÏBr „nten -^. ISTER GINJAAR OP pFERENTIE Inhuldiging staatshoofd blijft in Amsterdam Verolme in ziekenhuis s Koningin verlangt een zoon weer ENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1980 PAGINA 11 Ijjjjjjedrijf kan >lgd worden overtreding hauffeur AO Wanneer een ln werktijd een b vertreding heeft is het voortaan mo at niet alleen tegen 3feur, maar ook te- bedrijf waar hij strafvervolging gesteld. uit richtlijnen van £4$ dacht moet gen van rijtij- i rijtijdenbesluit, ern- Jnische gebreken aan __>verbelading, het ont man een WA-verzeke- juten in de kenteken- e en alle gevallen ^e chauffeur zich be- een opdracht van zijn Elt en, go m vertDAM De Rotter- echtbank heeft van- _iin twee politiemannen z,,n Ue a/dIJssel vrijge- van de hen ten laste rmatie mishandeling van inaamse arrestant Ier van justitie had 940 utfpraak gevraagd. ide rechtbank kan niet oewezen dat de twee nnen in mei 1978 een nswerker Fabre had- "■M^opt en geslagen. Fa- mm^m weliswaar een ver- maar het valt vol- rechters niet vast te it een van de agenten die zich bij zijn arres- tette. in het kruis had I WJ_ DEN HAAG De gisteren bekend geworden visumplicht die vanaf maandag gaat gelden voor Suri naamse blockers van Nederland kan Surinamers die al geboekt heb ben voor een goedkope reis naar ons land na 1 september in moeilijkhe den brengen. Tachtig proeent van de passagiers die door de KLM en SLM naar Amsterdam gebracht worden, reist op een goedkoop tarief, waar aan als voorwaarde verbonden is dat een maand tevoren moet worden ge boekt en betaald, dat de vertrekda tum niet kan worden gewijzigd en dat het kaartje bij niet gebruik niet wordt vergoed. Mensen die geboekt hebben en niet over een visum be schikken kunnen dus hun geld kwij traken. Een KLM-woordoverder heeft verklaard dat de maatschappij sieh ln dat geval soepel tal opstel len. Alle vluchten tot 8 oktober zijn al volgeboekt Volgens de Loson, de landelijke organi satie van Surinamers in Nederland, is de visumplicht een „eenzijdige, over- vallerige en arrogante daad waardoor de regering Surinamers en buitenlan ders als zondebok wil aanwijzen voor de toenemende werkloosheid en wo ningnood. De maatregel heeft een ra cistische grondslag, aldus Loson. Volgens staatssecretaris Haars van jus titie is de maatregel door Nederland eenzijdig afgekondigd, nadat in voort durend overleg Suriname niet bereid was gebleken de invoering gezamenlijk bekend te maken. Surinamers die met een visum een tijdelijk bezoek aan ons land brengen, mogen als zij in die tijd werk en een woning vinden, in Neder land blijven; zij hebben dat recht op een verblijfsvergunning. De visum plicht geldt ook voor de Benelux-lan- den. In de Tweede Kamer zijn overi gens twijfels gerezen aan de effectivi teit van de visumplicht. Drie Surinaamse kindertjes na hun aankomst op Schiphol. Voor hen geldt nog niet de visumplicht. DEN HAAG Mi nister Pais van On derwijs houdt vast aan zijn plan om in het wetenschappelijk onderwijs een twee fasestructuur in te voeren. Hij blijft er naar streven in het volgend studiejaar al de eerste fase voor het wetenschappelijk dat de behandeling van het wetsontwerp in het parlement be gin volgend jaar ach ter de rug kan zijn. De tweede fase zou in dat geval vier jaar la ter, in 1985, van start kunnen gaan. Dit blijkt uit de memorie van antwoord die Pais woensdag aan de onderwijs in te laten Tweede Kamer heeft gaan. De bewindsman gestuurd. Hij heeft gaat er daarbij vanuit wel enigszins aan de bezwaren uit de Ka mer tegemoet willen komen, door de mo gelijkheden voor doorstroming van af gestudeerden uit het hoger beroepsonder wijs naar de tweede fase te verruimen. In zijn antwoord zegt Pais niet de vrees te delen dat de nieuwe wetenschappelijke op leidingen in vergelij king met de huidige op een lager niveau zullen liggen. In de twee-fasenstructuur zullen alle doctoraal opleidingen namelijk worden teruggebracht tot de duur van vier jaar met een prope deuse van één jaar. Zowel propedeuse als doctoraalperiode kun nen met nog eens een jaar worden verlengd. De tweede fase duurt ten hoogste twee jaar en omvat de weten schappelijke beroep sopleidingen. Volgens Pais heeft het systeem in andere landen aangetoond dat de voorgestelde verkorting van de studieduur in het ge heel niet hoeft te lei den tot negatieve ge volgen voor de kwali teit van de studie. der po: 1 J^"MVIJKERHOUT Minister Ginjaar van volks ge- I. 1 vindt de kwaliteit van bet drinkwater niet aan- "i/a ar. Drinkwaterbedrijven kunnen geen veilig water f f tken aonder een heleboel chemicaliën te gebruiken loor, ozon en actieve kool. f MA] gisteren tijdens de opening van een driedaagse inter- conferentie van drinfcwaterdeskundigen in Noordwij- De bewindsman meent dat de overheid er naar moet m\- reven dat het grond- en oppervlaktewater, waaruit het \rê er wordt_bereid, niet langer worden bevuild door m l weer gewoon door het zand gefilterd moeten kunnen oals dat in het begin van deze eeuw gebruikelijk was. 'e bereiken moeten giftige stoffen in het water van ri- meren beter worden opgespoord en worden verwij- ÏCS p ir, aldus Ginjaar, kan de laatste jaren een lichte verbe- S» ri de kwaliteit van het grondwater worden genoteerd, (ondanks is het niet meer de betrouwbare bron voor 'AVfr zoals voorheen. Het grondwater wordt in toenemen- JBSpok bedreigd door bodemverontreiniging zoals in Lek- ien van de invloed die zacht water kan hebben op het v m van hart- en vaatziekten zei prof. Zielhuis op de 3-) ie dat dat verband niet is aangetoond. Prof. Zielhuis aantal onderzoekingen aan deze materie besteed, een verband zijn, dan nog hoeft Nederland zich geen van uw maken, want minder dan tien procent van het Neder- Prachinkwater is wat men noemt te zacht. Dat wil zeggen De AHnder dan 50 milligram kalk in zit. latie: (Vervolg van de voorpagina) De raad bvan bestuur van Vroom en Drees- mann beeft gisteren ontkend dat er met de Dienstenbonden FNV overeenstemming be staat over de invoering van een kortere wer kweek in 1982. Een vorige week meldden de Dienstenbonden FNV dat er een principe akkoord was bereikt over de invoering van een werkweek van 38Vi uur (nu nog 40 uur) in 1982. Die vijf kwartier zouden de werkne mers niets kosten. „Gedeeltelijk onjuist en voorbarig" noemt V D die mededeling. Volgens het grootwinkelbedrijf zou de arbeids tijdverkorting wèl ten laste komen van de werknemers. De raad van bestuur „betreurt" het dat de bonden „tot nu toe niet bereid zijn febleken de zaak recht te zetten". De diensten- onden daarentegen zeggen dat de raad van be stuur met deze mededelingen de eigen onder handelingsdelegatie heeft laten vallen. Zij heb ben daarop de onderhandelingen opgeschort. In Rotterdam hebben de Vervoersbonden gis teravond het cao-overleg met de directie van Smit-Internationale eveneens afgebroken. Een woordvoerder van de FNV-bond sprak na af loop van een zeer teleurstellend en onaanvaar- baar aanbod van de Smit-directie. Met name ging het om de eis van de directie dat een es- sentiëel artikel uit de arbeidsplaatstenovereen- komst zou worden geschrapt. Daarin zou wor den vastgelegd dat het bedrijf gedurende de looptijd van de cao niet mag overgaan tot ge dwongen collectieve ontslagen. Voordat het be wuste artikel ter sprake kwam („De afwijzing daarvan deed voor ons de deur dicht aldus de FN V-woord voerder) had de Smit-directie al een reeks eisen als een herstructuring van de lonen, een toeslag voor vuil en onaangenaam werk en 2 procent initiële loonstijging van tafel geveegd. Wind tunnel geopend Staatssecreta ris Smit-Kroes van verkeer en waterstaat heeft gisteren de zogenaam de „windtun nel" in de Noordoostpol der officieel geopend. In deze tunnel, een Duits-Ne derlands project, kan worden getest hoe bijvoor beeld vliegtui gen en nieuwe woonwijken (die op schaal worden nage bouwd) zich houden als zij aan harde wind worden blootgesteld. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Minister Wiegel (bin nenlandse zaken) wil dat Amsterdam de stad blijft waar nieuwe staatshoof den worden ingehuldigd. Hij ziet geen reden, op grond van de on lusten in Amsterdam op 30 april te overwegen de inhuldigingsplechtighe den voortaan in de Ridderzaal in Den Haag te laten plaatsvinden, zoals giste ren in de Tweede Kamer door PPR- fractieleider Ria Beckers werd voorge steld. Daartoe zou de Grondwet moeten worden gewijzigd. Minister De Ruiter (justitie) gaf toe, dat er op 30 april betrekkelijk weinig arres taties waren verricht. Daar zal in de toekomst verandering in komen. De Kamer was verdeeld over een ont ruiming van de gekraakte Groote Key- ser. Sommige partijen wilden directe ontruiming, andere waren van mening dat daarvoor geen juridische mogelijk heden zijn. Minister Wiegel wees erop. dat er op 30 april al ontruimd zou wor den, dat dat echter werd uitgesteld en dat een nieuwe beslissing tot al dan niet ontruimen in eerste instantie een zaak van het Amsterdamse gemeentebestuur Van Aardenne: brief niet van mij ^EN HAAG Minister Van Aardenne (economi sche zaken) wil niet ver antwoordelijk worden geacht voor de inhoud van de notitie over de economische belangen van Nederland in de Arabische wereld. Als re den geeft de bewindsman op dat hij de notitie, die ook duidelijk politieke draagwijdte heeft, nooit te zien heeft gekregen, voordat deze dinsdag aan de vaste Kamercommis sie van buitenlandse za ken werd gestuurd. De feitelijke statistische in formatie in de brief wil de minister wel voor zijn verantwoording nemen. CONSUMENTENBOND: Zuiniger rijden met beter gaspedaal DEN RAAG Zelfs bij auto's die als zuinig worden gepresenteerd zijn veel tech nische mogelijkheden voor brandstofbesparing onbenut gelaten. Dit concludeert de Consumentenbond op grond van een test van acht „zuini ge" auto's. De algemene conclusie van de bond is dat er in ons land veel zuiniger gereden kan worden dan net landelijk gemiddelde van één liter op tien elf kilo meter. Vooral tips over de rijs tijl moeten in de instructie boekjes worden opgenomen. Daarnaast kan de werking van het gaspedaal verbeterd wor den, zodat de brandstofdose ring nauwkeuriger kan ge schieden. Ook zou in elke auto een controlelampje voor de choke moeten komen. Van Arnhemse moord verdachte Brit overgebracht ARNHEM De 23-jarige Brit, die dinsdagochtend de moord op het Arnhemse meisje Karin Nathans heeft bekend, is naar ons land overgebracht Vol- fens de Arnhemse politie eeft de Brit zelf toegestemd in zijn uitlevering, waardoor een wekenlang durende offi ciële uitleveringsprocedure achterwege kan blijven. Op grond van een uitleverings verdrag kunnen Britten in Ne derland worden berecht. Gestoorde man steekt meisje DORDRECHT Een geeste lijk gestoorde man heeft gis termiddag in Dordrecht een hem volkomen onbekend meisje neergestoken. Het 17- iarige meisje moest in het zie kenhuis een spoedoperatie on dergaan, omdat hart en longen geraakt waren. Na zijn daad vroeg de man aan omstanders de politie te waarschuwen. La ter zei hij het meisje te hebben willen mishandelen omdat hij meermalen moeilijkheden zou hebben gehad met vrouwen die sterke gelijkenis vertoon den met zijn slachtoffer. ROTTERDAM De bekende scheepsbouwer C. Verolme is ter observatie in een zieken huis in Rotterdam opgenomen. Hij voelde zich de laatste tijd erg moe. Waarschijnlijk zal hij een lichte operatie moeten on dergaan, maar er is geen enke le reden tot bezorgdheid. De heer Verolme wordt volgende week donderdag tachtig jaar. De feestelijkheden zijn voorlo pig uitgesteld. CDA EN D'66 VREZEN KLACHTENSTROOM DEN HAAG - De CDA-fractie in de Tweede Kamer is het niet met de PvdA en VVD eens dat de Na tionale Ombudsman naast de klachten van burgers tegen de cen trale overheid ook klachten tegen het gedrag van de lagere overhe- rein van de rijksoverheid den (gemeente en provincie) in be handeling moet kunnen nemen. Volgens CDA-woordvoerder Van den Broek is het beter eerst de er- Daarna kan het werkterrein van de Nationale Ombudsman altijd nog worden uitgebreid naar de lagere overheden, zo stelde hij gisteren tij dens de behandeling van het wets ontwerp in het parlement. Als de Na tionale Ombudsman al meteen de be voegdheid krijgt om ook klachten over de lagere overheden in behan deling te nemen dan acht Van den Broek het risico groot dat het insti tuut van de nationale ombudsman al direct wordt bedolven onder een on voorzienbare stroom van klachten, zonder dat het de tijd heeft gekregen zich goed te ontwikkelen. Ook net D'66-kamerlid zei het risico van overbelasting reëel te vinden. Zijn partij zal het voorstel van VVD-er Nijpels niet zonder meer steunen. Het CDA voelt in feite veel meer 'voor een aparte ombudsman voor de lagere overheden. getgoll NDOMDE GEBOORTE VAN WILHELMINA (4) ^Vono *ri1879 waren koning Willem III en koningin "nS getrouwd en in maart 1880 werd bekend, aat iningin in blijde verwachting was. Uiteraard jdit tot een gedicht van Dr. Nicolaas Beets. Uit- inis van ae koninklijke familie dichterlijk te t en. :htte hij in maart 1880: e Verwachting I reidt de hoop haar schoonste stralen, et een zachten rozengloed n lief kinderhoofdje dalen, i in 't verschiet aanschouwen doet. pruitje zal ons de Almacht geven, te wassen bij den troon? loederliefde zij 't om het even: mingin verlangt een Zoon. Ioog de hemel zich ontfermen, jf vol vreugd, na korte smart, rins legge in haan Konings armen, ind drukke aan haar Moeder-hart. lefst een prinsting zou kunnen vinden. zat de gedachte Om het concreet te zeg- dat het Huis van gen: volgens deze theorie e alleen in de man- behoorde prinses Juliana e lijn zijn voortzet- niet meer tot het Huis van Oranje, maar tot het Huis Mecklenburg. En haar dochter, prinses Beatrix, tot het Huis Lip- Ëe-Biesterveld 'r.Kuyper dacht er ook zo over. En toen op 31 augustus 1880 prinses Wilhelmina Helena Pau lina Maria werd geboren, liet hij dit in zijn artikel in De Standaard van 2 september ook duidelijk merken. Na eerst blijdschap en dankbaarheid over de feboorte te hebben geuit, omt dan toch ook een woord van teleurstelling, omdat het geen prins is, want „uit een prinses kan het Oranjehuis niet worden opgebouwd". Dat de jongste zoon des konings uit diens eerste huwelijk, prins Alexan der, nog leefde, wordt in al die commentaren nau welijks opgemerkt. Wij vergeten hem niet, schreef Kuyper, maar wij weten dat ons leven is als het gras. Met andere woorden, misschien zal hij het wel niet lang meer maken. En inder daad, prins Alexander stierf op 21 juni 1884. En toen was prinses Paulina (dat was de „roepnaam" van prinses Wilhelmina) de enige nakomeling van koning Willem III. En dat is zo gebleven. Van 1884 tot 1909, 25 jaar lang, was Wilhelmina de enige dynastieke draad naar de toekomst. En ook zij heeft maar één doch ter gehad. Maar wil heb ben het mogen beleven, dat op 30 april jaar op jaar het bordes van het paleis Soestdijk ons liet zien, dat het nu wel hele maal is veranderd. Dankadressen De koning heeft aan elk van de beide Kamers der Staten-Generaal een brief geschreven, waarin hij de geboorte van zijn dochter officieel bekend maakte. Zoals het be hoorde, hebben beide Kamers, ieder voor zich, geantwoord met een adres van dank en geluk wens, dat eerst in een o- penbare vergadering op voorstel van een commis sie ad-hoc werd vastge steld en daarna door een delegatie uit de Kamer, onder leiding van haar voorzitter, aan de koning werd aangeboden in een speciale audiëntie. In de Eerste Kamer liep alles op rolletjes. Maar de gang van zaken in de Tweede Kamer trok nog al de aandacht van pers. Toen het ontwerp- adres van antwoord werd voorgelezen, vroeg eerst het lid baron van Schim- melpenninck het woord. Hij vond het raar dat in het ontwerp stond, dat de Kamer hoopte dat de prinses, „opgevoed door haar moeder', voorspoe dig zou opgroeien. De geachte afgevaardigde was nl. van mening, dat r jf i f - - Wilhelmina als baby van enkele maanden oud de opvoeding een taak was van beide ouders en niet alleen van de moe der. De commissie haalde haastig bakzeil en moe der werd vervangen door ouders. 1 Delegatie Toen moest de voorzitter van de Kamer nog de de legatie benoemen, die hel adres aan de koning zou aanbieden. Voorzitter was. mr. Dullert, een li beraal. Een van zijn ei gen geestverwanten neeft eens verteld, hoe het die voorzitter tot een ergernis was, als er weer ^en anti-revolutionair was gekozen. Het woord van gelukwens dat na de beëdiging gebruikelijk was, kon hij in zo'n geval maar met moeite over zijn lippen krijgen. Ook bij deze gelegenheid liet hij zich weer kennen. Er waren toen drie groe pen Kamerleden: de libe ralen, die over de vol strekte meerderheid be schikten, de rooms-kat- holieken uit het zuiden en dan de anti-revolutio nairen. De Kamervoor zitter benoemde in de de legatie zeven liberalen, waaronder hijzelf als het hoofd der delegatie en twee rooms-katholieken. En .geen enkele anti revolutionair. H.ALGRA VEEL BEWOLKING DE BILT - Met zuidwesten winden wordt vochtige lucht, waarin veel bewolking voor komt, aangevoerd en mogelijk valt hieruit plaatselijk regen. De temperatuur wordt in de middag ongeveer 20 graden. Vanmorgen was er in de och tend eerst nog op veel plaatsen mist, maar de mist kansen voor de komende nacht zijn niet meer zo groot. Boven Scandinavië is de lucht druk gedaald op de nadering van een depressie, die in Zuid- noorwegen en Middenzweden 5 tot 10 milimeter regen bracht. trekt in de komende dagen naar het oosten, terwiil de luchtdruk vrij hoog blijft, waardoor de aanvoer van oceaanlucht doorgaat. Het re- gengebied, dat gister boven Zuidoostfrankrijk lag is naar het oosten getrokken en bracht in de omgeving van Monaco 40 tot 80 milimeter neerslag in een periode van 24 uur. Vooruitzichten voor zaterdag: Overgang naar wisselvallig en koeler weer. Weersvooruitzichten in cijfers voor zaterdag: Aantal uren zon 1 tot 8 Min. temp. omstreeks 13 gr. Max. temp. omstreeks 19 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 70 pro cent Kans op een geheel droog et maal: 40 procent Weersgesteldheid van gisteren De Bilt Doelen Eelda Eindhoven Aberdeen Helsinki Innsbrück Klagen turt Kopenhagen Lissabon Luxemburg s Palmes Lbew Beiroet Tel Avlv Tunis

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11