arder optreden ,mn politie tegen etsendiefstal £cid4c<3omont Dijkman weigert nieuw gesprek met KYP-top m Universiteiten verliezen 1000 arbeidsplaatsen NLAND \ND ilh ippei ^obot regeert met ^jen vuist 12^; Fatale inhaalmanoeuvre Begroting rond „ZAAK OP SPITS DRIJVEN ONAANVAARDBAAR" gustus LEIDSE COURANT DINSDAG 26 AUGUSTUS 1980 PAGINA 9 20660 ECHT De politie wil de •king mi*»1.^ter aanpakken. Meer amonrf' het uitdelen v*n enkele zenden pasjes waarop de sporing van de fiets vitale aan vermeld, het scherper ,n de justitie en het aanspo- publiek om meer aangifte zorgvuldiger met hun rij- springen. Dat zijn de voor- «teren door de politie in Ba- representeerde maatregelen ie die ha: ederland i iEMI' landse steden, de districten Utrecht, Breda en Middelburg) heeft Aan de actie werkt ook de rijkspolitie van het district Den Haag mee. Fietsendiefstal, behorend tot de kleine misdaad, is een soort nationale plaag. In '78 werden er in ons land een half miljoen fietsen gestolen ter waarde van ongeveer 180 miljoen gulden. Volgens de politie doet momenteel de helft van de benadeel den al niet eens meer aangifte van de diefstal. Veertig procent van hen onder neemt niets, omdat ze vinden dat hun fiets het niet meer waard is en nog eens veertig procent doet niets omdat ze vin den dat de politie er toch niets aan kan doen. Politiewoordvoerders beamen dat de Ster ke Arm vaak machteloos staat, „maar we kunnen ook geen wonderen verrichten, omdat veel mensen niet eens merk of kleur, laat staan het framenummer van hun fiets kennen. Ga er dan maar eens aan staan". Bovendien komt de politie door personeelgebrek vaak niet of nauwe lijks aan de bestrijding van de kleine mis daad toe. ig zulli imen ^rs van de robot in onze samenleving voltrekt zich n. GRjlgens het schema, dat de schrijver George Orwell S tussi jaren geleden in zijn huiveringwekkend „1984" al uit de doeken heeft gedaan. Met m trekken computers en chips steeds meer en werkplaatsen binnen om zacht zoemend op "■■■^ndelijke wijze de taak van vele tienduizenden te nemen. Achter opengesperde, dode )gen trilt de pupil van een wijzer; op kale lofden glanst de hittebestendige verf. tt heeft lak aan alles. Lak aan zijn borst, die niet ir zwoegt, lak ook op de plaats, waar zijn hart zou zitten. Achter zijn huid krloeien honderden draden lig gekookte spaghetti; zijn bloed is verdampt tot ■die rusteloos door zijn lijf jaagt en met "nde krampbewegingen de gedachten ventileert, tierige stromannen In zijn tors hebben geperst, t is een vlijtige leerling, die alleen de moed als onverhoopt de stoppen doorslaan. Zolang dat teurt spuwt hij de glanzende vruchten van de er kennis met strakke regelmaat in eigentijdse oors. En geen moment krijgt hij daarbij de «taanbare aanvechting om zijn handen te gaan in het fonteintje op het herentoilet en en passant iretje te paffen. En dat niet, omdat hij geen heeft, maar omdat hij niet beter weet. Hij is de ïstaalde oerwoudman, die slechts de tam-tam van age verstaat. nog zag ik er één in vol bedrijf achter de glazen een hal, die deel uitmaakt van een gigantisch waar olie wordt omgeschoold tot plastic kaften loofschriften en krimpvrije stof, waaruit modieuze ponnen worden geknipt. Deze robot stond tegen len muur, roerloos en zonder vrees als een soldaat vóór een vuurpeloton. Overvloedig was dat hem omspoelde. Het was tuberculose-wit als peratie-zaal of in een laboratorium, waarin in door microscopen het gedrag van een watervlo en. Overal, tot in de verre uithoeken aan de tyranniseerde het licht de ruimte, waarin drie achter schakelpanelen lopers leken, die reeds tegenstander van het schaakbord zijn geveegd, zwegen ze ook maar wijselijk en lieten ze de temend het woord doen. Bijen in augustus, een fascinerend gebeuren, dat mij dan ook i boeide. Na tien minuten drukte één van de op een glinsterende knop en daarna liep hij ht de hal uit en stak hij op het grasveld tegenover een pijp op. De robot keek discreet toe als een lie lang genoeg bij gegoede families heeft oediend iten, hoe het hoort. Onverstoorbaar bleef hij sen het voedsel vermalen, dat hem was verstrekt, lemaal van een verloren generatie, achter het hek ademloos toekeek, schoot mij st verhaal te" binnen, dat een vriend mij ien toefluisterde. Hij had zich geabonneerd op inommeerd tijdschrift, dat al enige jaren door een ladministreerd wordt. Tien dagen, nadat hij het vartaai had betaald, kreeg hij twee exemplaren in die volkomen identiek waren. Hij vermoedde, dat ergissing was gemaakt en wachtte dan ook inige achterdocht de volgende zending af. Hij nam voetstoots aan, dat de uitgever het abuis s ook had gelokaliseerd en passende elen had genomen om verder onnodige pilling te voorkomen. erop lagen er weer twee tijdschriften op zijn Hij belde daarop naar de klantenservice en i juffrouw met een bronzulver stemgeluid aan de beloofde, dat de zaak grondig zou worden cht. er na werden er weer twee tijdschriften bij hem Dezelfde dag schreef hij een brief op poten, lij in enkele pittige volzinnen uitlegde, dat hij >rijs stelde op één exemplaar van het tijdschrift en r. voor paste om te betalen voor een dubbel ar, dat hij niet begeerde, agen later lagen er weer twee exemplaren van het Ft in zijn bus. De robot was dus kennelijk niet van capituleren en gaf hem goed partij. J daarna een koelbloedige strijd op leven en robot gaf het gewonnen terrein niet meer prijs ite het bruggehoofd, dat hij met de toezending van Ischriften had opgeworpen, niet voetstoots te £n. Met het lood in zijn schoenen ging mijn vriend dag naar zijn portaal om de post te halen, an de trap zag hij in het wak beneden dan al die ichuwelijk gelijkvormige bladen liggen. .evende week schreef hij een brief, waarin hij zijn Inent opzegde. Het ging hem danig aan het hart, uit, want het was op zich een prima tijdschrift, ij veel opstak, dat hem ook in zijn werk van pas ,Maar helaas", schreef hij, „laat u mij geen andere lagen later lagen er drie tijdschriften In zijn bus. j van plan om een snipperdag te nemen en naar lam te reizen, waar het tijdschrift wordt ren. Bnk je?", vroeg hij mij, „als ik die robot op een wijze uitleg, hoe de vork in de steel zit, zal hij toch *°9an, dat ie goed fout zit." rterhet hem hopen. Achtmaanden voor weddenschap ALMELO De recht- bank in Almelo heeft vanmorgen een 21-jarige man uit Almelo voor diefstal van 40.000 gul den veroordeeld tot acht maanden gevangenis straf. De veroordeelde beweert dat hij het geld met een weddenschap heeft gewonnen. Op 9 mei van dit jaar zou hij in een café met een dronken bezoeker heb ben gewed dat deze geen 50.000 gulden in contan ten kon laten zien. Toen de man 40.000 gulden had uitgeteld heeft zijn uitdager het geld bij el kaar gegrist en is wegge gaan. Het geld is sinds dien spoorloos. Volgens de rechtbank is van een weddenschap geen spra ke geweest. Burgers dierenpark heeft interesse Wasbeertje zet kippenhok op stelten ARNHEM - Burgers Die- renpark in Arnhem wil graag het gisteren op de Ve- luwe gevangen wasbeertje hebben. In dit dierenpark heeft men namelijk een on volledig wasberengezinntje (een moeder met twee jon gen) en met het bewuste beertje zouden de jongen weer een vader hebben. Het wasbeertie zette gisteren het kippenhok van de paters Salesianen van Don Bosco in Assel op stelten. Tot nu toe is niet bekend wie de eigenaar is. Komt deze niet opdagen, dan is de kans groot dat net dier naar Arnhem gaat. Volgens de bioloog van Burgers Dieren park zou het wasbeertje het ei gendom kunnen zijn van een in Duitsland gelegerde Ameri kaan. Bij de Amerikaanse mi litairen zijn wasbeertjes als huisdier erg populair. Regel matig ontsnappen de diertjes echter en het is al vaker ge beurd dat zij de Nederlandse grens overstaken en hun heil zochten in de bossen. Op de weg tussen Capelle en Rotterdam heeft zich gisteren een dodelijk ongeluk voorgedaan, toen een bus en een personenauto bij een inhaalmanoeuvre van de laatste, frontaal op elkaar inre den. De bestuurder van de personenwagen werd zwaar gewond, een mede-inzitende kwam om het leven. Klasseonderwijzer moet muziekles (kunnen) geven DEN HAAG De muziekles in het basisonderwijs zou verzorgd moeten worden door de onderwijzerfes) alleen en niet door ae klasseleerkracht en een gespecialiseerde leerkracht samen. Het past dan beter in de school en de klas. Dit is het uitgangspunt van het discussiestuk en het modelleer plan dat de Stichting Leerplanontwikkeling (SLO) in Enschede heeft uitgegeven. De SLO gaat het leerplan op een aantal kleu ter- en lagere scholen uitproberen. Daarbij zullen muziekscholen en onderwijsbegeleidingsdiensten worden ingeschakeld. MINSTENS 100 MILJOEN INLEVEREN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Pais heeft de uni versiteiten en hogescholen laten weten dat zij volgend jaar op zo'n honderd miljoen minder moeten rekenen. 75 miljoen daarvan zal in de personele sfeer moeten worden be zuinigd. Als gevolg daarvan zouden volgend jaar zeker duizend arbeidsplaatsen verloren gaan, waarbij niet is uitgesloten dat er bij verscheidene instellingen gedwongen onts lagen moeten vallen. Minister Pais houdt het zelf op een verlies van 750 arbeidsplaatsen, omdat de 7,5 miljoen die de Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk On derzoek (ZWO) krijgt voor extra projecten weer ongeveer 150 nieuwe arbeidsplaatsen creëert Waar die zullen komen is echter nog geheel on duidelijk. Daarnaast gaat het bij 100 arbeids plaatsen om verschuiving van banen binnen de instellingen zelf. Een woordvoerder van het ministerie kon nog niet zeggen of deze honderd miljoen voldoende zal zijn om de totale ombuiging op het onder wijsbudget rond te krijgen. Pais zou aanvanke lijk 600 miljoen moeten inleveren. Het is niet uitgesloten dat nog eens ongeveer 50 miljoen in het wetenschappelijk onderwijs moeten worden omgebogen via bezuinigingen op apparatuur, minder reizen naar congressen en een strakker promotiebeleid. AAN de overeenstemming, die het kabinet-Van Agt gistera vond op het nippertje heeft bereikt over de begroting voor het volgend jaar, is binnen de regering een langdurige wor steling vooraf gegaan. Niemand hoeft zich daarover te verba zen. Tal van economische problemen, die voor verreweg het grootste deel niet aan dit kabinet verweten kunnen worden, hebben het maken van een redelijk sluitende begroting be moeilijkt. Dat het kabinet zo lang over het karwei heeft ge daan wijst dus zeker niet op een gemis aan kwaliteit binnen deze regeringsploeg. Het zegt wel veel over de hachelijke economische situatie waarin ons land in toenemende mate geraakt. Een van de overwegingen, die tijdens de kabinetsworstel- ling is uitgelekt, was het voornemen om via een loonmaatre gel de vakantietoeslag ernstig te bekorten. Dat zou een alge meen matigende invloed hebben, maar het zou eveneens aanzienlijk op de rijksbegroting schelen, omdat een dergelij ke korting ook doorwerkt in de ambtenarensalarissen en in de uitkeringen. Het is dus wel begrijpelijk dat dit plan uit louter cijfermatige overwegingen in kabinetskringen is over wogen. Sterker nog, matigende maatregelen als deze zullen volgend jaar nodig zijn om de touwtjes aan elkaar te knopen. MAAR toch zou hét ons verbazen indien de nu bereikte overeenstemming zou voorzien in een matiging, die het kabi net op deze wijze zou hopen af te dwingen. Een loonmaatre gel zonder meer is een bedenkelijke zaak. Die zou volledig voorbij gaan aan een hoopvolle ontwikkeling, die zich de laatste weken voltrekt in de standpunten van werknemers en werkgevers. Uitlatingen van Industriebond-voorzitter Arie Groenevelt en NCW-voorzitter Eijkelenburg hebben dat onderstreept. Ook in die kampen dringt het besef door dat Nederland economisch slechts uit het slop is te halen met een sterke matiging van de koopkracht, wellicht zelfs met een minlijn voor iedereen voor meerdere jaren. Een belangrijke ontwikkeling. Op iets langere termijn kan een matigend of zelfs inleverend programma immers slechts succes hebben, indien de daarbij betrokken belangengroepe ringen zo'n programma mede ondersteunen. Op voorhand afkondigen van een loonmaatregel met volledig voorbijgaan van de sociale partners zou de prille ontwikkeling van een naar elkaar groeien van werknemers en werkgevers volledig frusteren en de tegenwind, die Groenevelt nu al binnen ei gen gelederen ondervindt, snel doen aanwakkeren. In dat licht moet geen loondictaat worden verwacht, hooguit een loonmaatregel-op-termijn of een op zichzelf weinig aantrek kelijke maatregel als lastenverzwaring. Dan is er een kans op succes, want in steeds bredere kringen realiseert men zich, dat een diep ingrijpend matigingsbeleid absoluut noodzake lijk is. Wintermode op zonnige Dam Allerwegen barsten de shows van wintermode los. Op de Dam in Amsterdam poseerden de mannequins met de nieuwe C A-col lectie. Op de foto linksbo ven links een aan beide zij den draagbare „bodywar mer" met een jacquard trui en fluwelen broek. De buurvrouw is gekleed in een grofgebreide jacquard trui met eskimorok. Daar- naast een gewatteerd, ge ruit Jack met rits-broek, en dan een lammy coat met capuchon en pompoenen met daaronder een jac quard gebreide jurk. De laatste mannequin draagt een Jacquard trui en een fluwelen stippeltjesbroek. Het vijftal draagt dikge- breide maillots, platte suè- de franjeslaarzen en pom poenen op mutsen, sjaals en hoofdbanden. Op de foto daaronder twee jongemannen in de „colle ge-look"; gestreepte po loshirts, met daarover mouwloze vesten van aan- geruwde katoen, en gerui te broeken. Deze „look" 13 pas compleet met alpino's, stropdassen en geruite sjaals. De kinderen op de rechter- foto dragen warme kunst stofjacks met imitatiebont in de eskimo-look. (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT Het CDA-Tweede Ka merlid Stef Dijkman (KVP) heeft gis* termiddag, na een gesprek met het da gelijks bestuur van de KVP over zijn houding tijdens het olieboycot-debat van eind juni, geweigerd nogmaals met bet bestuur om de tafel te gaan zitten. „Ik heb uitvoerig duidelijk gemaakt, waarom ik als enige KVP'er vóór de motie van wantrouwen tegen het kabi net-Van Agt heb gestemd. Men moet dit maar accepteren en nu een punt achter deze kwestie zetten. Er zijn in de politiek wel belangrijker dingen te doen. Ik wens me niet op sleeptouw te laten nemen", aldus Dijkman na af loop van bet gesprek- Zoals eerder gemeld had Dijkman na het Kamerdebat over het al dan niet instellen van een olieboycot tegen Zuid-Afrika tot twee maal toe een brief van KVP-secreta- ris Yan der Top ontvangen met het ver zoek, verantwoording aan het dagelijks beduur af te leggen over zijn stemgedrag. Van der Top dreigde in die brieven zelfs met disciplinaire maatregelen. Dijkman wilde niet op deze verzoeken (die volgens hem zouden leiden tot een soort verhoor) ingaan. Hij wees daarbij onder meer op zijn eigen verantwoordelijkheid als politi cus en op de ruimte die het CDA-pro- gramma en het regeerakkoord hem bo den. Hij werd daarin gesteund door onder meer ARP-voorzitter Hans de Boer en oud-CDA-fractieleider Aantjes. Wel toonde Dijkman zich bereid tot een open gesprek over de kwestie rond de «olieboycot. Toen dit gesprek gisteren in Utrecht werd gehouden (met zeven van de tien leden van het dagelijks bestuurvan de KVP) bleven er volgens voorzitter Van Zeil nog steeds enkele vragen open. Een verzoek om een tweede gesprek werd door Dijkman echter van de hand gewe zen. Van Zeil hierover: „Ik betreur dat zeer, want ik vind dat alle leden van het dagelijks bestuur, het recht hebben, volle dige opening van zaken van Dijkman te krijgen. Enkele bestuursleden willen bij voorbeeld nog een nadere verklaring van Dijkman over het interview dat hij on langs aan de IKON-radio heeft gegeven. Daarin heeft hij zich tegenover het partij bestuur nogal hard opgesteld. We hopen dat we Dijkman alsnog kunnen bewegen tot een nader gesprek". De KVP-voorzitter zei dat het dagelijks bestuur zich zo snel mogelijk verder zal 'beraden op de vraag hoe de kwestie-Dijk man afgewikkeld moet worden. „Waar schijnlijk komt er nog deze week een ex tra vergadering van het dagelijks bestuur. Daarna moet dit over de kwestie verant woording afleggen aan het partijbestuur", zei Van Zeil. Hij benadrukte, dat het ge sprek met Dijkman in een vrienschappe- lijke sfeer is verlopen. Tot zijn voldoening kreeg Dijkman van Van Zeil te horen, dat de brieven van KVP-secretaris Van der Top als niet geschreven moeten worden beschouwd. Dijkman: „Nu moet een partij met zo'n lange traditie als de KVP ook nog de souplesse kunnen opbrengen, een streep onder de hele zaak te zetten. Het is voor mij onaanvaardbaar als deze affaire op de spits woedt gedreven". DE BILT (KNMI) - Een hoge- drukgebied, dat gisteren en vandaag voor zon zorgde, is naar het oosten getrokken en lag vanochtend boven Tsje- cho-Slowakije. In het komen de etmaal koerst het verder weg naar het oostzuidoosten en maakt de weg vrij voor een storing in Noord-Frankrijk. Deze storing is de scheiding tussen droge lucht in het noor den en vochtige lucht in het zuiden. De bijbehorende be wolking was vandaag op de meeste plaatsen dun, zodat de zon er goed doorhéén kon schijnen, maar na midder nacht zal de bewolking vooral ten zuiden van de grote rivie ren zijn toegenomen. Daar kan dan mogelijk een bui voorko men. In het noorden van het land valt het weer' waarschijn lijk mee en daar is de kans op perioden met zon het grootst. De middagtemperatuur wordt omstreeks 21 graden. Gebie den, waarin de temperatuur in de middag tot 20 graden of meer kan oplopen, liggen ten zuiden van de lijn Noorci- -Schotland, Noord-Nederland, Hongarije en Zuid-Polen. Vooruitzichten voor donder dag: Perioden met zon, moge lijk een bui en middagtempe ratuur omstreeks 21 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor donderdag: Aantal uren zon: 3 tot 10. Min.temp.: omstreeks 13 gra den. Max.temp.: omstreeks 21 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 50 procent. Weersgesteldheid van gisteren Amsterdam Deelen Eelde Den Helder Luchth. R'dam Vllsslngen Aberdeen Barcelona Bordeaux Frankfort Helsinki Innsbrück Klagenfurt Kopenhagen regenbul l.bew. Stockholm Casablanca

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9