Voord wijkse iilené Beugelsdijk uit Zaineb Ahmed eer in de armen Alphen niet in trek bij Rotterdammers eiderdorp verlaat schooltandverzorging in Kerkstraat Voorwaf hoort waf, Ja fieidóeSowo/nt STICHTING i RECREATIEBAD VOORSCHOTEN WORDT OPGEHEVEN Nieuwkoop wil schoolconcerten subsidiëren Zonnewoningen in Leiderdorp Mevr. Tichler lid Provinciale Staten LEIDSE COURANT WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1980 PAGINA S lei IHBDe negentienjarige MMrdwijUse Unifil-sol- ■K Renê Beugelsdijk jUfljit gistermiddag zijn ^^Btienjarige Libanese ^Hd Zaineb Ahmed ^Schiphol afgehaald, twee jonge mensen RIS/NOORDWIJK zijn half juli in een dorpje nabij het Neder landse bataljonshoofd kwartier in Harris ge trouwd. Renê Beugels- dijk is de eerste Neder landse Unifil-soldaat die in Libanon in het huwelijksbootje is ge stapt. Volgens een korte verklaring die hij op Schiphol aflegde, heeft de Noordwijker zijn Li banese bruid in januari van dit jaar ontmoet. Met een vriend maakte hij kennis met het 19 leden tellende Zuidli- banese gezin, uit interesse voor de Arabische taal. Van JJjfe Beugelsdijk: „Er is niets van waar, dat ik Zaineb gekocht". med was bij de Nederland se legerleiding niets bekend, totdat de jongen zich uit Noordwijk 5600 gulden liet overmaken. Desgevraagd be kende de Nederlandse mili tair, die ruim vier maanden langer dan het gebruikelijke halfjaar in Harris verbleef, dat het geld bestemd was voor zijn aanstaande vrouw. Het huwelijk is voltrokken in J de woonplaats van het meisje. Bijna vier weken na zijn ei gen thuiskomst, kon René Beugelsdijk zijn jonge bruid naar Noordwijk laten overko men. Hij verklaarde gisteren de relatie met het meisje zorg vuldig geheim te hebben ge houden uit angst voor over plaatsing. De Noordwijker blijft overigens in militaire dienst. Hij heeft per 1 septem ber een baan aangenomen als kort-verband vrijwilliger. Alle betrokken instanties zijn op dit moment naarstig op zoek naar woonruimte voor het echtpaar. Volgens de Ne derlandse legerleiding, die overigens niet bijster ingeno men is met het huwelijk, is René Beugelsdijk waarschijn lijk niet de eerste, maar ook één van de weinige Unifillers die een serieuze relatie heeft aangeknoopt met een Liba nees meisje. René Beugelsdijk sprak giste ren geruchten tegen, als zou hij Zaineb gekocht hebben voor 10.000 pond. De 5600 gul den die hij door zijn ouders liet overmaken, waren naar zijn zeggen bestemd voor de kosten verbonden aan levens onderhoud, vliegreis, huwe lijksvoltrekking en uitreispa pieren. „Voor mijn schoonva der nam ik af en toe een geit mee", zo legde de gerepa trieerde Unifil-militair uit. H ai ..en een geit voor m'n schoonvader... ...we krijgen binnenkort een huis... ALPHEN AAN DEN RIJN De Alphense afdeling Borgerxaken heeft een lijvig rap port neergelegd met het jaaroverzicht van de bevolkingsamenstelling gedurende 1979. Ter vergelijking: in 1945 telde deze gemeente nog slechts 20.000 mannen en vrouwen, tien jaar later slechts 2.000 méér. In 1965 echter - nadat duidelijk was geworden dat Alphen de functie was toebedacht van groeigemeente - lag dit aantal al bijna op 30.000. Tot het jaar 1$70 bleek die groei nog maar moeizaam op te schie ten. Slechts 3.000 man meldde zich meer dan die de stad verlieten (of stierven). Pas na 1 ja nuari kwam de bevolkingsgroei in een stroom versnelling. Vanaf dat jaar groeide de bevol king met aantallen tussen de één en drie dui zend. Overigens brak bij de Alpense afdeling bevolking eind 1978 complete paniek uit toen het er ernstig naar uit zag dat de 50.000 niet ge haald kon worden. Iets dat de gemeente een dikke 5 miljoen aan overheidstoelagen zou gaan kosten. Moeite noch kosten werden ge spaard bij een landelijke advertentiecampagne om zoveel mogelijk mensen te interesseren voor een stad als Alphen. Kort na kerstmis - op het nippertje dus - kon de gemeente toch nog de laatste man verwelkomen waardoor de toe lage gewaarborgd was en de gemeenteraadsle den een opslag in hun presentiegeld konden te gemoet zien. Direct na het beëindigen van de advertentiecampagne daalde het animo van de voor Alphen geïnteresseerden. Hierdoor wer den in 1979 slechts 1433 mensen „binnen ge haald" tegen 2173 in 1978 (d.w.z. het uiteindelij ke saldo na aftrek van de overledenen en ver- laters). Het rapport geeft behalve aantallen van man nen en vrouwen ook een overzicht van de plaats van herkomst van de nieuwkomers. Uit Amsterdam meldden zich 361 man (1978: 475), uit Leiden 203 (1978: 302). Opvallend is dat de Rotterdammers weinig voor Alphen voelen. Slechts 154 Rotterdammer waagden de stap (1978: 174). Waar dit aan ligt is niet bekend. Niet minder dan 413 buitenlanders zochten een onderkomen in Alphen. Hierdoor komt dit to taal op 1647 „Alphense buitenlanders" te lig gen. Overigens geeft een specificatie daarvan een imposant beeld. Genoemd aantal komt uit 62 verschillende landen. Enkele in het oog springende nationaliteiten: USA 22, Australië 18, België 22, Engeland 107, Chili 15, China 22, Duitsland 80, Frankrijk 15, Ierland 8. Japan 12, Marokko 446, Singapore 13, Spanje 42, Surina me 80, Turkije 310, Uruguay 14. Alphen herbergt niet minder dan 50 Vietnamese boot vluchtelingen en voorts staan 26 man geregi streerd zonder nationaliteit. Leeftijden Als het rapport toekomt aan een splitsing naar leeftijdsgroep, valt het grote verschil op tussen nieuw Alphen en de oude stad. Het oude dorp telt slechts 4600 kinderen tot 14 jaar, de beide wijken Ridderveld komen aan 8400 14-jarigen. Oud Alphen telt 3600 personen boven de 60 jaar, Nieuw Alphen slechts 1500. Vooral de leeftijdsopbouw in de nieuwste wijk, Ridder veld II, toont interessante cijfers. In de wijk wonen 5084 inwoners. Hiervan zijn er slechts 322 boven de veertig jaar, 10 boven de 65 jaar. Tenslotte geeft het rapport aan dat in 1979 923 kinderen zijn geboren, hiervan kwamen er 543 ter wereld bij het Alphense ziekenhuis Rij- rtoord. 256 personen overleden in Alphen. 280 huwelijken werden voltrokken en werden 49 scheidingen geteld. 3056 Alphenaren verhuis den naar een andere woning binnen Alphen. Nieuwkoop Burgemeester en wethouders van Nieuw koop zijn van plan om een se rie van drie schoolconcerten in het seizoen 1980/1981 voor de lagere scholen mogelijk te maken. Men vraagt de ge meenteraad om in de komen de donderdag te houden verga dering de voor dit doel beno digde gelden voor 1980, te we ten 2.500,- beschikbaar te stellen. De in het eerste half jaar 1981 uit te geven 5000,- zullen in de gemeentebegro ting voor dat jaar worden op genomen. De schoolconcerten worden uitgevoerd door het Gewestelijk Orkest van Zuid- Holland. De organisatie van deze schoolconcerten is aan de orde geweest in het onderwijsover- legorgaan van Nieuwkoop. Naar aanleiding van het daar besprokene werd een „werk groep culturele zaken lagere scholen" ingesteld, die het ver zoek om subsidiëring van deze schoolconcerten bij de ge meente heeft ingediend. Men heeft gekozen voor het lx per 3 jaar organiseren van een se rie van 3 schoolconcerten. In elk van deze concerten komt een ander aspect van de mu ziek naar voren en zo maakl de jeugd tijdens een bepaald jaar van de lagere schoolperio de uitgebreid kennis met dit onderdeel van de cultuur. Het college van B en W vindt de concerten van een dergelij ke instruktieve waarde, dat deze de culturele vorming van de schooljeugd zeer ten goede zullen komen. De gemeente Leider- tal binnenkort uit de stichting ter trfering van de jeugdtandverzorging •Rijn-, Aar- en Veenstreek stappen, terd duidelijk tijdens de gistera- gehouden vergadering van de on- rsjscommissie. 1 r-Mc het VVD-raadslid mevr. D. W. -Moerman die de knuppel in het hoenderhok gooide. Naar aanleiding van de begroting van de stichting voor het school jaar 1980/81 merkte zij op dat de school- tandverzoring haar tijd had overleefd. Zij had geconstateerd dat het aantal kinderen dat van de schooltandverzorging gebruik maakt de laatste drie jaar met een kwart was teruggelopen. „De stichting is onstaan in een tijd van gebrek aan tandartsen. Bin nenkort wordt een overschot verwacht. Is deelneming van Leiderdorp aan de stichting nog wel verantwoord. Bovendien spaart het de gemeente 35.000,- per jaar uit", zo be toogde mevr. Tichler. De overige leden van de onderwijscommissie konden zich met het standpunt van mevr. Tichler verenigen. Van wethouder H. J. Verdier (CDA) kreeg de commissie de verzekering dat het college zich op een proces van afbouw zou bezin nen. Een belangrijk punt volgens wethouder Verdier was de vraag hoe de ouders van de schoolgaande kinderen over de afschaffing van de schooltandverzorging zouden den ken. Naar zijn idee zou er al in 1981 met de afbouw begonnen moeten worden. Ballet De gemeente Leiderdorp zal niet ingaan op een aanbod van het Scapino-ballet onder richt in ballet en dansexpressie aan de lage re scholen te geven. De leden van de onder wijscommissie voelden er niets voor deze vorm van onderwijs aan het vakkenpakket toe te voegen. Tot een serieuze verdediging van het voorstel kwam wethouder Verdier niet. „In april had ik het nog met verve wil len verdedigen maar met de begroting 1981 op de achtergrond dwingt de realiteit ons te erkennen dat er geen geld voor is", aldus de heer Verdier. IMADE In de raads- ring van morgen- komt het verkeer in liefst tweemaal orde. De raadsleden hun toestemming te ge- de aanleg van een ze-, in de van Alcmaer- tot het laten houden Kerkstraat. 'leer vijftig Hoogmade- hebben de Woubrugse irderen gewezen op de ■mm mening verkeerson- 1 situatie, die zal ont gin de Van Alcmaerlaan gereconstrueerd is. Zij bezorgd over de veiligheid van de schoolgaan de jeugd. In eerste instantie dacht men aan verkeersdrem- Eels. B. en W. van Woubrugge eroepen zich op de wegen- verkeerswetgeving en stellen, dat verkeersdrempels als vei- ligheidsbevorderend element buiten woonerfgebieden onge wenst zijn. Het college kijkt intussen wat verder vooruit. Het denkt bij verdere ontslui ting van de weg in de richting van de Kerkstraat een aantal zaken aan te brengen als ver nauwing of een brug, die ver mindering van snelheid in de hand werken. Om aan de wensen van de omwonenden tegemoet te komen wordt voorgesteld om in de Van Alc maerlaan tegenover het Schuurpad op het wegdek een zebrapad aan te brengen. Behalve de klachten over te hard rijden, de verkeersop stoppingen en de onveiligheid van overstekende voetgangers, wordt er door de bewoners van de Kerkstraat ook regel matig geklaagd over geluids hinder door het verkeer. Om tot maatregelen te komen heeft het gemeentebestuur van Woubrugge de juiste gegevens met betrekking tot die geluids hinder nodig. Om door T.N.O. metingen te laten verrichten wordt gevraagd 2800 gulden beschikbaar te stellen. L ersHoudse pnkalender tswoude Ter gelegen- van de viering van 700 in 1981 uit- ld in de belangstelling n, is een molenkalendei van de oud- amer Cees Kroon heeft lo's verzameld van deze Behalve beelden van Wip, de Rembrandt- i, de Rietveldse Molen, renmolen Nieuw Leven voormalige Katmolen twee molengangen van ![in van deze eeuw op de er. Deze is in een be- oplage (400) in de han- rijs: 9.90. Na 31 augus- LEIDERDORP De Stichting Zonnewoningen Leiderdorp krijgt van het Leiderdorpse college van burgemeester en wethouders medewerking bij de bouw van 10 zonnewonin gen. Het gemeentebestuur heeft toegezegd te zullen bevorde ren dat de stichting hiervoor bouwgrond toegewezen krijgt in het uitbreidingsplan Buitenhof-Oost. De Leiderdorpse Stichting Zonnewoningen denkt in 1982 te kunnen beginnen met de bouw van de woningen. Als architect is J. Kristinsson uit Deventer aangetrokken. Centraal staat de energiebesparing en energie-opwekking uit alternatieve bron nen, met name zonne-energie. In een eigentijdse vormgeving moeten energetische, bouwkundige en hedendaagse eisen aan wonen gestalte krijgen. De kleine moeite van het aanbrengen van een nieuwe abonnee beloont uw krant u graag met een fraai hangertje van uw eigen sterrebeeld. Weet u al iemand? abonnee van de Leidse Courant Adres Postcode/Plaats Betaald wordt per maand (automatische afschrijving) per kwartaal Stuur mij als dank voor de moeite een zilveren hangertje met het sterrebeeldi_ Naam I Adres I I Postcode/Plaats_ Telefoon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 349, 2300 VB.Leiden. IN FEITEN QE BESTE Afscheid van burgemeester Detmers ZOETERWOUDE De kin deren van de kleuter en la gere scholen in het dorp heb ben gisteren afsheid geno men van burgemeester Det mers, die per 1 september met pensioen gaat. Elke school verzorgde een ge deelte van het totale program ma met zang of dans. Na elk onderdeel volgde telkens een couplet uit het leven van de burgemeester, en werd een collage aangeboden. Tot de meest opvallende gebeurtenis sen van 20 jaar burgemeester schap in Zoeterwoude behoor den de opening van een school, de aubade op 30 april, de raadsvergadering en het ge zin van de heer Detmers met 9 kinderen. Op het zonnige sportpark Haasbroek voegde schoolhoofd Vink, de heer Detmers, ook namens de ande re scholen en alle 860 kinde ren, enkele vriendelijke woor den van afscheid toe en me vrouw Detmers mocht een grote bos bloemen in ont vangst nemen. Na een kort woordje van Detmers zelf werd na drie uur het bejaar dentehuis „Emmaus" bezocht. Vanmorgen heeft de heer Det mers samen met de school jeugd van de Hoge Rijdijk zijn afscheid gevierd. Vanavond om, half acht begint een défilé van een aantal plaatselijke verenigingen. Via de Nassau- laan lopen de deelnemers rich ting Eendenkooi, waar de heer en mevrouw Detmers dit défi lé zullen afnemen. Aanslui tend, om ongeveer kwart over acht, wordt de receptie gehou den in de sportzaal van het multifunctionele gebouw voor de bevolking en het plaatselij ke bedrijfsleven. VOORSCHOTEN In de late zestiger jaren staken enkele burgers van Voorschoten de koppen bij elkaar en vormden een stichting, die in goed over leg met het toenmalige ge meentebestuur van Voorscho ten gingen ijveren voor het bouwen van een zwembad in Voorschoten. De Stichting kreeg de naam „Recreatiebad Voorschoten". Die stichting wilde proberen enig beginkapitaal bijeen te brengen om daarmede aan te tonen, dat de behoefte aan een zwembad sterk leefde onder de burgers van Voorschoten. Die Stichting heeft met vele vrijwilligers hard gewerkt om op alle mogelijke manieren de burgerij financieel aan het jas je te trekken. Er werd een grote loterij gehouden met als hoofdprijs een auto, een collec te met een draaiorgel en har monieverenigingen, enige ja ren werd een eigen café „het Zwemmende Paard" tijdens de jaarlijkse paardenmarkt geëx ploiteerd, verder waren er dansavonden enzovoorts. Er werden wel geen tonnen ver zameld, maar door een goede belegging heeft de stichting thans ruim 76.000,- in kas. Nu de doelstelling is bereikt, Voorschoten heeft nu een re creatiebad ook al heeft de stichtig dat niet mogen bou wen omdat de gemeenteraad in de bestuursperiode 1970- 1974 haar dit uit handen heeft genomen, kan de stichting Re creatiebad Voorschoten wor den geliquideerd. De Stichting meent het meest in de geest van alle gulle gevers te handelen door de gelden te bestemmen voor het completeren van het overigens al zo komplete nieuwe zwem bad „Het Wedde". Het ge meentebestuur heeft aan de Stichting desgevraagd kortge leden een konkreet voorstel gedaan. Het bestuur van de Stichting beraadt zich hierover en zal binnenkort beslissen. LEIDERDORP De fractievoorzitter van de VVD in de Lei derdorpse gemeenteraad mevr. D. W. Tichler-Moerman is giste ren, uitgerekend op haar verjaardag, benoemd tot lid van de provinciale staten van Zuid-Holland. Zij volgt de heer R. Cleton uit Wassenaar op, die de staten wegens drukke werkzaamheden vaarwel moest zeggen. Mevr. Tichler maakt al tien jaar deel uit van de Leiderdorpse raad. Van 1970 tot 1978 was zij wethouder van onderwijs.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5