rabische landen van inschatbare' waarde Genland ardgas dubbeltje duurder erplaatsen van ambassade Lede onder Arabische druk £eidóc6omcmt „Oh, je hebt ook nog dia's van de vorige vakantie? Dan kijk ikevenofernogbierisV N AARDENNE IN NOTITIE: tmer: Politie- treden op Aapril terecht Crème de la crème. Baileys Original Irish Cream V DER KLAAUW ERKENT: Den Haag en Jeruzalem weer Heerlijk,helderHeineken. LEIDSE COURANT WOENSDAG 27 AUCUSTUS 1980 PAGINA 13 lenne (Economische Zaken) blijkt momisch belang Nederland heeft betrekkingen met de Arabische Het name Saoedi-Arabië en Irak, iet drelgendst hebben uitgelaten in tnet de kwestie-Jennalem, rijn ui- mgrijke handelspartners van ons trendlen Is het lang niet zeker dat Westerse landen steun zouden ver- i Nederland om deze reden getrof- porden door een olie-embargo, -Arabië werken Nederlandse bedrij- enteel aan de uitvoering van orders otale waarde van meer dan tien mil- den miljoenen guldens aan materieel ingezet. Bovendien profiteren vele vaderlandse toeleve ringsbedrijven van deze contracten met Saoedi- Arabië, wat voor onze handelsbalans, betalings balans en werkgelegenheid van „onschatbare" waarde kan worden geacht, aldus Van Aarden- ne. De uitvoer naar Irak groeit de laatste jaren spectaculair en bereikte in 1979 een waarde van bijna 500 miljoen gulden. Dat is één achtste van de totale Nederlandse, export naar de Ara bische wereld. Volgens Van Aardenne zijn er goede kansen de uitvoer naar Irak nog aanzien lijk te vergroten. Dit land probeert zich zo on afhankelijk mogelijk op te stellen ten opzichte van de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten, waar met name de Scandinavische landen en de EEG profijt van zouden kunnen trekken. Van Aardenne of zijn staatssecretaris Beyen hoopt in oktober de jaarbeurs in Bagdad te be zoeken en bij die gelegenheid een overeen komst met Irak te sluiten voor economische en technische samenwerking. Het ontbreken van zo'n verdrag wordt door het bnedrijfsleven als een hinderpaal ervaren bij het proberen te verwerven van opdrachten. Ook met Saoedi-Arabië, Koeweit en de Vere nigde Arabische Emiraten wil de regering dit soort overeenkomsten sluiten. Dit ook in ver band met de kans op grote contracten in ver schillende sectoren van industrie en aannemerij met deze landen. In de cijfers betreffende de export naar de Arabische landen is de trans portsector niet opgenomen. Maar ook voor het Nederlandse lucht-, zee- en wegvervoer vor men deze landen een zeer belangrijke markt. Van Aardenne wijst voorts op de plannen van Minister Van Aardenne Shell voor samenwerking met de regeringen van Saoedi-Arabië en Irak op het gebied van de olieverwerking. Ook attendeert de minister op het feit dat Nederland vorig jaar uit deze twee landen ruim twintig miljoen ton olie im porteerde (op een toale invoer van 30 miljoen ton uit de Arabische OPEC-landen). Zouden deze leveringen wegvallen, dan zouden om te beginnen de olieprijzen weer gaan stijgen en zou ons land ook gebrek aan olie kunnen krij gen, met alle gevolgen van dien, niet in de laat ste plaatst voor de raffinaderijen met hun ze venduizend werknemers. Want voor Van Aar denne is het nog de vraag of de partners in het Internationaal Energie Agentschap bij zullen springen als ons land door een principiële op stelling in een ernstig conflict raakt. „Enige voorzichtigheid in deze lijkt daarom niet mis plaatst," zo besluit Van Aardenne. (Van onze parlementaire redactie) AAG De politie heeft tijdens de rellen bij ildiging van Koningin Beatrix op 30 april te- eweld gebruikt. Ook verdient de po lftie lof iar beheerste optreden tegenover de agressie- leurenswaardige gewelddadigheden van de choppers. Dit is in het kort de mening van de )te meerderheid van de Tweede Kamer, die Idag begon aan een debat over de gebeurte- op 30 april. t'er Kosto, één der eerste woordvoerders tijdens het de- idrukte niet alleen zijn verontrusting over de straatge- zelf, maar ook zijn bezorgdheid over de achterliggende »n van de woningnood en de jeugdwerkloosheid. Hij regering, aan deze maatschappelijke oorzaken van het in de oplossing ervan ruime aandacht te besteden. Ie hij van de ministers Wiegel (Binnenlandse Zaken) en ;r (Justitie) weten, waarom er op 30 april zo weinig ar- zijn verricht. Giftige strandvondsten Vervolg van voorpagina) HOEK VAN HOLLAND De vinder van de bij Hoek van Holland gevonden am- fml (die negen centimeter ang is met een doorsnede van één centimeter), zag het afgelopen weekeinde hoe di verse van deze ampullen ka- potgetrapt op het strand la gen of door strandbezoekers werden meegenomen. De po litie doet dan ook een drin gend beroep op mensen die dergelijke ampullen hebben meegenomen, deze alsnog bij de politie in te leveren. De flesjes van de tussen Ca- stricum en Callantsoog aange spoelde narcosemiddelen, zijn gedeeltelijk gevuld, ongeveer 5,5 centimeter lang en hebben een doorsnede van twee centi meter. Op het koperkleurige metalen deksel staat een cirkel met een pijl. Om herkomst en inhoud te achterhalen, zijn vandaag alle gevonden witte bollen na overleg met het minsterie van volksgezondheid, naar het scherven van de uit wit piepschuim vervaardigde schaal van de mysterieueze bollen. Eén van de bollen is gevonden bij het wer- keiland Neeltje Jans, in de monding van de Oosterschelde. TNO in Rijswijk gebracht. De bollen zijn zo groot als een kleine voetbal en bezitten een omhulsel van wit piepschuim, dat er gemakkelijk afgenomen kan worden. Binnenin bevin den zich twee kleine harde kernen van een rubberachtige substantie. De vinders van de bol in 's- Gravenzande moesten enige tijd in het ziekenhuis verblij ven omdat zij bij het onderzoe ken van de bol verlammings verschijnselen kregen. De vin der van de „Zeeuwse" bol had het geval maandagavond stuk geslagen, maar ondervond geen nadelige gevolgen. Toch neeft hij zich gisteren, op aan raden van de politie, alsnog door een dokter laten onder zoeken. Dat onderzoek leverde echter niets bijzonders op. De politie waarschuwt vinders van de bollen om deze niet te openen, maar ze laten liggen en hun vondst onmiddellijk bij de politie te melden. ze parlementaire re dactie) IAAG De amb- I, trendvolgers en gers van sociale tigen krijgen vol- iar geen volledige mpensatie. Prijs- :en in verband luurder worden energie worden ler vergoed. Dit is ibinet overeenge- in het overleg e begroting voor oor de mensen in komt dat vrij an alleen al om- aardgas volgend grond van de ge- olieprijzen, voor nverbruikers zo'n int duurder gaat L luit geldt (voorlopig) niet voor de werknemers in het particuliere bedrijfsleven, omdat voor zoiets een loon maatregel nodig zou zijn. Mi nister Albeda (sociale zaken), die zich met succes tegen een dergelijk hernieuwd ingrijpen van de overheid heeft verzet, zal wel proberen de organisa ties van werkgevers en werk nemers ertoe te bewegen af spraken te maken, die hetzelf de effect hebben. Het is in elk geval de bedoeling dat de loonstijging 1,5 tot 2 procent lager uitkomt dan op grond van de prijsstijgingen te ver wachten is. Een ander element uit de be groting is dat het rijk minder geld (vermoedelijk een mil jard) zal storten in de sociale fondsen. Hierdoor is een ver hoging nodig van de sociale premies met ongeveer één procent, die opgebracht moet worden door werknemers en werkgevers. De bedrijven krij gen daarvoor een gedeeltelijke compensatie, die betaald wordt uit de extra opbrengst van het aardgas. In de CDA-fractie heeft men nog geen afgerond oordeel over de ontwerpbegroting. Dit onder meer omdat nog niet duidelijk is hoeveel de mensen met een minimuminkomen er op achteruit zullen gaan. Een percentage van twee, zoals wordt gefluisterd, zou voor de christen-democraten niet aan vaardbaar zijn. Bij de VVD be treurt men het dat het kabinet niet nu reeds een loonmaatre gel wil nemen. Baileys Original Irish Cream. Een edele drank naar onverwacht recept. Ierse whiskey, verse room een vleugje cacao enIerse Geen vat vol heerlijker tegenstrijdigheden dan een fles Baileys. De eersteDe echte. "We taste is magic. 'an onze parlementaire redactie) HAG Minister Van der (Buitenlandse Zaken) heeft toegegeven dat de Arabi- ik een belangrijke rol ge- 6eft bij het besluit de Neder- imbassade in Israël te ver* „De eerlijkheid gebiedt ons &gen," aldus de bewindsman ersconferentie. Hij legde uit thaven van de ambassade in m voor het bedrijfsleven ostige gevolgen" gehad zou Klaauw heeft uitvoerige po- idaan om de Arabische landen overtuigen dat zij hun ultima- e Nederlandse regering moes- kken. In gesprekken met ver- |rdigers van de Libische rege- van de Arabische Liga stelde 6 aanwezigheid van de ambas- erkenning inhield van de Is- aanspraken op Oost-Jeruza- alles had echter geen resultaat t werd gehandhaafd". Volgens Ier laat dit een „wond" achter in de relaties van Nederland met de Arabische wereld. De minister wilde geen antwoord ge ven op de vraag of de ambassade ook zonder resolutie van de Veiligheidsraad verplaatst zou zijn. Deze oproep wordt in de verklaring van de regering ge noemd als de belangrijkste factor voor het besluit. Weliswaar legde de resolu tie geen verplichting op, maar wel was het zo, aldus Van der Klaauw, dat Ne derland uit een oogpunt van „constant beleid" meende de aanbeveling te moe ten opvolgen. Gezien de bijzondere betrekkingen van ons land met Israël is de regering zich ervan bewust dat het besluit tot ver plaatsing zowel hier als in Israël emo ties teweeg zal brengen. Daarom vindt zij het belangrijk te verklaren dat zij „onverminderd grote betekenis toekent aan de handhaving van de nauwe ban den van vriendschap met Israël". Het recht van Israël te leven en te werken „binnen veilige en erkende grenzen blijft een wezenlijk element van het Nederlandse buitenlandse beleid. Het is nog niet bekend wanneer dé ver huizing van de ambassade; plaats zal hebben. Voorlopig zal het erbij blijven dat de ambassadeur in Tel Aviv gaat resideren. De kanselarij kan niet op en stel en sprong elders gevestigd worden. Waarschijnlijk zal Nederland niet ge heel uit Jeruzalem verdwijnen. Het ligt in de bedoeling in deze stad een consu laat-generaal te houden. „Duister" Onder de reacties uit de Tweede Ka mer is die van de VVD'er Bolkestein, die het betreurt dat men kennelijk ge zwicht is voor de economische pressie. Hij vreest dat de Arabische landen het hierbij niet zullen laten. Mr. Max van der Stoel, buitenlandspe cialist van de PvdA, noemde de gron den van het regeringsbesluit „duister". Hij meent wel dat de regering gehou den was de resolutie van de Veilig heidsraad uit te voeren, gezien het feit dat „we dit de afgelopen 35 jaar altijd gedaan hebben". De PvdA heeft door middel van haar contacten met de Is raëlische Arbeiderspartij geprobeerd te „Verdrietig" voor de joodse gemeen schap en een „klap in het gezicht van Israël", zo typeerde rabbijn Soetendorp het regeringsbesluit. Naar zijn mening versterkt dit het isolement van Israël en laat Nederland als één van de laatste vrienden van Israël „het land in de kou staan". Slechts vier landen hebben nog hun vertegenwoordiging in Jeruzalem: Panama, Columbia, Bolivia en de Do minicaanse republiek. Volgens Soeten dorp heeft de regering zich door de economische druk laten dwingen tot iets wat men niet wilde doen. De regerende Likoedpartij in Israël noemde de verplaatsing een „schande lijk bezwijken voor oliedruk door onze beste vriend in Europa". Partijvoorzit ter Avraham Sharir voegde hieraan toe dat „de wereld van vandaag aanbidt de god van de olie". Amnow Rubinstein van de Dasj-partii daarentegen legde de verantwoordelijkheid voor het Neder landse besluit naar de Israëlische rege ring en de Arbeiderspartij, die de an nexatiewet door de Knesseth loodsten. AL EERDER AAN TAND GEVOELD Dader Arnhemse wurgmoord in Manchester van bed gelicht ARNHEM De Nederland- se justitie tal op korte ter mijn om uitlevering vragen van de gisteren in Manches ter gearresteerde 23-jarige Engelsman, die bekend heeft op 1 augustus in Arnhem de twaalfjarige Karin Nathans te hebben verkracht en ge wurgd. Het merkwaardige is dat de dader en zijn drie landgenoten twee dagen na de moord door de Arnhemse politie werden aangehouden en op het bureau verhoord. De politie wilde we ten of de vier geldige papieren en voldoende geld hadden en waarom zij in een defecte au tobus sliepen. (Als reden voor het laatste gaven zij op dat zij wachtten op nieuwe onderde len uit Engeland). Omdat de nu aangehouden Engelsman enkele uren na de moord in de buurt van de plaats van het misdrijf was ge signaleerd, is ook nagegaan of hij er wellicht iets mee te ma ken had. Zijn mede-reizigers zorgden echter voor een alibi. Pas toen een getuige kwam, die verklaarde vlak vóór de moord in de buurt met een Engelsman te hebben gespro ken, richtte de politie de aan dacht weer op de inmiddels naar hun land teruggekeerde Engelsen. Twee rechercheurs uit Man chester arriveerden vorig weekeinde in Nederland om zich in de zaak te verdiepen. Met een Arnhemse recher cheur gingen zij weer terug. De vermoedelijke dader werd volgens plan gistermorgen vroeg in Manchester van zijn bed gelicht. Hij bekende vlot. Vloeistoffen contactlenzen onvoldoende DEN HAAG De vloeistof fen waarmee contactlenzen moeten worden gereinigd en ingezet bieden meestal te weinig bescherming tegen oogirritaties en infecties om dat ze onvoldoende conser veringsmiddelen bevatten. Daarnaast is de verpakking meestal te groot. Dat is gevaar lijk omdat die vloeistoffen na een maand kans lopen te wor den verontreinigd. Tot deze conclusies komt Konsumenten Kontakt in het maandblad Koopkracht. Volgens de con sumentenorganisatie zijn de wettelijke eisen die aan de vloeistoffen worden gesteld volstrekt onvoldoende. MENIGEEN zal aan het besluit van de Nederlandse rege ring onze ambassade in Jeruzalem te verplaatsen naar Tel Aviv een nare smaak in de mond overhouden. De Neder landse ambassade was sinds de stichting van de staat Israël in 1948 gevestigd in Jeruzalem en het is met grote tegenzin dat Nederland het besluit tot verplaatsing heeft genomen: het kabinet Van Agt kon niet anders. Het was een onvermij delijke beslissing. Drie elementen hebben een rol gespeeld bij de overwegin gen. Daar was allereerst het betreurenswaardige besluit van het Israëlische parlement om oostelijk Jeruzalem door Is raël in 1967 bezet na de zesdaagse oorlog nu ook formeel- juridisch te annexeren. Een politieke blunder van de eerste orde, waar een al even provocerend besluit van de Israëli sche premier Begin aan vooraf was gegaan om ziin regerings zetel te verplaatsen van Tel Aviv naar Jeruzalem. Daarop volgde een regelrechte chantage van de Arabische landen, die onder dreiging van zware economische sancties ons land hebben gesommeerd onze ambassade te verplaatsen. En ver volgens riep de Veiligheidsraad Nederland en alle overige betrokken landen op de ambassades uit Jeruzalem terug te trekken. HOE redelijk het advies van de Veilgheidsraad was blijkt wel uit het feit dat Amerika Israel's machtigste politieke vriend aanvaarding ervan niet door een veto heeft ver hinderd. Met de verkiezingen in het verschiet moet dat geen eenvoudige beslissing voor president Carter zijn geweest Een beroep van Arabische zijde alle diplomatieke vestigin gen uit Jeruzalem terug te trekken zou derhalve even rede lijk zijn geweest. Dat beroep had desnoods krachtig mogen zijn, maar het is onaanvaardbaar dat het gepaard ging met regelrechte chantage. WELKE van de drie elementen in deze zaak heeft Neder land er nu toe bewogen de ambassade te verplaatsen? Een combinatie van de drie, met als overheersend element de uit spraak van de Veiligheidsraad? De houding van het kabinet heeft veeleer de indruk gewekt dat de Arabische chantage de doorslag heeft gegeven en ons land eieren voor zijn geld heeft doen kiezen. HET is van groot belang dat die indruk wordt weggenomen. Uit principiële overwegingen en uit praktische, want wie zich één maal laat chanteren kan erop rekenen steeds weer opnieuw gechanteerd te worden. Het kamerdebat van mor gen biedt de mogelijkheid ook aan minister Van der Klaauw een juist beeld te geven van het Nederlandse be sluit. Daarbij kan duidelijk worden gesteld dat de provoce rende besluiten van het Israëlische parlement en premier Begin niet zonder internationale gevolgen konden blijven. En in het kamerdebat kunnen bovendien de gevoelens van vriendschap met het Israëlische volk rog eens worden on derstreept evenals het standpunt, dat het bestaansrecht van de staat Israël onaantastbaar is. Wageningse studenten in „Pipowagens" WAGENINGEN Zelfs „Pipowagens" heeft het bestuur van de Wageningse landbouwhogeschool gehuurd om de woning nood onder eerstejaarsstudenten in die plaats tijdelijk op te hef fen. Aan het begin van het studiejaar hadden een kleine drie honderd studenten nog geen kamer. De hogeschool heeft ook tijdelijk kamers gevonden in een voor malig verpleegstersflat in Ede, in een vroeger ziekenhuis in Wa- geningen en in een oude opslagloods. in de nacht zesenveertig milli meter gevallen. Weersgesteldheid wan gisteren PLAATSELIJK MIST DE BILT - Voor morgen wordt droog en vrij zonnig weer verwacht, maar in de nacht .vooral in het zuiden van het land gevormde mistgebie- den, kunnen zich 's ochtends plaatselijk enkele uren hand haven. Pas tegen of in de avond komt van het westen uit meer bewolking, die sa menhangt met een weinig ac tief oceaanfront opzetten. De middagtemperatuur kan opnieuw 23 graden worden. De genoemde mistgebieden ontstaan in uit Frankrijk aan gevoerde vochtige lucht, de begrenzing lag woensdagoch tend over het zuiden van Ne derland. In Brabant en in Zee land kwam op sommige plaat sen dichte mist voor. In Frankrijk waren nogal wat buien, de actiefste bevonden zich in de Rhone-vallei, waar twintig tot dertig millimeter neerslag werd gemeten, de meeste regen werd vanmorgen uit Toulouse gemeld, daar was De Bill onbew. Eelde onbew. Eindhoven mist Den Helder onbew. Luchth. R'dam onbew. Twente onbew. Z.-Limburg onbew. Helsinki Innsbruck Klagen turl Kopenhagen Luxemburg Las Paimas Tel Aviv

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13