l.Geen beperking vakantie- - toeslag zonder overleg" [INISTER ALBEDA DREIGT MET AFTREDEN: jntact gelegd ssen Poolse ikers en gering Belgische Maasoever ernstig vergiftigd Van der Schaar neemt ontslag HAVEN VAN FOS WEER GEBLOKKEERD Militairen breken staking in El Salvador UATIE IJFT GESPANNEN jl.S.M. STICHTING WELZIJN LEIDEN KOEIEN VERHONGEREN Fatale hap 0owamt dijk 34, 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas leur: Wlm BuIJteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,52 per mm. Telefoontjes 0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) fiten: kwartaal ƒ46,30; Jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Zaterdag 23 augustus 1980, 70e Jaargang no. 21741 Militair Cathy Een Brits meisje neemt dienst in het leger in het tv-spel „Imitation game", zondaga vond op Ned. II om 21.35 uur. Op Ned. I om 20.40 uur herha ling „Klaaglied om Agnes". Vanavond op Ned. I Sandokan om 19.20 uur en op Ned. II om 21.15 uur slot Watergate. Meer zon Wisselend be 'kt en enkele buien, maar geleidelijk meer zon. Middagtemperaturen on geveer 17 graden. Matige tot krachtige noordwesten wind. Morgen zon op 6.36., onder 20.42. Maan op 19.56, onder 4.12. Morgen Scheveningen hoogwater 2.15., 14.53. Laag- water 10.24., 22.56. van vandaag omvat In totaal 26 pagina's ©n be twee deien. Het actuele nieuws uit binnen- en bui- stad, regio en sport vindt u zoals gebruikelijk in te deel. De wekelijkse bijlage Finale bevat onder Kjrtages over: I elektronische grappen, 50-Jarig Belgisch vorstenhuis bezaaid met tragiek, it buitenland kent zijn Mobiele Eenheden, je confessionaliteit bijzondere universiteiten. Deze vier marineschepen houden de wacht bij een grote olietanker, na dat deze met marinebescherming In de nacht van donderdag op vrij dag In'de Franse ollehaven Fos-sur-Mer had kunnen binnenkomen, waar vissers de haven voortdurend afsluiten. FOS-SUR-MER Stakende vissers hebben gisteren in Fos-swmer, nabij Marseille, een vrachtschip belet uit te varen. Donderdag had de ma rine de vissers verwijderd, waardoor enkele tankers zee konden kiezen. Gisteren wa ren er geen marineschepen meer. maar de autoriteiten waarschuwden dat zij weder om de marine te hulp zouden roepen als de vissers door gaan met hun blokkade. In de havens vap Rouen, St. Malo, Roscoff en een zestal kleinere jachthavens was de situatie gisteren wat minder gespannen omdat daar de vis sers hun blokkade hadden beëindigd. In Le Havre deden zij dat voor een periode van twee dagen. Een woordvoerder namens de vissers verklaarde dat de blok kades hervat zullen worden als de vissers geen bevredi gend antwoord op hun eisen krijgen. SAN SALVADOR Militairen hebben de krachtcentrales In San Salvador, de hoofdstad van de Middenamerikaanse staat El Salvador, bezet nadat onderhandelingen met de sta kende arbeiders waren mislukt De militaire ingreep volgde 24 uur nadat ongeveer duizend werknemers van een aantal elektriciteitscentrales in staking waren gegaan, waardoor de stroomvoorziening van de hoofdstad grotendeels was weggevallen. De stakers eisten onder meer beëindiging van de onderdrukking door de overheid en het onr gedaan maken van het ontslag van een aantal ontslagen colle ga's. Deze waren door de autoriteiten de laan uit gestuurd omdat zij hadden deelgenomen aan een eerdere algemene staking, die overigens weinig navolging had gekregen. Minister Albeda. (Van onze parlementaire redactie) HAAG Minister Albeda (So- tle Zaken) zal aftreden als het kabi- t zonder nader overleg met werkge- en werknemers in een nieuwe naatregel zal overgaan tot het "aderen van de vakantietoeslag, weten kringen rond de be winds- t te melden. De kans dat het snoei- voor de toeslag ongewijzigd zal worden uitgevoerd is daarmee aan zienlijk verminderd. Binnen het kabi net lijkt men het wel eens over plan nen om de prijsstijgingen die het ge volg zijn van gestegen energiekosten niet langer uit te betalen aan mensen in (semi-)overheidsdienst en daar naast de werknemers in het bedrijfsle ven meer sociale premie te laten beta len. Minister Albeda staat niet helemaal negatief te- genover een beperking van de vakantietoeslag, maar dat zou alleen mogen gebeuren in overleg met de organisaties van werkgevers en werkne mers. Bovendien wil de minister van Sociale Zaken niet verder gaan dan een aftopping van de vakantietoeslag, waarbij een grens van een jaarinkomen van 60.000 gulden wordt genoemd. Albeda wil absoluut niets weten van een algehe le vermindering van de vakantietoeslag met twee procent voor de laagste inkomens en een bevriezen (aftoppen) van het vakantiegeld voor iedereen die meer dan 32.500 gulden per jaar verdient. Deze „boven-modalen' zouden genoe gen moeten nemen met niet meer dan 2000 gul den bruto vakantietoeslag en daarmee aanzien lijk meer dan twee procent van hun inkomen moeten inleveren. Dit plan komt uit de koker van de VVD-ministers Pais (die bezuinigingen op zijn onderwijsdepartement nog steeds reso luut afwijst) en Wiegel. Het heeft ruime steun in het kabinet, vooral van de CDA-bewindslieden Van der Stee (financiën) en premier Van Agt De plannen om via een loonmaatregel het mes in de vakantietoeslag te zetten is bij Albeda vol strekt in het verkeerde keelgat geschoten. „Hij pikt 't absoluut niet en zal zeker de lier aan de wilgen hangen als de meerderheid van het kabi net dit voornemen zou doordrukken", stellen ingewijden rond de minister met stelligheid. De CDA-fractie staat vierkant achter de be windsman. (Zie verder pagina 7) )HAU De span de grote steden aan se Oostzeekust duur- eren de negende de stakingen onver voort ondanks chtige pogingen van en partijleiding de te beëindigen. In au vormden zich bij stations en levens- enwinkels grotere m anders. In Gdansk gisteren voor het Irie vertegenwoordi- n het overkoepelend scomité een ontmoe st de regeringsdelega tie onder leiding van vice- premier Mieczyslaw. Het overleg wordt vandaag voortgezet Volgens de sta kers is er nog geen sprake van echte onderhandelingen. Daarvoor is onder meer no dig, aldus de stakers, dat de telefoonverbindingen met Gdansk worden hersteld. Wat wel nieuw was, was dat vertegenwoordigers van de Poolse rege^ng bereid wa ren met leden van het over koepelend comité te spre ken. Tot gisteren wilden zij alleen praten met vertegen woordigers van de vakbon- De stakers van de Leninwerf in Gdansk hebben de bewaking van hun werf gisteren verscherpt nadat er pogingen waren gedaan op het fabrieksterrein te infiltreren. Voor het het hek staat vrijwel de gehele dag een grote menigte belangstellenden. a a 'a den in de bedrijven. Een an der lichtpuntje vormde de vrijlating van vijf dissiden ten, waarvan een vertegen woordiger van het comité voor sociale zelfverdediging KOR melding maakte. Zij werden vrijgelaten na af loop van de wettelijke ter mijn van 48 uur, waarbin nen een officiële aanklacht moet worden ingediend. De invloedrijke rooms-katho- lieke kerk in Polen heeft gis teren een verklaring uitgege ven waarin begrip wordt uit gesproken voor de stakers en waarop op hen een beroep wordt gedaan wijsheid en voorzichtigheid te tonen. De verklaring werd in War schau uitgegeven nadat de bis schop van Gdansk, mgr. Lech Kaczmarek, in Warschau was gearriveerd om verslag over de stakingen in het noorden te doen aan de Poolse primaat, kardinaal Stefan Wyszynski. De bisschop van Gdansk heeft de arbeiders er op gewezen dat de langdurige werkonderbre kingen en mogelijke ordever storingen tot bloedvergieten kunnen leiden en heeft daar om tot verstandigheid en voor zichtigheid gemaand. De kerk had zich tot nu toe niet open lijk met het conflict bemoeid. In Warschau werden berich ten van westerse kranten als zou partijleider Gierek voor een bliksembezoek naar de Sovjet-Unie zijn geweest, te gengesproken. Een woordvoerder van de dis sidentenorganisatie ROPCO heeft meegedeeld dat de auto riteiten in zuidelijk Polen veel politiemannen hebben aange houden en arbeiders geschorst hadden in een kennelijke po- fing te voorkomen dat de sta ingen zich zouden uitbreiden Ongeveer twintig banken in Engeland, de Verenigde Sta ten, Canada en Japan zullen Polen een lening verstrekken van 325 miljoen dollar. De des betreffende overeenkomst is gisteren in Londen onderte kend. De onderhandelingen waren al afgerond voordat de arbeidsonrust in Polen de kop opstak. Poolse ballingenorganisaties waaronder in Engeland heb ben het westen gevraagd de Polen niet in de steek te laten. :r gespaard AAG Het publiek de eerste helft van dit ïr gespaard dan in de- >eriode van het vorige lgens de CBS-cijfers is, ar 3.711 miljoen gulden i, d.w.z. er werd 3.711 meer gestort dan opge- Dit is 156 miljoen gul- er dan in dezelfde pe- n het vorige jaar. Eind roeg het totale spaarte- f ts meer dan 111 miljard Zondag 24 augustus nvang 20.30 uur Meerhoeve Oud Ade Het nieuwe telefoonnummer van: (eemenreetlng welzijn/raad, LJA en beren culturele reed) Binnenstadswinkel Overleg-wijkorgaan e Redaktie Info-Leiden Breestraat 117 Is m.i.v. maandag 25 augustus a.s. 120945 Onderzoek naar stuurmansaffaire DEN HAAG Het ministerie van Buitenlandse Zaken gaat een onderzoek instellen naar het uitreiken van scheep vaartdiploma's door de Panamese consul in Rotterdam. Dit naar aanleiding van het stuurmansdiploma, dat de journa list Willem Meyboom voor 500 gulden heeft gekocht op het consulaat. Het ministerie zal allereerst de Panamese ambassade in Den Haag om opheldering vragen. De ambassadeur is in eerste in stantie verantwoordelijk voor het reilen en zeilen van de consul in Rotterdam. De consul hoort volgens het departement tot de buitenlandse dienst van Panama. Het ministerie is er verbaasd over dat Meyboom zomaar een diploma heeft gekregen en voor al over het feit dat hij er 500 gulden voor heeft moeten neertel len. De journalist wilde uitproberen wat diploma's waard zijn, die door goedkope vïag-landen wordert uitgereikt, zoals Panama en Liberia. (Van onze correspondent Mare de Koninck) HASSELT De Belgische Maasoever ten noorden van Maastricht is over een afstand van bijna 30 kilometer vergiftigd. Oorzaak is de uitspoeling van een chemische afval- 'belt in Lanaken tijdens de overstromingen van 21 en 22 juli j.l. De weiden zijn ernstig besmet met lood, kwik en cadmium. De koeien weigeren het stinkende gras te eten en staan op het veld te loeien van de honger. De Boerenbond in Belgisch Limburg heeft dit bekend gemaakt. Aan de gouverneur van de provincie is gevraagd de streek tot ramp gebied te verklaren, opdat de overheid kan helpen bij het ontsmetten van de weilanden en het redden van het vee. Het gebied is overspoe.u door het voornamelijk chemische afval uit de (illegale) vuilnisopslag in Herbricht-Lanaken. De meest giftige stoffen zouden afkomstig zijn van de DSM-vestigingen in Nederlands Limburg. De plaats van de vuilnisbelt is volgens de Boe renbond waanzinnig: praktisch in de bedding van de Maas. Overstroming en verspreiding van het gif over een groot gebied kon dus niet uitblijven. De boeren -ijn bereid tot harde ak- ties. Aij ul stortplaats niet gesloten wordt, dan zullen we het zelf doen", aldus een van de bondswoordvoerders. Naar verluidt zouden de betrokken gemeente- en provinciebesturen een voorlopig sluiting willen afkondigen teneinde na onderzoek een definitief besluit te nemen. BREDA De hartchirurg dr. P. van der Schaar heeft vrijwillig ontslag genomen uit zijn functie in het Bredase hartchirurgisch centrum De Klokkenberg. Van der Schaar is zelf tot de conclu sie gekomen dat de werksfeer in De Klokkenberg van dien aard is dat hij daar niet meer kan functioneren. Tussen het bestuur en de chirurg is overeenstemming bereikt over een afvloeiings regeling van twee jaarsalarissen om hem zo in de gelegenheid te stellen een andere baan te vinden. Volgens de bemiddelaar in het conflict prof. Greep zullen er zo snel mogelijk nieuwe hart chirurgen worden aangetrokken. (Zie verder 9) Sexeloze secretaresse DEN HAAG De ontwikkeling op het gebied van de personeelsadver tenties heeft een sexeloze secretares se gebaard. Mevr. M. M. Groot is op het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen se cretaresse van staatssecretaris drs. Klaas de Jong Ozn. Zij is evenwel be noemd tot secreta ris van de Centrale Commissie voor Onderwijs Overleg (CCOO). Voor ver vulling van de ont stane vacature vraagt de centrale directie personeels zaken van het mi nisterie in haar „mededelingen" gegadigden. En daarin heet het ge zochte personeels lid: „een secreta resse (m/v) van de staatssecretaris". LONS-LE-SAU- NIER Een hap in een schijf vlees pastei is een inbre ker en brandstich ter in de Franse Jura zwaar op de maag komen te lig-, gen.. De man had bij een inbraak in een supermarkt brand veroorzaakt. Bovendien liet hij de schijf vleespas tei met de afdruk van zijn gebit ach ter. Toen hij een paar dagen later bij een inbraak in een andere supermarkt op heterdaad be trapt en ingere kend werd, hoefde de politie hem al leen nog maar er gens in te laten bij ten om door verge lijking vast te stel len dat hij verant woordelijk was voor de brand in de eerste zaak. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog bezorgd.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1