en voorbarig iet acties *1 Zilveren jubileum van Willem III meteen trieste achtergrond rzoek tot handhaven ambassade in Jeruzalem niet gehonoreerd 5A.TSSECRETARIS VEDER-SMIT: |rting vakantie- jslag goeddeels ijl de baan Dompteur door tijger aangevallen Wilhelmina 100 jaar geleden geboren W ilhelminagasthuis vermindert aantal hartoperaties ENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 25 AUGUSTUS 1980 PAGINA 5. >r GEEFSESTAP VAN ISRAëELISCHE AMBASSADEUR )E - l guldkAG De Israëlische ambassadeur in 3e eend, Eytan Ron, heeft vrijdagmorgen, Iructieór het kabinetsberaad het standpunt tran dtland nog eens bepleit bij premier Van iwezigaëlische zondagsbladen noemden het n. ran Ron aan de Nederlandse premier «lijk", maar de Rijksvoorlichtings* erden ermoedt dat men in Israël niet op de van het feit dat Van Agt vervanger is de o der Klaauw (vakantie). Volgens de Is- g vooii bladen heeft Ron een beroep gedaan 100 ngsprö op Van Agt „niet toe te geven aan Arabische chantage en de Nederlandse ambassade in Jeru zalem te laten". Zoals gemeld op de voorpagina heeft het kabinet vrijdag tóch besloten tot overplaatsing. Het gesprek van de ambassa* deur was dus vergeefs. Het Israëlische kabinet heeft gisteren (zoals ver wacht) de resolutie van de Veiligheidsraad inzake Jeruzalem afgewezen en veroordeeld. Het kabinet ziet daarin een „capitulatie voor afpersing door olie". De „verbazingwekkende stemonthouding van de Verenigde Staten", die de resolutie zonder veto liet passeren, wordt betreurd. In een gesprek voor de Israëlische radio heeft de burgemeester, van Jeruzalem, Teddy Koliek, gezegd dat het ver trek van de ambassades uit Jeruzalem pas het be gin is van een reeks moeilijkheden „die Israël over zichzelf heeft afgeroepen". De ministers van buitenlandse zaken van de Ara bische landen komen op 11 september in Beiroet bijeen voor een bespreking „ter verheviging van de druk op de landen die nog diplomatieke missie in Jeruzalem handhaven". De bijeenkomst, opgezet door de Arabische Liga, zal zich voorts bezighou den met de Israëlische annexatie van Oost-Jeruza- lem. De vier leden van de Vaste Kamercommissie voor Defensie, die een bezoek hebben gebracht aan het Nederlandse Unifil-detachement in Zuid-Libanon, hebben ook gesproken met drie leden van het Is raëlische parlement. Gisteravond op Schiphol ver klaarden zij dat uit die gesprekken naar voren is gekomen dat Israël zich waarschijnlijk onvoldoen de heeft gerealiseerd wat de gevolgen zouden zijn van het aannemen van de Jeruzalem-wet. Over het Unifil-detachement zeiden de kamerleden dat de situiatie voor die militairen steeds ongunstiger wordt, „gezien het afnemen van het respect van de diverse strijdende partijen voor de Unifil-troepen". - noemd rt Vel ruimi istuurj laakt es eraPtJM Staatssecretaris mevrouw nit van volksgezondheid vindt dat sclie specialisten voorbarig zijn met jiondigen van acties als de regerings- B P h, voor hun inkomensmatiging met ge lef 80 000 gulden in twee jaar worden rd in r Verder-Smit komt er nog een fase om j/j en minster Van Aardenne (economi eën) met de specialisten overleg zullen lub te enspAGT EN VAN DER STEE BUIGEN handij Het la t kloik aar gcf erelil ander („ik de bes/1* 11e sai loot, voeren, zo vertelde zij gisteren voor de micro foon van Avro's radiojournaal. De Landelijke Specialisten Vereniging (LSV) heeft acties aangekondigd als het contant laten betalen door de patiënten, of het vooruit laten betalen door de ziekenfondsen, maar de enige officiële stap die de LSV tot nu heeft genomen is het opschorten van het overleg in de commis sies. Volgens de LSV is matiging wel noodzake lijk, maar zijn de regeringsplannen beneden de maat. U.l prijscompensatie voor ambte naren en trendvolgers, door het niet langer vergoeden van de prijsstijgingen die het ge volg zijn van hogere energieta rieven, en het optrekken van de sociale premies in de parti culiere sector. Beide maatrege len werken matigend door in de hoogte van de sociale uitke ringen. ze parlementaire re- id in dactie) Beperking 19akantietoeslag lijkt Nieuvg van de baan. Het tmer heeft vanochtend de Kerkigsbesprekingen her- n IS een lijst voorstellen in Pe vermindering van K. baislag met twee pro- r" aai een bevriezing op 0-22.(lden bruto voor ieder ;r Aar dan 32.500 gulden in de verdient, niet meer 21.30. zoivan Agt en minister we gtee (financiën) zijn -collega's voorgegaan tiet3ujgen voor minister zaken). Zoals deze krant zaterdag meldde zou Albeda zijn afgetreden als de meerderheid van het kabi net had vastgehouden aan een eenzijdige beperking van de vakantietoeslag via een nieu we loonmaatregel conform de suggestie van de VVD. Het kabinet Vergadert sinds vanochtend elf uur verder over de begrotingsproblemen. De suggesties van minister Al beda maken, zeker na het af wijzen van de beperking van de vakantietoeslag, de meeste kans aanvaard te worden, on danks verzet van de VVD-mi- nisters. Zoals wij zaterdag al meldden betreffen deze voor stellen een beperking van de Apothekers leveren in DEN HAAG Het gemiddel de arbeidsinkomen van apo thekers zal er dit jaar met vier procent op achteruit gaan in vergelijking met vorig jaar. Zij mogen de prijzen van de medi cijnen voor particuliere pa tiënten met niet meer dan 1,7% verhogen. De apothekers leveren op deze manier de helft in van wat zij volgens minister Van Aardenne (eco nomische zaken) en staatsse cretaris Veder-Smit (volksge zondheid) te veel verdienen in vergelijking met hun collega's in overheidsdienst. Vierspan- wedstrijden De internationale vler- spanwedstrijden in de bossen van het kroondo mein Het Loo zijn dit weekeinde op sportief en folkloristisch gebied een doorslaand succes ge weest. Het paardesporte- venement werd bezocht door koningin Beatrix en haar kinderen en prinses Margriet en haar gezin, die gisteren in een oude postkoets arriveerden (zie foto). Winnaar van de vierspanwedstrijden werd Tjeerd Veldstra uit Deur- ne. Tot gisteren was hij tweede in het internatio naal klassement, maar toen versloeg hij zijn Duitse rivaal Edwald Meier. Daarmee kwam Veldstra in het bezit van de zilveren margriet, die hem door prinses Margriet werd overhan digd. GELDROP Een 37-jarige Westduitse dompteur van circus Toni Boltini is zaterdag lichtgewond geraakt, toen hij tijdens een voorstelling in Geldrop van achteren door een tijger werd aan gevallen. De man wist nog net uit de kooi te vluchten. Er ont stond geen paniek onder het publiek en de voorstelling ging normaal door. De dompteur is met verwondingen aan borst, ar men en benen in het ziekenhuis opghenomen. Ministerie tegen Antillen-reis voor rijbewijs EINDHOVEN Het ministe- rie van verkeer en waterstaat wil er bij de Antilliaanse auto riteiten op aandringen niet mee te werken aan de plannen van een Veldhovense rij schoolhouder. Deze adverteert met reisjes naar de Antillen, waar het veel gemakkelijker is om een rijbewijs te halen. Het nieuwe rijbewijs kan hier ge makkelijk tegen een Neder lands exemplaar worden inge ruild. „Het is levensgevaarlijk om mensen tussen de vierhonderd auto's op de Antillen examen te laten doen en daarna in het drukke Nederlandse verkeer los te laten", aldus mr. Schaap, beleidsmedewerker van de af deling rijvaardigheid. „Dat zijn niets ontziende commer ciële praktijken". t clulj t vanng Willem III DYNASTIE U EEN VNE DRAAD (1) Uil Koningin Sophie Op 31 augustus is het een eeuw geleden dat wijlen ko ningin Wilhelmina als dochter van koning Willem III en koningin Emma werd geboren. Zij was de grootmoe' der van koningin Beatrix en regeerde van 1898 tot 1948, een halve eeuw. Het voortbestaan van onze nationale dynastie heeft vele jaren gehangen aan een dunne, en kelvoudige draad. Hoe het allemaal toeging met ons vorstenhuis nu een eeuw geleden, daarover zullen wij een aantal artikelen plaatsen, geschreven door de histo ricus II.Algra, oud-lid van de Eerste Kamer en oud- hoofdredacteur van het Friesch Dagblad. Kroonprins Willem Prinses Sophie mei 1849 was Willem IL (uldigd en dus '874 het jaar van zilveren rege- jubileum. Het gevierd in de waarin hij was ■_(uldigd, zoals de Iwet dat voor- ïuwe ift, d.w.z. in de Amsterdam, t genomen had regeringsjubi- op 17 maart Sn vallen, want lie datum was koning overleden troon is nooit at. Als de rege- i vorst overlijdt Stand doet van •egering, is de tlijke troonop- >r of -opvolgster Itzelfde uur aan regering. Maar gel \g Willem III I zijn jubileum n op de 12e mei msterdam en zo - I gegaan. jr .1 mei hield de ^2 zijn intocht in hoofdstad. Een jrrijke stoet te paard was het. Voor op reden een aantal Amsterdamse bur gers. Daarop volgde de koning, alleen, een forse gestalte. Daarachter drie prin sen naast elkaar: prins Frederik, de oom van de koning, nu 77 jaar oud en se dert drie jaren we duwnaar (zijn oudste dochter Marie is ge trouwd met de ko ning van Zweden); dan prins Hendrik, de enige broer van koning Willem III en sedert twee jaren ook weduwnaar en dan 's konings jongste zoon, prins Alexander, 32 jaar en ongehuwd, tenger en ziekelijk. Dan volgt een koets met zes paarden be spannen en daarin zitten koningin Sop hie, de echtgenote van de koning, al ziek, en prinses Sop hie, de zuster van de koning die met de groothertog van Wei- mar is getrouwd. Er wa£ een trieste: achtergrond achter dit alles. De koning en de koningin leef den praktisch ge scheiden. Hij op het paleis Noordeinde en zij op het Huis ten Bosch. Maar het liefst was de koning op Het Loo. Daar maakte hij lange wandelingen en daar ontving hij de cory feeën op het gebied van de muziek. En dan ontbrak ook de kroonprins. Die was verbitterd naar Parijs vertrokken. De ministerraad had er bij hem op aange drongen te trouwen, ook in het belang van de dynastie. De kroonprins was daar toe ten volle bereid, maar dan alleen met de vrouw die hij lief had. Een huwelijk als dat van zijn vader en moeder was voor hem een schrikbeeld. En hij wist heel goed met welke jonge vrouw hij gelukkig zou worden: met een dochter uit een v^sr- name adellijke fami lie in Nederland, een jonge gravin van Limburg Stirum. Maar dat kon niet, zeiden de ministers. Dat in geen geval, zei de koning, de kroon prins trouwt niet met een van 's konings onderdanen. En ko ningin Sophie was het op dit punt hele maal met de koning eens. Maar dan trouw ik helemaal niet, besliste de kroonprins en hij ging naar' Parijs en bleef daar tot zijn dood in 1879. Westerkerk en Nieuwe Kerk De herdenking had plaats in twee ker ken. Eerst op dins dagmorgen 12 mei in de Westerkerk. Een samenkomst, een dankdienst, vanwege de Hervormde ge meente te Amster dam. Daarna ('s middags) een samenkomst in de Nieuwe Kerk, waarin ook de inhul diging had plaats ge had en waar de ko ning het jubileum herdacht met de bei de Kamers der Sta- ten-Generaal. Het verschil tussen beide samenkomsten was groot en velen ver stonden het als een duidelijke tegenstel ling. In de Westerkerk werd de dienst geleid door ds. J.P. Hase- broek, die als student .vrijwillig had deelge nomen aan de Tien daagse Veldtocht. Hij is de schrijver van „Waarheid en Dro men", een bundel letterkundige essays en van verschillende dichtbundels. Hij was een vurig Oranje klant en wist daar in de Westerkerk de stemming tot geest drift op te voeren. Aan het einde van de dienst zei hij: „Laat ons nu allen staande aanheffen: Zijn Naam moet eeuwig eer ontvangen". Toen was het de ko ning, wiens herculi sche gestalte het eer ste oprees en die de dankpsalm aanhief. En toen het orgel zweeg en Hasebroek zei: „Roeps nu allen: Göd behoede den ko ning", klonk plotse ling, boven de jubel kreet der gemeente uit, de donderende stem des konings: „God zegene Neder land". Zo is het opgetekend uit het verhaal van de dienstdoende kerkmeester Dibbetz. In de middag in de Nieuwe Kerk las het lid van de Eerste Ka mer, J. Fransen van de Putte (de oud-mi nister), het adres van hulde voor namens de Eerste Kamer (de voorztter van die Ka mer was door onge steldheid verhin derd) en mr. Dullert, voorzitter van de Tweede Kq#ier, het adres van zijn Ka mer. Er klonk een toon in van: de koning heeft zich netjes gedragen, door zich aan de Grondwet te houden en daardoor heeft het land vele voorde len genoten. In die jaren voelde het volk zich nauw aan de koning ver bonden en be schouwde hem min of meer als een ge vangene van de libe ralen, die toen de po litiek beheersten. In dat licht is het ook duidelijk, waarom in 1878, toen de School met*de Bijbel door de onderwijspolitiek van Kappeyne werd bedreigd, de vrien den van die school, de ouders voorop, hun „toevlucht na men tot de Troon van Oranje" (het Volkspetitionne ment). De liberaal Van Hou ten noemde in die dagen de Kroon eeru, „ornament" aan het Nederlandse staats gebouw. En nu moet ik even vooruitlopen in de geschiedenis. In 1892, een jaar voor zijn dood, plaatste de conservatief-liberale staatsrechtsgeleerde J.T. Buys een paar artikelen in het •maandblad De Gids, die al duidelijk wer den beschouwd als zijn politiek testa ment. Daarin betoog de hij, dat de politie ke macht in Neder land geheel Berust bij de Staten-Generaal; de koning kan alleen zedelijke invloed uit oefenen. Maar wat dat betreft had hij zijn twijfels of daar veel van terecht zou komen, als een ko ningin regeerde. Ik weet niet of ko ningin Wilhelmina deze opmerking ooit heeft gelezen. In elk geval staat het vast, dat zij haar nadruk kelijk heeft gelogen straft H. ALGRA VEDER-SMIT: NOG DIT JAAR BESLISSING OVER ELFDE HARTCENTRUM AMSTERDAM Het aantal hartoperaties van de afdeling cardio-chirurgie van het Wilhelminagasthuis in Amsterdam wordt wegens personeeltekort met ingang van 1 september tijdelijk verminderd tot een kwart van het huidige aantal. Op jaarbasis betekent dit een vermindering van 400 tot 100 hartoperaties na genoemde datum. De directie van het Wilhelmi nagasthuis heeft hiertoe vrij dag besloten in verband met een tekort aan gespecialiseerd personeel op de afdeling inten sieve verpleging. Het tekort is volgens de ziekenhuisdirectie ontstaan door oorzaken als verhuizing en natuurlijk ver loop van het personeel. Pa tiënten in acute gevalen zullen echter wel geopereerd kunnen worden en er zal nog nader overleg komen met patiënten die nog op een wachtlijst staan. De werving van nieuw Kersoneel is met spoed ter and genomen, al zal het in elk geval tot november duren voordat de afdeling weer min of meer normaal kan werken, aldus de ziekenhuisdirectie. Staatssecretaris Veder-Smit van volksgezondheid heeft gis teren voor de Avro-radio ge zegd dat zij nog dit jaar zal be slissen of er een elfde hartcen- trum in ons land komt. Of dit nieuwe centrum, dat in Zwolle is gepland, er zal komen, hangt af van de prognoses van de behoefte aan hartoperaties in ons land. De staatssecretaris voegde er aan toe dat het goed gaat met de Nederlandse hart- chirurgie, ondanks de proble men op het hartcentrum „De Klokkenberg" in Breda. „Van de andere hartcentra hoor je nooit wat, daar wordt goed gewerkt en ook interna- anaal staat ons land er goed voor", aldus de staatssecreta ris. Zij voegde er aan toe dat er dit jaar 4000 hartoperaties zijn verricht, terwijl dat er in '79 3900 waren. Binnenkort krijgt de staatssecretaris nieuwe ge gevens aangereikt op grond waarvan zij kan beslissen of voor '81 een hoger streefcijfer voor hartoperaties moet wor den vastgesteld. Mevrouw Veder-Smit zij te hopen dat chirurg P. van der Schaar, die vorige week vrij willig vertrok vanwege een conflict op het hartcentrum „De Klokkenberg" in Breda, voor de Nederlandse gezond heidszorg behouden kan blij ven: als hart-chirug of als me disch wetenschappelijk onder zoeker. De staatssecretaris was verder van mening dat er voor het sinds de oprichting twee jaar geleden door problemen geteisterde hartcentrum, nu „een nieuwe periode kan aan breken". Zoals al eerder gemeld, heb ben de specialisten van het Hartchirurgisch Centrum Bre da na een hele ris wrijvingen dr. Van der Schaar laten val len. Aan zijn technische capa citeiten werd niet getwijfeld, maar in de samenwerking met anderen ontstonden steeds meer en grotere problemen. „Van der Schaar heeft er ver standig aan gedaan met deze oplossing akkoord te gaan. Ik vind het triest voor de man, maar het betekent wel het be houd van de hartchirurgie in Breda", aldus de bemiddelaar in het conflict, prof. dr. Greep. De verpleegkundigen van de hartkliniek, die eerder lieten weten tot actie te zullen over gaan als Van der Schaar zou verdwijnen, hebben nu laten weten dat het behoud van de hartchirurgie in het huis hen boven alles gaat, en dat zij hun werk normaal zullen blijven uitvoeren. De Nederlandse Hartvereniging (NHV) zal zo nodig haar organisatie van de luchtbrug op Engeland ombpi- gen en in dienst van de Klok kenberg stellen. Overval op Chinees gezin ALMELO Drie mannnen hebben zaterdagnacht een Chinees gezin in Almelo over vallen. Zij bedreigden een 21- jarige restauranthouder en zijn 18-jarige zus in het trappen huis van hun woning en dwongen hen de dagopbrengst van het restaurant, origeveer zesduizend gulden, af te geven. In de woning werden de man, zijn zuster en hun ouders vast gebonden. De drie overvallers, eveneens Chinezen, doorzoch ten het huis en namen voor nog eens achtdduizend gulden aan sieraden mee. De daders zijn spoorloos. Volgens de Al melose politie komen in ons land momenteel vaker derge lijke overvallen voor. IETS WARMER DE BILT - Door de aanhou dende noordwestenwind bleef het afgelopen weekeinde koud en buiig. De noordwestenwind werd veroorzaakt door de voor ons land ongunstige positie van een hogedrukgebied bo ven de Britse Eilanden. Vannacht klaarde het echter in grote gebieden van ons land flink op, waardoor plaatselijk dichte mist ontstond. Ook de minimumtemperaturen wer den in de opklaringen laag. Op het vliegveld Deelden daalde het kwik tot plus twee graden, in De Bilt werd het vier gra den. Het hogedrukgebied boven de Briste Eilanden neemt nu snel in betekenis af, terwijl een nieuw hogedrukgebied boven Midden-Europa tot ontwikke ling komt. Hierdoor draait- morgen de wind bij ons naar het zuidoos ten, waarmee wat warme lucht wordt aangevoerd. Ter wijl het vandaag ongeveer achttien graden wordt, kan morgen de temperatuur tot circa een-en-twintig graden oplopen. De verandering in de lucht drukverdeling houdt echter ook in, dat op den duur bewol king- en buiengebied uit de Golf van Biskaje tot ons land kunnen doordringen. Hetziet er echter naar uit, dat het-morgen nog droog blijft met flinke zonnige perioden. Vooruitzichten voor woensdag: Veranderlijk bewolkt en mo gelijk een bui. Middagtemperaturen om streeks 21 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor woensdag: Aantal uren zon: 3 tot 10. Min. temp.: omstreeks 13 gra den. Max. temp.: omstreeks 21 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 pro cent Kans op een geheel droog et maal: 50 procent Weersgesteldheid van gisteren Eelde Eindhoven Oen Helder Luchth. R dar Vlissingen Z.-Llmburg Aberdeen Bordeaux Frankfort Bulroet Tel Aviv

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5