mist individuele klasse Ajax overklast Go Ahead Eagles Van Ettekoven meet met twee maten FCDENHAAQ 1AQT lid AAN iTREKKEUJK DUEL VEN - Als de d PSV-FC ag van zater- id model zou staan voor aot deel van) van de com- valt er nog s te genieten Nederlandse maar moet ening worden an met de vreemde ca- van de vader- scheidsrech- t is natuurlijk oi ding als de n van hoger- de opdracht ijgen strak te n om grove lingen in de a smoren en de hun steen- e dragen aan kelijk spel. Ie 6trategie a spelleiders jveer in een daglicht te lis de regels geïnterpre- Np de manier ank van Ette- in het PSV- deed. IXa, wordt al enige Njwd als aankomen- In de gelederen van ben edsrechters, maar er lardeert hij zijn en wfmet een discutabel Zodat er In leder sen konsekwente lijn jothetissingen geen spra- ofkageen niet alleen de verigtheid over wat wel of ten. vergroot, maar te- de schijn in zich J hij meet met twee deelde Van veld c.s. zich met kunst- en vliegwerk gedurende het ope ningsoffensief van PSV staan de kunnen houden. Waarbij doelman Dldo Havenaar een hoofdrol voor zich opeiste. De vervanger van Hans Galjé greep zijn vuurdoop aan om zich nadrukkelijk te manifeste ren bij Inzetten van Valke, Maybank en Poortvliet en toonde zich ook gedurende de rest van de wedstrijd een zeer betrouwbaar sluitstuk van zijn defensie. Scoreverloop: 21. Koster 1-0; 65. Van der Kuylen 2-0; 80. Wildschut 3-0. scheidsrechter: Van Ettekoven; toe schouwers: 21.000; gele kaarten: Bouma, Van Vliet, Mansveld(allen FC Den Haag). PSV: Doesburg; Poortvliet. W.v.d.Kerkhof, Brandts, Wildschut; Van Kraay, v.d. Kuylen. Valke; Kos- ter(Huh), Maybank(Postuma), R.v.d.Kerkhof. FC Den Haag: Havenaar; Bouma, Mansveld, Van Vliet, Korevaar(Van der Zwan); Albertsen, Pen, Keloglu- (Wetzel); Melis, Van Leeuwen, Treling. Stevige kritiek Adrie Koster volgt gespannen de bal, die hij langs doelman Dido Havenaar (op de grond), nadat hij Korevaar (rechts) was gepasseerd. Even later leidt PSV met 1-0. Ettekoven zaterdagavond uit In een duel, dat naar de tegen woordig geldende maatstaven kan worden gekenschets als een sportieve ontmoeting. Maar alle gewraakte handelin gen wezen In de richting van FC Den Haag, dat zich mede als gevolg van de nieuwe arbi trale richtlijnen opvallend be heerst gedroeg. Bij de eerste gele kaart, voor de Haagse rechtsachter Aitze Bouma, kan er lang worden gediscussieerd over de ernst van de door hem gepleegde overtreding. De reactie van Van Ettekoven kon op dat moment in ieder geval nog worden uitgelegd als een preventieve maatregel. Die echter naarmate de wedstrijd vorderde steeds minder als zo danig moest worden be schouwd, want terwijl Van Et tekoven nadien ook Simon van Vliet van FC Den Haag nog be keurde voor een overtreding liet hij identieke aanslagen van' Michel Valke(tegenover Harry Melis) en Ted Maybank(contra doelman Dido Havenaar) on bestraft. Dat Aad Mansveld nog tegen een kaart aanliep "dankte" hij aan praten tegen de scheidsrechter, hoewel Maybank dat al eerder zonder gevolgen had kunnen doen. Zodat Van Ettekoven zichzelf eens te meer een brevet van onvermogen bezorgde, in ieder geval op het gebied van kon- sekwent en rechtlijnig arbitre- ren. Simon van Vliet hierover na afloop: „Ik denk dat dit wel blijft voortduren, dat je als be zoekende ploeg eerder tegen een kaart aanloopt dan de thuisclub". Een bedenkelijke zaak in een periode dat ook de scheidsrechter nadrukkelijk bezig moeten zijn met hun bij drage aan de "gezondmaking" van het voetbal. Op de manier waarop Van Ettekoven het doet vraag je om moeilijkhe den, hoewel die zaterdagavond bij PSV-FC Den Haag nog uit bleven. Maar het is helemaal niet denkbeeldig dat een ploeg die zelf wordt getroffen door (misschien nog niet eens ten onrechte uitgedeelde) straffen* nog ernstiger in de fout gaat bij het uitblijven van navenante maatregelen aan de andere kant. Zoals gezegd liep het zater dagavond niet uit de hand en de 23.000 toeschouwers in Eindhoven mochten daar blij mee zijn. Zij zagen mede daar door een aardige en bij vlagen aantrekkelijke wedstrijd, waar aan FC Den Haag door een po sitieve Instelling zijn steentje bijdroeg. De bij afwezigheid van Hans Kraay door Piet de Zoete ge leide Haagse formatie trachtte in ieder geval met drie spitsen voor tegenspel te zorgen, maar moest over de hele linie te veel toegeven aan PSV om een kans op in ieder geval een punt te maken. Trainer Thijs Libregts van PSV mocht dan later spreken over te veel pe rioden in de wedstrijd, waarin zijn ploeg de controle over de gang van zaken niet in eigen hand had, het overwicht van zijn team was nog wel zo groot dat de zege van 3-0 terecht was. Hoewel het voor FC Den Haag een beetje sneu was dat de eerste Eindhovense treffer tot stand kwam op een mo ment dat de Hagenaars juist wat meer in de wedstrijd kwa men. Daarvóór hadden Mans- Waarover De Zoete overigens verder weinig te spreken was. Hij leverde na afloop stevige kritiek op voorstopper Van Vliet en linksachter Joop Kore vaar, welke laatste hij na de pauze dan ook had vervangen door Arie van der Zwan. Maar ook op de totale teamprestatie was de invaller-coach nauwe lijks te spreken. Er hadden zich te veel spelers verstopt, vond hij, waardoor op andere spe lers een te grote druk ont stond. Bijvoorbeeld op Ahmed Kelo- glu, die zijn eerste competitie- optreden niet kon opvallen en leeg gespeeld werd vervangen. „Hij werd veel te weinig aange speeld", kritiseerde De Zoete zijn ploeg. Dat gebeurde wel met de in een spelmakersrol gedwongen Guldo Pen, maar de ex-Ajacied heeft voor deze taak toch te weinig allure. Hij beperkte zich tot risicoloze i breedtepassjes en slechts tweemaal kwam er een lange j bal van zijn voet. Doordat ook Mansveld dit onderdeel te wei- i nig verzorgde was het verras- singselement ver te zoeken in het Haagse spel. FC Den Haag had overigens ft pech dat een afstandschot van Pen al in de achtste minuut eindigde op de lat, waarin Willy van der Kuylen hem overigens een paar minuten later imiteer de. Die kans van Pen was met een door de hard en goed wer kende Chris Treling om zeep - gebrachte mogelijkheid eigen lijk de enige keer dat FC Den Haag dicht bij een treffer was. PSV manoeuvreerde zich aan zienlijk vaker in scoringspositie en de treffers van Koster, Van der Kuylen en Wildschut waren hiervan een afspiegeling. FRANK WERKMAN >AM Feyenoord heeft in het recente ver- «rust gewerkt aan een verjonging annex ver- Dat is bekend. Die situatie is inmiddels ge- »rd en het is tijd geworden voor de door- 7*%yenoord staat daarom voor een seizoen i ploeg zich terug moet vechten naar de y:hte top, en niet een incidenteel succes als n van de KNVB-beker of een enkele ronde opees voetbat. Dat is dus een heel andere g dan de laatste seizoenen, waarin sympat- 3ee.de gevoerde politiek belangrijker was dan ,n ws. Misschien gebeurt het nog in de loop van .„Hpetitie, maar gisteren tegen Sparta waren 1ties voor het herwinnen van de voetbalhe- niet op zijn plaats. Feyenoord won met 2-1, °'9^n had zelfs veel royaler afstand moeten ne- 1 ma«r lijkt bepaald niet rijp voor de metamorfo- :htei toppioeg. blijft, daar ziet het geschikt als spelverdeler en als linkerspits net weer te weinig begaafd om een werkelijk dwingende figuuur in het elftal te zijn. fh,t bracnaar uit, een sub- t is lang niet slecht, tibities van bestuur, Stephan en trainer in op een hoger nl- erg reëel gezien de len van het speler- Feyenoord kan ers doen dan rede- uit de verdediging i als doelman Hiele, i, Balkestein, Niel- 'd. Een sterke zone, een goede verdedi- wordt niemand Zoals zo vaak mist alle inventiviteit op veid. Sinds het ver- an Hanegem lopen en beukers in de :e linie. Van Dein- ien Sparta op dreef, I hij de voorberel- le vrijwel helemaal lar Van Deinsen is [tervoetballer, niet lar zeker ook niet lals Notten, Troost, luw en de gisteren liet fitte Stafleu en |ie voetballers, met extra's voor Van i ideaal in combina- werkelijk creatieve lyenoord mist die. Bouwens moet ez0|aan niets anders n op dit peil mee te pasVmeulen is nog het ïienteerd, maar on- Systeem Feyenoord ontbeert individuele klasse en moet het daarom f)uur hebben van een systeem, n zoverre is er eigenlijk niets veranderd. Maar goed, Feye noord heeft andere kwaliteiten. Zoals mentaliteit en, vooral, de onpeilbaarheid van spits Pe- tursson. De speelwijze, in elk geval die tegen Sparta, Is gro tendeels op hem afgestemd. De IJslander kan soms falen als geen ander (dan faalt ook het systeem), maar drukte er gisteren toch weer twee achter de lijn. Eeist (in de 32e minuut) scoorde hij na een misser van Sparta's debuterende doelman Berends, die een spetter van Van Deinsen van de borst liet afspringen. Daarna (42e mi nuut) tikte hij van dichtbij in uit een hoekschop van Vermeulen waarbij Sparta's verdediging en (weer) Berends misten. Hoe afhankelijk Feyenoord van Peturssons vorm is, bleek wel in het verloop van de ontmoe ting. Sparta had dan wel aan trekkelijk geopend met soms vier spitsen en een kans voor Geels al in de eerste minuut, Feyenoord beheerste de wed strijd. Daaruit kwamen zeer Petursson (links, staand) kijkt gespannen de bal na, die doelman Berends van Sparta met veel moeite heeft gekeerd. veel mogelijkheden, maar geen doelpunten. De Engelsman Loggie kon zelfs vanaf elf me ter 1-2 maken, nadat Jansen een strafschop had uitgelokt toen hij in de knel zat tussen Brard en Balkestein. Feye noord zat daardoor nog lang in onzekerheid. Verrassende di recte openingen waren er niet (de reden daarvoor is al ge schetst), maar via diverse schijven kregen Wijnstekers, Brard (twee keer alleen voor Berends), Petursson, weer Brard en Bouwens (kopbal vanaf drie meter) toch ideale kansen. Net voldoende De score die Feyenoord be reikte, bleef, geheel in over eenstemming met de mogelijk heden, net voldoende. Temeer daar Sparta een zwakke tegen stander was. Geels (tegenover Balkestein) was vrijwel onzicht baar, verdedigend was er her haaldelijk enorme desorgani satie en op het middenveld ontbrak de nog geschorste vrijbuiter Van der Gijp. Slechts de vleugelspitsen speelden aanvaardbaar. Van Zoest, op de rechterflank, was net teruggekeerd en slechts goed voor één helft. Hij vond eerst Wijnstekers tegeno ver zich en al na tien minuten- Brard, omdat Wijnstekers naar Meijer was gedirigeerd. Meijer dreigde op links namelijk soe pel tot aan Hiele (solide) te so leren. De international remde hem voldoende af. En Brard kon in de tweede helft, toen Van Zoest was vervangen door Stevens en die later weer door Holverda, geregeld ongehin derd opkomen. Feyenoord speelde toen al met De Leeuw als nieuw gezicht op het middenveld en Van Dein sen als spelerverdeler (nota bene) omdat Notten na een botsing met wellicht een her senschudding moest worden vervangen. De Leeuw, een gro te toekomst voorspeld, voegde niets frivools toe aan het duel, dat helaas de vervlakking van het voetbal nog eens onder streepte. DICK HOFLAND Scoreverloop: 32. Petursson 0-1, 41 Petursson 0-2, 69. Loggie 1-2 (straf schop). Scheidsrechter: Corver. Toe schouwers: 17.000. Gele kaart: Ro binson (Sparta). Sparta: Berends; Van Tlggelen, Van Gaal. Robinson, Tiktak; Jansen, Log gie, Blind; Van Zoest (Stevens, Hol verda), Geels, Meijer. Feyenoord: Hiele; Wijnstekers, Niel sen, Balkestein, Brard; Troost, Notten (De Leeuw), Van Deinsen; Bouwens, Petursson, Vermeulen. Wim Kieft heeft Ajax op 4-0 gebracht en voltooit daarmee zijn droomdebuut. DEVENTER Bij zijn de buut als hoofdtrainer van FC Twente kreeg Spitz Kohn ooit klop met 4-1 (van Haarlem). Zaterdagavond, in zijn eerste „echte" wed strijd als technisch leider van Go Ahead Eagles, zag het er lange tijd naar uit, dat de nederlaag nog forser zou uitvallen. Een kwartier voor het einde van de onge lijke strijd tegen Ajax stond .het nog 0-4. Maar een ople ving aan Deventer kan èn een begrijpelijke terugval van Ajax leidden er toe dat Go Ahead Eagles de neder laag draaglijk kon maken (2-4). Spitz Kohn: „Natuurlijk had ik me mijn debuut anders voorgesteld. Maar we heb ben wel verloren van een erg goede ploeg. In de voorbe reidingsperiode heb ik Ajax aan het werk gezien. Toen maakte de ploeg op mij niet zo'n sterke Indruk. Maar vanavond liep alles ge smeerd". Tegen dit Ajax - nota bene zonder Ling, Meutstege, Hamberg, Boeve en Van Dord, terwijl Lerby en Arne- sen in het verloop van de wedstrijd moesten worden vervangen - kwam Go Ahead eenvoudig klasse tekort. Daar kwam dan nog bij, dat Go Ahead Eagles mentaal gebroken was nadat Willem Kieft (17 jaar pas) na twintig minuten de eerste misser van Endeman had afgestraft: 0-1. Toch kregen de volgelingen van Kohn nog uitzicht op de gelijkmaker, toen Tom Kris- tiansen de bal na een half uur buiten bereik van Schrij vers op de paal deponeerde. Go Ahead Eagles kreeg ech ter niet de gelegenheid moed te putten uit de actie van de bedrijvige Deen, want Ajax achtte de tijd gekomen om een fase van superieur voet bal te laten aanbreken. Ajax, technisch vaardiger en snel ler in de balbehandeling, doortastender in de duels en superieur in de combinatie, kwelde Go Ahead Eagles, dat finaal onder de voet ge lopen dreigde te worden. In de algehele ontreddering bij de Eagles, dat voorstopper Roberto Bosveld bevredi gend zag debuteren, moest Van Kooten de bal van de ei gen doellijn halen, kon Ende man de doorgebroken Schoenaker ternauwernood afstoppen, schoot Kieft op de lat en strandde Wijnberg pas in allerlaatste instantie op de wanhopige Deventer achterhoede. De desorgani satie bij de Eagles kon een voudig niet zonder gevolgen blijven. En dat gebeurde dan ook niet. Een gecombineer de fout van Endeman (die niet ingreep bij een voorzet van Schoenaker) en Koop man (die Jensen vrij liet) stel de de meest ervaren Deen van Ajax in staat er 0-2 van te maken. Spitz Kohn later: „Voor de rust hebben we veel te ang stig gespeeld, ledereen trok zich terug. Dat was om moei lijkheden vragen. Ik heb geen verklaring voor die schrik voor Ajax. In eik geval zullen we die angst er in de komende tijd uit moeten ja gen. Je moet zorgen dat je baas in eigen huis blijft". Toen Ajax" eenmaal met een comfortabele voorsprong van 2-0 de rust had gehaald achtte trainer Leo Beenhak ker het verantwoord Sören Lerby, die aangeslagen uit het toernooi in Madrid was gekomen, maar toch moest worden opgesteld, te vervan gen door Frank Rijkaart. Zoals de even jonge Willem Kieft Go Ahead Eagles de eerste dreun had „ver kocht", zo voltrok Rijkaart definitief het vonnis over de ontmoedigde tegenstander. Na een geval van „blind" breed uitverdedigen door Hans Voskamp, pikte de donkere Amsterdammer de bal op, ging vervolgens op de bluf- en solotoer en stop te zijn serie schijnbewegin gen pas nadat Endeman voor de derde keer was ver slagen. Vreugdedans Die uitzonderlijke fraaie aktie van de nieuweling verleidde niet alleen coach Leo Been hakker tot een spontane vreugdedans, maar ontnam het schichtige Go Ahead Ea gles, dat vlak voor de treffer van Rijkaart dicht bij 1-2 was geweest toen Jaan de Graaf Körver in stelling bracht, het uitzicht op een positief resul taat. Zonder gelijkwaardig te zijn aan Ajax acteerde de Eagles na de rust toch op een be hoorlijk niveau. Van constan te Amsterdamse pressie was geen sprake meer, maar toch kon niet worden voor komen dat Kieft na een uit stapje van Arnesen 0-4 scoorde. Spitz Kohn: „Na de rust hebben we meer durf getoond. Maar toen was het natuurlijk al veel te laat". Toch zorgde de gewijzigde instelling er voor dat de ne derlaag nog binnen de per ken werd gebracht. 0-4 zou een afgang zijn geweest, 2-4 was een draaglijk resultaat, zeker gezien het verschil in klasse. Uitgerekend de zwakste speler van het veid, de niet blessurevrije Jo Kör ver, gaf het herstel van de Eagies gestalte. Een kwartier voor het einde, toen de ech te strijd allang was gestre den, zette hij zijn voet krach tig tegen de bal, die door de tot dan toe nauwelijks op de proef gestelde Ajax-defensie was gecaramboleerd: 1-4. Ook in het tweede en laatste doelpunt, zeven minuten la ter, had Körver een aandeel. Jaan de Graaf, die sterk was begonnen, maar in de twee de helft een conditionele achterstand niet kon ver bloemen, opende voor de Limburger de weg naar een voorzet naar de ook al niet fitte Van Kooten, die Schrij vers In de fout zag gaan en vervolgens een grondge- vecht met Zwamborn won: 2- 4. Spitz Kohn: „We kunnen be ter, daar ben ik van over tuigd. Er is nog niets verlo ren. In het voetbal is aile9 mogelijk. In het jaar dat ik mijn eerste wedstrijd als hoofdtrainer met 4-1 van Haarlem had verloren, wer- iden we toch nog tweede". HARRY BRINK Scoreverloop: 21. Kieft 0-1; 34. Jensen 0-2; 57. Rijkaart 0-3; 66. Kieft 0-4; 76. Körver 1-4; 83. Van Kooten 2-4; Scheidsrechter: Kei zer; toeschouwers: 17.000. Go Ahead Eaglet: Endeman; Schneider, Koopman, Bosveld, Voskamp; Woudsma, De Goey- (Back), Kristiansen; De Graaf, Van Kooten, Körver. Ajax: Schrijvers; Zlegler, Molenaar.' Zwamborn, Wijnberg; Lerby(RiJ- kaart). Jensen, Arnesen(Wegge- laar); Van Geel, Schoenaker. Kieft.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11