'osterbosch winnaar Leidse profronde assale overgang anglikanenfl aar r.k. kerk heeft geen evolgen voor oecumene Ook Leiden huldigt Zoetemelk Grote belangstelling voor OLTC-toernooi Opnieuw overleg Rome-Iran KORTE METTEN Moeder Teresa zeventig jaar LEIDSE COURANT DINSDAG 26 AUGUSTUS 1980 PAGINA 11 Hoewel de lelgh-ploeg van Pe- 1 st gisteravond niet gebruikelijke oor- li :rkte aan de start »1 e Leidse prof-wie- de verscheen zo ^^ken bekende na- m nla Gerrie Knetc- Henk Lubberding tan van der Velde voorat al worden nomen dat uit de gel aanwezige ren- 1 an Europa's sterk- rielerformatie de ar van de koers te- ihifn zou komen, rat ook gebeurde, rrrrijf Post-renners - 3sel dkampioen Jan Bert Oosterbosch, 3g boJ Zoetemelk, Cees iing mi en Piet van Kat- oii. ka- beheersten de tot 'n- "-tig kilometer te- ^"■^brachte koers vol- aai 97 waren betrokken nMidere uitlooppoging iMfcoven uiteindelijk JJ"9°bgische man Zoete- -ï— maar de wereld- uniakajoen bij de achter- Bert Ooster- naar voren om Graniuprematie te beves- pas b nogeli] gsuaajosch verdiende die ti ziJn achtete van h »j2Joen overigens volle- anaf de eerste meters osterbosch steeds weer ■roorste rijen te vinden, de tweede van de vijf lig" (Jan Raas) over de Bree straat en de Marktenroute voerde, bracht overigens veel renners tot vluchtpogingen. Zo gingen Oosterbosch en Smit na te zijn teruggepakt met Zoete melk, Adrie van Houwelingen, Co Moritz en Jan Aling aan de haal en waren het even later weer Zoetemelk, Wies van Dongen en Van Katwijk die een poging ondernamen. Ook zij kwamen echter niet verder dan vijftien seconden voor sprong en het wachten bleef dan ook op de beslissende sprong. Traditiegetrouw - de professionele coureurs verko pen hun vak nu eenmaal erg f;oed viel die echte klap pas n de slotfase van de koers. Acht ronden voor tijd reden Raas (in die laatste kilometers pas echt actief), Aling, Ooster bosch, Smit en Peter Gödde na een premiesprint weg uit het peloton. Het fiat van de grote groep was snel verkregen en met een binnen drie rondjes opgebouwde voorsprong van een minuut op zak wisten de vijf dat één van hen de opvol ger van de gestopte Gerben Karstens zou gaan worden. Anders gezegd: wisten Raas en Oosterbosch dat zij de prijzen moesten verdelen. al snel in dat dat onbegonnen werk was en legde zich bij de situatie neer. Met nog vier ronden te gaan kende Ooster bosch een voorsprong van twintig seconden op de vier volgers en kon slechts pech hem van zijn achtste zege af houden. Die pech bleef hem bespaard, zodat de achtervol gende vier voor de tweede plaats dienden te sprinten. Raas toonde zijn macht en bleef Smit voor. Gödde werd vierde en Aling op afstand vijfde. De Belgische sprinter Rik van Linden bleek vervol gens de snelste van het peloton in deze eindelijk weer eens sterk bezette, door sportorga- nisator Joop Riethoven geor ganiseerde, Leidse profronde. Uitslag: 1 Bert Oosterbosch, 2 Jan Raas, 3 Theo Smit, 4 Peter Gödde, 5 Jan Aling, 6 Rik van Linden, 7 Piet van Katwijk, 8 Nol Been, 9 Ad Tak, 10 Don Allan. Bert Oosterbosch geeft het tempo aan zoals hij dat gisteravond tijdens de Leidse pro fronde zo vaak deed. Strijdlustige Theo Smit zit aan zijn wiel, Joop Zoetemelk volgt eveneens. Simpel tig te rijden ronden was hij ook de man die de eerste aan val ondernam. Met Theo Smit aan zijn wiel legde Ooster bosch in die beginfase al de basis van zijn tweede overwin ning: de eerste plaats in het klassement van de vijfhonderd gulden opleverende leiders- prijs van de Leidse profronde. In Smit is dan direct de twee de man genoemd die de tien duizend toeschouwers gistera vond waar voor hun geld (voor het eerst werd er entree geheven voor deze wielerkoers ten bate van het geestelijk ge handicapte kind) bood. Met Oosterbosch was ook hij steeds betrokken bij uitlooppogingen en de prijs van de meest strijd lustige renner was terecht zijn deel. Het lekker lopende, 1800 me ter lange rondje van Leiden dat de renners „Heerlijk vei De Raleigh-coureurs speelden het spelletje gewoontegetrouw even slim als simpel. Om het „gevaar" Smit (nog immer een rappe finisher) in te dammen werd een aankomst alleen ge prefereerd boven een eind sprint en Bert Oosterbosch de marreerde dan ook. Theo Smit trachtte nog even de tijdrijder bij uitstek terug te pakken, zag (Van onze tennismedewerker) OEGSTGEEST Als hekkesluiter van dit seizoen organiseert de OLTC deze week haar open-toernooi. Wederom is gekozen voor de leeftijdsgrens van dertig jaar. Aan deze 30+ formule blijkt gezien de grote deel name duidelijk behoefte te bestaan, boven dien j»ast de opzet bij het image van de De nadruk ligt weer op de D-klasse. Alle vijf D-categorieën bestaan uit lijsten van 64 deelne mers. Dit wil echter niet zeggen, dat de B-afde ling maar een bijzaak is. Daarvoor is het deel nemersveld van een te hoog gehalte. Niet al leen uit de regio, maar ook uit het district Den Haag zijn namelijk dertigers op het toernooi af gekomen. Zo staan de Hagenaars Hans Vergoed en Dick Bouman als nummer één en twee op de plaatsingslijst van het herenenkel B geno teerd. Ze worden gevolgd door spelers als Jan Willem Bruin, Philip v.d. Kwast, Ronald Blom- mendaal, Har Meyer, Thijs Steensma en Ben de Jel. Er mag dus wel enig vuurwerk verwacht worden. Blommendaal speelde zich al in de kwart-finale via een 64, 6—0 zege op Pieters. Bij de dames voeren C. Kwaaitaal ui Nieuw- Vennep en E. Gerrese uit Leiderdorp de lijst aan. De sterkste koppels in de dubbel zijn Blommendaal /Pasma, de Haagse duo's Boiler- man/Vergoed en Bouman/Dekker en het Uni cumduo Meyer/V.d. Kwast Voorts moet reke ning gehouden worden met Bruin en Van Leeuwen, de Nieuw-Vennepcombinatie Lief- broer/V.d. Maarl en de Alphenaren Jansonius en Suyver. De laatsten zegevierden met 75, 64 over Grippeling en Heringa. In C kwamen de favorieten nog niet in moei lijkheden. Nummer één, Piet Guyt, verspeelde maar een game aan Buis, Snik van Unicum versloeg De Raaf met 6—3, 75, Hagenaar Kroon won met dezelfde cijfers van Zwart en Jan de Groot gaf Dreckmeier geen schijn van kans. Ans Vink en Truus Tönjann worden geacht de finale in het damesenkel C te berei ken. Ans Vink is na haar 63, 6—1 overwin ning op Jannie Goudsmit al dicht in de buurt Zij plaatste zich hiermee al bij de laatste vier. PAUL THEUNISSEN iek van ongeveer 1000 anglikaanse i en 67 priesters in de Verenigde Staten ot de rik. kerk te mogen overgaan zal enkele consequentie hebben voor de —menische betrekkingen tussen de an- Hanse kerk en Rome. Dit heeft de verte- ■roordiger van de anglikaanse kerk bij BI. Stoel, dr. H. Smithe verklaard. Hij ld erop, dat het gaat om een groep van jldenten die niet meer tot de anglikaan- I fcrk behoren. _®verzoek om en masse tot de r.k. kerk te a4n overgaan is via de voorzitter van de ^bisschoppenconferentie in de Verenigde 3&n, aartsbisschop John Quinn, bij Rome in gediend. Het gaat om voormalige leden van de anglikaanse kerk, die in 1977 met hun kerk braken vanwege de toelating van de vrouw tot het priesterambt. Bovendien vonden zij de mo raal in de anglikaanse kerk veel te slap. De congregatie voor de geloofsleer in het Vati- caan heeft thans de tekst gepubliceerd van de brief, waarin zij de voorwaarden stelt voor de overgang naar de r.k. kerk. De voorwaarden gelden voornamelijk de priesters. Willen zij als priester blijven functioneren dan stelt Rome als eerste voorwaarde, dat zij op nieuw in de r.k. kerk tot priester worden ge wijd. Dit betekent in feite, dat Rome het ambt in de anglikaanse kerk niet erkent, ofschoon er wel overeenstemming over bestaat in de rapporten, die al jaren geleden gepubliceerd zijn door de commissie van theologen van de anglikaanse kerk en de r.k. kerk (arcic). Het feit, dat de anglikaanse priesters als ge huwden tot het priesterschap in de r.k. kerk worden toegelaten, is geen nieuwe ontwikke ling. Zowel Pius XII als ziin opvolgers Johan nes XXIII en Paulus VI hebben herhaalde ma len gehuwde ambtsdragers uit andere kerken toegestaan als gehuwd priester in de r.k. kerk verder te werken. Uit de voorwaarden, die de congregatie voor de geloofsleer verder stelt, blijkt ook, dat Rome onverminderd vasthoudt aan de celi- baatseis. Wanneer de gehuwde priester we duwnaar wordt dan mag hij niet hertrouwen. Ook het bisschopsambt blijft voor de gehuwde priester uitgesloten. Een nog niet gehuwde an glikaanse priester neemt bij priesterwijding in de r.k. kerk tevens de celibaatsverplichting op zich, aldus de congregatie voor de geloofsleer. De Amerikaanse anglikaanse priesters gaan ook niet als groep over tot de r.k. kerk. „Elk geval wordt afzonderlijk gecontroleerd en voor elke geestelijke wordt een speciale beslissing van de congregatie voor de geloofsleer geno men", aldus een toelichting van de vice-presi dent van het Vaticaanse secretariaat voor de eenheid, mgr. Ramon Torrella Case an te. econoom Michel is gekozen tot voor van de internationale itie van katholieke xsiteiten. Dit gebeurde Ins de dertiende algeme- vergadering van de in- jationale federatie in ven. Prof. Falise is ree- wan de katholieke uni- liteit van Rijssel in fikrijk. Hij volgt de Ca- Bse jezuïet Herve Car- op. De internationale tralie van katholieke rersiteiten werd in 1949 t Er zijn 160 katho- gCrichl lieke universiteiten uit de hele wereld bij aangesloten. De federatie is door de Unesco erkend als niet-gou- vernementele internationa le organisatie. Zij is ook vertegenwoordigd bij de raad van Europa. Het Humanistisch Verbond wil op zeer korte termijn met de minister van defensie pra ten over uitbreiding van het aantal humanistische raadslie den in de krijgsmacht. In een brief aan de bewindsman spreekt het HV zijn teleurstel ling erover uit dat de zo nood- zakelijk geachte snelle uit breiding van het zwaar over belaste korps raadslieden bij land- en luchtmacht en mari ne nog niet heeft plaatsgevon den. Eind vorig jaar al toonde de minister zich bereid mee te werken aan een oplossing om de situatie in de geestelijke verzorging op korte termijn te verbeteren. De Chinese bisschop Tang Tras van Kanton (Kwang- Tsjau) is. na 22 jaar vrijge laten, zo melden katholieke kringen in Hongkong, al heeft het katholieke bureau In die stad geen officiële mededeling daarover gekre gen. De nu 72-jarige geeste lijke werd in 1958 gevangen gezet omdat hij „contra-re volutionaire activiteiten" zou hebben ontplooid. Tang Tras was bisschop sinds 1951. Volgens een krant in Hongkong is de bisschop vrijgelaten, „omdat hij zijn fouten heeft erkend". Het is onwaarschijnlijk dat Tang Tras zijn ambt weer mag gaan uitoefenen, omdat de vereniging van patriottisti sche katholieken het in Kanton voor het zeggen heeft als het gaat om bet be stuur van het bisdom. De president van Bolivia, ge neraal Luis Garcia Meza, heeft paus Johannes Paulus II een boodschap gestuurd om de betrekkingen tussen de staat en de rooms-katholieke kerk te verbeteren. In de brief schrijft hij dat er maat regelen zijn genomen tegen bepaalde leden van de Boli viaanse clerus, omdat ze een bepaalde politieke positie in namen en niet omdat ze lid zijn van de kerk. De betrek kingen tussen staat en kerk in Bolivia zijn erg slecht. Laatst nog dreigde de president aartsbisschop Jorge Hurtado Manrique van La Paz met ar restatie, toen die geprotes teerd had tegen de misdaden van de militaire junta. De Bo liviaanse bisschoppen trokken allen partij voor de aartsbis schop. Na overleg met de Vati caanse autoriteiten is aarts bisschop Capucci opnieuw naar Iran vertrokken. Voor zijn vertrek verklaarde hij op het vliegveld van Rome, dat hij zich op de eerste plaats zou bezig houden met het recht van de katholie ken in Iran op eigen onder- wijs. Hij sprak echter met geen woord over zijn nadere op dracht: namelijk de verhinde ring van de uitwijzing van priesters en religieuzen uit Iran. Welingelichte kringen in Rome zijn dan ook van me ning, dat aartsbisschop Capuc ci weinig resultaten verwacht Zij zijn van mening, dat de reeds uitgewezen Salesiaan Alberto Picchioni gelijk heeft wanneer hij zegt te verwach ten, dat binnen een maand alle priesters en religieuzen Iran zullen hebben moeten verlaten. Enkelen van hen zijn het land al uit onder wie de 72-jarige aartsbisschop van Isfahan in Iran, mgr. William Barden. Deze bevindt zich momenteel in Rome. De r.k. kerk vormt in Iran een uiterst kleine en dan nog over verschillende riten ver deelde minderheid van onge veer 25.000 zielen. Naar ver houding werken er veel pries ters, namelijk meer dan hon derd, van wie 80 van de La tijnse ritus. De anderen wer ken onder de katholieken van de Armeense en Chaldeeuwse ritus. De meeste priesters zijn werk zaam in de 16 scholen, die het aartsbisdom Ispahan van de Latijnse ritus telt Morgen wordt dc internationaal bekende moeder Teresa ze ventig jaar. Zij is vooral bekend geworden door haar hui zen van de dood in de grote steden van India. In die huizen verzamelde zij mensen, die op straat lagen te sterven. Moeder Teresa werd 27 augustus 1910 uit Albaanse ouders geboren in Skoplje in Joegoslavië. Als 18-jarige trad zij in bij ae Ierse zusters van Loreto en ging naar India. Met toestem ming van de Romeinse autoriteiten verliet zij in 1946 het kloosterleven om in de krottenwijken van Calcutta te gaan werken. In 1949 stichtte zij een nieuwe kloostergemeenschap onder de naam Congregatie der missionarissen van de Naastenlief- De congregatie verzorgt momenteel 75.000 kinderen in op vanghuizen, weeshuizen, scholen e.d. Bijna een miljoen zie ken worden verpleegd in 213 ziekenhuizen, 47.000 lepralij ders in 54 gespecialiseerde tehuizen. Haar huizen voor ster venden hebben zich uitgebreid tot 23. Moeder Teresa kreeg voor haar werk de Nobelprijs voor de Vrede. LEIDEN Voordat Lelds wethouder van Sportzaken Dick Tesselaar gisteravond het startschot loste van de professio nele wielerronde van Leiden, werd er (traditioneel) natuur lijk nog een huldiging afgewerkt Dit keer vormde de Bur gerzaal van het Leidse Stadhuis de plaats waar Tour de France-winnaar Joop Zoetemelk voor de zoveelste keer In de afgelopen weken de lovende woorden In ontvangst nam. Zoetemelk, die zich later op de avond tijdens de door ploegmak- ker Bert Oosterbosch gewonnen profkoers regelmatig van voren liet zien, mocht eerst gelaten en geroutineerd een speech van loco-burgemeester Waal aanhoren, om vervolgens door andere (grote) Joop Riethoven in het zonnette te worden gezet Waal meende dat Zoetemelks prestatie in de Ronde van Frank rijk niet alleen juist op tijd was gekomen (per slot van rekening bestaat Joops oude vereniging Swift net zestig jaar), maar stelde tevens dat de al lang in Frankrijk wonende Ripper het fietsen naar de Leidse binnenstad duidelijk had bevorderd. Een fraaie gravure van Leiden vormde Zoetemelks beloning. Riethoven liet trots weten altijd in een Tourzege van Joop te hebben geloofd, verkondigde voorts dat in Leiden alles mogelijk is en verklapte verder dat hij die stad binnenkort best wel weer aan een nieuwe Tourstart wil helpen. Alleen de financiële kant van die zaak moet nog geregeld worden... Voor zijn naamgenoot had hij een kleurenfoto meegenomen waarop de innige omhel zing van Zoetemelk met minister-president Van Agt op de Parij- 6e Champs Elysees was vastgelegd. Loco-burgemeester Waal toont Joop Zoetemelk de gravure van het Leidse stadhuis. Organisator Joop Riethoven kijkt belangstellend toe. rgerr- nen hool^em. Bert Oosterbosch demarreert uit het kopgroepje van vijf. Peter Gödde gat laten vallen, Jan Raas reageert niet. Jan Aling volgt slechts en Theo it aan voor een korstondige achtervolging.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11