Zoeterwoude is gelukkig een |3orp gebleven' Misja werd opgejaagd hond ,Ik zie nooit zoveel drempels 3TfDETMERS ZIET NA TWINTIG }kAR BURGEMEESTERSCHAP n NGENSDROOM IN VERVULLING GAAN ia| der'. Wat Zoeterwoude hier aan overhield, heeft een be stemming gekregen in de re creatieve sfeer. We hebben in die jaren ook ons best gedaan om Heineken in Zoeterwoude te krijgen. Nou, die zaten toen in Rotterdam en zochten er gens een nieuwe vestigingsmo gelijkheid. Op 2 mei 1969 had den we het eerste gesprek. Verder altijd een goede ver standhouding gehad. Tegen woordig zou je zeggen; ze za gen het in Zoeterwoude wel zitten...." Wensen altijd gehad, maar nooit een verlanglijstje. „Ik heb ook nooit een bijzondere voorkeur voor bepaalde ontwikkelingen gehad. Ik probeerde gewoon woude kwam, was er nog niks; niet eens een fatsoenlijke kleuterschool. Er moest dus nog zoveel gebeuren. Zoeter woude heeft gelukkig nooit de algemene lijn in de gaten te houden. Het beleid kwam tot stand in overleg met de raad en de wethouders. Toen ik twintig jaar geleden in Zoeter- een groeiopdracht gekregen en met de ontwikkeling van de Grote Polder vinden we dat we onze taak in de Leidse re gio wel zo'n beetje hebben ver vuld. Verder wilden we ge woon zo landelijk mogelijk blijven. Zoeterwoude moest een dorp blijven. En in die vi sie passen geen rigoreuze sloopplannen of de bouw van torenflats. Dat er van het oor spronkelijke Zoeterwoude nog zoveel over is, is gedeeltelijk te danken aan de politieke op stelling van de raad, maar ook aan een zekere vorm van con servatisme. Ondanks het feit dat hij kort geleden door een hart-infarct buiten gevecht werd gesteld, is burgemeester Detmers al enige weken bezig afscheid te ne men van talloze instanties die de afgelopen twintig iaar zijn bestuurlijke weg kruisten. Woensdag is er dan nog de af scheidsreceptie in de Zoeter- woudse Eendenkooi, terwijl er donderdag een speciale raads vergadering op het program ma staat. Zondag 31 augustus is er tenslotte nog een Heilige Mis uit Dankbaarheid. ..getroffen door sociale nood....* „We hebben het altijd fijn ge had in Zoeterwoude'vindt de scheidende burgervader. „Al tijd goed contact gehad met de mensen. Weet je; ik zie zelf nooit zoveel drempels en ik hoop altijd dat de mensen mijn drempel ook niet zo hoog vin den. Nou, en als ik het alle maal zo hoor; is dat kennelijk goed bevallen. We blijven na tuurlijk contact houden. Drie van mijn negen kinderen heb ben zich ook in Zoeterwoude dD/REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1980 PAGINA 5 De gaande en de komende man, met in het midden mevrouw Houdijk; alle drie afkomstig uit het vertrouwde KVP nest gevestigd. Maar ik wil er niet blijven wonen. Ik denk ge woon, dat ik dan m'n opvolger voor z'n voeten loop". Jongensdroom „We verhuizen naar bij de Gelderse gemeente Wij- chen. Daar trekken we met onze jongste dochter van 17 in de woning waar de ouders van mijn vrouw altijd in gewoond hebben. Dus helemaal toeval lig is het niet. dat we juist daar gaan wonen. Twee van onze dochters wonen in Indonesië. Daar gaan we eerst een poosje naar toe. Misschien een half jaar, of misschien wel langer. We hebben er nog kennissen wonen, dus we kunnen er best een poosje blijven zonder ie mand dwars te zitten. Ik heb altijd veel belangstelling gehad voor Indonesië. Een paar vrienden van me waren gere patrieerd. we hadden het er altijd over. Vroeger heb ik zelfs nog wel eens gesollici teerd naar een functie in Ne derlands Indië. Maar ja, er kwamen toen meer mensen te rug, dan dat er Nederlanders naartoe gingen. Het was eigen lijk een soort jongensdroom. Nou, vier jaar geleden ben ik er voor het eerst geweest ED- OLIVIER '....vorm van conservatisme geschiedenis van het behang onthult. Straks gaan beide burgemeesters nog even een autoritje maken door het dorp. Nog even sfeer proeven voor dat volgende week de bestuur lijke wissel definitief wordt. Johannes Alfonsus Detmers werd in 1915 in Rotterdam ge boren. Op vijfjarige leeftijd verhuisde hij met z'n ouders naar Nijmegen om daar de ge bruikelijke kwelling van lage re school, HBS en militaire dienst te ondergaan. Eveneens gebruikelijk in die jaren, kwam hij na zijn diensttijd als volontair terecht in de ge meente Ewijk en later in Dru- ten. In '41 werd de heer Det mers -nog steeds als vrijwilli ger- benoemd in de gemeente Woerden. Daar klom hij in 12 jaar op in het ambtelijk appa raat, om in het gedenkwaardi ge jaar 1953 succesvol te solli citeren naar de functie van burgemeester van Zevenho ven. In 1960 kwam de burge meester op 45-jarige leeftijd naar Zoeterwoude. In deze ge meente werd hij de eerste 'echte' burgemeester. Zijn voorgangers hadden naast het werk van de eerste burger, ook een halve dagtaak als ge meente-secretaris. „We waren een hoofdzakelijk agrarische, maar ook arme ge meente. Overwegend grote ge zinnen. De sociale nood in die jaren, heeft me bijzonder ge troffen. Er was enorm veel werkloosheid door mechanisa tie en sanering in de land bouw. Al gauw bleek dat we het moesten hebben van de in dustrialisatie. Industrie is werkgelegenheid, daar waren we het wel over eens. Er wa ren toen ook weinig tegenstan ders, alleen de grondeigenaren hoopten natuurlijk zo goed mogelijk uit de strijd te ko men. Het overleg met de ge meente Leiden dateert uit de vijftiger jaren. Er is toen met de andere 'buren' een agglo meratieplan gemaakt. Zoeter woude zou zich toeleggen op industrie en recreatie. Het overleg met de provincie Zuid- Holland heeft toch nog tot 1966 geduurd, alvorens het sein op groen kon voor de ont wikkeling van 'De Grote Pol 5n nieuw behangetje....' Nog een kleine week scheidt burgemeester JA. Detmers van zijn afscheid van Zoeter woude. In de ambtswoning waar de verhuizers net twintig jaar lief en leed naar buiten hebben gesleept, heeft hij wat verward om zich heen geke ken. Ja, hier kunnen we, denk ik. nergens zitten. Dan moeten we maar even naar het raad huis. In de burgemeesterska mer treft de gaande man de komende. Aspirant-eerste-bur- ger Houdijk uit het Goudse college van vroede vaderen doet het raadhuis aan op zijn eerste oriëntatiereis naar Zoe terwoude. Goedkeurende blik ken in de werkkamer gaan vooraf aan de anecdote die de be iptc n dpRWOUDE Twintig agdeleden werd ik in deze vat ontvangen door de wet- neefs van Zoeterwoude. Nu ie de burgemeesterskamer. i ketoen was het een deel kerfe ambtswoning. Mijn menger. burgemeester s, woonde immers in het uis'We zullen maar een behangetje bestellen Hi de heren wethouders, als de nieuwe raad- woner zagen. Ik zei fa. doe dat gerust, maar toxfiiet. dat ik hier ga wo- ia)-pe schrokken zich naar. (eutet het nog goed, ze zei- Maar burgemeester....we ll3< in toch geen groeige- LEIDEN De kat Misja had al aardig alvat van haar negen levens opgebruikt joen ze in april van dit jaar door de die- lenhulpdienst van de straat werd gevan- ten. De vijfjarige lapjeskat Misja is waar schijnlijk door haar Merenwijkse eigena ren aan de kant gezet of weggelopen. Ze twierf rond in de Bosrode en is vermoede- lijk niet al te vriendelijk door de bewo- liers bejegend. Hongerig zwervend van luin tot tuin moet ze heel wat emmers wa ter, stenen en stokken te verwerken heb- |ben gekregen totdat een paar dierenlief- i hebbers de dierenhulpdienst alarmeerden. jyilisja was toen al haar vertrouwen in de nensheid volledig kwijtgeraakt en was niet ïereid zich te laten vangen. Blazend en klau wend trok ze zich steeds terug en er moest iiteindelijk een vangstok aan te pas komen )m haar mee te krijgen. Vlisja liet zich de eerste maanden in het asiel 34ook niet benaderen. Pas na veel geduld en l vriendelijkheid van het asielbeherende echt paar Tiele liet ze zich weer over de kop aaien, maar als ze in de buurt van haar lijf kwamen dook ze weer verschrikt en blazend achteruit. Na vier maanden verblijf in het asiel is Misja een heel stuk vooruitgegaan. Ze toont zich erg dankbaar en laat zich weer op pakken en knuffelen. Een echte schootpoes zal ze nooit worden, ze wil vaak haar eigen gang gaan maar ze heeft wel degelijk regel matig behoefte aan wat aandacht. Misja is een zogenaamd Europees Lapje en uitgevoerd in lapjes bruin, rood, zwart en vooral wit. Ze heeft een prachtige vacht en ziet er schitterend uit met haar geelgroene ogen. Ze is volkomend gezond en is in het asiel gesteriliseerd, derhalve gespeend van erotische uitspattingen. Met haar vijf jaar staat Misja in de volle kracht van haar zo veelste kattenleventje. Voor een poes is zij zelfs wat aan de grote kant. Zij is niet ge schikt voor jonge kinderen. De overdosis aandacht die ze van de peuters zou krijgen zou haar gaan irriteren. Misja is wel erg huis elijk en hoeft geen enorme ruimtes tot haar beschikking te hebben. Ze kan goed opschie ten met andere katten, honden maken haar bang. Vermoedelijk is ze regelmatig opge jaagd door honden in haar zwerversbestaan. Misja heeft geen negatieve karaktertrekken. Ze is zeer geschikt voor wat oudere mensen, mensen die niet al te jonge kinderen hebben. Na vier maanden asielverblijf is Misja hard toe aan een nieuw tehuis waar ze haar ge schonden vertrouwen in de mensheid weer helemaal kan herwinnen. Nora De sympathieke Hollandse herder Nora zit nog steeds, een beetje aangeslagen in haar hondenhok. Niemand reageerde op haar ver schijning in deze kolommen, en dat terwijl Nora louter en alleen goede eigenschappen bezit. Met haar acht jaar is zij inderdaad niet meer één van de jongsten, maar ze doet in vi taliteit en speelsheid in niets voor haar jeug dige collega's onder. Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond (of soms ook wel een kat) beschreven die in het asiel ver blijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... tenzij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek beschre ven honden zijn óf gevonden, óf door hondenbezitters naar het asiel gebracht. Ze worden om uiteenlopende re denen afgestaan, vaak begrijpelijk, maar soms ook vol slagen onzinnig. De in „hond zoekt huis." beschreven die ren zijn olie goed gezond, hebben oen wormkuur onder gaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van circa 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Loids Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 411670. Geopend di. t/m vr. 10-12 en 14-17 uur, za. 10 tot 12 en 14-16 uur. Zondag en maandag gesloten. De poes Misja, uitstekend geschikt voor een rustig thuis.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5