Beeldbuis wordt werkding I ERTALER portir ti'fpïmlcr, ~im en Bezit van kfeurentv in 5 jaar verdubbeld -GENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1980 PAGINA 7 AMSTERDAM Met excu ses aan de reclamemakers van een groot elektronika- concern, die het al eerder zeiden: de toekomst is reeds begonnen. Als dat ergens duidelijk wordt dan is het op de komende Firatoten- toonstelling, die van 29 au gustus tot en met 7 septem ber de Amsterdamse RAI- hallen zal vullen met beeld en geluid, afkomstig van nieuwe technische wonde ren die stuk voor stuk een aanloop zijn tot een toe komst die geheel door elek tronika beheerst lijkt te gaan worden. Het duide lijkst wordt dat uit de ont wikkeling rond de huiselij ke beeldbuis. ■HM - - - i «aimêim» ouaoQüomaoai anaDQDÉaEiDis raaaai2BHn - is mtrt «*T fm uw bssm WOT %ch a een elektronisch geheugen vermag gBuit de kleine zakvertaalmachines. Philips er nu een op de markt die maar liefst ,AGNederlandse woorden en uitdrukkingen in Engels, Duits, Frans, Noors, r\s, Italiaans, Arabisch en Japans en om- iSjferd. Men toetst de woorden in en de ver- daarvan verschijnt op het display, dat |ef(^maal 16 letters kan bevatten. Wil men Jw£re zinnen maken, dan is het mogelijk de 6-ii doorlopend van rechts naar links 'over \v6cherm te laten lopen. Zo kan gecontro- psti BX1 een duidelijke tendens ijsbaar bij de fabrikanten ntfudio- en video-appara- enerzijds te streven Jjeen zo klein mogelijke firing, anderzijds, en dat voor tv, naar een zo mogelijke. ltroduceert Panasonic op irato een mini-polstas-tv l cm beeldscherm. Het is itermate geschikte radio- nbinatie voor reizigers. v is namelijk geschikt Ontvangst van alle tv-sys- i ter wereld: PAL, SECAM. Een loupe bijgeleverd. ^degene die het groot wil- l||en begint er een ruimere te komen in projectie- De groot- normale" tv is nu 68 cm. i met televisieprojectie is igelijk om nóg groter te. Waar dan ook èrg groot. >staat zelfs apparatuur lee een beeldformaat uim 40 vierkante meter worden verkregen. De frheid van dit kleuren- I gaat dat van het bios- $herm nog te boven, g redelijk hanteerbaar voor de huiskamer is i beeldschermdiagonaal, eeldoppervlak is dan keer zo groot als bij levisie ingevoerd nog slechts enkele uren per week en met slechts één program ma. Dertien jaar geleden tijdens Firato 67 kreeg het toestel er als functie het weer geven van kleuren bij. Niette min konden er nog slechts uitsluitend omroepprogram ma's op het beeldscherm zichtbaar worden gemaakt. De snelle ontwikkeling van de elektronika, de micro-elek- tronika, en een later uitvloei sel daarvan, de microproces sor, hebben hier een drasti- Video Het begin van de jaren zeven tig luidde het tijdperk van de videocassetterecorder voor de huiskamer in. Jarenlang bleef dit een Nederlands/Europese aangelegenheid tot er nog en kele videocassettesystemen bijkwamen, maar aile met de primaire mogelijkheid van opnemen en weergeven van kleurentelevisieprogramma's en van weergeven via elk te levisietoestel. Opnieuw had de beeldbuis er een taak bijgekregen: televi sieprogramma's konden wor den bekeken op een tijdstip dat het de kijker uitkwam. Bovendien begon het langza merhand ook aantrekkelijk te worden om met behulp van een kleurencamera zelf opna men te gaan maken, zodat ook de familietaferelen inge blikt konden worden om later nog eens te worden bekeken. Qua prijs en gebruiksmoge lijkheden mag video nu dan ook worden beschouwd als volwassen en vaste klant van het beeldscherm. De Firato 80 zal een zeer groot aanbod merken en mo dellen videorecorders te zien geven. Op tenminste twintig stands leveranciers van vi deocassettes niet meegere kend zullen uitvoerig de vele gebruiksmogelijkheden worden gedemonstreerd en zal het publkiek in staat wor den gesteld om met behlp van kleurencamera's eigen opna men te maken. leerd worden of zo'n lange zin correct is inge tikt. Deze vertaler, die werkt op net- of batterijvoe ding, heeft nog een aantal andere eigenschap- pen, o.a. een vast ingebouwd geheugen met Veel gemeen daarin een aantal veel gebruikte termen en uitdrukkingen in Engels, Duits, Frans en Spaans, alsook de mogelijkheid tot het omreke nen van maten en gewichten. Het maken van eenvoudige sommetjes gebeurt met de cijfers, die ook op het toetsenbord zijn aangebracht Een maxi-formaat: ontvanger met schermformaat van 100 cm. (Panasonic). een kleurenontvanger van 66/67 cm beeldbuis. Niettemin 'vraagt een dergelijk beeld schermformaat een kijkaf- stand van vier a zes meter, hetgeen in de meerderheid van de Nederlandse woningen beslist niet altijd haalbaar is. Ook de geluidsapparatuur is aan de slanke lijn gaan doen: kleinere tuners, versterkers, cassettedecks en platenspelers. Technics introduceerden on langs de kleinste draaitafel ter wereld, even groot als een pla tenhoes, die normaal kan staan, eventueel ook aan een vlakke muur kan hangen. Het principe is gebaseerd op een platenklem die in het deksel in ingebouwd, evenals de arm met MD-element. Ondanks het groot aantal merken en modellen hebben alle videocassetterecorders veel kenmerken gemeen, waardoor u ze op deze punten niet hoeft te vergelijken: Ze zijn alle geschikt voor het opnemen en weergeven van zwartwit- en kleurenpro- gramma's. Ze kunnen alle program ma's opnemen die u met uw kleurenontvanger ook kunt ontvangen. Ze beschikken over een in gebouwde kleurenontvanger (natuurlijk zonder beeld scherm) met een groot aantal programmeerbare zendertoet- sen. De keuze van de op te nemen zender(s) wordt hier door sterk vereenvoudigd, terwijl het tv-toestel niet in geschakeld hoeft,te zijn. Alle videocassétterecorders beschikken over een inge bouwde klok annex schakel- klok. Deze kunt u zodanig in stellen dat ook bij afwezigheid automatisch en op een vooraf ingestelde tijd kan worden opgenomen. Er treden hierbij enkele ver schillen op, namelijk hoelang vooraf de klok geprogram meerd kan worden (bijvoor beeld 8, 14 of 16 dagen) en of binnen deze tijd meer pro gramma's van verschillende zenders kunnen worden opge nomen (van 1 tot maximaal 5). Dit laatste is bij sommige kabel-tv-netten niet mogelijk! Bij alle videocassetterecor ders is het mogelijk om het programma op te nemen waar u op dat moment naar kijkt, of juist een programma op een ander net. En niet in de laatste plaats is de bediening van de video- cassetterecorder eenvoudig, juist omdat er gebruik wordt gemaakt van videocassettes (vergelijkbaar met de geluids cassettes). Voor de bediening van het loopwerk vertoont de videocassetterecorder veel overeenkomst met een gewo ne cassetterecorder. Het ont vangstgedeelte komt overeen met een kleurenontvanger door de keuze van de pro gramma's met behulp van programmatoe tsen. Op alle videocassetterecor ders kan ook een kleurenca mera met geluid worden aan sloten voor opnamen van >eeld en geluid in en om het huis. Voor dergelijke opna men buitenshuis zijn er ook draagbare uitvoeringen die op een ingebouwde accu werken. Spoelen -formaat: radio-televisie met vier cm.-beeldbuis. i wordt bijgeleverd (Panasonic). Als u deze gebruiksmogelijk heden voldoende acht maakt het niet veel uit welk model er wordt gekozen. Anders wordt het bijvoorbeeld als er grote waarde wordt gehecht aan een zo lang mogelijke speelduur per cassette. In dat feval ligt de grens momenteel ij acht uur, terwijl bij andere modellen de maximale speel duur 3 tot 4 uur bedraagt. Of het zou kunnen zijn dat af standsbediening gewenst is. Deze kan variëren van een eenvoudige start/stop via een draad tot een zeer uitgebreide draadloze afstandsbediening met alle loopwerkfuncties. En, om even bij de loopwerk- functies te blijven, de wat luxer uitgevoerde apparaten op dit gebied bieden de moge lijkheid van stilstaand beeld, slow-motion en versnelde weergave, bijvoorbeeld 2- of 3-maal de normale snelheid. In enkele gevallen is ook snel heen- en terugspoelen moge lijk waarbij het beeld zicht baar blijft. Dat is dan erg han dig om zeer snel een bepaalde passage terug te vinden. Dit noemt men wel „Picture Search". Veel videorecorders beschik ken ook over de mogelijkheid van „audio-dub". Dat bete kent dat van een eenmaal op genomen televisieprogramma het geluid kan worden gewist en vervangen door ander ge luid een vorm van nasyn- chronisatie dus. Diverse mdellen beschikken ook over een of andere vorm van ruisonderdrukking, zoals het bij geluidscassetterecor ders bekende Dolby-systeem. Evenals de geluidscassettes kunnen de videocassettes ook weer gewist en opnieuw be speeld worden. Kleurencamera 's De kleurentelevisiecamera, nauwelijks groter of tegen woordig al Kleiner dan een filmcamera, is al bezig om enorm populair te worden. Voor minder dan 2.000,- tot 4.000,- is er een heel scala aan kleurencamera's. Daarbij wordt het prijsverschil in hoofdzaak bepaald door het gebruikte objectief (van hele maal geen zoom tot achtmaal zoom), door het aantal ge bruikte opneembuizen (1, 2 of 3) en of een optische dan wel elektronische beeldzoeker wordt gebruikt. In het laatste geval is de zoeker een 38 mm tv-beeldschermpje. De wer king van de optische zoeker is vergelijkbaar met die van filmcamera's. Tot de vele video-accessoires behoort een adapter waarmee het op eenvoudige wijze mo gelijk is om bestaande films en dia's op videocassette „over te schrijven". Daardoor kun nen de films en dia's die an ders nauwelijks meer uit de kast komen op de eigen kleu renontvanger worden beke ken. Zoals hiervoor gemeld, kan er dan achteraf nog mu ziek of commentaar aan wor den toegevoegd. Stomme films en dia's krijgen hierdoor nog een onverwachte waar destijging. Geluidsfilms kun nen met geluid en al worden overgenomen. Het spreekt vanzelf dat deze camera's ook voor bewaking, bijvoorbeeld van de voordeur, kunnen worden gebruikt. Satelliet-tv Toen er in de loop van de ja ren verscheidene televisiezen ders bijkwamen in de ons om ringende landen ontstonden er meer ontvangstmogelijkhe den. En deze ontwikkeling kwam nog in een stroomvers nelling met de komst van de Centrale Antenne Inrichtin- fen, die soms met hun para- olische antennes een verre blik over de grens richtten in de richting van Duitsland, België,. Frankrijk en Enge land. Buiten de grensstreken kwam nu ook bijvoorbeeld de randstad binnen het bereik van deze zenders. De eerst volgende stap binnen een aantal jaren is de satelliet televisie. Met behulp van een dergelij ke satelliet kunnen niet alleen programma's voor één of een aantal landen worden ver zorgd, maar is ook eeif directe relayering van televisiepro gramma's mogelijk die van ver achter de horizon of zelfs van de andere kant van de aarde komen. Bij een Centrale Antenne Inrichting (CAI) met vele duizenden abonnees, zal de extra investering voor deze ontvangstmogelijkheid geen grote invloed hebben op het abonnementsgeld. Kennismaking met satelliette levisie is op de Firato moge lijk en zal de betekenis aanto nen hoe we op deze manier onze blik letterlijk en figuur lijk kunnen verruimen. De firma Wolfsen in Alkmaar heeft inmiddels al een zelf- bouwschotelantenne in de handel gebracht voor degene die satelliettelevisie wil ont vangen. Fabeltjesan tenne Sinds de eerste satellietuitzen ding in 1962 vanuit de Vere nigde Staten heeft de ontwik keling op het gebied van tv- omroepsatellieten niet stilge staan. In een tijdsbestek van Super-maxl projectiescherm van 150 cm (Akai). Het bezit ven een kteuren-tv la In vip iaat meer aan verdubbeld, in 19/5 bad 33 procent van de Nederlan der* een kteuren-tv en in 1979 we» dat percentage ge- ategen naar 70 procent, tn dezelfde periode nam het bezit ven een zwert-wlt-tv af van 99 procent naar 41 procent. Dat blijkt uit een kijk- en luisteronderzoek van de NOU dat werd gehouden in het najaar ven 19/9. Uit bet onderzoek komt ook naar vore,i dat het bexti ven televisie mal afstandsbediening ia toegenomen van 10 procent in 1978 naar 13 procent in *979. Vrijwel site ondervraagden, 97 procent, hadden televisie. BIJ één procent was een videorecorder aanwezig. Teletekst vereist een uiterst geringe investering aan de zenderzijde en kan, zolang de zenders in de lucht zijn, zeer actuele informatie bieden. Het televisietoestel kan nu vrijwel de gehele dag als nieuwe bron van informatie dienen, of het nu om de toestand op de we gen gaat, de weersverwach ting of het laatste nieuws. Te letekst biedt voorts de moge lijkheid van ondertiteling bij normale programma's of een alternatief voor het huidige nieuwsprogramma voor slechthorenden. Voorts is het ook mogelijk om buitenlandse teletekst-programma's te ont vangen en daarvoor geldt ei genlijk hetzelfde als hiervoor gezegd werd over meer ont vangstmogelijkheden. Min of meer hetzelfde geldt voor Viditel, want hoewel na tionale databanken in princi pe een oneindig aantal pagi na's kunnen bevatten, bestaat ook de mogelijkheid om bui tenlandse databanken, ver over de Nederlandse grenzen, en misschien gespecialiseerd in bepaalde onderwerpen, te raadplegen. Uiteindelijk zal dan een wereldomspannend data-informatiesysteem kun nen ontstaan met onbegrens de mogelijkheden. PTT De PTT zal dit op de Firato demonstreren. Het doel van deze presentatie is. dat ook anderen dan de ongeveer 150 informatieleveranciers en 3000 gebruikers die zullen deelnemen aan de praktijk proef, zich ruimschoots op de werking van het systeem kunnen oriënteren. Daartoe wordt de helft van de 100 vierkante meter grote PTT- stand ingenomen door 10 viewdata-televisietoestellen en een informatiebalie. Zes van de tv-toestellen zijn zoge naamde „speel"viditels. Het publiek kan deze zelf bedie nen en aldus naar eigen wens putten uit de ruim honderd duizend informatiepagina's van het computerbestand van Viditiel. De slanke lijn in tuner, versterker en cassettedeck met microprocessor (Siemens). nog geen twintig jaar is een experiment uitgegroeid tot een voor algemeen gebruik gereed systeem. Binnen nu en enkele jaren zullen wij in Europa dagelijks in onze huiskamers de tv- beelden kunnen ontvangen van tv-stations die nu via de aardse kanalen niet te ontvangen zijn. Op welke ma nier wij de signalen van deze omroepsatellieten zullen gaan ontvangen is reeds meer dan eens een punt van speculatie geweest. Onlangs nog waren er publikaties over de ontwik keling van een superantenne. Tegen een muur bevestigd binnen de woning zou ont vangst van alle satellietzen ders in de wereld mogelijk zijn. Een fabeltje dat niet waar kan zijn om meer dan één reden. Alle geostationaire satellieten en dat zijn de satellieten waar het hier om gaat zijn gegroepeerd rond de aarde boven de evenaar. Vanuit ons vrij noordelijk ge legen land is maar een gedeel te van die evenaarbaan „zichtbaar"; „onzichtbare" sa tellieten zijn niet ontvang baar. Een ander belangrijk argu ment tegen de fabeltjesanten nes is dat een antenne net als nu bij aardse ontvangst nauwkeurig op de zender ge richt moet zijn. Het zomaar tegen een muur bevestigen gaat dus niet. Momenteel is een schotelantenne met een diameter van 90 cm al een. goede individuele antenne. Door voortschrijdende ont wikkelingen in de halfgelei dertechnieken zal in de toe komst een antennêdiameter van 60 cm toereikend zijn. Het plaatsen van een dergelij ke antenne op een punt van- waaruit de satelliet „zicht baar" is, is vooral in de be bouwde kom lang niet al tijd mogelijk. Teletekst en Viditel De ontwikkeling van Tele tekst en Viditel (Viditel is de naam die door de Nederland se PTT werd gegeven aan dit Viewdata-systeem) zullen van grote waarde kunnen zijn als de betekenis ervan in alle la gen van de maatschappij is doorgedrongen en op de juiste waarde geschat. Beide syste men zijn een vorm van grafi sche beeldcommunicatie waarbij de normale kleure nontvanger centraal staat zij het dan met een extra de coder voor het betreffende sy steem. Een voorwaarde voor. succes is een grote hoeveel heid kleurenontvangers, en Nederland loopt hierbij met rond 70 procent praktisch voorop in Europa. Voor Vidi tel is een dicht telefoonnet eveneens een voorwaarde, en ook op dit gebied neemt Ne derland een vooraanstaande positie in. Bediening De sierlijke lijn met draaitafel en andere elementen (B O). De bediening van een tele- tekst-ontvanger is nauwelijks moeilijker dan van dezelfde kleurenontvanger zonder te letekst. De extra toetsen heb ben betrekking op de keuze mogelijkheid per zender voor het normale tv-programma dan wel de teletekstinforma- tie. Voorts zijn er natuurlijk toetsen voor het kiezen van de paginanummers en nog ex tra toetsen waarmee van bij voorbeeld een quizpagina eerst de vragen zichtbaar worden gemaakt en door in drukken van een extra toets de antwoorden. Ook is het voor een goede leesbaarheid soms mogelijk om het onder ste, respectievelijk het boven ste deel van de pagina dubbel vergroot weer te geven. Dan kan men het apparaat zodanig instellen dat zeer actuele in formatie in het normale tv- beeld kan verschijnen, waar bij dan verder wordt verwe zen naar de pagina met de uitvoerige informatie. Bij teletekst en viditel is in principe de mogelijkheid aan wezig om de gekozen pagina's behalve zichtbaar te maken, ook uit te laten printen, zodat een zogenaamde hard-copy ontstaat, of de informatie op een gewone cassetterecorder op te nemen, zodat deze later nog kan werden opgeroepen. Deze mogelijkheid zal uitein delijk een vast onderdeel worden van de huiskamer computersystemen, die behal ve hiervoor, ook geschikt zijn om veel eigen informatie te verwerken, op te bergen of uit te printen. Uw huishoud boekje op het beeldscherm, of een kookrecept, de verjaar- dagskalender verhuist van het kleinste kamertje naar het beeldscherm, «n thuis bankie ren krijgt een diepere beteke nis. Kortom, de kijker kan van passief actief worden. Science-fiction Ontwikkelingen op elektro nisch gebied die men eerder zou verwachten in een scien- ce-fictionroman zijn er al le gio. Kan er nog meer? Zeker! De Japanse Techno-Economi- sche Vereniging heeft leiding gevende mensen een prognose laten geven over de toekomst in de elektronika. Een paar antwoorden: in 1994 staan over de hele wereld in de meeste woningen minicompu ters; in 1987 winkelt men via Viditel; in 1998 kiest men via het kabelnet; in 1990 hoeft men niet meer naar kantoor, men werkt dan thuis met een beeldscherm via een telefoon lijn. En nog een paar technische voorspellingen: na 1985 heeft men platte beeldschermen, die als schilderijen aan de muur hangen; in 1990 is er driedimensionale televisie; in 1985 komen er pocketvideore- corders op de markt.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7