Gemeente kraakt rapport over stadsverwarming yOatssecretaris opent "ede wereldcongres Xondheidseconomie Auto in brand Ati „ONVOLLEDIG EN SLECHT GEFUNDEERD" Celstraffen voor Leidse wapen handelaren Majorette festival in Menkenhal groot succes )/REGIO LEIDSE COURANT MAANDAG 25 AUGUSTUS 1980 PAGINA 3 s Jazz I Het tweede wereldcongres over de economie gezondheidszorg, dat van 9 tot en met 11 september lal !n wordt gehouden, wordt geopend door de staatsse- van Volksgezondheid en Milieuhygiëne, mevrouw r^Smit. Het eerste congres werd in 1973 in Tokio ge ien ia doel van het congres is het bevorderen van de légere van de gezondheidszorg. Dit zou moeten geschie- Regione vorm van specialisatie van de economische weten- grammi Erlnneri gjft* wordt mede georganiseerd ter gelegenheid van het 20.15 htigjarig bestaan van het Amsterdamse ziekenfonds Doe. 2org dat tevens optreedt als sponsor van het congres. De Aktuator is het centrum voor onderzoek van de economie van Dichtere sector van de Leidse Universiteit lomische belang van de gezondheidszorg groeit en daar- len economische analyses dringender. Binnen de econo- Bayerlvetenschap is in de afgelopen decennia het specialisme irnaal. Economics' langzaam gegroeid. Door vooraanstaande ^"IgH^appers op dit gebied uit de gehele wereld in Leiden bij 23.55 urengen, hoopt het Leidse centrum voor onderzoek rage te leveren aan de ontwikkeling van deze specialisa- DR 3 ogr. 16 matief .00 Jo acht Vermoedelijk door kortslui ting is zaterdagavond rond zes uur deze personenauto op de Lammenschansweg in brand geraakt. Het voertuig werd bestuurd door een in woner van Zoeterwoude. Deze wist zijn automobiel nog keurig langs de kant van de weg te plaatsen. De Leidse brandweer verzorgde het bluswerk. 19.2< ps-19.:, - "sarden 2"°]en >ortuitzf Uit een wink- 15 Rek aan de Haarlem- cht. i%t werd vrijdagmid- M plateau met ringen rde van 8000 gulden Zaterdagmiddag een kledingzaak in straat een geldkist- '00 gulden gestolen. dier wist de politie 17.00neer te vertellen dat R-r 013ffau met sierra<^en ont* .55 Vas. Op welke wijze gr.) "n hun slag hebben ge- i onbekend. Het ver- bestaat dat de winke- v-seriede praat werd gehou- i6°Wijl ondertussen het cum.°fimet gouden ringen tvreemd. Op soortge- le werd zaterdagmid- |R 3 geldkistje uit een win- 0-il.55len. Een echtpaar met iT3?r, bezocht de winkel en n en van de ouderen de iter aan de praat hield ander het geldkistje ^■■■ige tijd nadat het ge- Dde winkel had verla- I de diefstal ontdekt. supermarkt aan de /elaan werd in de ■1980 on vrijdag op zaterdag i°n(J21jen en V00r l^OO °ncrvI rookartikelen gesto- 5 Nwf. dieven waren binnen- i door een raampje wondspbreken. ro 191 IS) Het >n Orea i Beat. I iting enlandse inemers /illigers w. 15.3| De Stichting litenlandse werkne- jn en Lek zoekt vrij- 00 n»w.s voor het geven van Nw«. andse lessen aan bui- n ver«?e werknemers. waalt. 1 «««•je jaren worden er in 1 KorpJoor de Stichting Rijn 'CM4.üe werkgroep buiten- umrbeiders en het VJV ederlandse taallessen aan buitenlandse Éers. Omdat er specia- n zijn waaruit les jeven hoeft de vrij leen speciale oplei- iten te hebben. In- o kunnen worden in- n bij de stichting Rijn getr<tel. 126474. de VJV :h spi 130494 en de werk- m°güitenlandse arbeiders Dqg. aren .1 wee LEIDEN Grote twijfels zijn bij de gemeente gerezen over de rentabili teit van toekomstige stadsverwar ming. Een rapport waarin de moge lijkheden van een Leidse stadsver warming en de daaraan gekoppelde financiële consequenties waren neer gelegd, is door de gemeente de met een dikke 'onvoldoende' terzijde ge legd. Het rapport van de stuurgroep is door ambtenaren als onvolledig en slecht onderbouwd gekenmerkt. Een tegen-onderzoek is inmiddels aangevraagd. Het is daarom nog niet zeker op welke wijze de stadsver warming in de Leidse nieuwbouw wijken (de Stevenshofpolder en de Leeuwenhoek) wordt aangelegd. Stadsverwarming betekent energiebe sparing. Bij gebruikmaking van dit sy steem wordt de warmte, die nodig is om gebouwen en huizen te verwarmen op een centrale plaats geproduceerd. In Leiden zou dat volgens de stuurgroep bij het centrale energiebedrijf aan de Langegracht moeten zijn. De gemeen telijke leden van de stuurgroep willen echter bekijken of de centralisatie strikt noodzakelijk is en of het niet meer rendabel zou zijn om verscheide ne warmteproductieplaatsen te realise ren. In ieder geval wordt wordt de warmte via een buizennet gedistribu eerd. Vaak wordt de warmte in combinatie met elektriciteit geproduceerd dat is ook in Leiden de bedoeling en wordt gebruik gemaakt van de overtollige warmte, die afkomstig is van vuilver brandingsinstallaties of grote industrie ën. De stuurgroep heeft echter niet na gegaan of dat tot de mogelijkheden be hoort. De ambtenaren, die in de stuur groep zitting hebben, ervaren dat als een onvolledigheid. Ook dit element wil de gemeente immers onderzocht hebben. Wanneer warmte en elektricitiet in één proces tot stand komen, is aanmerkelijk minder brandstof nodig dan wanneer dezelfde hoeveelheid warmte en elek triciteit afzonderlijk zou worden gepro duceerd. Dat betekent dus besparing van brandstof en dus van de kosten. Naarmate de brandstofkosten toene men, levert de besparing meer op. Zo is het mogelijk, dat het geld, dat nodig is voor de aanschaf van het distributienet wordt terugverdiend. Consument De consument heeft met stadsverwar ming aanmerkelijk minder 'ongemak' dan bij Je gangbare verwarmingswijze. .Ten eerste is er geen centrale verwar mingsketel in huis, terwijl uiteraard wel alle ruimten in huis verwarmd worden. Ook ontbreekt de boiler of gei ser. Het gasfornuis wordt vaak vervan gen door een elektrisch fornuis. Men acht het namelijk niet meer rendabel om alleen voor het koken een gasnet in de wijken aan te leggen. De stuurgroep heeft geen alternatief plan voor de kookvoorziening neergelegd. Gemeen tefunctionaris D. Schilder, coördinator in het project, is van mening, dat er wel naar alternatieven gezocht moet worden: „Een nadeel is, dat elektrisch koken meer energie vraagt en dat je mensen verplicht op een dergelijke wij ze te koken. Er zijn aanmerkelijke ver schillen tussen koken met gas of elek triciteit. Bovendien moet men andere pannen en uiteraard een speciaal for nuis aanschaffen en ook dat kost geld." Maar ook moet bijvoorbeeld nagagaan worden of dat op de langere termijn eveneens geldt. Of het financiële na deel voor de consument voor wat be treft het elektrisch koken verrekend kan worden, is nog twijfelachtig. De kosten van stadsverwarming zijn welis waar goedkoper dan wanner de gebrui ker een ev-installatie zou gebruiken voor de warmtevoorziening van zijn huis, maar bij verrekening zou het energiebedrijf een veer moeten laten. En of het energiebedrijf daar in toe zal stemmen, valt te betwijfelen. WIM BUNSCHOTEN Vrijwilliger (1) In de periode na de vakantie starten weer allerlei akti- viteltcn waarbij vrijwilligers kunnen worden inge schakeld. De Leidse vrijwilligerscentrale weet haar fijn te vertellen waar vrijwillige krachten nodig zijn en ingezet kunnen worden. Zo worden er in verschil lende buurthuizen en peuterspeelzalen vrijwilligers ge vraagd om kinderclubs te begeleiden. Geduld en inven tiviteit staan hierbij voorop. In September starten al lerlei groepen die zich bezighouden met lesgeven in de Nederlandse taal aan bijvoorbeeld buitenlanders. Vrijwilliger (2) Grote behoefte bestaat aan vrijwilligers die hand- en spandiensten kunnen verrichten. Deze hulp kan be staan uit het verrichten van kleine diensten zoals boodschappen doen of het opknappen van een tuintje. Ook op werkelijke hulpverlening kan een vrijwilliger inspelen. Het is gebleken dat er grote behoefte bestaat aan vrijwilligers die vanuit betrokkenheid tot mensen deze willen helpen om iets aan hun situatie te verande ren. Bij de Leidse vrijwilligerscentrale zijn adressen bekend van organisaties die vrijwilligers nodig heb ben. Van 09.00-17.00 uur bestaat de mogelijkheid hier informatie te krijgen. Het adres is Langegracht 246A, Leiden tel. 071-149064. Kindermiddagen Het rijksmuseum van geologie en mineralogie houdt in de komende winter een aantal kindermiddagen. De middagen worden gevuld met een inleiding met dia's of film waarna de bezoekertjes met geologisch materiaal gaan werken. Op 3 september staat de eerste middag op het programma over de vraag: Hoe ontstaan bergen. Herhaling van dit onder werp vindt plaats op de middagen 17 september en 1 okto ber. Huisvrouwen Onder het veelzeggende motto: 'Huisvrouw....thuis- vrouw? Kom nou!' is het nieuwe najaarsprogramma van de afdeling Leiden/Oegstgeest gepresenteerd. In dit programma weer een scala van activiteiten. Een greep daaruit: op 4 september een informatieve instuif- middag in het verenigingsgebouw aan het Noordeinde 2a, aanvang twee uur, met medewerking van het Leid se Reformhuis; voorts filmochtenden, lezingen, hofjes- tochten en bezoeken aan musea. Voor inlichtingen: tel. 121777 en tel. 134656. Gehoorzaamheidscursus De Kynologenvereniging Rijnland start dit seizoen weer een gehoorzaamheidscursus voor honden. Donderdagavond 28 augustus is er om half acht in het restaurant van de Groenoordhal een inschrijfavond. Inichtingen zijn te krij gen bij mevrouw A.RI.C. Schoemnmaker-De Zoete, tel: 01719-11667. LEIDEN/DEN HAAG Een 23-jarige en 22-jarige verdach te uit Leiden die vrijdag voor de Haagse politierechter ver schenen, 2ouden een rol hebben gespeeld in een handel van vuurwapens, die in België waren gekocht en in Leiden ver kocht. Zes maanden gevangenisstraf luidde de eis van de of ficier tegen de jongste verdachte die zich meer intensief met de wapenhandel zou hebben bezig gehouden. Het vonnis werd drie maanden gevangenisstraf. De eis tegen de andere verdachte luidde vier maanden en het vonnis werd 16 we ken waarvan vier weken voorwaardelijk. Een deel van de gebeurtenissen speelde zich af in een woonwa genkamp te Alphen aan de Rijn. De oudste verdachte zou daar hebben bemiddeld om een koper te vinden voor een vuurwapen dat voor vierhonderd gulden in België was gekocht en voor vijf honderd aan een gegadigde in het kamp werd geleverd. Het tweètal was met de auto van de oudste verdachte naar Alphen fereden, die daarop zijn kennis opzocht en hem het wapen te oop aanbood. Daarom ging de man mee naar de auto, nam het wapen in ontvangst en betaalde. De officier vond dat de oudste verdachte dus duidelijk een bemiddelende rol heeft gespeeld en eiste daar de straf voor. De verdediger meende dat oudste verdachte alleen maar een ad- spirant koper naar de auto had gebracht en verder niets gedaan in de handel: De rechter zag toch wel schuld bij de verdachte en legde genoemde straf op. maar even verder is het beestje weer overduidelijk te zien. Om een sluitende camouflage te be werkstelligen. zou de eigenaar zijn eend nog een stukje dich ter aan de waterkant moeten plaatsen. Maar dat is weer te riskant. Een eend heeft ongetwijfeld vele kwaliteiten. maar kan niet zwem men. En de parkeer wachter blijft voorzover hij zich niet ziek gemeld heeft naarstig speuren... Fleurige majorettes in de Menkenhal. LEIDEN De Ton Menken-hal werd zaterdag opgefleurd door de aanwe zigheid van zeker 600 in kleurige kle ding gestoken majorettes. Zij verte genwoordigden een twintigtal vereni gingen uit onder meer Den Haag, Lei den en Katwijk die naar de ijshal wa- Loco-burgemeester Waal ontvangt een plaquete met inscriptie), ren gekomen voor het 'Majorettenfes- tival'. Loco-burgemeester Waal had 's ochtende het concours geopend en ontving hier voor een plaquette met inscriptie uit de handen van twee deelneemsters. De wedstrijden duurden tot 18.00 uur en een deskundige jury beoordeelde de corpsen op kleding, presentatie, uitvoering en choreografie. De twintig corpsen wer den, afhankelijk van hun ervaring, inge deeld in drie klassen. In de A klasse ging de eerste prijs naar het majorettecorps De Kooigirls uit Leiden, in de B klasse bleken de majoretten van De Toekomst uit Den Haag het beste te zijn terwijl de eerste prijs in de C klasse weer naar de Leidse Kooigirls ging. De Kooigirls wer den tevens beloond met de wisselbeker. De miss-majorette prijs ging naar Anne ke Groen, ook al lid van de Kooigirls. Hoewel de opkomst (600 bezoekers) wat lager lag dan de organisatoren hadden verwacht werd de happening toch een groot succes genoemd. „Voor herhaling vatbaar", aldus de heer M.J.Delfos van de organiserende vereniging De Little Stars: „Volgend jaar bestaan wij vijf jaar en dat is een goede reden om het nog eens over te doen. Leids echtpaar ernstig gewond LEIDEN/ZOETERWOUDE Een Leids echtpaar is gis teravond ernstig gewond ge raakt bij een ongeval op de Zoeterwoudse dr. Kort- mannstraat. De 59-jarige Leidse automobi list, afkomstig uit de richting Stompwijk, raakte door een nog onbekende oorzaak op de linkerweghelft en botste fron taal met een 37-jarige automo bilist uit Zoetermeer. De Lei- denaar moest met hartklach ten, een hersenschudding en buikwonden naar het Leidse Academisch Ziekenhuis wor den overgebracht. Zijn vrouw liep gebroken ribben en een hersenschudding op. Taxichauffeur bedreigd LEIDEN Een Leidse taxi chauffeur is in de nacht van vrijdag op zaterdag door een passagier met een alarmpis tool bedreigd. De taxichauffeur wilde zijn klant afzetten op de Ooster kerkstraat toen deze hem on der bedreiging van een vuur wapen dwong de auto te verla ten. Toen de chauffeur hier aan gevolg had gegeven ging de klant er vandoor. Door snel optreden van de politie kon de man, een 33-jarige Leidenaar, enige tijd later worden gegre pen. Het wapen wat hij bij zich droeg bleek een alarmpistool te zijn. De Leidenaar is in ver zekerde bewaring gesteld. Sigaretten gestolen LEIDEN Inbrekers heb ben in de nacht van vrijdag op zaterdag een aantal slof fen sigaretten gestolen uit een supermark aan de Leid se Boerhaavelaan. De inbrekers verschaften zich toegang tot het pand door het forceren van een raam. De buit werd afgevoerd met uit de supermarkt afkomstige vuilniszakken. Behalve de sloffen sigaretten werd kas geld meegenomen. De totale schade bedraagt naar schatting 1QP0 tot 1500 gulden.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3