ns-eri maan d lang op z'n Japans hee drinken in Volkenkunde Oud-gediende van de NEM kreeg ouwe trouwe Corrie als uitgeleide ichting 'Eigen Kamer' wil woning- >od onder studenten oplossen ~N VOOR 200 APPARTEMENTEN IN LEEGSTAANDE WOLFABRIEK LANGEGRACHT LEIDSE COURANT a//#i 1 VOLKENKUNDE" VERWELKOMT25.000-STEBEZOEKER 'ne"nteJ00ste en 25.000-en- aand md'e bezoeker van deze ee Bredase meisjes akten gistermiddag compleet verraste ruk, toen ze aan hun dgang over de toonstelling „Bazaar - rktsteden in Noord- (hanistan" in het tsmuseum voor kenkunde aan de dse Steenstraat den beginnen, maar r een moment •ndelijk doch beslist jrschote^ weerhouden «"wonfe do°r de denken ggeleerde :unstig èeumdirecteur zelf. >orschowordat jullie verder an de vqli wil ik je :erne e«jecjelen dat jullie de """"bèjOO: ^te Stichtiiositie zijn zei prof. en op dP.H.Pott, die in i zit te «elschap was van drs. •lof J.Munneke, de SticlterVator van de Hing Islamitisch •ningen luurgebied en Afrika voor Inrichter van de 13 typete show, en mr. éénpepald S. van der C: é^aten, voorlichter Kr he' rijksmuseum lie het nme' een prikkende rdeningger de gelukkigeb in hl aangewezen. „Jij imde Snt nummer 25.000", anitair^r. Harald tegen de e to 'ariee imte en >n wasieneumleerlinSe n zijn :ie-Louise Braat, „en c.i was jij nummer ngen opioi", tegen 13-jarige hikken jne Braatt zusje van ^^""Jie-Louise en ook van het dag l sdase Newman- hoeve" ege. tellen, r sta je dan als een paar loze eumbezoekstertjes, in of j0 gezelschap van wat ndinnen en ouders. rrpCtfaar een dagje in Leiden, dg trein. En op de ieumkaart, die iedere >lier dient te bezitten, den ze Volkenkunde Vikt, „omdat dat een menteiije groot museum was", t de reSens Marie-Louise. Van het pavfghaanse bazaar hadden lopig ben nog geen benul wordeiid; dat ging eigenlijk self, toen ze voor de det van de verrassend n comnntiek gekopieerde is, ktstraten stonden. H. laar met de neus in de de rr en dat voor mentenedames die zichzelf niet )0.000,-laid zien als met eeumloopsters. Marie- .000,se kreeg van Een tnschapper Pott het boek »emeen») „Wonderen der psheid", een echt lenkundeboek, en zusje dne ontving (om de et het ende 25.000 bezoekers iële pcte moedigen) een geen Hop met brochures over g extraenkunde. De Om Ihorende vriendinnetjes 'meenten niet in de hologische kou staan en hun waren er ljoen gvplaten aangaande de /ïeerbuar (desnoods weg te isieledenken aan broertjes of uiterstidjes). „Geluk ermee", maxii :ht te r es ta u Prof dr P.H. Pott (rechts) haalt de 25000-ste bezoeker binnen. Geheel links Marie- Louise Braat, naast haar zusje Sabine. zo eindigde dr. Pott, die duidelijk* liever omgaat met hypothesen en afgeronde feiten, zijn kort betoog; „dit is een buitenkansje; jullie hebben geluk gehad. Het boek gaat over een gezellig onderwerp". Volgens drs. Munneke, is het behalen van 25.000 bezoekers aan een speciale tentoonstelling binnen „Volkenkunde" in nog geen zeven maanden tijd nogal opmerkelijk. „We gaan met deze bazaar-expositie door tot 4 januari volgend jaar; er kan dus nog meer bij. In '70 hadden we hier een tentoonstelling over Groenland, die trok in een iets langere periode dan zeven maanden 26.000 belangstellenden. Een topper was de tentoonstelling „Indianen en bleekgezichten", in '64. Daar kwamen 36.000 mensen op af". Een redelijke conclusie is dus, dat „Bazaar, marktsteden in Noord- Afganistan" (die positief het getij mee heeft, omdat het land van herkomst negatief te lijden heeft) nog aardig wat interesse zal weten op te wekken alvorens de zaak gesloten wordt. Overigens had drs. Munneke recentelijk gehoord, dat in het betrokken noordafghaanse gebied dat hij na enkele verzamelreizen goed heeft leren kennen ook het hardnekkige verzet tegen de sowjet-invasie gaande blijft. „En een Afghaan zal zich blijven verzetten tegen alles dat tegen zijn levenspatroon ingaat. Dat kan heel erg lang doorgaan... Ik hoop, dat de Russen eruit gesmeten worden." Japans Los van dit alles en van nog verder uit de buurt, komt volgende maand een Japans item naar het Leidse „Volkenkunde". Vanaf 12 september tot 26 september komen twintig Japanse leerlingen van de traditionele thee-school Kabori Enshu (omtrent Tokio) in de aula demonstraties verzorgen van een hyperbeschaafde thee- ceremoniekunst, zoals die alleen maar in Nippon mogelijk is. En een kimono show; die komt er ook nog. Na 26 september tot 13 oktober, als de Japanse thee begaafden weer van het volkenkundig toneel verdwenen zullen zijn, resteert nog een tentoonstelling in foto's over de thee-ceremoniekunst. En wat nog zwaarder geldt: er blijft in Leiden, in de tuin van „Volkenkunde", permanent een origineel traditioneel theehuis staan. Dat „vertilbare" huis wordt opgetrokken vlakbij een vijvertje; de meest ideale combinatie die er bestaat. Het gaat om een Japanse aanbieding, met die thee- demonstratie en -huis. Na inspanningen van de directeur-generaal van CRM in Japan. In Japan dacht men: je moet uiteindelijk anders met thee kunnen omgaan dan de Europese supermarkten hun klandizie voorschotelen. Inrichter van deze maand Japanse thee- ceremoniekunst- demonstratie-tentoonstelling is Japan-kenner drs. (bijna dr.) Willem van Gulik, zoon van de auteur van de Rechter Tie-verhalen en conservator van „Japan" aan „Volkenkunde". Vakwerk weer van Van Gulik: in „no time" een expositie op poten zetten. Althans, dit vertelde me mr. Harald, al voorlichtend. U kunt zich afvragen: wat mot dat nou, met die thee Wel, het gaat er in beschaafd Japan (dat weer veel en veel groter is dan beschaafd Nederland) met de groene thee heel bijzonder aan toe. Ik neem onmiddellijk aan, dat nagenoeg niemand uwer het de zonen der Rijzende Zon zal nadoen. U zult het in die periode van 12 tot 26 september zelf kunnen beamen; tweemaal per dag en wel dagelijks. Ik heb me er het één en ander over laten vertellen. Zo is het doel van de theeceremonie (ofwel Chanoyu) niet uitsluitend wat is uitsluitend het drinken van groene thee. „Het is tevens het streven om tijdens het ritueel tot een individuele harmonie en esthetisch besef te geraken door middel (gelukkig niet middels, T.P.) van het zo hoog gewaardeerde geestelijk contact tussen gastheer, mogelijk gastvrouw, en gast". Wat lees ik verder Dat het met die thee allemaal begon in India, mogelijk al ter verkwikking van Boeddha, en in Birma en verder via China en Korea naar Japan, waar in 1191 de thee in handen van een priester kwam. Met thee bleef men wakker tijdens de meditatieoefeningen in de tempel en de geest kwam erbij tot rust Thee was ook een geheim middel om het leven te verlengen, althans dat van de aristocratie, ofschoon het gewas allengs doordrong tot het volk. Tegenwoordig hebben we (wat heet „we") de thee eigen stijl, op basis van godsdienstig en zedelijk gedrag, waarbij gedragsleer en schoonheid in hoog aanzien staan. Het ging van vervolmaking tot vervolmaking. En dat laten nu straks onze Japanse thee- leerlingen ook zien. Het gaat niet om goud- of zilvermerk, en ook de Britse mengers van allerhande theevreugd komen er niet aan te pas. Het is iets..., nou ja, het is iets. Van eeuw tot eeuw ging de thee van kom tot kom. Laten we de slotcompositie in hemelsnaam maar even samenvatten, anders is het eind zoek, want de thee gaat van generatie tot generatie, zoals we een dergelijke voortgang ook kunnen aantreffen in het Magnificat, al ging het daar niet om thee. Laten we ons bepalen tot „het drinken van thee", zoals men het in Stadskanaal tot en met Vierhouten nooit zal doen; maar ook lieden in Velsen-Noord en in Ubach- over-Worms zouden het kunnen proberen. En dan hoeven ze niet eens naar Leiden te komen om de demonstraties mee te maken. In het kort komt het uiteindelijk hier op neer, dat men zich als gastheer, als de thee wordt opgediend, tegenover de gast verontschuldigt voor het feit dat u eerst drinkt, met de woorden „Staat u mij toe als eerste te drinken". Neem dan de theekom in uw rechterhand en plaats deze op de linker handpalm. Breng de theekom tot op ooghoogte en maak een lichte buiging en behoudt het evenwicht (maar dat zal slechts het geval zijn, wanneer men eerder in de tijd zich heeft overgegeven aan een andere ceremonie; ik bedoel maar, als de procenten zijn gaan tellen). In een vluchtige volgorde verder: laat de kom weer zakken tot borsthoogte, daarna zijn er draaiingen in allerlei graden rechtsom. De reden waarom de kom wordt gedraaid, is het voorkomen dat er wordt gedronken van de rand die in eerste instantie voor u werd geplaatst, aangezien deze zijde van de kom door de gastheer als uitzonderlijk mooi wordt beschouwd. En derhalve hoopt de gastheer dat zijn gast ook dezelfde waardering kan opbrengen. Het is van belang om er zeker van te zijn, dat de kant die oorspronkeliik naar u was toegekeerd, zich nu in een positie bevindt evenwijdig met uw linkerzijde. Neem dan een teugje en geef commentaar op de goede smaak met de woorden: „Dit smaakt werkelijk goed". Toch een beetje Engels, en bijna een understatement, want die Britten zouden er nog veel mooiers van maken, of al prijzend aanduiden, dat het een stuk beter zou kunnen. Maar goed, op deze manier geeft u uiting aan uw waardering jegens de gastheer voor het maken van uitstekende thee. Drink in hemelsnaam daarna de thee op in enkele kleine slokjes, maar zet de theekom niet neer op de mat alvorens u geheel hebt uitgedronken. Als je de thee namelijk in de kom laat staan, koelt ze af en wordt minder smakelijk. En de gastheer zou kunnen denken, dat de smaak van zijn thee onbevredigend is. Na de laatste dronk veegt u de rand van de kom lucntig af met de toppen van uw rechterduim en wijsvinger. Neem dan de kom in ogenschouw en spreek uw waardering uit over de vorm. Doe dit min of meer overdreven en zet dan de kom neer op de tatami mat Daarna kan u nauwelijks meer iets gebeuren. Of het moeten de schuldeisers zijn, de belastingtellers en de periodiekenophalers. Daar helpt geen theeceremonie tegen. Als de rust na de laatste beweging niet gestabiliseerd zou zijn, dan zou ik het, als vluchtige theecursist maar opgeven. Kom evenwel naar Leiden, naar „Volkenkunde", en steek er wat van op. En dan heb je altijd nog lui die zeggen: thee daar lust ik tabak van Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Eind vorige week nam 62-jarige HCG-er S.W. Buis (voorheen medewerker van de NEM in Leiden), als VUT-profiterende, afscheid van zijn werkkring. Hij was planner, laatstelijk, en ging voortijdig krachtens de nieuwe mogelijkheid de laan uit. Maar zijn afscheid werd onvergetelijk. Heer Buis was al een jaar of zes, zeven, gewend om zijn vakantie trekkend door te brengen in Overijssel. Daartoe maakte hij gebruik van epn Overijssels pa d, een hengst, tegennatuurlijk Corrie geheten, en een huifkar. Daarmee trok hij met z'n hebben en houwen de Overijsselse provincie door. Steeds maar weer met Corrie, die z'n baas telkenjare voor een paar weken helemaal doorkreeg. Eén en ander kwam ter ore van de Leidse collega's, die deswegen de idee kregen om good old S. W. Buis bij zijn heengaan uit te luiden in z'n eigen stijl. Eind vorige week was het zover. Men schetse Buis' verbazing en diepe ontroering... Laat ik het maar doen, want die schetsers van dit of nog wat komen zelden aan bod. Wie schetste derhalve Buis' verbazing Goed; welhaast niemand. Maar volgens telefonische inlichtingen kreeg ik toch te horen, dat gepensioneerde Buis, in het bijzijn van vrouw, meer dan beduusd was met die onvergetelijke verrassing van z'n NEM-medebroeders. Men had, na enige voorbereiding, paard Corrie uit Overijssel doen overkomen. Daar stond Corrie opeens: oog in oog met uitgediende Buis, die meer dan ontroerd het gehele hoofd van Corrie omarmde en koesterde en uitnodigde voor het slotfestival. Er was een huifkar opgetrommeld uit het Haarlemse en daarmee ging het in volle galop aan op Buis' thuisadres, aan de Merelstraat in de perifere Leidse Vogelwijk. Bitterzoete tranen van dankbaarheid, en in de huifkar opgepakt de leden van de Leidse boerenkapel „De Doordouwers". Een alleraardigst uitgeleide van een aloude lassende medewerker. En wat Buis nou het meest onder de indruk bracht was, dat Corrie hem weer meteen herkende. Dit blijft een verbintenis tot in lengte van jaren. De heer Buis, ontroerd door de onverwachte komst van viervoeter Corrie. Een bijdrage leveren aan het op- in de leegstand en de woningnood studenten. Dat is de doelstelling nlangs in Leiden opgerichte Stich- aieuw<n Kamer. De stichting wil panden i om de kamers tegen prijzen van 30.000 gulden aan studenten te ver- l en woningnood zijn twee 1 Ippen die echter ook in een stad ah afschiel makkelijk naast elkaar kunnen be heer D. Van Leenen is voorzitter van ng Eigen Kamer (S.E.K.) die beide wil aanpakken: „Het één is het ge- -ïet ander. Vroeger wilde men nog wel juis kopen om de kamers te verhuren igzoekenden. Met de ingestortte wo- -t is dat nu niet interessant meer. Wij :hter een manier te hebben gevonden leide problemen een oplossing biedt". ren «gei ]en /tlf f I Wn is in opzet vrij simpel. De SEK koopt om vervolgens de kamers te laten tot afzonderlijke leefeenheden. De het pand worden verkocht aan wo- 'nde studenten voor prijzen variërend tot 30.000 gulden. Bij de vaststelling rijs van de kamer wordt ondermeer gekeken naar de oppervlakte en op welke ver dieping de kamer ligt. Het sanitair dient ge meenschappelijk gebruikt te worden zodat het er in feite op neerkomt dat de student eigenaar wordt van een gedeelte van de woning. De wo ningzoekende heeft daarmee een onderkomen gevonden, leegstaande huizen worden weer be woond en de grote hoeveelheid woningzoeken den garandeert de eigenaar dat hij zijn kamer op vrijwel elk moment weer van de hand kan doen. De heer Van Leenen: „De stichting heeft niet meer dan een bemiddelende functie. Wij gaan op zoek naar panden en zorgen dat de aankoop en de verbouwing gefinancierd worden. Zodra het geheel klaar is doen we het weer van de hand." De stichting heeft in haar korte bestaan reeds één pand aangekocht. Het gaat om het huis aan de Lage Rijndijk 53 dat over een maand verbouwd zal zijn zodat de verkoop kan begin nen. Kopers zijn er genoeg volgens de heer Van Leenen. „Ik heb zelf een aantal mensen opge beld die in de krant een advertentie hadden ge plaatst waarin gevraagd werd om woonruimte. Zonder uitzondering reageerde iedereen posi tief". Het kopen van een kamer heeft volgens hem ook grote financiële voordelen boven het huren van een ruimte. „Wanneer de ouders van een student een kamer kopen kunnen zij de hypotheekrente van de belasting aftrekken. De werkelijke kosten van een koopkamer lig gen daarmee veel lager dan de gemiddelde huurprijs die je tegenwoordig betaald." Wolfabrieken pitaal beschikken. Volgens de heer Van Leenen zijn met bet verzekeringsbedrijf Nationale Ne derlanden al afspraken gemaakt over de finan ciering van mogelijke aankopen. Met de ge meente Leiden is nog geen contact geweest. „Wij zijn natuurlijk in zekere mate van de ge meente afhankelijk. Voor de panden die buiten de vrije vestiging vallen moet de gemeente een woonvergunning verstrekken. Daarbij zien wij ook mogelijkheden om grote bedrijfspanden te verbouwen. Ook hierbij zijn we afhankelijk van de gemeente wanneer dit gepaard moet gaan met een wijziging van het bestemmings plan." Als eerste grote pand heeft de stichting haar oog laten vallen op de wolfabrieken aan de Langegracht. Zij heeft eigenaar Zadelhof om een optie op het pand gevraagd dat vermoede lijk 3 miljoen gaat kosten. „In de fabriek kun nen we zeker 200 appartementen bouwen. Het oude fabrieksgebouw zou dan kunnen blijven staan wat toch ook veel beter is dan wanneer er een modern flatgebouw op die plaats wordt neergezet," aldus de 40-jarige voorzitter van de stichting. Volgens hem zou de verbouwing in drie maanden rond kunnen zijn. Positief bijdrage aan de stichting moeten betalen. Hier van worden gas, water en elektriciteit, onder houdskosten en administratieve kosten betaald. De heer Van Leenen sluit niet uit dat de stich ting mensen in vaste dienst moet nemen om al dat soort zaken te regelen. „Voorlopig doe ik dat allemaal zelf maar wanneer de zaak goed loopt hoop ik dat uit handen te geven. Mijn vrije tijd is ook maar beperkt." Van Leenen is leraar Engels en studeert aan de rijksuniversi teit. De stichting wil haar aktiviteiten beperken tot studenhuisvesting. De Leidse stichting studen tenhuisvesting zou inmiddels positief gerea geerd hebben op de plannen van de SEK. „Het is wel jammer dat er dan maar voor één catago- rie wat gebeurt, maar er gebeurt in ieder geval wat. Bovendien kan iedereen een soortgelijke stichting in het leven roepen om voor andere groepen woningzoekenden te bemiddelen." Ad vertenties om kopers te krijgen heeft de stich ting nog niet geplaatst. De heer Van Leenen: „We weten dat er genoeg belangstelling bestaat maar we willen rustig aan beginnen. We moe ten eerst maar eens kijken hoe het gaat". GERT VISSER LEIDEN/DEN HAAG „Daar heb ik me nou bar aan geërgerd", deelde de officier van justitie bij de Haagse po litierechter mee en dat was het feit waar een 31-jarige en 28-jarige clubwerker beiden uit Leiden zich hadden schul dig gemaakt. Zij namen een betonmolen mee die langs de straat stond en waarvan zij het vermoeden hadden, dat die voor de kraakwagen be stemd was. De officier ventileerde diens ergernis middels een eis van vierhonderd gulden boete en voorwaardelijk een week ge vangenisstraf met proeftijd van twee jaar tegen ieder van de verdachten. De rechter volgde de medede ling van verdachten dat zij geen intentie hadden om dief stal te plegen en omdat het te gendeel niet kon worden be wezen, sprak de rechter ver dachten vrij. Om voor het clubhuis geld bijeen te bren gen, gingen verdachten er re gelmatig op uit om langs de route van de kraakwagen uit te kijken naar spullen, die zij op de rommelmarkt konden verkopen. In dat verband na men verdachten een kleine betonmolen mee. Maar dit werd opgemerkt door buren die de politie waarschuwden en zo kwamen verdachten gis teren voor de rechter. Zij wilden wel toegeven wat naïef te hebben gedacht, maar VERDACHTEN VRIJGESPROKEN Betonmolen bleek niet voor de kraakwagen hadden toch in de veronder stelling verkeerd dat de beton molen een wegwerpartikel was. De officier kon zich dat niet indenken en zag er toch duidelijk diefstal in. De rech ter kon wel de ergernis van de officier begrijpen, maar vond toch onvoldoende bewijs en sprak daarom de verdachten vrij.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5