leg van elgisch i>rstenhuis "Szaaid =et grote 'okken Onmenselijk feestprogramma voor herstellende koning: 150 jaar België, 50 jaar Boudewijn, 30 jaar staatshoofd, 20 jaar huwelijk. Rechts: Vier leden van de Belgische koninklijke familie: koning Boudewijn, ex-koning Leopold III, prinses Paola en prins Albert. De twee laatsten zijn met hun meerderja rige zoon prins Filips de grondwettelijke rechthebbenden op de troon. Onder: Na zijn troonsafstand trok koning Leopold III zich met zijn tweede vrouw, prinses Liliane, terug op zijn landgoed te Waterloo. ÉL De weg die het koningshuis jt 150-jarige België heeft moeten bezaaid geweest met grote brok- Égiek waartussen maar hier en |n stukje geluk lag te glagzen. Üste koning der Belgen, Leopold Jcsen-Coburg, bleef al weinig ver spaard. Leopold werd geboren in I achtste en mooiste kind van de hertog van het Duitse Coburg. de prinsen en prinsessen waren lijd belangrijke schaakstukken in h jd tussen de Europese grootmach- neS konden pardoes op een troon >rOD gezet of in de echt verbonden fradWenen' L°nden ot Parijs goed uit- j nd1 Leopold als jongeman een ontfer- de Russische tsaar. Deze brgani- '°Hen ontmoeting tussen Leopold en pej Charlotte, de Engelse troonop- - Het is liefde op het eerste ge- larlotte verbreekt haar verloving Nederlandse prins van Oranje. In 11 vd® trouwen Leopold en Charlotte en hun intrek in het kasteel van Clare- in9l Engeland. luk is van korte duur. Charlotte november 1817 een miskraam en |t een paar dagen later, tatl krijgt Leopold de troon aangebo- ij* ti Griekenland, dat zich zojuist van |se bezetters heeft bevrijd. De prins ran) het avontuur, maar zijn „markt- Et al" 's ineens vergroot. Nog in hetzelf- heeft in de Zuidelijke Nederlanden plaats die Leopold's toekomst zijn nageslacht zal bepalen. Als (fhankelijkheid van België eenmaal nd< Ne een feit is, is Leopold een logische kandi daat voor de troon. De prins is Duitser van geboorte, Engelsman door zijn huwelijk en heeft uitstekende contacten met Frankrijk. Op 21 juli (nu nog steeds nationale feest dag) 1831 lopen de Brusselaars te hoop om hun zojuist uit Engeland aangekomen koning te aanschouwen. Tien dagen later al kan het nieuwbakken staatshoofd zich bewijzen, als koning Willem I van Neder land zijn veldtocht tegen het afgescheurde landsdeel begint. Leopold maakt zich nij dig om de chaos in het Belgische leger. Om zijn manschappen aan te sporen een brug bij Mechelen tot het uiterste te ver dedigen, gaat de koning er ondanks de beschietingen zelf uitdagend op zitten. Als de Hollanders zijn afgedropen, blijkt Leopold met België grote plannen te heb ben. Zijn eerste daad is een huwelijk, dat hem meer respect zal bezorgen. Slachtof fer wordt Louisa-Maria, dochter van de koning van Frankrijk. Ze is 22 jaar jonger dan Leopold en houdt niet van hem. Maar de Belgische vorst vindt dat onbelangrijk. Hij neemt niet eens de moeite van een reis naar Frankrijk om kennis met haar te ma ken. Jaren geleden had hij Louisa-Maria al eens gezien. „Dat lijkt mij voldoende". Het huwelijk wordt een feest dat acht dagen duurt. In 1833 schenkt de koningin het leven aan een zoon. Nu pas is de Belgische dynastie compleet; er is een troonopvolger! Maar het noodlot slaat toe. Tien maanden oud sterft het kind. Het is een gebeurtenis die in Nederland met tevredenheid wordt ver nomen. In 1835 echter ziet de,^/are troonopvolger, die net als zijn vader Leopold gaat heten, het levenslicht. Onder aanvuring van de koning ontwikkelt België zich snel tot een industrieland. Leo pold vindt de democratische spelregels en de persvrijheid maar lastig, probeert te vergeefs koloniën over zee te verwerven (onder meer de Filippijnen en Guatemala) en vermaakt zich in de Ardennen met ja gen en met jonge meisjes. Tegen het einde van zijn leven, in 1865, heeft België al de contouren van wat toen een „modelland" heette. Grote havens en steden, een goed spoorweg- en scheepvaartnet en wouden van schoorstenen. LEOPOLD II Zoon Leopold II is geen plaatje. Hij is een hinkende bonestaak die praat als een grijsaard. Zijn vader kiest zijn bruid: de jongensachtige Marie-Henriëtte, dochter van keizer Franz-Josef van Oostenrijk. Op weg naar haar toekomstige echtgenoot zegt ze ongelukkig: „Ik voel me als een non die een zieke gaat verzorgen". Leopold II zelf voelt zich helemaal geen non. Hij waant zich eerder een soort Na poleon. Als koning laat hij brede lanen aanleggen in de hoofdstad Brussel. Maar vooral is Leopold II de man die België de Kongo en daarmee grote rijkdom geeft. Hij heeft daarvoor persoonlijk de Engelse ont dekkingsreiziger Stanley aangeworven. Het Afrikaans avontuur begint vol idealis me („de zwarten bevrijden van de slaver nij"), maar in zijn verlangen om België tot een wereldmacht te maken, maakt Leo pold de Kongo tot een melkkoe. Er be staat verplichte arbeid voor de negers. Volgens sommige berichten worden de handen afgehakt van onwillige zwarte ar beiders. Leopold, met zijn slecht huwelijk en zon der bloedeigen erfgenaam sinds het enige zoontje Boudewijn aan een hartkwaal overleed, wordt steeds norser. Hij spreekt over zichzelf in de derde persoon. In 1902, zeven jaar voor zijn dood, schiet iemand uit het publiek een kogel af op de koning. Daarbij wordt echter alleen de grootmaar schalk d'Oultremont licht gewond. Reactie van Leopold: „Mijnheer de grootmaar schalk, wat hebt ge hen toch aangedaan, (k wist niet dat ge zo onpopulair waart". ALBERT I Oomzegger Albert is Leopold's opvolger. De in 1875 geboren knaap wordt als mid delmatig begaafd beschouwd. Maar een maal over een spraakgebrek heen gehol pen. blijkt de prins een gevoelig en intelli gent man. Op een begrafenis ontmoet Al- bert de mooie hertogin Elisabeth van Beie ren. De prins, nog steeds geen prater, raakt tot over de oren verliefd en Elisabeth kan zijn onhandige bekentenissen niet weerstaan. Bij de troonsbestijging in 1909 zijn er al drie kinderen, waarvan opnieuw een Leopold de oudste is. Maar het leven van koning Albert zal, dwars door maatschappelijke verschrik kingen. naar een noodlottig einde gaan. Zijn pogingen om België neutraal te hou den in de onafwendbare eerste wereldoor log falen. Als de Duitsers op 4 augustus 1914 binnenvallen, hijst Albert zich in veld- tenue en leidt persoonlijk de hopeloze mi litaire weerstand. Na zware gevechten bij Opstand in Zuidelijke Nederlanden bepaalde toekomst nageslacht Leopold van Saksen-Coburg Luik en vervolgens Antwerpen stabiliseert zich bij het riviertje de IJzer in West- -Vlaanderen het loopgravenfront. Albert, en Elisabeth nemen hun intrek in een huis je in De Panne achter het front. Na de oorlog staan Albert en Elisabeth die spoedig zelfs de rode koningin zal he ten extra dicht bij hun volk. De koning rijdt op een motor door het land en de ko ningin helpt in gezinnen die het schrij nendst zijn getroffen door de economische crisis. Deze hoogtij van de Belgische monarchie krijgt op 17 februari 1934 een verschrikke lijke klap. De koning was na een drukke ochtend naar de Ardennen gereden, om er zijn favoriete sport, bergbeklimmen, te be oefenen. In Marche-les-Dames kiest hij een afdaling langs de rotsen. Als de ko ning niet meer komt opdagen wordt groot alarm geslagen. Midden in de nacht, rond twee uur, ziet een van de zoekers in de weerschijn van zijn fakkel ean een touw hét lichaam han gen van de verstarde Albert I. Zijn sche del is op een rotspunt stukgeslagen. Met een witte band om het hoofd ligt de vorst twee dagen en drie nachten opgebaard in het paleis in Brussel. Meer dan twee mil joen Belgen bewijzen hem de laatste eer. LEOPOLD III Zoon Leopold, geboren In 1901, neemt op 32-jarige leeftijd het vaandel over. Zijn moeder, koningin Elisabeth, had zich toen al lange tijd zorgen gemaakt over de ge ringe belangstelling van haar zoon voor het vrouwelijk schoon. Eens nam ze Leo pold mee naar Italië, om hem in aanraking te brengen met twee prinsessen. Maar op het kritieke moment, bleken de zusjes door typhus getroffen en zagen ze er niet bepaald aantrekkelijk uit. In het voorjaar van 1926 ontmoet Leopold zijn ware liefde: de Zweedse prinses Astrid. Het is meteen raak en Astrid, die nog nooit in België is geweest, bezweert haar prins: „Ik houd nu al van dat land!" In november van dat jaar zegent kardinaal Van Roey in de Sint-Goedele in Brussel het huwelijk in. Leopold en Astrid lelden een eenvoudig le ven met hun kinderen Josephine-Charlot te, Boudewijn en Albert. Slechts anderhalf jaar na de dood van zijn vadsr, zal Leopold's hartstocht voor auto's fataal worden voor de geliefde koningin. Op een zonnige augustusdag van 1935 rijdt het vakantievierende echtpaar in Küs- snacht, Zwitserland. Als Leopold zich naar zijn vrouw buigt, slipt de wagen en slaat over de kop de helling af. Wanneer de ko ning in het gras bij bewustzijn komt, ziet hij zijn echtgenote roerloos liggen. Ze leeft nog een kwartier om in zijn armen te ster ven. Voor de Belgen komt het nieuws als een zware persoonlijke schok. Ook In Ne derland, waar koningin Astrid zeer geliefd was, heerst grote verslagenheid. Uit Duitsland nadert intussen het grote on heil, en daarmee een nieuwe nachtmerrie voor Leopold lil: de konings-kwestie. Leo pold meent dat zijn ministers, onder wie Paul Henri Spaak van Buitenlandse Zaken, zich na de Duitse inval op 10 mei 1940 be lachelijk snel naar Frankrijk uit de voeten hebben gemaakt. De koning wil het leger blijven leiden. Pas op 28 mei beveelt het staatshoofd het onvermijdelijke staken van de ongelijke strijd. Leopold ontbiedt Wehrmacht-generaal Von Reichenau, wei gert hem de hand en zegt: „Ik verzoek de generaal mij als zijn eerste gevangene te eschouwen. Ik acht hiermee het onder houd met de generaal beëindigd". Maar als de bezetting enkele maanden oud is gaat de gevangene op het Paleis Laken toch In de fout. De koning verzoekt en krijgt een onderhoud met de Führer om uiteraard tevergeefs vrijlating van krijgsgevangenen te vragen. Weduwnaar Leopold vat spoedig daarna liefde op voor Liliane Baels, de dochter van de gouverneur van Antwerpen en later prinses Van Retie genoemd. In september 1941 heeft het huwelijk plaats met goed vinden van de bezetter. Voor de bevol king, die koningin Astrid nog lang niet is vergeten, is het een koude douche. Vooral oorlogsweduwen en vrouwen van krijgsge vangenen zijn pijnlijk verrast door dit voorrecht van een koning. Tegen het einde van de oorlog brengen de Duitsers de koning en zijn gezin over naar Duitsland en vervolgens naar Oostenrijk, waar zij in mei 1945 worden ontzet door de Amerikanen. In het dan al negen maan den bevrijde België is de politieke twist om het oorlogsgedrag van Leopold al hoog opgelopen. Broer Karei, de thans nog in Oostende wonende oom van Boudewijn, is inmiddels regent. Vooral de Walen en helemaal de Franstali ge socialisten onder leiding van Spaak vin den Leopold niet meer aanvaardbaar. De Vlamingen echter, waarvan er velen wor den geplaagd door een slecht verzetsge- weten, zijn in meerderheid Leopoldist. BOUDEWIJN Die verhouding vindt zijn afspiegeling in de uitslag van de volksstemming die tenslotte in maart 1950 wordt gehouden. Een meer derheid, 57,7 procent van de Belgen vraagt de terugkeer van de koning. Leo pold aarzelt of die meerderheid voldoende is. Maar als er bij anti-Leopold-rellen drie doden vallen, staat het besluit van het staatshoofd vast. In een radio-toespraak tot het volk kondigt hij aan zijn macht te willen overdragen aan zijn oudste zoon Boudewijn „zodat rond hem de nationale verzoening tot stand kan komen". Daar staat de nieuwe koning Boudewijn, een aardige, tengere, twintigjarige, door heupjicht gekwelde autoliefhebber. Boude wijn is de eerste koning der Belgen van wie althans tot nog toe na de kro ning niet erg veel meer Is vernomen. Op vallend was vooral zijn huwelijk In 1960 met de Spaanse prinses Fablola. Tevoren had de roddelpers gemeld: „Gaat Boude wijn troonsafstand doen om in het kloos ter te treden?" Meerdere malen is konin gin Fabiola in blijde verwachting geweest, maar telkens liep het verkeerd af. Broer Albert, echtgenoot van prinses Paola en hun intussen meerderjarigezoon Filips (student aan de militaire school in Brussel) zijn daarom thans de grondwettelijke 'rechthebbenden op de troon. Tijdens Boudewijn's ambtsperiode hebben hevige Vlaams- Waalse conflicten het land herhaaldelijk op de rand van de staatkun dige ontbinding gebracht. Een na-oorlogse koning kan daarbij niet veel meer doen dan toezien hoe ook zijn eigen functie als bindend element verschrompelt. Misschien is dat lot hem onlangs letterlijk aan het hart gegaan, toen hij op het paleis onwel werd en met ritme-stoornissen van het hart in het ziekenhuis belandde. De koning is nu thuis weer herstellende en hoopt nog zoveel mogelijk plechtigheden te kunnen bijwonen. Het kan allemaal niet op dit jaar: 150 jaar België, 50 jaar Boude wijn, 30 jaar staatshoofd, en 20 jaar ge huwd. Een onmenselijk feestprogramma. Ex-koning Leopold, die nog altijd met zijn tweede vrouw gelukkig Is op zijn landgoed bij Waterloo, en koningin Fabiola mogen terecht zorgen hebben om hun geliefde Boudewijn. MARC DE KONINCK

Leidse Courant | 1980 | | pagina 19